Empatija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
no_sikiriki
Posts: 17304
Joined: 11/12/2012 13:21

#76 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

@Hakiz Kad smo već na ovoj temi, da te pitam nešto, ostao mi je u pamćenju jedan tvoj komentar, kad si rekao u kontekstu toga da si bio borac, da bi "ratovao za onog ko više plati" da opet dođe do rata...kad sam te pitala šta to znači, rekao si "pa to što piše", onda te je ja mislim Lily pitala da li bi pucao na Sarajevo, i ti reče da.

Ako odgovoriš, plz budi iskren (bez ironije, cinizma, i sarkazma)...kakav god odgovor bio. Ne pitam da bih provocirala ili izazvala neku raspravu, samo mi je bio neobičan taj komentar. A puno stvari ostanu nejasne kad se piše ovako forumski.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#77 Re: Empatija

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 23/12/2021 20:50 @Hakiz Kad smo već na ovoj temi, da te pitam nešto, ostao mi je u pamćenju jedan tvoj komentar, kad si rekao u kontekstu toga da si bio borac, da bi "ratovao za onog ko više plati" da opet dođe do rata...kad sam te pitala šta to znači, rekao si "pa to što piše", onda te je ja mislim Lily pitala da li bi pucao na Sarajevo, i ti reče da.

Ako odgovoriš, plz budi iskren (bez ironije, cinizma, i sarkazma)...kakav god odgovor bio. Ne pitam da bih provocirala ili izazvala neku raspravu, samo mi je bio neobičan taj komentar. A puno stvari ostanu nejasne kad se piše ovako forumski.
Ma, pusti mene...
no_sikiriki
Posts: 17304
Joined: 11/12/2012 13:21

#78 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 23/12/2021 21:56
no_sikiriki wrote: 23/12/2021 20:50 @Hakiz Kad smo već na ovoj temi, da te pitam nešto, ostao mi je u pamćenju jedan tvoj komentar, kad si rekao u kontekstu toga da si bio borac, da bi "ratovao za onog ko više plati" da opet dođe do rata...kad sam te pitala šta to znači, rekao si "pa to što piše", onda te je ja mislim Lily pitala da li bi pucao na Sarajevo, i ti reče da.

Ako odgovoriš, plz budi iskren (bez ironije, cinizma, i sarkazma)...kakav god odgovor bio. Ne pitam da bih provocirala ili izazvala neku raspravu, samo mi je bio neobičan taj komentar. A puno stvari ostanu nejasne kad se piše ovako forumski.
Ma, pusti mene...
Ok. Fair enough. :thumbup:
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#79 Re: Empatija

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 23/12/2021 22:40
Hakiz wrote: 23/12/2021 21:56

Ma, pusti mene...
Ok. Fair enough. :thumbup:
Nemoj me pogrešno shvatiti, nije da neću da kažem ili da glumim tajanstvenost, nego ništa ti pametno ne mogu reći. Moje frustracije ne trebaju biti tebi relevantne.
no_sikiriki
Posts: 17304
Joined: 11/12/2012 13:21

#80 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 23/12/2021 22:46
no_sikiriki wrote: 23/12/2021 22:40

Ok. Fair enough. :thumbup:
Nemoj me pogrešno shvatiti, nije da neću da kažem ili da glumim tajanstvenost, nego ništa ti pametno ne mogu reći. Moje frustracije ne trebaju biti tebi relevantne.
It's ok...shvatila sam sve prvobitnim čitanjem :)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#81 Re: Empatija

Post by Nierika »

Vezano za tu anegdotu, I umjetnost može biti vid terapije. Čudi me da se i drugi nije barem dijelom izliječio. :D
Ova gore rasprava za urođeni gen, društvo generalno gleda blagonaklono na stvari koje nisu pod našom kontrolom i koje nismo birali, npr. mjesto rođenja, boja kože, po meni se ni psihopatija ne bi trebala promatrati drugačije ukoliko nema posljedica po druge. Mada opet, ako je došlo do dijagnoze, znači da su se simptomi "materijalizovali". Ne znam.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#82 Re: Empatija

Post by Hakiz »

Anegdota je htjela reći nekoliko stvari. Jedna od njih je da nije zdrav svako ko izgleda zdrav, ko ne izgleda bolesno. Drugo, društvo ne interesuju pojedini članovi društva, interesuje ga samo to da se njegova pravila ne krše. Onog bolesnog nisu liječili zato što im je stalo do njega, nego zato da ne smeta drugima. Slikar nije smetao, zbog toga nije smatran bolesnim i zato nije ni liječen. A da je slikar zboh neliječene traume na kraju izvršio samoubistvo, društvo bi reklo da je bio slab, on je kriv, ne bi reklo da ga je društvo izdalo. Treće, ne reaguju svi ljudi jednako na isti podražaj. Itd.

Meni je uvijek bio interesantan paradoks kolektiviteta koji očekuje da se pojedinac žrtvuje za kolektiv koji postoji da bi zaštitio sve pojedince koji ga čine. Ako se pojedinac žrtvuje za kolektiv, kako ga onda taj kolektiv štiti?

Kolektiv na kraju uvijek postane entitet koji je sam sebi svrha, vođe uživaju, a ostali pojedinci koji ga čine postaju topovsko meso, potrošna roba. Bio taj kolektiv religija, narod, država, firma, porodica, raja... svejedno.

Znajući to, ima li onda smisla osjećati išta prema kolektivitetu, bilo kojem?

Elem, @no_sikiriki zato ratovati samo za onoga ko više plati.
no_sikiriki
Posts: 17304
Joined: 11/12/2012 13:21

#83 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

@Hakiz Shvaćeno. Ask not what your country can do for you...
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#84 Re: Empatija

Post by Hakiz »

Ali ni šta ti možeš uraditi :lol:
snijeg_led
Posts: 6749
Joined: 08/12/2019 21:35

#85 Re: Empatija

Post by snijeg_led »

Interesantna vam je rasprava. Izgleda postavlja se pravilo da je neka trauma iz djetinjstva ili dogadjaj doveo do toga da neko postane psihopata.
Ali uzmimo u obzir da su svi ljudi nekad uz odrastanje ili kroz zivot imali odredjene traumaticne trenutke.
Znaci postoji vjerovatnoca da ce postati psihopate, ali nisu.
Znaci ipak je do same osobe kako ce prebolovati odnosno prezivjeti takve situacije a ipak ostati normalan.
Sve je na kraju do nas.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#86 Re: Empatija

Post by Hakiz »

snijeg_led wrote: 24/12/2021 19:55 Interesantna vam je rasprava. Izgleda postavlja se pravilo da je neka trauma iz djetinjstva ili dogadjaj doveo do toga da neko postane psihopata.
Ali uzmimo u obzir da su svi ljudi nekad uz odrastanje ili kroz zivot imali odredjene traumaticne trenutke.
Znaci postoji vjerovatnoca da ce postati psihopate, ali nisu.
Znaci ipak je do same osobe kako ce prebolovati odnosno prezivjeti takve situacije a ipak ostati normalan.
Sve je na kraju do nas.
Pogrešno si nas razumjela.
snijeg_led
Posts: 6749
Joined: 08/12/2019 21:35

#87 Re: Empatija

Post by snijeg_led »

Hakiz wrote: 24/12/2021 21:19
snijeg_led wrote: 24/12/2021 19:55 Interesantna vam je rasprava. Izgleda postavlja se pravilo da je neka trauma iz djetinjstva ili dogadjaj doveo do toga da neko postane psihopata.
Ali uzmimo u obzir da su svi ljudi nekad uz odrastanje ili kroz zivot imali odredjene traumaticne trenutke.
Znaci postoji vjerovatnoca da ce postati psihopate, ali nisu.
Znaci ipak je do same osobe kako ce prebolovati odnosno prezivjeti takve situacije a ipak ostati normalan.
Sve je na kraju do nas.
Pogrešno si nas razumjela.
Onda objasi ne razumijem. Odnosno ne govorimo svi nas jezik tako dobro.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#88 Re: Empatija

Post by Bobi »

:nosic:
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#89 Re: Empatija

Post by Hakiz »

snijeg_led wrote: 24/12/2021 22:06
Hakiz wrote: 24/12/2021 21:19

Pogrešno si nas razumjela.
Onda objasi ne razumijem. Odnosno ne govorimo svi nas jezik tako dobro.
Neka, već si zaključila šta si htjela.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#90 Re: Empatija

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 24/12/2021 22:36
snijeg_led wrote: 24/12/2021 22:06

Onda objasi ne razumijem. Odnosno ne govorimo svi nas jezik tako dobro.
Neka, već si zaključila šta si htjela.
Meni se čini da Hakiz glumi tajanstvenost u ovom slučaju. :D

Za ovo oko kolektiviteta, ne znam u kojem smislu misliš da se pojedinac mora žrtvovati. Mislim da je kolektivu stalo do pojedinca koliko je pojedincu stalo do pojedinca.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#91 Re: Empatija

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 25/12/2021 13:15
Hakiz wrote: 24/12/2021 22:36

Neka, već si zaključila šta si htjela.
Meni se čini da Hakiz glumi tajanstvenost u ovom slučaju. :D

Za ovo oko kolektiviteta, ne znam u kojem smislu misliš da se pojedinac mora žrtvovati. Mislim da je kolektivu stalo do pojedinca koliko je pojedincu stalo do pojedinca.
Ne glumim tajanstvenost, nego mi se ne da naduravati. Svako ima svoje mišljenje i super.
no_sikiriki
Posts: 17304
Joined: 11/12/2012 13:21

#92 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

Osjećate li empatiju prema ljudima koji su loši ili tako djeluju? Ili je jednostavnije ne osjećati empatiju prema takvima zbog činjenice da nisu "fini"?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#93 Re: Empatija

Post by nikeze »

Zanimljivo je da neke profesije privlače ljude bez empatije pa čak ih i usmjeravaju da budu bez empatije i u konačnici ih oblikuju kao takve.
Navešću neke primjere:
1. Uspješni advokati i neki pravnici ( u sudnici se puno laže i ne biraju se sredstva da bi se dobio predmet i slomila protivnička strana)
2. Političari većinom. Recimo, Staljin i Čerčil su na Jalti smatrali da je Hitler sasvim normalan čovjek, iako je tada Ruzvelt izjavio da je lud.
3. Hirurzi i dosta ljekara - na fakultetu uče da je pacijent tj. čovjek obični preparat na času anatomije i tako se i odnose prema njemu.
4. Vojna lica - treniraju ih da ruše i ubijaju
5. Policajci i pripadnici sigurnosnih službi - služe se svim sredstvima da dođu do cilja
6. Top menadžeri, direktori i rukovodioci. Nemojte da vas zavara njihov šarm, iza toga se krije nešto sasvim drugo.
Ovo piše u knjigama, a i provjereno je u životnoj školi.
Govorim o većini, a ne o izuzecima.
no_sikiriki
Posts: 17304
Joined: 11/12/2012 13:21

#94 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

nikeze wrote: 30/12/2021 15:03 Zanimljivo je da neke profesije privlače ljude bez empatije pa čak ih i usmjeravaju da budu bez empatije i u konačnici ih oblikuju kao takve.
Navešću neke primjere:
1. Uspješni advokati i neki pravnici ( u sudnici se puno laže i ne biraju se sredstva da bi se dobio predmet i slomila protivnička strana)
2. Političari većinom. Recimo, Staljin i Čerčil su na Jalti smatrali da je Hitler sasvim normalan čovjek, iako je tada Ruzvelt izjavio da je lud.
3. Hirurzi i dosta ljekara - na fakultetu uče da je pacijent tj. čovjek obični preparat na času anatomije i tako se i odnose prema njemu.
4. Vojna lica - treniraju ih da ruše i ubijaju
5. Policajci i pripadnici sigurnosnih službi - služe se svim sredstvima da dođu do cilja
6. Top menadžeri, direktori i rukovodioci. Nemojte da vas zavara njihov šarm, iza toga se krije nešto sasvim drugo.
Ovo piše u knjigama, a i provjereno je u životnoj školi.
Govorim o većini, a ne o izuzecima.
Ovo je interesantno. Iz životnog iskustva mogu reći da ima smisla. Sjećam se kad sam bila kod jednog dr. hirurga koji mi je rekao nešto skroz bezosjećajno, a onda mi je druga dr. na to njegovo rekla (iako je "dobra" s njim") "ma ne slušaj njega, on je hirurg". :mrgreen:

Za advokate sam se uvijek pitala kako mogu braniti nekoga za koga znaju da je kriv, kako to u glavi sebi "opravdati" da ti je posao da lažeš u nekim slučajevima. Naravno da svi imaju pravo na odbranu, ali opet kako recimo znati da je tvoj klijent nekoga ubio, a ti za njega argumentuješ da to nije uradio ili da je bilo ubistvo iz nehata i sl...
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#95 Re: Empatija

Post by Nierika »

No_sikiriki, ovisi zašto su loši i koliko imam strpljenja u tom momentu. Pogotovo ako mi je empatija usmjerena na nešto drugo.

Nikeze, to kad se sabere bude popriličan postotak svjetske populacije. Meni je okej ako ljudi iz pobrojanih zanimanja rade svoj posao profesionalno i ako ne unose neempatični stav u lične odnose. Doduše ne znam šta manjak empatije konkretno podrazumijeva tu.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#96 Re: Empatija

Post by nikeze »

Osobe sa empatijom su vrhunski umjetnici, kreatori koji najmanje misle o sebi. Nadahnuti su idejom da usreće drugog i cijeli svijet i ostave nešto drugima. Pri tome rade do iscrpljenja i ne brinu o sebi. Žive u kreativnom neredu i obično su podcijenjeni, povučeni i samozatajeni.
Takav je recimo bio Nikola Tesla.
Pročitajte "Umjeće ljubavi" od Ericha Fromma.
no_sikiriki
Posts: 17304
Joined: 11/12/2012 13:21

#97 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

Ne znam baš za to, obično takvi nemaju baš ni uređene međuljudske odnose, jer su toliko fokusirani na to svoje umijeće/umjetnost da nemaju vremena/volje da se fokusiraju na nešto, tj nekoga drugog.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#98 Re: Empatija

Post by nikeze »

no_sikiriki wrote: 30/12/2021 15:33 Ne znam baš za to, obično takvi nemaju baš ni uređene međuljudske odnose, jer su toliko fokusirani na to svoje umijeće/umjetnost da nemaju vremena/volje da se fokusiraju na nešto, tj nekoga drugog.
Ljubav ima razne pojavne oblike po Frommu.
Ljubav prema domovini.
Ljubav prema naciji.
Ljubav prema roditeljima.
Ljubav prema supruzi i djeci.
Ljubav prema prijateljima.
Itd.
Tesla je bio izolovan ili čudak ali je bio opsjednut idejom da usreći svijet i sad imamo njegove izume na svakom koraku. Pri tome nije mislio na sebe i vlastitu korist.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#99 Re: Empatija

Post by Nierika »

Po meni je to o čemu govoriš druga vrsta empatije (više vezana za ljudski rod općenito).
Pročitaću, nisam čitala tu knjigu.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#100 Re: Empatija

Post by nikeze »

Nierika wrote: 30/12/2021 15:38 Po meni je to o čemu govoriš druga vrsta empatije (više vezana za ljudski rod općenito).
Pročitaću, nisam čitala tu knjigu.
Pročitajte i knjigu "Anatomija ljudske destruktivnosti" od Ericha Fromma.
Post Reply