Empatija

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#1 Empatija

Post by Nierika »

Koliko ste empatični? Koliko mislite da su drugi empatični? U čemu se ogleda ta empatičnost? Vezano za kakva (i u ličnim odnosima i na globalnoj razini) dešavanja osjećate empatiju, na kakva dešavanja ostajete ravnodušni? Je li moguće biti empatičan oko baš svega i zašto da/ne? Koja je razlika između empatije i people pleasinga? Koliko empatija ima veze sa emocionalnošću? Jeste li bili podjednako empatični kroz različite životne faze?
Ne znam na koji pdf staviti pa ću ovdje.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#2 Re: Empatija

Post by Nocty »

secer doso!

empatija je opasna kao i ljubav
kao i dobrota ;-)
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#3 Re: Empatija

Post by Nierika »

Nocty wrote: 13/12/2021 22:01 secer doso!

empatija je opasna kao i ljubav
kao i dobrota ;-)
Znam da postoji i racionalna i emocionalna empatija, jesu li obje opasne? :D
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#4 Re: Empatija

Post by Nierika »

Otto_13 wrote: 13/12/2021 22:44 Zavisi emotivna moze da te odvede u pogresnom smijeru , jer srce cesto bude slijepo !
Donekle se slažem, tj. mislim da je emocionalna emp. korisna za tješenje, povjeravanje i sl u odnosima. Racionalna možda više za rješavanje problema, savjete i to.
sherbett wrote::thumbup:
Treba biti gad
Ili se ponašati prema ljudima kao i oni prema meni.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#5 Re: Empatija

Post by Nierika »

Otto_13 wrote: 13/12/2021 23:14
Nierika wrote: 13/12/2021 23:13

Donekle se slažem, tj. mislim da je emocionalna emp. korisna za tješenje, povjeravanje i sl u odnosima. Racionalna možda više za rješavanje problema, savjete i to.



Ili se ponašati prema ljudima kao i oni prema meni.
Poslusaj Serbu ima ona nekog poprilicnog iskustva sa tim
Ne mogu reći da je detaljno objasnila a i ne znam šta se misli pod "biti gad", ali ok, kontam suštinu. :D
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#6 Re: Empatija

Post by Nierika »

Otto_13 wrote: 13/12/2021 23:27 Takva je ona , ali mislim da ce ti objasnit kad nađe vremena
Nije da imam izbora nego sačekati. :|
Hvala na pojašnjenju. :D Ako se još kome odgovara na ovo oko definicije gada, pišite.
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#7 Re: Empatija

Post by preselio na ahiret »

sherbett wrote: 14/12/2021 00:31
Otto_13 wrote: 13/12/2021 23:27 Takva je ona , ali mislim da ce ti objasnit kad nađe vremena
Kakva sam to?
moderna,ne mislim na vakcinu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#8 Re: Empatija

Post by Guadalajara »

pa sad gad...
Ne povrijede nas osobe vec nasa ocekivanja od nje. Nuliraj ocekivanja i tako ces uskratiti drugima tu moc. Uvijek tezi ka tome da budes potpuno neovisan o ljudima.
U dugim stazama teznja neovisnosti se uvijek vise isplati nego cak i polozaj u kojem imas mnogi toga ali ovisis o volji nekoga.
morel ovo proci :D

jos imao primjer uzivo RL neki dan... :-?
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#9 Re: Empatija

Post by Nierika »

Guadalajara wrote: 14/12/2021 02:07 pa sad gad...
Ne povrijede nas osobe vec nasa ocekivanja od nje. Nuliraj ocekivanja i tako ces uskratiti drugima tu moc. Uvijek tezi ka tome da budes potpuno neovisan o ljudima.
U dugim stazama teznja neovisnosti se uvijek vise isplati nego cak i polozaj u kojem imas mnogi toga ali ovisis o volji nekoga.
morel ovo proci :D

jos imao primjer uzivo RL neki dan... :-?
Generalno se slažem al' ne mislim da je moguće izbjeći sva očekivanja. Mislim da postoji još jedna slična "strategija" - očekivati, ali i naučiti bolje podnositi neispunjena očekivanja. Mada možda se na kraju svede na isto, ne znam. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#10 Re: Empatija

Post by Guadalajara »

Nierika wrote: 14/12/2021 11:55
Guadalajara wrote: 14/12/2021 02:07 pa sad gad...



morel ovo proci :D

jos imao primjer uzivo RL neki dan... :-?
Generalno se slažem al' ne mislim da je moguće izbjeći sva očekivanja. Mislim da postoji još jedna slična "strategija" - očekivati, ali i naučiti bolje podnositi neispunjena očekivanja. Mada možda se na kraju svede na isto, ne znam. :D
Misliš kontrolisana sjebada :lol:
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#11 Re: Empatija

Post by Nierika »

Guadalajara wrote: 14/12/2021 12:29
Nierika wrote: 14/12/2021 11:55

Generalno se slažem al' ne mislim da je moguće izbjeći sva očekivanja. Mislim da postoji još jedna slična "strategija" - očekivati, ali i naučiti bolje podnositi neispunjena očekivanja. Mada možda se na kraju svede na isto, ne znam. :D
Misliš kontrolisana sjebada :lol:
Sjebada je kako god. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#12 Re: Empatija

Post by Guadalajara »

Nierika wrote: 14/12/2021 13:34
Guadalajara wrote: 14/12/2021 12:29
Misliš kontrolisana sjebada :lol:
Sjebada je kako god. :D
Dobro, samo da te ne ubije u pojam :lol:
snijeg_led
Posts: 6679
Joined: 08/12/2019 21:35

#13 Re: Empatija

Post by snijeg_led »

Guadalajara wrote: 14/12/2021 02:07 pa sad gad...
Ne povrijede nas osobe vec nasa ocekivanja od nje. Nuliraj ocekivanja i tako ces uskratiti drugima tu moc. Uvijek tezi ka tome da budes potpuno neovisan o ljudima.
U dugim stazama teznja neovisnosti se uvijek vise isplati nego cak i polozaj u kojem imas mnogi toga ali ovisis o volji nekoga.
morel ovo proci :D

jos imao primjer uzivo RL neki dan... :-?
ovo iznad mi izgleda nekako previse kalkulisano, kakvu moc, kako to nulirati, kako tempirati, kako kako
ako ima neke privlacnosti onda je sve to gore jako tesko postici, ako nema onda i ne razmisljas o kalkulaciji, jer te nije briga niti ista zelis
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#14 Re: Empatija

Post by Nocty »

sherbett wrote: 13/12/2021 22:49
Nocty wrote: 13/12/2021 22:01 secer doso!

empatija je opasna kao i ljubav
kao i dobrota ;-)
:thumbup:
Treba biti gad
Ali opet ne zaboravit sta je sta
Moj sin je pun ljubavi jer sam ga tako odgojio ali da sam ga odgojio onako kako se ponašamo na semaforu drugačija bi priča bila :)
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#15 Re: Empatija

Post by Nocty »

Nierika wrote: 13/12/2021 22:42
Nocty wrote: 13/12/2021 22:01 secer doso!

empatija je opasna kao i ljubav
kao i dobrota ;-)
Znam da postoji i racionalna i emocionalna empatija, jesu li obje opasne? :D
Racionalna empatija je privatna empatija dok emocionalna preliva u javnu sferu i zavija države u crno
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#16 Re: Empatija

Post by Nierika »

Nocty wrote: 15/12/2021 16:10
Racionalna empatija je privatna empatija dok emocionalna preliva u javnu sferu i zavija države u crno
Možeš li pojasniti ovo? U kojem smislu je racionalna empatija privatna, a emocionalna spada u javnu sferu?
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#17 Re: Empatija

Post by Nierika »

snijeg_led wrote: 14/12/2021 16:56
ovo iznad mi izgleda nekako previse kalkulisano, kakvu moc, kako to nulirati, kako tempirati, kako kako
ako ima neke privlacnosti onda je sve to gore jako tesko postici, ako nema onda i ne razmisljas o kalkulaciji, jer te nije briga niti ista zelis
Otto_13 wrote:Brate moj nije to tako lako , covjek je zivo bice od krvi i mesa i sanja nada se . Zeli da ga neko voli .I svi mi mislimo da mozemo da upravljamo svojim zeljama i postupcima . Ali emocije sve to zamagle a njih je tesko kontrolisat . Jedino kad vidis da neko pokusava da manipulise sa tobom tvojim emocijama i empatijom onda treba otici jer. I bice ti tesko ali ako ostanes i nastavis da dajes sebe za osobu koja to samo koristi bice ti jos teze i gore !

Vi odmah na ljubavne i romantične odnose. :D (Mada se slažem da je i u takvom odnosu bitna)
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#18 Re: Empatija

Post by Hakiz »

Pogledaj film "The way" iz 2010. Posebno obrati pažnju na lik pod imenom Joost.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#19 Re: Empatija

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 15/12/2021 17:49 Pogledaj film "The way" iz 2010. Posebno obrati pažnju na lik pod imenom Joost.

Ovaj? https://www.imdb.com/title/tt1441912/
Pogledaću.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#20 Re: Empatija

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 15/12/2021 17:55
Hakiz wrote: 15/12/2021 17:49 Pogledaj film "The way" iz 2010. Posebno obrati pažnju na lik pod imenom Joost.

Ovaj? https://www.imdb.com/title/tt1441912/
Pogledaću.
Da, taj.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#21 Re: Empatija

Post by Nocty »

Nierika wrote: 15/12/2021 17:42
Nocty wrote: 15/12/2021 16:10
Racionalna empatija je privatna empatija dok emocionalna preliva u javnu sferu i zavija države u crno
Možeš li pojasniti ovo? U kojem smislu je racionalna empatija privatna, a emocionalna spada u javnu sferu?
zato sto od racionalne nemas nista sem ako si npr ubrlj'o na poslu pa te kolega koji je takodjer prije ubrlj'o izbavi i onda i ti tako isto u drugim slucajvima uradis.Znaci nema nekih vidljivih posljedica za okolinu.A kad postane emocionalna onda se automatski i ta racionalna prislepa uz nju i onda nastaju barikade,nesporazumi,razvodi itd...znaci stvaraju se nove patnje, nove empatije...
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#22 Re: Empatija

Post by Nierika »

Nocty wrote: 17/12/2021 19:31
Nierika wrote: 15/12/2021 17:42

Možeš li pojasniti ovo? U kojem smislu je racionalna empatija privatna, a emocionalna spada u javnu sferu?
zato sto od racionalne nemas nista sem ako si npr ubrlj'o na poslu pa te kolega koji je takodjer prije ubrlj'o izbavi i onda i ti tako isto u drugim slucajvima uradis.Znaci nema nekih vidljivih posljedica za okolinu.A kad postane emocionalna onda se automatski i ta racionalna prislepa uz nju i onda nastaju barikade,nesporazumi,razvodi itd...znaci stvaraju se nove patnje, nove empatije...
Na osnovu ovoga što si napisao ispade da je bolje nemati empatije. :D

Btw, pod racionalnom mislim na mogućnost da se osoba stavi u nečiju poziciju i promatra stvari iz njihove perspektive. Na osnovu tvog paragrafa sam shvatila da misliš da je ljudima koji su prošli kroz identičnu situaciju lakše zamisliti perspektivu te osobe i slažem se donekle mada je možda više emocionalna empatija to što ih navede da pomognu takvoj osobi. Kad kažem emocionalna empatija mislim na mogućnost osobe da osjeti emocije koja druga osoba osjeća. Na osnovu tvog paragrafa sam shvatila da misliš da emocionalna empatija (u kombinaciji s racionalnom) uzrokuje barikade i probleme u međuljudskim odnosima. Ne kontam kako jer bi trebalo biti obrnuto. Jedino što mi pada na pamet kao objašnjenje je da često projiciramo i da ono što mislimo da su tuđe emocije koje osjetimo nisu tuđe emocije nego naše vlastite.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#23 Re: Empatija

Post by Nocty »

sto mislis da su finci uvjek u vrhu formule 1 ? :)
nit emocije nit empatije :lol:

i da,sve se to moze iskoristiti i poznavanjem ljudske prirode i njihove "perspektive" koristi se njihova racionalna a i emotivna empatija i cucla se dok se nema vise sta iscuclat tu...a evo izgleda da uvjek ima i nikad nema da nema...Sad su u americi npr pustili onog tele evandjelistu coopelanda(sto je htio katrinu molitvama otjerat) pogledaj ga na copeland goes metal by andre antunes (zanimljiv lik) vidi kolko ima svojih pratioca punih empatije da su mu i avion i hangar kupili a vila se podrazumjeva normalno...pustili su mu blizu milion il vise na porezu jer je svoju vilu proglasio clergy house :lol:
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#24 Re: Empatija

Post by no_sikiriki »

Mislim da empatije ima sve manje. Bilo mi je zanimljivo nedavno čuti od jedne poznanice koja radi kao nastavnica da je primijetila kako djeca imaju sve manje empatije, pogotovo otkako je počela ova pandemija. U smislu da recimo ne reaguju kad se neko povrijedi, kao naučeni su da se drže podalje jedni od drugih zbog corone, pa kad neko padne ili se na neki drugi način ozlijedi ne pomažu, jednostavno ne reaguju. Meni je to baš bilo čudno/žalosno za čuti.

Generalno imam dojam da ljudi i manje traže empatiju kad bi trebali, recimo meni je normalno da se dobroj prijateljici "izjadam" oko nečega i da me sasluša, ali vidim da se drugi ljudi ustručavaju i sa najbližim. A mislim da nam je svima (koji živimo u BiH :mrgreen: potrebna empatija.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#25 Re: Empatija

Post by Nierika »

Nocty wrote: 17/12/2021 20:47 sto mislis da su finci uvjek u vrhu formule 1 ? :)
nit emocije nit empatije :lol:

i da,sve se to moze iskoristiti i poznavanjem ljudske prirode i njihove "perspektive" koristi se njihova racionalna a i emotivna empatija i cucla se dok se nema vise sta iscuclat tu...a evo izgleda da uvjek ima i nikad nema da nema...Sad su u americi npr pustili onog tele evandjelistu coopelanda(sto je htio katrinu molitvama otjerat) pogledaj ga na copeland goes metal by andre antunes (zanimljiv lik) vidi kolko ima svojih pratioca punih empatije da su mu i avion i hangar kupili a vila se podrazumjeva normalno...pustili su mu blizu milion il vise na porezu jer je svoju vilu proglasio clergy house :lol:
Slažem se da se može i zloupotrijebiti, kao i bilo kakva vrsta znanja. Ali ne bih rekla da je nedostatak empatije razlog zašto su Finci u vrhu formule 1. Odnosno, ne znam, ne gledam formulu 1 ali trebalo bi da bude još razloga. Ovo za pratioce, ne znam je li empatija u pitanju ili ludost ili to tako funkcioniše, ne znam. :D
Mislim da empatije ima sve manje. Bilo mi je zanimljivo nedavno čuti od jedne poznanice koja radi kao nastavnica da je primijetila kako djeca imaju sve manje empatije, pogotovo otkako je počela ova pandemija. U smislu da recimo ne reaguju kad se neko povrijedi, kao naučeni su da se drže podalje jedni od drugih zbog corone, pa kad neko padne ili se na neki drugi način ozlijedi ne pomažu, jednostavno ne reaguju. Meni je to baš bilo čudno/žalosno za čuti.

Generalno imam dojam da ljudi i manje traže empatiju kad bi trebali, recimo meni je normalno da se dobroj prijateljici "izjadam" oko nečega i da me sasluša, ali vidim da se drugi ljudi ustručavaju i sa najbližim. A mislim da nam je svima (koji živimo u BiH :mrgreen: potrebna empatija.
Možda ovisi i od toga koliko su ta djeca bliska jedni s drugima. Ili zablokiraju u momentu. Generalno se pitam na koje se sve načine empatija manifestuje. Mada mislim da kod nas više ljudi reaguju što se toga tiče. :D
Post Reply