sta je problem u dobrim ljudima?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#51

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:50, edited 1 time in total.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#52 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

jOFLA wrote: 18/05/2022 22:05
Nocty wrote: 10/09/2021 03:27 najlaksi element za upravljanje alhemicarima ,je da od dobrih postenih ljudi naprave armiju stoke i ovaca i okrenu ih u prilicno lose ljude.

kako rijesiti problem s dobrim ljudima?
oni su najveca prijetnja i problem na svijetu.Svi ti prekrasni ljudi... :lol:
Problem nije u dobrim, nego je problem u lošim ljudima koji iskorištavaju dobre. Pitati šta je problem u dobrim ljudima je zažmiriti na zlo loših ljudi te ih pustiti da rade to što rade.
a ko ih pusta ?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#53 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by nikeze »

Čuvaj dobrotu samo za sebe i bližnje.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#54 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

nikeze wrote: 19/05/2022 10:15 Čuvaj dobrotu samo za sebe i bližnje.
jel to skrtost onda?
jel to opet dodaje globalnom problemu?
znaci izmislis cjepanje atoma i ono vjestacko smjenjejavnje ,napravis rupice po ozonu do te mjere da si vanzemaljce doveo da vide u kakve gluposti se razvija tehnologija i to nuklearna i onda pokusavas da zakrpis sve to nekim vjestackim hepekom dok sve ne pukne a puca,pucalo je i puknut ce ,pa se opet zakrpi i tako u krug dok se ne spoznaju neke greske i paterne kao u video igrici...samo sto ova igra traje bez prestanka.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#55 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by MarlboroGold »

Biti dobar ili zao je relativno osim ekstrema tipa dobrota na granici altruizma ili biti zao tipa Ratka Mladića. U suštini smo svi tu negdje između po tome i krećemo se gore/dole zavisno od raznih situacija, triggera itd. Nekad je jedan trigger kod dobre osobe dovoljan da padne u teško ludilo, zlo i slično, a isto i obrnuto osoba može da nađe spasenje.

Ono što je mene život do sad naučio jeste da je bolje izbjegavati podjele na dobre i loše ljude upravo zbog naprijed navedenog, već ih dijelim na sposobne i nesposobne i sve više uviđam da je ta podjela ispravnija.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#56 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

dobri rusi
rusini
raseni
ozdo iz srbije sljehlo
a ovi predali ime
izgubili se ljudi
i utopili u srbe
rashani nasi pametni
ljubi ga majka...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#57 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Sanjarko »

MarlboroGold wrote: 16/06/2022 18:48 Biti dobar ili zao je relativno osim ekstrema tipa dobrota na granici altruizma ili biti zao tipa Ratka Mladića. U suštini smo svi tu negdje između po tome i krećemo se gore/dole zavisno od raznih situacija, triggera itd. Nekad je jedan trigger kod dobre osobe dovoljan da padne u teško ludilo, zlo i slično, a isto i obrnuto osoba može da nađe spasenje.

Ono što je mene život do sad naučio jeste da je bolje izbjegavati podjele na dobre i loše ljude upravo zbog naprijed navedenog, već ih dijelim na sposobne i nesposobne i sve više uviđam da je ta podjela ispravnija.
I ta ti je na mjestu, sve mi se čini da je sve više nepovjerenja među ljudima ili mi se barem tako čini, jer mnogi, ne svi ili većina gledaju kako će one druge zjbt.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#58 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Sanjarko wrote: 30/10/2022 04:26
MarlboroGold wrote: 16/06/2022 18:48 Biti dobar ili zao je relativno osim ekstrema tipa dobrota na granici altruizma ili biti zao tipa Ratka Mladića. U suštini smo svi tu negdje između po tome i krećemo se gore/dole zavisno od raznih situacija, triggera itd. Nekad je jedan trigger kod dobre osobe dovoljan da padne u teško ludilo, zlo i slično, a isto i obrnuto osoba može da nađe spasenje.

Ono što je mene život do sad naučio jeste da je bolje izbjegavati podjele na dobre i loše ljude upravo zbog naprijed navedenog, već ih dijelim na sposobne i nesposobne i sve više uviđam da je ta podjela ispravnija.
I ta ti je na mjestu, sve mi se čini da je sve više nepovjerenja među ljudima ili mi se barem tako čini, jer mnogi, ne svi ili većina gledaju kako će one druge zjbt.
evropljani su najvise zasluzeni normalno ,kad se izmjesalo sve kasnije otelo se totalnoj kontroli...
haj kod zike,haj vamo,haj tamo...
torbica
Posts: 74
Joined: 12/10/2021 10:07

#59 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by torbica »

Nema problema u dobrim ljudima, problem su im samo loši ljudi koji sebi traže izgovore za to što su loši. Najčešći izgovori su "ja sam to morao", "ja sam to zaslužio" i "ja imam pravo na to/ne dam na sebe".
Za sve loše što neko uradi sebi nađe opravdanje, sebe svrsta u dobre ljude i nastavi dalje gdje je stao. Zato su i ovi što štimaju tendere, varaju ljude, ganjaju štele, dilaju drogu, maltretiraju svoje porodice, komšije, ljude na cesti sve bolji od boljeg čovjeka, samo jbg našli su se u takvim okolnostima da su prisiljeni da rade to što rade.
Nikad rješenje nijednog problema za dobrog čovjeka ne može biti da i on postane loš.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#60 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

torbica wrote: 30/10/2022 08:52 Nema problema u dobrim ljudima, problem su im samo loši ljudi koji sebi traže izgovore za to što su loši. Najčešći izgovori su "ja sam to morao", "ja sam to zaslužio" i "ja imam pravo na to/ne dam na sebe".
Za sve loše što neko uradi sebi nađe opravdanje, sebe svrsta u dobre ljude i nastavi dalje gdje je stao. Zato su i ovi što štimaju tendere, varaju ljude, ganjaju štele, dilaju drogu, maltretiraju svoje porodice, komšije, ljude na cesti sve bolji od boljeg čovjeka, samo jbg našli su se u takvim okolnostima da su prisiljeni da rade to što rade.
Nikad rješenje nijednog problema za dobrog čovjeka ne može biti da i on postane loš.
pa i to je jedan od problema,sto nije uopste ni birao nego iz posljedica sto istorijskih sto eventualnih uvuce se u rasplet i cini se mimo svoje volje postane dio jedne takve masine
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#61 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Vam »

Nocty wrote: 30/10/2022 15:37
torbica wrote: 30/10/2022 08:52 Nema problema u dobrim ljudima, problem su im samo loši ljudi koji sebi traže izgovore za to što su loši. Najčešći izgovori su "ja sam to morao", "ja sam to zaslužio" i "ja imam pravo na to/ne dam na sebe".
Za sve loše što neko uradi sebi nađe opravdanje, sebe svrsta u dobre ljude i nastavi dalje gdje je stao. Zato su i ovi što štimaju tendere, varaju ljude, ganjaju štele, dilaju drogu, maltretiraju svoje porodice, komšije, ljude na cesti sve bolji od boljeg čovjeka, samo jbg našli su se u takvim okolnostima da su prisiljeni da rade to što rade.
Nikad rješenje nijednog problema za dobrog čovjeka ne može biti da i on postane loš.
pa i to je jedan od problema,sto nije uopste ni birao nego iz posljedica sto istorijskih sto eventualnih uvuce se u rasplet i cini se mimo svoje volje postane dio jedne takve masine
Razlozi zasto se neko "uvuce" kako ti napisa, rekao bih nisu u tolikoj mjeri "mimo volje pojedinca" mada ima toga, ali vise strah ili rizik od gubitka sigurnosti i primitivni porivi, zelja za parama i moci, za ugledom. Drugim rijecima, vecina je stoka koja sebe ubijedi u ispravnost svojih pogresnih poteza i jos se "prodaju" kao uzorne, uspjesne osobe. Olos.
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#62 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Nocty »

Vam wrote: 10/11/2022 02:03

Razlozi zasto se neko "uvuce" kako ti napisa, rekao bih nisu u tolikoj mjeri "mimo volje pojedinca" mada ima toga, ali vise strah ili rizik od gubitka sigurnosti i primitivni porivi, zelja za parama i moci, za ugledom. Drugim rijecima, vecina je stoka koja sebe ubijedi u ispravnost svojih pogresnih poteza i jos se "prodaju" kao uzorne, uspjesne osobe. Olos.
Apsolutno,ubjedjenje samog sebe i jeste kljuc svega,Ali tu je uvjek "moc" ubjedjenja
POS (power of suggestion)
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#63 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Vam »

Nocty wrote: 10/11/2022 02:56
Vam wrote: 10/11/2022 02:03

Razlozi zasto se neko "uvuce" kako ti napisa, rekao bih nisu u tolikoj mjeri "mimo volje pojedinca" mada ima toga, ali vise strah ili rizik od gubitka sigurnosti i primitivni porivi, zelja za parama i moci, za ugledom. Drugim rijecima, vecina je stoka koja sebe ubijedi u ispravnost svojih pogresnih poteza i jos se "prodaju" kao uzorne, uspjesne osobe. Olos.
Apsolutno,ubjedjenje samog sebe i jeste kljuc svega,Ali tu je uvjek "moc" ubjedjenja
POS (power of suggestion)
I mi, velika vecina sigurno, potpadamo u tu grupu, samo je pitanje do koje mjere i koje su to stvari koje sami sebi opravdavamo kao neophodne? Biti svetac je skoro pa pogubno u danasnjem drustvu izopacenog i arogantnog sljama.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#64 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by planamac »

Ne postoje dobri i loši ljudi, već dobri ili loši društveni, politički, vjerski, ekonomski i moralni zakoni i tradicije po kojima ljudi stvaraju navike da žive – koji su do dana današnjeg svi odreda bili loši i po kojima su ljudi živjeli loše.

Zato, npr. svejedno je da li na izborima biramo dobre ili loše ljude, kad će oni dolaskom na vlast morati da se rukovode već postojećim lošim društvenim zakonima i tradicijama koji već postoje i nastaviti da po njima i oni vladaju loše.

Zato, onima kojima je loše, a žele da im bude bolje (onima drugima, naravno, ako vam je dobro onda ništa, da parafraziram moto ‘Peščanika’), savjet je da taj boljitak ne očekuju od dobrih ljudi koje biraju i daju im vlast, jer takvih i nema*, već da se malo više pozabave svjetskim lošim društvenim, političkim, ekonomskim, vjerskim i moralnim zakonima i tradicijama i razmisle kako da ih promijene i učine boljim. Pa, kad i ako pronađu te (naj)bolje zakone i počnu da žive po njima, biće im dobro i bez ikakvih političkih, vjerskih, nacionalnih i drugih vođa.

Zakoni/tosti (treba da) vladaju svijetom, a ne ljudi!
Naravno, dobri, univerzalni zakoni, po kojma sve postoji i živi, a ne ljudski zakoni koje ljudi, vlastodršci, izmišljaju po svojoj volji i interesu, a ne interesu ljudi kojima vladaju.

* (pojašnjenje - “nema dobrih ljudi”) Ukoliko smo uronjeni u vodu ne možemo biti suhi, isto tako i čovjek, koji je “uronjen” u društvo u kojem se ljudi u međusobnim odnosima upravljaju principima podjele, konkurencije, mržnje i borbe – koji proizvode samo Zlo, i tako kao zajednica ljudi “napreduje” s lošega na gore – takav čovjek, a takvi smo svi trenutno, ne može biti dobar.
Ovo ne znači da neki ljudi ne pokušavaju da budu dobri, da to žele, trude se… svakako u okvirima spoznaja s kojima raspolažu o dobru i zlu, već (samo) to da nam je jedini put ka Dobru putem (razvoja psihičke sposobnosti) razumijevanja – svega što postoji, na prvom mjestu samoga sebe, a što je nemoguće bez razumijevaja Zakona postojanja, tj. odgovora na pitanja: Šta postoji? Kako postoji? I Zašto postoji (to što postoji)? Koji nadalje sa sobom do/nose i odgovore na pitanja: Šta je smisao življenja, tj. postojanja i djelovanja – kako ljudskih bića, tako i svih materijalnih formi koje postoje?!


Čovjek je ono što svi znamo, odnosno, svi mi smo u suštini (ono) znanje po kojem se upravljamo prilikom međusobnih odnosa, tj. tokom vlastitog postojanja i među/djelovanja.

Čovjek će postati slobodan kada spozna ograničenja, tj. ZAKON koji upravlja stvarnošću.
Slobode ili nema ili je opšta! 99% istina = 100% laž
Istina je cjelina! I 'manje zlo' je Zlo!

Najbolje objašnjenje nekog fenomena, gledano općenito, i najjednostavnije, je ono sa najmanje pretpostavki.“ Načelo - Okamova britva
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#65 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Vam »

Naravno da postoje dobri i losi ljudi. Ako neki monstrum siluje zenu, onda je to los covjek.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#66 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by vjeshalica »

planamac wrote: 10/11/2022 15:07 Ne postoje dobri i loši ljudi, već dobri ili loši društveni, politički, vjerski, ekonomski i moralni zakoni i tradicije po kojima ljudi stvaraju navike da žive – koji su do dana današnjeg svi odreda bili loši i po kojima su ljudi živjeli loše.
To je tacno da su to formule zivljenja, ali su nastali od ljudi. I dobrih i losih. Nije to palo sa neba pa ljudi probrali.
Ljudi su zelili da zive lose,ponasali se tako i ne vide nikakav problem u tome. Vjerovatno postoji neko mozda i preciznije objasnjenje zasto toliko zlo u ljudima dominira.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#67 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by planamac »

„Teorija je ideja koja objašnjava kako nešto funkcioniše.“

„Paradigma je sklop impliciranih pretpostavki koje se ne testiraju; u stvari, one su zapravo nesvjesne. One su dio našeg modusa djelovanja kao individua, naučnika ili cijelog društva, tj. čovječanstva.“



Prilikom bilo kojeg postupka tj. bilo čijeg postupanja, mi radimo i djelujemo po znanju. Ako nešto ne znamo, to (nešto) nismo u stanju ni da uradimo.
Meni se čini da ljudi ne žele da žive loše, naprotiv, mislim da je svrha svakog i svačijeg djelovanja želja za dobrobiti (prije svega, tj. u suštini, samo radi vlastite, moglo bi se to reći i ‘zadovoljštine’ – svjesna asocijacija na Azrin album 😊), odnosno, Dobro/Biti, a u neznanju kako to ispravno ostvariti, radimo to “kako stignemo”, odnosno koliko znamo ili bolje rečeno kako ne znamo.
A, čini mi se, isto tako, da problem, ako ga i ne vide (iako bih ja radije rekao da ga ne razumiju), osjetiće ga sigurno i to svi mi, prije ili kasnije…

Elem, nedostaje nam znanje o tome kako na najbolji način djelovati u interesu sveopšte (je li ovo pleonazam, ne znam, tj. pitam (se)!?) dobrobiti, a neka ili nečija ideja bi se trebala cijeniti na osnovu toga da li ona kao takva doprinosi očuvanju života na Zemlji. Što tzv. liberalna demokratija i tržišna ekonomija (kao ideologija na kojoj trenutno počivaju međuljudski odnosi na Zemlji), odnosno kapitalizam – koji je u suštini vladavina kapitala nad ljudima – ni u kom slučaju nije.


“Narativi koji funkcioniši kao okviri tumačenja stvarnosti su ključni za ideologiju kao strukturu.

Oni određuju šta je vjerovatno (tj. “istina”), a šta nije, tj. određuju koje se ideje mogu prihvatiti, a koje se moraju odbaciti.”


Znači, tumačenje stvarnosti je filter kroz koji se ‘provlače’ ideje, a trenutno tumačenje stvarnosti počiva na tome da je “život vječita borba i patnja”, barem za ogomnu većinu ljudi (i da nas “smiRAJ i rahatluk” čekaju na onom svijetu), koje je proizašlo iz nakaradnog poimanja nečeg što se naziva socijal-darvinizam, a u suštini mu je izvorište u principima podjele, konkurencije, mržnje i borbe po kojima se ljudi upravljaju prilikom međusobnih odnosa.


Univerzalni zakoni prirode sa značenjem DOBRA, sa kojima ljudi treba da se upoznaju i počnu po njima da žive, da bi im bilo DOBRO su sadržani u Zakonu postojanja!
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#68 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Vam »

Dotakli smo se tog pitanja, da li su ljudi u sustini zaista dobri iako cine lose stvari? na temi "Pozicija boga".
Ja vjerujem da ogromna vecina jeste, odnosno da imaju dobre namjere i ideje kojima se vode su temeljene u, po njihovom shvatanju dobrom, ali ipak dobrom, iako rezultat moze biti skroz oprecan.
Medjutim, objektivno i sveopce dobro je ideal, samim tim i nedostizno. Da li nas to sve cini losima? U odredjenoj mjeri da. Svi vidimo svijet iz svog ugla i koliko god se trudili da ne budemo, uvijek smo u odredjenoj mjeri sebicni, samim tim sto smo dio svijeta u kojem zivimo, a koji je ustrojen na taj nacin. Najjednostavniji primjer je da bi zivio nesto drugo mora da umre.
Da ipak postoje losi ljudi, pokazuju nam i primjeri raznih zlocina pocinjenih iz ciste sebicnosti. Dakle ne neznanja, ne kao posljedica ideologije ili psihicke poremecenosti. Ciste sebicnosti. Naveo sam primjer silovanja, a tu bih mogao dodati i primjer trgovine djecom recimo ili razne vrste iskoristavanja izbjeglica, tlacenja naroda u monarhijski ustrojenim drustvima i sl.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#69 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by toska »

Ekstremni primjeri zla će ostati uglavnom neshvatljivi ,
ostaje nam neki stav o ljudima koja nas okružuju, a koje svrstavamo kao loše ili zle.
to je svakako subjektivno na osnovu vlastitog iskustva kroz život.

evo neke moguće osobine koje čine lošeg ili zla čovjeka, moraju biti očite i naglašene posmatraču, zli ih smatraju ispravnim i ne pokušavaju sakriti.
ovom gradacijom:
oholost - prijezir prema drugim ljudima, vidljivo i kao uzdizanje sebe kroz ponižavanje drugih
zavist - rađa snažan bijes i mržnju
pohlepa-

kod zavisti postoji i "pozitivna zavist" kao motivirajući faktor, ali nije tema
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#70 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by planamac »

Primjereno mi se čini prisjetiti se sintagme, po mom čvrstom i iskustvom podržanom uvjerenju, istinite misli, koja veli: „Put do pakla popločan je dobrim namjerama.“, koju bih malo modifikovao i 'upgradeovao' – a najboljim, naravno namjerama, autoput, do istog odredišta. :D
Primjerenim, zato što želim da ukažem na nelogičnost kojom se djelovanje vođenodobrom idejom i namjerom“ smatra takvim – dobrim, iako rezultat biva potpuno suprotan, tj. ne produkuje dobro, već njegovu oprečnost – zlo.

Naravno da je za istinski dobre namjere i djelovanje potrebno znanje o dobru i zlu, tj. jasno razlikovanje tog dvoga, što, čini mi se ljudski rod nikako da nauči. Očiglednim mi se čini i to da je prisutno toliko besmislenosti u ljudskom postupanju, da se svakom razumnom čovjeku, barem ponekad nametne pitanje – pa, šta ovo ja/mi radim/o, čemu sve ovo, zašto skoro sve ide ovako 'naopako'...!?
Svakako da će o tome šta jeste dobro za generaciju koja dolazi, a šta nije, odlučiti ona sama, naravno, pod uslovom da ne bude prisiljena birati isključivo između 'dva zla', što bi se izgleda vrlo lako moglo dogoditi. Čak sam siguran da nije mali broj onih koji iskreno žale što ljudski rod uopšte postoji i stide se svoje pripadnosti generaciji koja sumanuto uništava sve ono što je život na Zemlji čini/lo lijepim.
Jer, zaista, očito je da bestidno lažu svi oni koji kažu da nas i naše potomke čeka podizanje nivoa kvaliteta življenja! Ovakav kakav trenutno jeste, svijet u kojem živimo je jedna velika duševna bolnica u kojoj se terapija svodi na liječenje "ljutih rana ljutom travom" i u kojoj svi, bez izuzetka, nose "bijele mantile" i ponašaju se u skladu s tim...

Dugotrajno robovanje i hrđava uprava mogu toliko zbuniti i unakaziti shvatanje jednog naroda da zdrav razum i prav sud u njemu otanje i oslabe, da se potpuno izvitopere. Takav poremećen narod ne može više da razlikuje ne samo dobro od zla u svijetu oko sebe nego ni svoju vlastitu korist od očite štete.


Mislim da ljudima nije Bog kriv što oni već hiljadama godina njeguju i ponavljaju uvijek ista (sva moguća) zla, kao da ona imaju značenje dobra – npr. slave svoje krvave obračune, bore se za očuvanje svoje politike, vjere, nacije i klase koje za čovjekov sretan i dug život nemaju apsolutno nikakvu vrijednost, naprotiv i čak štaviše, snažno ga uneređuje. Kraće rečeno, slave i do neba dižu sve što je „šejtanska rabota“, a pljuju po svemu što je „Božije“.
Evidentno je da je to zbog toga što je ljudski razum maksimalno zatrovan raznim pogrešnim naučnim teorijama, ideologijama, politikama, filozofijama i vjerskim učenjima, izmanipulisan i zagađen, te doveden u situaciju da je sposoban samo da sluša, pamti i besprijekorno, maltene kao robot, izvršava naređenja svojih manipulatora i gospodara, a operisan je od toga da može da razumije bilo šta od svega toga u smislu da li to na šta je primoran da radi ima za njega, njegove bližnje i njegovu okolinu značenje dobra ili zla.
A najvažniji aspekt kontrole uma (stanja svijesti ljudi) je 15.000 sati obaveznog školovanja, gdje se najčešće ne uči da se postavljaju pitanja, već da se prihvataju autoriteti, da se ponavljaju (beskorisne) činjenice. Jednom rečenicom, ne uči se kako misliti i kritički razmišljati.

Najsigurnij način da pokvarite mladog čovjeka je da ga naučite da više cijeni one koji misle isto od onih koji misle drugačije.


Čini mi se da je ispravnije reći da su postupci ljudi koji drugim živim bićima nanose patnju – zli, a da je u stvari društvo, tj. pripadajuće mu i pisane i nepisane norme ponašanja po kojima se ljudi upravljaju prilikom međusobnih odnosa – Zlo, koje diktira takve postupke, a ne sam čovjek, neki pojedinac, naravno posmatrano kroz prizmu razmatranja sušinskog uzroka zločina.
Postavlja se i pitanje je li čovjek koji je uradio neki zli čin, tj. zločin, bolestan, poremećen čovjek koji je bio 'prinuđen' na takvo što ili je to njegovo planirano djelovanje i svjestan izbor.
Npr. istraživači kažu „Depresija ne umanjuje želju za povezivanjem sa drugim ljudim već 'samo' njihovu sposobnost da to urade.“ Nije nezamislivo da jako depresivan čovjek sa značajno smanjenom sposobnošću kanalisanja želje povezivanja s drugima, tj. nedostatka tomu adekvatnog znanja, proizvede raznorazna 'sranja'...
Elem, je li uzrok zla/zločina čovjek koji je počinio neko takvo sranje ili je to (Zlo) ono što je prouzrokovalo njegovo takvo stanje?!?

Svakako da ovo, opet i nadalje nameće pitanje slobodne volje.

Sloboda znači odgovornost, zato je se mnogi užasavaju.

Psihološki eksperimenti potvrđuju da su osobe koje imaju oslabljeno vjerovanje u postojanje slobod(n)e volje sklonije prevarama, sticanju nelegitimne prednosti itd. nego osobe kojima to vjerovanje nije oslabljeno.
Naročito se čini da metafizička sloboda volje ima posljedice za naš doživljaj da egzistencija ima nekog smisla, jer se čini da je takav smisao povezan s tim da o nama zavisi koju budućnost sebi i drugima želimo stvoriti, da (li) možemo načiniti razliku i stvoriti drugi (bolji) svijet.

Da sad ne spominjem pitanje da li se može reči da živimo u slobodnom društvu kada ne postoje mogućnosti među kojima bi se moglo odabrati... (Probajte štogod javno i argumentovano progovoriti protiv npr. tržišta, privatne svojine ili 'nedajbože' kapitalizma, pa ćete se brzo osvjedočiti u koliko slobodnom društvu živimo)

Sloboda volje se može posmatrati kao istovjetna slobodi naših djelovanja, kao svojstvo naših djelovanja. Imati slobodnu volju znači imati sposobnost donositi odluke. Imati manevarski prostor za djelovanje polazeći od praktične racionalnosti, postavljati sebi ciljeve i procjenjivati različite načine djelovanja kao bolje ili lošije (što implicira dobro/zlo) u postizanju tih ciljeva.
Znači, sloboda volje = sloboda djelovanja. A kako niko ne može misliti i/ili raditi ono što ne zna, opet dođemo do Znanja – pomoću kojeg razlikujemo dobro i zlo.
Što nas u kombinaciji sa činjenicom da čovjek postaje slobodan kad spozna ograničenja, tj. Zakonitosti koji ravnaju stvarnošću, i da svjetska nauka još uvijek nije otkrila univerzalni zakon po kojem postoje materija, život i svemir (i zbog čega se još uvijek smatra da svako ima pravo na svoju vlastitu istinu!?), vodi tome da je condicio sine qua non razlikovanja dobra i zla znanje/razumijevanje Zakona postojanja.
User avatar
billy organ
Posts: 1429
Joined: 04/07/2021 19:19

#71 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by billy organ »

Zato sto ih citav zivot uce da cijene i postuju druge. A s druge strane, zbog toga upadaju u zamku - ne cijene i ne postuju sebe. People pleasing.
Crithagra
Posts: 530
Joined: 20/10/2022 20:51

#72 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Crithagra »

mariner wrote: 25/11/2021 21:40 Kad ja cujem da neko izbjegava polarizaciju dobar i los covjek odmah mi pred ocima neko ko nije dobar a koristi jaku racionizaciju relativizma dobar- zao da pokrije svoje hirove.
Ma jašta.

Razlike između dobrih i loših ljudi se mogu vidjeti svakodnevno. Hoće li te zavaliti ili izdati kad dobije priliku, ili će se obuzdati u tom iskušenju i ostati čovjek. I ne moraš biti ti u pitanju, za primjer možeš uzeti bilo koga kome se predstavlja jaranom. Odnos prema njemu je i odnos prema tebi.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#73 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by planamac »

Dobro i zlo su uvijek uslovljeni znanjem dobra ili znanjem zla. Dakle, znanje ili informacija je u temelju svega, i bez znanja ništa nije moguće. I kakvim informacijama raspolažemo, od toga zavisi kako će svijet da izgleda i kako će/mo da se ponaša/mo.

Prema tome, ako negdje primijetimo da vlada zlo ili se tako postupa, uzrok tome će uvijek da bude loše znanje (tj. znanje zla), odnosno loša (lažna) informacija. I kad uspijemo loše znanje, tj. informaciju da zamijenimo sa dobrim znanjem. tj. informacjom, riješili smo problem.
Konkretno, ljudi koji vladaju svijetom, za koje mislimo da su loši i zli – u suštini, samo su ljudi koji su svoje umove napunili lošim i pogrešnim znanjima za koja misle da da su ispravna, tj. da imaju značenje Istine.
To su razne pogrešne naučne teorije, filozofije, vjerska učenja, ideologije i politike. I kad uspijemo uz pomoć provjerljive i do kraja logički objašnjive i razumljive nauke da osporimo i oborimo sva ta pogrešna i zla znanja koja sada vladaju svijetom, riješili smo problem. Automatski, sa nestankom tih zlih znanja, nestaće i zli ljudi, kao i sva svjetska zla koja oni u skladu sa svojim šarlatanskim umovima i znanjima smišljaju i uzrokuju.

U vezi toga nema tu o mnogo čemu da se mudruje.
Znanje o nužnosti uspostavljanja jedinstvenog svjetskog pravednog društvenog i ekonomskog poretka je znanje Dobra.

A znanje Zla koje sada vlada svijetom je to da je politička, vjerska, nacionalna i klasna podjela svijeta, konkurencija, mržnja i borba svakoga sa svakim, nužna i da se dobro može ostvariti jedino na taj način
.
Takvo znanje je maloumno i u prirodnim naukama postoje nebrojeni argumenti pomoću kojih to znanja zla može da se ospori i obori.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#74 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by toska »

planamac wrote: 18/11/2022 15:19 Primjereno mi se čini prisjetiti se sintagme, po mom čvrstom i iskustvom podržanom uvjerenju, istinite misli, koja veli: „Put do pakla popločan je dobrim namjerama.“,
...
namjera je sve, početak i kraj, dobra namjera je plemenita, vjerski gledano bitnija od rezultata, na kraju i ovozemaljski sud prosuđuje namjeru kao jedan od najvažnijih faktora u krivičnim djelima.

kako uopšte dođosmo do ove poslovice?
postoje razna tumačenja, nebitno, mislim da ista unosi više zabune nego koristi i da je nezasluženo popularna.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#75 Re: sta je problem u dobrim ljudima?

Post by Sanjarko »

Budu izradzeni, njbu itd tad kad, prije ili kasnije.
Post Reply