OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1926 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

broj dva wrote: 03/06/2022 09:20
Nierika wrote: 09/05/2022 00:12



Zvuči optimistično. :D
Koje doba nije puno sukoba ??
A grijeh ne postoji kao smislena kategorija, šta je meni grijeh nije tebi i obrnuto samo je ovo doba na većem stupnju etičkig razvoja od bilo koje prijašnje epohe.
Možda doba koje dođe nakon/prije sukoba..Za grijeh, moguće al' mislim da ima i grijeha oko kojih bismo se složili da su grijeh.
broj dva
Posts: 4535
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1927 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by broj dva »

Nierika wrote: 03/06/2022 09:41
broj dva wrote: 03/06/2022 09:20

Koje doba nije puno sukoba ??
A grijeh ne postoji kao smislena kategorija, šta je meni grijeh nije tebi i obrnuto samo je ovo doba na većem stupnju etičkig razvoja od bilo koje prijašnje epohe.
Možda doba koje dođe nakon/prije sukoba..Za grijeh, moguće al' mislim da ima i grijeha oko kojih bismo se složili da su grijeh.
Ima radnji koje su nakaradne, neljudske, zle ili zlobne i na koncu ilegalne. Pojam grijeha podrazumjeva moral na bazi religije a to ne mogu prihvatiti.
Blago nama u BiH mi smo u vremenu nakon sukoba ))
Malo generalnije gledajući uvjek imamo patnju, rat i nepravdu. Ako ne ja i ti onda neko drugi..
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1928 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Nierika »

broj dva wrote: 03/06/2022 09:57
Nierika wrote: 03/06/2022 09:41

Možda doba koje dođe nakon/prije sukoba..Za grijeh, moguće al' mislim da ima i grijeha oko kojih bismo se složili da su grijeh.
Ima radnji koje su nakaradne, neljudske, zle ili zlobne i na koncu ilegalne. Pojam grijeha podrazumjeva moral na bazi religije a to ne mogu prihvatiti.
Blago nama u BiH mi smo u vremenu nakon sukoba ))
Malo generalnije gledajući uvjek imamo patnju, rat i nepravdu. Ako ne ja i ti onda neko drugi..
Ne koristim ni ja toliko izraz grijeh, ali pod tim uglavnom mislim na radnju sa negativnim posljedicama, po mene, po drugu osobu itd. Mislim da se dosta/većina ljudi loše osjeća kad urade nešto što smatraju da je pogrešno, ne znam jel to što se loše osjećaju naučeno ili urođeno.
Za patnju, rat i nepravdu, slažem se, mada mislim da postoje dijelovi svijeta u kojima takvi problemi nisu česti. Moguće da onda imaju drugačiju vrstu problema..Nadam se uglavnom da je vrijeme sukoba iza nas. :D
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1929 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nierika wrote: 03/06/2022 06:15 Napiši nam ovdje ako već nisi kako se nabavlja bedž, možda ima i ljudi koji ne pišu na temi/nisu registrovani a zanimljivo im je ovo i nabavili bi bedž (ne znam ima li ili nema, nagađam :|
Za Sarajevo, na internetu sam pronašao radionicu bedževa na ovoj adresi: Edhema Mulabdića br.1 Ne vjerujem da se može naručiti izrada samo jednog bedža. Ili se obratiti Plamancu (učesniku u ovoj diskusiji), ako je on u Sarajevu, kod njega ima izrađenih bedževa.
Ja možda u budućnosti isto nabavim (mada sam pojasnila iz kojih razloga, najviše kao podsjetnik na ovaj materijal).
Možemo da se podsjećamo samo na ono što je bilo u prošlosti i više ga nema. Zakon postojanja (sa značenjem Zakona nagona samoodržanja ili Zakona Dobra i zla) i njegov simbol, nisu ograničeni na prošlost, sadašnjost i budušnost. Oni su aktelni i važe uvijek, beskonačno, u svim vremenima.
Ima dijelova koje nisam razumjela, sa kojima se ne slažem, ili koje tek trebam pročitati/pogledati al' ima i zanimljivih misli i dosta uloženog truda u materijal što mi je okej.

U Zakonu postojanja ne postoje dijelovi sa kojima se neko ne može složiti, jer ne postoje argumenti pomoću kojih bi se i jedan stav Zakona postojanja mogao oboriti. A ako ima dijelova koje nisi razumjela, navedi i odmah ćeš dobiti zadovoljavajući, argumentovan i logičan odgovor.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1930 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nierika wrote: 02/06/2022 12:05
Jasnije mi je mada mi se čini da ovaj zakon stavlja čovjeka u središte univerzuma.
Zakon postojanja u središte Univerzuma ne stavlja čovjeka, već Svijest. Čovjek je samo jedan od bezbroja oblika Svijesti, koji je vrijedan isto koliko i svaki drugi oblik. Jer oblik može i da nastane i nestane, dok Svijest, kao materijal od kojeg je oblik sagrađen, ne može ni da nastane, ni nestane. Svijest postoji uvijek, - i prije svakog oblika i poslije. Kao što, na primjer, pijesak na plaži postoji i prije kule koju dijete od pijeska sagradi i poslije kada dijete kulu sruši.
Kako je moguće znati sa sigurnošću da ne postoji i svijest sa drugačijim ciljem od cilja da dovede sebe u stanje svjesnosti
Da bi mogla da postoji Svijest sa nekim drugim ciljem, nego da dovede sebe u stanje svjsnosti, ona prvo mora da dovede sebe u stanje svjesnosti. Jer Svijest ne može imati nikakav cilj, ako nije svjesna. A da bi mogla da dovede sebe u stanje svjesnosti, mora da raspolaže sa sedam sposobnosti. Pa kad pomoću njih dovede sebe u stanje svjesnosti, tada može, pomoću tih istih sedam sposobnosti da izmišlja i postavlja sebi ciljeve kakve god poželi i ostvaruje ih pomoću tih istih sedam sposobnosti. Drugim riječima, osim Svijesti, sa značenjem svemogućeg i sveznajućeg Boga stvoritelja i njenih sedam sposobnosti, ničeg drugog nema, niti može da bude, I gdje god u nebeskom beskrajnom prostoru može da se opazi da nečega ima, uvijek će to da bude Svijest.
ili sa drugačijim psiho-fizičkim sposobnostima, ako ne na Zemlji, onda možda negdje u univerzumu?
Samo psiho-fizičke radnje mogu da budu beskonačno različite. Kao na primjer, što su psihofizičke radnje drugačije kod jednog fudbalera, nego kod viliniste, ili slikara, hirurga ili zemljoradnika itd. Da ne pominjemo razlike između psihofizičkih radnji izmeđi nekog virusa, bakterije, biljke, insekta, životinje ili jednog atoma nebeskog tijela itd. Ali ma koliko različite sve te psiho-fizičke radnje bile, sve se one obavljaju uz pomoć samo sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijebanja.

Kako je moguća tako velika raznovrsnost psiho-fizičkih radnji uz pomoć samo sedam psihogizičkih sposobnosti. Šta tu veliku raznovrsnost psiho-fizičkih radnji uzrokuje?

Uzrokuju različite INFORMACIJE-ZNANJA o različitim načinima korištenja sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Na primjer i fudbaler i violinista i slikar i hirurg i zemljoradnik, da bi izvršili svoje zadatke, ma koliko da su njovi zadaci različiti, moraju da se naprežu, kreću, opažaju svoje naprezanje i kretanje, osjećaju, pamte, misle i razumiju. Različita su samo znanja, tj, informacije po kojima se oni naprežu, kreću, opažaju, osjećaju, pamte, misle i razumiju. Ista takva je razlika između, na primjer jednog kamena i jednog čovjeka. Samo u informacijama po kojima Svjest, uz pomoć svojih sedam sposobnosti i radnji gradi tijelo jednog čoveka ili jedan kamen.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1931 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

EVO JOŠ NEKOLIKO MOJIH POSTOVA SA FORUMA FILOZOFIJE
"KRSTARICA - SAMOIZGRADNJA" KOJI SPADAJU U OKVR OVE TEME:

PRIMJEDBA:
Ljudi , lakse cete naci tog idealnog visoko svesnog nego pravednu podelu..
Zato sto pravda ne postoji.
MOJ ODGOVOR:
Mi ljudi, zbog svoje niske svesnosti, pravimo nepravdu i onda tu nepravdu koju pravimo uzimamo za primer i dokaz da pravda ne postoji.

Napravimo pradu i uverićemo se i dokazaćemo da pravda postoji.

Ili, nemojmo za ogledni primerak i dokazni materijal da uzimamo ljudsko društvo. Uzmimo za primer društva mrava, pčela , društva ćelija i organa u telima biljaka životinja i ljudi ili elementarnih čestica u atomima, atoma u ćelijama ili nebeskim telima, ili nebeskih tela u galaksiji. Sve su to primeri pomoću kojih se dokazuje da jedinstvo, mir, uzajamno pomaganje, ljubav i pravda postoje.

A zašto još uvek u ljudskom društvu ne postoje.

Zato jer ljudsko društvo još nije evoluiralo do kraja. Nije do kraja razvilo svoju svest. Nije još uvek otkrilo i shvatilo osnovni prirodni zakon dobra i zla, po kojemu se najlakše izbegava zlo, a ostvaruje dobro, kao osnovni cilj života i sveukupnog postojanja.
Image
Last edited by Ljubo2 on 05/06/2022 04:00, edited 2 times in total.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1932 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

PRIMJEDBA:
Vi morate platiti uspostavljanje novog sistema ako ga zelite...
Morate omociti ljude, a to se radi preko trenutnog omocenja a trenutno se omocuje tako sto se da novac...
MOJ ODGOVOR:

Pogrešno razmišljaš.

Ugroženim, poniženim, potlačenim, siromašnim je potreban pravedan poredak, a oni nemaju novac da plate takav poredak. Novac imaju njihovi vladari, eksploatatori, ugnjetači, tlačitelji, mafijaši i mučitelji. Oni neće dati novac za pravedan poredak. Njima pravedan poredak ne treba jer bi ostali bez novca. Oni daju novac naučnicima da smisllljaju razna ubojita, nuklearna, hemijska, biloška i druga oružja da pomoću njih pobiju te kojima oni vladaju, koje eksploatišu, ugnjetavaju, osiromašuju i muće. Kako bi ljudsku populaciju sa osam milijardi, smanjili na samo polla milijarde.

Glupaci, ne mogu da se sete da, ako pobiju sve te ponižene, potlačene, siromašne i ugrožene da će tada da ostanu bez svog novca i bogatstva, jer više neće imati koga da pljaćkaju. Do sami sebe. A onda će i njima doći kraj. Kao kad ćelije raka, ubijajući ljudski organizam, na kraju, kad organizam krepa, ubiju i same sebe.

Ne, siromašni ne treba da plate bogatašima da naprave pravedan poredak, već samo da sebe obeleže simbolom jedinstva sveta i pravednog poretka, da se vidi koliko su brojčano nadmoćni nad svojim tlačiteljima, da mogu za doručak da ih pojedu.
Image
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1933 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

PRIMJEDBA:
Pa u zabludi ste ako mislite da se formira novi poredak koji ne regulise nista preko novca....jednostavno je, sta ljudi smatraju da odaje vrednost...
Ne rad, ne misljenje, ne dubina , nego novac..
Dakle raspodela novca ce na kraju odrediti vrednost...
MOJ ODGOVOR:
Bez proizvedenih materijalnih dobara novac nema nikakvu vrednost. Novac su izmislili pohlepni, lenji neradnici, koji ništa ne rade i ne proizvode, da bi pomoću novca, do kojeg dolaze pljačkom onih koji materijalna dobra proizvode, mogli bez vlastitog rada da dođu do njihovih materijalnih dobara i tako lagodno žive. Tih neradnika i džabalebaroša, koji se ne bave materijalnom proizvodnjom i nikakvim društveno opravdanim radom, tj. radom od kojeg se živi, ima barem 50% od ukupnog svetskog stanovništva. To su svi oni koji čine državu kao politički sistem. Tu spada sva državna administracija, Pa svi oni koji se bave samo novcem, u šta spadaju sve svetske banke i njihova admisnistracija. Pa ceo svetski poreski sistem. Takođe i ceo trgovinski, robnonovčani sistem. Pa sva administracija unutar svih svetskih firmi koje proizvode materijalna dobra - knjigovođe, pisari, blagajnici, direktori, sekretari i sekretarice i one poslužiteljice što im kuvaju kafe dok oni sede, piskaraju i zezaju se. Tu je i sva vojska i policija koja čuva državu, ako se siromašni i eksploatisani proizvođači materijalnih dobara protiv njih pobune, ne daj bože, dignu revoluciju. Svu tu nekorisnu svetsku gamag treba i nahraniti i napojiti. I još oni imaju obraza da se bune, žele da imaju veće plate od onih koji materijalna dobra proizvode, zato jer smatraju svoj rad vrednijim od proizvodnog rada, jer oni su, zaboga, školovani. I ne samo to, Čak i polovina proizvedenih materijalnih dobara je nepotrebna i nekorisna. To su one mnogobrojne građevine, administrativne zgrade, koje se moraju sagraditi da bi ti džabalebaroši imali gde da se smeste i piskaraju. Tu spada i silna proizvodnja kancelarijske opreme, nameštaja, računara, hartije i sitnog kancelarijskog materijala. A tek proizvodnja vojnih objekata, raznih vrsta oružja, tenkova, borbenih aviona i brodova, od kjih svaki brbeni avion, ili brod, nuklearna raketa dalekog dometa ili tenk, košta više neko jedna veća fabrika za proizvodnju onih materijalnih dobara od kojih svi živimo. U sve to spada i proizvodnja silnih količina alkohola i duvana. Okupirane su ogromne površine eplodnog zemljišta na kojem se proizvode biljke potrebne za proizvodnjuu duvana i alkohola. Tu su i brojne fabrike koje to proizvode i ljudi koji u njima rade. Zatim, tu je i distribucija ovih narkotika,, brojne birtije i kafane, konobari i konobarce, a sve to ne služi čovekovom odžanju, već mu umanjuje njegovu fizičku i radnu sposobnost i sklaćuje ljudski vek. Ljudi zbog toga oboljevaju od raznih bolesti, postaju nesposobni za život i rad, pa padaju na teret društva da se društvo o njima i njihovim porodicama brine.

Ima još dosta toga što ima značenje društveno neopravdanog i nekorisnog rada sa značenjem zla, koji treba da se ukinei preusmeri na društveno opravdan i koristan rad. Da bi tako proizvodnja onih za život potrebnih materijalnih dobara u svetu mogla za duplo da se poveća, a uz pomoć razvijenih današnjih tehnologija materijalne proizvodnje, radno vreme za duplo da se skrati. Da na taj način materijalnih dobara bude više nego što nam treba, što je uslov da novac može da se ukine i sva svetska zla i kriminal spreče kojih bez novca ne bi moglo da bude.
Image
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1934 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

PRIMJEDBA:
Zamislite jedan jak kompjuter, ranije se to zvalo mainframe...
Bez novca je nemoguca raspodela zadataka koje ce taj kompjuter da obavlja, a ne zelite da jedan mocni kompjuter obavlja samo zadatak jednog clana zajednice koji ce obaviti za mikrosekundu...zelite da 10 100 1000 ljudi koriste taj kompjuter, jer je sporiji deo formulisanje zahteva prema kompjuteru od samog racunanja...
MOJ ODGOVOR:
Zar nije lakše uz pomoć kompjutera voditi samo količinske i brojčane vrednosti proizvedenih roba, nego smišljati im, meriti i evidentirati novčane vrednosti? Naravno, daleko je lakše - više nego za duplo i lakše i jednostavnije. Jer u pravednom poretku proizvodnja materijalnih dobara je planska. Stručnjaci za materijanu proizvodnju, naučnici, ekonomisti i organizatori materijalne proizvodnje, prema potrebama stanovništva, planiruju količine materijalnih dobara koje treba da se proizvedu, a sposobni za rad koji stoje na rasolaganju dođu na posao, proizvedu to što je planirano i posao završen. NIgde se ništa ne evidentira, sem količina proizvednih roba. Radi raspodele tih količina koje treba da se prenesu u odrđena skladišta roba, umesto u današnje prodavnice, u koje će potošači da dolaze i bez kakvih evidencija uzimaju onoliko koliko im treba. Bez pohlepe, jagme i otimanja, jer reč je o visoko svesnim potrošaćima, koji znaju svoju meru, tj. znaju koliko im treba. Sve onako kako to rade i žive napredna, visoko organizovana i svesna društva, pčela, mrava, ili ćelija u telima biljaka, životinja i ljudi. Nema potrebe da se gomilaju zalihe roba u svojim domovima, pogotovo ako je reč o kvarljivoj robi, s obzirom da prehrambenih artikala i roba široke porošnje uvek ima više nego što potrošačima treba. S obzirom da je materijalna proizvodnja za duplo povećana, jer sada se društveno opravdanim i korisnim radom bavi i ona polovina svetskog stanovništva, koja se ranije u nepravdenom poretku, bavila društveno neopravdanim, nekorisnim i štetnim radom. I radno vreme je na taj način znatno smanjeno, pa ljudi imaju više vremena da se posvete samima sebi, svojoj porodici ili nekim drugim aktivnostima, kulturno-umetničkim, sportskim itd, u kojima će da pronalaze i ostvaraju neki viši smisao svog života. A ne kao u nepravednom poretku gde većina društva mora samo da radi da bi živela i živi samo da bi radila.
Image
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1935 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

PRIMJEDBA:
Ko ce da odrzi referendum?
MOJ ODGOVOR:
NIko posebno neće taj referendum da organizuje i da održi. Vreme održavanja referenduma je neograničeno i referendum će da bude sveden samo na to da oni koji su za jedinstveni svetski pravedni duštveni i ekonomski poredak, sebe obeleže simbolom jedinstvenog svetskog pravednog društvenog i ekonomskog poretka. A oni koji nisu za to, to su, naravno, satanisti koji sada vladaju svetom, eksploatišu ga i prete mu da ga unište, mogu sebe da obeleže kukastim krstom ili da se ne obeleže ničim.

Uz napomenu da ovaj referendum nisam smislio ja, već sam Bog, tj. tzv. "Božiji anđeli" ili "svetlosna bića". A ja sam, prilikom mojih astralnih putovanja, od svetlosnih bića dobio zadatak da to samo malo šire pojasnim. To su ona bića koja crtaju one krugove na žitnim poljima engleske i nekim drugim delovima sveta. Ovaj referendum su svetlosna bića smislia i odavno planirala, kao meru za spasavanje Čovečanstva kad mu, zbog neznanja i gluposti zapreti opasnost da se samouništi i propadne. Taj svoj plan spašavanja su objavila u Bibliji, u Jovanovom Otkrivenju, pod imenom "Narod u čistim belim haljinama (misli se na čiste ljudske duše, aure), od svakog naroda, pleman i jezika". A kasnije su taj svoj plan objavila i preko proroka Mitra Tarabića, pod imenom "Novi narod". Za kojeg je Mitar rekao da će da se pojavi ...."na našijem granicama i preko njih ... da će nicati svuda kao trava poslije velikog dažda...da će da budu vredni i pošteni... da će paziti jedni druge kao da su svi braća rođena...da će na našu mržnju odgovoriti svojom pameću" itd.
Image
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#1936 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by belfy »

Ljubo2 wrote: 05/06/2022 04:03 ...
Bez proizvedenih materijalnih dobara novac nema nikakvu vrednost. Novac su izmislili pohlepni, lenji neradnici, koji ništa ne rade i ne proizvode, da bi pomoću novca, do kojeg dolaze pljačkom onih koji materijalna dobra proizvode, mogli bez vlastitog rada da dođu do njihovih materijalnih dobara i tako lagodno žive.
...
drug ljubo, ona primjedba nema nista pametno u sebi, bas kao ni ovaj tvoj odgovor. novac je izmisljen upravo da bi olaksao ljudima da trguju svojom robom i dobrima, jer je prije toga postojala samo trampa (razmjena dobara). jer neko ko ima 10 kila rize, a nedostaje mu kukuruza, a ovom sto ima kukuruz ne treba psenica nece nikada pazariti. tada taj sa rizom mora traziti sta treba onome ko ima kukuruz, pa kada vidi da njemu treba paradajz ode da trazi nekoga ko ima paradajza, ali ako ni takvom ne treba riza, onda mora traziti sta treba ovome sto ima paradajza da bi sve to proveo u krug da na kraju dobije kukuruz koji njemu treba. odatle potice ideja o novcu. tada ovaj sto prodaje rizu stavi cijenu i zna da ce ljudi kod njega doci onima kojima treba riza, a da ce on sa tim novcem moci kupiti kukuruz, jer i on isto stoji sa kukuruzom i zna da ce mu doci oni kojima kukuruz treba, a svi oni ce te novce iskoristiti za ono sto im treba bez debelih problema i zackoljica...

novac je, kao i mnogo drugih stvatri, izmisljen da bi olaksao ljudima zivot. no, kao i za sve druge stvari ljudi su nasli nacin i kako da ga koriste negativno. isto vazi i za otkrice koplja ili noza... koplje je olaksalo lov, a noz rezanje mesa. njihova prenamjena poslije ne znaci da su nastali iz losih pobuda, bas kao i novac...
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1937 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Slažem se Belfi da je tako uvijek u početku sa svakom inovacijom, pa i novcem. Sve što se novo otkrije prvo se razmišlja može li da se upotrijebi za neko dobro, a imajući na umu da prilikom razvoja svakog društva prvo vlada zakon zla, tj. zakon konkurencije i borbe, danas nam poznat pod imenom "demokratija", odmah se razmišlja i o tome da li to novo otkriće može da se upotrijebi i za neko zlo. Tako je bilo i sa otkrićem novca. Odmah su počeli da se otkrivaju razni načini kako da se do novca dođe bez rada, koji su se do dana usavršili do te mjere da je novac postao moćno sredstvo zla gotovo isto kao i one naopasnije ratne tehnologije. Pa danas imamo situaciju da je nekoliko svjetskih vlasnika novca, pomoću novca uspjelo da zagospodari cijelim svijetom.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#1938 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by belfy »

ni to nije tacno drug Ljubo. ljudi su, jednostavno, oduvijek tezili smanjenju potrosnje energije ako mogu dobiti iste ili bolje ishode. ako krenemo od zajednickog pretka (prema evoluciji) hodanje na dvije noge je stedilo energiju. dakle, manje se umaralo, a moglo se vise i duze kretati sto je povecavalo sanse za pronalaskom hrane ili boljih stanista.

nista drugacije nije nastavljeno ni poslije. lovac kada je otkrio moc zamke shvatio je da vise ne mora da se satima sunja i lovi divljac, nego postavi zamku i sutradan samo pokupi ulov. isto kao ribari kada su od udica presli na mreze. tako je doslo i do pripitomljavanja zivotinja i uzgajanja zivotinja umjesto trcanja za istim... i u svemu tome jedni su samo bili uspjesniji od drugih. to jeste, da koriste sto manje resursa i energije za sto veci dobitak i doprinose. zlo i dobro sa tim nemaju nikakve veze. ne mozes nekoga nazvati zlim ako je sposobniji ili pametniji od tebe. to jednostavno nema smisla. to je isto kao kada bi sve one manje sposobne ili manje pametne nazvao dobrim, sto je opet besmisleno...
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1939 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Nije ni tako, drug Belfi. Ne možeš sposobnost onih koji do novca dolaze bez rada i na taj način pljačkaju društvo i svoju radnu energiju štede, porediti i pravdati pomoću sposobnosti lovaca koji su se sjetili da prave stupice i pomoću njih lakše hvataju životinje. Jer pljačkati ljude na lagan način je za opljačkane ljude, zlo, a hvatati životinje na lagan način za ljude nije zlo, nebitno da li je za životinje zlo.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#1940 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

Ljubo2 wrote: 04/06/2022 00:56
Nierika wrote: 03/06/2022 06:15 Napiši nam ovdje ako već nisi kako se nabavlja bedž, možda ima i ljudi koji ne pišu na temi/nisu registrovani a zanimljivo im je ovo i nabavili bi bedž (ne znam ima li ili nema, nagađam :|
Za Sarajevo, na internetu sam pronašao radionicu bedževa na ovoj adresi: Edhema Mulabdića br.1. Ne vjerujem da se može naručiti izrada samo jednog bedža. Ili se obratiti Plamancu (učesniku u ovoj diskusiji), ako je on u Sarajevu, kod njega ima izrađenih bedževa.
Da, u Sarajevu sam i svako ko je zainteresovan za bedž može mi se javiti za 'preuzimanje' istog, tj. bujrum da se dogovorimo i organizujemo u smislu kad, kako, gdje...
Ja možda u budućnosti isto nabavim (mada sam pojasnila iz kojih razloga, najviše kao podsjetnik na ovaj materijal).

Možemo da se podsjećamo samo na ono što je bilo u prošlosti i više ga nema. Zakon postojanja (sa značenjem Zakona nagona samoodržanja ili Zakona Dobra i zla) i njegov simbol, nisu ograničeni na prošlost, sadašnjost i budušnost. Oni su aktelni i važe uvijek, beskonačno, u svim vremenima.
Ima dijelova koje nisam razumjela, sa kojima se ne slažem, ili koje tek trebam pročitati/pogledati al' ima i zanimljivih misli i dosta uloženog truda u materijal što mi je okej.

U Zakonu postojanja ne postoje dijelovi sa kojima se neko ne može složiti, jer ne postoje argumenti pomoću kojih bi se i jedan stav Zakona postojanja mogao oboriti. A ako ima dijelova koje nisi razumjela, navedi i odmah ćeš dobiti zadovoljavajući, argumentovan i logičan odgovor.
Mnogo toga ljudi ne razumiju, posebno u pogledu trenutnog stanja civilizacije, društva, ljudskog roda, da tako kažem. Ovdje poglavito mislim na društveno ekonomsko uređenje koje trenutno upravlja odnosima među ljudima, tj. uređenje koji vlada svijetom, a to je kapitalizam – koji je kao poredak u završnoj fazi razvoja (komotno se može čitati, samodestrukcije), a to je potrošačko društvo, u kojem je kapitalizam postao totalitarni poredak destrukcije. Naglašavam ovu destrukciju jer ona proističe iz vladajuće logike kapitala, tzv „okretanja love“, gdje svako ima svoje privatne interese, i izvan koje niko i ništa ne može da ostane. Znači, sve je komercijalizovano, odnosno sve je korumpirano i na prodaju je.
Ljudi još uvijek ne shvataju ili mi se barem tako čini (drago bi mi bilo da griješim), da bi se potrošačko društvo i dalje razvijalo, mehanizmi su takvi da je to jednostavno nemoguće bez daljeg uništavanja i zagađivanja životne sredine. Destruktivne tendencije naprosto proizlaze iz samog načina života koji kapitalizam forsira.
Izvan ove „kapitalističke logike“ ('samo nek' se vrti') nisu ostali ni sami radnici, jer su skoro svi integrisani u kapitalizam, i kod njih se primio potrošački mentalitet, što nadalje razbija bilo kakvu mogućnost istinskog „ljevičarskog pokreta“ – naime, niko ili skoro niko, na javnoj sceni, ne govori o socijalnoj pravdi, o razumnom svijetu koji će svoju privredu zasnivati na zadovoljavanju ljudskih istinskih potreba, gdje će međuljudski odnosi biti kriteriji vrednovanja stvari... Radnici ili barem neki od njih, su, k'o biva, postali 'gospoda' na osnovu potrošačkog standarda koji ih, u stvari, uništava, a putem kojeg su i dalje eksploatisani – od njihovog rada drugi, koji ne rade, žive, a oni su u stvari većinom na kreditima i samim tim upravo od te (kapitilastičkom logikom kreirane) iluzije žive...
Međutim, i ta iluzija (komotno bi se moglo napisati i droga), kao i svaka, prije ili kasnije, se urušava, jer krediti, kao ekonomska manifestacija povjerenja, u glavama ljudi ne mogu više održavati iluzornost, koju nazivam „pa, jel' vjerujete više svojim očima ili meni?!“ :-) kako im se kroz medijske tokove prikazuje i nameće, tj. i dalje pokušava održati. Naime, niko nikom više ništa ne vjeruje, odnosno, ko god kaže i šta god kaže laže, i to ne samo na javnoj sceni, rekao bih. (Usput, nekako je čudno kako ljudi postanu posebno lakovjerni, kada više ni u šta ne vjeruju!?)
O religionarima i halucinacionalistima, koji u suštini parazitiraju na grbači onih koji rade, je suvišno bilo šta više reći, osim da su opijeni i samim tim, rekao bih, 'nesvjesni svoje nesvijesti' – snažno otupjeli u debeloj hladovini svog nerada i neznanja.

Mi ne izmišljamo dobro i zlo, već ga tokom praktičnog kretanja, rada i života osjećamo, doživljavamo i pamtimo, pa se onda u budućnosti onoga što smo u prošlosti doživjeli kao zlo klonimo i to više ne činimo, a ono što smo doživjeli kao dobro, ka tome u budućnosti težimo i to dalje činimo i usavršavamo š/to je evolucija.

Čini mi se da još uvijek svjesnost većine ljudi nije na nivou da ovu jednostavnu istinu razumije i da se onda po njoj upravlja u svom djelovanju i postojanju.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#1941 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by belfy »

pa ko, po tebi, drug Ljubo pljacka ljude? daj neki primjer.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1942 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

belfy wrote: 06/06/2022 12:51 pa ko, po tebi, drug Ljubo pljacka ljude? daj neki primjer.
Svi koji se ne bave društveno opravdanim i korisnim radom, tj. radom od kojeg se živi. Svijet je podijeljen na državu kao politički sistem sa značenjem REKETAŠA koji živi od reketa (poreza) i državu kao ekonomsku zajednicu koju država reketira. Država sa svim svojim mehanizmima koji je omogućuju, političkom administracijom, vojnim sistemom i ratnim tehnologijama, zatim bankarskim, robno-novčanim, trgovinskim i poreskim sistemom, je neradnički, robovlanički, eksploatatorski dio društva i taj dio svjetskog društva, a to je najmanje 50% svjetskog stanovništva, je parazitski dio, koji eksploatiše i sisa krv onoj drugoj polovini svjetskog društva koja se bavi samo društveno opravdanim i korisnim radom. Tu je još plus i stalno ugrožavanje svjetskih ekonomija, koje države kao političke tvorevine, u svojim međusobnim nadmetanjima za prevlast i teritorije, stvarajući uvijek iznova nove svjetske ekonomske krize i ratove, ruše i uzgred ubijaju ljude svijeta i osiromašuju. Kada se sve uzme u obzir, postavlja se pitanje, zašto nam politička podjela svijeta treba? Čemu ili kome drugom to služi, do samo onaom neradničkom sloju svjetskog stanovništva koji države kao političke tvorevine sačinjavaju, brane i omogućuju. KOme trebaju političari i njihova plamuđenja, do njima samima, jer na tome, na račun radnih ljudi svijeta, dobro profitiraju? Ko je drugi, naprimjer, smislio i nametnuo cijelom svijetu ovaj teror sa koronom, vakcinacijom i tim agendama, do svjetski džabalebaroši, mafijaši, bogataši, potpomognuti naučnicima, genetičarima koji su za dobre pare proizveli koronu i njome zatrovali svijet, sve uz pomoć korumpiranih visokih svetskih državnih političkih funkcionera i to samo sa jenim ciljem, da se još više na račun radnih ljudi svijeta obogate, nebitno što što su i bez toga tliko do sada opljaćkali svije i oboatili se, da ni sa tim što su do tada opljačkali nisu znali šta će. Pa kovele, hajde sada da ovaj višak novca koji nam ne trba, upotrijebimo da svjetsku populaciju smanjima sa osam milijardi na pola milijarde. Kao svinje kad se na kraju okrenu i poseru u korito iz kojeg su do prije jednog trenutka žderaale, pa se prežderale.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1943 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Planamac,
jako dobar post si napisao. Ja mislim da ćeš ti na kraju uspjeti da okupiš veći broj ljudi oko ove Božije, spasonosne ideje. Pozdrav.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#1944 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

Hvala Ljubo, zadovoljstvo je moje, posebno kad mi ti to veliš. 😊

Nadam se, želim i vjerujem da hoću, odnosno trudim se i nastojaću da tako bude, koliko god to budem u stanju, tj. mogućnosti (koja je) po znanju – na čijem sticanju, proširenju i upućenosti konstantno radim.

Davno si mi rekao da s razumijevanjem Zakona postojanja, njegovo širenje, tj. djelovanje u skladu s Istinom koju On donosi i daje, postaje i moja „briga“, odnosno „briga“ svakoga onoga ko ga je razumio. I, kod mene je sad upravo tako, rekao bih iz mnogo razloga, a najjednostavnije kazano - zato jer sve drugo nas sve vodi u samouništenje.

Vlastito djelovanje ću pokušati uskladiti s nekim činjenicama koje bi trebale svakome biti shvatljive i nadam se poticajne.
Npr. čini mi se da bi svim ljudima trebalo biti bjelodano jasno da, dok god 'pošteni' žive kao pojedinci, a 'pokvareni' se udružuju, nema i ne može biti selameta u društvu – jednostavno jer zajednica postaje taoc bezobraznih i zlih; oni su jaki kao beton, a ovi „dobri“ rasuti kao pijesak!
Pa se tako nadam da s ovim na umu, nošenje bedža dobija još jednu, 'novu', jasniju dimenziju – ako ništa drugo, da se, eto, barem čuje, vidi i zna da nas ima (mašala) :) , a tome 'obilježavanje bedžom' sigurno može poslužiti.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#1945 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by belfy »

Ljubo2 wrote: 07/06/2022 04:05
belfy wrote: 06/06/2022 12:51 pa ko, po tebi, drug Ljubo pljacka ljude? daj neki primjer.
Svi koji se ne bave društveno opravdanim i korisnim radom, tj. radom od kojeg se živi. Svijet je podijeljen na državu kao politički sistem sa značenjem REKETAŠA koji živi od reketa (poreza) i državu kao ekonomsku zajednicu koju država reketira. Država sa svim svojim mehanizmima koji je omogućuju, političkom administracijom, vojnim sistemom i ratnim tehnologijama, zatim bankarskim, robno-novčanim, trgovinskim i poreskim sistemom, je neradnički, robovlanički, eksploatatorski dio društva i taj dio svjetskog društva, a to je najmanje 50% svjetskog stanovništva, je parazitski dio, koji eksploatiše i sisa krv onoj drugoj polovini svjetskog društva koja se bavi samo društveno opravdanim i korisnim radom. Tu je još plus i stalno ugrožavanje svjetskih ekonomija, koje države kao političke tvorevine, u svojim međusobnim nadmetanjima za prevlast i teritorije, stvarajući uvijek iznova nove svjetske ekonomske krize i ratove, ruše i uzgred ubijaju ljude svijeta i osiromašuju. Kada se sve uzme u obzir, postavlja se pitanje, zašto nam politička podjela svijeta treba? Čemu ili kome drugom to služi, do samo onaom neradničkom sloju svjetskog stanovništva koji države kao političke tvorevine sačinjavaju, brane i omogućuju. KOme trebaju političari i njihova plamuđenja, do njima samima, jer na tome, na račun radnih ljudi svijeta, dobro profitiraju? Ko je drugi, naprimjer, smislio i nametnuo cijelom svijetu ovaj teror sa koronom, vakcinacijom i tim agendama, do svjetski džabalebaroši, mafijaši, bogataši, potpomognuti naučnicima, genetičarima koji su za dobre pare proizveli koronu i njome zatrovali svijet, sve uz pomoć korumpiranih visokih svetskih državnih političkih funkcionera i to samo sa jenim ciljem, da se još više na račun radnih ljudi svijeta obogate, nebitno što što su i bez toga tliko do sada opljaćkali svije i oboatili se, da ni sa tim što su do tada opljačkali nisu znali šta će. Pa kovele, hajde sada da ovaj višak novca koji nam ne trba, upotrijebimo da svjetsku populaciju smanjima sa osam milijardi na pola milijarde. Kao svinje kad se na kraju okrenu i poseru u korito iz kojeg su do prije jednog trenutka žderaale, pa se prežderale.
drug Ljubo, ti ovdje postavljas odgovor (ako se tako moze nazvati) na koji se uopste ne moze replicirati... udrobis sve moguce i nemoguce zajedno sa stvarima o kojim vrijedi pricati zajedno sa teorijama zavjere i sve moguce izmedju... vrijedilo bi ako bi dao malo koncizniji odgovor da bi komunikacija bila uopste moguca. rasplinjavanje na toliko tema ne vodi nicemu. bukvalno.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1946 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

planamac wrote: 07/06/2022 13:19Npr. čini mi se da bi svim ljudima trebalo biti bjelodano jasno da, dok god 'pošteni' žive kao pojedinci, a 'pokvareni' se udružuju, nema i ne može biti selameta u društvu – jednostavno jer zajednica postaje taoc bezobraznih i zlih; oni su jaki kao beton, a ovi „dobri“ rasuti kao pijesak!
Pa se tako nadam da s ovim na umu, nošenje bedža dobija još jednu, 'novu', jasniju dimenziju – ako ništa drugo, da se, eto, barem čuje, vidi i zna da nas ima (mašala) :) , a tome 'obilježavanje bedžom' sigurno može poslužiti.
Ovo što si napisao da zli ljudi smišljeno, podlo i organizovano terorišu i ugnjetavaju cijeli svijet, je velika istina i glavi razlog nošenja bedža, umjesto revolucije. Kad je riječ o organizovanom kriminalu i pljački radnog dijela svjetskog stanovništva, ja sam taj svjetski organizovani kriminal obuhvatio jednim pojmom: "DRŽAVA", misleći na svjetske administratovno-plitičke, vojne, policijske, robno-novčane, trgovinske i poreske sisteme. Do danas su radni, ugnjetavani ljudi, proizvođači materijalnih dobara, tj oni koji su se bavili društveno opravdanim i korisnim radm, dizali revlucije sa ciljem oslobađanja od svojih tlaćitelja. Krajnji ishod revolucija, kao što znamo, uvijek je bio da su na kraju revolucionari kao pobjednici postajali organizovani kriminalci i pljačkaši, protiv kojih je ponovo trebalo dizati revolucije i svrgavati ih sa vlasti.

Ova sada sugestija nošenja bedža, kao načina oslobađanja svijeta od organizovanih kriminalaca je nešto drugo. To je način da se mirnim putem, uz pomoć nauke i znanja, obore svjetske nauke, filozofije, ideologije i politike koje su opravdavale podjelu svijeta na neradnički i pljaćkaški i radnički, proizvođački dio. Te nauke, filozofije, ideologije i politike su bile temelj te podijeljenosti i sada uz pomoć jedne nove, istinske prirodne nauke, NAUKKE O SVIJESTI i njenim zakonima po kojima su cijeli Svemir i život u njmu sagrađeni, ove dosadašnje svjetske lažne nauke, filozofije, ideologije i politike, treba da se obore, a sa njima i sve ono što se po njima tokom istorije do danas razvilo - država kao politička tvorevina i sistem, sa svim svojim mehanizmima koji je omogučuju i štite.

Dakle, sada kada raspolažemo sa pravim znanjem i Istinom u vezi prirodnih zakona harmonije i dobra, pomoću kojih se najlakše izbjegava haos, nezadovoljstvo i zlo, a ostvarije, harmonija, zadovoljstvo i dobro, revolucije i borbe ljudi jednih protiv drugih i prolijevanje ljudske krvi nam više nije potrebno. Umjesto takvog oblika borbe, sada na svjetskoj sceni treba pokrenuti BORBU IDEJA. Naravno i do danas su svijetom vladale različite ideje i ljudi su se međusobno borili i ubijali braneći svoje ideje. I zašto ni jedna od poznatih nam svjetskih ideja, filozofskih, ideološko-političkih ili vjerskih nije uspjela da zavlda svijetom, razlog je bio što su sve te ideje do danas bile lažne. NI jedna nije imala snagu neoborive NAUKE i Konačne Istine u vezi postojanja materije, života i Svemira. Sve te dosadašnje ideje su bile nedorečene i najvećim dijelom lažne.

Sada je situacija drugačija. Sada imamo Nauku o Svijesti ili Nauku o nagonu samoodržanja, sa značenjem nauke o Dobru i Zlu, tj. sa značenjem Vječite i Konačne Istine u vezi postojanja materije, života i Svemira, koja u sebi sadrži i najbolje, univerzalno rješenje o tome kao se najlakše ostvaruje opšta harmonija, zadovoljstvo i dobro, a izbjekgava svaki haos, nezadovoljstvo i zlo. I zbog toga nam sada, kada imamo tu nauku, revolucije više nisu potrebne. Pred ovom NAUKOM, kao konačnom Istinom i njenim simbolom, sve dosadašnje bjelosvjetske laži i prevare će bez prolijevanja ljudske krvi da padnu, a sa nima i sve ono što se razvilo po tim lažima - svjetske političke, vjerske i klasne pdjele i pripadnosti i sva ona ljudsjka stradanja kao posljedica tih laži.

Dakle, sada konačno treba pokrenuti rat ZNANJA protin NEZNANJA. uz pomoć SIMBOLA ZNANJA i na taj način postaviti svijet sa glave na noge i tako preokrnuti tok istorije za 180 stepeni.
Image
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#1947 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

belfy wrote: 07/06/2022 22:28drug Ljubo, ti ovdje postavljas odgovor (ako se tako moze nazvati) na koji se uopste ne moze replicirati... udrobis sve moguce i nemoguce zajedno sa stvarima o kojim vrijedi pricati zajedno sa teorijama zavjere i sve moguce izmedju... vrijedilo bi ako bi dao malo koncizniji odgovor da bi komunikacija bila uopste moguca. rasplinjavanje na toliko tema ne vodi nicemu. bukvalno.
Pitao si: "pa ko, po tebi, drug Ljubo pljacka ljude? daj neki primjer." i želiš koncizniji odgovor. On glasi:To su svi oni koji se ne bave društveno opravdanim i korisnim radom, tj. radom od kojeg se živi. U tu grupu spada 50% svjetskog stanovništva. Pa ti sada uzmi papir i olovku i počni redom da nabrajaš i zapisuješ sva ljudska zanimanja od kojih svjetsko društvo nema nikakve koristi. Koja, kad bi se ukinula, svijet ne bi osjetio nikakvu štetu, već korist. To su nažalost, zanimanja koja se i pored toga što nemaju nikakvu vrijednost, u svijetu redovno više cijene i poštuju i koja su uvijek bolje plaćena. Nego zanimanja koja imaju svoje istinsko društveno opravdanje i vrijednost, koja su manje plaćena i koja, opet, nažalost, niko ne cijeni i ne poštuje i od kojih svi bježe. Pa se onda svi pravimo blesavi i pitamo se: zašto nam je ovako loše kao nam inače jeste, a svi se slomismo od rada?
Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18594
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1948 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by SmokingMan »

Eh kada bi vam mogao ući u trag oko raspave,a shodno dužem odsustvu, ovo ću nekako ispratiti usput.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1949 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer »

Poenta je da smo mi, ljudi, jos uvijek predaleko od sustinskih spoznaja i znanja o nasem.okruzenju.
I to na svakom mogucem nivou.

Mi jos uvijek ne znamo gomilu stvari o vlastitom.okruzenju, o morima, okeanima, zabacenim dijelovima planete koju nazivamo "nasom". Jos uvijek otkrivamo nove stvari, ukljucujuci i floru i faunu, a niko ziv ne zna sta sve jos postoji sto nikad nismo vidjeli.

Ne znamo mi jos uvijek dovoljno ni o raznim prirodnim silama koje nas okruzuju, sto ce reci o fizici, hemiji i biologiji.

U sustini, mi smo samo malo naprednija vrsta zivotinja, predatora, ali koja je uveliko ubijedjena u svoju superiornost. Da, jesmo superiorni u odnosu na druge zivotinje, cinjenica, ali to i dalje ne znaci da i sami nismo zivotinje.
Zapravo se tako i ponasamo. I dalje ubijamo druge zivotinje da bismo se hranili. Ubijamo se i medjusobno zbog teritorije i resursa (identicno svim ostalim predatotima na planeti), i onda se postavlja pitanje - za sta nam tacno sluzi ta nasa svijest i svjesnost ako nismo sposobni odvojiti se od svojih zivotinjskih nagona?
Last edited by Dozer on 09/06/2022 11:43, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#1950 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by belfy »

Ljubo2 wrote: 08/06/2022 03:33
belfy wrote: 07/06/2022 22:28drug Ljubo, ti ovdje postavljas odgovor (ako se tako moze nazvati) na koji se uopste ne moze replicirati... udrobis sve moguce i nemoguce zajedno sa stvarima o kojim vrijedi pricati zajedno sa teorijama zavjere i sve moguce izmedju... vrijedilo bi ako bi dao malo koncizniji odgovor da bi komunikacija bila uopste moguca. rasplinjavanje na toliko tema ne vodi nicemu. bukvalno.
Pitao si: "pa ko, po tebi, drug Ljubo pljacka ljude? daj neki primjer." i želiš koncizniji odgovor. On glasi:To su svi oni koji se ne bave društveno opravdanim i korisnim radom, tj. radom od kojeg se živi. U tu grupu spada 50% svjetskog stanovništva. Pa ti sada uzmi papir i olovku i počni redom da nabrajaš i zapisuješ sva ljudska zanimanja od kojih svjetsko društvo nema nikakve koristi. Koja, kad bi se ukinula, svijet ne bi osjetio nikakvu štetu, već korist. To su nažalost, zanimanja koja se i pored toga što nemaju nikakvu vrijednost, u svijetu redovno više cijene i poštuju i koja su uvijek bolje plaćena. Nego zanimanja koja imaju svoje istinsko društveno opravdanje i vrijednost, koja su manje plaćena i koja, opet, nažalost, niko ne cijeni i ne poštuje i od kojih svi bježe. Pa se onda svi pravimo blesavi i pitamo se: zašto nam je ovako loše kao nam inače jeste, a svi se slomismo od rada?
Image
dobro, daj jedan ili dva primjera od tih koje smatras drustveno najnekorisnijim da imamo o cemu pricati.

ne mozemo istovremeno pricati o sve i jednom zanimanju. to je jednostavno nemoguce i takva rasprava nema smisla.
Post Reply