OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2176 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by dr_Evil »

Imam kolegu genije za matematiku, kaze meni medicina je najtezi fakultet, reko drug to sta ti u glavi skontas 99% doktora ne moze ni zamislit.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#2177 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

Matematika je jedan sofisticirani sistem ideja koji su ljudi vremenom izgradili tako da FIZIČKE FENOMENE (opažene materijalne stvari, izmjerene u stvarnosti, svijetu u kojem jesmo) IZRAŽAVAMO MATEMATIČKIM MODELIMA – u ovom smislu matematika jeste jezik prirode, ali obrnuto nije nužno tako, naime, nije svaka matematika odraz stvarnosti.
Drugim riječima, odnosno matematičkom terminolgijom iskazano: ako je D (kao domena) skup fizičkih pojava, a K (kaa kodomena) skup matematičkih postupaka i f (kao funkcija) pridruživanje fizičkih pojava matematičkim postupcima, onda ta funkcija nije ni injekcija ni surjekcija pa stoga ni bijekcija. 😊 😊
Jasno (svima, sve) – jel'de?!?

Postoje matematički postupci (jednačine, objekti, čitave matematičke grane) koje ne opisuju nikakve fizičke fenomene. Moglo bi se i ovako reći, možda opisuju neke moguće svjetove, ali ne nužno svijet u kojem živimo.

Glavna razlika između fizike (fizičkog) i matematike (idejnog) je činjenica da je fizika ograničena na naš fizički svijet, na prirodu, na svemir u kojem živimo. Ideje koje fizičari razvijaju imaju za cilj opisati baš taj fizički svijet. Odgovaraju li ideje tom svijetu, fizičari provjeravaju eksperimentom. Ako eksperiment pokaže da ne odgovaraju, dužni su ih odbaciti.
Matematičari svoje ideje ne provjeravaju eksperimentom. Oni koriste samo apstrakciju i logiku. Stvaraju svoje ('idealne') svjetove u kojima pronalaze neke pravilnosti koje pak omogućavaju osporavanje ili dokazivanje nekih tvrdnji.

Matematika radi na svoj način, ne onom naučnom metodom na kojoj počivaju prirodne nauke. Zato matematika nije prirodna nauka. Matematika je matematika – disciplina za sebe, jako bliska filozofiji, iz koje je i potekla (kao i sve ostale nauke).

Matematika je logički sistem koji proučava idealne objekte i pojmove nastale apstrakcijom brojanja i mjerenja te povezuje varijable (u vremenu i međuodnosima „promjenljive“ stvari), apstraktne strukture i prostore.

Posao matematičara ne svodi se na golo pisanje dokaza nego je, naprotiv, posao pun nagađanja, želja i frustracija.
Matematika se širi, ali se istovremeno otkrivaju(ći) neočekivane veze između, na prvi pogled, sasvim različitih teorija (konvergira ka Istini, ili joj barem teži).

mathema (doslovni prevod) – učenje, nauka
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2178 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

dr_Evil wrote: 14/03/2023 08:42
teodati wrote: 13/03/2023 19:56

Matematika može mnogo toga objasniti ali ne i samu BIT postojanja, može li matematika objasniti LJUBAV, jel?

A svjesno biće?

A uživanje?

A patnju?

A sam život, i tak dalje, ne može, eto zašto TREBA filozofija, da sve objasni DO KRAJA, matematika je samo jedan od alata kako sam rekao uz logiku i metafiziku koja SLUŽI filozofiji, koja je "kraljica" svih znanosti, da dođe do one prave istine o svemu postojećem, samo kažem. 8-)
Matematika moze sve to da objasni, moze i ljubav i uzivanje, i patnju, na kraju dana to su sve hemijski procesi u tijelu koji se mogu objasniti matematikom.

Samo ono sta je bazirano na matematici je tacno, ostalo sve je ljudska izmisljotina. Ali neka izmisljotine, ona pokrece matematicki proces koji nas cini zadovoljnim.
Ne može matematika sve objasniti, ajde objasni matematikom ljubav ak možeš, samo nemoj reći da je to nešto između recimo dvoje ljudi jer to nije matematika, tu je matematika samo u smislu da je nečega dvoje a ne jedno, a ljubav što je to, matematički, e da?
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2179 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

Dope_Man wrote: 14/03/2023 08:49 Al matematika je teska, pogotovo ako se tice matematike u hemiji il fizici, lakse je sjedit i namisljat "filozofska" objasnjenja i biti najpametniji.

Sto da se peglamo sa otkrivanjem hemije koja dovodi do ljubavi, koliko i kada se raznih supstanci luci u mozgu.. kad je lakse reci ljubav je magija :izet:
Osjećaji se ne mogu matematikom objasniti, ajde probaj bilo koji objasniti, ljubav recimo, baš me zanima KAKO bi to matematički izgledalo, haha, zares! :-D
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2180 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

planamac wrote: 14/03/2023 08:04
Teodati: "za razliku od Ljube koji ne zna KAKO je naš svijet nastao, ja o tome pa gotovo da SVE znam",
Ljubo zna kako je svijet nastao i on je u ovoj temi to više puta objašnjavao, kao i u gornjem njegovom videu koji vjerovatno i po svemu sudeći, niste ni pogledali.
Parafraziraću ga. Naime, on objašnjava da početka postojanja Svijesti nema, pa prema tome ni početka nastanka Svijeta, jer Svijet i Svijest su jedno i isto. On kaže da Svijest, a time ujedno i Svijet, postoji vječno, sam po sebi, kao svoj i uzrok i posljedica, tako što se uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji (naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja) vječito, kao jaje, pile i koka, pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja. Tom prilikom Svijet, tj. Svijest, naizmjenično, uvijek iznova i vječito, kao materijalna pojava i proces, uzrokuje sebe kao psihičku pojavu i proces, da bi zatim kao psihička pojava i proces, uzrokovala sebe kao materijalnu pojavu i proces.
Pa pošto su ovdje fizički i psihički procesi naizmjenično uzajamno uslovljeni, to početka, tj, nastanka Svijesti, a to znači, ni Svijeta, ne može da bude, već je to jedan psihofizički proces koji se vječito ponavlja. Zato što ni psihičkih procesa ne može da bude ako nisu uzrokovani fizičkim procesima, niti fizičkih procesa može da bude ako nisu uzrokovani psihičkim procesima.

Da bi se sve ovo do kraja razumjelo, matematika je potpuno neupotrebljiva (ona "samo nešto opisuje" i to 'apstraktnim jezikom'), već samo prirodne nauke, psihologija i logika. Jer kad je riječ o Svijesti i njenim fizičkim i psihičkim sposobnostima i radnjama, tu ne postoji ništa što bi moglo da se broji, sabira, oduzima, djeli ili množi.
U ovoj temi i u gornjem videu je to opširnije objašnjeno.

Mislim da nije u redu da „polemišete sa Ljubom i o Ljubi“, ukoliko vam on ovdje ne može odgovoriti, a jeste tako. Znam da je aktivan na forumu „Krstarica“ i tamo ga možete potražiti i komunicirati s njim. Između ostalog, nedavno je baš pisao na temi 'Ako je život vječan, kad počinje'.

Jelena: "I ne kontam nikako šta je to materija života i svemira?"
Mislim, odnosno, zaključujem i tako razumijem, iz svega pročitanog i objašnjenog na temi, da u naslovu teme nedostaje zarez iza riječi materija.
Znači, naslov bi trebao (ispravno) biti napisan ovako: „Otkrio sam tajnu postojanja materije, života i svemira
Evo već po ovome što si napisao Ljubo u svojoj teoriji griješi u najmanje dvije stvari, prvo naš svijet NE POSTOJI ODUVIJEK, dakle ima početak, dakle tvrdi nešto bez dokaza, to nije onda činjenica nego nečije mišljenje, zapravo da u to VJERUJE, nema to veze sa pravom istinom, samo kažem.

Drugo TVRDI da svijest postoji oduvijek, NA TEMELJU ČEGA to tvrdi, ima DOKAZ za to, NEMA, to je samo njegovo mišljenje koje nije činjenica, a NA TOME bazira cijelu svoju teoriju, dakle na svojoj VJERI a ne znanju, jel kontaš?

Znanje bi bilo kada bi ove dvije stvari Ljubo i dokazao, dakle da svijet zbilja postoji oduvijek i kada bi objasnio KAKO svijest postoji oduvijek, da nema svoj početak, onda bi teorija i imala temelje, ovako nema nikakvo temelje osim nečije mišljenje, složiti ćeš se da nečije mišljenje bez objašnjenja i bez dokaza NIJE nikakva činjenica, upravo suprotno, zato nije ni ta teorija "sjela" da tako kažem kod onih koji su se susreli s njom, teorija MORA imati objašnjeni POČETAK, ako želi objasniti KAKO je sve nastalo, da može reći da je zbilja otkrio TAJNU života, dakle ISTINU o svemu postojećem, e da! :)
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2181 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

planamac wrote: 14/03/2023 09:10 Matematika je jedan sofisticirani sistem ideja koji su ljudi vremenom izgradili tako da FIZIČKE FENOMENE (opažene materijalne stvari, izmjerene u stvarnosti, svijetu u kojem jesmo) IZRAŽAVAMO MATEMATIČKIM MODELIMA – u ovom smislu matematika jeste jezik prirode, ali obrnuto nije nužno tako, naime, nije svaka matematika odraz stvarnosti.
Drugim riječima, odnosno matematičkom terminolgijom iskazano: ako je D (kao domena) skup fizičkih pojava, a K (kaa kodomena) skup matematičkih postupaka i f (kao funkcija) pridruživanje fizičkih pojava matematičkim postupcima, onda ta funkcija nije ni injekcija ni surjekcija pa stoga ni bijekcija. 😊 😊
Jasno (svima, sve) – jel'de?!?

Postoje matematički postupci (jednačine, objekti, čitave matematičke grane) koje ne opisuju nikakve fizičke fenomene. Moglo bi se i ovako reći, možda opisuju neke moguće svjetove, ali ne nužno svijet u kojem živimo.

Glavna razlika između fizike (fizičkog) i matematike (idejnog) je činjenica da je fizika ograničena na naš fizički svijet, na prirodu, na svemir u kojem živimo. Ideje koje fizičari razvijaju imaju za cilj opisati baš taj fizički svijet. Odgovaraju li ideje tom svijetu, fizičari provjeravaju eksperimentom. Ako eksperiment pokaže da ne odgovaraju, dužni su ih odbaciti.
Matematičari svoje ideje ne provjeravaju eksperimentom. Oni koriste samo apstrakciju i logiku. Stvaraju svoje ('idealne') svjetove u kojima pronalaze neke pravilnosti koje pak omogućavaju osporavanje ili dokazivanje nekih tvrdnji.

Matematika radi na svoj način, ne onom naučnom metodom na kojoj počivaju prirodne nauke. Zato matematika nije prirodna nauka. Matematika je matematika – disciplina za sebe, jako bliska filozofiji, iz koje je i potekla (kao i sve ostale nauke).

Matematika je logički sistem koji proučava idealne objekte i pojmove nastale apstrakcijom brojanja i mjerenja te povezuje varijable (u vremenu i međuodnosima „promjenljive“ stvari), apstraktne strukture i prostore.

Posao matematičara ne svodi se na golo pisanje dokaza nego je, naprotiv, posao pun nagađanja, želja i frustracija.
Matematika se širi, ali se istovremeno otkrivaju(ći) neočekivane veze između, na prvi pogled, sasvim različitih teorija (konvergira ka Istini, ili joj barem teži).

mathema (doslovni prevod) – učenje, nauka
U pravu si potpuno, matematika NE MOŽE objasniti tajnu života, to može samo jedino prava FILOZOFIJA, nitko drugi, i pravi filozof, zapravo vrhunac filozofije je metafizika, dakle tajnu života može otkriti samo pravi metafizičar, e da! :thumbup:


Evo jedno razmišljanje o evoluciji ili inteligentnom dizajnu koje sam napisao na jednoj drugoj temi, mislim da je zanimljivo ali kako kome:

"Nije problem što evolucija NE ZNA kako zapravo dolazi do promjene genetskog materijala nego ne zna ni kako DNK nastaje, pazite ovo, u programu u DNK cjelokupni su podaci o CIJELOM novom biću, recimo svi podaci o mozgu (kojega mi ljudi već jako dugo proučavamo a jako malo znamo kako funkcionira, više ne znamo nego što znamo samo kažem), i ne samo da su podaci o cijelom mozgu nego i podaci KAKO ga napraviti i od kojega materijala, dakle samo budala može reći da je to slučajno nastalo, jer mozak je daleko složeniji nego sve što smo mi ljudi ikada napravili, a recimo ako nađemo neki program sa svim podacima za izgradnju recimo nekog nebodera, do toga koje sve dijelove mora imati, KAKO ga napraviti, koje materijale koristiti da se ne uruši, i tak dalje, sigurno nećemo reći da je to slučajno nastalo, već da je to netko inteligentan napravio program, mozak je bilijune puta teži program, a što znači i da je DNK program sa svim podacima o SVIM živim bićima morao netko inteligentan napraviti, koji je bilijune puta NAPREDNIJI od nas ljudi, dakle inteligentni dizajn JEDINA je opcija glede nastanka programa o svim živim bićima na Zemlji, e da!"
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#2182 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by ¤ jelena ¤ »

planamac wrote: 14/03/2023 08:04
Jelena: "I ne kontam nikako šta je to materija života i svemira?"
Mislim, odnosno, zaključujem i tako razumijem, iz svega pročitanog i objašnjenog na temi, da u naslovu teme nedostaje zarez iza riječi materija.
Znači, naslov bi trebao (ispravno) biti napisan ovako: „Otkrio sam tajnu postojanja materije, života i svemira
E, to je već ima smisla.

Do istog zaključka sam i ja došla, ali bez čitanja svega napisanog i objašnjenog na temi pa provjeravam ispravnost svog razumijevanja.

Hvala.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2183 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by dr_Evil »

teodati wrote: 14/03/2023 20:03
dr_Evil wrote: 14/03/2023 08:42

Matematika moze sve to da objasni, moze i ljubav i uzivanje, i patnju, na kraju dana to su sve hemijski procesi u tijelu koji se mogu objasniti matematikom.

Samo ono sta je bazirano na matematici je tacno, ostalo sve je ljudska izmisljotina. Ali neka izmisljotine, ona pokrece matematicki proces koji nas cini zadovoljnim.
Ne može matematika sve objasniti, ajde objasni matematikom ljubav ak možeš, samo nemoj reći da je to nešto između recimo dvoje ljudi jer to nije matematika, tu je matematika samo u smislu da je nečega dvoje a ne jedno, a ljubav što je to, matematički, e da?
Ja ne mogu, ali zasigurno postoje ljudi koji mogu, igra hormona, znaci da bi neko ko se bavi mozgom kada bi imao pristup tvom mozgu mogao da simulira osjecaj ljubavi, recimo Amy:

Image

Mada je trenutno stanje da te prvo mora ubiti, ali eto napravili su droge koje ti prave isti osjeca. A i to je matematika :)
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#2184 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

Pošto sam uvjeren da razumijem Zakon postojanja ili mi se barem samo tako čini :) pokušaću da na (dole navedene) primjedbe odgovorim onako kako najbolje znam, odnosno onako kako to ja razumijem. Moglo bi se reći i „da odgovorim u Ljubino ime“, ali s obzirom da se ovdje, na ovoj temi, radi ili bi barem trebalo da se radi o dijalogu u vezi otkrića Istine* o postojanju materije, života i svemira, tj. prirodnog Zakona postojanja (a ne o njegovom autoru/otkovitelju), to bi sve eventualne komentare, primjedbe, nejasnoće... trebalo fomulisati u smislu „prigovora“ samom Zakonu, a ne da budu ''ad hominem'', kako to najčešće biva kad se 'govor' formulacijom, ne nužno i svjesno, usmjeri ka ličnosti (a ne postupku, tj. djelu).
A na te „prigovore“ bi onda, isto tako, svako ko razumije Zakon postojanja, trebao i mogao/znao da odgovori, pa ću ja u skladu s tim u nastavku da tako i učinim.

Teodati:
Evo već po ovome što si napisao Ljubo u svojoj teoriji griješi u najmanje dvije stvari, prvo naš svijet NE POSTOJI ODUVIJEK, dakle ima početak, dakle tvrdi nešto bez dokaza, to nije onda činjenica nego nečije mišljenje, zapravo da u to VJERUJE, nema to veze sa pravom istinom, samo kažem.
Zakon postojanja se ne bavi svijetom i njegovim nastankom ili nestankom, već materijalom od kojeg je svijet sagrađen, a to je Svijest. Koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojih, bez početka i kraja, uvijek iznova, dakle, vječno, od sebe same gradi svijet i ruši.

Teodati:
Drugo TVRDI da svijest postoji oduvijek, NA TEMELJU ČEGA to tvrdi, ima DOKAZ za to, NEMA, to je samo njegovo mišljenje koje nije činjenica, a NA TOME bazira cijelu svoju teoriju, dakle na svojoj VJERI a ne znanju, jel kontaš?
Svijest je jedina koja POSTOJI. Kad kažemo da nešto POSTOJI, podrazumijeva se da postoji oduvijek, zato što je logično da nije moglo da nastane iz ništa!
To je logika i tu nisu potrebni nikakvi dokazi, jer logika je 'jača' i od naučnih dokaza i matematike. A način na koji Svijest postoji oduvijek (i zauvijek) je taj što se ona vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.
Svijet koji opažamo i kojim se prirodne nauke i psihologija bave, to su samo spoznatljive fizičke i psihičke radne Svijesti, pomoću kojih Svijest vječito održava svoju svjesnost i tako vječno postoji kao Svijest.

Ljubo za Svijest kaže da je ona ono što se u svjetskim religijama podrazumijeva pod rječju i pojmom "Bog". A svijet u obliku fizičkih i psihičkih radnji Svijesti može uvijek iznova i da počinje i završava, a Svijest kao nematerijalni vršilac tih radnji nikada, niti nastaje, niti nestaje. Kao takva, Svijest nikada neće moći da bude predmetom naučnog, empirijskog spoznavanja i dokazivanja, već samo svijet u obliku njenih sedam fizičkih i psihičkih radnji.
Sve je ovo u videu https://youtu.be/LXoWIpSDDKU pod naslovom "Zakon postojanja" lijepo, jednostavno i jezgrovito (da ne kažem veličanstveno) objašnjeno.

Teodati:
Znanje bi bilo kada bi ove dvije stvari Ljubo i dokazao, dakle da svijet zbilja postoji oduvijek i kada bi objasnio KAKO svijest postoji oduvijek, da nema svoj početak, onda bi teorija i imala temelje.
Ništa drugo ne postoji što može da se spoznaje i dokazuje do sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji - naprezanje, kretanje, opažanje osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje. I niko drugi ne postoji ko može da se napreže, kreće, opaža osjeća, pamti misli i razumije do Svijest. I pomoću ničega drugog Svijest ne može da opaža i spozaje i dokazuje sebe i svoje fizičke i psihičke radnje, do pomoću sebe same i svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Svaki čovjek je Svijest koja raspolaže sa tih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. I sve što je naprijed rečeno o Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, svaki čovjek, uz pomoć sebe samoga i svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, može do mile volje da provjerava i dokazuje i svoju suštinu i suštinu svojih fizički i psihičkih radnji. A time ujedno i suštinu svijeta, jer čovjek i svijet su sagrađeni od istog materijala - od Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Teodati:
teorija MORA imati objašnjeni POČETAK, ako želi objasniti KAKO je sve nastalo, da može reći da je zbilja otkrio TAJNU života, dakle ISTINU o svemu postojećem, e da!

Ne tvrdi se da nikada ništa niti nastaje, niti nestaje, već da ono koje postoji, a to je Svijest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, postoji vječno.
A svijet, koji se nama čini da nastaje, to je trenutak kad Svijest počne da koristi svoje fizičke i psihičke sposobnosti i radnje, pa pomoću njih iz stanja kvantnog vakuuma, tj. iz stanja ništavila, pređe u napregnuto, pokretno i materijalno stanje i tako postane opažljiva mjerljiva i eksperimentom dokažljiva.
A kad nam se učini da je svijet nestao, to je samo trenutak kad je Svijest prestala da koristi svoje fizičke i psihičke radnje i ponovo se vratila u svoje mirujuće nematerijalno stanje, tj. u stanje kvantnog vakuuma.
Imajući na umu da se Svijest vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja:
1. kvantni vakum - mirovanje;
2. sintropija - naprezanje, kretanje i evoluiranje;
3. entropija - opuštanje i ponovno vraćanje u stanje kvantnog vakuuma i mirovanja.

Da bi se sve ovo na pravi način razumjelo, mislim da ipak treba pročitati Ljubine postove na ovoj temi i odgledati njegove video materijale. Da bi se tako i tada jasno uvidjelo i shvatilo da su izneseni stavovi neoborivi, tj. da su i iskustveno i logički utemeljeni, provjerljivi i razumljivi.

* Istina je logički/filozofski pojam, što podrazumijeva da se prilikom njenog otkrivanja ne radi o nekom naučnom otkriću, već se radi o logičko filozofskom sistemu po kojem su sva dosadašnja naučna otkrića i uopšte sva ljudska znanja povezana u smislenu logičku cjelinu, tj. "Jedno".
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2185 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer »

teodati wrote: 13/03/2023 20:05
¤ jelena ¤ wrote: 12/03/2023 21:14

I ne kontam nikako šta je to materija života i svemira? :stidljiv:
To je kolega Ljubo svoju teoriju ovdje prezentirao, a pošto ga valjda više nema, a na ovoj temi se tvrdi da je netko OTKRIO tajnu postojanja svega što postoji, ja sam to nastavio jer za razliku od Ljube koji ne zna KAKO je naš svijet nastao, ja o tome pa gotovo da SVE znam, osim nekih sitnih detalja koji su nevažni za postanak svih nas, i zamolio sam forumaše da slobodno pitaju što ih zanima, općenito ću na sve odgovoriti, ono detaljno dakako u svojoj "teoriji svega", koja zbilja objašnjava SVE što postoji, ali koja je preteško štivo da se na bilo kojem forumu u detalje iznosi, eto ukratko.
Pa daj nam reci, bar ukratko :D
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2186 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer »

planamac wrote: 14/03/2023 08:04
Teodati: "za razliku od Ljube koji ne zna KAKO je naš svijet nastao, ja o tome pa gotovo da SVE znam",
Ljubo zna kako je svijet nastao i on je u ovoj temi to više puta objašnjavao, kao i u gornjem njegovom videu koji vjerovatno i po svemu sudeći, niste ni pogledali.
Parafraziraću ga. Naime, on objašnjava da početka postojanja Svijesti nema, pa prema tome ni početka nastanka Svijeta, jer Svijet i Svijest su jedno i isto. On kaže da Svijest, a time ujedno i Svijet, postoji vječno, sam po sebi, kao svoj i uzrok i posljedica, tako što se uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji (naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja) vječito, kao jaje, pile i koka, pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja. Tom prilikom Svijet, tj. Svijest, naizmjenično, uvijek iznova i vječito, kao materijalna pojava i proces, uzrokuje sebe kao psihičku pojavu i proces, da bi zatim kao psihička pojava i proces, uzrokovala sebe kao materijalnu pojavu i proces.
Pa pošto su ovdje fizički i psihički procesi naizmjenično uzajamno uslovljeni, to početka, tj, nastanka Svijesti, a to znači, ni Svijeta, ne može da bude, već je to jedan psihofizički proces koji se vječito ponavlja. Zato što ni psihičkih procesa ne može da bude ako nisu uzrokovani fizičkim procesima, niti fizičkih procesa može da bude ako nisu uzrokovani psihičkim procesima.

Da bi se sve ovo do kraja razumjelo, matematika je potpuno neupotrebljiva (ona "samo nešto opisuje" i to 'apstraktnim jezikom'), već samo prirodne nauke, psihologija i logika. Jer kad je riječ o Svijesti i njenim fizičkim i psihičkim sposobnostima i radnjama, tu ne postoji ništa što bi moglo da se broji, sabira, oduzima, djeli ili množi.
U ovoj temi i u gornjem videu je to opširnije objašnjeno.

Mislim da nije u redu da „polemišete sa Ljubom i o Ljubi“, ukoliko vam on ovdje ne može odgovoriti, a jeste tako. Znam da je aktivan na forumu „Krstarica“ i tamo ga možete potražiti i komunicirati s njim. Između ostalog, nedavno je baš pisao na temi 'Ako je život vječan, kad počinje'.

Jelena: "I ne kontam nikako šta je to materija života i svemira?"
Mislim, odnosno, zaključujem i tako razumijem, iz svega pročitanog i objašnjenog na temi, da u naslovu teme nedostaje zarez iza riječi materija.
Znači, naslov bi trebao (ispravno) biti napisan ovako: „Otkrio sam tajnu postojanja materije, života i svemira
Kao sto znamo, a znamo, jednocelijski organizmi su ono prvo, pa bakterije, itd.. Imaju li psihicke sposobnosti....? Odgovor na ovo daje i odgovor na ovo inzad o sprezi psihickih i fizickih sposobnosti.
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#2187 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by pici »

Mislim, dakle jesam (latinski Cogito ergo sum) je izreka francuskoga filozofa René Descartesa

De civitate Dei „Si enim fallor, sum“ (Ako se varam, postojim).


filozofi vozdra
Vilin
Posts: 9
Joined: 22/11/2015 10:26

#2188 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Vilin »

Ljubo jesi li jos ziv?
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2189 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

dr_Evil wrote: 15/03/2023 07:33
teodati wrote: 14/03/2023 20:03

Ne može matematika sve objasniti, ajde objasni matematikom ljubav ak možeš, samo nemoj reći da je to nešto između recimo dvoje ljudi jer to nije matematika, tu je matematika samo u smislu da je nečega dvoje a ne jedno, a ljubav što je to, matematički, e da?
Ja ne mogu, ali zasigurno postoje ljudi koji mogu, igra hormona, znaci da bi neko ko se bavi mozgom kada bi imao pristup tvom mozgu mogao da simulira osjecaj ljubavi, recimo Amy:

Image

Mada je trenutno stanje da te prvo mora ubiti, ali eto napravili su droge koje ti prave isti osjeca. A i to je matematika :)
Može netko tko se bavi mozgom i dobro ga poznaje nama simulirati osjećaje, pa i ljubav, ali to nije onda matematika, ona samo opisuje tko sve i koliko sudjeluje u tome osjećaju ali ne opisuje sam DOŽIVLJAJ, dakle sam osjećaj, garant!
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2190 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

planamac wrote: 15/03/2023 08:42
Svijest je jedina koja POSTOJI. Kad kažemo da nešto POSTOJI, podrazumijeva se da postoji oduvijek, zato što je logično da nije moglo da nastane iz ništa!
To je logika i tu nisu potrebni nikakvi dokazi, jer logika je 'jača' i od naučnih dokaza i matematike.
Meni je drago da postoji netko ovdje tko izgleda "razumije" Ljubinu teoriju o nastanku svemira, materije i života, pa onda može i odgovarati na pitanja o tome, ja sam Ljubi htio nekoliko pitanja postaviti na jednom forumu, ali je prije otišao, tako da nisam ništa dobio kao odgovor.

Onda da krenemo na posao, jel?

Tvrdiš da svijest POSTOJI, pa ako postoji mora da postoji oduvijek, e vidiš to NIJE nije nikakav dokaz, i ti postojiš a ne postojiš oduvijek, i zvijezde postoje i planeti ali ne postoje oduvijek, kriva logika, i to jako, samo kažem, može nešto postojati što upravo SADA nastaje (recimo neka nova zvijezda u svemiru, ili neko dijete se rodi u nekoj obitelji), ali to ne znači ako sada postoji da postoji oduvijek, eto, dakle Ljubo kreće krivom logikom već na početku svoje teorije.

E sada, istina je da MORA nešto oduvijek postojati, UZROK SVEGA, jer i mi postojimo koji nismo oduvijek, ali što je to TREBA objasniti, i to konkretno, a svijest je kako vidimo samo JEDNA od stvari koja POSTOJI a ne znači da je oduvijek postojala, može dakle biti ali NE MORA, ali Ljubo uzima samo ovu prvu mogućnost, dakako bez dokaza o tome.

Zatim svijest NIJE jedina koja postoji, postoji recimo prostor i vrijeme a to NIJE svijest, kontaš? Dakle već prva rečenica iz Ljubine teorije je KRIVA , tvrdi da JEDINO svijest postoji, a istina je da postoji MNOGO toga osim svijesti, kako sam rekao, postoji prostor i vrijeme koji nisu nikakva svijest, dapače, dakle opet mu tu logika nije jača strana a poziva se na logiku.

Dakle tvrdnje da svijest JEDINA postoji, i da zato što uopće postoji da mora postojati oduvijek NISU činjenice već samo Ljubino mišljenje, i to potpuno netočno, kako sam sada objasnio, niti je svijest jedina koja postoji a isto tako postojanje nečega NIJE dokaz da to mora biti oduvijek.

I ono najvažnije, Ljubo TVRDI da je logično da svijest NIJE mogla nastati iz NIŠTA, e pa ja ću upravo svojom "teorijom svega" DOKAZATI i logički i matematički da SVE što postoji, pa i sama svijest, JESTE iz NIŠTA nastalo, POSTOJI formula za to, i ne šalim se, zares.

Dakle Ljubina teorija se zasniva na KRIVOJ logici i mišljenju, tako da onda nabrajanje onih 7 svojstava svijesti uopće nije važno kada postoje GREŠKE već na početku teorije, a kako sam rekao POČETAK svega u nekoj teoriji je najvažnije za objasniti, po tome ili teorija propada ili je ona prava koja bi nam mogla donijeti pravu istinu o tome KAKO je sve nastalo, e da! 8-)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2191 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by dr_Evil »

I ja vala budala pa opet sa Smrletom pisem :D ko da nisam naucio lekciju oko onih brojeva u Kuranu. Halali
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#2192 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

Oni koji nemaju vremena, mogućnosti ili volje da se aktivno bave istraživanjem Svijeta u kojem žive spremni su olako povjerovati u to da je sve ono što tvrde autoriteti iz različitih oblasti istraživanja postavljeno na čvrste temelje i da je pitanje dana kada će te tvrdnje biti izbrušene u toj mjeri da će ih se moći tretirati kao apsolutne istine. Takvim svojim ponašanjem oni, nesvjesno, omogućavaju spomenutim „stručnjacima“ da se i ubuduće neometano bave „pretakanjem iz šupljeg u prazno“. Za razliku od takvih, oni koji se zaista trude da nešto razumiju, dakle, oni kojima istraživanje Svijeta u kojem žive predstavlja smisao života, a ne unosno zanimanje, znaju da je znanje koje ljudska bića posjeduju ograničeno i nepouzdano i da tvrdnje istraživača da će se jadno stanje u kojem se trenutno nalazimo uskoro promijeniti nemaju ama baš nikakvo pokriće.

Fizičar i matematičar Stephen Hawking tvrdi da je fizika temelj svake nauke i da svi ostali oblici naučnog znanja ovise o njoj. Po njemu, to što vam nije poznato šta je svijest i što ne razumijete kako funkcioniše vaš mozak problem je uvjetovan nesposobnošću fizičara da evidentiraju sve ulazne komponente koje mozgu daju čula i nesposobnošću matematičara da stvore i riješe kvantnu jednačinu rada mozga. Koliko ste od ove vrste 'pomoći' udaljeni možete saznati i na osnovu činjenice da istraživači, trenutno, nisu u stanju proračunati ili predvidjeti kretanje više od tri elementarne čestice materije.
Suludo je i pomisliti, a kamo li povjerovati u to da će matematičke jednačine omogućiti ljudskim bićima da spoznaju šta je svijest i razumiju kako funkcionišu njihovo tijelo i njihov mozak, tim prije što oni koji te jednačine stvaraju ne kriju činjenice da „matematika, sama po sebi, nikad ne objašnjava ništa“ i da je u pitanju samo „sredstvo kojim se može poslužiti da bi se jedan skup činjenica objasnio nekim drugim skupom činjenica i jezik kojim se ta objašnjenja mogu iskazati“.

Možete li, na primjer, iz matematičke jednačine koja povezuje brzinu kretanja nekog tijela, pređeni put i vrijeme spoznati šta je to vrijeme? Možete li na osnovu matematičke jednačine koju koristite prilikom izračunavanja volumena nekog tijela steći bilo kakvu predstavu o fenomenu koji se krije iza onoga što vi zovete prostor? „Možete“ ako morate, a moraćete u svim slučajevima u kojima će vam logika sadržana u jednačinama koje su stvorili fizičari ili matematičari biti jedina veza sa zakonima prirode, odnosno sa prirodom samom.


Konačan cilj teorijske fizike je „teorija svega“. Tim imenom istraživači zovu matematički uobličen model koji bi im omogućio da objasne sve ono što se dogodilo u prošlosti i što se trenutno događa u Svijetu u kojem oni žive i da predviđaju buduća događanja. Trenutno, oni ne znaju kako je taj Svijet nastao, kako su se u njemu stvarale galaksije, šta česticama materije od kojih se on sastoji daje masu, šta je gravitacija, kako je nastao genetski mehanizam i kako se u mozgu čuvaju informacije, i ničim ne mogu potvrditi da bi „konačna teorija“ riješila bilo koji od tih „problema“, a da situacija bude još i gora, ne postoji niti jedna njihova teorija koju nije osporio barem jedan naučni eksperiment.
Kada bi fizičarima i pošlo za rukom da stvore teoriju kojom bi bili potpuno zadovoljni, to još uvijek ne bi značilo da su ljudska bića u potpunosti razumjela sve ono što se oko njih događa i da su spoznala pravu prirodu i smisao vlastitog postojanja. Ne čudi stoga što se iz dana u dan povećava broj onih koji čvrsto vjeruju u to da će 'konačna teorija' biti sasvim drugačija od svega što su ljudska bića u stanju zamisliti.

"Svi fizički pojmovi su slobodne tvorevine ljudskog mozga… Svaka teorija, zapravo, sadrži neopazive veličine. Načelo da se upotrebljavaju samo opazive veličine naprosto se ne može dosljedno sprovesti." Albert Einstein

Savremena nauka zasnovana je na eksperimentu. Razmislite malo, kako je uopšte moguće vršiti fizičke eksperimente sa „neopazivim veličinama“ ili sa „slobodnim tvorevinama ljudskog mozga“?!

"Svakako je nemoguće da teorijski fizičar, pa makar imao i neograničenu moć rasuđivanja, dedukuje iz zakona fizike da će jedna kompleksna struktura biti svjesna svoga postojanja." Brian Pippard


Istinu o postojanju stvarnosti nećemo moći saznati sve dok ne prestanemo vjerovati da je samo ono što je čulno opažljivo, mjerljivo i eksperimentom dokazivo – istina. Istina je nešto potpuno suprotno od toga, to je samo ono nematerijalno, živo i svjesno, jer ono i njegovih 7 sposobnosti je jedino koje postoji.
Istina je znanje o sebi kao svijesti – koja je tako (po tom znanju i razumijevanju istine) u potpunosti svjesna i sebe i sveukupne stvarnosti (kao takve) i koja je tada sposobna da dovodi sebe u stanje svjesnosti i da razumije razliku između dobra i zla.

Materija (u suštini) nije materija, već je (napregnuta i pokrenuta) Svijest!

Fizičari bi to 'ovako rekli' (šta je materija), tj. opisali, ali ne i objasnili (opis nije objašnjenje ničega) - materija je na drugačiji način „zarobljena“, 'upakovana', tj. organizovana energija, koja je, opet, nastala samopokretanjem kvantnog vakuuma.

„U materiji zapravo nema ničega - potpuno je nesupstancijalna. Najčvršća stvar koju možete reći o svoj toj nesupstancijalnoj tvari jest da je više nalik na misao; ona je poput zgusnutog bita informacije.“ Jeffrey Satinover
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#2193 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by planamac »

teodati: Tvrdiš da svijest POSTOJI, pa ako postoji mora da postoji oduvijek, e vidiš to NIJE nije nikakav dokaz, i ti postojiš a ne postojiš oduvijek, i zvijezde postoje i planeti ali ne postoje oduvijek, kriva logika, i to jako, samo kažem, može nešto postojati što upravo SADA nastaje (recimo neka nova zvijezda u svemiru, ili neko dijete se rodi u nekoj obitelji), ali to ne znači ako sada postoji da postoji oduvijek, eto, dakle Ljubo kreće krivom logikom već na početku svoje teorije.
Svijest postoji oduvijek. Ona nije materijalna i kao takva ona se manifestuje kao nematerijalno polje, u fizici poznato pod imenom "kvantni vakuum". Ali raspolaže sa fizičkim sposobnostima naprezanja i kretanja pomoću kojih može da poprimi fizička svojstva sile i mase – tzv. Veliki prasak, i tako može fizički da se manifestuje kao materija. A pomoću svojih pet psihičkih sposobnosti - opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, tog svog naprezanja i kretanja, može i da evoluira i da se manifestuje kao život i svemir. S obzirom da su materija, život i svemir samo fizičke i psihičke radnje Svijesti, one mogu uvijek iznova i da nastaju i nestaju, a Svijest kao njihov vršilac nikada niti nastaje, niti nestaje.

teodati: E sada, istina je da MORA nešto oduvijek postojati, UZROK SVEGA, jer i mi postojimo koji nismo oduvijek, ali što je to TREBA objasniti, i to konkretno, a svijest je kako vidimo samo JEDNA od stvari koja POSTOJI a ne znači da je oduvijek postojala, može dakle biti ali NE MORA, ali Ljubo uzima samo ovu prvu mogućnost, dakako bez dokaza o tome.
Dokaz da Svijest postoji oduvijek je sam Zakon po kojem ona postoji kao svoj i uzrok i posljedica. Po Zakonu postojanja Svijest postoji vječno po načinu vječitog pretakanja kroz svoja tri prirodna oblika i stanja: 1. kvantni vakuum; 2. sintropija - evolucija i umaranje; 3. entropija - opuštanje, vraćanje nazad u stanje mirovanja i odmaranja. Kojom prilikom ona uvijek iznova, vječito, uz pomoć sebe kao materijalne, fizičke pojave i procesa, uzrokuje sebe kao psihičku pojavu i proces, da bi, kada se nalazi u mirujućem i odmarajućem stanju (kvantni vakuum) uz pomoć sebe kao psihičke pojave i procesa, mogla da uzrokuje sebe kao fizičku, materijalnu pojavu i proces.
Dakle, cijeli svemir se na ovakav način vječito ponavlja. I sve ono iz čega se svemir sastoji, na isti način postoji tako što se ponavlja. Što važi i za čovjeka koji se svakoga dana na isti način ponavlja.

teodati: Zatim svijest NIJE jedina koja postoji, postoji recimo prostor i vrijeme a to NIJE svijest, kontaš? Dakle već prva rečenica iz Ljubine teorije je KRIVA , tvrdi da JEDINO svijest postoji, a istina je da postoji MNOGO toga osim svijesti, kako sam rekao, postoji prostor i vrijeme koji nisu nikakva svijest, dapače, dakle opet mu tu logika nije jača strana a poziva se na logiku.
Griješite! Prostor i vrijeme nemaju značenje postojanja. Prostor je beskrajna praznina - NIŠTA - iz koje nikada ne može nastati nešto. Svijest je jedina koja u obliku kvantnog vakuuma ili materijalnog svemira egistira u prostoru kao praznini. Vrijeme takođe ne postoji i isto je što i NIŠTA. Ono što podrazumijevamo pod riječju i pojmom "vrijeme" to je TRAJANJE određenih dešavanja koja Svijest uzrokuje svojim kretanjem u prostoru kao praznini, kao što je, na primjer, okretanje Zemlje oko Sunca ili okretanje Zemlje oko svoje osovine. Ili okretanje kazaljke na satu itd. Kada ta dešavanja ne možemo da mjerimo nikakvim vremenom, već uvijek trajanjem samih tih dešavanja. Kao na primjer kada trajanje okretanja Zemlje oko svoje ose, mjerimo trajanjem okretanja kazaljke na satu. Ili kad trajanje okretanja Zemlje oko Sunca, mjerimo brojem dana, tj. brojem okretaja Zemlje oko svoje osivine. Dakle, vrijeme kao radnja trajanja, nije postojanje. Postojanje je ono što vrši radnju koja TRAJE.

teodati: Dakle tvrdnje da svijest JEDINA postoji, i da zato što uopće postoji da mora postojati oduvijek NISU činjenice već samo Ljubino mišljenje, i to potpuno netočno, kako sam sada objasnio, niti je svijest jedina koja postoji a isto tako postojanje nečega NIJE dokaz da to mora biti oduvijek.
Ne razumijete šta riječ i pojam "postojanje" podrazumijeva.
Kada se kaže za nešto da POSTOJI, podrazmijeva se da postoji oduvijek i zauvijek, zato jer nije moglo da nastane iz ništa. To je logika.
To podrazumijeva, ako za nešto utvrdimo da može i da nastane i nestane, tj. da ne postoji uvijek, kao na primjer materija, život i svemir, koji mogu i da nastanu i nestanu, onda te pojave i nemaju značenje postojanja. Što i jeste ISTINA. Materija, život i svemir nemaju značenje postojanja, zato jer to su 'samo' fizičke i psihičke radnje Svijesti (naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje) koje mogu uvijek iznova i da nastanu i nestanu.
Kada je nešto radnja, bilo fizička ili psihička, tada to ne može da ima značenje postojanja, već značenje postojanja može da ima samo vršilac koj raspolaže sposobnostima da fizičke ili psihičke radnje vrši, a to je uvijek i samo Svijest. Kad vidimo kretača, npr. da se kreće, ne možemo da tvrdimo da njegovo kretanje postoji, već uvijek i samo kretač koji se kreće, a to je uvijek Svijest. Nebitno da li se ona fizički manifestuje kao energija, atom, nebesko tijelo ili ćelija, biljka, životinja, čovjek ili svemir. Sva ova tijela nabrojana tijela, koja mogu da se kreću, su i sama fizičke i psihičke radnje Svijesti, koja uvijek kao radnje nastaju kad Svijest počne da ih vrši i prestaju kad Svijest prestanje da ih vrši.

teodati: I ono najvažnije, Ljubo TVRDI da je logično da svijest NIJE mogla nastati iz NIŠTA, e pa ja ću upravo svojom "teorijom svega" DOKAZATI i logički i matematički da SVE što postoji, pa i sama svijest, JESTE iz NIŠTA nastalo, POSTOJI formula za to, i ne šalim se, zares.
To se ne dokazuje nikakvim matematičkim formulama, već samo naučnim, empirijskim i eksperimentalnim dokazivanjem. I to je već na taj način sve i dokazano i tu više ničega nema što treba da se dokazuje, već samo logički objasni i razumije. Kao npr. što je u fizici dokazano da su materija, život i svemir nastali iz kvantnog vakuuma koji nije materijalan i koji izgleda kao da je NIŠTA. A nije NIŠTA, jer da jeste, iz njega ne bi moglo da nastanu materija, život i svemir, koji su NEŠTO. A šta su oni? Materija, život i svemir se manifestuju kao sedam fizičkih i psihičkih radnji. A ko ima sposobnost da vrši tih sedam vrsta fizičkih i psihičkih radnji? Iz iskustva sebe samih kao svijesti, znamo da sa tih sedam fizičkih i psihičkih radnji raspolaže Svijest. Prema tome, kvantni vakuum nije NIŠTA, to je nematerijalno polje Svijesti. Svijest ne može nastati. Mogu nastati samo fizički i psihički procesi pomoću kojih Svijest dovodi sebe u stanje svjesnosti. Što znači da ne smijemo miješati pojmove "svijest" i "svjesnost" jer to dvoje nije isto. Svijest ne može nastati i nestati, a njena svjesnost, može. Kad vrši fizičke i psihičke radnje, Svijest je svjesna. Kad ne vrši, a to je kada miruje i 'spava', nije svjesna.

teodati: Dakle Ljubina teorija se zasniva na KRIVOJ logici i mišljenju, tako da onda nabrajanje onih 7 svojstava svijesti uopće nije važno kada postoje GREŠKE već na početku teorije, a kako sam rekao POČETAK svega u nekoj teoriji je najvažnije za objasniti, po tome ili teorija propada ili je ona prava koja bi nam mogla donijeti pravu istinu o tome KAKO je sve nastalo, e da!
Najveća greška u svakoj teoriji pomoću koje se pokušava objasniti stvarnost, jeste insistiranje na tome da POČETAK mora da postoji i truditi se da se objasni POČETAK. Prosto iz razloga što POČETKA NE MOŽE DA BUDE, iz razloga što NEŠTO NE MOŽE NASTATI IZ NIŠTA.
Što podrazumijeva, ako nešto postoji, ono postoji oduvijek, zato jer nije moglo da nastane iz ništa. Ono mora da postoji samo po sebi kao svoj i uzrok i posljedica, jer - takođe po logici - ništa ne može postojati bez uzroka, pa ni to koje postoji kao „NAJPRVO“. A na nama je da sada otkrijemo šta je to što postoji od uvijek, kao „NAJPRVO“, bez početka, kao svoj uzrok i posljedica.
I to je otkriveno. To je nematerijalna Svijest, koja se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, igrajući tako vječito ulogu i sebe kao svog uzroka i sebe kao svoje posljedice. Pretačući se vječito kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, ona vječito i uvijek iznova, uz pomoć sebe kao psihičke pojave i procesa, uzrokuje sebe kao fizičku, pojavu i proces, da bi zatim, uz pomoć sebe kao fizičke pojave i procesa, uzrokovala sebe kao psihičku pojavu i proces.

Sve je ovo Ljubo već naširoko objasnio u ovoj temi i svojim videima, ali čini mi se da vi ne želite sa time da se upoznate, jer ste ubijeđeni da je jedino vaša 'teorija svega' istinita, i tako ne primjećujete nedostatake i nelogične tvrdnje koja izjavljujete, tj. koje (sudeći po njima) ona u sebi sadrži, poput tvrdnje da prostor i vrijeme imaju značenje postojanja ili tvrdnja da svemir postoji i da postojanje može da nastane i nestane ili tvrdnja da svijest može da nastane i nestane.


Jedna pametna misao veli: ''Najveća usluga koju nam neko može učiniti, ako nam je stalo do istine, jeste da nam na nenametljiv način objasni u čemu smo pogriješili.''
S obzirom da vi mislite, tj. vjerujete, da znate istinu – jednako kao i ja, i da nam je 'razumijevanje istine' različito, tj. dijametralno suprotno, odnosno, da se ne upravljamo jednakom logikom, svaka daljnja diskusija i polemika bi, po mom poimanju, najblaže rečeno, bila ubjeđivanje, što ni u kom slučaju nije „nenametljiv način objašnjavanja“.

Onaj 'ko nema pameti u glavi' ne vidi dalje od svog nosa, a što mu je nos podignutiji to je njegov vidokrug uži! U ekstremnim slučajevima njegov nos će toliko zakriviti prostor-vrijeme oko njegove glave da će mu se učiniti da se čitav svijet vrti baš oko njega i njegovih ideja, što je pouzdan znak svakome onome „ko ne vrti isti film“ da je krajnje vrijeme da se siđe sa tog ringišpila.

Svako ko je zaista zainteresovan za razumijevanje Zakona postojana, u svemu onome što je na/pisano na ovoj temi, prvenstveno od strane Ljube, može naći sve što ga zanima, tj. odgovore na pitanja koja mu se eventualno jave/nametnu, naravno ako se dovoljno potrudi i 'ako može'.
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2194 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

planamac wrote: 16/03/2023 15:19
Svijest postoji oduvijek.
Praviš velike greške, ne možeš nešto tvrditi a da to ne objasniš, tvrdnja treba ili DOKAZ ili RAZUMNO objašnjenje, a ti samo kao papagaj ponavljaš da
"Svijest postoji oduvijek", a niti imaš dokaz za to a ni objašnjenje, tko će ti onda u to vjerovati, nitko tko zna sam razmišljati, eto, samo kažem.

Zatim tvrdiš da svemir vječno postoji, i da se sve vječno ponavlja, opet to tvrdiš bez dokaza, a nauka se ne bi s time složila, dapače, i postojanje svijesti se ne slaže sa vječnim postojanjem, znaš ono da bi bio svjestan MORA se dogoditi onaj trenutak "mislim dakle jesam", a kada se to dogodi da si svjestan svoga psotojanja, jasno je da te prije NIJE bilo, nisi postojao, čista logika, dakle nema nijedne svijesti koja bi mogla postojati oduvijek, svaka IMA svoj trenutak nastanka i TEK od onda postoji, tu Ljubo ne razumije osnovu i logike i filozovskog promišljanja, garant.

A ovo je stvarno glupost ako to Ljubo tvrdi u svojoj teoriji da prostor i vrijeme NEMAJU značenje postojanja što će reći da zapravo ne postoje, onda vas ja oba dvojicu pitam GDJE vi živite i KADA živite kada ne živite ni u prostoru ni u vremenu, jel, možda na "čardaku"? Sve što postoji egzistira u prostoru i vremenu, da toga nema ne bi nitko postojao, je ne bi imali GDJE a ni KADA postojati, kratko i jasno, ak to ti i Ljubo ne razumijete onda bolje da se prestanete baviti filozofijom što prije, neće biti leba a ni pogače od vaše filozofije, dapače.

I opet jedna velika greška u vašem promišljanju, velite kada se kaže da nešto postoji MORA da postoji oduvijek jer nije moglo iz ništa nastati, pa ti i Ljubo postojite a NISTE oduvijek postojali, jel, čak ste i svijest, svjesna bića i imate UZROK svog nastanka kao i sva ostala bića, dakle tvrdite nešto što nije istina, sam život vas demantira, pa še kak, I kretanje nije postojanje, ali je zato postojanje ono U ČEMU se krećete, a to nije svijest, nego PROSTOR, jednostavno a istinito.

Postojanje treba objasniti i filozofijom i matematikom, dapače, matematika beskonačnosti o kojoj ti i Ljubo pojma nemate DOKAZATI će da je sve zbilja iz NIŠTA nastalo, a ne iz neke svijesti, i isto tako da svijest IMA svoj uzrok, tako da ja mogu već sada TVRDITI da Ljubina teorija to i zapravo nije, to je njegovo mišljenje i to jako krivo, teorija mora SVE objasniti i o vječnome UZROKU SVEGA, i KAKO se točno došlo do nečega kao što je ovaj naš svijet, a to Ljubo ne zna objasniti, pitao sam ga već na jednom drugom forumu, i, i te kako treba ZNATI što je zbilja početak našega svijeta, ono NAJPRVIJE, svijest to sigurno nije jer IMA uzrok, napisao sam već na ovoj temi da svaka svijest nastaje u samom središtu našega prostor-vremena, a to će se uskoro i dokazati, eto toliko, i ne mislim nikoga u ništa uvjeravati, nek svatko vjeruje u što hoće, ali imam pravo svoje mišljenje dati o svemu, pa eto to i radim, bez zamere i lep pozdrav tebi i autoru Ljubi, žao mi je što NIJE došao do one prave istine o svemu, iako je to jako želio, ali to su željeli i Einstein i Hawking, ali NISU bili te sreće da do nje dođu kao ni Ljubo, ali nekome će se to posrećiti, garant, e da! :)
Last edited by teodati on 17/03/2023 21:28, edited 1 time in total.
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2195 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

dr_Evil wrote: 16/03/2023 08:27 I ja vala budala pa opet sa Smrletom pisem :D ko da nisam naucio lekciju oko onih brojeva u Kuranu. Halali
Ko je taj Smrle?

Nije valjda da i taj IMA svoju teoriju, ili? :?
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2196 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

planamac wrote: 08/03/2023 07:34
teodati wrote: 07/03/2023 21:30 Moje zanimanje kao i posao koji sada radim nema veze sa "teorijom svega", to mi je prije bio hobi, ali sada je to već sasvim ozbiljna stvar jer sam teoriju završio i zbilja dobio FORMULU kako je sve nastalo, zato ako nekoga nešto zanima o postanku neka slobodno postavi pitanje, koliko mogu na forumima ću i odgovoriti, zares!
Pa, napišite tu formulu kako je sve nastalo, pokušajte nam objasniti šta je to, po vašem mišljenju i poimanju, ono što je uzrok svijesti, tj. uzrok svega, pa i onog "najprvoga", da ne kažem Boga. Slutim da vam je premisa da "sve mora imati svoj uzrok".
Ne može se postanak svega opisati jednom formulom, treba ih na tisuće, samo kažem, a uzrok same svijesti je naše prostor-vrijeme, U SREDIŠTU našega prostor-vremena je IZVOR sve svijesti koja postoji, a naše prostor-vrijeme nastaje kao i druga prostor-vremena u TOČNO određenom trenutku (ne može ni prije ni poslije), iz uzroka svega, Boga, kako hoćete, a to NIJE neko osobno biće, nego kako sam rekao BESKONAČNO NIŠTA, to ću svojom teorijom i dokazati, pa še kak!
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2197 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

dr_Evil wrote: 14/03/2023 08:51 Imam kolegu genije za matematiku, kaze meni medicina je najtezi fakultet, reko drug to sta ti u glavi skontas 99% doktora ne moze ni zamislit.
OK, daj pitaj toga genija za matematiku, jel ovo može biti matematički točno:

3X0=0
0:3=0
0:0=3

E da! :zoka:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2198 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by dr_Evil »

teodati wrote: 17/03/2023 20:11
dr_Evil wrote: 14/03/2023 08:51 Imam kolegu genije za matematiku, kaze meni medicina je najtezi fakultet, reko drug to sta ti u glavi skontas 99% doktora ne moze ni zamislit.
OK, daj pitaj toga genija za matematiku, jel ovo može biti matematički točno:

3X0=0
0:3=0
0:0=3

E da! :zoka:
De smrle to su fore za srednju skolu :)
teodati
Posts: 636
Joined: 07/09/2017 20:25

#2199 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by teodati »

dr_Evil wrote: 18/03/2023 08:00
teodati wrote: 17/03/2023 20:11

OK, daj pitaj toga genija za matematiku, jel ovo može biti matematički točno:

3X0=0
0:3=0
0:0=3

E da! :zoka:
De smrle to su fore za srednju skolu :)
Nisam taj smrle za kojega me smatraš, i ozbiljno pitam jel to u redu s matematičke strane, e da! :-D
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#2200 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by belfy »

teodati wrote: 18/03/2023 16:31
dr_Evil wrote: 18/03/2023 08:00

De smrle to su fore za srednju skolu :)
Nisam taj smrle za kojega me smatraš, i ozbiljno pitam jel to u redu s matematičke strane, e da! :-D
prva dva primjera jesu tacna. treci nije. a ostavio sam ti pitanje na drugoj temi povodom matematike...
Post Reply