OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#901 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba »

Image

Sjajno. Čitka, vrlo organizovana misao, nema da fali.

Idiot bi napisao Dostojevskog, a ne Dostojevski Idiota da je ovavko pisanje ikada doprinijelo nečemu.

I ne radi se o tebi Ljubo već načinu na koji pišeš.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#902 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

belfy wrote: 14/10/2020 00:37a nisi se zapitao uzrokuje li materijalizacija energizaciju informacija? ili da li informacija uzrokuje materalizaciju energizacije? to se ne pitas, jel' tako?
Materijalizacija Svijesti je realizacija informacije o sistemu kretanja i rada Svijesti ("jaje-pile-koka"), uz pomoć fizičkih radnji naprezanja i kretanja, koje zovemo imenom "energija". Dakle, Svjest se uz pomoć svojih psičkih procesa promišljanja i razumijevanja informacije o nekom svom sistemu kretanja i rada, napreže i kreće i tako se pretvara u energiju, tj. u fizički sistem kretanja i rada. Da bi potom, uz pomoć sebe kao energije, tj. uz pomoć sebe kao sistema kretanja i rada, uz pomoć svojih psihičkih sposobnosti opažanja, osjećanja i pamćenja tog svog naprezanja, kretanja i rada, uzrokovala znanje, tj. informaciju o svom siistemu kretanja i rada, odnosno, o sebi kao enegiji. Kraće i jasnije rečeno, niti fizičkih procesa može da bude, ako nisu uzrokovani psihičkim, niti psihičkih može da bude, ako nisu uzrokovani fizičkim. Još jasnije, niti koke kao fizičkog procesa može da bude ako nije uzrokovana jajetom sa informacijom o koki, niti jajeta sa informacijom o koki može da bude ako nije uzrokovana kokom.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#903 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

breba wrote: 14/10/2020 03:59Sjajno. Čitka, vrlo organizovana misao, nema da fali.

Idiot bi napisao Dostojevskog, a ne Dostojevski Idiota da je ovavko pisanje ikada doprinijelo nečemu.

I ne radi se o tebi Ljubo već načinu na koji pišeš.
Ne radi se tu o načinu na koji ja pišem, već o načinu na kojii ti čitaš to što ja pišem. Ti jednostavno pogledaš moj post, uplašiš se njegove dužine i onda ga mrzovoljno, na brzinu i na preskok pročitaš, tako da na kraju ni Idiot, ni Dostojevski ne bi mogli da znaju ni razumiju šta si pročitao. Hoću reći, kad čitaš moje dugačke postove, treba da ih čitaš polagano, rečenici po rečenicu i da ne prelaziš na slijedeću rečenicu dok nisi do kraja razumio prethodnu. S obzirom da su moje sve moje rečenice, tj. misli, uzajamno povezane i ako samo jednu u tekstu nisi do kraja razumio, tada će i sve naredne rečenice da ti budu nerazumljive. Jeste da to zahtijeva vrijeme i dobru koncentraciju i ako čitalac neće ili ne želi da ispuni ta dva uslova, ne treba ni da počinje da čita.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#904 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by carobnjak_N »

pozdrav Ljubo
kako ti dokazuješ da je svijest postojala prije materije, a ne da je svijest možda nusproizvod materije ?
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#905 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer »

belfy wrote: 14/10/2020 00:37 a nisi se zapitao uzrokuje li materijalizacija energizaciju informacija? ili da li informacija uzrokuje materalizaciju energizacije? to se ne pitas, jel' tako?
:D

Jok. Razlog - ako nema informacije, a zatim i energije, tada nema ni materijalizacije. Osnovni sastojak za sve je energija. To bi bilo ovo sto Ljubo zove "kretac".
Razmisli, i vidjeces da je tako. Energija (bilo kakva) uzrokuje da se razne informacije spajaju, a manifestacija toga je nastanak materijalnog. Svega, pa i nas.
Last edited by Dozer on 14/10/2020 14:33, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#906 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer »

Ljubo2 wrote: 14/10/2020 03:18 Energija je napregnuta i pokrenuta Svijest i Svijest je ta koja uz pomoć svojih sedam sposobnosti stvara i informacije o različitim oblicima svog naprezanja, kretanja i rada i koja uzrokuje materijalizaciju tih svojih informacije, tako što je ona ta koja se u skladu sa njima organizovano i harmonično napreže, kreće i radi.
Preskacem ostalo jer se vrtis u krug u pokusaju dokazivanja nedokazivog, i kako bi opravdao svoj "zakon", a mislim da ti je vec jasno da je tacno ono sto sam rekao (energija+infomacija=materijalno). Ne postoji nista trece, nema tu nikakve svijesti.

Energija NIJE svjesna, niti je ona svijest. Energija je energija. Osim ako ne tvrdis da je npr. toplotna energija Sunca svjesna? Cega je svjesna?

Ne, informacije ne stvara nikakva svijest. Informacije postoje, a kreirala ih je energija. Evo primjer (na bazi postojecih teorija, logicno).
BigBang. Sta je BigBang? Ne znamo, naravno, kao sto ne znamo ni da lije to atcna teorija, ali uzecemo da je tacno ono sto se pretpostavlja. BigBang je dakle bila ekspozija nicega (bemnsisleno zvuci, ali jbg...), koja je svojom enormnom energijom stvorila sve materijalno.
Daljim djelovanjem raznih energija koje su nastajale raznoraznim procesima (sudaranjem, novim eksplozijama, itd.itd.) nastajala je nova materija.

Sva ta materija, bilo koje vrste i oblika, sadzavala je i sadzri i sada informacije (DNK, neki sovj "potpis"). Razlicite vrste i kolicine energije uticu na te informacije i to materijalno se pod tim uticajem konstantno mijenja. Nesto novo nastaje, nesto nestaje, nesto se modifikuje.

Nema tu nikakve ni hamrmonije, a jos manje ima nekakve svijesti te energije. Znam da ti ovime udatam u "temelje zakona", ali ovo je naprosto ovako.

To sto mi jos uvijek ne znamo tacno objasniti kako i zasto se sve to desava, ne znaci da to nije ovako.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#907 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by carobnjak_N »

Dozer wrote: 14/10/2020 14:32
Ljubo2 wrote: 14/10/2020 03:18 Energija je napregnuta i pokrenuta Svijest i Svijest je ta koja uz pomoć svojih sedam sposobnosti stvara i informacije o različitim oblicima svog naprezanja, kretanja i rada i koja uzrokuje materijalizaciju tih svojih informacije, tako što je ona ta koja se u skladu sa njima organizovano i harmonično napreže, kreće i radi.
Preskacem ostalo jer se vrtis u krug u pokusaju dokazivanja nedokazivog, i kako bi opravdao svoj "zakon", a mislim da ti je vec jasno da je tacno ono sto sam rekao (energija+infomacija=materijalno). Ne postoji nista trece, nema tu nikakve svijesti.

Energija NIJE svjesna, niti je ona svijest. Energija je energija. Osim ako ne tvrdis da je npr. toplotna energija Sunca svjesna? Cega je svjesna?

Ne, informacije ne stvara nikakva svijest. Informacije postoje, a kreirala ih je energija. Evo primjer (na bazi postojecih teorija, logicno).
BigBang. Sta je BigBang? Ne znamo, naravno, kao sto ne znamo ni da lije to atcna teorija, ali uzecemo da je tacno ono sto se pretpostavlja. BigBang je dakle bila ekspozija nicega (bemnsisleno zvuci, ali jbg...), koja je svojom enormnom energijom stvorila sve materijalno.
Daljim djelovanjem raznih energija koje su nastajale raznoraznim procesima (sudaranjem, novim eksplozijama, itd.itd.) nastajala je nova materija.

Sva ta materija, bilo koje vrste i oblika, sadzavala je i sadzri i sada informacije (DNK, neki sovj "potpis"). Razlicite vrste i kolicine energije uticu na te informacije i to materijalno se pod tim uticajem konstantno mijenja. Nesto novo nastaje, nesto nestaje, nesto se modifikuje.

Nema tu nikakve ni hamrmonije, a jos manje ima nekakve svijesti te energije. Znam da ti ovime udatam u "temelje zakona", ali ovo je naprosto ovako.

To sto mi jos uvijek ne znamo tacno objasniti kako i zasto se sve to desava, ne znaci da to nije ovako.
a čega bi to energija trebala biti svjesna ako je sve energija?
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#908 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

carobnjak_N wrote: 14/10/2020 07:49pozdrav Ljubo kako ti dokazuješ da je svijest postojala prije materije,
Svijest nije postojala, ni prije materije, ni poslije. Zato što materija uopšte i ne postoji, niti je ikada postpjala. Jer ono što mi opažamo i zovemo imenom "materija", nije materija, već NEMATERIJALNA SVIJEST, koja, kad se napregne i pokrene, poprima fizička svojstva sile i mase i pred nama počinje fizički da se manifestuje kao materija.

A kako znamo da materija NIJE MATERIJA, već SVIJEST?

Znamo po tome što Svijest ne može da bude ništa drugo do ono što je sposobno da sebe dovede u stanje svjesnosti. I po tome što, da bi to bilo moguće, mora da raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i ratumijevanja, pomoću kojih jedino može da postoji i dovede sebe u stanje svjesnosti.

A kada se pitamo šta je to što POSTOJI i raspolaže sa tih SEDAM sposobnosti, onda dolazimo do saznanja da je to upravo ono što zovemo imenom "energija/materija", osim koje, pozivajući se fundametalnu fiziku, ništa drugo NE POSTOJI.

A kada želimo da provjerimo da li energija/materija zaista raspolaže sa tih 7 sposobnosti i da li je ona zaista Svijest, opet, poziovajući se na prirodne nauke i psihologiju, dolazimo do saznanja da postoji obilje dokaza da energija/ materija, zaista, raspolaže sa tih sedam sposobnosti i da je ona istovremeno i Svijest. I da ona, putem samoorganizovanja svojih dijelova i čestuca, od sebe same, uz pomoć tih svojih 7 sposobnosti i radnji gradi sve materojane forme u Univerzumu, u koje spada i ljudski organizam.
carobnjak_N wrote: 14/10/2020 07:49 a ne da je svijest možda nusproizvod materije ?
To je velika zabluda svjetskih naučnika i filozofa, koja je proizašla iz ubjeđenja da su psihički procesi (opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje) - Svijest, zato što čovjek pomoću tih psihičkih radnji i procesa dovodi sebe u stanje svjesnosti. To je logička pogreška koja nikave veze sa stvarnošću, nema. Iz koje je proizašao i pogrešan zaključak da ljudski mozak, koji učestvuje u stvaranju psihičkih procesa u ljudskom organizmu, na taj način PROIZVODI SVIJEST. To je zabluda. Psihički procesi ne mogu sami po sebi biti Svijest, već ono koje raspolaže sposobnošću da psihičke prosese stvara i pomoću njih dovodi sebe u stanje svjesnosti, a to je energija/materija koja ljudski organizam gradi. Ne samo mozak, već i sva energija/materija koja gradi ljudski organizam je sposobna da stvara i fizičke i psihičke procese. Sposobna je i da se napreže, i keće i opaža svoje naprezanje i kretanje i osjeća i pamti i misli i razumije i na taj način sebe dovodi u stanje svjesnosti. Upravo, zahvaljujući tim svojim fizičkim i psihičkim sposobnostima i radnjama i svojoj sjesnosti i jeste sposobna da od sebe same stvara tako savršene materijane, visoko organizovane sisteme svoga kretanja i rada u cijelom Univerzumu, kao što je, na primjer, ljudski organizam.

Nema nikave logike, ni osnova tvrditi, na primjer, da ljudski mozak proizvodi Svijest, jer bi se onda postavilo pitanja, ko ili šta proizvodi ljudski mozak? Na koje nikada ne bi mogli da nađemo ispravan odgovor.

Sve kad se sabere, konačan zaključak, koji se temelji na bezbroju iskustveno i naučno provjerljivh činjenica, kao i na logici, jeste da psihički procesi nisu Svijest, već da je Svijest energija/materija koja sve moguće i fizičke i psihičke procese stvara i pomoću njih postoji, dovodi sebe u stanje svjkesnosti i od sebe same sva čuda ovog svijeta čini.

Uz napomenu da ovaj zaključak i stav, da je energija/materija Svijest, koji ima svoju i iskustvenu i naučnu i logičku podlogu, nije materijalistički. U skladu sa ovim zaključkom, energija/materija NE POSTOJI, već samo NEMATERIJALNA SVIJEST, koja, kad se napregne i pokrene poprima fizička svojstva sile i mase i počinje fizički da se manifestuje kao energija/materija. Što podrazumijeva da ono što smo do sada vjerovali da je energija/materija, NIJE ENERGIJA/MATERIJA, VEĆ SVIJEST.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#909 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba »

Ljubo2 wrote: 15/10/2020 00:55 Nema nikave logike, ni osnova tvrditi, na primjer, da ljudski mozak proizvodi Svijest, jer bi se onda postavilo pitanja, ko ili šta proizvodi ljudski mozak? Na koje nikada ne bi mogli da nađemo ispravan odgovor.
Ako je sve svijest onda bi ovo dvoje, gradjeno od iste energije, čestica, svemirske prašine, trebalo biti isto.

Image

Energija je ista, ali stanje nije.

To sto jos nemamo odgovora ne znači da treba posegnuti za ezoterikom, religijom, panpsihizmom, aurama, dušama i slično.
Last edited by breba on 15/10/2020 03:49, edited 1 time in total.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#910 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba »

Ljubo2 wrote: 14/10/2020 04:36 S obzirom da su moje sve moje rečenice, tj. misli, uzajamno povezane...
Pa primijeni ovo pravilo na druge. Redovno citiraš samo dio komentara, koji ti odgovara, a ignorišeš cjelinu.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#911 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

Dozer wrote: 14/10/2020 14:20ako nema informacije, a zatim i energije, tada nema ni materijalizacije.
Tačno. Ali, ako nema Svijesti i njenih 7 sposobnosti, tada nema ni informacije, ni energije, ni materijalizacije. Svijest je i jedno i drugo i treće. Informacija je uvijek Svijest koja ZNA, tj. koja opaža, osjeća, pamti, misli i razumije. Energija je Svijest koja se po svom znanju, tj. po određenoj informaciji napreže, kreće i radi. A materijalizacija je opet Svijest koja po svom znaju, tj. po informaciji o nekom organizovanom sistemu kretanja i rada ("jaje-pile-koka") organizovano se kreće i radi.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Osnovni sastojak za sve je energija. To bi bilo ovo sto Ljubo zove "kretac". Razmisli, i vidjeces da je tako. Energija (bilo kakva) uzrokuje da se razne informacije spajaju, a manifestacija toga je nastanak materijalnog. Svega, pa i nas.
Samo postoji Svijest i njenih sedam sposobnosti i iz toga se ništa ne može izdvojiti kao "osnovno". Ako bi samo jedna od 7 sposobnosti nedostajala, ništa ne bi bilo moguće i ničega ne bi moglo da bude - ni informacije, ni energije, ni materijalizacije, pa čak niti Svijesti.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20 Preskacem ostalo jer se vrtis u krug u pokusaju dokazivanja nedokazivog, i kako bi opravdao svoj "zakon", a mislim da ti je vec jasno da je tacno ono sto sam rekao (energija+infomacija=materijalno). Ne postoji nista trece, nema tu nikakve svijesti
.Uh, sad si ga skroz uprsk'o, a ja taman pomislio da si razumio Zakon postojanja. Upravo je obrnuto. Ne POSTOJI tu nikakva, ni informacija, ni energija, ni materijalizacija, već uvijek i samo Svijest POSTOJI. Informacija je Svijest koja ZNANJE ZNA; energija je Svijest koja se napreže i kreće; materija ili materijalizacija je opet SVIJEST koja po svom Znanju (Informaciji) od sebe same gradi organizovane i harmonične sisteme svog naprezanja, kretanja i rada (jaje-pile-koka) i to je sve.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Energija NIJE svjesna, niti je ona svijest. Energija je energija. Osim ako ne tvrdis da je npr. toplotna energija Sunca svjesna? Cega je svjesna?
Opet si uprsk'o. Energija je napregnuta i pokrenuta Svijest. Koja ne bi mogla ni da se napregne, ni pokrene, niti da bude svjesna bilo čega kad ne bi bila svjesna, tj. kad ne bi znla i razumjela svoju potrebu da treba da se napregne i pokrene, pa makar se radilo i o svjetlosnoj i toplotnoj energiji Sunca. Po čemu bi to, na primjer biljke mogle da budi žive i svjesne, kad svjetlosna i toplotna energija Sunca ne bi bila živa i svjesna, bez koje biljke ne mogu ni da postojie, niti da budu žive i svjesne. Sve moguće materijalne forme od kojih se Univerzum sastoji su žive i svjesne upravo po životnosti i svjesnosti onih elemenata koji znalački, namjerno i svjesno sve materijalne oblike u Univerzumu, od sebe samih, grade.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Ne, informacije ne stvara nikakva svijest. Informacije postoje, a kreirala ih je energija. Evo primjer (na bazi postojecih teorija, logicno).
Nije logično da se pozivaš ni na kakve teorije iz razloga jer nikakve važeće i zvanične teorije nisu logične. Logično, a takođe i istinito, je da samo Svijest i njenih 7 sposobnosti POSTOJI. Ni informacija, ni energija mema značenje POSTOJANJA. Moraš znati da se riječ i pojam "POSTOJANJE" može odnositi i upotrijebiti samo kada je riječ o Svijesti i njenih 7 sposobnosti i za ništa DRUGO. Zato što sve što spada pod riječ i pokam "DRUGO" su fizičke i psihičke radnje Svijesti. Svijest je ta koja uvijek i samo POSTOJI, a ne i njene fizičke i psihičke radnje. Uzmi za primjer čoveka koji se kreće od tačke "A" do tačke "B" i dobro pogledaj i razmisli šta vidiš da tu zaista POSTOJI - da li čovjekovo kretanje ili isključivo i samo ČOVJEK KOJI SE KREĆE? Tako je i sa Sviješću i njenih 7 sposobnosti koje . JEDINO POSTOJE, koje nikad ne počinju i ne završavaju, a ne i njene fizičke i psihičke radnje koje uvijek iznova i počinju i završavaju i koje bez Svijesti kao njihovog VRŠIOCA ne mogu ni da postoje same po sebi, ni da počinju, ni završavaju.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20BigBang. Sta je BigBang? Ne znamo, naravno, kao sto ne znamo ni da lije to atcna teorija, ali uzecemo da je tacno ono sto se pretpostavlja. BigBang je dakle bila ekspozija nicega (bemnsisleno zvuci, ali jbg...), koja je svojom enormnom energijom stvorila sve materijalno. Daljim djelovanjem raznih energija koje su nastajale raznoraznim procesima (sudaranjem, novim eksplozijama, itd.itd.) nastajala je nova materija.
Teorija "Big-Bang" je ispravna i tu nema ništa tajnovito i nepoznato, ako do kraja razumijemo Zakon postojanja. Imaš primjer sijevanja i grmljavine munje na nebu. Sve se zna kako i iz čega ona nastaje. Nastaje po načinu samonaprezanja i samopokretanja elektromagnetnog polja planete Zemlje, koje nije opažljivo dok se kao gromovita munja ne napregne i pokrene. Isto je i sa Kvantnim Vakuumom iz kojeg nastaje Univerzum. I ono je takođe elektromagneno polje, ali sa veoma sporom i zemaljskim instrumentima nemjerljivom vibracijom, tako da se nama čini ta je to polje prije NIŠTA, nego NEŠTO. Međutim, to polje je živo i svjesno. Ono je čista Svijest. I kad se to polje napregne i pokrene (Big-Bang) iz njega nastaje cijeli Univerzum. Uostalom, sve počinje po principu "Big-Bang". Kad iz sjemenke proklija biljka to je Big-Bang. Kad pile probije ljusku jajeta i iz nje izleti, to je Big-Bang. Kad dijete izleti iz PM i to je Big-Bang. I cijeli Univerzum počinje sa Big-Bang.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Sva ta materija, bilo koje vrste i oblika, sadzavala je i sadzri i sada informacije (DNK, neki sovj "potpis"). Razlicite vrste i kolicine energije uticu na te informacije i to materijalno se pod tim uticajem konstantno mijenja. Nesto novo nastaje, nesto nestaje, nesto se modifikuje.
Svaki materijalni oblik koji možemo da opazimo, nastaje po informaciji, tj. znanju o sebi. Nosilac tog znanja je uvijek živa i svjesna energija (napregnuta i pokrenuta Svijest) od koje je neki oblik građen. Ona je svesna znanja o obliku koji gradi, kao i oblika koji je sagradila i u kojem se nalazi, pa makar da se radi i o samo jednom malenom zrnu pijeska na na obali Miljacke.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Nema tu nikakve ni hamrmonije, a jos manje ima nekakve svijesti te energije. Znam da ti ovime udaram u "temelje zakona", ali ovo je naprosto ovako.
Udaraš ti u "temelje" Zakona postojanja, ali ćorcima, bez ikakve štete. Kako i na osnovu čega energija tvoga tijela može da tvrdi da energija nije svjesna? Zar bi energija tvoga tijela mogla da tvrdi da nije svjesna KAD NE BI BILA SVJESNA?
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20To sto mi jos uvijek ne znamo tacno objasniti kako i zasto se sve to desava, ne znaci da to nije ovako.
Ama, nije tačno da ne zmano objasniti. Ništa od čovjeka nije skriveno. Sve nam je tu pred nosom. Samo treba malo mućnosti glavom. Ničega u Univerzumu nema, čega u samome čovjeku nema i kad upoznamo sebe, upoznali smo sve. A da bi sebe upoznali, nemamo šta drugo da upoznamo do svoje JASTVO, tj. svoju Svijest i njenih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, osim kojih nećega drugog, ni u čovjeku, ni u Univerzumu nema.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#912 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

breba wrote: 15/10/2020 03:33Pa primijeni ovo pravilo na druge. Redovno citiraš samo dio komentara, koji ti odgovara, a ignorišeš cjelinu.
Citiram samo ono što želim da komentarišem. Uostalom, citat i nije toliko bitam, već komentar. Citat često nije ni nužan. Kao na primjer u slučajevima kad mnogi od vas citiraju moj kilometarski post, da bi ga na kraju komentarisali sa smo jednom rečenicom, koja može da stoji i bez tog kilometarskog citata. I koji ničemu nesluži do da se njime nepotrebno zagušuje diskusija.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#913 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba »

Ljubo2 wrote: 15/10/2020 03:44
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20ako nema informacije, a zatim i energije, tada nema ni materijalizacije.
Tačno. Ali, ako nema Svijesti i njenih 7 sposobnosti, tada nema ni informacije, ni energije, ni materijalizacije. Svijest je i jedno i drugo i treće. Informacija je uvijek Svijest koja ZNA, tj. koja opaža, osjeća, pamti, misli i razumije. Energija je Svijest koja se po svom znanju, tj. po određenoj informaciji napreže, kreće i radi. A materijalizacija je opet Svijest koja po svom znaju, tj. po informaciji o nekom organizovanom sistemu kretanja i rada ("jaje-pile-koka") organizovano se kreće i radi.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Osnovni sastojak za sve je energija. To bi bilo ovo sto Ljubo zove "kretac". Razmisli, i vidjeces da je tako. Energija (bilo kakva) uzrokuje da se razne informacije spajaju, a manifestacija toga je nastanak materijalnog. Svega, pa i nas.
Samo postoji Svijest i njenih sedam sposobnosti i iz toga se ništa ne može izdvojiti kao "osnovno". Ako bi samo jedna od 7 sposobnosti nedostajala, ništa ne bi bilo moguće i ničega ne bi moglo da bude - ni informacije, ni energije, ni materijalizacije, pa čak niti Svijesti.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20 Preskacem ostalo jer se vrtis u krug u pokusaju dokazivanja nedokazivog, i kako bi opravdao svoj "zakon", a mislim da ti je vec jasno da je tacno ono sto sam rekao (energija+infomacija=materijalno). Ne postoji nista trece, nema tu nikakve svijesti
.Uh, sad si ga skroz uprsk'o, a ja taman pomislio da si razumio Zakon postojanja. Upravo je obrnuto. Ne POSTOJI tu nikakva, ni informacija, ni energija, ni materijalizacija, već uvijek i samo Svijest POSTOJI. Informacija je Svijest koja ZNANJE ZNA; energija je Svijest koja se napreže i kreće; materija ili materijalizacija je opet SVIJEST koja po svom Znanju (Informaciji) od sebe same gradi organizovane i harmonične sisteme svog naprezanja, kretanja i rada (jaje-pile-koka) i to je sve.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Energija NIJE svjesna, niti je ona svijest. Energija je energija. Osim ako ne tvrdis da je npr. toplotna energija Sunca svjesna? Cega je svjesna?
Opet si uprsk'o. Energija je napregnuta i pokrenuta Svijest. Koja ne bi mogla ni da se napregne, ni pokrene, niti da bude svjesna bilo čega kad ne bi bila svjesna, tj. kad ne bi znla i razumjela svoju potrebu da treba da se napregne i pokrene, pa makar se radilo i o svjetlosnoj i toplotnoj energiji Sunca. Po čemu bi to, na primjer biljke mogle da budi žive i svjesne, kad svjetlosna i toplotna energija Sunca ne bi bila živa i svjesna, bez koje biljke ne mogu ni da postojie, niti da budu žive i svjesne. Sve moguće materijalne forme od kojih se Univerzum sastoji su žive i svjesne upravo po životnosti i svjesnosti onih elemenata koji znalački, namjerno i svjesno sve materijalne oblike u Univerzumu, od sebe samih, grade.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Ne, informacije ne stvara nikakva svijest. Informacije postoje, a kreirala ih je energija. Evo primjer (na bazi postojecih teorija, logicno).
Nije logično da se pozivaš ni na kakve teorije iz razloga jer nikakve važeće i zvanične teorije nisu logične. Logično, a takođe i istinito, je da samo Svijest i njenih 7 sposobnosti POSTOJI. Ni informacija, ni energija mema značenje POSTOJANJA. Moraš znati da se riječ i pojam "POSTOJANJE" može odnositi i upotrijebiti samo kada je riječ o Svijesti i njenih 7 sposobnosti i za ništa DRUGO. Zato što sve što spada pod riječ i pokam "DRUGO" su fizičke i psihičke radnje Svijesti. Svijest je ta koja uvijek i samo POSTOJI, a ne i njene fizičke i psihičke radnje. Uzmi za primjer čoveka koji se kreće od tačke "A" do tačke "B" i dobro pogledaj i razmisli šta vidiš da tu zaista POSTOJI - da li čovjekovo kretanje ili isključivo i samo ČOVJEK KOJI SE KREĆE? Tako je i sa Sviješću i njenih 7 sposobnosti koje . JEDINO POSTOJE, koje nikad ne počinju i ne završavaju, a ne i njene fizičke i psihičke radnje koje uvijek iznova i počinju i završavaju i koje bez Svijesti kao njihovog VRŠIOCA ne mogu ni da postoje same po sebi, ni da počinju, ni završavaju.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20BigBang. Sta je BigBang? Ne znamo, naravno, kao sto ne znamo ni da lije to atcna teorija, ali uzecemo da je tacno ono sto se pretpostavlja. BigBang je dakle bila ekspozija nicega (bemnsisleno zvuci, ali jbg...), koja je svojom enormnom energijom stvorila sve materijalno. Daljim djelovanjem raznih energija koje su nastajale raznoraznim procesima (sudaranjem, novim eksplozijama, itd.itd.) nastajala je nova materija.
Teorija "Big-Bang" je ispravna i tu nema ništa tajnovito i nepoznato, ako do kraja razumijemo Zakon postojanja. Imaš primjer sijevanja i grmljavine munje na nebu. Sve se zna kako i iz čega ona nastaje. Nastaje po načinu samonaprezanja i samopokretanja elektromagnetnog polja planete Zemlje, koje nije opažljivo dok se kao gromovita munja ne napregne i pokrene. Isto je i sa Kvantnim Vakuumom iz kojeg nastaje Univerzum. I ono je takođe elektromagneno polje, ali sa veoma sporom i zemaljskim instrumentima nemjerljivom vibracijom, tako da se nama čini ta je to polje prije NIŠTA, nego NEŠTO. Međutim, to polje je živo i svjesno. Ono je čista Svijest. I kad se to polje napregne i pokrene (Big-Bang) iz njega nastaje cijeli Univerzum. Uostalom, sve počinje po principu "Big-Bang". Kad iz sjemenke proklija biljka to je Big-Bang. Kad pile probije ljusku jajeta i iz nje izleti, to je Big-Bang. Kad dijete izleti iz PM i to je Big-Bang. I cijeli Univerzum počinje sa Big-Bang.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Sva ta materija, bilo koje vrste i oblika, sadzavala je i sadzri i sada informacije (DNK, neki sovj "potpis"). Razlicite vrste i kolicine energije uticu na te informacije i to materijalno se pod tim uticajem konstantno mijenja. Nesto novo nastaje, nesto nestaje, nesto se modifikuje.
Svaki materijalni oblik koji možemo da opazimo, nastaje po informaciji, tj. znanju o sebi. Nosilac tog znanja je uvijek živa i svjesna energija (napregnuta i pokrenuta Svijest) od koje je neki oblik građen. Ona je svesna znanja o obliku koji gradi, kao i oblika koji je sagradila i u kojem se nalazi, pa makar da se radi i o samo jednom malenom zrnu pijeska na na obali Miljacke.
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20Nema tu nikakve ni hamrmonije, a jos manje ima nekakve svijesti te energije. Znam da ti ovime udaram u "temelje zakona", ali ovo je naprosto ovako.
Udaraš ti u "temelje" Zakona postojanja, ali ćorcima, bez ikakve štete. Kako i na osnovu čega energija tvoga tijela može da tvrdi da energija nije svjesna? Zar bi energija tvoga tijela mogla da tvrdi da nije svjesna KAD NE BI BILA SVJESNA?
Dozer wrote: 14/10/2020 14:20To sto mi jos uvijek ne znamo tacno objasniti kako i zasto se sve to desava, ne znaci da to nije ovako.
Ama, nije tačno da ne zmano objasniti. Ništa od čovjeka nije skriveno. Sve nam je tu pred nosom. Samo treba malo mućnosti glavom. Ničega u Univerzumu nema, čega u samome čovjeku nema i kad upoznamo sebe, upoznali smo sve. A da bi sebe upoznali, nemamo šta drugo da upoznamo do svoje JASTVO, tj. svoju Svijest i njenih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, osim kojih nećega drugog, ni u čovjeku, ni u Univerzumu nema.
Ovo ne treba citirati, dakle?
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#914 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba »

Ljubo2 wrote: 15/10/2020 04:14
breba wrote: 15/10/2020 03:33Pa primijeni ovo pravilo na druge. Redovno citiraš samo dio komentara, koji ti odgovara, a ignorišeš cjelinu.
Citiram samo ono što želim da komentarišem. Uostalom, citat i nije toliko bitam, već komentar. Citat često nije ni nužan. Kao na primjer u slučajevima kad mnogi od vas citiraju moj kilometarski post, da bi ga na kraju komentarisali sa smo jednom rečenicom, koja može da stoji i bez tog kilometarskog citata. I koji ničemu nesluži do da se njime nepotrebno zagušuje diskusija.
treba da ih čitaš polagano, rečenici po rečenicu i da ne prelaziš na slijedeću rečenicu dok nisi do kraja razumio prethodnu
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#915 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

breba wrote: 15/10/2020 02:01Ako je sve svijest onda bi ovo dvoje, gradjeno od iste energije, čestica, svemirske prašine, trebalo biti isto.
Treba da navedeš logiku po kojoj bi to dvoje na slici trbalo da budu isto. Imajuči na umu da sam ja objasnio logiku po kojoj u Univerzmu postoji beskonačno veliki broj različitih oblika i pojava, iako su svi napravljeni od Svijesti uz pomoć njenih 7 sposobnosti.
breba wrote: 15/10/2020 02:01Energija je ista, ali stanje nije.
Fizički i psihički oblici i njiheve veličine, napravljeni od jedne i iste žive i svjesne energije, mogu da budu beskonačno različiti. Objasnio sa u više navrata šta, ko i kako tu različitost omogućuje. To su, da ponovim, različite informacije. Po informaciji o biljci pasulja koja stoji u sjemenki pasulja uvijek će da se razvije biljka pasulja. A iz te iste takve energije će iz sjemenke marihuane će da se razvije biljka marihuana. ITD. U oba slučaja je dovoljno da energija raspolaže samo sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Nije to nikakva mudrost ni opaziti, ni provjeriti, ni objasniiti, ni razumjeti. Ne traba nam za to fakultet. Dovoljno je završiti i prvi osnovne.
breba wrote: 15/10/2020 02:01To sto jos nemamo odgovora ne znači da treba posegnuti za ezoterikom, religijom, panpsihizmom, aurama, dušama i slično.
Ti si taj koji nemaš odgovr nizašta i koji bezuspješno posežeš za svim i svačim. Ja imam vrlo kratak, a ipak univerzalan odgovor za sve, koji uvijek i počinje i završava sa "JA+7".
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#916 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

carobnjak_N wrote: 14/10/2020 17:18a čega bi to energija trebala biti svjesna ako je sve energija?
Svega što se napregne i pokrene. To je sve ono što se fizički manifestuje kao energija, ili energetski oblik. Dakle, svega što može da opazi, osjeti zapamti, misli i razumije.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#917 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba »

Ljubo2 wrote: 15/10/2020 04:46 Ja imam vrlo kratak
A sad je sve puno jasnije.
Freud i društvo.
Last edited by breba on 15/10/2020 05:07, edited 1 time in total.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#918 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

breba wrote: 15/10/2020 04:25Ovo ne treba citirati, dakle?
Opet si citirao moj kilometarski post, a komentarisao ga sa samo 5 riječi i to pogrešno. Nisam rekao da ne treba čitati postove. Ja, na primjer, pročitam svaki vaš post pažljivo i o svemu dobro razmislim što kažete. Ali kad hoću da odgovrim, tada ne citiram sve što ste rekli, već samo kratko ono što smatram važnim da komentarišem.
breba
Posts: 1708
Joined: 19/01/2005 04:37

#919 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba »

Ljubo2 wrote: 15/10/2020 04:59 Ali kad hoću da odgovrim, tada ne citiram sve što ste rekli, već samo kratko ono što smatram važnim da komentarišem.
Zašto onda očekuješ od drugih da pročitaju sve što ti imaš da kažeš.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#920 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

breba wrote: 15/10/2020 04:54A sad je sve puno jasnije.Freud i društvo.
Osim JA+7 ničeg drugog nema što treba i što može da bude jasno. Većina vas koji se u ovoj temi javljate, negodujete protiv Zakona postjanja, uvijek sa namjerom da ga oborite. To ne bi trebalo da bude teško, s obzirom da je Zakon postojanja krajnje jednostavan i prost. Da bi se oborio, treba da se obori samo njegov temelj, a to je da se otkrije da osim JA+7 postoji bilo šta drugo. Do sada u ovoj temi to još nikome nije pošlo od ruke. A siguran sam i tvrdim da neće ni od sada. Zbog te činjenice ne bi trebalo da negodujete, već da se radujete što imate priliku da vi budete generacija koja će na tako jednostavan i lagan način da dođe do KONAČNE ISTINE o postojanju materije, života i Univerzuma, što ni jednoj generaciji do sada nije pošlo od ruke.
Last edited by Ljubo2 on 15/10/2020 05:32, edited 1 time in total.
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#921 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 »

breba wrote: 15/10/2020 05:17Zašto onda očekuješ od drugih da pročitaju sve što ti imaš da kažeš.
Zato što i ja pažljivo proćitam sve što drugi kažu. Dokaz tome su moja detaljna objašnjenja i odgovori na primjedbe ili pitanja koja mi drugi postavljaju. Bez potrebe da citiram sve što drugi kažu. I ako ne citiram sve, ne znači da nisam pročitao sve. Što nije ni teško, s obzirom da vaši komentari mojih postova rjetko su duži od jedne ili dvije rečenice. Često pogrdne.
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#922 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by carobnjak_N »

Ljubo2 wrote: 15/10/2020 04:51
carobnjak_N wrote: 14/10/2020 17:18a čega bi to energija trebala biti svjesna ako je sve energija?
Svega što se napregne i pokrene. To je sve ono što se fizički manifestuje kao energija, ili energetski oblik. Dakle, svega što može da opazi, osjeti zapamti, misli i razumije.
Pitanje je bilo replika na @Dozerov post, ali nema veze .
Htio sam reći ovo : ako je sve svijest ili svijest u naprezanju i kretanju, a ona je svjesna sebe u totalitetu, onda je to drukčija vrsta
svjesnosti u kojoj nema podjele na subjekat i objekat.
Kad se uobliči u neku formu, tad nastaje ova vrsta svjesnosti i opažanja objekata "izvan sebe". Sama čula koja opažaju objekte istovremeno
stvaraju granice subjektu. U prvom slučaju, prije formiranja, toga nema, jer svijest nema čega biti svjesna osim sebe, nema drugih.
Iz pozicije partikularne svjesti, ova fundamentalna svijest zbog toga se čini kao nesvjesna. Iako nije tako, tako samo izgleda iz pozicije
subjekat-objekat svjesnosti. Istovremeno je Svijest na obje pozicije iz kojih doživljava sebe. I na ovoj partikularnoj kojih je mnoštvo, i na
ovoj totalnoj u kojoj je svjesna jedino sebe i ničega drugog.
Po tvojoj teoriji to bi bila pozicija prije naprezanja i kretanja, nematerijalno postojanje ako sam dobro razumio?
carobnjak_N
Posts: 816
Joined: 18/06/2020 13:11

#923 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by carobnjak_N »

I da ne zaboravim. Ako ti kažeš da materija ne postoji, već samo svijest sa svojih sedam svojstava, to zavisi s koje pozicije
to vidiš. Kad kažeš "ja sam Jedini otkrio tajnu postojanja, ja sam Prvi", govoriš li ti iz pozicije subjekat-objekat ili iz pozicije
u kojoj ta podjela ne postoji ? Jer ako kažeš da materija ne postoji, onda istom analogijom ne postoji ni Ljubo koji govori da je on
otkrio tajnu postojanja. Onda to govori samo postojanje ili jedino Jastvo ?
Po toj analogiji, ko god dođe do takvog otkrića, (na bilo koji način, ne mora biti Ja + 7, može se to i drukčije opisati) može to isto
reći i bio bi u pravu iz bilo koje forme da to kaže. Svi bi bili Jedini , Prvi itd
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#924 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dope_Man »

Ne udaraj na ego proroka. On je prvi, on je jedini, on je najpametniji. On ima ''zakon'' koji je ''naucno provjerljiv i dokaziv'' iako je nauka obicno smece i svi naucnici su budale, a "zakon" bez ijedne provjerljive hipoteze. I "zakon" je logican, sve dok zaboravis na logiku :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#925 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by zijancer »

dope man, skloni se (a i ja ću)
Post Reply