Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#851 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drugi_profil »

Vijetnamac13 wrote:
drugi_profil wrote:Svaka cast svakome, ali prostom logikom vjernike neces pokolebati.
Da su se vodili logikom, ne bi bili vjernici, jel?
:lol: :lol: :lol:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Blaise_Pascal

Rekoh da necu pisati ali ne mogu da ne odgovorim na ovo.
Opet Pascal kao argument? :lol:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#852 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

drugi_profil wrote:
sour cherry wrote:
Svaka cast svakome, ali prostom logikom vjernike neces pokolebati.
Da su se vodili logikom, ne bi bili vjernici, jel?
Da smo se vodili samo logikom,ne bismo bili vjernici.To je tačno.
E, to smo znaci rascistili.
Pa nije dovoljna.Bog upućuje,a vjernici vjeruju.Zato i jesu vjernici.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#853 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drugi_profil »

sour cherry wrote:
drugi_profil wrote:
sour cherry wrote:
Da smo se vodili samo logikom,ne bismo bili vjernici.To je tačno.
E, to smo znaci rascistili.
Pa nije dovoljna.Bog upućuje,a vjernici vjeruju.Zato i jesu vjernici.
E, tu vec nemogu da te pratim. Znaci sad ja uzmem knjigu, npr. Da Vincijev Kod. I sve sto u njoj pise ja prihvatim kao fakt, bez provjere, cak i ako se neke stvari nemogu provjeriti, ja treba da ih prihvatim, samo zato sto nema drugog objasnjenja?
U pravu si, nema logike, tu se mora razum malo povuci.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#854 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

Nemoj s tim porediti,molim te :-D Neke se stvari ne mogu provjeriti,npr. kako izgleda džennet,džehennem,na koji način će čovjek ugledati knjigu svojih djela,kako će to izgledati.Kur'an je uputa.Mi i ne tvrdimo da sve znamo i da nam je sve jasno.Meni nije sve jasno.Priznajem da mi nije sve jasno,ali sam tu Knjigu prihvatila otvorenog srca.Zaista je svaki put drugačija,a opet ista.Iskreno,ne znam odgovor na mnoga pitanja,a zanimalo me.Dosta sam čitala vjersku literaturu i opet ne znam skoro ništa.
Eto,onako iskreno.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#855 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kritichar »

sour cherry wrote:Nemoj s tim porediti,molim te :-D Neke se stvari ne mogu provjeriti,npr. kako izgleda džennet,džehennem,na koji način će čovjek ugledati knjigu svojih djela,kako će to izgledati.Kur'an je uputa.Mi i ne tvrdimo da sve znamo i da nam je sve jasno.Meni nije sve jasno.Priznajem da mi nije sve jasno,ali sam tu Knjigu prihvatila otvorenog srca.Zaista je svaki put drugačija,a opet ista.Iskreno,ne znam odgovor na mnoga pitanja,a zanimalo me.Dosta sam čitala vjersku literaturu i opet ne znam skoro ništa.
Eto,onako iskreno.
:thumbup:

kad samo pogledamo Svemir i nas, dovoljno je da vidimo koliko smo mali
i na osnovu toga zaključimo da ne možemo sve shvatiti
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#856 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drugi_profil »

sour cherry wrote:Nemoj s tim porediti,molim te :-D Neke se stvari ne mogu provjeriti,npr. kako izgleda džennet,džehennem,na koji način će čovjek ugledati knjigu svojih djela,kako će to izgledati.Kur'an je uputa.Mi i ne tvrdimo da sve znamo i da nam je sve jasno.Meni nije sve jasno.Priznajem da mi nije sve jasno,ali sam tu Knjigu prihvatila otvorenog srca.Zaista je svaki put drugačija,a opet ista.Iskreno,ne znam odgovor na mnoga pitanja,a zanimalo me.Dosta sam čitala vjersku literaturu i opet ne znam skoro ništa.
Eto,onako iskreno.
otkud ti dzennet?
Sa aspekta nekog ko prvi put cuje za Brown-ovu knjigu i za Kuran, njemu je to u istoj ravni.
Dakle, zasto vjerujes u sve sto pise u jednoj knjizi? Zato sto nemas bolje ideje i bolje odgovore?

A kad nauka ponudi odgovor na nesto iz knjige i to se kosi sa tumacenjem, onda se prvo osporava nauka, a kad to postane uzaludno, prilagodjava se tumacenje...
Gdje je tu konzistencija? Kad ste govorili o Ikre, ne uzimate u obzir da je tada samo jedna knjiga bila halal za citanje. Sve drugo je bilo blasfemija. Sad je najednom tumacenje rijeci citaj postalo viseznacno, te je trebalo citati sve od dnevnih novina do beletristike.
Ups. Nije bilo ni novina ni beletristike, pa ni knjizara. Nicega, osim nekoliko vrijednih biblioteka sa drevnim spisima i mudrostima, koji su gle cuda, svi izgorili u nekakvim pozarima....

Dalje, ni meni nije sve jasno, ali sam svjestan da nikad ni nece sve biti poznato jer su tajne univerzuma bezbrojne. Polako otkrivamo jednu po jednu, a time se prostor za boga smanjuje. To jeste pravi problem religije.
opremdobro30
Posts: 117
Joined: 16/03/2013 18:45

#857 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by opremdobro30 »

Nema smisla ici u rasprave jer su ljudi izmislili boga iz sebicnog razloga a to je strah od smrti.Spoznaja da nece vjecno zivjeti dovela je do stvaranja bajke, a jos kad covjek povjeruje u istu e to je konacni zajeb.Tu ulaze onda i prodavaci magle u vidu hodza, popova, svecenika i ostalih koji se na ljudskom strahu od toga da im je zivot konacan hrane kao pijavice ili drugi paraziti

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#858 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by MyTao »

kritichar wrote:
sour cherry wrote:Nemoj s tim porediti,molim te :-D Neke se stvari ne mogu provjeriti,npr. kako izgleda džennet,džehennem,na koji način će čovjek ugledati knjigu svojih djela,kako će to izgledati.Kur'an je uputa.Mi i ne tvrdimo da sve znamo i da nam je sve jasno.Meni nije sve jasno.Priznajem da mi nije sve jasno,ali sam tu Knjigu prihvatila otvorenog srca.Zaista je svaki put drugačija,a opet ista.Iskreno,ne znam odgovor na mnoga pitanja,a zanimalo me.Dosta sam čitala vjersku literaturu i opet ne znam skoro ništa.
Eto,onako iskreno.
:thumbup:

kad samo pogledamo Svemir i nas, dovoljno je da vidimo koliko smo mali
i na osnovu toga zaključimo da ne možemo sve shvatiti
Tako je, neznamo nista... sto znaci da bog postoji. how yes no?
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#859 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

Ovo nije tema na kojoj ljudi jedni druge uvjeravaju da li Bog postoji ili ne postoji.Nemoguće je nekoga uvjeriti ni da postoji ni da ne postoji.To je nemoguće.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#860 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

Sa aspekta nekog ko prvi put cuje za Brown-ovu knjigu i za Kuran, njemu je to u istoj ravni.
Ni slučajno.Većina ljudi zna da je Kur'an sveta knjiga muslimana i da se tvrdi da je to doslovna Božija Riječ.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#861 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by MyTao »

Kllikker wrote:ateisti baziraju svoj svjetonadzor na činjenici da parkiraju golfa dvojku ispred zgrade, a onda čekaju dvadeset godina da ta dvojka evoluira u golfa sedmicu. vrijedi čekati...ispred moje zgrade ima ih desetak :D

neki su otišli malo dalje, pa uopće ne investiraju milju maraka u dvojku, već hodaju po parkinzima i čekaju da se pojavi neki novi audi, četvorka ili petica, sasvim svejedno.
Dobar pokusaj, al veliki FAIL je sto mislis da je Ateizam nekako povezan sa evolucijom... Ateizam nema nista sa evolucijom.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#862 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

svaki evolucionista je ateista :D
Pa nije.Npr.Francis Collins.On je kršćanin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Francis_Collins
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#863 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by MyTao »

Kllikker wrote:zezam se :)

i ja sam evolucionista, ali malo sam liberalniji. vjerujem u evoluciju čovjeka na mentalnom polju, zatim da može evoluirati od malog čovjeka (bebe) u veliko dobro ili zlo.

ovi radikalni evolucionisti (lamarck) koji vjeruju da je žirafa nastala od antilope koja je pasla lišće sa grana pa joj se izdužio vrat, oni su mi baš radikalni. kod nas muslimana, ali i kršćana je sredina zakon.
Jedno je vjerovati u nesto bez ikakvih dokaza (Islam, Kriscanstvo itd.) a sasvim suprotno od toga je istarazivanje, sakupljane fosila, DNK analiza i onda doci do zakljucka kako je nastala zirafa... to nije vjerovanje, to je jednostavna observacija stvari i razmisljanje.

Drugo... Evolucija nema nista sa Ateizmom... Ateisti su bili tu i prije Darwina i evolucije. Mislim da ovi koji bi da raspravljaju na ovoj temi prvo trebali nauciti sta je to Ateizam i kako se razlikuje od religija...

Po hiljaditi put cu pokusati objasniti, iako znam da ce to vjernici ignorirati i nastaviti napadati evoluciju, big bang, i nauku misleci da napadaju ateizam :-) :-)

Ateizam je odbijanje svega za sto ne postoje dokazi... Ne nudi nikakve odgovore na pitanja, ne donosi zakljucke o tome kako smo nastali, sta radimo ovdje... nema bas nista s tim. Ateizam je odbijanje svega za sto ne postoje dokazi.

Svi ste vi Ateiste kad su u pitanju sve druge vjere osim vase... Ateista ste kad je u pitanju vas stav prema Djeda Mrazu recimo, ne vjerujete da postoji sve dok neko ne dokaze njegovo postojanje. Ne trudite se da dokazete da ga nema, jer vi niste ti koji tvrde da postoji, dokaze trebaju da nude oni... e tako isto Ateisti razmisljaju kad je bog u pitanju. Po defaultu ga nema, sto je logicno... sve dok neko ne dokaze njegovo postojanje.

Tako da je jako glupo kad neki kazu, nemozete dokazati da bog nepostoji :-) nemozes ni ti dokazati da Crvenkapica i Vuk ne postoje, pa to opet nije dokaz za njihovo postojanje jbt...
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#864 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by MyTao »

Kllikker wrote:meni bi bilo drago da sjednem nekad sa tobom i da se fino ispričamo na zadatu temu. vidim da si ok osoba, rijetka koja zna i umije voditi normalan konstruktivni dijalog. teško je preko ovih komunikatora voditi diskusije, jer ovo je ozbiljna tema i zahtijeva mahanje rukama, podizanje tona, i još svašta nešto :D

kažem ti, veća je vjerovatnoća da puhne vjetar iznad otpada željeza, pa da pod naletima vjetra milionima godina od tog željeza formira se avion berkot suhoi, nego da je sve ovo nastalo onak' slučajno.


teorija relativiteta je objavljena u kur'anu, nakon koje je ajnštajn dobio nagradu, ali i kasnije primio islam. ima tu još masa dokaza, ali opet...teško je to ovdje sve razložiti na tenane.
Kolika je onda vjerovatnoca da je savrseno, svemocno bice nastalo samo od sebe? Ili jos gore, da nije nastalo nego da je uvijek postojalo? to bi bilo kao da vjetar puhne iznad otpada zeljeza pa da se formira space shuttle ravan onom iz Star Warsa i deset ferarrija sa 234855748383747485955837625253 konjskih snaga :-)

Drugo, neznam gdje si cuo to da se teorija relativiteta spominje u kur'anu :roll: a jos gore, neznam otkud ti ideja da je Einstein presao na Islam :roll: :roll:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#865 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

teorija relativiteta je objavljena u kur'anu, nakon koje je ajnštajn dobio nagradu, ali i kasnije primio islam. ima tu još masa dokaza, ali opet...teško je to ovdje sve razložiti na tenane.
Nije ti ovo tačno.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#866 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by harač »

u samo par postova nivo imbecilizma na ovoj temi eksponencijalno je skočio...
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#867 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

To je njegov način.I prolazi mu.Uvijek.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#868 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by fatamorgana »

Ma nije na vas mislio, šta se odma' bunite, :lol:
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#869 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drugi_profil »

sour cherry wrote:
Sa aspekta nekog ko prvi put cuje za Brown-ovu knjigu i za Kuran, njemu je to u istoj ravni.
Ni slučajno.Većina ljudi zna da je Kur'an sveta knjiga muslimana i da se tvrdi da je to doslovna Božija Riječ.
Dakle fulio poentu. Prvi dio recenice.

Dalje, uz marketing koji je isao uz Kuran, lako je bilo ubjediti ljude da ne postavljaju suvisna pitanja. Posebno jer se radi o nepismenim, neobrazovanim, sa milion pitanja bez ijednog odgovora i onda sve dodje u jednoj knjizi i to sasvim prihvatljivo i logicno sa stanovista tog doba.
Problem je samo sto je nekom to i danas prihvatljivo i pored silnih odgovora koje je dala nauka.
Ah, da. Sve to pise u Kuranu.
Naravno, tumacenja se prilagodjavaju. Moraju.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#870 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

Kur'an ne koristi jezik nauke.Naučne činjenice se ne traže u Kur'anu.Većina muslimana nema problema s tim.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#871 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drugi_profil »

Jedan komentar na ovu temu poznatog komicara koji je toliko istinit, da se moras nasmijati.

Image
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#872 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by stochar »

logika, logika, logika...
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#873 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 34sf4drgu67d25 »

Kllikker wrote:ovo bi moglo biti zanimljivo, ima i link od njemačkog naučnika koji je nekad davno pričao na ovu temu

http://www.saff.ba/index.php?option=com ... &Itemid=82
http://religion.blogs.cnn.com/2012/10/0 ... ng-chosen/

Here’s part of what he wrote, according to the Auction Cause translation:
For me the Jewish religion like all other religions is an incarnation of the most childish superstitions. And the Jewish people to whom I gladly belong and with whose mentality I have a deep affinity have no different quality for me than all other people. As far as my experience goes, they are also no better than other human groups … I cannot see anything ‘chosen’ about them.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#874 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by drugi_profil »

Oni jednom cuju nesto sto im podrzava vjeru i ne pokusavaju provjeriti istinitost.
DA slucajno ne utvrde da nije istina.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#875 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sour cherry »

drugi_profil wrote:Oni jednom cuju nesto sto im podrzava vjeru i ne pokusavaju provjeriti istinitost.
DA slucajno ne utvrde da nije istina.
Ne rade to svi vjernici.Slažem se da ima pretjerivanja,pogotovo s ovim pričama o prelascima u islam,kao da je to dokaz za bilo šta.
Locked