Za predane Životu

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

raoul duke
Been thanked: 1 time

#276 Re: Za predane Životu

Post by raoul duke » 10/10/2012 17:07

vatrogasac wrote: A šta sam učinio loše? Šta je haram u bilo kojem mom komentaru?
Ti si predan alahu , tj. bajci koja sama po sebi nema smisla, mi smo zivotu.
Ovdje se ne vodi diskusija religijoljubac vs. ateista, nego o zivotu bez religija, tj. mašina za masovnu manipulaciju.
Ne trebas provoditi vrijeme na ovoj temi osim ako nemas namjeru da se probudis i shvatis zabludu u koju te uveo tvoj lokalni džematlija.
pussysmoke wrote:@vatrogasac

Pravi se lud koliko hoćeš. To je tvoje pravo. Ova rasprava nema smisla. Reci nešto što ima veze s temom a da nije vezano za religiju. :zoka:
Samo ga stavi na ignore

x-ray

#277 Re: Za predane Životu

Post by x-ray » 10/10/2012 19:02

Ne trebas provoditi vrijeme na ovoj temi osim ako nemas namjeru da se probudis i shvatis zabludu u koju te uveo tvoj lokalni džematlija.
Forum je slobodan i otvoren i kao sto ateisti imaju pravo dolaziti na podforum religija i tamo spamati teme sa svojim porivom da sakriju strah od smrti, tako i mi vjernici imamo pravo doci ovdje i pisati o onome sto mi mislimo da je vazno u zivotu. Ili mozda vaze dupli standardi?

bizet

#278 Re: Za predane Životu

Post by bizet » 10/10/2012 20:08

x-ray wrote:
Forum je slobodan i otvoren i kao sto ateisti imaju pravo dolaziti na podforum religija i tamo spamati teme sa svojim porivom da sakriju strah od smrti, tako i mi vjernici imamo pravo doci ovdje i pisati o onome sto mi mislimo da je vazno u zivotu. Ili mozda vaze dupli standardi?
procitah smo ovo, vjerovatno nedovoljno ali sta bi sad

hajmo se kloniti predrasuda i pretpostavki...mozda uspijemo u dijalogu

harisaga

#279 Re: Za predane Životu

Post by harisaga » 10/10/2012 20:15

Infidel666 wrote:
vatrogasac wrote: A šta sam učinio loše? Šta je haram u bilo kojem mom komentaru?
Ti si predan alahu , tj. bajci koja sama po sebi nema smisla, mi smo zivotu.
Ovdje se ne vodi diskusija religijoljubac vs. ateista, nego o zivotu bez religija, tj. mašina za masovnu manipulaciju.
pussysmoke wrote:@vatrogasac

Pravi se lud koliko hoćeš. To je tvoje pravo. Ova rasprava nema smisla. Reci nešto što ima veze s temom a da nije vezano za religiju. :zoka:
Samo ga stavi na ignore
Ti me mnogo podsjecas na lokalne dzematlije,sa svojim agresivnim i netolerantnim pristupom prema svakome ko misli drugacije od tebe. :zoka:

bizet

#280 Re: Za predane Životu

Post by bizet » 10/10/2012 21:26

ma dobro ljudi hajmo malo pozitive unijeti

imal' ko sta lijepo da kaze, nesto se fino desilo nekome?...neko je uradio neku dobru stvar za sebe ili nekog drugog?
valjda je to poenta predanosti zivotu
ili kako rjesavamo probleme, tj. koliko se posvetimo volji da zivimo zivot, a ne da se predajemo stihiji
sta znaci za vas biti predan zivotu?...bilo da si vjernik ili nevjernik

pussysmoke

#281 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke » 10/10/2012 22:59

bizet wrote:...sta znaci za vas biti predan zivotu?
Ako sam predan životu to znači da želim poboljšati kvalitet svog života, ili tuđeg ako sam u mogućnosti.
Pokušavam razmišljati pozitivno bez obzira na to što imam probleme koji se trenutno čine neriješivim. Pojačao sam treninge i popravio ishranu. Trudim se da utičem pozitivno na ljude oko mene. Trudim se da uživam u svakom trenutku iako mi se čini da je to nemoguće.

bizet

#282 Re: Za predane Životu

Post by bizet » 11/10/2012 08:52

pussysmoke wrote:
Ako sam predan životu to znači da želim poboljšati kvalitet svog života, ili tuđeg ako sam u mogućnosti.
Pokušavam razmišljati pozitivno bez obzira na to što imam probleme koji se trenutno čine neriješivim. Pojačao sam treninge i popravio ishranu. Trudim se da utičem pozitivno na ljude oko mene. Trudim se da uživam u svakom trenutku iako mi se čini da je to nemoguće.
lijepo receno i poznat osjecaj

ma uzivati u svakom trenutku je nemoguce vjerujem, uvijek ima stvari koje ne volimo raditi a moramo, ili su nam jednostavno neugodne...znas kako moj dajdza kaze...treba znati ukrasti od zivota koji tren za srecu i sebe...kaze ko to umije taj je pravi umjetnik
ja se zamislih na njegove rijeci i shvatih da kradem od zivota kada sam sa psima, kad ugrabim vrijeme (njegovo i svoje) da sa muzem popijem kafu i da se pozezamo (ne da diskutujemo ili planiramo, tad nije kafa za odmora misa mu), kad se druzim sa svojim sestricem, jer znam da je to vrijeme nenadoknadivo, kad se dobro ismijem sa svojim drustvom
jos uvijek ucim da se opustim kad izadjem van...ucim da uzivam u tim trenutcima ne razmisljajuci ko je prosao, kako je ko obucen, ko je bio sa kim (ljudi se opterete raznim glupostima), nego sto se ono kaze odvalim od svega i samo se fokusiram na sebe i ljude koji su sa mnom u tom trenu...na taj nacin napunim si baterije i idemo dalje...vjerujem da ponekad i ja ukradem od zivota koji tren :)

Great Cornholio

#283 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio » 11/10/2012 17:11

pussysmoke wrote:
Fino ti to napisa :)

Nemoguće je uživati u svakom trenutku, ono što je moguće je ojačati vjeru u to "da poslije kiše uvijek dođe sunce", a možda nam u tom nastojanju i "kiša" postane, na momente, draga, i to je moguće.

pussysmoke

#284 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke » 11/10/2012 19:31

bizet wrote:lijepo receno i poznat osjecaj
Hvala.
bizet wrote:...znas kako moj dajdza kaze...treba znati ukrasti od zivota koji tren za srecu i sebe...kaze ko to umije taj je pravi umjetnik...
bizet wrote:...vjerujem da ponekad i ja ukradem od zivota koji tren :)
Koliko samo istine ima u navedenom. Ponekad mi se stvarno čini da kradem od života ono što bi mi trebao sam dati.

pussysmoke

#285 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke » 11/10/2012 19:38

Great Cornholio wrote:Fino ti to napisa :)

Nemoguće je uživati u svakom trenutku, ono što je moguće je ojačati vjeru u to "da poslije kiše uvijek dođe sunce", a možda nam u tom nastojanju i "kiša" postane, na momente, draga, i to je moguće.
E to je ono u što nisam siguran. Da li zaista "uvijek posle kiše dođe sunce"? Meni se čini da ono nikada ne dođe samo, nego ga ja stvorim svojim postupcima.

Great Cornholio

#286 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio » 11/10/2012 19:54

pussysmoke wrote:
Great Cornholio wrote:Fino ti to napisa :)

E to je ono u što nisam siguran. Da li zaista "uvijek posle kiše dođe sunce"? Meni se čini da ono nikada ne dođe samo, nego ga ja stvorim svojim postupcima.
U pravu si, možda i ne dođe, a možda i dođe. Možda ne dođe ma koliko se mi trudili da ga "dozovemo", a možda nekome dođe i onda kad ne čini ništa da ga "dozove" . U svakom slučaju pozitivan stav nam neće nauditi, ali moramo biti spremni i na to da i pored svog našeg truda da ga "upalimo" i vjere da će "sunce zasijati", ono možda i ne zasija.

Citirao bih ovdje jedan dio iz Fromovog " Umijeća ljubavi", on je Čovjek istinski predan životu :
- Vjerovanje zahtijeva hrabrost, sposobnost da se preuzme rizik, spremnost čak da se prihvati bol i razočaranje. Tko god inzistira na sigurnosti i zbrinutosti kao osnovnim uvjetima života, ne može vjerovati. Tko god se zatvori u sistem obrane, služeći se suzdržijivošću i posjedovanjem kao sredstvima za svoju sigurnost, stvara od sebe zatvorenika. Biti voljen i voljeti također zahtijeva hrabrost, hrabrost da se procijene izvjesne vrijednosti kao najviša vrijednost — i da se učini skok i stavi sve na te vrijednosti.

f1deL

#287 Re: Za predane Životu

Post by f1deL » 11/10/2012 21:12

ee moji ateisti..sta kad umrete,kad vas jedan ciko upita 3 pitanja ti samo blehnes u njeg :shock:

Great Cornholio

#288 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio » 11/10/2012 21:18

f1deL wrote:ee moji ateisti..sta kad umrete,kad vas jedan ciko upita 3 pitanja ti samo blehnes u njeg :shock:
Ja mislim da će biti više pitanja, biće obuhvaćene sve sfere života, ali hajde da ovdje ne govorimo u Bogu, da se ovdje koncentrišemo na ono što je do Čovjeka.

bizet

#289 Re: Za predane Životu

Post by bizet » 11/10/2012 21:30

ma dobro gdje si ti Cornhlio misa ti starog? :)...pozdrav

cekaj malo pussysmoke, kako mozemo ocekivati ista?...gdje pise da nam zivot sam treba dati nesto?...postoje norme, to je istina, ali te norme smo pravili mi, ljudi, ipak sve sto je van normi nije nuzno neprihvatjivo i lose...ili igras najbolje sto znas sa kartama koje u tom trenutku imas...nekad igras bolje, nekad losije...bitno je da ne prestajes osmisljavati kombinacije
meni jednom jedna zena rece da je brak onoliko uspjesan koliko se ubijedis da jeste...tu misao mozes primjeniti na sve (ti sam sebi napravis sunce koje te obasjava)...naravno da za ovakve misli ako hocemo da su pozitivne i konstruktivne (nije dovoljno samo pozitivno razmisljati...op evo ga otela se prava misao i kod mene :)) treba imati i dobre temelje
temelj si ti, svako od nas za sebe...gradis sebe sa kartama koje imas u tom trenu, nekad brze i bolje, nekad sporo da ti se cini da stojis u mjestu ili da padas u ambis, ali realnost je da sve sto nam se desava, pa makar toga i ne bili svjesni, nas gradi i izgradjuje u jednu potpuniju, nadamo se nama prihvatljivu, licnost, sa kojom dolazi i kisa i sunce i led (cesto onaj krupni) i duga...

da ne pretjerujem sa pisanjem (imam tendenciju to da radim, volim puno pricati bez tona)...nema ocekivanja, sto vise ocekujemo vise se razocaravamo, nego povremeno provjerimo svoj motoric i podmazemo ga nekom novom idejom, ili novim ciljem, ili jednostavno pozitivnim razmisljanjem i idemo dalje za zivotom koji zelimo da imamo, jer imamo cilj i snagu da istrajemo

Cornholio, ako pokusavamo biti spremni na najgore (da nam sunce ne zasja) onda smo u startu sebi rekli na necemo uspjeti, to mogu oni koji su vec prosli mnogo toga ili nije im toliko bitan ishod...jednom mene profa pita oko neke prepirke za koju je cuo da sam imala i ja mu je prepricavam a on meni u pola recenice kaze "usli ste u prepirku sa mislju da gubite, niste se trebali uopste upustati onda...sljedeci put kad budete vodili bitku pobijedite, ali prije toga pobijedite sebe"

problem je kada prestanemo sami sebe izgradjivati i pustimo da nas drugi izgradjuju, formiraju nasu licnost kako njima odgovara...smrt osobnosti a zivo tijelo...to je neka, za mene, najgora varijanta...sve dok drzis svoje Ja u svojim rukama na dobrom si putu...prepreke, ma neke ces preskociti, ispod nekih se provuci, neke ces cekati da ih neko drugi ukloni za tebe, ali se kreces i to je ono sto je bitno...i sacuvati dio sebe samo za sebe, koji neces dozvoliti nikome da uprlja svojim prisustvom...taj mali dio tebe je mozda i najbitniji

ne zamjerite na opsirnom pisanju, bilo mi je potrebno odlutati u ove misli veceras...motoric fercera sve u 16 :)

Great Cornholio

#290 Re: Za predane Životu

Post by Great Cornholio » 11/10/2012 22:15

@bizet, otpozdravljam :)

Ja sam sklon da "kontriram" uvijek kad za to osjetim potrebu, kad mi "unutrašnji glas" kaže da to trebam učiniti, ali čitajući ovo što si napisala , taj "glas" mi se nije javio.

Znači, ni ja to pametnije ne bih rekao 8-) :lol:

Šalim se, možda samo da kažem, da ne budem krivo shvaćen, da ja ne mislim da se čovjek treba upuštati u nešto za šta smatra da je neostvarivo, ali činjenica je da mnoge stvari koje sa nama čine ostvarivima, to neće postati u realnosti. Pozitivno razmišljanje, očekivanje nečeg dobrog, i pored toga što nam se u određenim periodima života dešavaju samo loše stvari, će učiniti to da i kad doživimo "poraz" možemo nastaviti dalje, posvetiti se ponovo ostvarenju istog cilja, ili energiju usmjeriti ka ostvarenju novog cilja.

Mora čovjek vjerovati u sebe, u svoje sposobnosti, vjerovati da je njegova "sudbina" u njegovim rukama, ali ono što čovjek može uraditi, je dati sve od sebe, i nadati se da će to biti dovoljno. Ako ne bude, onda valja "Jovo na novo", opet se truditi, vjerovati , nadati.

pussysmoke

#291 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke » 11/10/2012 22:21

bizet wrote:cekaj malo pussysmoke, kako mozemo ocekivati ista?...gdje pise da nam zivot sam treba dati nesto?...postoje norme, to je istina, ali te norme smo pravili mi, ljudi, ipak sve sto je van normi nije nuzno neprihvatjivo i lose...ili igras najbolje sto znas sa kartama koje u tom trenutku imas...nekad igras bolje, nekad losije...bitno je da ne prestajes osmisljavati kombinacije
Slažem se. Ali šta kada ostanemo bez inspiracije?
bizet wrote:...realnost je da sve sto nam se desava, pa makar toga i ne bili svjesni, nas gradi i izgradjuje u jednu potpuniju, nadamo se nama prihvatljivu, licnost, sa kojom dolazi i kisa i sunce i led (cesto onaj krupni) i duga...
Naravno, sve što prolazimo u životu, u nama se nagomilava kao iskustvo. Sve ostavlja trag.
bizet wrote:...nema ocekivanja, sto vise ocekujemo vise se razocaravamo...
Istina. Ako me je život nečemu naučio, to je sigurno da nikada ne očekujem i ne nadam se ničemu, osim ako svojim djelima neću "pogurati" svoje ideje.
bizet wrote:Cornholio, ako pokusavamo biti spremni na najgore (da nam sunce ne zasja) onda smo u startu sebi rekli na necemo uspjeti, to mogu oni koji su vec prosli mnogo toga ili nije im toliko bitan ishod...jednom mene profa pita oko neke prepirke za koju je cuo da sam imala i ja mu je prepricavam a on meni u pola recenice kaze "usli ste u prepirku sa mislju da gubite, niste se trebali uopste upustati onda...sljedeci put kad budete vodili bitku pobijedite, ali prije toga pobijedite sebe"
Image

bizet

#292 Re: Za predane Životu

Post by bizet » 11/10/2012 22:44

jast bas "Jovo na novo" i tako u krug :)

ma pussysmoke, kad ostanes bez inspiracije odmaraj brate mili...mozak na off i veseli se sto si ziv i zdrav

vec smo navikli na brz tempo zivota, danas je jos brzi nego prije 10 godina npr...i kad se uhvatimo da nam se nista ne desava, da ne radimo nista, odmah panika...danas svi nesto depresivni, ja nisam znala da takva bolest postoji uopste, danas svi doktori i znaju sve lijekove za svaki problem, a doktor te odmah se salje na CT i tako dalje
neki dan sjedim sa jednom zenom i ona mi se zali na ovo, na ono, bila kod ovog doktora, poslali je da uradi sve moguce nalaze, i jos doda kako je depresivna i sve je pogadja....ja kontam da li je svjesna da je u klimaksu i kako je moguce da joj nijedan doktor nije skrenuo paznju na to...mislim moguce je da stvarno ima neki problem koji treba rijesiti, ali zar smo zaboravili kako funkcionise nas organizam?...zar smo bas toliko odlutali od sebe?...nit' je klimaks sta strasno, niti neprirodno, ipak treba ga biti svjestan

ja o klimaksu, ma dadoh primjer danasnjeg drustva a nisam mogla naci bolji...pa sta i kad si bez inspiracije, danas jesi, sutra ces je naci...mozda ti je pred nosom, ali danas je ne vidis, sutra je vec tu

inspiraciju trazis u sebi, svom unutarnjem bicu, razmisljas i trazis sebe i ono sto volis kod sebe...barem tako ja razmisljam...problema je mnogo...i od svake gluposti moze se napraviti problem ako to pozelis...ali kad si prazan onda imas sansu da se napunis onim stvarima kojima zelis, to je kao da si dobio sansu za novi pocetak...iskoristi je...to vrijeme bez inspiracije zna biti dragocijeno ako je praceno razmisljanjima sta dalje

slika je dobra...eto inspirisao si me :)

pussysmoke

#293 Re: Za predane Životu

Post by pussysmoke » 11/10/2012 23:08

@bizet

Lijekove ne konzumiram. Za mene postoji samo jedan lijek, koji mnogi ne odobravaju. Mary Jane! Bilo da je u pitanju napad depresije, panike (dugogodišnji problem), nervoze, nesigurnosti, nedostatka inspiracije, migrena (dugogodišnji problem), problemi sa spavanjem (dugogodišnji problem). Sve sam liječio samo tom biljkom. Čak je i čitanje drugačije. Ljudi trče doktorima i za najmanju sitnicu, a mislim da većina istih treba još dosta toga da nauči da bi bili u stanju odlučivati o tome koje lijekove, ko i kada treba da uzima.

Tvoji postovi su opširni, ali imaju isto ono što imaju i postovi Great Cornholia, poentu i pozitivno razmišljanje. A to je upravo ono što ova tema treba. :thumbup:

Kroksica

#294 Re: Za predane Životu

Post by Kroksica » 11/10/2012 23:55

Znaci, ovdje se sva cool djeca igraju.

fatamorgana

#295 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana » 11/10/2012 23:59

Great Cornholio wrote:
f1deL wrote:ee moji ateisti..sta kad umrete,kad vas jedan ciko upita 3 pitanja ti samo blehnes u njeg :shock:
Ja mislim da će biti više pitanja, biće obuhvaćene sve sfere života, ali hajde da ovdje ne govorimo u Bogu, da se ovdje koncentrišemo na ono što je do Čovjeka.
Ma biće kviz tipa "Ko želi biti milioner" ....

fatamorgana

#296 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana » 12/10/2012 00:00

Kroksica wrote:Znaci, ovdje se sva cool djeca igraju.
i heretici, :D

Kroksica

#297 Re: Za predane Životu

Post by Kroksica » 12/10/2012 00:03

fatamorgana wrote:
Kroksica wrote:Znaci, ovdje se sva cool djeca igraju.
i heretici, :D
Pa rekla sam cool djeca. :D

fatamorgana

#298 Re: Za predane Životu

Post by fatamorgana » 12/10/2012 00:06

pussysmoke wrote:
Image
Ovo je i Njegoš rekao: "Ne bije boj svijetlo oružje već srce u junaka", :wink:

bizet

#299 Re: Za predane Životu

Post by bizet » 12/10/2012 00:07

pussysomke, hajde hvala na komplimentu :)

ma kakvo konzumiranje icega...konzumiram mir i tisinu ujutro uz kafu i cigaru...i to treba umjereno
sve umjereno...umjereno pozitivni, umjereno negativni, umjereno spavaj, umjereno jedi, pij, smij se...
jos samo da je tako lako biti umjeren...u tome i lezi tajna zivota

ma ja i Cornholio nismo ni slicni, don't brkati nas...on ima mnogo vise zivaca od mene

ama Cornholio, znam da sam nesto ostala duzna, kazes prvo ne treba se covjek upustati u neostvarivo, a onda da treba vjerovati u sebe i davati maximum...hoces li se ti ikada dogovoriti sa sobom? :)

razmisljam na nacin da postoje samo one granice koje sami sebi postavimo...da li su granice lose?...ma kako ce biti, ali da mogu biti lose ako se pretjerano ogranicimo, mogu...bitno je imati i "blesave" snove, bitno je imati snove, oni nas vode kroz zivot i ne dopustaju da se pretjerano ogranicimo

takodje, ma koliko me u tom trenu smetalo necije sputavanje kasnije sam bila zahvalna...cesto drugi ne znaju da gurajuci nas dole u stvari nas tjeraju da se borimo i izrastemo bolji i snazniji...naravno da se mahom ove tvrdnje ne mogu implicirati na sve zivotne situacije, ali na mnoge mogu

ma kazem vam da svako od nas ima neki motoric koji ga pokrece, neki impuls (volim ovu rijec)...kad krenes dole, ili stojis u mjestu, sam si sebi inspiracija, ne treba ti niko i nista da te inspirise za dalje i bolje, ili sam mozda samo ja tako navikla da funkcionisem, ali vjerujem da nisam na losem tragu

misli se vec rasipaju i nisam u stanju da ih kupim i slazem u neku smislenu recenicu...laku noc
Last edited by bizet on 12/10/2012 00:10, edited 1 time in total.

bizet

#300 Re: Za predane Životu

Post by bizet » 12/10/2012 00:10

joj vidi raje sto se okupila :)

kroksica, sve najbolje...iako nisi heretik nekako si kul :D

hajd sad laku noc, ili lahku vam noc zelim...pa nek se nalazi gdje ko hoce

Post Reply