Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#226 Re: O kulin banu

Post by Toto »

osa wrote: onda dobiješ rezultat kakav dobiješ i od većine profesionalnih povjesničara, jer i oni barataju podacima, koji su uglavnom pisani naknadno, koji su nečije mišljenje, zapažanje i dojam, tako da kad bi upotrebljavali samo provjerene činjenice, dalje povjesti ne bi kao grane znanosti niti imali.
nisu interneti i wikipedija izmislili znanost
vec obratno
pretenciozno je govoriti da su znanost stvorili anonimni forumasi
bez obzira kakvi su nam znanstvenici
Lupus2010
Posts: 3
Joined: 24/07/2009 15:53

#227 Re: O kulin banu

Post by Lupus2010 »

http://www.bijeljina.net/tavna/s.htm iik3

Vidi Fresku Kulin Ban(1180g.) Turski lider 250g. prije dojaska Turaka u Bosnu????
Freske su "materijalne činjenice i dokazi" povjesnih događaja.
Toliko o istoriji/historiji/povijesti i da li neko može da objasni ovo na racionalan,
povijesno utemeljen ili bilo koji, ali samo da nije glup način koji napada razum.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#228 Re: O kulin banu

Post by Jara »

Ime mu vuce na madjarski etnos...
Izvin'te me na smetnji, ali meni ime Kulin vuče na kulen i kulenovu seku! :skoljka:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#229 Re: O kulin banu

Post by osa »

Jara wrote:
Ime mu vuce na madjarski etnos...
Izvin'te me na smetnji, ali meni ime Kulin vuče na kulen i kulenovu seku! :skoljka:
dakle slavonac, vjerojatno u svoje vrijeme jedan od poznatijih proizvođača navedene delicije, poznat kaku u zemlji nako i u inozemstvu.
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#230 Re: O kulin banu

Post by Nezbilj »

osa wrote:
Jara wrote:
Ime mu vuce na madjarski etnos...
Izvin'te me na smetnji, ali meni ime Kulin vuče na kulen i kulenovu seku! :skoljka:
dakle slavonac, vjerojatno u svoje vrijeme jedan od poznatijih proizvođača navedene delicije, poznat kaku u zemlji nako i u inozemstvu.
Ima logike. Kulinova djela su puna slavonskog državotvornog i diplomatskog umjeća i tradicije. Samo je Slavonac mogao od vizantijske i ugarske provincije, napraviti to što je napravio Kulin. Ujediniti plemstvo, uspostaviti trgovačke veze, otrgnuti se Mađarima i stvoriti de facto suverenu zemlju. Give me a break!!! :mrgreen:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#231 Re: O kulin banu

Post by Jara »

osa wrote:
Jara wrote:
Ime mu vuce na madjarski etnos...
Izvin'te me na smetnji, ali meni ime Kulin vuče na kulen i kulenovu seku! :skoljka:
dakle slavonac, vjerojatno u svoje vrijeme jedan od poznatijih proizvođača navedene delicije, poznat kaku u zemlji nako i u inozemstvu.
Da, dedukcijom, indukcijom i redukcijom spoznajemo da je ( zbog prisutnosti aleve paprike u tim delicijama ) neupitno, dakle, njegovo mađarsko porijeklo/podrijetlo i da nije bio Slavonac u elementarnom značenju te riječi.
S druge strane očito nije bio ni bogumil iz Bosne, jer bogumili su, kao što je poznato, bili vegetarijanci!
:-? :D :)
vildanaaaaa
Posts: 2
Joined: 29/11/2009 12:29

#232 Re: O kulin banu

Post by vildanaaaaa »

aa gdje bi mogla nac o banu Prijezdi :-?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#233 Re: O kulin banu

Post by Chmoljo »

vildanaaaaa wrote:aa gdje bi mogla nac o banu Prijezdi :-?
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 35&start=0

poggledaj ovu temu. valjda ćeš naći nešto. i ja sam radio te referate u srednjoj. ne treba ti mnogo toga :)
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#234 Re: O kulin banu

Post by Van Halen »

Ovdje ima puno toga o Kotromanićima, pa možeš naći i o Prijezdi.

http://www.rastko.rs/istorija/zfajfric- ... ici_c.html
User avatar
tip-top
Posts: 43
Joined: 10/09/2009 17:56

#235 Re: O kulin banu

Post by tip-top »

osa wrote:
Jazz_Junkie wrote:Kulin Ban je bio sin Bana Borica koji je bio porijeklom iz Slavonije.
iz poznate porodice berislavić.

Ban Kulin,nije bio sin bana Borica.
Ban Boric,izbjegao je pred bizantskom vojskom u Ugarsku i tamo ostao.
A ban Kulin,je na vlast u Bosni dosao par godina prije smrti bizantskog cara manuela Komnena,kao
pripadnik,bizantske stranke.. Ban Boric,ostao je do kraja zivota u Slavoniji i od njegovih
potomaka,nastali su ti nekakvi Berisavici a ne obrnuto..
Nidje veze!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#236 Re: O kulin banu

Post by Toto »

tip-top wrote:
osa wrote:
Jazz_Junkie wrote:Kulin Ban je bio sin Bana Borica koji je bio porijeklom iz Slavonije.
iz poznate porodice berislavić.

Ban Kulin,nije bio sin bana Borica.
Ban Boric,izbjegao je pred bizantskom vojskom u Ugarsku i tamo ostao.
A ban Kulin,je na vlast u Bosni dosao par godina prije smrti bizantskog cara manuela Komnena,kao
pripadnik,bizantske stranke.. Ban Boric,ostao je do kraja zivota u Slavoniji i od njegovih
potomaka,nastali su ti nekakvi Berisavici a ne obrnuto..
Nidje veze!
Bogame ti k'o da si drzo svijecu banu Boricu pa znas kud se sve on svalero. Sto i on nije mogo ko oni Engleski Henrici imat harem i cetu nasljednika?
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#237 Re: O kulin banu

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Slazem se sa Orbinijom. Kulin ban zaista jeste bio jedna misticna licnost. Uzmimo npr. njegov prelazak sa "patarenstva" na Katolicanstvo na Bilinom Polju; na taj nacin je u stvari sacuvao Bosnu. Sad malo je glupo pricati o tome "sta bi bilo kad bi bilo" ali ja mislim da bi Bosna postala ugarska provincija da Kulin to nije uradio. Nemojmo zaboraviti da su bosanski kraljevi i banovi vodili vise od 40 ratova protiv Ugara/Madjara i da su nakon skoro svih tih ratova koje su predvodili Ugarski kraljevi ostavljali povelje u kojim oni zapisuju:"Idemo u nase Ugarsko kraljevstvo Bosnu".

Koliko ja znam sacuvana je povelja koja svjedoci i o Banu Boricu (jedna od tri ukupne povelje gdje se spominje Ban Boric od Bosne) gdje se on opisuje kao:

"visokog rasta i kao snazan covijek pod kojim je u ratu protiv Vizantije (gdje je se on borio na strani Ugarskog kralja) sasjeceno dva konja ispod njega da bi mu najblizi vojskovodja dao na kraju svoga vlastitog konja kako bi on vatreno nastavio borbu."

Ovakvo jedno svjedocenje o banu Boricu nam odmah daje neku sliku i razbija svu mistiku oko njega. Ban Boric se ne uklapa bas u taj neki "bosanski mentalitet". Ban Kulin moze posluziti kao ta prava podloga za romantizaciju bosanske istorije. Mogao bi se Kulinov prelazak na katolicanstvo na "Bilinom Polju" prikazati npr. kao vrhunac bosanskog inata, recimo. Tvrtko nam ne daje takodjer odgovarajucu podlogu za nacionalnu romantizaciju. Jer Tvrtko se ne uklapa bas u trenutno stanje "bosanskog mentalnog sklopa". Kada bi krenuli sa romantizacijom nase istorije i u tom procesu poceli sa Tvrtkom onda bi to bilo kao da malo dijete od tri godine bacate sa starog mosta.

Bosanci jednostavno nisu spremni da profiliraju svoje nacionalno bice na tako "brutalan" nacin niti imaju potrebe. Nesmijemo zaboraviti da je se pokret romantizma odvijao u evropi ali bez Bosne. Zbog toga ako vec trebamo da prodjemo taj proces, treba ga odpoceti sa Kulinom. Mi bosanci smo mirni i popustljivi. Takav je bio i ban Kulin i zbog toga se romantizacija nase istorije/povijesti moze odpoceti sa njim a to je i najsigurnije. Jer taj proces je u stvari i dio kolektivnog odgoja i tome se treba prici strucno.

Evo samo par primjera romantizma u drugim nacijama:

Srpski romantizam

Ulazak srpskog cara u Dubrovnik

Image

Turski romantizam

Ulazak Fatih Mehmeda u Carigrad

Image

Image
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#238 Re: O kulin banu

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

Evo ima ova Srbijanska grupa koja nosi ime "Kulin Ban" i na njihovom sajtu po prvi put vidim da Srbi ne svojataju bana Kulina vec ga opisuju kao istinitog bosanca i pripadnika "Bosanske Crkve"...


User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#239 Re: O kulin banu

Post by hrabren miloradovic »

Kulin ban
Last edited by hrabren miloradovic on 20/02/2010 10:12, edited 1 time in total.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#240 Re: O kulin banu

Post by hrabren miloradovic »

Evo mog doprpinosa o Kulinu banu i njegovom poreklu imena barem!

Vidim da ima priče na temi da mu je ime nekog mađarskog porekla i šta li već?1 , međutim istina je sasvim druga!

Jedino mesto gde se pominje ime Kulin osim ovog bosanskog je na popisu vlaha iz manastira Žiče 1224 kod Krlajeva u Srbiji!

....A za hranu i odevanje onima koji služe svetom hramu ovom: selo Talsko, sa Ratinom i sa Zaklopitom Lukom; Topolnica s Vojušama, Ribnica sa svim brežuljcima i sa Brenom; Žiča sa Batinom, Ribići s Crnom Rekom, Tlsto Brdo sa Raškim Delom i sa Štitarinom, Peščanica sva s Pečanom, Bukovica, Grahovišta sva, Svinjci, Gračanica, Radijevo, Konarevo, Črnjave sa Serčom, Bresnica sa trgom, Svibnica sa Okruglom, Bobolje sa Čečinom, Gvočanica sa Pupavnima; u Jelcima sela: Dolnja Vas, Borak, Gnjila, Dobrinja, Vitahovo; a u Hvosnu sela: Peć sa svojim zaseocima, Črni Vrh, Stlpezi, Trebovitići, Goražda Vas, Nakl Vas sa Čelpecima i Labljanima, Ljutoglavi sa gradom; a u Zatonu sela: Črnča sa svojim zaseocima, obe Ivanje sa zaseocima, Zamčane sa zaseocima, Dubovo, Gaje, i sva ova sela sa zaseocima svojim; a ovo su u Zeti sela: Trebolje, Plavnici; u Gorskoj Župi Golič. A ovo su planine: na Sporima Nozdre, Javorje s Lukavicama; u Hvosnu Slano Polje sa Tmastim Gvozdom, nad Breznicama Željin, a zimske paše od Brezne naniže niz Sutjesku sa svim pašama kao što obuhvata crkvena međa, sa svim pašama zimskim i letnjim sa one strane Kotlenika.(5)

A ovo su Vlasi koje smo dali ovoj crkvi - ovo su imena: Grd knez s decom, Radota, Vlkoslav, Tihomir, Stanimir, Vojihna, Dragšan, Njegoslav,(6) Zlina, Miroš, Brajen, Njeguš,(7) Njegota,(8) Sina, Radomir, Dragan, Bratin, Vojilo, Držihna, Pačemil, Batina, Bratmir, Draguš, Tihomir, Brateš, Grdoš, Gostilo, Pop, Pačen, Bun, Stan, Dragoman, Stan, Desislav, Kupljen, Dajša, Berilo, Njeg,(9) Bunilo, Dragomir, Braten, Stanimir, Bratonjeg, Njegota(10), s decom, Draguš, Bratilo, Radoslav, Tudor, Lucan, Dobromir, Dragoslav, Mužilo, Tihoč, Dragomir, Draguš, Kuman, Milobrat, Draguš, Dragoslav, Brapa, Predilo, Draga, Prvoslav, Draguš, Poligrad, Radiš, Tihomir, s taštom i decom, Zlata, Stan, Dragan, Pop, Mik, Dobriša, Berilo sa decom, Gostimir, Rad, Gostimirova mati, Čuč, Kuman, Bratoslav, Buta, Njeg,(11) Vasil, Brateš, Bratoslav, Dobrc, Ljev,(12) Dragomir, Sraštan, Tudor, Tihomir, Bunilo, Braja, Gostilo, Vojmir, Božaja, Turjak, Predimir, Buč, Krasimir, Bratilo, Budislav, Tihoslav, Mrgela, Raduš, Kupljen, Bratan, Bun, Prodan, Vojihna, Bratohna, Gostiša, Ilija, Bukor, Rad, Bratina, Bala, Sracin, Hrelja, Milac, Dobromir, Sina, Vlad, Desilo, Dobroslav, Tešimir, Budin, Božica, Kuman, Bukor, Rad, Vlad, Stan, Ponjeg,(13) Rug, Grdoš, Zlata, Stan, Dragut, Vlksan, Bogdan, Bratoslav, Begota(14) s decom, Tolak, Dragun, Lubota, Kulin, Velimir, Brzej, Tudor, Bukor, Nanota, Sina, Njeg,(15), Brateša, Berislav, Prvoslav Buckat, Crnomuž, Grdan, Nikola, Dragoš, Dragoslav, Vojin, Gugota, Vusin, Skoromir, Pružin, Vojislav, Doda, Radota, Velimir, Povržen, Vojislav, Berilo, Miroš, Veljen,(16) Sracin, Andrija, Begota,(17) Gostilo, Čvrnjega,(18) Grgur, Bukor, Bogdan, Stan, Desimir, Bežan,(19) Pljen,(20) Vratiša, Dedol,(21) udovica Dragušla i Tus s majkom, Gripon, Črnota, Stan, Šarban, Vojnjeg,(22) Belota,(23) Vojila, Miroš, Slavko, Gostilo, Njež(24) Prodan, Bun, Đed(25) Draguš, Gunja, Bratimir, Vokosav, Gostimir, Hodiša, Predihna, Bukor, Trusen,(26) Nerad, Singur, Draguš.....


Kao što se lepo vidi sva imena ova tu što jesu postojala su i u Bosni kao što i danas postoje kako u ličnim imenima tako i kao koreni prezimena , i to naročito u Hercegovoni!
Dobar deo ovih imena postoje i na stećcima!

Znači da je ban Kulin najobičniji vlah!! :wink:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#241 Re: O kulin banu

Post by Toto »

hrabren miloradovic wrote:
Znači da je ban Kulin najobičniji vlah!! :wink:
A da nije slucajno sa Vla(h)šića.
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#242 Re: O kulin banu

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

hrabren miloradovic wrote:
Kao što se lepo vidi sva imena ova tu što jesu postojala su i u Bosni kao što i danas postoje kako u ličnim imenima tako i kao koreni prezimena , i to naročito u Hercegovoni!
Dobar deo ovih imena postoje i na stećcima!

Znači da je ban Kulin najobičniji vlah!! :wink:
To dali je Kulin bio Vlah se ni u ludilu nemoze dokazati. To sto ti mislis da si dokazao je presmjesno. Nemozemo dokazati osnovne stvari o Kulinu a da znamo da je bio Vlah. Kulin je odlicna licnost da se romantizira bosanska istorija.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#243 Re: O kulin banu

Post by hrabren miloradovic »

Bosanac_i_Hercegovac wrote:
hrabren miloradovic wrote:
Kao što se lepo vidi sva imena ova tu što jesu postojala su i u Bosni kao što i danas postoje kako u ličnim imenima tako i kao koreni prezimena , i to naročito u Hercegovoni!
Dobar deo ovih imena postoje i na stećcima!

Znači da je ban Kulin najobičniji vlah!! :wink:
To dali je Kulin bio Vlah se ni u ludilu nemoze dokazati. To sto ti mislis da si dokazao je presmjesno. Nemozemo dokazati osnovne stvari o Kulinu a da znamo da je bio Vlah. Kulin je odlicna licnost da se romantizira bosanska istorija.
Pa i ne može!! , ja sam postavio ovaj dokument čisto da skrenem pažnju onima koji pričaju o nekom mađarskom poreklu imena , ili ovog romantičrskog bošnjačkog kao nečemu originalnom koje samo Bošnjani imaju!

A i ovo sam postavio zbog čuvene fore oko vlaha i Vlaha , pravi Vlasi romanofoni ne postoje ovde odavno , još pre samog Kulina se završila geneza lokalnog stanovništva(Vlaha?) sa slovenskim, tako da je i iz onog dokumenta vidljivo da je taj dotični Kulin vlah-stočar kao što su i većina ljudi sa ovih prostora1
Konotacija imena vlaha je druga priča , pa neću još više skretati!

Uglavnom , Kulin ban i ovaj vlah Kulin si jedini poznati "Kulini"!! , i samo ime je sigurno predslovskog karaktera kao i mnoga druga imena!

To što sam rekao i postavio dokument gde srpski kralj u svome posedu ima vlaha-stočara pod imenom Kulin?! , je čisto da se začepe usta onima koji non-stop pričaju pogrdno o tim nekim vlasima i Srbima , tako da se ima crno na belo da je vlah a ne Vlah! :D

Eto čuh i da je Mađar Kulin? , pa sam čuo i da je Kotromanić prezime nemačko?! , svašta nešto a bez ikakvih dokaza!
Zato je ovaj dokument dobar da se romantika spusti na zrmlju i da se ne traži nešto negde drugo kad je sve ovde lepo prisutno!
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#244 Re: O kulin banu

Post by hrabren miloradovic »

Toto wrote:
hrabren miloradovic wrote:
Znači da je ban Kulin najobičniji vlah!! :wink:
A da nije slucajno sa Vla(h)šića.
Nije , ali manastir Žiča je blizu planine Starivlah uostalom celo to područje se tako zove , tj.to je stari naziv planinske zap.Srbije!
laraa
Posts: 17
Joined: 28/11/2008 02:37

#245 Re: O kulin banu

Post by laraa »

...da ne otvaram novu temu...

kod nas se u govoru ponekad koristi termin "od kulina bana", kao u smislu "od najstarijih vremena".
pitanje: kako se zvao najstariji poznat bosanski ban?
mislim da samo 5% ljudi u bih zna odgovor na ovo pitanje.
ne kazem da je ban kulin precijenjen, nego samo da je ovaj najstariji itekako podcijenjen.

pomoc: ime mu pocinje sa slovom ž, a u latinskim dokumentima najcesce sa x.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#246 Re: O kulin banu

Post by nellington »

Pošto nas u školi uče da je to bio ban Borić, onda ni ja ne znam...
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#247 Re: O kulin banu

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

laraa wrote:...da ne otvaram novu temu...

kod nas se u govoru ponekad koristi termin "od kulina bana", kao u smislu "od najstarijih vremena".
pitanje: kako se zvao najstariji poznat bosanski ban?
mislim da samo 5% ljudi u bih zna odgovor na ovo pitanje.
ne kazem da je ban kulin precijenjen, nego samo da je ovaj najstariji itekako podcijenjen.

pomoc: ime mu pocinje sa slovom ž, a u latinskim dokumentima najcesce sa x.
Najstariji bosanski ban je bio vjerovatno vasalni ban Ugarske u 10. vijeku. Bosna je bila knezevina bas kao i Srbija i Hrvatska u 7. 8. 9. vijeku. u 10. vijeku je bilo, najvjerovatnije bosanskih banova ali njihova imena nisu sacuvana. Mozemo samo da nagadjaomo. Pop Dukljnain dposminje bosanskog bana 968. godine ali to je sve nepouzdano. Nikola Lasvanin spominje kako su "Bosnjaci izabrali Ivana Kotromanica za bana od Bosne i to 1059. godine!" Sa sigurnosci mozemo samo reci da je bosanski ban Boric prvi poznati bosanski ban, imenom i prezimenom.
laraa
Posts: 17
Joined: 28/11/2008 02:37

#248 Re: O kulin banu

Post by laraa »

Image

Die völker Oesterreich-Ungarns: Ethnographische culturhistorische schilderungen, Volume 11, 1885
Bosanac_i_Hercegovac
Posts: 72
Joined: 19/02/2010 21:38

#249 Re: O kulin banu

Post by Bosanac_i_Hercegovac »

laraa wrote:Image

Die völker Oesterreich-Ungarns: Ethnographische culturhistorische schilderungen, Volume 11, 1885
Ma to je nepouzdano. Daj mi neki orginalni dokument gdje se pise o Zelimiru, banu Bosne i onda mozemo pricati.
Kiberluskoni
Posts: 361
Joined: 05/10/2005 00:16

#250 Re: O kulin banu

Post by Kiberluskoni »

Da malo osvjezim temu:

Antroponim Kulin u imenskoj bazi sadrzi rijedak ilirski korijen Culus. Iz kognomena Culus , u skladu sa zakonomjernim razvojem ilirske onomastike, nastao je gentilicij Culius. Epigrafski natpisi s ovim imenom pronadjeni su u Rideru, u Dalmaciji.

Ilirsku bazu Kul takođe sadrži ilirsko ime Kulo, na tlu Ridera trostruko potvrđeno.

Na arheološkom lokalitetu Raduša kod Sinja pronađena je ilirska stela na kojoj je po T. Knezu pisalo Culo

Ilirska imena Culus, Culius, Culo na tlu Ridera imaju pet potvrda.

Kao doprinos ilirskoj tezi porijekla imena Kulin, u italijanskoj antroponimiji anticke Italije I. Kajano navodi vojnicko ime Culinus/na. Ime je napisano na nadgrobnom spomeniku. To ime je nosio vojnik za kojeg se velikom vjerovatnocom moze pretpostaviti da je bio Ilir.

W. Schulze informira o latinskim imenima Colionius, Culius, Cullonius, koja oprezno dovodi u vezu sa etrurskim culni, culiu, te primjećuje "da je teško razlikovati etrurska imena od ilirskih"

Takodje, bosanska vladarska imena ilirskog porijekla su: Borič, Kulin, Ninoslav, Uban, Prijesda,
Ženska imena najbližih vladarskih srodnika: Dijana ilirska i Kujava su takođe ilirskog porijekla.
Ime Ancila, kako se zvala žena bosanskog bana Stjepana, najvjerovatnije je latinskog porijekla.
Prvi imenski kompozit u složenom imenu Kotro-man je najvjerovatnije ilirskog porijekla, dok je drugi gotskog...
Historijski izvori koji se odnose na Kotromana Gota potvrđuju ovu tezu.
Post Reply