Jugoslavija 1980-1992

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
Locked
klavirdžija

#626 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by klavirdžija » 27/05/2013 18:08

tvsabina wrote:
Goran_35 wrote: kad je umro tito,nestalo je struje i pored tolikih hidro i termoelektrana,ukljucujuci i nuklearku u krskom.ja sam tada isao u gimnaziju i smrzavao se pod dekom uceci uz svijecu.Onda je pored tolikih tvornica nestalo secera (u zemlji sa najvise secerana po glavi stanovnika,pa je nestalo deterdzenta (u zemlji sa najvise fabrika deterdzenta po glavi stanovnika) pa je nestalo ulja ( u zemlji sa najvise uljara po glavi stanovnika).Onda su poceli redovi i bonovi.stojalo se u redu za litar ulja.kakvu dobru cokoladu ili bananu mogao si da vidis samo na slikama sve do ante markovica a to je bilo pred sami rat.sve u svemu,jad, bijeda i fukaraluk.naravno nije svima tako lose bilo kao vecini jugoslovena,jer bilo je onih guzonjinih sinova sto i danas dan ubise po forumima o komunizmu...I onda ,kada smo se konacno rijesili fukaraluka,kada je dosao ante markovic,privreda je pocela da cvijeta.otvarale su se privatne firme,mala privreda je bila u zamahu.super zivot nikad bolji cak ni sedamdesetih kada je vrhunac "dobrog" standarda bio tanjir graha i fico.dakle ante markovic nam je dao ono sto nam je cijelo vrijeme falilo!ekonomsko blagostanje plus demokratija-jugoslavija je imala sanse da prestigne italiju...i onda se pojavio srpski nacionalizam,milosevic,nikola ljubicic i ostali podobni drugovi...dalji tok ti je vjerovatno poznat...

fakat nam je svega falilo samo se pitam kako smo oragnizovali olimpijadu izgradili silne zgrade i postrojenja otkud ljudima vikendice golfova nije bio samo fićo pa se pitam kako se asfaltiraše toliki putevi glavni i lokalni i čokolade se jele braco i seka i zorine bombone vala ništa nije bilo do ante markovića
sirotinja :roll:
Lijepo je da se neko napokon sjetio i makroekonomskih te u cijelom svijetu jako bitnih pokazatelja tipa postojanja čokolada s dva posto kakao praha, Braco i Seka. Nismo pred olimpijadu jeli samo ove legendarne čokolade za koje je jedna fašistička Milka bila niko i ništa, već se u samoposlugama mogle kupiti i tegle Maxwell House instant kafe, kako bi zapadni gosti pomisli da smo se riješili agresorsko-okupatorske turske kafe i živjeli u blagostanju. Za čudo, par dana nakon olimpijade nestade i Maxwella, a za Bracu i Seku se iskreno ne sjećam, znam samo da uskoro Agrokomercov Tops postade simbol socijalističkog uspjeha.

Što se naših puteva tiče, kažu da su u doba olimpijade ufatili bataljon njemačkih i japanskih špijuna pristiglih sa olimpijskim plamenom, a samo s jednim ciljem -- otkriti tajnu kvaliteta bosanskih proleterskih cesta i trotoara.

A za finansiranje Olimpijade, pogledaj pokrivenost troškova prihodima od TV prava, prevashodno američkog ABC-a, ne bilo ti zapovijeđeno.

dragan.s

#627 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by dragan.s » 27/05/2013 18:09

vatrogasac wrote: Kažu ljudi iz tog vremena i sistema. TE Plomin je 1971. trebala preći sa uglja na naftu. Rađen je projekat, a ne znam da li je i realizovan. Ovaj citat se odnosi na osamdesete...
Šuvar: To je bilo veliko post-titovsko vrijeme, doba velikih previranja u Jugoslaviji i ekonomske krize. Naftna kriza je strašno pogodila Jugoslaviju. Već se tada trošilo 12 do 13 milijuna tona godišnje nafte, a Jugoslavija je htjela sve zasnivati, svu svoju industriju na do tada jeftinoj nafti. Cijena nafta je onda strašno skočila na svjetskom tržištu, slijedila je oskudica deviza i nafte, a to je prouzročilo i sekundarnu krizu nekih elementarnih proizvoda, a ne samo da se neko vrijeme vozilo automobile po pravilu par - nepar. Bila je oskudica deterdženata, toalet-papira i nekih trivijalnih artikala.
To što su rađeni neki projekti i što se nešto planiralo ne znači i da je to realizivano. U stvari ne znam da je i postajala ijedna TE na naftu tj. mazut. Čak ni na plin, koji je ušao u širu upotrebu 80-tih u nekim gradovima.
"htjela sve zasnivati" nije isto što i zasnivala je.
Čitav svijet se osvijestio nakon naftne krize i odustao od nafte kao jedinog energenta.
Da, postojale su nestašice svega i svačega par godina (mislim za vrijeme vlade Milke Planinc), ali opet to nije bilo tako drastično kako sada neki prikazuju. Par-nepar sistem je važio mislim 1 ili 2 godine.

Goran_35

#628 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Goran_35 » 27/05/2013 18:13

penzioneri i sirotinja su naravno bili najugrozeniji.prosjecna penzija je bila "velicine jogurta i sarajevske morave". znaci za penziju si mogao kupiti na dan jedan jogurt 2 dl i sarajevsku moravu koja je bila najjeftinija cigareta,jeftinija od bijele drine.Pomnozi to sa 30 i dobices penziju u danasnjim markama,uz napomenu da je inflacija bila galopirajuca.devize ko je ulozio u banke,a ulozio ih je izmedju ostalih i moj otac kao i mnogi drugi iz patriotskih razloga za vrijeme ante markovica su bile blokirane.i dan danas su "blokirane"..trebalo je deviza za finansiranje rata i pohoda jna i cetnickika.
u beogradu na topcideru su svaki dan stampali pare.plan je bio izvuci sve devize iz BiH.kurs njemacke marke i zapadne valute,rapidno je rastao od mostara,preko sarajeva do bijeljine gdje je kurs bio najaci i gdje se slivala sva zapadna valuta da bi dalje isla za beograd.sverceri u sluzbi sds-a i kosa-a su dobro odradjivali svoj posao.dinari su bili upakovani u pakete i tako se po najvecem kursu otkupljivala zapadna valuta u bijeljini...

sabina1
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.

#629 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by sabina1 » 27/05/2013 18:17

klavirdžija wrote:
tvsabina wrote:
Goran_35 wrote: kad je umro tito,nestalo je struje i pored tolikih hidro i termoelektrana,ukljucujuci i nuklearku u krskom.ja sam tada isao u gimnaziju i smrzavao se pod dekom uceci uz svijecu.Onda je pored tolikih tvornica nestalo secera (u zemlji sa najvise secerana po glavi stanovnika,pa je nestalo deterdzenta (u zemlji sa najvise fabrika deterdzenta po glavi stanovnika) pa je nestalo ulja ( u zemlji sa najvise uljara po glavi stanovnika).Onda su poceli redovi i bonovi.stojalo se u redu za litar ulja.kakvu dobru cokoladu ili bananu mogao si da vidis samo na slikama sve do ante markovica a to je bilo pred sami rat.sve u svemu,jad, bijeda i fukaraluk.naravno nije svima tako lose bilo kao vecini jugoslovena,jer bilo je onih guzonjinih sinova sto i danas dan ubise po forumima o komunizmu...I onda ,kada smo se konacno rijesili fukaraluka,kada je dosao ante markovic,privreda je pocela da cvijeta.otvarale su se privatne firme,mala privreda je bila u zamahu.super zivot nikad bolji cak ni sedamdesetih kada je vrhunac "dobrog" standarda bio tanjir graha i fico.dakle ante markovic nam je dao ono sto nam je cijelo vrijeme falilo!ekonomsko blagostanje plus demokratija-jugoslavija je imala sanse da prestigne italiju...i onda se pojavio srpski nacionalizam,milosevic,nikola ljubicic i ostali podobni drugovi...dalji tok ti je vjerovatno poznat...

fakat nam je svega falilo samo se pitam kako smo oragnizovali olimpijadu izgradili silne zgrade i postrojenja otkud ljudima vikendice golfova nije bio samo fićo pa se pitam kako se asfaltiraše toliki putevi glavni i lokalni i čokolade se jele braco i seka i zorine bombone vala ništa nije bilo do ante markovića
Lijepo je da se neko napokon sjetio i makroekonomskih te u cijelom svijetu jako bitnih pokazatelja tipa postojanja čokolada s dva posto kakao praha, Braco i Seka. Nismo pred olimpijadu jeli samo ove legendarne čokolade za koje je jedna fašistička Milka bila niko i ništa, već se u samoposlugama mogle kupiti i tegle Maxwell House instant kafe, kako bi zapadni gosti pomisli da smo se riješili agresorsko-okupatorske turske kafe i živjeli u blagostanju. Za čudo, par dana nakon olimpijade nestade i Maxwella, a za Bracu i Seku se iskreno ne sjećam, znam samo da uskoro Agrokomercov Tops postade simbol socijalističkog uspjeha.

Što se naših puteva tiče, kažu da su u doba olimpijade ufatili bataljon njemačkih i japanskih špijuna pristiglih sa olimpijskim plamenom, a samo s jednim ciljem -- otkriti tajnu kvaliteta bosanskih proleterskih cesta i trotoara.

A za finansiranje Olimpijade, pogledaj pokrivenost troškova prihodima od TV prava, prevashodno američkog ABC-a, ne bilo ti zapovijeđeno.
Ma propast gola. Mene čudi što to sve nisu selotejpom lijepili da opstane ! Valjda nisu imali selotejpa !!! Olimpijada nam je poklonjena , finansirali su je štrumfovi a prihod potrošili komunističke birokrate....pitam se kako smo tako neuki , zaostali , neuhranjeni , dužni , i primitivni zapravo išta i znali ?
Recimo 1945 smo imali 20 kilometara asfalta U CIJELOJ REPUBLICI a 1985 nije bilo asfalta SAMO PO ŠUMSKIM STAZAMA i vrletima. Hvala Japancima pa su riješili misteriju otkud asfalt ??? Znaju japanci a mi što smo gradili - ne znamo , mi maštamo.
Naši doktori nauka zapravo to nisu ! Sve što je izgrađeno -nije izgrađeno to je fatamorgana ! Stanovi u kojima živimo , obrazovanja koja imamo , poslovi koje radimo zapravo ne postoje. To je ustvari sve na kredit i mi to nemamo ! Mi zapravo ne postojimo !!!
Jao kako smo glupi pa to ne vidimo :roll: :roll:

klavirdžija

#630 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by klavirdžija » 27/05/2013 18:21

Pa japanci su zato i došli, da vide kako smo za samo 40 godina uspjeli asfaltirati nekih 200 km puteva širine od čitavih dva i po metra, makar ih svake godine morali popravljati isponove! Sjećam se da je jedan namah i prešao na islam, jer su ga ubijedili da je to tek posljedica zamaha islamizacije muslimana koju neki ozbiljni proleterski analitičar i ovdje spomenu..

radostan dan

#631 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan » 27/05/2013 18:23

jedno fuZbalsko razmišljanje...
mnogi se smiju dinamu iz zagreba, kanta od ekipe, služi za nabijanje i poboljšanje gol razlike ostalih učesnika lige evropskih prvaka.
tačno.
samo, hajte vi, navijači i komentatori ostalih ekipa sa prostora ex yu, sa svojim klubovima obezbjedite skoro stalno učešće u ligi šampiona, pa onda ocjenjujte dinamo.

sabina1

#632 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by sabina1 » 27/05/2013 18:31

KatarinaKosaca wrote:
tvsabina wrote:fakat nam je svega falilo samo se pitam kako smo oragnizovali olimpijadu izgradili silne zgrade i postrojenja otkud ljudima vikendice golfova nije bio samo fićo pa se pitam kako se asfaltiraše toliki putevi glavni i lokalni i čokolade se jele braco i seka i zorine bombone vala ništa nije bilo do ante markovića
Istinu je napisao. Bila je redukcija struje, par nepar se auta, nije bilo brace i seke nego šećerne table, nije bilo putera, kafe, deterdženta. Kad je Milka Planinc bila premijer. Naravno, na nju se nije odnosilo , pa je u isto vrijeme napravila vilu u Vodicama. Yu je imala ekonomski zamah 70-tih, 80-te su bile stagnirajuće i ekonomija je padala. Jedno je voljeti nešto ili žaliti za nečim, ali ne mogu se izvrtati činjenice. :wink:
Katarina ,

i sama se djelimično sjećam dosta ovoga što si napisala. Sjećam se da sam krajem osamdesetih na dar dobila kinder-jaje iz Njemačke ! To mi je bilo ravno svjetskom čudu :shock: a čokolada koju sam pojela najslađa na svijetu a dječak na biciklu koji sam sastavila kao igračku iz njega je čuvan duuuugo...smatrala sam ga relikvijom.
Pila sam fructal , jela eurokrem takovo i tops .
No.
Svi nedostatci planske ekonomije koji su se odražavali u maloprodaji su zapravo rezultat političkog sistema a nikako ekonomskih slabosti i nedostataka. Jugoslavija je bila ekonomski jaka imala je snažno razvijenu socijalnu crtu, svoje novce je osim u vojsku ulagala i u obrazovanje , puteve , primarni ekonomski sektor i nikako nije bila to što nepioniri pokušavaju reći navodeći primjere koji su tačni....ali nikako reprezentativni za njihovu temu i ideju.
Nije poenta u žalu , nego je poenta u nama. Falsifikovanjem historije falisfikujemo budućnost. Njihov falisfikat nije čak ni ekonomske prirode jer upoređivati ekonomije SR Bosne i Hercegovine i Bosne i Hercegovine je zbilja neumjesno zbog naših očeva/djedova koji su puno radili i stvarali (omogućio im sistem) njihov falisifikat se zapravo zasniva na političko-ideološkoj netrpeljvosti , tobožnjoj ugroženosti a (ne)namjerno obuhvata ekonmske tokove za šta nema uporište u nauci.
To me tišti , jer ono smo što jesmo a ne ono što nam žele nametnuti zarad kratkoročnih ciljeva.
Pozdrav :thumbup:

sabina1

#633 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by sabina1 » 27/05/2013 18:37

klavirdžija wrote:Pa japanci su zato i došli, da vide kako smo za samo 40 godina uspjeli asfaltirati nekih 200 km puteva širine od čitavih dva i po metra, makar ih svake godine morali popravljati isponove! Sjećam se da je jedan namah i prešao na islam, jer su ga ubijedili da je to tek posljedica zamaha islamizacije muslimana koju neki ozbiljni proleterski analitičar i ovdje spomenu..
Znam da je uloga Islama (ovom prilikom se izvinjavam svim muslimanima/kama koji budu čitali post - od srca) krucijalno važna za izgradnju puteva Bosne i Hercegovine pod japanskim pokroviteljstvom.

Mnogo toga se propustilo nepohađanjem pionirske škole u Kumrovcu , jer kad god nestane argumenata o kojima se kobajagi raspravlja , odmah se u raspravu uključuje Islam kako bi priča dobila političku ili religijsku komponentu a cijela bulumenta napisanih gluposti bila relativizovana.
Ponavljam , izvinjavam se svim muslimanima i muslimankama.

Nisko , jadno , patetično.
Last edited by sabina1 on 27/05/2013 18:38, edited 1 time in total.

vatrogasac

#634 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by vatrogasac » 27/05/2013 18:37

dragan.s wrote: To što su rađeni neki projekti i što se nešto planiralo ne znači i da je to realizivano. U stvari ne znam da je i postajala ijedna TE na naftu tj. mazut. Čak ni na plin, koji je ušao u širu upotrebu 80-tih u nekim gradovima.
"htjela sve zasnivati" nije isto što i zasnivala je.
Planirano je da se zatvori rudnik uglja i da pređe na naftu, ali upravo zbog poskupljenja nafte 1973. vratilo se opet rudnicima uglja. Pitaj još uvijek živog udbaša Bahrudina Bijedića koliko je Tito vršio pritisak na Džemu da poslije smrti reisa Kemure izaberu nekog koji poznaje dobro arapski jezik da bi uspostavio diplomatske odnose sa kraljom Halidom i S. Arabijom upravo što smo bili 'žedni' nafte. Nije slučajno da baš te 1974. jedan narod dobije ime Muslimani.

Potrošnja preko 12 milijardi tona nafte godišnje dovoljno govori koji je primarni energent bio.

sinuhe

#635 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by sinuhe » 27/05/2013 18:38

Izvoz po svaku cijenu a potrosnja nebitna. Na Zapadu se hvataju za glavu kad potrosnja padne :D

vatrogasac

#636 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by vatrogasac » 27/05/2013 18:44

tvsabina wrote: Pila sam fructal , jela eurokrem takovo i tops .
Nisu svi.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#637 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by KatarinaKosaca » 27/05/2013 18:48

tvsabina wrote:Katarina ,

i sama se djelimično sjećam dosta ovoga što si napisala. Sjećam se da sam krajem osamdesetih na dar dobila kinder-jaje iz Njemačke ! To mi je bilo ravno svjetskom čudu :shock: a čokolada koju sam pojela najslađa na svijetu a dječak na biciklu koji sam sastavila kao igračku iz njega je čuvan duuuugo...smatrala sam ga relikvijom.
Pila sam fructal , jela eurokrem takovo i tops .
No.
Svi nedostatci planske ekonomije koji su se odražavali u maloprodaji su zapravo rezultat političkog sistema a nikako ekonomskih slabosti i nedostataka. Jugoslavija je bila ekonomski jaka imala je snažno razvijenu socijalnu crtu, svoje novce je osim u vojsku ulagala i u obrazovanje , puteve , primarni ekonomski sektor i nikako nije bila to što nepioniri pokušavaju reći navodeći primjere koji su tačni....ali nikako reprezentativni za njihovu temu i ideju.
Nije poenta u žalu , nego je poenta u nama. Falsifikovanjem historije falisfikujemo budućnost. Njihov falisfikat nije čak ni ekonomske prirode jer upoređivati ekonomije SR Bosne i Hercegovine i Bosne i Hercegovine je zbilja neumjesno zbog naših očeva/djedova koji su puno radili i stvarali (omogućio im sistem) njihov falisifikat se zapravo zasniva na političko-ideološkoj netrpeljvosti , tobožnjoj ugroženosti a (ne)namjerno obuhvata ekonmske tokove za šta nema uporište u nauci.
To me tišti , jer ono smo što jesmo a ne ono što nam žele nametnuti zarad kratkoročnih ciljeva.
Pozdrav :thumbup:
:) Pozdrav i tebi

Upravo radi boldirane rečenice koju si napisala, ne treba niti glorificirati tu zemlju, nije bila bogata, niti treba nipodaštavati ono što je bilo dobro. Uspoređivati se ne može nikako sa ovim sad. Jer, bilo je potpuno drugačije međunarnodno okruženje, drugi politički sistem, velika zemlja, veće tržište itd.
U vojsku se ulagalo i to nam se obilo o glavu.. ali hajde, druga tema. Školstvo je bilo dobro i jako, posao se dobivao i tad preko štele iako ga je bilo puno više pa se ne spominje toliko. Privredna reforma iz 1965 je potpuno propala. Kapitalističke zemlje zapadne Europe su imale potražnju za radnom snagom pa se išlo, radilo. Tito nije nesvrstane osnovao radi ideje, nego tržišta oružja, pa je napravio gigantske tvornice namjenske industrije koje su upošljavale puno radnika. Potez za 10, bez sumnje. Uspon sedamdesetih. Osamdesete donose pad, ekonomsko slabljenje i očajan period MIlke Planinc kao premijera. Poslije dolazi južnoamerička inflacija gdje samo mešetari, šverceri profitiraju.

dragan.s

#638 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by dragan.s » 27/05/2013 18:48

vatrogasac wrote: Planirano je da se zatvori rudnik uglja i da pređe na naftu, ali upravo zbog poskupljenja nafte 1973. vratilo se opet rudnicima uglja. Pitaj još uvijek živog udbaša Bahrudina Bijedića koliko je Tito vršio pritisak na Džemu da poslije smrti reisa Kemure izaberu nekog koji poznaje dobro arapski jezik da bi uspostavio diplomatske odnose sa kraljom Halidom i S. Arabijom upravo što smo bili 'žedni' nafte. Nije slučajno da baš te 1974. jedan narod dobije ime Muslimani.

Potrošnja preko 12 milijardi tona nafte godišnje dovoljno govori koji je primarni energent bio.
Šta je sve planirano u SAD dok ih nije zviznula naftna kriza?
Opet ponavljam, to što je planirano ne znači da je to i ostvareno, u stvari znamo i da nije.
Podatak o 12 milijardi tona nafte (ako je tačan) ne znači ništa ako nemaš podatak koliko je uglja potrošeno. Tek onda možemo reći koji je energent bio glavni.
A to oko Džeme i imena jednog konstitutivnog naroda u BiH je ipak za neke druge teme.

madner

#639 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner » 27/05/2013 19:45

vatrogasac wrote:
madner wrote:
Kaj rece i osta ziv. 70 su godine velikog rasta privrede i ekonomije SFRJ-a. Zapravo su sredinom 70ih uzete najveci krediti i Jugoslavija je postala "najvece" gradiliste u Evropi.
A da li je naftni udar iz 1973. dotakao i SFRJ uzimajući u obzir da je Tito skoro svu industriju bazirao na nafti kao energentu?
Nije, ogromna ulaganja su rezultat pokusaja da se politicka kriza zasminka povecanjem zivotnog standarda. Direktna posljedica smjene liberala u Srbiji i nacionalista u Hrvatskoj.

udrch

#640 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by udrch » 27/05/2013 21:09

tvsabina wrote:
klavirdžija wrote:Pa japanci su zato i došli, da vide kako smo za samo 40 godina uspjeli asfaltirati nekih 200 km puteva širine od čitavih dva i po metra, makar ih svake godine morali popravljati isponove! Sjećam se da je jedan namah i prešao na islam, jer su ga ubijedili da je to tek posljedica zamaha islamizacije muslimana koju neki ozbiljni proleterski analitičar i ovdje spomenu..
Znam da je uloga Islama (ovom prilikom se izvinjavam svim muslimanima/kama koji budu čitali post - od srca) krucijalno važna za izgradnju puteva Bosne i Hercegovine pod japanskim pokroviteljstvom.

Mnogo toga se propustilo nepohađanjem pionirske škole u Kumrovcu , jer kad god nestane argumenata o kojima se kobajagi raspravlja , odmah se u raspravu uključuje Islam kako bi priča dobila političku ili religijsku komponentu a cijela bulumenta napisanih gluposti bila relativizovana.
Ponavljam , izvinjavam se svim muslimanima i muslimankama.

Nisko , jadno , patetično.
Sabina, nema potrebe dokazivati nešto čemu nisi svjedočila..
nažalost, Goran je u pravu za sve što je rekao..
možeš zamisliti koliko nam je bilo dobro kad Dragan.S kaže da se par-nepar nije dugo zadržao, samo 1-2 godine..

sinuhe

#641 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by sinuhe » 27/05/2013 21:17

Ali zanimljiva zemlja na svoj nacin. Cak i cudna.
Sjecam se kad bi stari isao na vojne vjezbe, kao u rat da ide :lol:

Micaha

#642 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Micaha » 27/05/2013 21:29

sinuhe wrote:Ali zanimljiva zemlja na svoj nacin. Cak i cudna.
Sjecam se kad bi stari isao na vojne vjezbe, kao u rat da ide :lol:
Nismo znali za bolje pa mislili da nide nema tako... Sto je umjetnost po sebi

vatrogasac

#643 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by vatrogasac » 27/05/2013 21:37

madner wrote:
vatrogasac wrote:
madner wrote:
Kaj rece i osta ziv. 70 su godine velikog rasta privrede i ekonomije SFRJ-a. Zapravo su sredinom 70ih uzete najveci krediti i Jugoslavija je postala "najvece" gradiliste u Evropi.
A da li je naftni udar iz 1973. dotakao i SFRJ uzimajući u obzir da je Tito skoro svu industriju bazirao na nafti kao energentu?
Nije, ogromna ulaganja su rezultat pokusaja da se politicka kriza zasminka povecanjem zivotnog standarda. Direktna posljedica smjene liberala u Srbiji i nacionalista u Hrvatskoj.
Da...pokušaj. Poslije MASPOK-a počela je "hrvatska šutnja" koja je trajala sve do početka osamdesetih. "Srpska šutnja" je bila pogubnija.

dragan.s

#644 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by dragan.s » 27/05/2013 21:51

udrch wrote:Sabina, nema potrebe dokazivati nešto čemu nisi svjedočila..
možeš zamisliti koliko nam je bilo dobro kad Dragan.S kaže da se par-nepar nije dugo zadržao, samo 1-2 godine..
Goran po običaju preuveličava, ali sa njim ne raspravljam i on nije tema.
Par-nepar nije izmislila Milka Planinc ni SFRJ. Prvi su ga uveli Amerikanci 1973-će s tim da su oni koliko sam shvatio smjeli voziti, ali nisu smjeli tankati gorivo na pumpi po sistemu par-nepar. Tokom krize 1979-te (a ta kriza je i kod nas dovela par-nepar) u nekim američkim saveznim državama su uveli bonove za gorivo.
http://en.wikipedia.org/wiki/1979_energy_crisis
http://www.upi.com/Audio/Year_in_Review ... 2377023-4/
Ne mogu se tačno sjetiti koliko je trajao sistem par-nepar pa sam zato rekao 1-2 godine. Čisto jer kad ljudi koji tada nisu ni rođeni čitaju neke postove stiču utisak da je par-nepar bio najmanje 20 godina.
I istine radi, nakon ukidanja par-nepar sistema uvedeni su bonovi za gorivo sa kojima se jedino moglo tankovati. I to nije dugo potrajalo, ali pošto sam tada još bio student stvarno ne znam tačno koliko.

respo

#645 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by respo » 27/05/2013 22:19

par-nepar se danas koristi u nekim gradovima da bi se smanjilo zagadjenje
a par nepar bi dobro dosao u sarajevu danas da se smanje guzve u centru

insomnia78

#646 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by insomnia78 » 27/05/2013 22:28

respo wrote:par-nepar se danas koristi u nekim gradovima da bi se smanjilo zagadjenje
a par nepar bi dobro dosao u sarajevu danas da se smanje guzve u centru
Ali to nema veze sa ondasnjim l
Par-nepar

s' moje sokoćalo

madner

#647 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner » 27/05/2013 22:29

Uglavnom, mora se sagledati slika. 1941 su od 100 radnika tek 2 radila u industriji. Ukupno 300 000 radnika u cijeloj Ju.

Zemlja mnogo iza Rumunije, Madjarske (Italiju ni u snu niko ne bi smio spomenuti).

radostan dan

#648 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by radostan dan » 27/05/2013 22:30

ovdje se -debelo pregoni-, rekli bi stari...
par-nepar nije trajao ni godinu.
bonovi za kafu i deterdžent -1982, par mjeseci.
restrikcije struje -par mjeseci, s 1982. na 1983.
čuj nije bilo banana? :mrgreen: nije bilo ni hladnjača, potpuno drugo poimanje trgovine i snabdjevenosti, ne ovdje, nego u evropi. svako voće je bilo kako bog zapovjeda - sezonsko i prirodno- i znalo se kad šta -ide i sazrijeva- u martu, maju, oktobru.

da vidim dalje primjedbe, pa da nastavim...

čokolade?
najljepše želje, ledene kocke,itd, itd, krašove,takovo, punjene, sa lješnjakom, grožđicama, kakve hoćeš...

fukarluk?
pa počeo je baš sa antom, ne zbog anta nego zbog rupa u zakonu...
džirlo proizvodi za džirlo narod u svakom segmentu njegovog bitisanja, kao uvertira za bolju budućnost u koju smo srljali. :mrgreen:
Last edited by radostan dan on 27/05/2013 22:38, edited 3 times in total.

madner

#649 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner » 27/05/2013 22:31

Carine na Njemacka auta su bile ogromne a domaca smece :D

sabina1

#650 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by sabina1 » 27/05/2013 22:32

udrch wrote: Sabina, nema potrebe dokazivati nešto čemu nisi svjedočila..
Urdch , bila sam dovoljno "velika" da upamtim mnogo toga i da odlično svjedočim.
Moji roditelji su također svjedoci , njihovi roditelji također.

Politički i ekonomski haos u kom smo sada se ne može porediti ni sa čim...."problemi" oko viška ili manjka nekoliko zrna kafe ili par-nepar vožnja u nekadašnjoj zemlji predstavljaju odmor...Havaje...
Pozdrav

Locked