Martin Luther u Bosni?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#1 Martin Luther u Bosni?

Post by Edin Wien »

Nedavno sam u youtube videu o kome je na ovom forumu bilo dosta diskusije cuo prof. Spahica
da kaze da je osnivac Reformacije Martin Luther (1483-1546) boravio u Bosni i bio pod uticajem
bogumilskog/crkvenobosanskog ucenja.

Na internetu se nazalost nista o tome ne moze naci tako da predpostavljam da se radi o nekom
istrazivanju koje je prof. Spahic radio sa svojim saradnicima.

Za mene koji se skolovao u Njemackoj gdje se o Lutheru dosta i uci ova cinjenica je sasvim nova i sama po
sebi senzacija.

Da li ima forumasa koji su bolje upoznati sa ovim ili su mozda studenti i saradnici Prof. Spahica?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by asurbanipal »

Edin Wien wrote:Nedavno sam u youtube videu o kome je na ovom forumu bilo dosta diskusije cuo prof. Spahica
da kaze da je osnivac Reformacije Martin Luther (1483-1546) boravio u Bosni i bio pod uticajem
bogumilskog/crkvenobosanskog ucenja.

Na internetu se nazalost nista o tome ne moze naci tako da predpostavljam da se radi o nekom
istrazivanju koje je prof. Spahic radio sa svojim saradnicima.

Za mene koji se skolovao u Njemackoj gdje se o Lutheru dosta i uci ova cinjenica je sasvim nova i sama po
sebi senzacija.

Da li ima forumasa koji su bolje upoznati sa ovim ili su mozda studenti i saradnici Prof. Spahica?
Zaista, čisto sumnjam da je dolazio u Bosnu s obzirom na to da je Bosna u tom periodu bila u sastavu Osmanskog carstva...Također u tom periodu se počela mijenjati i vjerska slika stanovništva... :roll:
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#3 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by IHAVEDREAM »

KING
:oops: Da nije svoj sanak usnio i Bosni.... :lol: :lol: (Znam, nidje veze, ali haj' da nesto napisem)... :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by Bosanac sa dna kace »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
jel to rijec o Besimu Spahicu?
imal neki ocit dokaz? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
k3ngur
Posts: 1945
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#5 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by k3ngur »

asurbanipal wrote:
Edin Wien wrote:Nedavno sam u youtube videu o kome je na ovom forumu bilo dosta diskusije cuo prof. Spahica
da kaze da je osnivac Reformacije Martin Luther (1483-1546) boravio u Bosni i bio pod uticajem
bogumilskog/crkvenobosanskog ucenja.

Na internetu se nazalost nista o tome ne moze naci tako da predpostavljam da se radi o nekom
istrazivanju koje je prof. Spahic radio sa svojim saradnicima.

Za mene koji se skolovao u Njemackoj gdje se o Lutheru dosta i uci ova cinjenica je sasvim nova i sama po
sebi senzacija.

Da li ima forumasa koji su bolje upoznati sa ovim ili su mozda studenti i saradnici Prof. Spahica?
Zaista, čisto sumnjam da je dolazio u Bosnu s obzirom na to da je Bosna u tom periodu bila u sastavu Osmanskog carstva...Također u tom periodu se počela mijenjati i vjerska slika stanovništva... :roll:
Nije sva Bosna bila dio Osmanskog carstva, naprimjer Jajce i Banja Luka se tek osvojeni 1528/29 godine, Krupa 1565 a Bihac 1592 godine, a Luther je zivio od 1483-1546. Ali opet za ovo nikad nisam ni cuo...
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#6 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by Edin Wien »

Da, radi se o ovom predavanju prof. Besima Spahica



Negdje nakon 15 minute govori o Katarima i Lutheru. Kako sam ja razumio, a covjek stvarno prebrzo govori,
Martin Luther je dolazio da posjeti nekoga velikodostojnika Bosanske Crkve nedaleko od Kaknja.
Spahic u jednom pokazuje rukom kao da se radi o nekoj bliskoj lokaciji.

Citao sam tekst o Lutheru na Wikipediji i na Njemackom i Engleskom ali o ovoj posjeti nema nista.
Mozda se moze naci u nekoj detaljnijoj Lutherovoj biografiji.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#7 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by theTruePath »

tad su valjda bosanski krstjani masovno prelazili na islam,tu se nasao Luther :oops:
melac
Posts: 1548
Joined: 25/08/2008 19:33

#8 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by melac »

Možda je doš'o čo'ek piramide obać na Visoko?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#9 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by asurbanipal »

ak81 wrote:
asurbanipal wrote:
Edin Wien wrote:Nedavno sam u youtube videu o kome je na ovom forumu bilo dosta diskusije cuo prof. Spahica
da kaze da je osnivac Reformacije Martin Luther (1483-1546) boravio u Bosni i bio pod uticajem
bogumilskog/crkvenobosanskog ucenja.

Na internetu se nazalost nista o tome ne moze naci tako da predpostavljam da se radi o nekom
istrazivanju koje je prof. Spahic radio sa svojim saradnicima.

Za mene koji se skolovao u Njemackoj gdje se o Lutheru dosta i uci ova cinjenica je sasvim nova i sama po
sebi senzacija.

Da li ima forumasa koji su bolje upoznati sa ovim ili su mozda studenti i saradnici Prof. Spahica?
Zaista, čisto sumnjam da je dolazio u Bosnu s obzirom na to da je Bosna u tom periodu bila u sastavu Osmanskog carstva...Također u tom periodu se počela mijenjati i vjerska slika stanovništva... :roll:
Nije sva Bosna bila dio Osmanskog carstva, naprimjer Jajce i Banja Luka se tek osvojeni 1528/29 godine, Krupa 1565 a Bihac 1592 godine, a Luther je zivio od 1483-1546. Ali opet za ovo nikad nisam ni cuo...
Mea culpa...Zahvaljujem se na ispravci. :)
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by Truba »

danas mu je rođendan... ta štetočina :D
martine martine šta napravi jedina dobra ti je stvar što si bivšoj časnoj napravio 5 djece

međutim da je bio u bosni je u rangu da je hićo služio vojni rok na sokocu :D
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#11 Re: Martin Luther u Bosni?

Post by breuer »

Kal'noviku :P
Post Reply