Ranjeni vojnik iz Nevesinja

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#26 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by poznanik »

casper_ wrote:
poznanik wrote:
casper_ wrote:bi li ti dozvolio da ti se ime spominje po forumu?
Ne postoji način zabrane, besmisleno je tako nešto i pomisliti, ako nije učinjena kleveta.

U ovom slučaju jedna osoba traži drugu, i pominje njeno ime i okolnosti, radi lakšeg prepoznavanja. Nikom nije nanesena šteta.
pa sta se onda nisi potpisao pravim imenom ispod avatara
Ti si malo pomiješao emocije, ne znam šta te uznemirilo iz uvodnog posta, ali bi možda trebao posmatrati njegovo pitanje kroz humanost.

Tvoje poređenje učesnika na ovom forumu i javno objavljenog pitanja o nestaloj osobi je potpuno besmisleno, to su dvije različitosti koje se ne mogu porediti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#27 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by spreca »

casper_ wrote:
spreca wrote:
casper_ wrote: Šta hoces da postignes pokretanjem teme ? Hvalis se ili hoces da pred pola svijeta prozivas covjeka. Dobra dijela su privatna a ne javna stvar. I ko si ti uopste da spominjes ime i prezime covjeka koji ti to nije dozvolio.
On ga je spasio.....nevidim ucemu je problem ako je spomenuo njegovo ime .Bezveze napadas covjeka.Pa sta ako hoce da se pohvali ima pravo na to,a jos bi ovo trebo poslati i dodiku ....jer on negira da je neko pomagao srbima u slicnim situacijama
bi li ti dozvolio da ti se ime spominje po forumu?
Ako me neko trazi ,moze slobodno da pise moje ime i prezime...inace kako bi me pronasao.....nema nista loseg u tome a nije ni zabranjeno
User avatar
casper_
Posts: 1096
Joined: 24/06/2010 12:26

#28 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by casper_ »

mislim da nije pošteno spominjati nečije ime na forumu bez njegovog odobrenja.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#29 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by poznanik »

xDenisx wrote:Nije ljudska velicina nego covjek koji je uradio ono sto bi svaki normalan uradio, i ono sto su mnogi i uradili bez da su osjecali potrebu da se onako virtuelno hvale time.
Moje znanje je skromno, bi li svoju trvrdnju da su "mnogi uradili slično" potkrijepio kakvim primjerom?
xDenisx
Posts: 485
Joined: 12/07/2010 12:33

#30 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by xDenisx »

poznanik wrote:
xDenisx wrote:Nije ljudska velicina nego covjek koji je uradio ono sto bi svaki normalan uradio, i ono sto su mnogi i uradili bez da su osjecali potrebu da se onako virtuelno hvale time.
Moje znanje je skromno, bi li svoju trvrdnju da su "mnogi uradili slično" potkrijepio kakvim primjerom?
Moj otac.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#31 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by poznanik »

xDenisx wrote:
poznanik wrote:
xDenisx wrote:Nije ljudska velicina nego covjek koji je uradio ono sto bi svaki normalan uradio, i ono sto su mnogi i uradili bez da su osjecali potrebu da se onako virtuelno hvale time.
Moje znanje je skromno, bi li svoju trvrdnju da su "mnogi uradili slično" potkrijepio kakvim primjerom?
Moj otac.
Bravo. :D

Hvala na primjeru, i pretpostavljao sam sličan odgovor. :lol:
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#32 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by gilbert »

casper_ wrote:mislim da nije pošteno spominjati nečije ime na forumu bez njegovog odobrenja.
Pa neznam kako ce covjek dobiti to odobrenje , Milorade ja bih da napisem na forumu da te trazim , je li to uredu ?
Jeste jeste samo pisi :-) :-) da moze da ga pita za odobrenje nebi covjek pisao po forumu i trazio ga .
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#33 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by chuchumbamayumbe »

Halo ba?!?!
Čovjek kaže da bi volio znati gdje je taj čovjek završio i šta se sa njim kasnije desilo!
Vjerovatno bi mu bio drago da ponovo vidi tog čovjeka i da popiju kafu, zašto da ne?
Nisu svi koji su bili u onoj tamo vojsci bili ono što mnogi misle da jesu, niti su mnogi mogli da biraju šta da rade.
Nije ovo nikakvo hvalisanje nego ljudski gest i potreba da čovjek nakon toliko godina sazna za sudbinu čovjeka kojemu je nekada, vjerovatno, spasio život.
Šta bi ste vi dežurne "patriote" učinile da ste se našli u takvoj situaciji?! Ubili čovjeka, ili mu, na neki način, pomogli?
Muka mi je od ovih...
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#34 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by gilbert »

chuchumbamayumbe wrote:Halo ba?!?!
Čovjek kaže da bi volio znati gdje je taj čovjek završio i šta se sa njim kasnije desilo!
Vjerovatno bi mu bio drago da ponovo vidi tog čovjeka i da popiju kafu, zašto da ne?
Nisu svi koji su bili u onoj tamo vojsci bili ono što mnogi misle da jesu, niti su mnogi mogli da biraju šta da rade.
Nije ovo nikakvo hvalisanje nego ljudski gest i potreba da čovjek nakon toliko godina sazna za sudbinu čovjeka kojemu je nekada, vjerovatno, spasio život.
Šta bi ste vi dežurne "patriote" učinile da ste se našli u takvoj situaciji?! Ubili čovjeka, ili mu, na neki način, pomogli?
Muka mi je od ovih...
Ma patriote bi mu slozile metak u glavu da ga ne bole rane po onoj bolje da traze njegov lobanju nego moju . :x
a garant su jos pisali u pelene kada se to desavalo
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#35 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by insomnia78 »

gilbert wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Halo ba?!?!
Čovjek kaže da bi volio znati gdje je taj čovjek završio i šta se sa njim kasnije desilo!
Vjerovatno bi mu bio drago da ponovo vidi tog čovjeka i da popiju kafu, zašto da ne?
Nisu svi koji su bili u onoj tamo vojsci bili ono što mnogi misle da jesu, niti su mnogi mogli da biraju šta da rade.
Nije ovo nikakvo hvalisanje nego ljudski gest i potreba da čovjek nakon toliko godina sazna za sudbinu čovjeka kojemu je nekada, vjerovatno, spasio život.
Šta bi ste vi dežurne "patriote" učinile da ste se našli u takvoj situaciji?! Ubili čovjeka, ili mu, na neki način, pomogli?
Muka mi je od ovih...
Ma patriote bi mu slozile metak u glavu da ga ne bole rane po onoj bolje da traze njegov lobanju nego moju . :x
a garant su jos pisali u pelene kada se to desavalo
Pa zar nije bolje???

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#36 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by spreca »

chuchumbamayumbe wrote:Halo ba?!?!
Čovjek kaže da bi volio znati gdje je taj čovjek završio i šta se sa njim kasnije desilo!
Vjerovatno bi mu bio drago da ponovo vidi tog čovjeka i da popiju kafu, zašto da ne?
Nisu svi koji su bili u onoj tamo vojsci bili ono što mnogi misle da jesu, niti su mnogi mogli da biraju šta da rade.
Nije ovo nikakvo hvalisanje nego ljudski gest i potreba da čovjek nakon toliko godina sazna za sudbinu čovjeka kojemu je nekada, vjerovatno, spasio život.
Šta bi ste vi dežurne "patriote" učinile da ste se našli u takvoj situaciji?! Ubili čovjeka, ili mu, na neki način, pomogli?
Muka mi je od ovih...
:thumbup:
gilbert
Posts: 627
Joined: 26/01/2012 04:27

#37 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by gilbert »

insomnia78 wrote:
gilbert wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Halo ba?!?!
Čovjek kaže da bi volio znati gdje je taj čovjek završio i šta se sa njim kasnije desilo!
Vjerovatno bi mu bio drago da ponovo vidi tog čovjeka i da popiju kafu, zašto da ne?
Nisu svi koji su bili u onoj tamo vojsci bili ono što mnogi misle da jesu, niti su mnogi mogli da biraju šta da rade.
Nije ovo nikakvo hvalisanje nego ljudski gest i potreba da čovjek nakon toliko godina sazna za sudbinu čovjeka kojemu je nekada, vjerovatno, spasio život.
Šta bi ste vi dežurne "patriote" učinile da ste se našli u takvoj situaciji?! Ubili čovjeka, ili mu, na neki način, pomogli?
Muka mi je od ovih...
Ma patriote bi mu slozile metak u glavu da ga ne bole rane po onoj bolje da traze njegov lobanju nego moju . :x
a garant su jos pisali u pelene kada se to desavalo
Pa zar nije bolje???

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Pa od ranjenog covjeka mi bas i neprijeti opasnost , a posto cu predpostaviti da 78 u tvom niku je godina rodjenja onda cu predpostaviti da nisi nikad vidio zarobljenog neprijateljskog vojnika . Sta mislis kada zarobis svog postara znas ga cijeli zivot ili kada zarobis ranjenika a on tek prije tri dana mobilisan ? Ljudskost i herojstvo je takvog covjeka zastiti i spasiti a lako je biti Batko and Co.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#38 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by Rimad »

Ne kažem ja da su "svi oni isti", ali kad spominjete humanost, da vam ispričam još jedan događaj.

Otac mi je ratovao, pa sam slušao razne ratne priče. Evo jedne od njih.

Jedinica u kojoj je bio moj otac je odradila neku akciju i naišli su na neke ranjene četnike. Jedan od naših je ranjenom četniku prislonio pušku na glavu da ga dokrajči. Neko je iz jedinice intervenisao i četo je razmijenjen. Kasnije je jedan Bošnjak (mislim iz Bijeljine) je pričao da je taj, nakon ranjavanja (valjda je bio teško ranjen u ruku - koliko se sjećam, ostala mu je nepokretna) zaklao dvojicu Bošnjaka (u Bijeljini mislim).

Nije ovo neka urbana legenda, jer sam lično čuo priču od svjedoka ova dva događaja.

Toliko o humanosti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#39 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by spreca »

Rimad wrote:Ne kažem ja da su "svi oni isti", ali kad spominjete humanost, da vam ispričam još jedan događaj.

Otac mi je ratovao, pa sam slušao razne ratne priče. Evo jedne od njih.

Jedinica u kojoj je bio moj otac je odradila neku akciju i naišli su na neke ranjene četnike. Jedan od naših je ranjenom četniku prislonio pušku na glavu da ga dokrajči. Neko je iz jedinice intervenisao i četo je razmijenjen. Kasnije je jedan Bošnjak (mislim iz Bijeljine) je pričao da je taj, nakon ranjavanja (valjda je bio teško ranjen u ruku - koliko se sjećam, ostala mu je nepokretna) zaklao dvojicu Bošnjaka (u Bijeljini mislim).

Nije ovo neka urbana legenda, jer sam lično čuo priču od svjedoka ova dva događaja.

Toliko o humanosti.
Mozda je ili mozda bi bas ovaj nekom nasem spasio zivot da je bio u mogucnosti........a svaki spaseni zivot je veliki plus
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#40 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by poznanik »

Rimad wrote:Ne kažem ja da su "svi oni isti", ali kad spominjete humanost, da vam ispričam još jedan događaj.

Otac mi je ratovao, pa sam slušao razne ratne priče. Evo jedne od njih.

Jedinica u kojoj je bio moj otac je odradila neku akciju i naišli su na neke ranjene četnike. Jedan od naših je ranjenom četniku prislonio pušku na glavu da ga dokrajči. Neko je iz jedinice intervenisao i četo je razmijenjen. Kasnije je jedan Bošnjak (mislim iz Bijeljine) je pričao da je taj, nakon ranjavanja (valjda je bio teško ranjen u ruku - koliko se sjećam, ostala mu je nepokretna) zaklao dvojicu Bošnjaka (u Bijeljini mislim).

Nije ovo neka urbana legenda, jer sam lično čuo priču od svjedoka ova dva događaja.

Toliko o humanosti.
Ovdje si vrlo umješno, onako super-perfidno, provukao priču da su svi isti, da nikom ne treba vjerovati i opraštati, vrlo zloban post si ostavio :-) :(
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#41 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by KatarinaKosaca »

poznanik wrote:Ovdje si vrlo umješno, onako super-perfidno, provukao priču da su svi isti, da nikom ne treba vjerovati i opraštati, vrlo zloban post si ostavio :-) :(
Ne mogu se stvarati generalni zaključci... LJudi su različiti, različito reagiraju u extremnim situacijama...
Nego, Nevesinje je malo mjesto, svi se znaju, zašto ne nazoveš nekog tamo u opštinu ili slično...
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#42 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by Rimad »

poznanik wrote:
Rimad wrote:Ne kažem ja da su "svi oni isti", ali kad spominjete humanost, da vam ispričam još jedan događaj.

Otac mi je ratovao, pa sam slušao razne ratne priče. Evo jedne od njih.

Jedinica u kojoj je bio moj otac je odradila neku akciju i naišli su na neke ranjene četnike. Jedan od naših je ranjenom četniku prislonio pušku na glavu da ga dokrajči. Neko je iz jedinice intervenisao i četo je razmijenjen. Kasnije je jedan Bošnjak (mislim iz Bijeljine) je pričao da je taj, nakon ranjavanja (valjda je bio teško ranjen u ruku - koliko se sjećam, ostala mu je nepokretna) zaklao dvojicu Bošnjaka (u Bijeljini mislim).

Nije ovo neka urbana legenda, jer sam lično čuo priču od svjedoka ova dva događaja.

Toliko o humanosti.
Ovdje si vrlo umješno, onako super-perfidno, provukao priču da su svi isti, da nikom ne treba vjerovati i opraštati, vrlo zloban post si ostavio :-) :(
Na znam kako si izvukao te zaključke. Izgleda da nije samo do onoga koji piše, već i do onoga koji čita.

Ono što sam htio je da dam kontraprimjer na konstatacije kako je to human gest.

Možda je to human gest,a možda je glup. Možda je taj vojnik kasnije nekome pomogao, možda je nekoga ubio.

Ono što sam želio istaći je da stvari u životu nisu tako jednostavne, da možemo tek tako donositi zaključke.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#43 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by poznanik »

Rimad wrote:
poznanik wrote:
Rimad wrote:Ne kažem ja da su "svi oni isti", ali kad spominjete humanost, da vam ispričam još jedan događaj...
Ovdje si vrlo umješno, onako super-perfidno, provukao priču da su svi isti, da nikom ne treba vjerovati i opraštati, vrlo zloban post si ostavio :-) :(
Na znam kako si izvukao te zaključke. Izgleda da nije samo do onoga koji piše, već i do onoga koji čita.
Na osnovu iskustva i uz pomoć nosa kojeg imam dužeg od D'Artanjanovog, posebno senzibiliziranog za mirise koje ostavljaju ideje i namjere poput tvoje, a i zahvaljujući djetelini: nisu me samo travom hranili :oops:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#44 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by chuchumbamayumbe »

Nikada ne znaš kome ćeš pomoći i šta će poslije da se desi, tako da...
Naravno da Batku ne bih pomogao nego ukin'o na mjestu, isto tako bih ukinuo svakoga za koga znam da vrijedi ona "oko za oko...".
Ali nekoga koga ne poznajem, ne bih...
istina i pravda
Posts: 39
Joined: 03/03/2012 13:24

#45 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by istina i pravda »

Hvala svima koji su pomogli da stupim u kontakt s Milovanovom obitelji. Ipak se radilo o Milovanu a ne o Miloradu.
Nikad se nije vratio iz rata, i uopće se ne zna kamo je nestao iz ratne bolnice Split.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#46 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by chuchumbamayumbe »

Znači, vodi se kao "nestao"?
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#48 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by Edin H. »

Woody wrote:@istina i pravda:

Mislim da mu u Splitu "Lora" nije ginula. U tom slučaju, pitanje je koliko si ga spasio :?
Kao sto woody svojevremeno napisa
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#49 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by zlajaBHF »

istina i pravda wrote:Hvala svima koji su pomogli da stupim u kontakt s Milovanovom obitelji. Ipak se radilo o Milovanu a ne o Miloradu.
Nikad se nije vratio iz rata, i uopće se ne zna kamo je nestao iz ratne bolnice Split.
Pise da je nestao u Mostaru ?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#50 Re: Ranjeni vojnik iz Nevesinja

Post by Nekako s proljeća »

'' Svjedok Tužilaštva BiH ispričao je kako su ga 30. aprila 1992. godine u jednoj kafani u Mostaru uhapsili pripadnici tzv. hrvatskih odbrambenih snaga /HOS/ zajedno sa Milovanom Zupcem, Markom Samardžićem i Đurom Škorom''
...
''Škoru su tukli čizmama po grudima, nakon čega su pričali da će ga odvesti u bolnici u Split, ali ga Bogdanović više nikada nije vidio, dok su zatvorenika Božu Balabana objesili lisicama za rešetke prozora, nakon čega je preminuo. Za Zupca kaže da je ranjen i da ne zna šta se poslije toga desilo sa njim.

Tužilaštvo BiH za zločine počinjene 1992. godine u Dretelju tereti Ediba Buljubašića, Ivana Zeleniku, Srećka Hercega, Ivana Medića i Marinu Grubišić-Fejzić.

http://www.sudbih.gov.ba/index.php?opci ... 98&jezik=b

'' Uhapsili su me HOS-ovci 30. aprila 1992. zato što sam na pitanje "Jeste li Srbi"? odgovorio potvrdno. Iz Mostara sam odveden u Ljubuški, u zatvor Lipno. Svakodnevne "porcije" batina, maltretiranja, prijatenji. Bilo je, ne mogu reći, i Hrvata koji su molili da me puste. Garantovali su za mene ali ustaše su neumoljive... Pored batina, redovno su nas i pekli. Potvrda za to su - crne fleke po rukama i nogama. Jednostavno, užare šipku na pa ruku, nogu. Meso zacvrči, a miris neprijatan. O bolovima da i ne pričam... Teže mi je palo ranjavanje Milovana Zubca, druga iz djetinjstva, nego sve drugo. Ustaše su ga, navodno, odvele u bolnicu. Ali, on tamo nikad nije stigao. Negdje su ga, na putu za Split, dokrajčili.
U Lipnom sam se sreo sa Dobroslavom Paragom i Milom Dedakovićem-Jastrebom. Za tu priliku svi smo obučeni u četničke uniforme. Onako neobrijane, vodili su nas ulicama Ljubuškog... Pošto smo, kao medvjedi na lancu, provedeni kroz grad, dolazi glavno: izvedoše nas pred Paragu i Dedakovića... Uz Paragu "naš", Srbin, Sergej Belović. Stojimo mirno s rukama na glavi.
- Jesi li ti snajperista, pita me Paraga.
- Nijesam, odgovorim.
Uto me zapovjednik Milićević puče šakom... Paraga se nasmija, a oni nastaviše da nas biju.
Nijesmo mogli za sve to vrijeme spavati. Danju radiš, a noću tuku li, tuku... I po pet-šest ....''



''Jedne me noći probudi tiho kucanje na prozor, javim se i začujem tihi očev glas. Naglo se skočim primaknem se prozoru da ga bolje čujem, a on nastavi govoriti:
"Neki muškarac leži ispred ulaznih vrata i zapomaže, zove u pomoć, kaže da je ranjen, jauče i traži pomoć govori da je Srbin!"

Pažljivo se izvučem kroz prozor, otac iza mene svijetli slabašnom baterijom, žurim prema ulaznim vratima, tamo uz vrata prislonjen leži visok muškarac u crnoj jakni. Bolno i tiho zapomaže: "Ljudi…, pomozite mi…, ranjen sam!"
Naglo se sagnem, razmaknem mu ruke dalje od tijela, opipam ga i upitan je li naoružan, - reče da nije. Sam se uvjerim da nema oružja, mokra mu jakna i sav je mokar. Zatim ga odmah upitam je li on pilot, tih su dana obarani avioni JNA nad Hercegovinom, reče da nije pilot. Vidim da je ranjen u glavu, kroz kratku crnu kosu vidim veliku posjekotinu na glavi ali nema puno krvi. Bos je, na desnoj mu nozi navučena najlonska bijela vrećica, podvezana špagom iznad stopala, puna je krvi i vode.

Prvo što mi je palo na pamet bilo je da tog nevoljnika moram što hitnije odvest na hitnu medicinsku pomoć. Dok sam obarao prvo sjedalo u autu gdje ću ga poleći, čujem da govori ocu da su ga neki ljudi zarobili u Mostaru. Oteli su mu auto i vozali ga dugo u prtljažniku, te da su ga tu u blizini bacili s mosta misleći kako su ga ubili. Otac se nad njim sažalio, pripalio mu cigaretu i savjetuje ga da nikome odmah ne govori da je Srbin, već da prvo kaže da je kršćanin pravoslavne vjere. Meni je putem rekao da se zove: Milovan Zubac 52. godište, sin Jovin iz Nevesinja. Stalno me pitao gdje se nalazi, ne smijem mu spomenuti da je u Ljubuškom, nisam bio siguran kako će reagirati, pa mu rečem da je blizu Mostara i da će mu se ubrzo pružiti prva pomoć. Ljubuški se nalazio u mrklom mraku, bez struje, skrenem prema Domu zdravlja i kad taj nevoljnik ugleda farovima obasjanu zgradu doma zdravlja odmah još teže zajauka i u svojoj agoniji uplašeno izusti: "Ovo je Ljubuški!"


Osoblje doma zdravlja izleti kad začuše škripu kočnica, povičem da vozim ranjenika, svi u jedan glas zavikaše da produžim u zgradu gimnazije, tamo je ratna bolnica i kirurgija. Za nepuni minut biti ćemo u ratnoj bolnici, nevoljnik ne prestaje jaukati jer je napokon saznao gdje se nalazi i zna da mu se ne piše dobro. Upitam ga kako zna da je ovo Ljubuški, reče da je radio u tvornici Soko Mostar, pa je često dolazio u Soko Ljubuški. Kad ga nešto zapitkujem manje jauče, tako ga upitam je li oženjen ima li djece? Kako mu to spomenuh on još jače briznu u plač i reče da ima dvije male kćerkice. Mene u tom trenu podsjeti na moje kćerkice, pa ga počnem tješiti i govorit da se ništa ne treba bojati, jer da je on ranjenik i da ga preko mene živog niko ne smije taknuti. Ne mislim da me uopće slušao, kad je spomenuo kćerkice nakon toga misli i jecaji ga negdje daleko odnesoše, u svojoj boli bio je skroz odsutan. Valjda se sjetio svoje obitelji, njegove kćerkice nisu imale dovoljno snage da ga čvrsto zagrle na zadnjem rastanku da ga zadrže i otmu nesretnoj sudbini koja potajno prati i jednako vreba sve smrtne ljude''

http://ljubuski.net/16969-crni-vrhovi-1 ... -dogadjaja
Post Reply