Vojskovodje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#251 Re: Vojskovodje

Post by detroit-mercy »

TheMule wrote: 13/05/2021 04:03
detroit-mercy wrote: 05/05/2021 17:55
TheMule wrote: 25/02/2011 06:56 Aleksandar Makedonski bez sumnje.

Hanibal, bin Walid, i Cezar su isto tu negdje. Mislim da su Cezar i bin Walid cesto zapostavljeni u ovakvim listama.




Amerikanci i Britanci su spasili Zapadnu Evropu od sudbine Istocne Evrope, nista vise. Nakon sto Njemci nisu uspjeli na samom pocetku unistiti otpor Rusa, postojao je samo jedan ishod-pobjeda Rusa.
Sovjeti nisu usvojili doktrinu puno zeljeza i mesa zbog toga sto su hteli vec zbog toga sto su morali. Imali su mase na raspolagaju. Sad reci da je SSSR najzasluzniji za pobjedu saveznika u ratu je malo preambiciozno. Pri tome zanemariti oko 400 hiljada jeepova i kamiona, 14 hiljada aviona, 8 hiljada vozila razlicite namjene, 13 hiljada tenkova, jednu trecinu eksploziva koju su sovjeti upotrijebili u ratu a koja je bila dostavljena kroz Lend-Lease program. Pored toga, hemikalije, nafta, aluminijum i jos masa toga. Ili u brojevima vise od 20 hiljada kacusa je postavljeno na sasije americkih Studebaker kamiona. 55% aluminija i vise od 80% bakra koje su sovjeti upotrijebili u ratu je doslo kroz ovaj program. Oko 2 hiljade lokomotiva i ko zna koliki broj vagona, a zna se da je zeljeznica bila od fundamentalnog znacaj za sovjete u pokretanju ljudstva i tehnike u ratu.
Preko 38 hiljada razlicitih masina je poslano u SSSR kao pomoc, 4.5 miliona tona hrane i da ne nabrajam vise.

Ili da citiramo Staljina i Hruscova
"I want to tell you what, from the Russian point of view, the president and the United States have done for victory in this war," Stalin said. "The most important things in this war are the machines.... The United States is a country of machines. Without the machines we received through Lend-Lease, we would have lost the war."

Nikita Khrushchev offered the same opinion.

"If the United States had not helped us, we would not have won the war," he wrote in his memoirs. "One-on-one against Hitler's Germany, we would not have withstood its onslaught and would have lost the war. No one talks about this officially, and Stalin never, I think, left any written traces of his opinion, but I can say that he expressed this view several times in conversations with me."

Interesantno je kako se kod nas malo zna o razmjerama ovog programa i njegovog uticaja na ishod rata.
Btw, Ameri su vec 42e razmisljali o Njemackoj nakon Hitlera, za njih je ono bio gotova stvar.
Upravu is u vezi logistike, da im nije bilo Amerike, to bi bila gotova stvar i Njemci bi ih progurali kroz planine tamo u Aziju. Ali mislim na cisto, vojni dio rata, borbe i bitke, previse se daje znacaja Patonu i njegovoj trecoj armiji, danu D, itd, sve je to tanko po meni, jer uz ogromno ljudstvo i pomoc, Rusi su bili nezaustavljivi. Ako se ne varam, Njemci su unistavali 4 Sovjetska tenka za svaki Njemacki koji je bio unisten, ali uzalud.

Ta logistika je interesantna stvar, jos je vise zapanjujuca bila u Tihom okeanu. Recimo, uvijek sam mislio da su Japanci i Amerikanci bili bare bare sto se tice brodova, mozda Ameri nesto jaci, ali tesko ranjeni nakon napada na luku Pearl Harbor. A onda sam vidio statistiku Americke proizvodnje po godinama, i vidio da Japanci nisu imali nikakve sance, a sve ostalo je propaganda.
Drugi svjetski rat je dobila primarno americka ekonomija/proizvodnja. Ovime ne bih da nipodastavam ostale, Sovjeti su platili ogromnu ljudsku zrtvu u tom ratu ali sami podaci o tome koliko toga je proizvedene i angazovano u WWII dovoljno govori o tome.
Japnau nikada nije bio cilj da zauzme Havaje ili vojskom napadne USA, sam Yamamoto je znao u sta se upusta ( mislim da je bio West Pointov diplomac) i upozoravao je na ekonomsku snagu Amerike.
Cilj napada je bio destkovati americku flotu na Pacifiku i zagospodariti Pacifikom. Yamamoto je rekao, imao 6 mjeseci da ovo uradimo ako ne uspijemo rat je gotov. Napad na Pearl Harbor je bio iznenadjenje ali na srecu, americki nosaci su dan prije isplovili iz Pearl Harbor-a radi rutinskih manevara. Tokom napada, potopljena su 22 americka broda (razaraca, fregate i sl) ali samo dva su bila nepovratno izgubljena Arizona i jos jedan, ne mogu se sjetiti imena (btw. posjetio sam ovaj memorijal, bio na Missouri-ju na kome je potpisana kapitulacija Japana, dosta interesantnih prica), ali u roku od par mjeseci 20 brodova je bilo izvadjeno iza mora i spremno za borbu. Neke od brodova su kada bi bili pogodjeni torpedima kapetani su namjerno potapali, otvore ventile na drugoj strani i brod tone vertikalno, jer ako ode na bok nepovratno je izgubljen.
Tacno 6 mjeseci od napada u Pearl Harbor-u, desio se Midway i prekretnica rata (mada neispunjen cilj Japana u Pearl Harboru je isto tako prekretnica) na Pacifiku, Amerikanci potapaju 4 japanska nosaca i to je bio kraj japanse mornarice kakvu smo znali do tada. Za Japan, manji gubitak je su bila ta 4 nosaca od ljudstva koje su izgubili na tim brodovima. Najbolje/strucnije ljude su izgubili na tim nosacima i nikada ih vise nisu mogli nadomjestiti.
Ima jedna dobra knjiga, Memoari Kamikaze, koja govori o tom nesrazmjeru u vatrenoj moci USA i Japana i kako su i u kamikazama uglavnom najebavali klinci i sirotinja dok piloti sa mornaricke akademije haman pa nikako :mrgreen: nije se puno promijenilo od WWII :mrgreen:.
Glede tehnike, Leopard je bio superioran tenk ali su ga ubili brojevima, svabo napravi 10 amerikanci 300, tako i sa avionima i sa svim drugim. Kompletna industrija u Detroitu (u to doba najveca auto industrija u svijetu) je stavljena u sluzbu proizvodnje vojne tehnike. Za cetiri godine nisu izabcili niti jedno auto za civilne potrebe ali su stancali tenkove i ostala vozila ko ludi. Nevjerovanti brojevi, otuda onda i oni fascinanti brojevi koji su kroz lend lease program isporucni Rusima, Britancima i drugim.
Isto tako ne treba zaboraviti da su stalnim bombardovanjima Njemacke, saveznici blokirali i umanjili ratnu proizvodnju Njemacke. Ovaj dio rata malo prolazi ispod radara jer se fokusiramo uglavnom na bitke i pojedinacna herojstva ali je isto tako vazan ako ne i vazniji dio. Desetkovanjem proizvodnje si desetkovao vatrenu/borbenu moc Wehrmachta.
Jako je ineresantno citati o ovim nekim drugim aspektima rata, proizvodnja, logistika, strategia i sl. Vec pocetkom 42e za Amere Hitler je bio gotov i raspravljalo se je medju saveznicima sta sa Njemackom nakon rata.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#252 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Meni je taj drugi svjetaki rat toliko isfurana i izlizana prica

Zelim citat npr knjige o finskom gradjanskom ratu o grckom gradjanskom ratu...
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#253 Re: Vojskovodje

Post by detroit-mercy »

Pa u neku ruku je i isfurana prica jer je rat o kome se je najvise pisalo i govorilo. Najveci rat u istoriji covjecanstva i naravno da kao taka pobudjuje najvecu paznju.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#254 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Sad citam knjigu o acimovicu dragiju jovanovicu i ljoticu
Pravo zanimljivo...

Kako je razlicuta sudbina bih i srbije i 2 zemlje u istom ratu

Hocemo nesto novo nesto divlje

Npr ne znam :mrgreen:
Sve je o svemu receno al uvijek iskoci nesto zanimljivo
Kupio sam gomilu literature o ndh i rasprodao...sranje
Sad sam se prebacio na sloveniju srbiju i makedoniju u 2.sv.ratu
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#255 Re: Vojskovodje

Post by studiorum_tuzlaensis »

Vojskovođa je osoba koja ima izuzetne sposobnosti vođenja bitke, postavke vojske i učestvuje u istim sa svojim vojnicima i ne gleda sa strane i čeka ishod. Vojskovođa nije geostrateg, političar ili diplomata. Svoje bitke do kraja rješava samo na bojnom polju.

Gledajući navedeno, teško ko da može biti konkurencija Hanibalu Barki i Aleksandru Makedonskom.

Malu prednost bi dao ipak Hanibalu koji je bio iskljucivo vojskovođa, a izgubio samo jednu bitku za cijeli život dok se borio sa najboljom i najjačom vojskom tog vremena bez konkurencije, rimskim legijama.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#256 Re: Vojskovodje

Post by AleksoMKD »

detroit-mercy wrote: 13/05/2021 14:39

Japnau nikada nije bio cilj da zauzme Havaje ili vojskom napadne USA, sam Yamamoto je znao u sta se upusta ( mislim da je bio West Pointov diplomac) i upozoravao je na ekonomsku snagu Amerike.
Cilj napada je bio destkovati americku flotu na Pacifiku i zagospodariti Pacifikom. Yamamoto je rekao, imao 6 mjeseci da ovo uradimo ako ne uspijemo rat je gotov. Napad na Pearl Harbor je bio iznenadjenje ali na srecu, americki nosaci su dan prije isplovili iz Pearl Harbor-a radi rutinskih manevara. Tokom napada, potopljena su 22 americka broda (razaraca, fregate i sl) ali samo dva su bila nepovratno izgubljena Arizona i jos jedan, ne mogu se sjetiti imena (btw. posjetio sam ovaj memorijal, bio na Missouri-ju na kome je potpisana kapitulacija Japana, dosta interesantnih prica), ali u roku od par mjeseci 20 brodova je bilo izvadjeno iza mora i spremno za borbu. Neke od brodova su kada bi bili pogodjeni torpedima kapetani su namjerno potapali, otvore ventile na drugoj strani i brod tone vertikalno, jer ako ode na bok nepovratno je izgubljen.
Tacno 6 mjeseci od napada u Pearl Harbor-u, desio se Midway i prekretnica rata (mada neispunjen cilj Japana u Pearl Harboru je isto tako prekretnica) na Pacifiku, Amerikanci potapaju 4 japanska nosaca i to je bio kraj japanse mornarice kakvu smo znali do tada. Za Japan, manji gubitak je su bila ta 4 nosaca od ljudstva koje su izgubili na tim brodovima. Najbolje/strucnije ljude su izgubili na tim nosacima i nikada ih vise nisu mogli nadomjestiti.
Mornaricki piloti lovci Japanske Imperijalne Mornarice su 1939-41 bili verovatno najbolje istrenirani mornaricki lovci na svetu. Citao sam da je trening pre 2 sv. rata bio neverovatno rigorozan do stepena da niko osim Japanaca ne bi ni pokusao takvo nesto.

Problem je nastao sto su gubitci u svetskom ratu bili toliki sto nije bilo sanse da zamene budu istog kvaliteta jer je mirnodobska obuka bila vrlo dugacka i temeljita ali skrojena za relativno malu elitnu grupu pilota, kada je odjednom postalo neophodno da se velike mase pilota ukluce u rat obuka je skracena i pojednostavljena.

Katastrofa kod Midveja kada je cela generacija lovaca izginula na palubama nosaca aviona je slomila mornaricke lovce i do kraja rata se nisu oporavili.

Plus nedostatak naftenih derivata je bio toliki sto su 1944 Japanski lovci stizali u eskadrile sa 60ak sati samostalnog naleta dok su amerikanci imali u proseku 600 sati pre dolaska u eskadrile.

Jos jedan veliki problem je sto su Japanci leteli do smrti ili ranjavanja koje bi uzrokovalo invaliditet, dok su Amerikanci redovno rotirali svoje iskusne pilote da prenesu novo znanje i tehnike borbe na mlade pilote na obuci.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#257 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

studiorum_tuzlaensis wrote: 13/05/2021 15:35 Vojskovođa je osoba koja ima izuzetne sposobnosti vođenja bitke, postavke vojske i učestvuje u istim sa svojim vojnicima i ne gleda sa strane i čeka ishod. Vojskovođa nije geostrateg, političar ili diplomata. Svoje bitke do kraja rješava samo na bojnom polju.

Gledajući navedeno, teško ko da može biti konkurencija Hanibalu Barki i Aleksandru Makedonskom.

Malu prednost bi dao ipak Hanibalu koji je bio iskljucivo vojskovođa, a izgubio samo jednu bitku za cijeli život dok se borio sa najboljom i najjačom vojskom tog vremena bez konkurencije, rimskim legijama.
Za Hanibalov neuspjeh krivi politikanti tog vremena. Trazio pojacanje kod Rima/Italije sadasnje, trazio da se pojaca odbrana Spanije danasnje, a ne napada ofanzivno u Francuskoj danasnjoj Rimljanska vojska. Jedina greska mu je bila kad je Rimljansku vojsku od oko 50.000 razbio i iskasapio kod danasnje Italije, sto nije usao i napao sam grad Rim, sto ga nije spalio i opljackao kako je tada bila praksa.

Nije htjeo, jer je htjeo da pokaze da nisu barbari/varvari, divljaci kao sto su ih smatrali. Bojali se tadasnji politikanti njegove slave i uticaja, da im neotme vlast iz ruku.

PS. Samo neznam je li bilo oko 50.000 ili oko 25.000 Rimljanskih vojnika i vojske koju je razbio i iskasapio kod danasnje Italije?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#258 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 14/05/2021 16:05
detroit-mercy wrote: 13/05/2021 14:39

Japnau nikada nije bio cilj da zauzme Havaje ili vojskom napadne USA, sam Yamamoto je znao u sta se upusta ( mislim da je bio West Pointov diplomac) i upozoravao je na ekonomsku snagu Amerike.
Cilj napada je bio destkovati americku flotu na Pacifiku i zagospodariti Pacifikom. Yamamoto je rekao, imao 6 mjeseci da ovo uradimo ako ne uspijemo rat je gotov. Napad na Pearl Harbor je bio iznenadjenje ali na srecu, americki nosaci su dan prije isplovili iz Pearl Harbor-a radi rutinskih manevara. Tokom napada, potopljena su 22 americka broda (razaraca, fregate i sl) ali samo dva su bila nepovratno izgubljena Arizona i jos jedan, ne mogu se sjetiti imena (btw. posjetio sam ovaj memorijal, bio na Missouri-ju na kome je potpisana kapitulacija Japana, dosta interesantnih prica), ali u roku od par mjeseci 20 brodova je bilo izvadjeno iza mora i spremno za borbu. Neke od brodova su kada bi bili pogodjeni torpedima kapetani su namjerno potapali, otvore ventile na drugoj strani i brod tone vertikalno, jer ako ode na bok nepovratno je izgubljen.
Tacno 6 mjeseci od napada u Pearl Harbor-u, desio se Midway i prekretnica rata (mada neispunjen cilj Japana u Pearl Harboru je isto tako prekretnica) na Pacifiku, Amerikanci potapaju 4 japanska nosaca i to je bio kraj japanse mornarice kakvu smo znali do tada. Za Japan, manji gubitak je su bila ta 4 nosaca od ljudstva koje su izgubili na tim brodovima. Najbolje/strucnije ljude su izgubili na tim nosacima i nikada ih vise nisu mogli nadomjestiti.
Mornaricki piloti lovci Japanske Imperijalne Mornarice su 1939-41 bili verovatno najbolje istrenirani mornaricki lovci na svetu. Citao sam da je trening pre 2 sv. rata bio neverovatno rigorozan do stepena da niko osim Japanaca ne bi ni pokusao takvo nesto.

Problem je nastao sto su gubitci u svetskom ratu bili toliki sto nije bilo sanse da zamene budu istog kvaliteta jer je mirnodobska obuka bila vrlo dugacka i temeljita ali skrojena za relativno malu elitnu grupu pilota, kada je odjednom postalo neophodno da se velike mase pilota ukluce u rat obuka je skracena i pojednostavljena.

Katastrofa kod Midveja kada je cela generacija lovaca izginula na palubama nosaca aviona je slomila mornaricke lovce i do kraja rata se nisu oporavili.

Plus nedostatak naftenih derivata je bio toliki sto su 1944 Japanski lovci stizali u eskadrile sa 60ak sati samostalnog naleta dok su amerikanci imali u proseku 600 sati pre dolaska u eskadrile.

Jos jedan veliki problem je sto su Japanci leteli do smrti ili ranjavanja koje bi uzrokovalo invaliditet, dok su Amerikanci redovno rotirali svoje iskusne pilote da prenesu novo znanje i tehnike borbe na mlade pilote na obuci.
Nacisti tj., Svabe i Imperijalisti tj., Japanci nisu imali sanse nikakve da dobiju rat. Teorija brojki, Amerika [USA] i Rusija [USSR] imale ukupnu populaciju od oko, mozda cak i preko 400 miliona ljudi, Njemacka i Japan za oko, mozda cak i malo vise od toga, manju populaciju za 50%.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#259 Re: Vojskovodje

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 16/05/2021 06:20 Za Hanibalov neuspjeh krivi politikanti tog vremena. Trazio pojacanje kod Rima/Italije sadasnje, trazio da se pojaca odbrana Spanije danasnje, a ne napada ofanzivno u Francuskoj danasnjoj Rimljanska vojska. Jedina greska mu je bila kad je Rimljansku vojsku od oko 50.000 razbio i iskasapio kod danasnje Italije, sto nije usao i napao sam grad Rim, sto ga nije spalio i opljackao kako je tada bila praksa.

Nije htjeo, jer je htjeo da pokaze da nisu barbari/varvari, divljaci kao sto su ih smatrali. Bojali se tadasnji politikanti njegove slave i uticaja, da im neotme vlast iz ruku.

PS. Samo neznam je li bilo oko 50.000 ili oko 25.000 Rimljanskih vojnika i vojske koju je razbio i iskasapio kod danasnje Italije?
Kartagenski politicari su se plasili da bi osvajanjem Rima postao toliko popularan da bi ih lako svrgao sa vlasti i postavio seba kao suverenog vladara.

Sto se tice (ne)osvajanja Rima, Hanibal nije napao jer nije imao dovoljno vojske i opsadne opreme, zato je i trazio pojacanje. A kako bi se Rim proveo mozemo samo nagadjati uzimajuci u obzir da se porodica Barka zaklela da ce unistiti Rim.

Mislim da su obje strane znale da se sukob moze zavrsiti samo unistenjem gubitnika.

Kod Kane su Rimljani izgubili oko 50.000 vojnika.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#260 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 17/05/2021 14:33
Sanjarko wrote: 16/05/2021 06:20 Za Hanibalov neuspjeh krivi politikanti tog vremena. Trazio pojacanje kod Rima/Italije sadasnje, trazio da se pojaca odbrana Spanije danasnje, a ne napada ofanzivno u Francuskoj danasnjoj Rimljanska vojska. Jedina greska mu je bila kad je Rimljansku vojsku od oko 50.000 razbio i iskasapio kod danasnje Italije, sto nije usao i napao sam grad Rim, sto ga nije spalio i opljackao kako je tada bila praksa.

Nije htjeo, jer je htjeo da pokaze da nisu barbari/varvari, divljaci kao sto su ih smatrali. Bojali se tadasnji politikanti njegove slave i uticaja, da im neotme vlast iz ruku.

PS. Samo neznam je li bilo oko 50.000 ili oko 25.000 Rimljanskih vojnika i vojske koju je razbio i iskasapio kod danasnje Italije?
Kartagenski politicari su se plasili da bi osvajanjem Rima postao toliko popularan da bi ih lako svrgao sa vlasti i postavio seba kao suverenog vladara.

Sto se tice (ne)osvajanja Rima, Hanibal nije napao jer nije imao dovoljno vojske i opsadne opreme, zato je i trazio pojacanje. A kako bi se Rim proveo mozemo samo nagadjati uzimajuci u obzir da se porodica Barka zaklela da ce unistiti Rim.

Mislim da su obje strane znale da se sukob moze zavrsiti samo unistenjem gubitnika.

Kod Kane su Rimljani izgubili oko 50.000 vojnika.
Kako sam ja shvatio imao je dovoljno snaga da napadne grad Rim i da ga opljacka i spali, iz razloga koji sam vec naveo nije. Grad je nakon te bitke bio neobranjiv, i stanovnici su bili u panici. Nakon toga Rimljani su odlucili da mobilisu sve koje su mogli, dok je on slao zahtjev za pojacanje i cekao.

Rimljani se pregrupisali i ostalo su porazi i historija. Onaj rival mu, Rimljanski vojskovodza iako je preuzeo Hanibalovu taktiku, i porazio Kartaginjane i unistio Kartagu, nije uspio da politicki uspije. Nakon svega toga Rimski senat ga fakticki nogirao.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#261 Re: Vojskovodje

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 17/05/2021 14:46 Kako sam ja shvatio imao je dovoljno snaga da napadne grad Rim i da ga opljacka i spali, iz razloga koji sam vec naveo nije. Grad je nakon te bitke bio neobranjiv, i stanovnici su bili u panici. Nakon toga Rimljani su odlucili da mobilisu sve koje su mogli, dok je on slao zahtjev za pojacanje i cekao.

Rimljani se pregrupisali i ostalo su porazi i historija. Onaj rival mu, Rimljanski vojskovodza iako je preuzeo Hanibalovu taktiku, i porazio Kartaginjane i unistio Kartagu, nije uspio da politicki uspije. Nakon svega toga Rimski senat ga fakticki nogirao.
Grad nije imao neki ogroman garnizin ali je imao jake zidove a Hanibalu je falila opsadna oprema plus je imao hiljade ranjenika.
Prilicno gradova u Italiji je jos uvek bilo na strani Rima i postojala je opasnist za oslabljenu vojsku udare u ledja.

Zato mu je bilo potrebno pojacanje sa pre svega inzinjercima za opsadu. Njegova vojska je bila totalno bez opreme za opsadu i za jedan manji grad su potrosili 8 meseci pre nego su isti osvojili.

Istini za volju Hanibalov brat Hasdrubal je pokusao doci sa pojacanjem i opsadnom opremom no Rimljani su ga razbili https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Metaurus
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#262 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 17/05/2021 16:48
Sanjarko wrote: 17/05/2021 14:46 Kako sam ja shvatio imao je dovoljno snaga da napadne grad Rim i da ga opljacka i spali, iz razloga koji sam vec naveo nije. Grad je nakon te bitke bio neobranjiv, i stanovnici su bili u panici. Nakon toga Rimljani su odlucili da mobilisu sve koje su mogli, dok je on slao zahtjev za pojacanje i cekao.

Rimljani se pregrupisali i ostalo su porazi i historija. Onaj rival mu, Rimljanski vojskovodza iako je preuzeo Hanibalovu taktiku, i porazio Kartaginjane i unistio Kartagu, nije uspio da politicki uspije. Nakon svega toga Rimski senat ga fakticki nogirao.
Grad nije imao neki ogroman garnizin ali je imao jake zidove a Hanibalu je falila opsadna oprema plus je imao hiljade ranjenika.
Prilicno gradova u Italiji je jos uvek bilo na strani Rima i postojala je opasnist za oslabljenu vojsku udare u ledja.

Zato mu je bilo potrebno pojacanje sa pre svega inzinjercima za opsadu. Njegova vojska je bila totalno bez opreme za opsadu i za jedan manji grad su potrosili 8 meseci pre nego su isti osvojili.

Istini za volju Hanibalov brat Hasdrubal je pokusao doci sa pojacanjem i opsadnom opremom no Rimljani su ga razbili https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Metaurus
To je zato kako sam ja shvatio sto je mimo senata mu brat pokusao doc s pojacanjem da mu pomogne, znaci s nedovoljno snaga, a zaskocila ga Rimljanska vojska kako se sjecam negdje u Francuskoj, blizu sadasnjeg Marseja valjda. Ali onda su na ovom jednom dokumentarcu o njemu sto je trajao danima po 2 sata slagali da je mogao napast grad Rim i spalit ga, i opljackat ga.

Uglavnom senat Kartage kriv za njegove poraze i sam poraz Kartage. S*ronje se bojale njega i njegove slave, bio omiljen medzu narodom.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#263 Re: Vojskovodje

Post by geralt »

Sanjarko wrote: 16/05/2021 06:29 Nacisti tj., Svabe i Imperijalisti tj., Japanci nisu imali sanse nikakve da dobiju rat. Teorija brojki, Amerika [USA] i Rusija [USSR] imale ukupnu populaciju od oko, mozda cak i preko 400 miliona ljudi, Njemacka i Japan za oko, mozda cak i malo vise od toga, manju populaciju za 50%.
Nacisti su vjerovali u vlastitu propagandu, da je SSSR trula vjestacka tvorevina koja ce se raspasti poslije prvog ozbiljnog vojnog poraza. Racunali su da ce rat na istoku biti gotov do kraja 1941.

Da se to stvarno desilo, i da su imali kontrolu nad resursima, industrijskim kapacitetima i radnom snagom SSSR-a, te da su imali na raspolaganju slobodne trupe i avione sa Istocnog fronta, vjerovatno bi dobili rat.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#264 Re: Vojskovodje

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 17/05/2021 17:10 Uglavnom senat Kartage kriv za njegove poraze i sam poraz Kartage. S*ronje se bojale njega i njegove slave, bio omiljen medzu narodom.
Meni su vrlo interesantni porazi gde glavnu krivicu ne snosi vojskovodja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#265 Re: Vojskovodje

Post by Sanjarko »

+1 za obojicu.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#266 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Nacisti nikad ne bi mogli dobiti rat
To je cinjenica
Kontrolirali bi kontinent
Ali uvijek bi bili u ratu s amerima i britancima
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#267 Re: Vojskovodje

Post by Hrmpallier »

S obzirom na odnos snaga i mislim da bi general Manerhajm bio svakako jedan od najvećih.

Mada, prema analizi u magistarskom radu generala H. Brzine, bitka kod Bedra je znatno poučniji primjer za nas od svih Manerhajmovih bitaka. :run: :-)
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#268 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Sljedeca knjiga mi je pohodi aleksandra makedonskog pa cemo se tipkati
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#269 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

500 godina od pada glavnog asteckog grada je danas
Cortes zauvijek zaustavio stotine tisuca ljudskih zrtvovanja i kanibalisticke gozbe


https://www.nedjelja.ba/hr/ljudi-zivot- ... 1521/21822
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#270 Re: Vojskovodje

Post by Tromblon »

Black swan wrote: 13/08/2021 13:20 500 godina od pada glavnog asteckog grada je danas
Cortes zauvijek zaustavio stotine tisuca ljudskih zrtvovanja i kanibalisticke gozbe


https://www.nedjelja.ba/hr/ljudi-zivot- ... 1521/21822
I napravio neviđeni genocid. Pobivši milione pobrisao narod sa lica zemlje. Ubijali, silovali, odsjecali ljudima udove zbog lažne vjere u boga, a zapravo zbog pohlepe. Mogu se svi ti španci nositi u tri hiljade pički materinih.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#271 Re: Vojskovodje

Post by geralt »

Tromblon wrote: 13/08/2021 15:50
Black swan wrote: 13/08/2021 13:20 500 godina od pada glavnog asteckog grada je danas
Cortes zauvijek zaustavio stotine tisuca ljudskih zrtvovanja i kanibalisticke gozbe


https://www.nedjelja.ba/hr/ljudi-zivot- ... 1521/21822
I napravio neviđeni genocid. Pobivši milione pobrisao narod sa lica zemlje. Ubijali, silovali, odsjecali ljudima udove zbog lažne vjere u boga, a zapravo zbog pohlepe. Mogu se svi ti španci nositi u tri hiljade pički materinih.
Pretjera ga ti malo. Varicela, protiv koje starosjedioci Amerike nisu imali imunitet, je glavni uzrok demografskog pada starosjedioca americkog kontinenta. Nisu im Spanci nista gore radili sto nisu oni jedni drugima. A Asteci su i danas zivi i zdravi, samo sto se zovu Meksikanci.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#272 Re: Vojskovodje

Post by stubrijez »

Najznacajniji vojskovodja za nas europljane, kljucna licnost u kreiranju Zapadne Europe i naseg nacina zivota, Julije Cezar.
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#273 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Tromblon wrote: 13/08/2021 15:50
Black swan wrote: 13/08/2021 13:20 500 godina od pada glavnog asteckog grada je danas
Cortes zauvijek zaustavio stotine tisuca ljudskih zrtvovanja i kanibalisticke gozbe


https://www.nedjelja.ba/hr/ljudi-zivot- ... 1521/21822
I napravio neviđeni genocid. Pobivši milione pobrisao narod sa lica zemlje. Ubijali, silovali, odsjecali ljudima udove zbog lažne vjere u boga, a zapravo zbog pohlepe. Mogu se svi ti španci nositi u tri hiljade pički materinih.
Ne preuvelicavaj
Upravo citam kniigu Wilijama Preskota Osvojenje Meksika
Dok su isli ka glavjom gradu asteka u pokrajinskim gradovima nalazili su skladista sa po 100000 ljudskih glava

Branis kanibale koji su ljude jeli na svecanim vecerama i one sto su za festu 1 dan zrtvovali po 10000 20000 zarobljenika

Upo si u danasnju crno bijelu mantru revizionizma
Najbitnije je da su zrtvovanja zaustavljena
A vecinu naroda su pobile bakterije i virusi koje su osvajaci donijeli ne znajuci da imaju velike boginje

I homo sapijens je izvrsio genocid nad neandertalcima koji su 2 milijuna godina bili stanovnici zemlje
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#274 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Beli krscani osvajaci losi
Nebeli nekrscani kanibali osvajaci dobri
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#275 Re: Vojskovodje

Post by AleksoMKD »

Black swan wrote: 13/08/2021 16:38
Ne preuvelicavaj
Upravo citam kniigu Wilijama Preskota Osvojenje Meksika
Dok su isli ka glavjom gradu asteka u pokrajinskim gradovima nalazili su skladista sa po 100000 ljudskih glava
Preko 95% vojske koja se borila protiv Azteka su sacinjavali ne-Azteski narodi iz gradova-drzava i lokalnih kraljevstva koji su blago receno mrzeli svoje Azteske gospodare.

Azteki su u Mexico su dosli kao osvajaci koji su pokorili lokalne gradove-drzave i razna plemena i nametnuli se kao gospodari.
Post Reply