Vojskovodje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pojedinac
Posts: 1452
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#201 Re: Vojskovodje

Post by pojedinac »

radostan dan wrote:
JoseMujica wrote:bolji naslov teme bi bio da pravimo listu masovnih ubica

da parafraziram Čarli Čaplina iz jednog filma , koji se dešava nakon WW I, kada kaže: "Ja sam ubio dvanaest ljudi i ja sam ubica. Oni su pobili milione i oni su heroji. Prijatelju razlika je samo u brojevima."

Rat treba prezirati a ne glorificirati...isto tako i ove masovne ubice koje navodite, a jebe se meni u ime kakvog cilja ili kojeg boga su ubijali. Svako ubistvo čovjeka je ustvari biološko samoubistvo čovječanstva.
Duboki naklon za ovakav post :thumbup:
I od mene duboki naklon za ovakav post. :thumbup:

A za ovo podvučeno naklon do zemlje. :thumbup: :thumbup:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#202 Re: Vojskovodje

Post by cyprus »

pojedinac wrote:
radostan dan wrote:
JoseMujica wrote:bolji naslov teme bi bio da pravimo listu masovnih ubica

da parafraziram Čarli Čaplina iz jednog filma , koji se dešava nakon WW I, kada kaže: "Ja sam ubio dvanaest ljudi i ja sam ubica. Oni su pobili milione i oni su heroji. Prijatelju razlika je samo u brojevima."

Rat treba prezirati a ne glorificirati...isto tako i ove masovne ubice koje navodite, a jebe se meni u ime kakvog cilja ili kojeg boga su ubijali. Svako ubistvo čovjeka je ustvari biološko samoubistvo čovječanstva.
Duboki naklon za ovakav post :thumbup:
I od mene duboki naklon za ovakav post. :thumbup:

A za ovo podvučeno naklon do zemlje. :thumbup: :thumbup:
Pacifisti, stidite se :oops:
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#203 Re: Vojskovodje

Post by madner »

Ti se stidi za nepoznavanje ustava SFRJ-a :D
beerdrinker
Posts: 79
Joined: 24/10/2010 23:18

#204 Re: Vojskovodje

Post by beerdrinker »

SamoIzvor: Wikipedija
Skoči na: orijentacija, traži
Kralj Samo (? – 658) bio je trgovac, porijeklom iz senonske zemlje (Senonago - vjerojatno današnji Sens u Francuskoj). Samo je prvi poznati vladar među Slavenima i osnivač tzv. Samova carstva ili Samova kraljevstva (623. - 658.), prve poznate organizirane zajednice Slavena. Zapravo, bio je to sigurno nekakav savez plemena, a ne prava država. Što se tiče Samova porijekla, jedini zapis o Samu iz tog doba - Fredegarova kronika, izričito kaže: "Samo, Franak rođenjem [ili narodom], iz pokrajine Senon[ag]ije".

Samovo kraljevstvo [uredi]Avari su 560-ih godina stigli do Karpata iz azijskih stepa, te su pokorili Slavene na tom području. Avarska je granica išla otprilike duž granice Bizanta u današnjoj Srbiji, zatim uz Balaton, istočno od Bratislave, duž južne Slovačke i Rutenije. Nakon što su Avari poraženi pred Carigradom početkom 7. stoljeća, Slaveni sjeverno od Dunava podigli su ustanak. Jedan od trgovaca koji su Slavenima prodavali oružje bio je Samo. Tijekom ustanka protiv Avara (623.), vjerojatno na današnjem području Bratislava-Devín, Samo se pridružio Slavenima, koji su pod njegovim vodstvom pobijedili Avare i proglasili ga svojim vladarom. Tako je nastalo Samovo kraljevstvo.


Samovo kraljevstvo u doba najvećeg širenjaPrema arheološkim nalazima, Samovo je kraljevstvo pokrivalo današnju Moravsku, Slovačku i Donju Austriju. Naselja u kasnijim moravskim i nitrijskim kneževinama (vidi Velikomoravska kneževina) često su ista kao i ona iz vremena Samova kraljevstva. Današnja Češka vjerojatno, a Sorbija na Labi sigurno, te država Karantanija privremeno, postale su dijelovi kraljevstva oko 630-ih godina. Slaveni pod vodstvom Sama uspjeli su odbiti sve avarske napade, a nakon što su pobili neke franačke trgovce ili im oteli robu, morali su se boriti i protiv Franaka: godine 631.

Franački je kralj Dagobert I. Merovinški (603.-639., vladao 629.-639.) poslao tri vojske protiv kralja Sama. Najveću među njima, koja je krenula iz Austrazije, potukli su Slaveni i Samo kod (danas nepoznatog) dvorca Wogastisburga braneći središte Samova kraljevstva. Samo je potom izveo nekoliko protuudara sve do franačke Tiringije i opljačkao je. Nakon tog uspjeha, Samu se pridružio sorbijski knez Dervan. Ni danas nije sigurno gdje se nalazio Wogastisburg - neki kažu u Češkoj, drugi negdje na Dunavu, treći da je to Forchheim, Bratislava, Carnuntum itd.

Nakon Samove smrti, 658. ili 659. godine, povijest njegova kraljevstva je nepoznata. Pretpostavlja se da je kraljevstvo nestalo njegovom smrću. Arheološki nalazi pokazuju da su se Avari vratili na stare posjede (barem na jug Slovačke) i pomiješali sa Slavenima, dok su područja sjeverno od avarskog carstva ostala posve slavenska. O Slavenima i Avarima opet se nešto čuje tek krajem 8. stoljeća, kada su moravske i nitrijske kneževine (vidi Velikomoravska kneževina) napadale Avare, koje su konačno pobijedili Franci pod Karlom Velikim 799. ili 802./803. godine, nakon čega su Avari nestali sa svjetske pozornice.

Izvori [uredi]Glavni izvor pisanih podataka o Samu i njegovu kraljevstvu je franački dokument Fredegarii Chronicon (Fredegarov ljetopis). Napisao ga je jedan autor (koji se možda zvao Fredegar) oko 660. ili tri autora u prvoj polovici 7. stoljeća. Drugi dio ljetopisa navodi povijest Franaka između 584. i 642/643. godine, te se koristi kao jedan od glavnih izvora za franačku povijest.

To je jedini suvremenik koji je pisao o Samu, svi drugi izvori vuku porijeklo iz tog ljetopisa i došli su mnogo kasnije. To su, na primjer, Gesta Dagoberti I. regnis Francorum iz prve trećine 9. stoljeća i Conversio Bagoariorum et Carantanorum (Pokrštavanje Bavaraca i Karantanaca) iz Salzburga (središta bavarskog svećenstva) oko 871-872. Ovo drugo djelo je vrlo pristrano, što ne znači nužno da je pogrešno. Ono tvrdi da je Samo bio trgovac iz Karantanije.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#205 Re: Vojskovodje

Post by TheMule »

Aleksandar Makedonski bez sumnje.

Hanibal, bin Walid, i Cezar su isto tu negdje. Mislim da su Cezar i bin Walid cesto zapostavljeni u ovakvim listama.

junkers wrote:
halifa81 wrote:+
Da 41 kad su NJemci gazili Sovjete bilo je tako kao sto ti kazes,neiskustvo....i premoc Njemaca....
Do granice St.Peterrsburg-Moskva-Staljingrad Njemci su zarobili 1 500 000 vojnika Crvene Armije....
Ali to je bilo na pocetku sukoba.... Zukov je tek od bitke za Staljingrad bitan igrac(moze biti da je
prije Staljingrada branio Moskvu)ali sve njegove akcije su sirova snaga od kontranapada kod
Staljingrada preko Kurska do recimo zauzimanje Berlina gdje je bilo 10-1 omjer Sovjeti-Njemci

I da dodam za kraj,da je SSSR najzasluzniji za pobjedu saveznika u ratu...
pa sovjeti su tada usvojili hajmo reći doktrinu puno željeza i puno mesa i nisu odustali od nje ni u toku hladnog rata.
a mislim da si olako dao komentar o zaslugama za pobjedu u ratu.ne sporim zasluge SSSR-a,ali da ne zaboravimo da se Britanija nastavila boriti i poslije sloma francuske i u africi,na atlantiku,sredozemlju,kasnije i u burmi...I naravno po meni ključni detalj,ulazak Amerike u rat prije svega sa ogromnim industrijskim pa i ljudskim potencijalom,te pomoć saveznicima
Amerikanci i Britanci su spasili Zapadnu Evropu od sudbine Istocne Evrope, nista vise. Nakon sto Njemci nisu uspjeli na samom pocetku unistiti otpor Rusa, postojao je samo jedan ishod-pobjeda Rusa.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#206 Re: Vojskovodje

Post by junkers »

TheMule wrote:
Amerikanci i Britanci su spasili Zapadnu Evropu od sudbine Istocne Evrope, nista vise..
nemoj više svega ti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#207 Re: Vojskovodje

Post by Chmoljo »

TheMule wrote:
Amerikanci i Britanci su spasili Zapadnu Evropu od sudbine Istocne Evrope, nista vise. Nakon sto Njemci nisu uspjeli na samom pocetku unistiti otpor Rusa, postojao je samo jedan ishod-pobjeda Rusa.
:-)

šta su ba spasili :-) jesi li ti čuo za silne konferencije na Jalti, Maroku? :mrgreen: šta su bolan spasili, samo su dobili tapiju na Zapadnu Evropu. nisu oni ništa spašavali, samo širili svoje uticaje...

Churchill je indirektno to odlično napisao i zabilježio: "...osjećao sam se kao da sjedim između sibirskog medvjeda i američkog bizona." nekada prva svjetska sila VB, je postala drugorazredna u odnosu na ove... i ne jednom je Roosevelt radio iza leđa Churchillu.

tako da, spašavanje je neprimjerena riječ. da je zapadna evropa imala sreću da nije Sovjet nad njima, to je istina. isto kao što je istina da je ta sreća zaslužena i kolateralnom štetom u vidu istočne Evrope, poglavito Poljske.
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#208 Re: Vojskovodje

Post by bokakotorska »

Evo jednog koji je slutio da tu nece biti puno slave – mozda – jer vremena ima uvek.

Avdo Karabegović Hasanbegov. On će, u 'Bosanskoj vili', Sarajevo, 15. juna 1898, objaviti pesmu U oči Vidova dne 1898. i u njoj će, pun slutnje o mogućem budućem bratoubilaštvu.


... Ej, Kosovo tužno i žalosno!
Sklanjali se za visoke gore
Jarko sunce sjetno, neveselo,
Da ne gleda đe se braća bore?

Da ne gleda mačeve krvave
Đe brat bratu kroz grudi probada,
Da ne gleda srca izdajnička
Đe paklena zloba, zavist vlada.

Da li čekaš aj, Kosovo tužno!
Nove bratske borbe i megdana?
Da li čekaš — ej sudbino kleta —
Sretnijega tude Vidov dana.

Ili čekaš da izgladi vrjeme
Crne bore sa tvojega čela,
Da na groblju praotaca svojih
Zagrle se braća prevesela.

Da li čekaš bratsko razbojište,
Opet bojna truba da zatrubi?
Ili čekaš — ah zlaćani sanci —
Da se Prizren s Avalom poljubi?!

Znaci, kako rece Avdo pre ravno 113 godina, za sada prevladase

srca izdajnicka – dje paklena zloba, zavist vlada.

Valjda su zato ta mooda, danas, nama sa kilavim srcem tako vazna, a teme o vojskovodjama, herojima odbrana - razume se i vaskolikim snajperistima presudne i opet do yaya jer srca slabo ima – jasno je to svakome.

Dobar dan kolege moodasi, pesadijo vecita.

PS za kolege moodase - krstase informacija o piscu :
Abd Allah : sluga - rab, Boziji
Abdula - Avdo.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#209 Re: Vojskovodje

Post by madner »

Ima li neko da banira trola zbog razvodnjavanja teme i guranja svojih smjesnih stavova u svaku temu?
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#210 Re: Vojskovodje

Post by bokakotorska »

Kraljevic Marko

veciti ali ipak rekao bih nedostizni uzor nasih najvecih ratnika skorijeg vremena - Bate Zivotinje i Borisa Dvornika.

PS za moju koleginicu forumasicu sa nekada krasnim dekolteom koja se lecila kasnije i alkoholom protiv droge ali slabo joj je i to pomoglo evo jos jedna borbena koja lezi temi o vojskovodjama ko budali samar.
Cisto da nam se ne rasplace :

PREZIR

U ovom vremenu imam status stoke
traže da budem onaj koji kleči
i da u stvari pevam karaoke
tuđu muziku i tuđe reči.

Prezir počinje kada sve shvatiš
i kada smrad do tebe dopre
požuriš da svoje račune platiš
i da deponiju napustiš što pre.

Đavo sa crveno-crnim plaštom
slobodno šeta rajskom baštom
opet su trgovci ispred hrama
mnogo zle krvi je među nama.

Svet se promenio sve juda do jude
ološ nameće svoje ideje
i vidim lažne i bivše ljude
kameleone i fariseje.

Pilati peru krvave ruke
za zverstva pronađu opravdanje
počinjem da se smejem od muke
mozak je dobio mesečno pranje.

Sta je reci, kakav deda takav unuk - deeeeka, he bo te deka...

Razumjemo li se ?

:)
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#211 Re: Vojskovodje

Post by breuer »

bokakotorska wrote:Kraljevic Marko

veciti ali ipak rekao bih nedostizni uzor nasih najvecih ratnika skorijeg vremena - Bate Zivotinje i Borisa Dvornika.

PS za moju koleginicu forumasicu sa nekada krasnim dekolteom koja se lecila kasnije i alkoholom protiv droge ali slabo joj je i to pomoglo evo jos jedna borbena koja lezi temi o vojskovodjama ko budali samar.
Cisto da nam se ne rasplace :

PREZIR

U ovom vremenu imam status stoke
traže da budem onaj koji kleči
i da u stvari pevam karaoke
tuđu muziku i tuđe reči.

Prezir počinje kada sve shvatiš
i kada smrad do tebe dopre
požuriš da svoje račune platiš
i da deponiju napustiš što pre.

Đavo sa crveno-crnim plaštom
slobodno šeta rajskom baštom
opet su trgovci ispred hrama
mnogo zle krvi je među nama.

Svet se promenio sve juda do jude
ološ nameće svoje ideje
i vidim lažne i bivše ljude
kameleone i fariseje.

Pilati peru krvave ruke
za zverstva pronađu opravdanje
počinjem da se smejem od muke
mozak je dobio mesečno pranje.

Sta je reci, kakav deda takav unuk - deeeeka, he bo te deka...

Razumjemo li se ?

:)
vi uz take vorijorze haman do kosova uspjeste dobacit :D i ni makac dalje :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#212 Re: Vojskovodje

Post by Pera Trta »

Kosovo je osvojio (poslije 523 godine Otomanske vladavine) budući kralj Aleksandar Karađorđević. To i njega čini velikim vojskovođom. :)
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1293
Joined: 09/10/2009 14:24

#213 Re: Vojskovodje

Post by haubica_i_to_teshka »

bokakotorska wrote:Kraljevic Marko

veciti ali ipak rekao bih nedostizni uzor nasih najvecih ratnika skorijeg vremena - Bate Zivotinje i Borisa Dvornika.

PS za moju koleginicu forumasicu sa nekada krasnim dekolteom koja se lecila kasnije i alkoholom protiv droge ali slabo joj je i to pomoglo evo jos jedna borbena koja lezi temi o vojskovodjama ko budali samar.
Cisto da nam se ne rasplace :

PREZIR

U ovom vremenu imam status stoke
traže da budem onaj koji kleči
i da u stvari pevam karaoke
tuđu muziku i tuđe reči.

Prezir počinje kada sve shvatiš
i kada smrad do tebe dopre
požuriš da svoje račune platiš
i da deponiju napustiš što pre.

Đavo sa crveno-crnim plaštom
slobodno šeta rajskom baštom
opet su trgovci ispred hrama
mnogo zle krvi je među nama.

Svet se promenio sve juda do jude
ološ nameće svoje ideje
i vidim lažne i bivše ljude
kameleone i fariseje.

Pilati peru krvave ruke
za zverstva pronađu opravdanje
počinjem da se smejem od muke
mozak je dobio mesečno pranje.

Sta je reci, kakav deda takav unuk - deeeeka, he bo te deka...

Razumjemo li se ?

:)

:lol: :lol: :lol:

"svi junaci nikom ponikoshe i u crnu zemlju pogledashe"

"ne budali kraljevicu marko" :-)


Dobri, shta je rec :? , neshto si mi "ofalio" u zadnje vrijeme :mrgreen:

ququ lele,na shta spade kuca domacinska :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#214 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Black swan wrote: 16/02/2011 13:37 vidi sta sa jucer kupio na pijaci za petaka


Image

to je bila bitka :D
Bogtepito sta sam kupio

Sad citam knjigu Michaela Prawdina o Dingis Kanu
Zanimljiv lik
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#215 Re: Vojskovodje

Post by Piaty »

Po meni je Aleksandar Makedonski.

Poznavaoci islama ce spomenuti sigurno Halida ibn Velida ili Salahudina.

Sve vojske odnosno sve strane u svim sukobima su imali neke sjajne vojskovodje - Grci, Mongoli,Germani, Iliri, Finci, Nijemci, Srbi (u I svjetskom ratu) itd itd.

U odbrambeno-oslobodilackom ratu bih izdvojio Izeta Nanica i Zaima Imamovica.

U Domovinskom ratu je to Blago Zadro.
BiBi911
Posts: 2779
Joined: 09/12/2018 17:47

#216 Re: Vojskovodje

Post by BiBi911 »

Piaty wrote: 04/05/2021 14:32 Po meni je Aleksandar Makedonski.

Poznavaoci islama ce spomenuti sigurno Halida ibn Velida ili Salahudina.

Sve vojske odnosno sve strane u svim sukobima su imali neke sjajne vojskovodje - Grci, Mongoli,Germani, Iliri, Finci, Nijemci, Srbi (u I svjetskom ratu) itd itd.

U odbrambeno-oslobodilackom ratu bih izdvojio Izeta Nanica i Zaima Imamovica.

U Domovinskom ratu je to Blago Zadro.
Servi I vojskovodje. Dobar vic
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#217 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Sto se prvog svjetskog rata tice tu im se nema sto prigovoriti
Sto se borbi hrabrosti i vojskovodja tice
Ostalo prije i poslije mozemo raspravljati
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#218 Re: Vojskovodje

Post by Piaty »

Black swan wrote: 04/05/2021 15:36 Sto se prvog svjetskog rata tice tu im se nema sto prigovoriti
Sto se borbi hrabrosti i vojskovodja tice
Ostalo prije i poslije mozemo raspravljati
Toliko si doslovce rekao isto sto bih i ja da bi to podebljao.
Nema sta dodati ni oduzeti.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#219 Re: Vojskovodje

Post by geralt »

Ironija je da je najuspjesniji srpski vojskovodja WWI bio austrougarski feldmarsal: https://en.wikipedia.org/wiki/Svetozar_Boroevi%C4%87
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#220 Re: Vojskovodje

Post by Piaty »

Da. Borojevic je bio nindza.

Ali eto zamisli da je i on bio na srpskoj strani.

Ja ne znam koji je A-U oficir, srpske nacionalnosti, rekao otprilike kao "Nakon sto porazimo Srbiju ili Srbe, tada cu se i ja teatralno objesiti za kraj" :lol:

Sumnjam da je Borojevic, ne prilici mu nekako, ali opet mozda i jest.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#221 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

Na danasnji dan umro napoleon...u izgnanstvu na otoku

Jedna velika gromada i zasigurno jedan od 5 najpoznatijih ljudi na svijetu

Ovo je vjerojatno prva povijesna osoba (uz titu i isusa :D )
za koju sam saznao i to preko crtanog dusko dugousko mislim...ako me sjecanje sluzi
Covjek koji je prekinuo revoluciju uzdrmao kraljevine i zasigurno utabao put novom dobu gdje se cast i slava ne mora naslijediti...nego se moze steci
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#222 Re: Vojskovodje

Post by mali_balon »

General Fikret Prevljak
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#223 Re: Vojskovodje

Post by AleksoMKD »

https://en.wikipedia.org/wiki/Nader_Shah

Nader Shah Afshar (Persian: نادر شاه افشار‎; also known as Nader Qoli Beyg نادر قلی بیگ or Tahmāsp Qoli Khan تهماسپ قلی خان) (August 1688[5] – 19 June 1747) was one of the most powerful Iranian[13] rulers in Iranian history, ruling as Shah of Iran (Persia) from 1736 to 1747 when he was assassinated during a rebellion. Because of his military genius[14] as evidenced in his numerous campaigns throughout Middle East, Caucasus, Central and South Asia, such as the battles of Herat, Mihmandust, Murche-Khort, Kirkuk, Yeghevard, Khyber Pass, Karnal and Kars, some historians have described him as the Napoleon of Persia, Sword of Persia,[15] or the Second Alexander.

Nazalost idolizirao je Dzingis Kana i Timura, sa sve surovoscu i piramidama od ljudskih glava.
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#224 Re: Vojskovodje

Post by ANamelessGhoul »

Timur je genije fakat bio, ali ne znam stvarno nikog ko je bio toliko brutalan kao on.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#225 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

To je tada bilo normalno
Treba ih promatrati u duhu vremena

Napoleon je kriv za ravno 0 ubojstava
A mislim da je milijune odveo do smrti
Sve po zakonu kosto bi nas branko reko
Post Reply