Vojskovodje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#176 Re: Vojskovodje

Post by madner »

cyprus wrote:Pitanje za madnera: jel JNA trebala bit neutralna ili stat u ''odbranu'' sprskog naroda? :-) :-)
Kakvo tendenciozno postavljeno pitanje, ako elaboriras sta je bila JNA i kako je mogla stati u odbranu srpskog naroda kada isti nije bio napadnut ponudit cu ti pravo pitanje i odgovor na isto. :wink:
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#177 Re: Vojskovodje

Post by dr.Gonzo »

BTW, ja bih rekao da nema rata novijeg datuma koji nije pravedan po prici onih koji ga pokrecu. Svi su jal preventivni, jal humanitarni po prirodi :lol:

Cak je i Hitler je napao Poljsku '39. pod izgovorom da osobadja ugrozenu njemacku manjinu :lol:
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#178 Re: Vojskovodje

Post by madner »

dr.Gonzo wrote:BTW, ja bih rekao da nema rata novijeg datuma koji nije pravedan po prici onih koji ga pokrecu. Svi su jal preventivni, jal humanitarni po prirodi :lol:

Cak je i Hitler je napao Poljsku '39. pod izgovorom da osobadja ugrozenu njemacku manjinu :lol:
Zato sto je trenutni svjetski policajaj najbenoveletniji do sada.

Nije tacno za Poljsku, izgovor je bio vracanje Pruske teritorije a povod navodni napad Poljaka.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#179 Re: Vojskovodje

Post by dr.Gonzo »

madner wrote: Zato sto je trenutni svjetski policajaj najbenoveletniji do sada.
Istina, i to je sasvim prihvatljivo ako ti adresa boravka nije (bila) recimo Fallujah.
A ako jeste, onda ko jebe tebe. Mozes samo biti zahvala sto si ziv i sto ces umjesto od bombe, za koju godinu umrijeti od posljedica radijacije.
Nije tacno za Poljsku, izgovor je bio vracanje Pruske teritorije a povod navodni napad Poljaka.
Pardon, to drasticno mijenja poentu moga prethodnog posta :lol:
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#180 Re: Vojskovodje

Post by madner »

Mijenja, jer do licemjera dolazi zbog formiranja UN-a i uspostave kakvog takvog medjunarodnog prava.

Ali naravno te se ne uklapa u sliku prijetnje nasilja kao necega neophodnog.
User avatar
Papa Hausser
Posts: 14
Joined: 09/02/2011 16:11

#181 Re: Vojskovodje

Post by Papa Hausser »

Zna li neko nešto više o Ivani Orleanskoj? U kojoj mjeri je sudjelovala kao vojskovođa? Koliko znam više je bila prisutna kao neki duhovni vođa nego kao neko ko je vodio tijek borbi.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#182 Re: Vojskovodje

Post by madner »

Papa Hausser wrote:Zna li neko nešto više o Ivani Orleanskoj? U kojoj mjeri je sudjelovala kao vojskovođa? Koliko znam više je bila prisutna kao neki duhovni vođa nego kao neko ko je vodio tijek borbi.
De ti nama prvo objasni sto si uzeo nick tog levata?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#183 Re: Vojskovodje

Post by Chmoljo »

madner wrote:
Papa Hausser wrote:Zna li neko nešto više o Ivani Orleanskoj? U kojoj mjeri je sudjelovala kao vojskovođa? Koliko znam više je bila prisutna kao neki duhovni vođa nego kao neko ko je vodio tijek borbi.
De ti nama prvo objasni sto si uzeo nick tog levata?
:-)

fakat...
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#184 Re: Vojskovodje

Post by Truba »

vidi sta sa jucer kupio na pijaci za petaka


Image

to je bila bitka :D
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#185 Re: Vojskovodje

Post by cyprus »

madner wrote:
cyprus wrote:Pitanje za madnera: jel JNA trebala bit neutralna ili stat u ''odbranu'' sprskog naroda? :-) :-)
Kakvo tendenciozno postavljeno pitanje, ako elaboriras sta je bila JNA i kako je mogla stati u odbranu srpskog naroda kada isti nije bio napadnut ponudit cu ti pravo pitanje i odgovor na isto. :wink:
Nije napadnut, al znaš ono majorizacija, preglasavanje, ugroženost, povampirene ustaše i muhadžedini... kako ostat neutralan pored toga? :-) Pacifizam - fuj, daleko mu kuća bila... :oops:
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#186 Re: Vojskovodje

Post by madner »

cyprus wrote:
madner wrote:
cyprus wrote:Pitanje za madnera: jel JNA trebala bit neutralna ili stat u ''odbranu'' sprskog naroda? :-) :-)
Kakvo tendenciozno postavljeno pitanje, ako elaboriras sta je bila JNA i kako je mogla stati u odbranu srpskog naroda kada isti nije bio napadnut ponudit cu ti pravo pitanje i odgovor na isto. :wink:
Nije napadnut, al znaš ono majorizacija, preglasavanje, ugroženost, povampirene ustaše i muhadžedini... kako ostat neutralan pored toga? :-) Pacifizam - fuj, daleko mu kuća bila... :oops:
Polezimiras bes pokrica. Rekao sam ti sta su ti osnove da mozemo pricat o temi.
User avatar
Papa Hausser
Posts: 14
Joined: 09/02/2011 16:11

#187 Re: Vojskovodje

Post by Papa Hausser »

Chmoljo wrote:
madner wrote:De ti nama prvo objasni sto si uzeo nick tog levata?
:-)

fakat...
Kad već idete u off, zašto "levat"?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#188 Re: Vojskovodje

Post by Chmoljo »

Papa Hausser wrote: Kad već idete u off, zašto "levat"?
nacista je. možemo mi ovdje pisati o Guderianu ili Rommelu injihovoj genijalnosti, ali drug, mojne se kititi njihovim imenima. nit' je ok njegova slika kao avatar, niti ime nicka. zamoliću te da se obratiš zoomu da ti promijeni nick, a avatar možeš sam promijeniti.

:wink:
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#189 Re: Vosjkovodje

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 21/10/2011 21:48, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#190 Re: Vojskovodje

Post by madner »

Papa Hausser wrote:
Chmoljo wrote:
madner wrote:De ti nama prvo objasni sto si uzeo nick tog levata?
:-)

fakat...
Kad već idete u off, zašto "levat"?
Zato sto je karijeru napravio tako sto je dobio najvise opreme, kako bi Hitlerova pretorijanska garda opravdala svoje postojanje. Rezulatit mu jednostavno nisu bili u skladu sa onim sto je imao na raspolaganju. Da ne govorimo da covjek koji je komandovao 3. SS divizijom nije se nikako mogao praviti da je SS bila samo vojska u Nurnberg.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#191 Re: Vojskovodje

Post by junkers »

madner wrote: Zato sto je karijeru napravio tako sto je dobio najvise opreme, kako bi Hitlerova pretorijanska garda opravdala svoje postojanje. Rezulatit mu jednostavno nisu bili u skladu sa onim sto je imao na raspolaganju. Da ne govorimo da covjek koji je komandovao 3. SS divizijom nije se nikako mogao praviti da je SS bila samo vojska u Nurnberg.
ali isto tako ne možemo staviti ni znak jednakosti izmedju Waffen SS-a i ostalih pripadnika te organizacije.ovi prvi su ipak bili vojska.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#192 Re: Vojskovodje

Post by cyprus »

madner wrote:Polezimiras bes pokrica. Rekao sam ti sta su ti osnove da mozemo pricat o temi.
Poenta je u tome da se političko vodstvo Srba u ex YU moglo okrenuti pacifizmu, kao i onome što ti ovdje zastupaš. Okrenuli su se nažalost ovom drugom... Al' haj, nećemo stvarno dalje začatavat :-)
romanovero
Posts: 395
Joined: 08/09/2010 01:55

#193 Re: Vojskovodje

Post by romanovero »

cyprus wrote:
madner wrote:Polezimiras bes pokrica. Rekao sam ti sta su ti osnove da mozemo pricat o temi.
Poenta je u tome da se političko vodstvo Srba u ex YU moglo okrenuti pacifizmu, kao i onome što ti ovdje zastupaš. Okrenuli su se nažalost ovom drugom... Al' haj, nećemo stvarno dalje začatavat :-)
dear oh dear
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#194 Re: Vojskovodje

Post by madner »

junkers wrote:
madner wrote: Zato sto je karijeru napravio tako sto je dobio najvise opreme, kako bi Hitlerova pretorijanska garda opravdala svoje postojanje. Rezulatit mu jednostavno nisu bili u skladu sa onim sto je imao na raspolaganju. Da ne govorimo da covjek koji je komandovao 3. SS divizijom nije se nikako mogao praviti da je SS bila samo vojska u Nurnberg.
ali isto tako ne možemo staviti ni znak jednakosti izmedju Waffen SS-a i ostalih pripadnika te organizacije.ovi prvi su ipak bili vojska.
Zato sam spomeno 3. SS diviziju (Totenkopf) cije je ljudstvo rotiralo: malo koncetracioni logor, malo ubijanje civila malo ratovanje.

U biti poslje, nakon ogromne ekpanzije SS-a mozemo govoriti o neduznim SSovcima koji su bili vojnici, ali prije toga je to stvarno zlocinacka organizacija.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#195 Re: Vojskovodje

Post by madner »

cyprus wrote:
madner wrote:Polezimiras bes pokrica. Rekao sam ti sta su ti osnove da mozemo pricat o temi.
Poenta je u tome da se političko vodstvo Srba u ex YU moglo okrenuti pacifizmu, kao i onome što ti ovdje zastupaš. Okrenuli su se nažalost ovom drugom... Al' haj, nećemo stvarno dalje začatavat :-)
Alo bre cypruse, citas li ti sta ja pisem?
Ako hoces da izrazis svoje misljenje, koje nema nikakvo pokrice u stvarnosti nemoj mene citirati.

Kakvo bre politicko vodstvo Srba?
User avatar
Papa Hausser
Posts: 14
Joined: 09/02/2011 16:11

#196 Re: Vojskovodje

Post by Papa Hausser »

Chmoljo wrote:nacista je. možemo mi ovdje pisati o Guderianu ili Rommelu injihovoj genijalnosti, ali drug, mojne se kititi njihovim imenima. nit' je ok njegova slika kao avatar, niti ime nicka. zamoliću te da se obratiš zoomu da ti promijeni nick, a avatar možeš sam promijeniti.

:wink:
Znači dovoljno ti je što je nacista? Nisi li ono i ti prije nekoliko dana pisao o ljudima i djelima prvo pa tek onda o nekoj pripadnosti i to na ovoj temi?! Ako te interesuje pročitaj nešto o čovjeku pa donesi zaključke. Što se nicka i avatara tiće, tebi ako smeta obrati se nekome, na to imaš pravo.
madner wrote:Zato sto je karijeru napravio tako sto je dobio najvise opreme, kako bi Hitlerova pretorijanska garda opravdala svoje postojanje. Rezulatit mu jednostavno nisu bili u skladu sa onim sto je imao na raspolaganju. Da ne govorimo da covjek koji je komandovao 3. SS divizijom nije se nikako mogao praviti da je SS bila samo vojska u Nurnberg.
Penzionisao se iz Rajhsvera kao general (nekoliko godina prije osnutka Vermarhta), ali po tebi je tek "karijeru napravio tako što je dobio najviše opreme". Ne znam ni šta hoćeš da kažeš s ovim? Njegove rezultate ne bi dovodio u vezu s ovom temom jer sigurno nije veliki vojskovođa nit je to iko spomenuo, samo ću reći da su svakako bili u skladu. Ne znam otkud ti to da je komandovao Trećom SS divizijom, to nije istina. Komandovao je Drugom SS divizijom, kasnije i sa Drugim SS korpusom u koji je bila povremeno uključena i Treća SS divizija, ali nikad njom direktno nije komandovao. Da na Nirnberškom procesu nije bio optužen ni po zapovjednoj odgovornosti dovoljno govori o njegovom karakteru.

E da ti odgovorim na ono pitanje zašto sam uzeo nick, uzeo sam jer sam nekad davno dosta čitao o njemu, volim Drugi svjetski rat kao temu. Pa eto zašto ne neko ko odbije izvršiti Hitlerovu naredbu čime spasi svoje vojnike. Kako ko voli jel...
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#197 Re: Vojskovodje

Post by madner »

Papa Hausser wrote:
madner wrote:Zato sto je karijeru napravio tako sto je dobio najvise opreme, kako bi Hitlerova pretorijanska garda opravdala svoje postojanje. Rezulatit mu jednostavno nisu bili u skladu sa onim sto je imao na raspolaganju. Da ne govorimo da covjek koji je komandovao 3. SS divizijom nije se nikako mogao praviti da je SS bila samo vojska u Nurnberg.
Penzionisao se iz Rajhsvera kao general (nekoliko godina prije osnutka Vermarhta), ali po tebi je tek "karijeru napravio tako što je dobio najviše opreme". Ne znam ni šta hoćeš da kažeš s ovim? Njegove rezultate ne bi dovodio u vezu s ovom temom jer sigurno nije veliki vojskovođa nit je to iko spomenuo, samo ću reći da su svakako bili u skladu. Ne znam otkud ti to da je komandovao Trećom SS divizijom, to nije istina. Komandovao je Drugom SS divizijom, kasnije i sa Drugim SS korpusom u koji je bila povremeno uključena i Treća SS divizija, ali nikad njom direktno nije komandovao. Da na Nirnberškom procesu nije bio optužen ni po zapovjednoj odgovornosti dovoljno govori o njegovom karakteru.

E da ti odgovorim na ono pitanje zašto sam uzeo nick, uzeo sam jer sam nekad davno dosta čitao o njemu, volim Drugi svjetski rat kao temu. Pa eto zašto ne neko ko odbije izvršiti Hitlerovu naredbu čime spasi svoje vojnike. Kako ko voli jel...
Naravno da je komandovao 3. SS ako je 3. SS divizija bila pod njegovom komandom. Na Nurnberskom procesu nije se sudilo tako nisko u hiarhiji, ali je cijela SS osudjenja (time i svaki njen pripadnik).
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#198 Re: Vojskovodje

Post by Chmoljo »

možda nisam bio jasan, bićeš banovan, ako ne promijeniš.

i jeste, dovoljno je što je bio zapovjednik SS trupa.

izigrao je Hitlerovu naredbu, ne zbog neke humanosti, nego spasavanja vlastite kože.

što se tiče njegovih djela, tj. stava o ratu:
Ozbiljno je ranjen dvaput, gubeći oko u prvome ranjavanju. Nakon rata postao je član HIAG-a, organizacije koja je tražila obnovu ugleda Waffen SS-a i njegovu ponovnu legalizaciju.
Na Nurnberškom procesu energično je branio vojnu ulogu Waffen SS-a i snažno poricao da je Waffen SS bio upleten u ratne zločine.
neću više rapravljati o ovome. bio sam jasan.
User avatar
Papa Hausser
Posts: 14
Joined: 09/02/2011 16:11

#199 Re: Vojskovodje

Post by Papa Hausser »

madner wrote:Naravno da je komandovao 3. SS ako je 3. SS divizija bila pod njegovom komandom. Na Nurnberskom procesu nije se sudilo tako nisko u hiarhiji, ali je cijela SS osudjenja (time i svaki njen pripadnik).
Baš se svojski trudiš da ne razumiješ, velika je razlika između direktne komande i nadređene komande. Rat je završio sa činom odmah ispod Himmlera (general pukovnik SS-a), ostaloj trojici sa tim činom se sudilo. A sudilo se i daleko niže u hijerarhiji, pogotovo pripadnicima SS-a bilo kojeg reda, što na Nirnbergu što na raznim drugim sudovima. Provjeri činjenice.
Chmoljo wrote:možda nisam bio jasan, bićeš banovan, ako ne promijeniš.

i jeste, dovoljno je što je bio zapovjednik SS trupa.

izigrao je Hitlerovu naredbu, ne zbog neke humanosti, nego spasavanja vlastite kože.

što se tiče njegovih djela, tj. stava o ratu:
Ozbiljno je ranjen dvaput, gubeći oko u prvome ranjavanju. Nakon rata postao je član HIAG-a, organizacije koja je tražila obnovu ugleda Waffen SS-a i njegovu ponovnu legalizaciju.
Na Nurnberškom procesu energično je branio vojnu ulogu Waffen SS-a i snažno poricao da je Waffen SS bio upleten u ratne zločine.
neću više rapravljati o ovome. bio sam jasan.
Kažem ti žali se ili promijeni sam (sigurno imaš ovlasti) ako ti smeta. Neozbiljno je da od mene tražiš da radim tvoj posao i prijavljujem se nekome za nešto što ti smeta.
Sigurno ne zbog spašavanja vlastite kože (odbit direktnu Hitleorovu naredbu i otić pred njega je bilo samoubistvo u to doba), nego zbog toga što je naredba bila loša i što bi bila glupost postati još jedan Paulus. Opet ti kažem pročitaj malo više, neka ti wikipedia bude samo referenca. Recimo mogao si pročitati bar nešto o Waffen SS-u i HAIG-u prije pisanja o tome, ovako ispadaš i krajnje neozbiljan sagovornik.
Nema ništa loše u branjenju vojne uloge Vojnog dijela SS-a pred sudom, pa nisu svi ti ljudi bili krvožderne ubice, mada uvijek postoje ljudi kojima je neznanje draže pa generaliziraju sve.

Neću dalje u offtopic, otvorite temu pa ćemo pisati ako vas šta zanima.

Elem moje pitanje o Ivani Orleanskoj još stoji.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#200 Re: Vojskovodje

Post by Chmoljo »

ja sam pokušao biti uljudan, ali to očigledno ne pali kod nekih... i bitnije je biti drčan...

nema problema, radiću svoj posao :wink:

18. Feb. 2011. 00:26 Banned user for reason “krsenje pravila foruma”
» Papa Hausser

trajni

sram me bilo, generalizujem SS trupe....
Post Reply