Vojskovodje

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
halifa81
Posts: 44
Joined: 27/01/2011 02:10
Contact:

#126 Re: Vojskovodje

Post by halifa81 »

madner wrote:Byzantija nije mogla imati vise od 50 000, i moguce manje. Arapi su odlicno iskoristili svoje prednosti i postigli veliku pobjedu. Gubike je tesko odrediti.

Medjutim, treba jasno reci da su Arapi tada imali najbolju konjicu, sto je bio kljuc uspjeha njihovih pohoda.
Istina je negdje izmedu Arapaskih i zapadnjackih istoricara....Mislim da je glupo forsirati jednu ili drugu stranu....

Uglavnom velicanstvena pobjeda Halida ibn Velida 8)
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#127 Re: Vojskovodje

Post by madner »

halifa81 wrote:
madner wrote:Byzantija nije mogla imati vise od 50 000, i moguce manje. Arapi su odlicno iskoristili svoje prednosti i postigli veliku pobjedu. Gubike je tesko odrediti.

Medjutim, treba jasno reci da su Arapi tada imali najbolju konjicu, sto je bio kljuc uspjeha njihovih pohoda.
Istina je negdje izmedu Arapaskih i zapadnjackih istoricara....Mislim da je glupo forsirati jednu ili drugu stranu....

Uglavnom velicanstvena pobjeda Halida ibn Velida 8)
Istina je ono sto je moguce i sto se stvarno desilo, a ne kompromis izmedju dvije lazi.

Byzantski izvori su pokusali opravdati poraz izdajama drugih naroda, dok su Arapski pokusali uvelicat istu i napraviti je miticnom. Istina je da su bili puno bolji generali, svjesni svih slabosti protivnika i u stanju iste iskoristiti.

I jeste velicanstvena, samo nije mitska :wink:
ljepilo
Posts: 16
Joined: 06/05/2009 18:35

#128 Re: Vojskovodje

Post by ljepilo »

najbolji vojskovodja 20st je : Nguyen Vo Giap ! Otjero je i Francuze i Amerikance iz Vijetnama. Podero i Legiju stranaca i americke tuljane... vise info: http://en.wikipedia.org/wiki/Vo_Nguyen_Giap

poslije njega...with respect..Adolf Hitler!
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#129 Re: Vojskovodje

Post by michio »

Maršal Carl Gustaf Emil Mennerheim.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#130 Re: Vojskovodje

Post by udrch »

madner wrote:Moj halifa, izvori ti ne valjaju nikako. :D

Hajmo prvo odredit zapadne historicare na koje se pozivas.
Filip Hiti..najrelevantniji izvor za Istoriju Arapa..
Na njega su se pozivaju većina današnjih historičara..
Što se tiče Halida on prvi put dolazi na čelo muslimanske vojske u bitci na Muti u kojoj je već bio četvrti vojskovođa, nakon što su njegovi prethodnici poginuli, jer su muslimani ušli potpuno nespremni u borbu sa ogromnom bizantijskom vojskom koja se spremala za bitku protiv Perzijanaca..omjer je bio oko 4000 na prema 150 000..
Nakon preuzimanja komande uspijeva da povuče muslimansku vojsku i spasi je pokolja..kasnije će ova ista vojska da porazi Perzijance i to će biti zadnja njhova bitka, jer će kasnije i jedni i drugi biti poraženi od Halida..
Bitku na Jermuku je vodio punih 6 dana i na kraju uspio prevariti Bizantijce koji ulaze u njegovu klopku nakon čega nastaje pokolj od strane njegove konjice koja je čitavo vrijeme samo čekala, nešto slično kao u bitci na Uhudu protiv muslimana..njegova najveća vrlina je bio sabur, znao je da čeka..
Kasnije ga je smjenio Omer čim je postao halifa, zbog jedne žene, inače događaj koji se desio mislim čak u džahilijetu..Halid je nekom jadi preoteo ženu :D ..

Ja inače ne smatram velikim vojskovođama one koji nisu činili masakre, kao recimo Džingis kan..

Po meni su Spartanci i Janjičari bili najbolje i najčasnije vojske prije modernih armija..

Najgenijalniji potez u historiji mi je potez Sulejmana Veličanstvenog, kad je iskoristio topove u borbi protiv mađarske pješadije i konjice i mislim da je to najveći poraz jedne armije u povijesti..
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#131 Re: Vojskovodje

Post by kusur »

jel mozda neko moze preporucit neku knjigu o njemackoj vojnoj historiji ili o njemackim generalima tokom WW II? takodjer, moze preporuka knjige koja opcenito govori o vojnoj historiji i tak to... nije frka ako je i na engleskom... a i na srpskom(latinicnom) i hrvatskom :D
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#132 Re: Vojskovodje

Post by madner »

kusur wrote:jel mozda neko moze preporucit neku knjigu o njemackoj vojnoj historiji ili o njemackim generalima tokom WW II? takodjer, moze preporuka knjige koja opcenito govori o vojnoj historiji i tak to... nije frka ako je i na engleskom... a i na srpskom(latinicnom) i hrvatskom :D
Imas razne propagandne pamflete, ovaj biografije :D
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#133 Re: Vojskovodje

Post by kusur »

madner wrote:
kusur wrote:jel mozda neko moze preporucit neku knjigu o njemackoj vojnoj historiji ili o njemackim generalima tokom WW II? takodjer, moze preporuka knjige koja opcenito govori o vojnoj historiji i tak to... nije frka ako je i na engleskom... a i na srpskom(latinicnom) i hrvatskom :D
Imas razne propagandne pamflete, ovaj biografije :D
dobro si me podsjetio, zaboravih napisati u postu da ne trazim propagandu :D vec onako da uzivam u citanju jer mi je historija odmor od svakodnevnice a gore spomenute teme me uvijek interesuje...stas balkanac... daj samo o ratu :D
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#134 Re: Vojskovodje

Post by Warhead »

Halid ibn Velid je bio i ostao najveći voskovođa. Većinu bitaka je vodio sa brojčano manjim snagama a nije izgubio ni jednu bitku. Treba to sve posmatrati i u kontekstu tog vremena u kojem su Vizantija i Perzija bile velesile koje su na Arape gledale kao na primitivce iz pustinje i od njih nisu očekivali nikakvu opasnost. I onda se pojavi Islam i Halid pa pobijedi prvo jedne a onda i druge. Ne znam, kao kad bi sutra Albanija razvalila Rusiju i iscipelarila SAD. :-)
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#135 Re: Vojskovodje

Post by madner »

Warhead wrote:Halid ibn Velid je bio i ostao najveći voskovođa. Većinu bitaka je vodio sa brojčano manjim snagama a nije izgubio ni jednu bitku. Treba to sve posmatrati i u kontekstu tog vremena u kojem su Vizantija i Perzija bile velesile koje su na Arape gledale kao na primitivce iz pustinje i od njih nisu očekivali nikakvu opasnost. I onda se pojavi Islam i Halid pa pobijedi prvo jedne a onda i druge. Ne znam, kao kad bi sutra Albanija razvalila Rusiju i iscipelarila SAD. :-)
Primjer ti je nidje veze. Prije to bilo kao da su Njemacka i Rusija ratovale pravo dugo (recimo 4 godine) pa da je onda uletila jedna nova sila, recimo Amerika, sa tehnickom nadmocu.
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#136 Re: Vojskovodje

Post by kusur »

udrch wrote:
madner wrote:Moj halifa, izvori ti ne valjaju nikako. :D

Hajmo prvo odredit zapadne historicare na koje se pozivas.
Filip Hiti..najrelevantniji izvor za Istoriju Arapa..
Na njega su se pozivaju većina današnjih historičara..
Što se tiče Halida on prvi put dolazi na čelo muslimanske vojske u bitci na Muti u kojoj je već bio četvrti vojskovođa, nakon što su njegovi prethodnici poginuli, jer su muslimani ušli potpuno nespremni u borbu sa ogromnom bizantijskom vojskom koja se spremala za bitku protiv Perzijanaca..omjer je bio oko 4000 na prema 150 000..
Nakon preuzimanja komande uspijeva da povuče muslimansku vojsku i spasi je pokolja..kasnije će ova ista vojska da porazi Perzijance i to će biti zadnja njhova bitka, jer će kasnije i jedni i drugi biti poraženi od Halida..
Bitku na Jermuku je vodio punih 6 dana i na kraju uspio prevariti Bizantijce koji ulaze u njegovu klopku nakon čega nastaje pokolj od strane njegove konjice koja je čitavo vrijeme samo čekala, nešto slično kao u bitci na Uhudu protiv muslimana..njegova najveća vrlina je bio sabur, znao je da čeka..
Kasnije ga je smjenio Omer čim je postao halifa, zbog jedne žene, inače događaj koji se desio mislim čak u džahilijetu..Halid je nekom jadi preoteo ženu :D ..

Ja inače ne smatram velikim vojskovođama one koji nisu činili masakre, kao recimo Džingis kan..

Po meni su Spartanci i Janjičari bili najbolje i najčasnije vojske prije modernih armija..

Najgenijalniji potez u historiji mi je potez Sulejmana Veličanstvenog, kad je iskoristio topove u borbi protiv mađarske pješadije i konjice i mislim da je to najveći poraz jedne armije u povijesti..
Pored Spartanaca i Janjicara po meni su i vitezovi Templari bili jaka sila, barem u periodu dok su se pridrzavali svojih izvornih principa kao sto su da ne ubijaju civile, ne pljackaju, zastita hodocasnika, i odanost svojoj vjeri ma kakva ona bila. Jest da sam musliman, al Templari su bili zajebani :D
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#137 Re: Vojskovodje

Post by The 51st State »

kusur wrote:jel mozda neko moze preporucit neku knjigu o njemackoj vojnoj historiji ili o njemackim generalima tokom WW II? takodjer, moze preporuka knjige koja opcenito govori o vojnoj historiji i tak to... nije frka ako je i na engleskom... a i na srpskom(latinicnom) i hrvatskom :D
nije knjiga, ali je puno relevantnih informacija.
http://forum.axishistory.com/
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#138 Re: Vojskovodje

Post by dr.Gonzo »

Trebalo bi uci u svaki primjer posebno, ali u doba osvjestenja moze se govoriti o osjecaju duznosti da se civiliziraju plemena, a o ekonomiji kao sekundarnom motivu.
Isto ko sto treba govoriti o clanivima njemacke vojske u drugom svjetskom ratu, koji su se brinuli o dobrobiti stanovnistva pokorenih zemalja, posebno Jevreja. Sigurno je bilo i takvih. :zjev:
kusur
Posts: 341
Joined: 05/10/2007 16:00

#139 Re: Vojskovodje

Post by kusur »

madner wrote:
Warhead wrote:Halid ibn Velid je bio i ostao najveći voskovođa. Većinu bitaka je vodio sa brojčano manjim snagama a nije izgubio ni jednu bitku. Treba to sve posmatrati i u kontekstu tog vremena u kojem su Vizantija i Perzija bile velesile koje su na Arape gledale kao na primitivce iz pustinje i od njih nisu očekivali nikakvu opasnost. I onda se pojavi Islam i Halid pa pobijedi prvo jedne a onda i druge. Ne znam, kao kad bi sutra Albanija razvalila Rusiju i iscipelarila SAD. :-)
Primjer ti je nidje veze. Prije to bilo kao da su Njemacka i Rusija ratovale pravo dugo (recimo 4 godine) pa da je onda uletila jedna nova sila, recimo Amerika, sa tehnickom nadmocu.
i nije bas tako, jer treba imati u vidu da je Bizant naslijedio vojnu tradiciju od rima i imali su jak ustroj vojske i organizacija je u svakom smislu bila jaca od arapske. takodjer i perzijanci su daleko sofisticiranija vojna masinerija od arapa bili. ali borbeni zar arapa, vjera u ispravnost njihovog dzihada, te hrabrost koja je bila ravna fanatizmu plus lucidnost komandanata su ipak bili presudni u njihovim osvajanjima. arapi ni u cemu nisi bili tehnicki nadmocniji, osim mozda sto su imali arapske konje :D
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#140 Re: Vojskovodje

Post by Warhead »

madner wrote:
Warhead wrote:Halid ibn Velid je bio i ostao najveći voskovođa. Većinu bitaka je vodio sa brojčano manjim snagama a nije izgubio ni jednu bitku. Treba to sve posmatrati i u kontekstu tog vremena u kojem su Vizantija i Perzija bile velesile koje su na Arape gledale kao na primitivce iz pustinje i od njih nisu očekivali nikakvu opasnost. I onda se pojavi Islam i Halid pa pobijedi prvo jedne a onda i druge. Ne znam, kao kad bi sutra Albanija razvalila Rusiju i iscipelarila SAD. :-)
Primjer ti je nidje veze. Prije to bilo kao da su Njemacka i Rusija ratovale pravo dugo (recimo 4 godine) pa da je onda uletila jedna nova sila, recimo Amerika, sa tehnickom nadmocu.
Prvo stavio sam smajlija pa ne moraš shvatati bukvalno. Drugo, tvoj "ozbiljni" primjer je niđe veze i teško njesra čak i u odnosu na moju zajebanciju. Valjda pod tehničkom nadmoću smatraš konjicu :lol: .
User avatar
King_Jeremy
Posts: 126
Joined: 12/12/2009 21:16

#141 Re: Vojskovodje

Post by King_Jeremy »

Ako bih izabrao jednog, onda moram priznati da je meni Hanibal Barka br. 1. Vodio je izrazito sarenoliku vojsku sastavljenu od placenika i najrazlicitijih nacija sa tolikim uspehom koju je drzao zajedno svojim nezamislivo gigantskim autoritetom, Rimljanima bio i ostao najveci arhi-neprijatelj, toliko da su i u vreme totalne dominacije pisali u gace na spomen njegovog imena a deci je bio nesto kao babaroga; u isto vreme, divili su se njegovoj genijalnosti.

Da dodam ono sto je meni najzanimljivije, od svih velikih generala u istoriji, Hanibal je bio taj koga je pokretala cista M R Z N J A.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#142 Re: Vojskovodje

Post by junkers »

ljepilo wrote:najbolji vojskovodja 20st je : Nguyen Vo Giap ! Otjero je i Francuze i Amerikance iz Vijetnama. Podero i Legiju stranaca i americke tuljane... vise info: http://en.wikipedia.org/wiki/Vo_Nguyen_Giap

poslije njega...with respect..Adolf Hitler!
AH je zločinac(kaplar,moler,političar),koji je u jednom trenutku rata umislio da je vojskovodja,preuzeo vođenje rata od izuzetno sposobnih njemačkih generala i svi znamo kako je na sreću završilo.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#143 Re: Vojskovodje

Post by junkers »

feldmaršal Montgomeri,od afrike do berlina
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#144 Re: Vojskovodje

Post by Warhead »

junkers wrote:
ljepilo wrote:najbolji vojskovodja 20st je : Nguyen Vo Giap ! Otjero je i Francuze i Amerikance iz Vijetnama. Podero i Legiju stranaca i americke tuljane... vise info: http://en.wikipedia.org/wiki/Vo_Nguyen_Giap

poslije njega...with respect..Adolf Hitler!
AH je zločinac(kaplar,moler,političar),koji je u jednom trenutku rata umislio da je vojskovodja,preuzeo vođenje rata od izuzetno sposobnih njemačkih generala i svi znamo kako je na sreću završilo.
Stvarno je provala reći da je Hitler vojskovođa. Jedino za šta je zaslužan je to što je imao sluha da u početku prihvati doktrinu munjevitog rata, koju BTW nije on kreirao.
User avatar
junkers
Posts: 589
Joined: 05/10/2009 15:38
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#145 Re: Vojskovodje

Post by junkers »

Warhead wrote:
AH je zločinac(kaplar,moler,političar),koji je u jednom trenutku rata umislio da je vojskovodja,preuzeo vođenje rata od izuzetno sposobnih njemačkih generala i svi znamo kako je na sreću završilo.
Stvarno je provala reći da je Hitler vojskovođa. Jedino za šta je zaslužan je to što je imao sluha da u početku prihvati doktrinu munjevitog rata, koju BTW nije on kreirao.[/quote]

šampion loših procjena i još gorih odluka:denkerk,zapostavljanje brodogradnje,mlaznih aviona,staljingrad,dan d,odluka da nema odstupanja bez njegove naredbe...dalabu prava.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#146 Re: Vojskovodje

Post by JoseMujica »

kusur wrote:jel mozda neko moze preporucit neku knjigu o njemackoj vojnoj historiji ili o njemackim generalima tokom WW II? takodjer, moze preporuka knjige koja opcenito govori o vojnoj historiji i tak to... nije frka ako je i na engleskom... a i na srpskom(latinicnom) i hrvatskom :D
care evo ti stranica pa traži..treba ti samo gmail account da se registruješ....ima svega..većina naravno na engleskom...a i za sve ostale ovo je najjača online e-biblioteka :mrgreen:

Code: Select all

http://library.nu
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#147 Re: Vojskovodje

Post by Chmoljo »

dr.Gonzo wrote:
Trebalo bi uci u svaki primjer posebno, ali u doba osvjestenja moze se govoriti o osjecaju duznosti da se civiliziraju plemena, a o ekonomiji kao sekundarnom motivu.
Isto ko sto treba govoriti o clanivima njemacke vojske u drugom svjetskom ratu, koji su se brinuli o dobrobiti stanovnistva pokorenih zemalja, posebno Jevreja. Sigurno je bilo i takvih. :zjev:
čemu ovo "moralisanje" :-)

hoćemo li o još goroj sorti? recimo, članovima NSDAP-a... pa spomenemo npr. Oscara Shindlera, čiji je član bio. ugledni član.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#148 Re: Vojskovodje

Post by udrch »

Zaboravio sam spomenuti i Nasera Orića koji je dobio sve bitke u kojima je komandovao..
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#149 Re: Vojskovodje

Post by Pera Trta »

Naravno, najbolji i najživopisniji vojskovođa na strani saveznika u WW2 je bio general George Patton.
Ko ne zna ništa o njemu, hitno neka pročita, ima na internetu koliko hoćete materijala, ili neka pogleda film o njemu sa George C. Scottom.
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#150 Re: Vojskovodje

Post by IZVANZEMALJAC »

Večina vas piše o nama večinoma dobro poznatim vojskovođama i bitkama.
Zanimaju me oni malo manje poznati koji su pobjeđivali tehnološko naprednije ili brojčano superiornije neprijetelje.
Primjer:
Britanski imperij i prva bitka protiv plemena Zulu.
Bitke Američkih domorodaca i doseljenika...
Post Reply