Zasto se Jugoslavija raspala?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#401 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by silm »

Za zadovoljiti intelektualnu radoznalost goglaj René Guénon, Frithjof Schuon ,Martin Lings, Seyyed Hossein Nasr a ima i prevoda. Naravno http://video.google.com/videoplay?docid ... 9908578806# i neizbrojivi i nesaznatljivih pojedinacnih iskustava.
Ovo je kad se krene sa krova a za utemeljeniji pristup: Boziji govor cist od upliva ljudske ruke Kur`an onda Hadis: zivot, govor i praxa Muhammeda a.s.
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#402 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by bokakotorska »

Mevlana Dzelaludin Rumi, savremenik Rastkov.

U isto vreme kretali su iz nemira na put ka istome i nasli mir sebi I mnogima, za njima.

http://www.youtube.com/watch?v=nuqrhj2NnDM

Puno mira ti zelim, hvala za cist put ka Sufi Islamu – ja sam uvecao kredit iznova :)
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#403 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by silm »

bokakotorska wrote:Mevlana Dzelaludin Rumi, savremenik Rastkov.

U isto vreme kretali su iz nemira na put ka istome i nasli mir sebi I mnogima, za njima.

http://www.youtube.com/watch?v=nuqrhj2NnDM

Puno mira ti zelim, hvala za cist put ka Sufi Islamu – ja sam uvecao kredit iznova :)
I na tebe neka je Mir!
na arapskom: we alejkumusselam!
jevrejski: shalom!
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#404 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by novi.dan.nova.nafaka »

madner wrote:
bokakotorska wrote:Ima dosta tema o ratu.
Pitanje je zasto se raspala ?
Zbog Srpske elite, SPC i SANU.
;-)
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#405 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by dert »

zbog vlage,memle :shock:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#406 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by Toto »

bokakotorska wrote: Ne pa ja sam drugu Janku skinuo kapu za ovaj faktor i stavio ga medju osnovne.

Sad Jaca faca malo nakitila pa ispade da je HDZ srusio SSSR, mora da je ko iz familije ercegovac kad tako lepo ume da gusla :)

Pa i vjecni predsjednik Stipe (zakleti antifasista, te prvoborac iz sume kraj Siska) rece onomad domoljubima u bratskoj Australiji da su oni dva puta pobedili u ww2 i 10 Aprila,a posle jope Maja 45te

Kad ti ide, pobede se nizu same od sebe :)
nije 'ercegovac vengo shrbin
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#407 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by bokakotorska »

Toto wrote:
bokakotorska wrote: Ne pa ja sam drugu Janku skinuo kapu za ovaj faktor i stavio ga medju osnovne.

Sad Jaca faca malo nakitila pa ispade da je HDZ srusio SSSR, mora da je ko iz familije ercegovac kad tako lepo ume da gusla :)

Pa i vjecni predsjednik Stipe (zakleti antifasista, te prvoborac iz sume kraj Siska) rece onomad domoljubima u bratskoj Australiji da su oni dva puta pobedili u ww2 i 10 Aprila,a posle jope Maja 45te

Kad ti ide, pobede se nizu same od sebe :)
nije 'ercegovac vengo shrbin
Kolega Tot

cemu ispravka regionalne odrednice narodnosnom. Radi se o djelatnosti specificnoj za regiju.

Hajmo te komplekse u stranu na trenutak, ne guslaju samo hercegovci srpske narodnosti dobro.

Dobro guslaju svi hercegovci i Bosnjaci recimo


http://www.youtube.com/watch?v=8buaCDlYU2U

ili Hrvati

http://www.youtube.com/watch?v=Uu-ZMeyY ... re=related

Istina treba imati uvo za svu tu umjesnost, opusteno, lakse se dise :)

PS Sta ti bi sa jezikom jadan ? Sto je nego postalo vengo, a Srbin - shrbin, kukala ti majka - one te tako sigurno naucila nije ?
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#408 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by Mecena »

nosara wrote:
Josip wrote:Zato jer je bila tamnica naroda i zločinačka. Jer je nastala na zločinu. A svemu zlu dođe kraj.
Nažalost, samo se ono stalno pokušava vratiti.
Tipicna ustaska propaganda... :-)

hrvatska je nastala na zlocinu prema jednom od svojih konstitutivnih naroda, za ocekivat je da ce i toj banana-drzavi doc kraj... :D

Kombinacija ogromne kolicine novca izvana uz teski rad obavjestajnog podzemlja (CIA, snajka...CIA), nekoliko visoko pozicioniranih domacih izdajnika i nas mentalitet (lako cemo) doveli su do raspada posljednje DRZAVE na ovim prostorima...

Ovo sto danas imamo su kolonije i prostori bez suvereniteta, integriteta i prosperiteta... Najgore tek dolazi...

Dakako, bolje niste ni zasluzili... :D
:thumbup:
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#409 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by Mecena »

nosara wrote:
SFRJ je bila nezavisna, nesvrstana, imala je integritet i suverenost... To se nikako ne uklapa u "novi svjetski poredak", pa ti je ova ocjena o njenoj "neinteresantnost" za kreatore tog projekta pomalo naivna...

Stoji da smo, u prosjeku, poglupi u nekim bitnim, zivotnim momentima...

Ali totalna je fula to da su od raspada profitirali samo lokalni kriminalci... To je visa matematika i nadilazi vrijednost trzista banana i kelerabe... Strateski interes je jeben pokretac, a mi smo tu samo prasina, ovako rasparcani, posvadjani i razjedinjeni...
Dabome.
User avatar
Mecena
Posts: 173
Joined: 20/09/2011 17:25

#410 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by Mecena »

Uzroci raspada Jugoslavije su, po mom mišljenju, ukratko, sinteza vanjskih i unutrašnjih činioca, s tim gdje su vanjski činioci imali presudan uticaj.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#411 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by Toto »

bokakotorska wrote:
Toto wrote:
bokakotorska wrote: Ne pa ja sam drugu Janku skinuo kapu za ovaj faktor i stavio ga medju osnovne.

Sad Jaca faca malo nakitila pa ispade da je HDZ srusio SSSR, mora da je ko iz familije ercegovac kad tako lepo ume da gusla :)

Pa i vjecni predsjednik Stipe (zakleti antifasista, te prvoborac iz sume kraj Siska) rece onomad domoljubima u bratskoj Australiji da su oni dva puta pobedili u ww2 i 10 Aprila,a posle jope Maja 45te

Kad ti ide, pobede se nizu same od sebe :)
nije 'ercegovac vengo shrbin
Kolega Tot

cemu ispravka regionalne odrednice narodnosnom. Radi se o djelatnosti specificnoj za regiju.

Hajmo te komplekse u stranu na trenutak, ne guslaju samo hercegovci srpske narodnosti dobro.

Dobro guslaju svi hercegovci i Bosnjaci recimo


http://www.youtube.com/watch?v=8buaCDlYU2U

ili Hrvati

http://www.youtube.com/watch?v=Uu-ZMeyY ... re=related

Istina treba imati uvo za svu tu umjesnost, opusteno, lakse se dise :)

PS Sta ti bi sa jezikom jadan ? Sto je nego postalo vengo, a Srbin - shrbin, kukala ti majka - one te tako sigurno naucila nije ?
kolega iz Sutorine :D
biolski otac Jadranke Kosorke je Srbin... je li ona politicke guslarije genima naslijedila nije znanstveno dokazato, al je u teftere priteftereno ko joj je babo..
sto se tice pravopisanija:
cini mi se da ce tvoja mati vise zakukat... ni ona tebe nije ucila da svakom loncu budes poklopac
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#412 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by svjezi_ustipak »

raspala se jer je vrvila od politickih, nacionalnih i ekonomskih problema koje nije znala rijesiti. obzirom da smo bili zrtve raspada iste zao mi je sto je Jugoslavija ikad bila kreirana i drago mi je kad znam da je vise nikada nece biti. to je bila velika, lijepa, sarena laza za neradnike, ljeziljebovice, poltrone i cetnicku bratiju kojoj je na kraju bilo malo pa su htjeli jos vise i zeznuli se.

Jugoslavija fuj!
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#413 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by Sezam »

Mecena wrote:Uzroci raspada Jugoslavije su, po mom mišljenju, ukratko, sinteza vanjskih i unutrašnjih činioca, s tim gdje su vanjski činioci imali presudan uticaj.
Ko nas bre zavadi? :zzzz:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#414 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by svjezi_ustipak »

Sezam wrote:
Mecena wrote:Uzroci raspada Jugoslavije su, po mom mišljenju, ukratko, sinteza vanjskih i unutrašnjih činioca, s tim gdje su vanjski činioci imali presudan uticaj.
Ko nas bre zavadi? :zzzz:
Amerikanci :D oni su krivi :D :D oni su drzali opkoljeno Sarajevo godinama, ubijali u Srebrenici, otvarali Omarsku i Keraterm. sve su to uradili da zavade nase bratske narode :D
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#415 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by nosara »

svjezi_ustipak wrote:
Sezam wrote:
Mecena wrote:Uzroci raspada Jugoslavije su, po mom mišljenju, ukratko, sinteza vanjskih i unutrašnjih činioca, s tim gdje su vanjski činioci imali presudan uticaj.
Ko nas bre zavadi? :zzzz:
Amerikanci :D oni su krivi :D :D oni su drzali opkoljeno Sarajevo godinama, ubijali u Srebrenici, otvarali Omarsku i Keraterm. sve su to uradili da zavade nase bratske narode :D
Ne lazi... amerikenjci su samo dostavljali avione, kamione, i kartone mts-a Armiji BiH... :-) Da njih ne bi uveli bi nam embargo na naoruzanje... :D
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#416 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by svjezi_ustipak »

nosara wrote:
Ne lazi... amerikenjci su samo dostavljali avione, kamione, i kartone mts-a Armiji BiH... :-) Da njih ne bi uveli bi nam embargo na naoruzanje... :D
doduse. onolika kolicina alfa uniformi, letovi za tuzlu i visoko u vrijeme kad su dezurne posade awacs-a amerikanci, masovno naoruzavanje ostavljenim pjesadijskim naoruzanjem istocnog bloka iz magacina novih saveznika SAD, neki americki generali u splitu, bombardovanje ciljeva VRS, davanje obavjestajnih podataka ARBiH i HV, program "Opremi i obuci", polaganje zakletve americkog ambasadora u Konaku (jedino u istoriji) :D :D

zli su ti Ameri, ko nas bre zavadi?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#417 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by nosara »

svjezi_ustipak wrote:
nosara wrote:
Ne lazi... amerikenjci su samo dostavljali avione, kamione, i kartone mts-a Armiji BiH... :-) Da njih ne bi uveli bi nam embargo na naoruzanje... :D
doduse. onolika kolicina alfa uniformi, letovi za tuzlu i visoko u vrijeme kad su dezurne posade awacs-a amerikanci, masovno naoruzavanje ostavljenim pjesadijskim naoruzanjem istocnog bloka iz magacina novih saveznika SAD, neki americki generali u splitu, bombardovanje ciljeva VRS, davanje obavjestajnih podataka ARBiH i HV, program "Opremi i obuci", polaganje zakletve americkog ambasadora u Konaku (jedino u istoriji) :D :D

zli su ti Ameri, ko nas bre zavadi?
Nataknem ih... Mozda su ovdje nekom valjali, ali to sigurno nismo mi... :roll:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#418 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 29/10/2011 11:44, edited 1 time in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#419 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by Sezam »

radostan dan wrote:
svjezi_ustipak wrote:obzirom da smo bili zrtve raspada iste zao mi je sto je Jugoslavija ikad bila kreirana i drago mi je kad znam da je vise nikada nece biti. to je bila velika, lijepa, sarena laza za neradnike, ljeziljebovice, poltrone i cetnicku bratiju kojoj je na kraju bilo malo pa su htjeli jos vise i zeznuli se.

Jugoslavija fuj!
Dijelim tvoju žalost po pitanju njenog kreiranja, kao i sreću zbog činjenice da je više neće biti. Naravno, iz potpuno drugih razloga od tvojih.

Bila je to velika i lijepa zemlja, sa popriličnim mogućnostima za srednju klasu koja čini osnov svakog društva, daleko većim od zemalja istočnog lagera, pa i 50 posto zemalja EU, sa besplatnom zdravstvenom zaštitom, školovanjem, sa razvijenim sistemima zaštite običnog radnika, sportska velesila, sa reprezentativnim kulturnim manifestacijama, itd, itd....
I sve to od tudjih para... :zzzz:

Ko nas bre zavadi?
šalabajzer
Posts: 31
Joined: 02/10/2011 14:41

#420 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by šalabajzer »

radostan dan wrote:
svjezi_ustipak wrote:obzirom da smo bili zrtve raspada iste zao mi je sto je Jugoslavija ikad bila kreirana i drago mi je kad znam da je vise nikada nece biti. to je bila velika, lijepa, sarena laza za neradnike, ljeziljebovice, poltrone i cetnicku bratiju kojoj je na kraju bilo malo pa su htjeli jos vise i zeznuli se.

Jugoslavija fuj!
Dijelim tvoju žalost po pitanju njenog kreiranja, kao i sreću zbog činjenice da je više neće biti. Naravno, iz potpuno drugih razloga od tvojih.

Bila je to velika i lijepa zemlja, sa popriličnim mogućnostima za srednju klasu koja čini osnov svakog društva, daleko većim od zemalja istočnog lagera, pa i 50 posto zemalja EU, sa besplatnom zdravstvenom zaštitom, školovanjem, sa razvijenim sistemima zaštite običnog radnika, sportska velesila, sa reprezentativnim kulturnim manifestacijama, itd, itd....
ahahaa :oops:

sve vještački, niko ništa nije radio...i moralo je propasti, baš kao Grčka danas :dance:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#421 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by nosara »

Niko ovdje (mislim na vecinu u kolektivitetima), od slovenije do kosova, ne zasluzuje takvu drzavu kakva je bila SFRJ... Ove banane-paradrzave, ove karikature suverenosti i nezavisnosti, e to je nasa mjera... :wink:
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#422 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by nosara »

šalabajzer wrote:
radostan dan wrote:
svjezi_ustipak wrote:obzirom da smo bili zrtve raspada iste zao mi je sto je Jugoslavija ikad bila kreirana i drago mi je kad znam da je vise nikada nece biti. to je bila velika, lijepa, sarena laza za neradnike, ljeziljebovice, poltrone i cetnicku bratiju kojoj je na kraju bilo malo pa su htjeli jos vise i zeznuli se.

Jugoslavija fuj!
Dijelim tvoju žalost po pitanju njenog kreiranja, kao i sreću zbog činjenice da je više neće biti. Naravno, iz potpuno drugih razloga od tvojih.

Bila je to velika i lijepa zemlja, sa popriličnim mogućnostima za srednju klasu koja čini osnov svakog društva, daleko većim od zemalja istočnog lagera, pa i 50 posto zemalja EU, sa besplatnom zdravstvenom zaštitom, školovanjem, sa razvijenim sistemima zaštite običnog radnika, sportska velesila, sa reprezentativnim kulturnim manifestacijama, itd, itd....
ahahaa :oops:

sve vještački, niko ništa nije radio...i moralo je propasti, baš kao Grčka danas :dance:
Dobra paralela... Vidi se da vladas materijom... :D
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#423 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by svjezi_ustipak »

nosara wrote:
svjezi_ustipak wrote:
nosara wrote:
Ne lazi... amerikenjci su samo dostavljali avione, kamione, i kartone mts-a Armiji BiH... :-) Da njih ne bi uveli bi nam embargo na naoruzanje... :D
doduse. onolika kolicina alfa uniformi, letovi za tuzlu i visoko u vrijeme kad su dezurne posade awacs-a amerikanci, masovno naoruzavanje ostavljenim pjesadijskim naoruzanjem istocnog bloka iz magacina novih saveznika SAD, neki americki generali u splitu, bombardovanje ciljeva VRS, davanje obavjestajnih podataka ARBiH i HV, program "Opremi i obuci", polaganje zakletve americkog ambasadora u Konaku (jedino u istoriji) :D :D

zli su ti Ameri, ko nas bre zavadi?
Nataknem ih... Mozda su ovdje nekom valjali, ali to sigurno nismo mi... :roll:
aha, jedna Amerikanka je zasluzila sva odlicja koja ova drzava moze dati nekome za to kako "nije valjala". njeno ime je Madelaine Albright. steta sto se ne sjecas letova americkih pilota i radosti dok pogadjaju ciljeve u okolini Sa. i steta sto nisi vidio kako A-10 unistavaju jedan po jedan tenk u Lukavici. ono, kad vec nisi vidio americke uniforme, vidio puske iz Njemacke (americke saveznice) ili vidio letove nocu sa oruzjem. trebali su vas Ameri pustiti da JNA od vas napravi sta su Rusi uradili od Cecenije ili sta se desilo od Nagornog Karabaha-da vas izbrisu sa lica zemlje.

izmedju ostalog da Amera i njihove pomoci nije bilo rasle bi ti kupine iz grudi sada. jugoslovenske kupine koje bi brao tvoj drug Gavrilo iz trece klupe do prozora koji se ne sjeca kako su po tebe i tvoju porodicu dosle cike iz Smedereva koje navijaju za Zvezdu i ubile vas na kucnom pragu. A vi ste ostali vjerujuci da vam se nece nista desiti jer ste Jugosloveni. Arkanovi navijaci su vas nazalost demantovali, Jugoslavija je postojala samo u vasim glavama. isto tako se ne sjecaju stanovnici Brckog, Bijeljine, Prijedora, Banjaluke, Visegrada sta je bilo sa njihovim komsijama nesrbima velikim Jugoslovenima koji su ostali vjerujuci u Jugoslaviju, JNA i bratstvo i jedinstvo.

znas kako je, ne secamo se ko nas to zavadi. Ameri su krivi.
šalabajzer
Posts: 31
Joined: 02/10/2011 14:41

#424 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by šalabajzer »

nosara wrote:Niko ovdje (mislim na vecinu u kolektivitetima), od slovenije do kosova, ne zasluzuje takvu drzavu kakva je bila SFRJ... Ove banane-paradrzave, ove karikature suverenosti i nezavisnosti, e to je nasa mjera... :wink:
e moj jugonostalgičaru
ta tvorevina je još i mogla šljepat kao Titina YU, ali stvaranjem kasnije Srboslavije MORALA je propasti
iako bi propala i da je Tito, kako kaže Rambo žvio i 200 godina, jednsoatvno je bila vezana za istočni socijalni blok, i raspadom SSSR i tome je došao kraj
nesreća socijalizma se najbolje vidi na primejru zapasne i istočne Njemačke
isti narod, ista tehnološka razvijenost, istei mentalitet i radne navike prije socijalizma
poslije 50 godina nesreće razlika je bila nebo i zemlja...najplastičniji primejr Trabanta/wartbura i Golfa 3
stojadina i Golfa, dok ovi praviše 30 godina isto smeće od auta, ljudi napraviše, dvojku,.pa trojku, pa četvorku....

ali mora da si čapio džaba stan od onog sisitema, pa ti je zato dobar
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#425 Re: Zasto se Jugoslavija raspala?

Post by radostan dan »

.
Last edited by radostan dan on 29/10/2011 11:43, edited 1 time in total.
Post Reply