Kviz "Historija"

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#976 Re: Kviz "Historija"

Post by Pera Trta »

nellington wrote:Kako se preziva Victor koji je u ratu porazio Ameriku?
Opet igra riječi?
Malika
Posts: 54
Joined: 28/11/2010 02:43

#977 Re: Kviz "Historija"

Post by Malika »

nellington wrote:Kako se preziva Victor koji je u ratu porazio Ameriku?
Moze li jos koja informacija?
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#978 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

nellington wrote:Kako se preziva Victor koji je u ratu porazio Ameriku?
daj čovječe, malo hinta, koji rat, barem daj period. Mislim da ti doktor historije ne bi znao odgovor. daj nam kakav hint.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#979 Re: Kviz "Historija"

Post by nellington »

Jeste, u pitanju je igra riječi - pilotska. Rat je u dvadesetom vijeku, USA je poražena, i pobijedila je država koju su zvali Victor .... Eh ja tražim ove tri tačkice.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#980 Re: Kviz "Historija"

Post by Pera Trta »

nellington wrote:Jeste, u pitanju je igra riječi - pilotska. Rat je u dvadesetom vijeku, USA je poražena, i pobijedila je država koju su zvali Victor .... Eh ja tražim ove tri tačkice.
Pa Vijetnam valjda...to su one skraćenice u pilotskom riječniku: V-Victor, C-Charlie. Vietkong, VC, Victor Charlie.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#981 Re: Kviz "Historija"

Post by nellington »

Pera Trta wrote:
nellington wrote:Jeste, u pitanju je igra riječi - pilotska. Rat je u dvadesetom vijeku, USA je poražena, i pobijedila je država koju su zvali Victor .... Eh ja tražim ove tri tačkice.
Pa Vijetnam valjda...to su one skraćenice u pilotskom riječniku: V-Victor, C-Charlie. Vietkong, VC, Victor Charlie.
:thumbup: To se tražilo.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#982 Re: Kviz "Historija"

Post by Pera Trta »

Koji fašistički vojskovođa je između dva rata u USA doživio veliku popularnost i dobijao priznanja i od samog predsjednika, podignut mu je spomenik i sve u svemu bio pravi "celebrity" kod Amerikanaca?
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#983 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

Pera Trta wrote:Koji fašistički vojskovođa je između dva rata u USA doživio veliku popularnost i dobijao priznanja i od samog predsjednika, podignut mu je spomenik i sve u svemu bio pravi "celebrity" kod Amerikanaca?
Augusto Pinochet i Francisco Franco (oba su odlikovana od strane SAD-a, Pinochet je također bio fašista)
Last edited by KillerBee600 on 10/04/2011 12:29, edited 1 time in total.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#984 Re: Kviz "Historija"

Post by Pera Trta »

KillerBee600 wrote:
Pera Trta wrote:Koji fašistički vojskovođa je između dva rata u USA doživio veliku popularnost i dobijao priznanja i od samog predsjednika, podignut mu je spomenik i sve u svemu bio pravi "celebrity" kod Amerikanaca?
Franco
Ne. Ovaj nije bio na tako visokom položaju, iako je bio i vojni i politički lider, ali ne najviši u svojoj zemlji.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#985 Re: Kviz "Historija"

Post by Pera Trta »

Ponavljam, nije bio vođa ni države ni nacije, ali je bio visoki vojni i politički dužnosnik.
Kao što sam rekao, bio je u Americi POPULARAN; što znači da su mu široke mase klicale, a razlozi za sve to su vrlo konkretni i nemaju direktne veze sa fašizmom.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#986 Re: Kviz "Historija"

Post by Pera Trta »

Evo da pomognem još: nemiran duh, od mladosti je bio buntovan i rano se dao u politiku. Bio je jedan od glavnih u uspostavi režima, i da su on i režim poživjeli, vjerovatno bi jednog dana postao vođa države i nacije.
U jednom američkom gradu podignut mu je spomenik (koji i danas stoji) i jedna ulica ponijela je njegovo ime.
Siuksi su ga proglasili počasnim poglavicom.
Samom svojom pojavom i izgledom utjelovio je većinu stereotipa (ne nužno loših) koji se u dobrom dijelu svijeta, pa i kod nas, vežu za njegov narod.
Eto, haj'te... :)
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#987 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

Pera Trta wrote:Evo da pomognem još: nemiran duh, od mladosti je bio buntovan i rano se dao u politiku. Bio je jedan od glavnih u uspostavi režima, i da su on i režim poživjeli, vjerovatno bi jednog dana postao vođa države i nacije.
U jednom američkom gradu podignut mu je spomenik (koji i danas stoji) i jedna ulica ponijela je njegovo ime.
Siuksi su ga proglasili počasnim poglavicom.
Samom svojom pojavom i izgledom utjelovio je većinu stereotipa (ne nužno loših) koji se u dobrom dijelu svijeta, pa i kod nas, vežu za njegov narod.
Eto, haj'te... :)
Stvarno reko si dovoljno, ali mi izasad ništa ne pada na pamet. A mogo sam se zaklet da znam ovakve stvari.
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#988 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

Pera Trta wrote:Evo da pomognem još: nemiran duh, od mladosti je bio buntovan i rano se dao u politiku. Bio je jedan od glavnih u uspostavi režima, i da su on i režim poživjeli, vjerovatno bi jednog dana postao vođa države i nacije.
U jednom američkom gradu podignut mu je spomenik (koji i danas stoji) i jedna ulica ponijela je njegovo ime.
Siuksi su ga proglasili počasnim poglavicom.
Samom svojom pojavom i izgledom utjelovio je većinu stereotipa (ne nužno loših) koji se u dobrom dijelu svijeta, pa i kod nas, vežu za njegov narod.
Eto, haj'te... :)
Moj konačan odgovor je Italo Balbo.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#989 Re: Kviz "Historija"

Post by Pera Trta »

I odgovor je tačan :thumbup:
Učesnik "marša na Rim" i pionir talijanske avijacije, maršal Italo Balbo. Popularnost i počasti u SAD zaslužio jer je predvodio uspješan let grupe aviona od Rima do Čikaga 1933. Sijuksi ga prozvali "Poglavica Leteći Orao".
Poginuo na početku rata u sjevernoj Africi, kada je njegov avion oboren prijateljskom vatrom, za koju se sumnja da nije bila slučajna.
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#990 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

Evo nešto lagano, pošto sam i ja početnik. Ime provg heavy metal albuma?
Malika
Posts: 54
Joined: 28/11/2010 02:43

#991 Re: Kviz "Historija"

Post by Malika »

KillerBee600 wrote:Evo nešto lagano, pošto sam i ja početnik. Ime provg heavy metal albuma?
Sigurno nesto od Black Sabbath ili Judas Priest..., ali najprije Steppenwolf.
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#992 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

Malika wrote:
KillerBee600 wrote:Evo nešto lagano, pošto sam i ja početnik. Ime provg heavy metal albuma?
Sigurno nesto od Black Sabbath ili Judas Priest..., ali najprije Steppenwolf.
Treba mi konkretan odgovor. Onaj ko poznaje metal muziku zna o kojem se albumu radi. Odmah da raščistimo Born to be Wild je kumovala heavy metalu jer se u njoj prvi puta spominje taj naziv, ali i sami priznaju da niakd nisu bili metalci i da je Born to be Wild čisti hard rock koji mnogi čestao brkaju sa metlaom, ali vjerujete razlika je ogromna.
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#993 Re: Kviz "Historija"

Post by corolla02 »

Vincebus Eruptum by Blue Cheer maybe :?:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#994 Re: Kviz "Historija"

Post by Woody »

Moj konačan odgovor: Paranoid - Black Sabbath. Postavio sve standarde HM muzike, od tada, nadalje i u buduće
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#995 Re: Kviz "Historija"

Post by corolla02 »

tesko je to reci jer ne postoji stroga linija da se povuce, bas kao i za sva druga otkrica, pronlaske i usavrsavanja
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#996 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

Postoji jasna linija kad je heavy metal pokret u pitanju, zna se ko je prvi. Paranoid nije, ali si na dobrom tragu. Zakasnio si za koji mjesec, ali eto ključna godina jest 1970. Ovo vam je skoro na tanjiru odgovor.
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#997 Re: Kviz "Historija"

Post by corolla02 »

ne bih se bas slozio sa tobom jer sva ljudska nauka i saznaje je upitno, kao i to da nista ne postoji apsolutno jer se sve okrece i sve se mijenja, al etoo.. idem traziti :D
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#998 Re: Kviz "Historija"

Post by corolla02 »

Black Sabbath - Black Sabbath :?:
KillerBee600
Posts: 43
Joined: 05/12/2010 23:08

#999 Re: Kviz "Historija"

Post by KillerBee600 »

corolla02 wrote:Black Sabbath - Black Sabbath :?:
OK, ljudi smo , logično je da se ne slažemo u mišljnjima i cijenim što imaš svoje mišljenje, ali upravo ovaj album metalci smatraju prvi metal albumom. On je početak jedne sjajne ere muzike koja traje i danas dan. Svaka čast, ti si na redu!
User avatar
corolla02
Posts: 10385
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1000 Re: Kviz "Historija"

Post by corolla02 »

ok hvalla drug, eto sad i to znamo :thumbup:

evo jedno laganice: koja se paradoksalna slika/situacija veze za smrt Alberta Ajnstajna?
Post Reply