Zločini ustanika 1941.-1942.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#151 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by nosara »

AliceInChains wrote:Prvo, da vam se pohvalim za ovu temu. Mladi sam od vas i nisam imao prilike da ucim jugoslavensku/bosansku istoriju kao i vi.

...Jos nesta, ne zivite u zabludi herojski partizana, koji su iz samog herojstva sakupili snage, da sa njihovim puskicama "pobjede i oslobode" Bosnu i Jugu od DO ZUBA NAORUZANOG Njemca. Pazite i sa nekim bitkama. Samo da napomenem Tjentiste. Meni se vise cini, da su se tamo skupili seljaci/partizani i pucali po artilerijski nadmocnim fasisitima po Foci iz brda, koji su se u jednom momentu osjecali iznervirani, potom poceli ofanzivu i na tom mjestu "ucutili" 3000 ljudi. I kad su se fasisti povukli, je to Tjentiste paradski obiljezeno kao "preokret"(mislim, kao da su Njemci i Italijani odjednom bacili Oruzje u Drinu) Ali, kao sto svi znamo, pobjednici pisu istoriju, kao sto su to radili i Amerikanci. Da se Rusi nisu od druge strane ISTINSKI borili protiv Njemaca, Amerikanci nebi imali niti sanse da dodu do Pariza, a kamoli do Berlina.
Ne razumite me pogresno, ja istiniti cijenim Partizane, Tita i njihovu ulogu ka ujedinjenju Ju-naroda. Ali su i oni bili mali pozeri :-D
Bravo, decko...! :-) Prokuzio si i Tita i partizane... Cuj, oni se borili...

I niko od "strucnjaka" nema komentar na ove svinjarije...?
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#152 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by madner »

AliceInChains wrote: Jos nesta, ne zivite u zabludi herojski partizana, koji su iz samog herojstva sakupili snage, da sa njihovim puskicama "pobjede i oslobode" Bosnu i Jugu od DO ZUBA NAORUZANOG Njemca. Pazite i sa nekim bitkama. Samo da napomenem Tjentiste. Meni se vise cini, da su se tamo skupili seljaci/partizani i pucali po artilerijski nadmocnim fasisitima po Foci iz brda, koji su se u jednom momentu osjecali iznervirani, potom poceli ofanzivu i na tom mjestu "ucutili" 3000 ljudi. I kad su se fasisti povukli, je to Tjentiste paradski obiljezeno kao "preokret"(mislim, kao da su Njemci i Italijani odjednom bacili Oruzje u Drinu) Ali, kao sto svi znamo, pobjednici pisu istoriju, kao sto su to radili i Amerikanci. Da se Rusi nisu od druge strane ISTINSKI borili protiv Njemaca, Amerikanci nebi imali niti sanse da dodu do Pariza, a kamoli do Berlina.
Ne razumite me pogresno, ja istiniti cijenim Partizane, Tita i njihovu ulogu ka ujedinjenju Ju-naroda. Ali su i oni bili mali pozeri :-D
:lol:

Ovo neka alternativna historija?

Nisu se osjecali iznervirani nego su htjeli osigurati balkan od moguceg desanta zapadnih saveznika i bila je ozbiljna operacija, narocito u momentu kada je njemcima falilo ljudi za istocni front.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#153 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Nekako s proljeća »

:)

Pera Trta, dao bih neki doprinos temi pa mi samo kratko pojasni ko je u fokusu , čiji zločini u navedenom periodu su u fokusu.Drugim riječima , ko su ustanici?
Čitao sam nedavno knjigu od Dedijera '' Genocid nad Muslimanima'' u kojoj se može dosta realnije steći uvid u tadašnje stanje i na terenu i među ''stranama u sukobu'' pa i zločinima i odmazdama...
Image

Uploaded with ImageShack.us
Last edited by Nekako s proljeća on 27/08/2010 12:02, edited 1 time in total.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#154 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Nekako s proljeća wrote::)

Pera Trta, dao bih neki doprinos temi pa mi samo kratko pojasni ko je u fokusu , čiji zločini u navedenom periodu su u fokusu.Drugim riječima , ko su ustanici?
Čitao sam nedavno knjigu od Dedijera '' Genocid nad Muslimanima'' u kojoj se može dosta realnije steći uvid u tadašnje stanje i na terenu i među ''stranama u sukobu'' pa i zločinima i odmazdama...
U periodu koji sam naznačio, dakle prvih godinu - godinu i po rata, u NDH su postojale dvije ustaničke grupacije, partizani i četnici. Obje su bile sastavljene mahom od srpskog seljaštva koje se trudilo sačuvati goli život od genocida koji su vlasti NDH sprovodile. Partizani, vođeni komunistima, pozivali su na ustanak protiv okupatora i NDH vlasti, dok su četnici odbijali borbu protiv okupatora, već su se htjeli boriti samo protiv NDH i protiv civilnog muslimanskog i hrvatskog stanovništva. S obzirom da su u navedenom periodu obje grupacije često sarađivale, postojale su jedinice sa miješanim ljudstvom i mnogi borci su prelazili iz jednih redova u druge, to sam ih sve obuhvatio skupnim nazivom "ustanici". Nakon sredine 1942, naročito u vrijeme operacije "Trio" (Treće neprijateljske ofanzive) došlo je do manje-više definitivne polarizacije i otvorenog neprijateljstva među dvjema politički suprotstavljenim grupama.
Dakle, svaki doprinos koji obuhvata dešavanja u navedenom periodu svakako je dobrodošao.
Lijep pozdrav! :)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#155 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Nekako s proljeća »

Pera Trta wrote:O jamama se za vrijeme komunističke Jugoslavije mnogo pričalo, učilo i pjevalo. Jame, prirodne šupljine u kraškim predjelima Hercegovine, Like i Dalmacije su u Drugom svjetskom ratu imale i jednu strašnu ulogu. U njih su zločinci bacali svoje žrtve kako bi im se zameo trag.
O jednoj jami se skoro punih 50 godina ništa nije govorilo, niti se smjelo govoriti. To je jama Čavkarica.
Jama duboka nekoliko stotina metara nalazi se u hercegovačkom kršu, nedaleko od Bileće. U njoj svoja gnijezda prave čavke, po čemu je dobila ime. Na prvi pogled, ni po čemu se svana ne razlikuje od tolikih drugih hercegovačkih jama.
Ali Čavkarica u svome grotlu krije već 68 godina kosti nekoliko stotina ljudi bačenih u nju i pokrivenih šutnjom toliko godina.
3.septembra 1941. u Čavkaricu je bačeno nekoliko stotina ljudi svih uzrasta i oba pola. Svi su bili Bošnjaci (tada muslimani) iz sela bilećkog kraja. Tačan broj onih koji su skončali u jami nikada neće biti poznat. Znaju se imena 468 ubijenih, ali se zna da je i broj znatno veći, pošto za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice iskorijenjene. Vjeruje se da se broj kreće do 700. Od svih njih je pad u pakleni bezdan preživjela jedino 20-godišnja Hadžera Ćatović-Bijedić iz sela Đeče. Ona je u jami, među leševima svojih sunarodnjaka i šire i uže familije (samo je iz porodice Ćatović 144 lica bačeno u jamu) provela puna 63 dana. Hranila se hljebom koji je nalazila u džepovima ubijenih, te krvlju i mesom čavki koje je hvatala. Tek početkom novembra iz jame je izvukao Đorđo Hromović iz Nevesinja. Ova časni i ponosni Srbin ovako je, 50 godina kasnije, opisao prizor koji je zatekao kada je izvuka Hadžeru: "Ono što smo tada vidjeli nije ličilo na iksana..dva oka izbuljena, upalo lica, glava skoro bez kose. Ne daj mi bože griješiti, bila je to ljudska spodoba... Đe bi je got do'vatili otpadalo bi sve od nje...što bi joj got stavili u usta, povratila bi." Treba reći da je sve vrijeme dok je Hadžera bila u jami sa stotinama leševa, srpska čobančad su obigravala oko jame i govorila kako se iz nje čuje đavo koji zaziva muslimanska imena (to je očito nesretna Hadžera jadikovala nad svojim mrtvima). Jedini se Đorđo odvažio da pokuša izvući Hadžeru i samo zahvaljujući njemu ona je preživjela i doživjela duboku starost i drugi progon 1992. od strane potomaka onih koji su je u jamu bacili.
Toliko o žrtvama. A zločinci? Ko su bili ti koji su pobacali u jamu na desetine muslimanskih porodica, zatrijevši tako gotovo svaki trag postojanja Bošnjaka u bilećkom kraju? I zbog čega?
. Svi osim Hadžere.
Ni danas nije bolje. Za Hadžeru niko ne zna. kosti na njenom dnu, je li ih neko vidio možda?
Image

Uploaded with ImageShack.us

P.S.
SEDAMDESET I TRI DANA...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#156 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by asurbanipal »

PAKAO VAKUF GOLUBNJAČA

Šta se desilo u Kulen Vakufu u
rujnu mjesecu godine 1941.? Zar
je stvarno moguće da je u tom kraju
mučki ubijeno 3500 Ijudi - najviše
nožem a najmanje metkom?
I zar nitko nije znao da je blizu 400
muškaraca bačeno, sjekirom ubijenih, u
jamu Golubinjaču, u neposrednoj blizini
Martin Broda?


Zar doista crna zemlja ima mekše srce od ljudskog srca, pa u strahu da joj ne prepukne, svjedoci srno, sama otvara svoje skrivene odaje i izbacuje tajne od kojih premire ljudska duša? Tek kad je zovina svirala objavila svijetu da su u Trajana kozje uši, ljudi su se prenuli, i u težnji da prije svojih smrti poskidaju paučinu s užasom umrtvljenih srca, ispovjedno progovaraju. Skidaju terete. Govore istinu decenijama pomno skrivanu od anđela-zaštitnika koji su nas čuvali od nje...

Image
Ilustracija izvornog teksta: Mersad Berber, photo&desing: Akšamija

Što se desilo u Kulen Vakufu, i okolici u rujnu mjesecu 1941? Zar je stvarno moguće da je u tom kraju rnučki ubijeno, najviše nožern, a najmanje metkom, 3500 ljudi, a da baš nitko ne pruži relevantne podatke čak ni najnovijoj Dedijerovoj knjizi »Genocid nad Muslimanima«, netom tiskanoj? I zar nitko nije znao da je, od tog broja, gotovo 400 muškaraca bačeno, sjekirom ubijenih u jamu Golubinjača, udaljenu samo jedan kilometar od Martin Broda? Ljudi, je Ii to moguće? - pitam preživjele u Kulen Vakufu, u selima Klisa, Havali…
- Ja sam jedini koji je preživio… - kaže moj sugovornik sedamdesed sedmogodišnji Mujo (Mustafin) Dervišević. - Jedini sam ja pobjegao s ruba jame u koju su nas bacali… - tim riječima započinje stravičnu priču koja je otpočela kao odmazda nad muslimanskim svijetom Kulen Vakufa i četiriju džemata oko njega.
Tišina je i čuje se samo zvuk džezve, njezin dodir s bakrenom pliticom. Tu je i njegova kćerka, u njezinu smo domu na Oštralju, tada je imala samo dvije godine. I njegovi unuci, koji možda ne bi bili rođeni... Soba je puna Mujina glasa, potpuno sabrana, koji je milijun puta oblikovao priču što je decenijama nikomu nije pričao:
Prvo su ustaše počinile zločin prema Srbima. Ovdje ih je stradalo 20-30, ubili su im popa, pa njegovu ženu, i sina od tri mjeseca. Zapali su im crkvu u Vakufu, ali je bilo stradanja i po selima pravoslavnim oko Vakufa prema Lapcu. Među ustašama, a svi su nosili fesove, bilo je i četvorica Muslimana. A zbog fesova, vjerujući da su svi ispod njih Muslimani – Srbi su se podigli u odmazdu i zatiranje cijelog našeg kraja.

Domobranski bojnik Veber je palio i žario po njihovim selima - i povlačio se, a mi s djecom i ženama i roditeljima pod nož. Eto tako je to počelo, da ne čujes.
Četnici počeše kupiti ljude i izvlačit nas iz kuća. Žene su bježeći, bacale djecu s mosta pa za njima skakale u vodu - i sada to vidim, kako skaču u Unu.
Oni domobranci govore: Mi ćemo vas skloniti u Bihać. A svijet, brate si moj, navalio sa svih strana – a vojske, malo. Poslije su mi pričali da se napravila kolona našeg svijeta od pet-šest kilometara dugačka. Četnici su udarali po njoj, sa svih strana… Znam samo da sam, prema Prkosima, cijeli jedan kilometar gazio po cesti punoj mrtvijeh, da nisi imao kamo ugaziti! Starih ljudi, najviše. Pa djece, bačene u kanal.
Jedne se mrtve žene sjećam, dijete leži po njoj, doji je. I vidim, često mi se javi u snu, jednoga mladića od svojih 15-16 godina, preklana, a pod grlo mu turili lavor, i lavor se napunio krvi pa se prelijeva na cestu.
Tako idemo, idemo, kad - prepreče nam put. Četnici zazidali. Kažu: eto Mane Rokvića s Bjelaje! Ljudi bježe na sve strane, spašavaju glavu. Ko je tada mogao pobjeći, pobjegao je. A opet puno su nas zarobili i djece i žena i muških. Šta ćeš, vrate nas opet u Kulen Vakuf. Sjećam se dobro jednoga od njih, Nikole. Kaže mi, Mujica, bolan ne bio, kako nisi pobjegao?! Nisam mogao, velim. Gledao sam djecu, kažern... E..., kaže moj Nikola, ja bih te spasio, ali kako? Jedino da si kao mala kutijica pa da te u džep turim, eta tako bih mogao, a drukčije nikako.
Kao da ćerno na most, vakufski. Opet vidjeh neke se žene strmoglavljuju s mosta, a Srpkinje viču: Ne daj bulama da skoče, ne daj da se spasu! A vidiš, bile su komšinke.
Ukrcaše nas u Muzurovu kafanu i počeše ispitivati. Čujemo - vrišti neki čovjek. A to neki Duratović, bio skočio s mosta, pucalo za njim, iščupali ga iz vode, pa ga stali živa derati. Taj je bio ustaša.

Image
Ilustracija izvornog teksta: Mersad Berber, photo&desing: Akšamija

Tu nas odijele od žena i djece. Povedu u Martin Brod. Kad tamo, moja majka! Objesila se jednom majoru o rame, moli i kumi: Ne daj mi sina, on mi je jedini! On je udari, pa mi majka pade... Potom nas povedoše do Marka Vladetića kuće. Kad tamo, da Bog sačuva, sve prevaljeno preko ceste, sve mrtvo.
Stari ljudi, najviše. Evo, sad se sjećam: Bio ondje neki s Oštrovića, Šiljević Ibrahim, pa izađe Marko Vladetić da moli za njega. Slušajte drugovi, kaže, dajte ovog čovjeka pustite, pošten je čovjek, mene je spasio. A onda mu izađoše dvije kćeri, onako poniske. Tata, vele, nemoj moliti ni za koga! Đe je tvoj Stevo i Dušan! - kažu tako. I uvratiše ga u kuću. Nas nakrcaše u stanicu. U 12 sati noću kad se uvratiše, donesoše
žicu. Staviše nas u grupe po deset i povedoše. Ovako su nas vezali, mene pa drugog, pa onda jednoga za drugoga, pa onda jednom žicom sve skupa da smo zajedno vezani. I hajde gore. Pjevajte, kažu. Vičite, vele, živio kralj Petar! Pa živio kralj Petar, briga me ko bio. A ja namah pokrenuo ruke.
Dok su ga vezali, objašnjava Mujo Dervišević, poturio je ruke ne jednu uz drugu, nego okomicama jednu na drugu. Žica je bila debela i nije se dala dobro stegnuti, pa ih je vrlo brzo mogao osloboditi. S njim je bio svezan dječak, petnaestogodišnjak.
Mali bi Ii ti pobjegao - pitam ga - ja mogu odriješiti. –
Ne smijem, veli. Ako hoćeš, ja ću sad i teb i sebe odriješiti pa ćemo kidnuti - a on meni a-a, bojim se.
Mislim se: pa šta bude, kud idu moja braća idem i ja. I tako izbismo gore. Udolina, šljivik. Odvajali su grupu po grupu pa je vodili… Njih troje-četvero četnika. Dođi - odvedi, Dođi - odvedi. Majko moja kako su bili krvavi! Na mjesečini je izgledalo kao da su i ruke i lice i odjeću u katran umakali. Šta su imali u rukama, ne mogu ti kazati, neke ko dugačke noževe, sikire, ili kose, bogami ti ne znam kazati. Dovedu do rupe, tuču, pa naglavu dole.
Tako dođoh i ja do njih, uz rupu. Onaj me jedan stade prepipavati, imam Ii štogod, pita. Zatim će: Majku ti tursku, sve su ti već uzeli! E, bio sam haman do rupe, a onaj mali do mene. Četnik me udari preko njega, pa pade preko maloga, a meni samo malo uho grecnu onim što je imao. U tom smicnuh žicu i oslobodih se i potekoh! Jedan od njih, poznat mi, viče:
Uteče Mujica, majku mu jebem! i zapucaše puškama na me. I poletješe za mnom 10-20 metara uz strminu, ali tu je već sitna šuma... Govore, čujem: Hajdemo se mi vratiti, ranjen je, zamalo će krepati. Vrate se, a
ja skriven slušam. Vrište ljudi, upomoć zapomažu. Tako sam sakriven skoro sat slušao, pa sve utihnu. ..
... Mujica podiže fildžan kahve, malo otpija, pa nastavlja opisujući kako je lutao tražeći put prema Udbini - ali se, ujutro, našao u - Donjem Lapcu! Tu ga uhvati četnicka patrola i privede u komandu. Prepoznao ga je Duro Rašeta, komandir četnički, i potvrdio da nije ustaša.

Muju su četnici predali partizanskoj komandi u Drvaru, zajedno s još osam zarobljenih domobrana Hrvata i Muslimana. A u toj komandi -Slavko Rodić, dr. Mladen Stojanović i Marko Orešković. Sjećam ih se još: Mladen je predlagao da ostanem. Ne, moram naći ženu, ne znam gdje je, i djecu, šestoro ih je'. A Mladen će: Ne idi u Vakuf, tamo je sve do temelja spaljeno, ni mačka nije živa ostala. Onda ja: U Prijedoru mi je sestra, tamo ću. Dobro, kaže Mladen, samo nikom ne govori da si Musliman. Vidiš, četnici imaju pik na Muslimane, jer zbog fesova na ustaškim glavama misle da su za sve krivi Muslimani. A doći će vrijeme, Mujica, kad ćeš moći reći sve - i da si Musliman, i da ti je ime Mujo, i sve što ti srce zaište. Baš mi je tako rekao.
Mujica promatra mir svojih ukrštenih, u klupko skupljenih prstiju spuštenih na površ kuhinjskog stoIa. Podiže lice prozoru okrenutu strani svijeta "gdje usamljen i od ljudi zastrt bezdan pun kostiju. Želio bih zapamtiti njegovo lice, zadržati ga na celuloidu, pa silazimo niz basamke kćerkine mu kuće. Ulazimo među stabla šljiva u vrtu i biramo pogodno mjesto: pod nogama mu je cijeli Kulen Vakuf, iza leđa tvrđa Frankopana i Keglevića. Mjesto je dobro: pokazuje da vrijeme teče ali ostavlja svoje znakove. Kada čovjek pomisli da je vrijeme zatrpalo prošlost, ona se iznenada javi, izroni (odnekud) i zaprepasti nas. Je li ovom čovjeku sudbina udesila ijednu takvu priliku? Je li ikada, nakon rata, prepoznao nekoga iz noći noževa?
E, znaš ti to! Rat bi gotov, ali ti niko ne daje posao. Uposlim se, privatno, pa počeh kuće zidati... Miješam malter, pogledam po džadi. Vidim neki mi se kapetan osmjehuje, pravac meni prilazi. Zdravo Mujice! - viče mi i pruža ruku. Gledam, gledam pa… - Što mi pružaš tu ruku! Zar si bolan zaboravio da me je ta ruka priklati htjela i u jamu turnuti htjela!
Puše vjetar kroz grane golih šljiva. Kroz puste godine, kroz njih 49. Toliko je trebalo godišta baciti za leđa, da bi se održala prva javna žalost i da bi se dženaza otklanjala za duše 3500 zaklanih, ustrijeljenih, utopljenih i u jamu Golubnjaču bačenih Muslimana. Da molitvama za svoju braću prekriju stid ljudi, zemlje crnice.

Izvor:
OGLEDALO (Zagreb), god. I, br. 2, prosinac / decembar 1990., str. 26-27
User avatar
Falbala
Posts: 20
Joined: 08/07/2010 01:17
Location: Asterixovo selo

#157 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Falbala »

Želim da dam doprinos ovoj temi, nadam se da ćete imati strpljenja da iščitate ovo. Podijelila sam zasad napisano u tri posta, s tim da još nisam načisto kakav zaključak da izvedem vezano za ovo o čemu @Pera Trta govori, dakle to nikada objašnjeno "preklapanje" dviju ideoloških potki prilikom dizanja ustanka koje je stvorilo a na kraju i ostavilo konfuziju, gorčinu i mogućnost za svakojake interpretacije.

O Čavkarici

Željela bih najprije prenijeti još jedno svjedočanstvo o Čavkarici, i to iz druge ruke. Osoba koja je preživjela pokolj na Čavkarici bila je moja nana koja je umrla prije 7 godina, u 91.godini, a kada se sve to dešavalo imala je 25 godina. S tom razlikom što ona nikada nije ni prispjela do mjesta pogubljenja (kao Hadžera, njena rodica) nego je pobjegla u putu, nakon noćenja u kasarni u Berkovićima gdje su četnici poklali preostale muškarce iz grupe. Pričala mi je isto tako da se uspjela spasiti samo još jedna žena sa dvoje djece, Hana, i ona također prije dolaska do Čavkarice. Moja nana je nosila sinčića koji je imao godinu i pol. Četnici su im cijelo vrijeme govorili da ih vode za Stolac, no moja baka (koja je svojom inteligencijom i smislom za orijentaciju mogla postidjeti pola generala čak i u dubokoj starosti) pričala je da im ona ni jednoga trena nije vjerovala. Jednostavno je vidjela u jednom momentu da ne idu putem za Stolac, nego da skreću sve više za Nevesinje. Niti je ikakve logike bilo u njihovoj priči, pogotovo nakon klanja muškaraca noć prije u Berkovićima.

Pokušala je nagovoriti prvo jednu jetrvu, onda i drugu da se pokušaju izdvojiti iz kolone i pobjeći, no nijedna nije htjela. Zanimljivo je da je najprije pitala jednog vrlo mladog momka koji nije nosio četničke insignije da je pusti, na što joj je on rekao da „on bi rado ali ne smije od ostalih!“ (eto prve naznake nedefinisanog „ustaničkog“ elementa o kojem se ovdje raspravlja). Vidjevši da više ne smije časiti ni časka, počinje zaostajati i u jednom trenutku je samo šmugnula u neko raslinje. Tu je nakon par minuta otkriva drugi četnik koji je pokušava vratiti u kolonu ali pokušavajući je udariti kundakom puške u prsa udara u platnenu vrećicu sa zlatnim nakitom koji baka nije predala noć prije. Zlato je zazvečalo, on joj je strgao to i njenim riječima: „Kada je vidio ono zlato, on je bacio pušku, bacio je sve, činilo se da je poludio. Ode ko omađijan naprijed, zaboravi na mene...“.
Tako je izašla iz kolone. Međutim beba joj je imala krzamak i počela je da plače tražeći vodu koju ona nije imala. Najbliži izvor bila je neka česma po imenu Korita, ali to je već bilo duboko u pozadini tih srpskih sela...Pričala je da je sad samo htjela napojiti dijete, da joj je bebin plač trgao dušu i ništa drugo joj više nije bilo na pameti. Cijelim putem do te česme sad je nailazila na srpske seljake (dakle obične seljane koji su išli za nekim poslom) koji su joj govorili, bezbeli vidjevši muslimansku nošnju na njoj da se vraća nazad, da ne ide naprijed, „jer su straže svuda postavljene, ni ptica ne može proletjeti“. Kaže da je čak naišla i na grupu srpskih čobanica koje su sjedile kraj puta i povikale:“Evo bule, dođi da nam pričaš šta je bilo“ (evo i druge naznake organizovanja a ne „spontanosti“ kako je to prikazivano, lokalno stanovništvo sve zna, od malog do velikog šta se događa).

Prvi dio storije se završava onako kako se i morao na kraju završiti. Nakon svih tih seljana na kraju pred nju glavom i bradom iskače četnički komandant časnim imenom i prezimenom Dušan Bjelica.
„Kud si ti krenula“ ?
„Da napojim dijete“
„Hajde preda mnom“.
Zamisao mu je valjda bila da je ustrijeli s leđa, pucao je jednom, pa drugi put, i oba puta je promašio s najmanje udaljenosti. Onda ju je treći hitac pogodio u nogu i nakon njenog pada prilazi i puca bebi u glavu. Baka je tad izgubila svijest.
Ovaj pasus želim završiti samo još sa ovim Bjelicom, odnosno njegovom sudbinom, da se na đubre ne bih vraćala kasnije (svih ovih godina pitala sam se je li taj bio šta u rodu slavnoj Isidori). Helem nejse, po bakinoj priči vojvodin otac se objesio u vremenu nakon tog pokolja, navodno je rekao „sve mu je krenulo po zlu otkad je on ubio ženu i dijete na Dabarskom polju“. A kad su se partizani valjda dovoljno profilirali i zašli sljedeći put tuda, dvojica njegovih stričevića komunista su ga zaklala i bacila u neku vrtaču.
Nisam baku ispitivala otkuda joj te informacije, ona se sigurno poslije rata raspitivala o njemu, e sad ko joj je to dojavio i da li su te informacije bile tačne ja ništa pobliže ne znam.
User avatar
Falbala
Posts: 20
Joined: 08/07/2010 01:17
Location: Asterixovo selo

#158 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Falbala »

Skrivanje u srpskom selu


Kada je došla svijesti, već je bio sumrak, kaže da je neko vrijeme samo ležala i slušala je čak i glasove onih koji su prolazili. Kaže da su u jednom momentu tuda naišli mlad momak i cura, on joj je bio prislonio pušku na sljepoočnicu da opali (misleći da je već mrtva) a djevojka mu je sklonila pušku rekavši:“Bježi đavo te odnio, ne mogu da gledam ni žive kada ih ubijate a ne mrtve“. Kad se već zanoćalo dolazi neki seljak da je pokupi i sahrani. Užasnut odskače od nje kad je vidio da se pomakla, onda joj savjetuje da pokuša prepuzati Dabarsko polje i doći do nekog sela (čijeg se ja imena ne mogu sjetiti više da me ubijete, počinjalo je sa M, Miljevići, Milići, Miljkovići nešto slično). Rekao joj je sljedeće:“Pokušaj dopuzati do tamo, tamo ima nekoliko kuća Kašikovića, oni su spasili familiju Habul, možda će i tebi pomoći“. Ti Habuli su isto bili bilećki muslimani, koliko sam skontala, kumovi sa dotičnim Kašikovićima i oni su ih spasili odmah nakon što ih je četnička ordija pohvatala. Nana moja je bila izgubila užasno mnogo krvi, nogu nije mogla pokretati (kaže da joj je koža šuštala prilikom puzanja jer više skoro i nije bilo krvi u njoj). Te noći prepuzala je to Dabarsko polje i ujutro se našla pred ulazom u to selo. Kad su je seljani vidjeli unijeli su je u neku pojatu i tu je ostala narednih mjesec dana. Donosili su joj mlijeko najviše, čak i češalj da da se počešlja, međutim kako se njoj rana na nozi inficirala bolovi su je razdirali. Plašili su se da će neko ocinkati četnicima da kriju muslimanku tu i dogovor je pao da je na kolima vrate u njeno selo Orahovicu kod Fatnice. Odvezli su je kaže neki ilija i neka djevojka Mara. Saznala je da su četnici tu Maru ubili nakon što se vratila u to svoje selo.

E sad dolazimo do dijela priče koji niti meni nikada nije bio jasan. Ovo dvoje seljana s Dabarskog polja nju su bukvalno ostavili na jednoj livadi iznad njenog sela....tu više nije bilo nijednog jedinog muslimanskog čeljadeta. Dakle ostali su samo srpski seljaci. Meni nije jasno gdje su se djeli četnici koji su samo mjesec dana ranije prošli tuda pobivši toliki narod. Poenta je da nju nisu ubili, što bi bilo sasvim logično očekivati da bi joj se desilo kao preživjelom svjedoku svega toga. Ili su bili zapanjeni pa nisu mogli isprva da dođu sebi i smisle šta bi. Ili to jednostavno nisu bili koljači iz te nahije nego pridošli bog te pitaj otkuda, Gacka, Nevesinja, C.Gore ?
Baku je primio k sebi u kuću jedan seljak koga ona do tad nije ni poznavala (dok ju je recimo odbila primiti žena čija je familija bila u kumstvu s naninim djeverom, a onaj ko se razumije u pojam hercegovačkog kumstva zna da se on proteže i na sve ostale članove jedne porodice, dakle zahvata bukadar osoba, tako da joj je moja nana opet na neki način bila kuma). No kuma je rekla NE, tako da je narednih (ne znam tačno koliko dana) moja baka provela u toj kući dok tuda nisu naišli Italijani i otpeljali je u Dubrovnik.

Nikada, nikada, nikada nije prestala blagosiljati Italijane. S tim čikom koji ju je primio u kuću nakon rata i povratka u to selo sklopila je kumstvo (prvo jedna generacija, onda druga, meni je nekad bilo smiješno čuti starije članove s kakvim pijetetom izgovaraju tu riječ „kum“, mislila sam da je to neko seljačko prenemaganje...kasnije u ovom ratu čula sam da je mnogo ljudi zaplatilo pouzdavajući se u srpske kumove, neki opet nisu, jizgleda da na kraju sve zavisi od čovjeka do čovjeka).
User avatar
Falbala
Posts: 20
Joined: 08/07/2010 01:17
Location: Asterixovo selo

#159 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Falbala »

Nekako s proljeća wrote:
Pera Trta wrote:O jamama se za vrijeme komunističke Jugoslavije mnogo pričalo, učilo i pjevalo. Jame, prirodne šupljine u kraškim predjelima Hercegovine, Like i Dalmacije su u Drugom svjetskom ratu imale i jednu strašnu ulogu. U njih su zločinci bacali svoje žrtve kako bi im se zameo trag.
O jednoj jami se skoro punih 50 godina ništa nije govorilo, niti se smjelo govoriti. To je jama Čavkarica.
Jama duboka nekoliko stotina metara nalazi se u hercegovačkom kršu, nedaleko od Bileće. U njoj svoja gnijezda prave čavke, po čemu je dobila ime. Na prvi pogled, ni po čemu se svana ne razlikuje od tolikih drugih hercegovačkih jama.
Ali Čavkarica u svome grotlu krije već 68 godina kosti nekoliko stotina ljudi bačenih u nju i pokrivenih šutnjom toliko godina.
3.septembra 1941. u Čavkaricu je bačeno nekoliko stotina ljudi svih uzrasta i oba pola. Svi su bili Bošnjaci (tada muslimani) iz sela bilećkog kraja. Tačan broj onih koji su skončali u jami nikada neće biti poznat. Znaju se imena 468 ubijenih, ali se zna da je i broj znatno veći, pošto za mnoge niko nije mogao dati podatke, jer su cijele porodice iskorijenjene. Vjeruje se da se broj kreće do 700. Od svih njih je pad u pakleni bezdan preživjela jedino 20-godišnja Hadžera Ćatović-Bijedić iz sela Đeče. Ona je u jami, među leševima svojih sunarodnjaka i šire i uže familije (samo je iz porodice Ćatović 144 lica bačeno u jamu) provela puna 63 dana. Hranila se hljebom koji je nalazila u džepovima ubijenih, te krvlju i mesom čavki koje je hvatala. Tek početkom novembra iz jame je izvukao Đorđo Hromović iz Nevesinja. Ova časni i ponosni Srbin ovako je, 50 godina kasnije, opisao prizor koji je zatekao kada je izvuka Hadžeru: "Ono što smo tada vidjeli nije ličilo na iksana..dva oka izbuljena, upalo lica, glava skoro bez kose. Ne daj mi bože griješiti, bila je to ljudska spodoba... Đe bi je got do'vatili otpadalo bi sve od nje...što bi joj got stavili u usta, povratila bi." Treba reći da je sve vrijeme dok je Hadžera bila u jami sa stotinama leševa, srpska čobančad su obigravala oko jame i govorila kako se iz nje čuje đavo koji zaziva muslimanska imena (to je očito nesretna Hadžera jadikovala nad svojim mrtvima). Jedini se Đorđo odvažio da pokuša izvući Hadžeru i samo zahvaljujući njemu ona je preživjela i doživjela duboku starost i drugi progon 1992. od strane potomaka onih koji su je u jamu bacili.
Toliko o žrtvama. A zločinci? Ko su bili ti koji su pobacali u jamu na desetine muslimanskih porodica, zatrijevši tako gotovo svaki trag postojanja Bošnjaka u bilećkom kraju? I zbog čega?
. Svi osim Hadžere.
Ni danas nije bolje. Za Hadžeru niko ne zna. kosti na njenom dnu, je li ih neko vidio možda?
Image

Uploaded with ImageShack.us

P.S.
SEDAMDESET I TRI DANA...
Smiljko Šagolj i Tahir Pervan


Moja nana je pričala o Hadžeri, naravno, ona joj je bila bliska rodica. Međutim, ja ne znam da li se iko sjeća da je godinu ili dvije pred rat, TVSA otposlala slavnog Smiljka Šagolja u misiju pronalaženja Hadžere i intervjuisanja, a u cilju dokazivanja kako je suživot moguć čak i nakon takvih užasnih događaja jer i nju su nakon spašavanja primili srpski seljani, klasična yutelovska spika. Namjera nije bila loša ali je izvedba bila katastrofalna. Jadna žena je pričala te užase, Smiljko je gledao KROZ NJU (vidjelo se da je i sluša i ne sluša), i na kraju joj postavi kretensko pitanje“Eto vas su Srbi toliko izmučili a onda ste ODRASLI u srpskoj kući“. „Ne nisam ja odrasla, ja sam već bila cura kad se to desilo, mene su spasili“....Vidjelo se u kakvog će reporterskog hajvana retardirati kasnije.

Nije mi sad namjera da budem advokat povodom ove navodne izjave Vlade Šegrte i njegove prijetnje Hadžeri da će se opet desiti jame ako ona bude pričala, jer ne znam ni ko je plasirao tu informaciju, ni u kojem kontekstu je izrečena, znam samo da sam je već prije viđala po netu i novinama kada bih čitala o Čavkarici. Biografija tog čovjeka ne odaje ćetalja koji je prevrnuo kabanicu nakon Sutjeske, ako mene pitate velika je vjerovatnoća da je opet nešto ili krivo protumačeno ili da su Hadžerine riječi namjerno izvitoperene da bi se postiglo nešto što veze nema s objektivnim dobronamjernim izvještavanjem. Jer evo kako smo mi prošli s Pervanovim „istraživačkim novinarstvom“.

Nekako u isto vrijeme kada TVSA emituje intervju sa H.Ćatović - Bijedić, u našu kuću stiže Tahir Pervan sa željom da intervjuiše i moju nanu. (Inače, o njenoj golgoti je nekoliko godina nakon rata pisala i beogradska „Politika“ u članku „Jača od smrti“. Nana je pričala da je poznati revolucionar iz tog kraja Halid Čomić doveo Politikinu novinarku koja ju je intervjuisala....Mi još čuvamo taj požutjeli članak u porodičnim dokumentima. Napominjem još da se situacija u bakinoj opštini gdje je ona godinama pokušavala izganjati djedovu penziju obrnula za 360 stepeni nakon izlaska tog članka u Politici...neki lokalni vijećnici i aparatčici za koje je javna tajna bila da su nosali kame oko struka sada su se bili uhljebili i na svakom ročištu izmišljali po neki novi razlog za odbijanje zahtjeva za penzijom. Čak su mi djedu pokušali napakovati i da je bio ustaša. Konačno izlazi taj članak a onda neko otvara i dubrovačke arhive i pronalazi spiskove prijeratnog KPJ članstva i mog dedicu (rahmet mu duši) na listi, sa dugooooogodišnjim stažom).

Helem, dakle Tahir Pervan sa još dvojicom kolega stiže k nama nekako uoči rata da obavi taj intervju. Ne sjećam se više u kojim novinama je taj razgovor izašao, ali možete zamisliti užas moje nane kada u tom tekstu pronalazi rečenicu o već spomenutom čikici koji ju je primio u kuću, njenom kumu (o kome sam gore opširno pisala) kako je BIO OZLOGLAŠENI ČETNIK (ona to navodno rekla!). Tata je odmah pokušao da stupi s njim u kontakt, da razjasni stvar, da traži demantij...Ne znam kako se sve to završilo jer pravo da kažem nije me to tad nešto pretjerano zanimalo, samo se sjećam da je Pervanu pala zabrana ponovnog ulaska u našu kuću
Last edited by Falbala on 07/06/2012 08:40, edited 2 times in total.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#160 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by nosara »

Nikada, nikada, nikada nije prestala blagosiljati Italijane.
User avatar
Falbala
Posts: 20
Joined: 08/07/2010 01:17
Location: Asterixovo selo

#161 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Falbala »

nosara wrote:
Nikada, nikada, nikada nije prestala blagosiljati Italijane.
Ma da, ne znam samo kako tako brzo izvuče ovu rečenicu iz cijelog konteksta. Mogu misliti koju bi ti pjesmu pjevao/la da su te spasili od četnika....Vjerovatno bi i mandolinu naučio/la svirati.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#162 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by nosara »

Falbala wrote:
nosara wrote:
Nikada, nikada, nikada nije prestala blagosiljati Italijane.
Ma da, ne znam samo kako tako brzo izvuče ovu rečenicu iz cijelog konteksta. Mogu misliti koju bi ti pjesmu pjevao/la da su te spasili od četnika....Vjerovatno bi i mandolinu naučio/la svirati.
Samo da se ne stekne pogresan dojam o okupatoru... :wink:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#163 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by agent_zero »

Odvratna tema, pa se onda čudimo neočetništvu i neoustaštvu.

I za kraj, zločine nad Bošnjacima Bileće, Gacka i okoline su počnili ČETNICI, a ne nikakvi ustanici ili pripadnici NOBa. Znam neke od potomaka žrtava, koji znaju imena i prezimena zločinaca i ko su i šta su bili. I prekinite više sa alternativnim historijama i nebulozama.

Ovakve teme treba u startu ključati, a otvarače banovati.
User avatar
Falbala
Posts: 20
Joined: 08/07/2010 01:17
Location: Asterixovo selo

#164 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Falbala »

nosara wrote:
Samo da se ne stekne pogresan dojam o okupatoru... :wink:
Oni koji su se malo dublje zadubljivali u knjige koje se bave tematikom WWII kod nas sigurno neće steći pogrešan dojam ni o kome. A kada bi ovako laički ljudima podijelili upitnik o svim zlotvorima iz tog vremena, i da krenu od najgorih ka manje gorim, nekako sam sigurna da bi Italijani opet završili na dnu.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#165 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by nosara »

Falbala wrote:
nosara wrote:
Samo da se ne stekne pogresan dojam o okupatoru... :wink:
Oni koji su se malo dublje zadubljivali u knjige koje se bave tematikom WWII kod nas sigurno neće steći pogrešan dojam ni o kome. A kada bi ovako laički ljudima podijelili upitnik o svim zlotvorima iz tog vremena, i da krenu od najgorih ka manje gorim, nekako sam sigurna da bi Italijani opet završili na dnu.
Znam tu mantru... talijani, svabe, ustase podnosljivi, a cetnici i partizani najgori, ruku pod ruku... :D
User avatar
Falbala
Posts: 20
Joined: 08/07/2010 01:17
Location: Asterixovo selo

#166 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Falbala »

nosara wrote:
Znam tu mantru... talijani, svabe, ustase podnosljivi, a cetnici i partizani najgori, ruku pod ruku... :D
Ne, moja mantra ide totalno obratno, prvo partizane ne stavljam UOPŠTE u skupinu sa ovima pomenutima, nadam se ni ostali normalan svijet. :shock:

Riječ je dakle o okupatorima i kvislinškoj menažeriji. Talijani idu na dno, Švabe mjesto iznad njih a domaći kvislinški hajvan DEFINITIVNO na vrh.
sumirprimus
Posts: 81671
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#167 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by sumirprimus »

inače,moj drug i kolega je rodom iz podneblja te nesretne hercegovine... taj masakr na avtovcu,otac mu je prezivio i dalje sticajem zivotnih okolnosti prebjegli su do tuzle...
nije istina da su bili ustanici/partizani nego cetnici...a sad kome vjerovat,knjigama il covjeku sa zivim sjecanjem..
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#168 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by nosara »

Bucko iz mahale wrote:da podignem temu i ujedno da pitam gdje su clanovi Pera Trta i ostali clanovi koji su ucestvovali na ovoj temi

potpuno ista koju sam ja postavio nedavno,a koja se dotice perioda iza 46 godine

na veliki nacin vidim preko ove teme koliko se toga muljalo iza zatvorenih vrata i poslije 45...

sto ce reci,citnici su ipak usli na visoka vrata rukovodioca iza 45...pa nije ni cudo sta nam se desilo 92 ili ti 91

Tito jeste bio na neki nacin jak (preko vojske),ali politicki nije mogao puno neceg da ucini sve do iza 70 godina i sa novim ustavom iz 74...
ta godina je bila njegova kruna odluke svega sto se desavalo iza nekih vrata (nacionalne svade),na koja nismo mogli da pokucamo

a kamo da pitamo bilo sta,sta se desava sa nama
:-)

To su duhovi proslosti... :lol:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#169 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by seln »

madner wrote:
AliceInChains wrote: Jos nesta, ne zivite u zabludi herojski partizana, koji su iz samog herojstva sakupili snage, da sa njihovim puskicama "pobjede i oslobode" Bosnu i Jugu od DO ZUBA NAORUZANOG Njemca. Pazite i sa nekim bitkama. Samo da napomenem Tjentiste. Meni se vise cini, da su se tamo skupili seljaci/partizani i pucali po artilerijski nadmocnim fasisitima po Foci iz brda, koji su se u jednom momentu osjecali iznervirani, potom poceli ofanzivu i na tom mjestu "ucutili" 3000 ljudi. I kad su se fasisti povukli, je to Tjentiste paradski obiljezeno kao "preokret"(mislim, kao da su Njemci i Italijani odjednom bacili Oruzje u Drinu) Ali, kao sto svi znamo, pobjednici pisu istoriju, kao sto su to radili i Amerikanci. Da se Rusi nisu od druge strane ISTINSKI borili protiv Njemaca, Amerikanci nebi imali niti sanse da dodu do Pariza, a kamoli do Berlina.
Ne razumite me pogresno, ja istiniti cijenim Partizane, Tita i njihovu ulogu ka ujedinjenju Ju-naroda. Ali su i oni bili mali pozeri :-D
:lol:

Ovo neka alternativna historija?

Nisu se osjecali iznervirani nego su htjeli osigurati balkan od moguceg desanta zapadnih saveznika i bila je ozbiljna operacija, narocito u momentu kada je njemcima falilo ljudi za istocni front.
Evo sta pise na svapskoj wikipedii:

http://de.wikipedia.org/wiki/Schlacht_an_der_Sutjeska

I oni govore o 130.000 vojnika i 300 aviona protiv 18.000 partizana.
Uspjeh je bio ostati ziv i izbjeci unistenje glavnog staba NOV.
To su uspjeli....po cijenu 6000 mrtvih, ali su uspjeli.
skitnica80
Posts: 2
Joined: 13/04/2014 09:52

#171 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by skitnica80 »

O Čavkarici

Željela bih najprije prenijeti još jedno svjedočanstvo o Čavkarici, i to iz druge ruke. Osoba koja je preživjela pokolj na Čavkarici bila je moja nana koja je umrla prije 7 godina, u 91.godini, a kada se sve to dešavalo imala je 25 godina. S tom razlikom što ona nikada nije ni prispjela do mjesta pogubljenja (kao Hadžera, njena rodica) nego je pobjegla u putu, nakon noćenja u kasarni u Berkovićima gdje su četnici poklali preostale muškarce iz grupe. Pričala mi je isto tako da se uspjela spasiti samo još jedna žena sa dvoje djece, Hana, i ona također prije dolaska do Čavkarice. Moja nana je nosila sinčića koji je imao godinu i pol. Četnici su im cijelo vrijeme govorili da ih vode za Stolac, no moja baka (koja je svojom inteligencijom i smislom za orijentaciju mogla postidjeti pola generala čak i u dubokoj starosti) pričala je da im ona ni jednoga trena nije vjerovala. Jednostavno je vidjela u jednom momentu da ne idu putem za Stolac, nego da skreću sve više za Nevesinje. Niti je ikakve logike bilo u njihovoj priči, pogotovo nakon klanja muškaraca noć prije u Berkovićima.
Jeli tvoja baka Vezirka Bajramović?
U izjavi Vezirke Bajramović, koja se nalazila među postradalima noseći svoje dvogodišnje dijete i još u drugom stanju, pored ostalog se navodi: „Do Berkovića u pratni je bilo oko 40 Crnogoraca, a onda im je prišlo još toliko. Kad su nas strpali u kasarnu, odvodili su u jednu prostoriju djevojke i mlade žene i cijelu noć ih tamo 'saslušvali'. Inače, te noći sve su redom pretresali i oduzimali novac, zlatninu i nakit, Sjutra, kad su nas potjerali na Trusinu, mnogima je bilo jasno da će nas negdje u brdima pobiti. Noseći dijete, zanemogla sam i ostala u začelju. Tada sam zamolila, dvojicu mladića da me puste da se vratim kući.“

Pustili su mladići Vezirku i ona se vratila kroz selo Hatelje i svratila na česmu Žukovik, da djetetu da vode. Tamo su je uhvatila dvojica ljudi u žandarmerijskim uniformama i pitali je odakle se vratila, ko je pustio i slično. Odveli su je kod „starješine“, koji se nalazio nešto dalje od česme. Nakon kraćeg ispitivanja, on je naredio da je „vode“. Samo što je odmakla nekoliko metara, čula je tri zaglušna pucnja, a zatim se uz jak bol, onesvijestila. Kasno poslije podne došla su dva čovjeka sa ašovima da je sahrane. Ona se sjeća: „Iznenadili su se kad su vidjeli da sam živa. Zakopali su moje dijete koje je poginulo. Kad su vidjeli da sam zadobila prijelom noge u koljenu, nisu znali šta da rade. Predložili su mi da me prenesu u Milaviće i ja sam na to pristala.“ Padom mraka prevukli su je preko polja, na vrbovim granama. Tamo su je prihvatili Kašikovići i Popadići i liječili je oko mjesec dana. Kako se rana sve više pogoršavala, Vezirka je prebačena u Bileću. Poslije je smještena u Dubrovnik, gdje je izliječena i, krajem godine, rodila muško dijete. Ljudi koji su je preneli u Milaviće bili su Milan Kundačina i Milan Stanić iz Hatelja.
Izvor: http://www.abrasmedia.info/content/bran ... tskom-ratu
skitnica80
Posts: 2
Joined: 13/04/2014 09:52

#172 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by skitnica80 »

Falbala wrote: Pokušala je nagovoriti prvo jednu jetrvu, onda i drugu da se pokušaju izdvojiti iz kolone i pobjeći, no nijedna nije htjela. Zanimljivo je da je najprije pitala jednog vrlo mladog momka koji nije nosio četničke insignije da je pusti, na što joj je on rekao da „on bi rado ali ne smije od ostalih!“ (eto prve naznake nedefinisanog „ustaničkog“ elementa o kojem se ovdje raspravlja).
Falbala wrote: Cijelim putem do te česme sad je nailazila na srpske seljake (dakle obične seljane koji su išli za nekim poslom) koji su joj govorili, bezbeli vidjevši muslimansku nošnju na njoj da se vraća nazad, da ne ide naprijed, „jer su straže svuda postavljene, ni ptica ne može proletjeti“. Kaže da je čak naišla i na grupu srpskih čobanica koje su sjedile kraj puta i povikale:“Evo bule, dođi da nam pričaš šta je bilo“ (evo i druge naznake organizovanja a ne „spontanosti“ kako je to prikazivano, lokalno stanovništvo sve zna, od malog do velikog šta se događa).
Sve što si ovdje navela ne navodi na organizovanost već upravo suprotno: mladi momak koji nije imao uniformu i seljaci koji su je savjetovali da pobjegne...
Smiljko Šagolj i Tahir Pervan


Moja nana je pričala o Hadžeri, naravno, ona joj je bila bliska rodica. Međutim, ja ne znam da li se iko sjeća da je godinu ili dvije pred rat, TVSA otposlala slavnog Smiljka Šagolja u misiju pronalaženja Hadžere i intervjuisanja, a u cilju dokazivanja kako je suživot moguć čak i nakon takvih užasnih događaja jer i nju su nakon spašavanja primili srpski seljani, klasična yutelovska spika. Namjera nije bila loša ali je izvedba bila katastrofalna. Jadna žena je pričala te užase, Smiljko je gledao KROZ NJU (vidjelo se da je i sluša i ne sluša), i na kraju joj postavi kretensko pitanje“Eto vas su Srbi toliko izmučili a onda ste ODRASLI u srpskoj kući“. „Ne nisam ja odrasla, ja sam već bila cura kad se to desilo, mene su spasili“....Vidjelo se u kakvog će reporterskog hajvana retardirati kasnije.

Nije mi sad namjera da budem advokat povodom ove navodne izjave Vlade Šegrte i njegove prijetnje Hadžeri da će se opet desiti jame ako ona bude pričala, jer ne znam ni ko je plasirao tu informaciju, ni u kojem kontekstu je izrečena, znam samo da sam je već prije viđala po netu i novinama kada bih čitala o Čavkarici. Biografija tog čovjeka ne odaje ćetalja koji je prevrnuo kabanicu nakon Sutjeske, ako mene pitate velika je vjerovatnoća da je opet nešto ili krivo protumačeno ili da su Hadžerine riječi namjerno izvitoperene da bi se postiglo nešto što veze nema s objektivnim dobronamjernim izvještavanjem. Jer evo kako smo mi prošli s Pervanovim „istraživačkim novinarstvom“.

Nekako u isto vrijeme kada TVSA emituje intervju sa H.Ćatović - Bijedić, u našu kuću stiže Tahir Pervan sa željom da intervjuiše i moju nanu. (Inače, o njenoj golgoti je nekoliko godina nakon rata pisala i beogradska „Politika“ u članku „Jača od smrti“. Nana je pričala da je poznati revolucionar iz tog kraja Halid Čomić doveo Politikinu novinarku koja ju je intervjuisala....Mi još čuvamo taj požutjeli članak u porodičnim dokumentima. Napominjem još da se situacija u bakinoj opštini gdje je ona godinama pokušavala izganjati djedovu penziju obrnula za 360 stepeni nakon izlaska tog članka u Politici...neki lokalni vijećnici i aparatčici za koje je javna tajna bila da su nosali kame oko struka sada su se bili uhljebili i na svakom ročištu izmišljali po neki novi razlog za odbijanje zahtjeva za penzijom. Čak su mi djedu pokušali napakovati i da je bio ustaša. Konačno izlazi taj članak a onda neko otvara i dubrovačke arhive i pronalazi spiskove prijeratnog KPJ članstva i mog dedicu (rahmet mu duši) na listi, sa dugooooogodišnjim stažom).

Helem, dakle Tahir Pervan sa još dvojicom kolega stiže k nama nekako uoči rata da obavi taj intervju. Ne sjećam se više u kojim novinama je taj razgovor izašao, ali možete zamisliti užas moje nane kada u tom tekstu pronalazi rečenicu o već spomenutom čikici koji ju je primio u kuću, njenom kumu (o kome sam gore opširno pisala) kako je BIO OZLOGLAŠENI ČETNIK (ona to navodno rekla!). Tata je odmah pokušao da stupi s njim u kontakt, da razjasni stvar, da traži demantij...Ne znam kako se sve to završilo jer pravo da kažem nije me to tad nešto pretjerano zanimalo, samo se sjećam da je Pervanu pala zabrana ponovnog ulaska u našu kuću
To se dešava kad "novinari" dolaze da saznaju "istinu". Ti ljudi su došli sa idejom da naprave huškačku priču za njihove dnevno političke potrebe. Zbog takvih "priča" i "novinara" je i rat počeo a nije bilo moguće mirno razilaženje 91 ili 92.

Inače jedino tvoja priča je ovdje iz prve(druge ustvari) ruke i najbolje odražava situaciju na terenu. Većina forumaša ovdje nisu u stanju da se stave u poziciju ondašnjeg seljaka nego pričaju o kojekakvim ideologijama. Obični narod je gledao samo da preživi zato se i slalo po jedno čeljade u četnike a jedno u partrizane da kuća ostane. Ideoloških je bilo možda 1-2%, ali je bilo osvetnički raspoloženih pogotovo poslije zločina nad njihovim bližnjim. Ja govorim ovdje prvenstveno za selo Dabar odakle moji potiču i gdje sam i ja izbjegao 92.
Nikada, nikada, nikada nije prestala blagosiljati Italijane. S tim čikom koji ju je primio u kuću nakon rata i povratka u to selo sklopila je kumstvo (prvo jedna generacija, onda druga, meni je nekad bilo smiješno čuti starije članove s kakvim pijetetom izgovaraju tu riječ „kum“, mislila sam da je to neko seljačko prenemaganje...kasnije u ovom ratu čula sam da je mnogo ljudi zaplatilo pouzdavajući se u srpske kumove, neki opet nisu, jizgleda da na kraju sve zavisi od čovjeka do čovjeka).
I moja pokojna baba je hvalila Italijane, čak joj je jedan bio dodjeljen poslije zarobljavanja februara 42. Pomagao je babi u seoskim radovima a ona mu je obezbjedila hranu i noćenje... :)
Sve ti zavisi od čovjeka do čovjeka ja sam čuo dosta priča na suprotnoj strani.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#173 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by BISTRIK100 »

21. srpnja 2008. Put u Foču – Tito i Vrhovni Štab primali mase četničkih koljača u partizane!
Objavio Petar Horvatić - 21. srpnja 2019. u 11:00

https://narod.hr/kultura/21-srpnja-2008 ... -partizane

https://www.avlija.me/stari-tekstovi/ad ... -focu-1957

Foto: commons.wikimedia.org
Još u siječnju 1942., a ne samo krajem rata, mase koljača četnika prešle su u partizane.

Svjedok Adil Zulfikarpašić je na svoje oči vidio je kada je kod Tita ušao Strajo Kocović, četnički vojvoda iz Foče i jedan od najvećih koljača, ali je na šubari sada umjesto kokarde nosio petokraku. Postao je komandant Fočanskog partizanskog odreda, svega mjesec dana nakon pokolja. Tito i Vrhovni štab, prema svjedočenju Zulfikarpašića koji je bio tamo prisutan, primali su mase četnika i pravih koljača iz Foče i dijelova NDH uz Drinu, u partizane.

“Mi ne možemo voditi protusrpsku politiku, u našoj vojsci nalazi se preko 95% Srba”, rekao mi je Tito kad sam tražio njegovu intervenciju za ovaj slučaj.



Adil Zulfikarpašić (umro 21. srpnja 2008.) je u siječnju 1942. godine dobio zadatak kao partizan da putuje u rodnu Foču, gdje je u to vrijeme bio Vrhovni štab i Tito. O tome što je tamo doživio, zapisao je u knjizi ‘Put u Foču’. Tada je vidio da partizanska politika skrivanje masovnih četničkih pokolja, te povrh toga bio je svjedokom da je velika masa četnika već tada 1942. prišla partizanima.

To sve je čuo u Vrhovnom Štabu iz usta Aleksandra Rankovića u prisustvu Tita.

Osim toga, partizani nisu dozvolili pokapanje i obilježavanje žrtava tisuća poklanih civila jer je Vrhovni Štab smatrao da to nije „politički korisno“ u strahu da bi partizani izgubili podršku Srba. Osim toga, ova bivša partizanka posvjedočila je da su u ubijanjima u NDH sudjelovali i partizani. Svjedočanstvo Nataše Zimonjić-Čengić, partizanke iz Crne Gore o tome pročitajte ovdje

Nataša Zimonjić-Čengić smatra da su događanja u posljednjem ratu 1991-1995. i ono što se dogodilo Srebreničanima i s njihovim kostima samo nastavak priče iz II. svjetskog rata, a to potvrđuje i pisac knjige Put u Foču, Adil Zulfikarpašić.

Adil Zulfikarpašić je jahao prema Foči zajedno sa Radetom Hamovićem, zapovjednikom odreda, Perom Kosorićem, zapovjednikom bataljona, i sa još nekoliko pratilaca, a svuda ih je dočekivala ista slika: zgarišta, nijema pustoš i gladni psi koji su zavijali oko muslimanskih sela.

Seljak na kojeg su naišli ovako je objasnio šta je bilo: “A, sa Turcima? Satrli ih, brate, i sjeme im satrli. Puni su ih potoci, to će u proljeće, ako ih zvijeri dotle ne pojedu, da smrdi. Još ćemo kakvu bolest navući. Kazao sam ja vojvodi Klariću: Iskopajte jame, pa zatrpajte, naćerajte, neka sami sebi jame kopaju…”.

I u Miljevini su naišli na strašne prizore:

“Kod jednog potoka, preko kojeg smo morali projahati, stajala je hrpa poklanih žena, staraca i djece. Preko njih je bio pao snijeg. Ispod bijelih nanosa virile su noge, glave, ruke ili ramena. Leševi su bili iznakaženi, otekli. Snijeg koji se topio bio je crvenkast i siv od krvi i truleži. Po tragovima se vidjelo da grabljivice razvlače leševe. Na više mjesta ležale su odrtine ljudskih tjelesa, s kojih su ptice jele ljudsko meso. Vonjalo je u zraku jer je već nekoliko dana sijalo sunce… Čitavim putem do Foče nismo sreli ni jednog muslimana ni muslimanke. Što je s njima? Prije je u fočanskom srezu bilo 67 posto muslimana…”.

Most u Foči je još bio krvav, a ispod mosta, opisuje Zulfikarpašić, niz zidine kula, visile su, poput stalaktita u carstvu nečastivog, ogromne krvave ledenice: “Pod tim strašnim crvenim baldahinom Drina je ljuljuškala mrtva tijela kao da ih uspavljuje. Uz obalu su ležali naduti leševi žena, djece i ljudi u građanskim i seljačkim odijelima. Neki mrtvaci bili su goli.”

Pričali su im: da Drina ne bi izbacivala tijela, četnici bi razrezivali trbuhe mrtvacima, i tjelesa bi potonula.

U Putu u Foču Zulfikarpašić ističe da su strašne zločine učinili većinom mještani, srbijanskih četnika je bilo malo. Navodi i to da za prethodnih sedam mjeseci vlasti NDH, od trideset osam hiljada muslimana, režim NDH nije uspio mobilizirati više od dvanaest ljudi, a uhapsio ih je oko tridesetak (Srba), što je izazvalo ogorčenje muslimana: “Znam da su mnogi uglednici intervenisali da ih se oslobodi, i da nijedan od tih uglednih ničim nije odobrio ustaške postupke… Ali, kada su četnici počeli klati, sve odreda, nije se našlo ni dvanaest od šesnaest hiljada Srba da uzme u zaštitu barem jednog od osam hiljada muslimana, odnosno njegovu imovinu…

A jednog dana su priredili lov. Pravi lov na ljude. Uzeli su pse i nekoliko stotina vojnika i otišli u brda da love one koji su bili izbjegli smrt… Ubijali su ih na licu mjesta…”, zabilježio je Zulfikarpašić u Putu u Foču priču svjedoka.



Evo izvadka iz knjige ‘Put u Foču’, neprocjenjivo vrijednog osobnog svjedočanstva, gdje partizan Zulfikarpašić svjedoči da su Tito i Vrhovni štab primili u partizane najveći broj četničkih koljača, svjesno i sa punim znanjem o tome da se radi o patološkim ubojicama. Vjerojatno su ti isti ljudi kasnije bili egzekutori u brojnim pokoljima Hrvata nakon II. svjetskog rata, posebno u Teznom gdje su u partizani iz Bosne bili glavni ubojice 28.000 Hrvata:

„Srce mi je zakucalo od uzbuđenja, kad sam čuo da još danas putujem u Foču, u Vrhovni štab. Tamo sam pozvan od Tita. Foča je moj rodni kraj. Tu je moja majka i tu su moje četiri sestre. Tu je živio i moj brat; prije nekoliko dana sam čuo, da su ga zaklali četnici. Kako je do toga došlo, nisam sebi mogao predstaviti. Moj je brat sa srpskim komšijama živio vrlo dobro. Politički se nije isticao. Iz naše kuće niko nije bio u ustašama, pa niti u hrvatskoj vojsci. Ja sam od prvoga dana u partizanima. To je poznato čitavoj Foči. Na Drini je izvršeno nečuveno klanje. To se pročulo po čitavoj zemlji. Da li je haranje i prolijevanje ljudske krvi bilo uistinu onolikih razmjera, kako se pričalo ili je svijet pretjerivao, o tome sam se trebao uvjeriti svojim očima.

Sa mnom su jahali na putu za Foču Rade Hamović, zapovjednik odreda, Pero Kosorić, zapovjednik bataljona i još nekoliko pratioca. Na putu između Dobropolja i Poljica dočekala su nas zgarišta i nijema pustoš muslimanskih sela. Još prije mjesec dana, kada je naš odred ovuda zadnji puta prolazio, stanovnici su nas nudili suhim voćem i iznosili nam hljeb sa pekmezom, djeca se oko nas gonjala i molila nas da im damo koju olovku.

Jedan mališan velikih kestenjavih očiju vukao me za kajiš.

– Hej, druže komesare!

– Odakle ti znaš da sam ja komesar?

– Pa čuo sam od ovih ljudi. Nego, ako zanočite ovdje, hoćeš ti kod nas spavati?

– Drugi put. Danas moramo dalje da gonimo Talijane, ali ja ću tebi drugi put doći.

Gdje su ta djeca sada? Gdje su njihove majke i očevi? Gladni psi vijali su oko sela. Putem nam je dolazio u susret neki seljak. Vidjelo se po nošnji, da je Srbin.

– Šta je bilo sa ovim svijetom, čiča?

– Kojim svijetom? – pravio se stari nevješt.

– Iz Poljica i Draca, iz ovih kuća, pokazao sam mu rukom na zgarišta.

– A sa Turcima? – kao dosjetio se on. – Satrli ih, brate, i sjeme im satrli. Puni su ih potoci, to će u proljeće, ako ih zvijeri dotle ne pojedu da smrdi. Još ćemo kakvu bolest navući. Kazo sam ja vojvodi Klariću: ‘Iskopajte jame, pa zatrpajte; naćerajte, neka sami sebi jame kopaju!’ – A on meni kaže: “Nemamo vremena, čoče, jer partizani mogu svaki čas da bahnu. Dolaze od Jeleča.” Vi ste ih, eto, vala omeli. Mogu nam čeljad od smrada oboljeti.

Po njegovom mišljenju na tome je jedino počivala težina problema. Ništa nisam odgovorio.

– Strašno su zavađeni naši narodi, rekao je Pero. Imaćemo muke da ih izmirimo.

Srbi su bili u 1941. godini unutar partizanstva u ogromnoj većini. Mržnja prema ustašama prenijela se na sve katolike i muslimane. Partija, a ni mi s njom nismo učinili mnogo da se to izmijeni. Podsjetio sam Pera na njegov govor Kijevskom bataljonu, u kojem je obrazlagao, zašto je bivši komandant u stvari musliman Akif Bešlić, premješten. On je navodno kao musliman bio nepodesan. Na njegovo mjesto došao je popovski sin, major bivše jugoslovenske vojske Vojislav Đokić . Okolnost, da je popovski sin, Pero je naročito naglasio u svome govoru. Nije čudo, da i zbog toga Srbi misle da biti musliman znači nešto manje nego biti Srbin.

– To je bio samo manevar, jer ja sam doznao da se bataljon buni, da im musliman komanduje.

– Onda im je trebalo ukazati na zabludu, a ne povlađivati im.

Na Miljevini smo naišli na strašnu sliku. Kod jednog potoka, preko kojega smo morali projahati, stajala je hrpa poklanih žena, staraca i djece. Preko njih je bio pao snijeg. Ispod bijelih nanosa virile su noge, glave, ruke ili ramena.

Leševi su bili iznakaženi, otekli. Snijeg koji se topio bio je crvenkast i siv od krvi i truleži. Po tragovima se vidjelo, da grabljivice razvlače leševe. Na više mjesta ležale su odrtine ljudskih tjelesa, s kojih su ptice jele ljudsko meso. Vonjalo je u zraku, jer je već nekoliko dana sijalo sunce. Nekoliko kuća u dolini bilo je spaljeno.

Jašući dalje cestom prema Foči, svugdje smo nailazili na spaljena sela. Dančići i Susjesno su bili do temelja spaljeni. Stanovnici koji nisu na vrijeme izbjegli, pobijeni su i poklani. Čitavim putem do Foče nismo sreli ni jednog muslimana ni muslimanke. Što je sa njima? Prije je u fočanskom srezu bilo 67% muslimana. Držao sam u početku, da je ogromna većina izbjegla, a da su se drugi sakrili i ne pojavljuju se, dok ne ispitaju stav partizana prema njima. Ali gdje su se mogli po ovoj zimi sakriti, mučilo me je pitanje. Kako se jadni narod pati i dokle će sve to trajati? Izlazile su mi na oči razne strahote, koje sam u ovome ratu vidio.

Prenuo sam se kada je Rade uzviknuo: – Foča!

Iza okuke, ispod duhanske tvornice, ugledao sam svoje rodno mjesto. Kako sam se nekad radovao, kada sam se za školskih raspusta vraćao kući. Uvijek mi se činilo, da se auto kreće suviše lagano. A sada sam htio da malo stanem. U mojoj duši je bila tuga i strah. Činilo mi se da ovo mršavo bosansko kljuse juri i da me nosi mimo moje volje u neki strašni bezdan. Pokušao sam se savladati. S one strane Drine sablasno se prostirala nekad lijepa i šarena Foča. Mjesto crvenih krovova, bijelih kuća i šarenih bašči iz snijega su virila crna zgarišta. Na mostu nas je dočekala patrola. Iz bivše maltarnice izišao je jedan partizan. Poznao sam ga, bio je to Vojin Božović, Crnogorac. On je dugo radio u Foči i bili smo dobri znanci. Rukovali smo se bez riječi. Preko mosta smo pošli pješice. Još uvijek je most bio krvav. Ispod mosta niz zidine kula, visile su poput stalaktita (u carstvu Nečastivoga) ogromne ledenice krvi. Pod tim strašnim crvenim baldahinom Drina je ljuljuškala mrtva tijela kao da ih uspavljuje. Uz obalu ležali su naduti leševi žena, djece i ljudi u građanskim i seljačkim odijelima. Neki mrtvaci su bili goli.

– Tu na mostu je izvršeno klanje muškaraca – objašnjava nam Božović – kapetan Sergije Mihajlović i komandant mjesta prota Vasilije Jovičić naredili su, da se svi muškarci muslimani pohapse. Poslije su svi oni koji su bili veći od konjičkog karabina poklani. Ali ljudi su ubijani svuda: i po kućama, dvorištu, ulicama. Kasnije je red došao na žene i na djecu. Drina je izbacivala leševe. Da se to spriječi, razrezivali bi im trbuhe, onda bi tjelesa potonula.

– Pa ko je to učinio? – pitao sam. – Većinom mještani i srbijanski četnici, ali ovih zadnjih je bilo vrlo malo. Četnici su unišli bez borbe i otpora u Foču i napustili je bez borbe i otpora. Kad je došla naša brigada i kalinovićki odred, srbijanski četnici i desetak mještana su pobjegli, ostali su ostali i ništa im se nije dogodilo. Eto za šest mjeseci našlo se među muslimanima dvanaest ljudi, koji su prihvatili poziv da szrađuju sa ustaškim vlastima, a za osam sati su skoro svi Srbi postali četnici i počeli da kolju sve odreda, ne birajući i ne praveći razliku ko je kriv a ko nije. I nije se našlo ni dvanaest od šesnaest hiljada Srba da uzme u zaštitu bar jednog muslimana ili njegovu obitelj i imovinu od osam hiljada poklanih muslimana u fočanskom srezu.

To je ljaga koju niko neće moći izbrisati sa lica mojih srpskih sugrađana. To je zločin kome nema premca.

Ja sam rođen u ovome gradu, odrastao sam zajedno sa Srbima. Između muslimana i Srba vladali su korektni susjedski odnosi. U Foči nije bilo posebnih kafana i gostionica, svugdje smo bili izmješani kao prijatelji. Postojala su doduše muslimanska i srpska kulturna društva, ali na njihove priredbe mi smo išli i oni su dolazili na naše. Škole su bile zajedničke, igrališta su bila zajednička. Nekoliko godina pred Drugi svjetski rat osnovano je četničko udruženje. Članovi su dobili puške, ponekad paradirali u srbijanskim uniformama, a ponekad i prijetili. Za sedam mjeseci vlasti Države Hrvatske od tridesetosam hiljada muslimana iz fočanskog sreza ustaški režim nije uspio mobilizirati više od dvanaest ljudi u ustaše. To zbog toga, što se operiralo sa protusrpskim parolama. I to su bili uglavnom odbačeni elementi i lumpenproletarijat koji nikako nije mogao predstavljati muslimane. Za sedam mjeseci na teritoriji Foče izvršeno je 20-30 hapšenja; možda su svi ti bili strijeljani. Njih su sproveli u Sarajevo. To je izazvalo ogorčenje u redovima muslimana. Znam, da su mnogi ugledni ljudi intervenirali da ih se oslobodi. Ni jedan ugledni građanin Foče nije ničim odobrio ustaške postupke. U Foči niko nije bio strijeljan, niko opljačkan, nikom se nije izvršila premetačina.Od mosta uz Donje Polje slika nije bila ljepša. Kuće koje nisu bile spaljene bile su polupanih prozora i vrata, izgledale su kao napuštene. Ali ljudi su se kretali. Susretao sam partizanske patrole i građane. Teško sam ih raspoznavao, svi su bili promijenjeni. Kod Grujičića kafane stajala je velika povorka muslimanskih žena i djece i po neki čovjek. Držali su u rukama lonce. Očito nešto se dijelilo. Htio sam da govorim sa nekim. Sjahao sam s konja i oprostio se od mojih saputnika.

– Ja ću doći malo kasnije.

Teško sam prepoznavao lica. Ona su me gledala tupo i bezizražajno. Bez oduševljenja i mržnje. Vidjelo se da su preživjeli strašan užas.

– Šta čekate? – pitao sam. – Dijele nam kašu od suhog voća!

Iz redova se izdvojila Ferida Mulabdić, studentkinja medicine, naša simpatizerka. Jedva sam je prepoznao. Njeno puno lice utonulo je. Sjaj očiju ugasio. Kao da je ostarila. Pozvao sam je da pođe sa mnom. – Čekaj da primim kašu, majka mi je gladna, a ni ja nisam dugo jela. – Pođi samo, kod mojih kurira ima nešto za mene, pa ću ti dati. Molim te ispričaj mi, kako je sve to bilo. – Šta da ti pričam, vidiš i sam: Čovjek ne zna odakle da počne. Pored nas su nekoliko starih muslimana vukli mrtvace. Konja nisu imali, nego su neki vukli a neki gurali.

– Vidiš, ovako već deset dana, otkako su došli partizani, ljudi skupljaju po ulicama i kućama i sahranjuju ih. Došli smo na Ćehotinski most. – Sve se to dogodilo iznenada. Talijani su se jednog dana uznemirili. Priprema se napad partizana, govorilo se. U zoru je domobranska četa sa ono malo ustaša napustila Foču i povukla se prema Brodu, jer su im Talijani rekli, da neće braniti, nego će biti predana četnicima. Talijani su otišli jedno poslije ponoći prema Čajniću za Pljevlje, a četnici su isto jutro došli. Ujutru svi mještani Srbi bili su sa kokardama i pod puškama. Desetak ih se proglasilo za vojvode, stotine za komandante i komandire. Komandant mjesta je fočanski prota Jovičić. Svi muslimani morali su predati ključeve radnji i duplikate kućnih ključeva. Ali nitko nije otključavao, vrata su se obijala. Veče nakon toga počelo je klanje. Po moga oca i brata došao je Dejan Kocović sa nekoliko seljaka i Dejanova sestra. Dok su ih vezali, nas je ona počela tuci da kažemo, gdje imamo zlato. Bože, to nije vjerovati, da prva naša komšinica, s kojom smo bili čitavo vrijeme tako dobro, je u stanju tako nešto uraditi.

– Dobro, a što je sa Vladom Hadživukovićem, Vasilijem Sunarom, Slavkom Mazićem i ostalim uglednim Srbima, koje smo mi muslimani držali prijateljima i zaštićivali ih od ustaša.

Vlado i Vasilije bili su u glavnom odboru komande mjesta i pravili plan strijeljanja. Slavko je sa Bobom Jejićem bio za preuzimanje radnji. Eto dali smo sve. U Foči nećeš naći nijednu muslimansku kuću, koja ima rezerve odijelo ili više da se presvuče ili kilu brašna da ispeče kruh. Naše pokućstvo je razvučeno. Ali najstrašnije su bile noći. Po danu su samo odvodili na strijeljanje. Ali po noći su išli po kućama i onda je počinjalo silovanje i tučnjava. Samo si čuo pomaganje i vidio vatru. U bivšem srezu i sudu napravili su bili zatvor. Tamo su mučili prije klanja. Ali i na trgovima i na ulicama moglo se vidjeti najstrašnijih stvari. Jednog dana priredili su lov. Pravi lov na ljude. Uzeli su pse i nekoliko stotina vojnika i otišli u brda da love one koji su bili izbjegli smrti. Tragovi po snijegu i psi otkrivali su ljude. Tu veče čuli smo pucnjavu, nisu ih dovodili u grad, ubijali su ih na licu mjesta.

– Mi smo imali u gradu jednu grupu simpatizera, koja je štampala letke i dijelila naš materijal. Što je bilo sa njom? – Enesa Čengića i oca mu zaklali su prvu noć, neke su poslije pobili, a neke povješali. Uglavnom izuzev Fajka Kurspahića, koji je negdje bio sakriven svi su pobijeni. Srpski dio te grupe je ovdje, sad radi u propagandnom odjelu kod partizana.

– A kako su se oni držali?

– Pasivno, neki od njih imao je četničku kokardu.

– Jesu li uspjeli ti koljači pobjeći ili smo neke pohvatali?

– Pobjegli su samo desetak, ostali su svi ovdje, ali oni su kao partizani primljeni i imaju svoj odred. Komandant (partizana op.) je Strajo Kocović, samozvani četnički vojvoda, koji je bio jedan od najgorih koljaća. Ništa nije učinjeno da se kazne. Zbog toga sam se obradovala, kad sam te vidjela.

– Otidi molim te do moje majke i sestara, reci da sam ovdje i da ću doći čim svršim u Vrhovnom štabu.

Činilo mi se kao da jašem ulicama nekog tuđeg grada, između tuđih ljudi, nakon strašnog pohoda Džingis Kana ili Avara. Nisam mogao da shvatim što se dogodilo u mom rodnom mjestu.

Vrhovni štab smjestio se je u hotelu ‘Gorstl’. Rekli su mi, da me je Tito već očekivao, da odem, on je u sobi. U predsoblju me je zaustavio pratilac, rekavši mi da ima netko kod Tita. Nakon nekog vremena izišao je Strajo Kocović, bradat, obučen je bio u oficirsku uniformu sa čizmama. Preko ramena visili su mu redenici. Na šubari je imao petokraku. Nije me pozdravio samo je čudno pogledao u moj M.P. i bombe na kajišu. Tito ga je ispratio na vrata.

– Šta ovaj radi kod Tebe? pitao sam Tita. – To je komandant fočanskog partizanskog odreda, ostavio je četnike i prešao nama. Vrijedan mladić, preko njega ćemo privući još mnogo ljudi. Šaljem ga danas sa Borom Tosovićem u Čelebiće da mobiliziraju još jedan odred. Tebe trebam hitno, – rekao mi je. – Dobro je, da si već došao. Sjutra rano ćeš sa Feridom Čengićem i članom Vrhovnog štaba Lolom Ribarom ići na pregovore u Curevo. Tamo su neka muslimanska sela odbila da predaju oružje. Oni su nam poslali parlamentarce, da nam jave da oni nas neće dirati, ali da im oružje treba za borbu protiv četnika. Međutim, mi smo četnike otjerali, vršimo veliku mobilizaciju, trebamo oružje, a najzad ne možemo trpiti na našoj teritoriji nikakve naoružane jedinice izuzev naših. Putem će ti ostalo objasniti Lola.

Drugi muslimani su ovdje prema nama pasivni. Ti si iz ugledne muslimanske obitelji, ti moraš pokušati pokrenuti muslimanske mase da se opredijele za nas. Čuo sam, tebi su četnici zapalili kuću i ubili brata, to će upravo biti još zgodnije da ti kao takav propovijedaš slogu sa Srbima i da im ostali muslimani pruže ruku pomirnicu.

Razmotrićeš sve mogućnosti sa Feridom i podnijeti mi plan čim se vratiš iz Cureva. Idi da se odmoriš, jer u toku sjutrašnjeg dana se morate vratiti nazad. Otišao sam svojima. Teško sam poznao sestre, toliko su se promijenile, izgledale su tako prestravljene. Majka je isto bila oslabila. Sav namještaj su nam opljačkali. Moju majku su silili da kaže gdje ima zlato. – Sinoć sam ga dala komandantu. – Kako se zove? Ona je rekla neko ime i opisala kako izgleda. Opet su dolazili, ali ona je uvijek rekla isto. Sergije Mihajlović je bio naredio, da se taj komandant, što prije nađe, jer je htio da dobije svoj dio od pljačke poznate muslimanske porodice. Tu noć nisam oka sklopio, slušao sam strašne priče o četničkoj strahovladi. Moja obitelj se krila poslije po tuđim kućama. Naše komšije Milan Hadžić i Savo Niković nisu im dozvolili da se sakriju kod njih nego su ih nagovarali, da mirno čekaju kod kuće. Krili su se po muslimanskim siromašnim kućama, gdje četnici nisu imali velikog interesa da zalaze. Nisu mi znali reći, ko je ubio brata. Nađen je mrtav na Drini opljačkan, revolverski hitac više desne obrve dokončao mu je život. Pokopan je tek nakon odlaska četnika.

Omer-beg Čengić, koji je iskljućen iz kadetske škole radi srbstva, uhvaćen je i zaklan na pragu kuće. Nisu mu pomogla odlikovanja ni njegova zagrijanost za srbstvo, jer je bio musliman.

Salih-efendija Hasić je bio predsjednik općine, Veliko-Srbin i jenesovac, zaklan je zajedno sa bratom.

Ujutro mi je kurir doveo konja. Jahali smo prema Brodu. Sedam kilometa uz Drinu bilo je sedam kilometara pored mrtvaca i zgarišta. Odatle prema Curevu ista slika. Nakon dva sata jahanja kurir nam je rekao da smo se priblizili Curevu. Nakon još deset minuta jahanja, sa brijega su nas upozorili da stanemo. Počeli smo se dovikivati. Naprijed nismo smjeli sa oružjem. Pošto smo im rekli, da smo došli na pregovore, dozvolili su da ja, Ferid Čengić i Lola Ribar bez pratioca i oružja uđemo u selo. Mi smo za svaki slučaj sakrili bombe i u džepove uzeli otkočene pištolje. Dočekao nas je jedan mladić i poveo u štab. Preko leđa imao je staru lovačku pušku. U jednoj maloj seoskoj kući sa jednom prostorijom dočekalo nas je nekoliko muslimana. Bili su u prostim seljačkim odijelima, kao da su se tek sa njiva vratili. Kada smo ušli, oni su ustali na noge.

Dobro došli!

Selam Alejkum, rekao sam. Oni su me samo malo oštrije pogledali, nisu mi ništa odgovorili.

Ovo vam je sin Huseinbega, a ja sam Čengić sa Vihovica, reče Ferid.

Ma čuli smo za vas da ste u partizanima, – reče jedan. – Pa lijepo, sa kakvim nam dobrom dolazite?

Rekao sam im naše mišljenje. Ustao je jedan visok, koštunjav seljak, srednjih godina da nam odgovori.

Braćo – počeo je nesigumim ali odlučnim glasom.

Čitav kotar je poklan. Nećete naći nijednog muslimanskog sela, koje nije zapaljeno, ljudi pobijeni, žene osramoćene, djeca poklana. A bez ikakva razloga. U Donjem Curevu su čitavo selo sa ljudima zapalili. Čitav kraj je smrdio od ljudskog mesa nekoliko dana. I mi, da nas četnici ne pokolju, sabrali smo oružje i odlučili izginuti ko ljudi, a ne dati se zaklati kao janjci. Mi se protiv vas partizana nećemo biti. Nitko od nas neće napustiti selo ni sa oružjem ni bez oružja. A ni u kakvu politiku mi se ne miješamo. Mi branimo živote naše djece i žena. Zar da mi damo oružje vama?! Nekoliko kilometara odavde su četnici. Oni to i čekaju i poklaće nas kao ovce.

– Mi ćemo dati jednu četu, da čuva vaše selo, – rekao je Lola Ribar.

– Da se ne bi mučili, ostavite vi nama naše oružje i nas na miru. Mi ćemo se sami braniti kako možemo.

– Šta će se dogoditi, ako se vi morate povući sa ovoga terena? Rat je, vi niste jučer ovdje bili, a možda nećete ni sutra? – upitao je jedan starac.

Ribar je počeo da govori da mi nećemo trpiti, da na našem terenu itko ima vojne formacije osim nas.

– Mladiću, ovo je naš teren stotine godina, ovdje su naši domovi. Mi ćemo na ovoj zemlji ostati. Ne dirajte nas i nećemo vas dirati. Zaludu trošimo vrijeme.

Oprostili smo se i pošli.

Na kosi je stajala jedna žena sa puškom i osmatrala. Nas je poveo isti mladić do kraja sela.

– Imaš li koji metak, beže? pitao me je da ne čuju drugi. – Nemam metaka, ali daću ti dvije bombe, – rekao sam mu glasno i izvadio mu ih. Zatražio sam i od Lole i od Ferida po jednu i dali smo mu.

– A je li i ovo musliman? – pitao je za Ribara. – Ja sam Srbin, – rekao je Lola.

– Svaka ti čast, mladiću. Ama reci ti meni, zašto nas kolju ovdašnji Srbi.

– To su srpske ustaše, – rekao je Lola.

– Vala ustaše vako nisu radili!

Jašući ispod Cureva kroz srpsko selo, iskupili su se seljaci da nas pitaju.

– Jeste li bili u ustaškom gnijezdu? Šta kažu Turci? Imaju li oružja i municije? Jesu li se ukopali? Ima li ih mnogo? – pitali su nas.

– Oni nisu ustaše, nego pošteni ljudi, – rekao je Ribar – Imaju i topove i mitraljeze, ne pitaj! Ribar se složio s mojim mišljenjem, da se ostavi oružje Curevcima, ali sam vidio da niti on ni Ferid neće to kod Vrhovnog štaba energično podržati.

Tito je na referat pozvao Ribara, dok sam ja morao sa Feridom i nekoliko mještana komunista, muslimana, da razmotrim pitanje angažiranja muslimanskih masa.

– Mi nismo bili dovoljno energični, rekao mi je Ribar, kad se vratio od Tita.

Ujutro se vratio fočanski odred Straja Kocovića, pojačan dvjema četama pratećeg bataljona Vrhovnog štaba, koje su imale bacače, teške mitraljeze i jedan mali brdski top.

– Ti ćeš opet sa mnom danas u Curevo, ide sa nama i Rade Hamović, koji će rukovoditi napadom, ako ne prihvate ultimatum.

– Ja ne mogu, neka pođe Ferid. – Tito je tako odredio! Otišao sam Titu i rekao da ja sa Strajom, koji je klao po Foči ne mogu ići, pogotovo u akciju za razoružanje ljudi, koji brane svoje živote od razbojnika.

Mjesto mene je otišao Ferid Čengić.

Curevci su predali oružje uz časnu riječ i obećanje, da će im se oružje vratiti, ako se partizani budu povlačili sa terena. Dotle će selo čuvati od eventualnih napada četnika desetina partizana, koju je selo dužno hraniti. Osim oružja je moralo dati 150 goveda i 300 ovaca.

Na referatu o angažiranju muslimana predložio sam Vrhovnom Štabu slijedeće:

lzdati javni proglas u kome će se osuditi četnicko klanje nad nevinim muslimanskim življem u Foči.

Organizirati posebnu komisiju koja će opljačkane stvari i namirnice oduzeti i vratiti vlasnicima.

Ukinuti narodni odbor, u kome su samo Srbi, i to neki četnici, i samo jedan musliman, Ferid Čengić, koji uopće nije iz Foče. Imenovati novi narodni odbor koji će biti sastavljen po broju stanovnika Foče od muslimana i nekompromitiranih Srba.

Ukinuti sadašnji sud, koji mjesto da sudi četničke koljače i da dade satisfakciju muslimanima, osudio 12 muslimana na smrt. Među njima narodnog opozicionara beogradskom režimu prije rata, predsjednika općine u Ustikolini Suljbega Čengića, za koga mi je Moša Pijade rekao, da je bio ispravan i da smo ga trebali pozvati na suradnju.

Imenovati narodni sud, koji će suditi sve koljaće i organizatore klanja, koji se nalaze na partizanskoj teritoriji. Takav pravedni stav prema muslimanima stvoriće povjerenje muslimanskih masa prema partizanskom pokretu i oni će se opredijeliti za nas. Po mom mišljenju za to je bio zgodan momenat. Ustaše su se bile kompromitirale kao pomagači i sluge okupatora. Četnici su svojim zločinima izazvali mržnju svih ljudi, a pogotovo muslimana, na kojima su počinili tako strašan zločin. Ako mi ovo propustimo, Pavelić ce iskoristiti priliku da se prikaže kao jedini branilac hrvatskih života u istočnoj Bosni, a mi ćemo se kompromitirati, da smo sankcionirali jedan od najgnusnijih zločina u povijesti Bosne. I možda zauvijek izgubiti domaće mase na ovom području.

Sa mnom je bio i Ferid Čengić, koji se nije usudio na pitanje Tita potvrditi da po svim stvarima dijeli moje mišljenje.

Na tome savjetovanju Vrhovnog Štaba bili su prisutni: Tito, Marko (Aleksandar Ranković), Moša Pijade, Lola Ribar, Milutinović-Milutin i Milovan Đilas. Jedini, koji je izgleda akceptirao moje izlaganje bio je Milutinović, koji je rekao, da bi u vezi sa tim trebalo održati kratak sastanak CK i Vrhovnog Štaba. Tito je smatrao, da je stvar sasvim jasna, da mi po tom pitanju nemamo mnogo diskutirati. Aleksandar Ranković mi je odgovorio slijedeće:

– Treba smatrati našom velikom političkom pobjedom, da je osnovna četnička masa prilikom nastupanja naših jedinica prešla nama. Mi ne možemo iz obzira prema njima da pohapsimo i sudimo njihove komandante, ma da su oni bez sumnje počinili zločin prema muslimanima. Drugo, muslimani se još kolebaju i ne može biti govora o njihovom masovnom prelazu na našu stranu, a pojedinačni prelazi mogu nam škoditi, jer će izazvati lošu reakciju Srba. Nama muslimani u Foči sada nisu potrebni kao borci nego kao pomagači. Mi imamo šnajdersku, šuštersku i druge radione; muslimani neće da nam rade; tvoj zadatak je da se privuku k nama. Naravno naše simpatizere i članove partije mi ćemo prikriti i slati na drugi teren, gdje kao takvi mogu djelovati.

– Ja prilaz četničkih masa ne uzimam kao definitivan, oni će nas prvom prilikom napustiti.

Ali mišljenje Markovo bilo je mišljenje Vrhovnog štaba i ja tu nisam mogao učiniti ništa.

– Ja mogu od srca da se angažiram samo na ovom planu, koji sam podnio, – rekao sam Marku.

Čekao sam dva dana odluku Vrhovnog štaba. Niko me nije zvao. Izgleda, bio sam nepodesan za politički rad u mome rodnome mjestu. U to vrijeme iskoristio sam priliku, da se upoznam sa događajima, koji su prohujali preko ovih krajeva.

Pravio sam zabilješke o razgovorima sa ljudima muslimanima i katolicima, koji su klani i Srbima četnicima koji su klali. Pogledao sam sva zgarišta i mjesta gdje su četnici vršili klanja i obišao četnički zatvor, u kome su zidovi bili poprskani krvlju i mozgom. Pogledao okolna srpska i muslimanska sela. Pošto sam imao jugoslavensku oficirsku uniformu, kožni kaput, pištolj, MP, jašio konja, to su prema meni Srbi seljaci bili povjerljivi u uvjerenju, da sam Srbin.

– Kakovi ste, brate, vi Srbi, – pitali su me Srbi seljaci, kad ne date da istrijebimo Turke?

– Nije srpstvo valjda u strijeljanju muslimana. – Pokušao sam da im objasnim, kako žive drugi narodi i da je sramota što se kod nas radi. – Samo da vi odete. Daćemo mi njima, – kazala mi je jedna žena.

Muslimani su bili prestrašeni. Nisu se nama tužili, niti se na nas nešto obraćali. Jedanput šetajući uz Drinu sreo sam jednu muslimanku, koja mi je prišla.

– Ja sam majka Ibra Muftića, on je sa tobom išao u školu i družio se s tobom.

– Da, da, sjećam se. Šta je s Ibrom?

– Zaklali su ga, i oca mu i sestru i mlađeg mi sina Abdurahmana. Mene su htjeli i jedan kaže: – Ostavite nju neka živi i neka priča kakva sudbina je zatekla Turke.

– A tko je to učinio?

– Popadić Ranko i Zecević. Danas sam ih srela obadvojicu – Popadić je vaš -, komandir.

Otrčao sam u komandu mjesta, Čolaković Rodoljub i Risto Tosović su bili tamo. Ispričao sam im uzbuđen sve to i tražio, da se ovi koljači uhapse.

Čolaković i Tosović nisu nimalo bili začuđeni niti uzbuđeni ovom pričom. Čolaković mi je rekao:

– Kada bi mi hapsili koljaće među ovdašnjim Srbima, onda bi pohapsili pola našeg Narodnog odbora i većinu vojnika.

– Pa to je strašno, drugovi, da mi ništa ne radimo, nego ih još primamo u naše redove.

– Mi ne možemo voditi protusrpsku politiku, u našoj vojsci nalazi se preko 95% Srba, rekao mi je Tito kad sam tražio njegovu intervenciju za ovaj slučaj.

– Ali to nije protusrpska politika. To je protukoljačka politika i ja sam uvjeren, da to nije na svim mjestima tako. – Ti izgledas slabo, ti treba da se ispavaš i odmoriš, rekao mi je Tito opraštajući se.

Tada sam shvatio, da sam nemoćan. Plivati uz bujicu meni samome bilo je nemoguće. To nisu bili dani mojih sumnja, to su bili momenti, kada sam bio na rubu definitivnoga prekida i tada mi je sinula u glavu misao da napustim redove partizana. Ali ja sam znao, ako tu namjeru pokažem, biti ću nemilosrdno srijeljan. Da pobjegnem? Tada se nije moglo birati. Oko mene bili su samo ustaše, četnici i Nijemci.

Možda sam trebao svoj stav zatajiti. Ne protiviti se stavu Vrhovnog štaba i tek sa čvrste pozicije jednog komandnog položaja nastojati učiniti, što se može. Ali ja sam tada smatrao za svoju dužnosti, da upozorim na pogreške pokreta i komande.”
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#174 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by bingov buraz »

Rahmetli did mi je pričao da je zapamtio kao dječak od desetak godina da su ustaše došle jedan dan i obili lokalni dućan,uzeli samo fesove,onda otišli u srpsko selo koje se zove Podvidača,16 civila sveli u muslimansko mezarje Troska i pogubili ih tu.

45. kad su Partizani ušli Majdan je sav popaljen za osvetu,između ostalih i moju prananu,didovu mater je jedna sa Podvidače zapalila živu u vlastitoj kući.
User avatar
geralt
Posts: 5201
Joined: 14/09/2017 12:45

#175 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by geralt »

Velika vecina koljaca koji su 1941. stavili petokraku su je 1942. zamijenili za kokardu, cesto nakon puceva u kojima su na spavanju klali svoje saborce. Evo sta recimo pise Enver Cemalovic, partizan-prvoborac i kasniji general-pukovnik JNA:
Raspadanje partizanskog odreda u mostarsko-konjičkom kraju došlo je zbog četničkog puča, uz ogroman pritisak okupatorskih i četničkih snaga, koje su u istočnoj Hercegovini bile potpuno diferencirane, još od početka partizanskog ustanka. Mi smo bili pod četničkim udarom, kada su već bile napuštene Srbija, Crna Gora i istočna Hercegovina. Naš otočić slobodne teritorije je pod uticajem četničke propagande doživio puč. Mještani su ubijali svoje saborce uz pomoć manjih grupa Miljevskog bataljona koji je, prije i u toku puča, bio razoružan. Nas nisu porazile četničke formacije, čete i bataljoni, već su, unutar naših četa, mještani ubijali svoje saborce - strance, kako su nas zvali. Sa nama su bili zajedno na straži, u istoj jedinici, a kasnije su nas razoružavali, klali i strijeljali. Mislim da je ta pojava nešto što bi trebalo temeljnije ispitati. Treba pronaći uzroke koji su doveli do četničkog puča i okolnosti koje su natjerale dio srpskog življa, koji je bio zaštićen, prvenstveno od komunista, članova KPJ i skojevaca i naprednih ljudi Mostara, Hercegovine i Crne Gore, da učine takav korak.

Ja sam bio komesar čete pa znam da postoji i druga strana medalje. U toku puča, bio sam odvojen sa jednim vodom u Pobočnici na Košuti, kada su se Zijemaljska i Udarna četa povlačile sa ostalim četama na Prenj. Sa vodom sam stigao u selo Borci gdje smo bili opkoljeni i pozvani od boračkih četnika da položimo oružje i da se predamo, što smo kategorički odbili. Međutim, žene-mještanke, Srpkinje uskočile su sa djecom među nas, da četnici, među kojima su bili njihovi muževi i braća, ne bi mogli pucati na nas. Htjele su da nas spasu podsjećajući ih da smo i mi spasavali njihove kuće i djecu.

U Dramiševu, Zaboranima, Glavatičevu, Bijeloj i Drugim selima, partizani - »stranci«, bili su razoružavani, klani i streljani, bez obzira na to da li su Srbi, Hrvati ili Muslimani. Svi Mostarci, Konjičani i oni koji nisu bili sa njihovog terena su ubijani, ukoliko bi pali četnicima u ruke. Grabovljani, Bilećani i Trebinjci, koji su došli kod nas, bili su izabrani članovi Partije i SKOJ-a, nisu se pokolebali nego su ostali sa partizanima.
O pravoj diferencijaciji na partizane i cetnike, posebno u istocnom dijelu BiH, se moze govoriti tek od sredine 1942.
Post Reply