Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Gospodjica
Posts: 11
Joined: 21/09/2012 02:21

#851 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Gospodjica »

Mene interesuje nešto više o porodici HadžiaVdić ili HadžiaBdić ako neko zna....
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#852 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by theTruePath »

Gospodjica wrote:Mene interesuje nešto više o porodici HadžiaVdić ili HadžiaBdić ako neko zna....
pa Hadziavdici dolaze od hadzi Avde a Hadziabdici od hadzi Abdulaha

od imena se jedino vidi da su bili hadzije,sad odakle su i sl,to ne mozemo znati
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#853 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by SkyLimit »

o
hajdicaa
Posts: 1
Joined: 25/03/2013 20:35

#854 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by hajdicaa »

zna li ko sta o porijeklu porodica Hajdarovic iz Trebinja,iz Hercegovine su dosli poslije drugog svjeckog rata u Bosnu kada su dosli upisali su ih navodno kao Hajdarevic? interesuje me da li je to istina i zna li iko o porijeklu ove porodice
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#855 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by johntra »

Ne vjerujem da je istina, jer su oduvijek postojali Hajdarevići i Hajdarovići...Hajdar, originalno porijeklo Turska, tačnije Anadolija...Dva brata došla u Stolac, u 16 vijeku, jedan ostao tu, drugi krenuo na sjever...Ovaj u Stocu je ubijen od strane Rizvanbegovića, zbog kidisanja na istu curu...Inače, Hajdarevići su originalni potomci Hajdara, dok su Hajdarovići porodice koje su poturčene...takvu sam ja priču čuo, a kažu da je nije ni teško provjeriti, jer sve postoji u Duborvačkoj biblioteci i arhivu...ja nisam nikad imao prilike, ali jednom ću zbog toga dole otići maksuz...
User avatar
ArtemisFowl
Posts: 212
Joined: 11/12/2012 14:40

#856 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by ArtemisFowl »

Zna li ko odakle potiče prezime Čuturić? :)
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#857 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by L.e.g »

ArtemisFowl wrote:Zna li ko odakle potiče prezime Čuturić? :)
S Otigošća :-D
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6752
Joined: 20/02/2013 14:14

#858 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Cherry-Cherry »

sve postoji u Duborvačkoj biblioteci i arhivu...ja nisam nikad imao prilike, ali jednom ću zbog toga dole otići maksuz...
koja je procedura, da li se treba prvo pismeno obratiti ?
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#859 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by de facto. »

:lol:
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#860 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by johntra »

Cherry-Cherry wrote:
sve postoji u Duborvačkoj biblioteci i arhivu...ja nisam nikad imao prilike, ali jednom ću zbog toga dole otići maksuz...
koja je procedura, da li se treba prvo pismeno obratiti ?
Ne znam, nije mi to nikada palo na pamet...Vjerovatno može i pismeno, ali sam ja mislio otići drito i vidjeti šta i kako...Spojiti ugodno sa korisnim...
vil_dana
Posts: 1
Joined: 11/04/2013 20:50

#861 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by vil_dana »

Prezime Kršo, muslimani... Pradjeda mi je zivio u Viskom. U periodu oko 1870-i neke umire, a njegova zena (pranana) se preudaje i sa sinom koji je Kršo seli u Borac - Ulog kod Nevesinja. Moj deda je bio kovač...

Prezime Glaviškić, muslimani... Djed mi je zivio u Travniku, rođen 1912. O njegovom porijeklu ne znamo nista. Ono sto nam je poznato, ali ne znamo da li je tacno, da prezime Glaviškić promijenjeno u Sujoldžić koji takođe zive u Travniku...

Hvala unarijed
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#862 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by majstorina »

johntra wrote:Ne vjerujem da je istina, jer su oduvijek postojali Hajdarevići i Hajdarovići...Hajdar, originalno porijeklo Turska, tačnije Anadolija...Dva brata došla u Stolac, u 16 vijeku, jedan ostao tu, drugi krenuo na sjever...Ovaj u Stocu je ubijen od strane Rizvanbegovića, zbog kidisanja na istu curu...Inače, Hajdarevići su originalni potomci Hajdara, dok su Hajdarovići porodice koje su poturčene...takvu sam ja priču čuo, a kažu da je nije ni teško provjeriti, jer sve postoji u Duborvačkoj biblioteci i arhivu...ja nisam nikad imao prilike, ali jednom ću zbog toga dole otići maksuz...
Hajdarevići su živjeli u Boljunima 14 km od Stoca. U Drugom svjetskom ratu, mogu slobodno reći ,ispisali su najčasnije stranice ljudske plemenitosti na ovim prostorima.
U Dubrovačkom arhivu dan je 100 kuna. Možeš banuti nenajavljen. Ali da tu nešto iskopaš na neviđeno, mrka kapa.
Brcko1990
Posts: 1
Joined: 21/04/2013 14:41

#863 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Brcko1990 »

Pozdrav svima na ovako zanimljivu temu, ono sto sam zelio da pitam bilo koga ako ima kakvo znanje o ovom prezimenu koje me jako zanima , jer mi je jako tesko naci bilo šta o njemu, pa bi molio ako ko ima da mi kaze nesto jako bih mu bio zahvalan Pozdrav. Prezime je Mehaković ..
festiç
Posts: 29
Joined: 14/03/2010 21:38

#864 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by festiç »

hajdicaa wrote:zna li ko sta o porijeklu porodica Hajdarovic iz Trebinja,iz Hercegovine su dosli poslije drugog svjeckog rata u Bosnu kada su dosli upisali su ih navodno kao Hajdarevic? interesuje me da li je to istina i zna li iko o porijeklu ove porodice

hajdaroviç a ima u Turskoj mnogo u karamurselu u hayriye selu znam dasu hercegovci a neznam iz kojogsu grada vamo preselili ovdehimje Tursku prezime çetin
User avatar
Goldyna
Posts: 458
Joined: 11/06/2010 00:20

#865 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Goldyna »

Zna li neko porijeklo prezimena Emrić?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#866 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Zviz »

Evo ja sam prije nekolik mjeseci dosao do podataka, mada je sad definitvino provjereno, pa tako mogu reci da nase porijeklo - koje je bilo i prije upitno pa cak i samo prezime nema veze sa vezom il onim sto smo mislili, jer moj pra-pra djed je izmjenio svoje ime i prezime, pa tako isto svoje zene i djece tj. i mog pradjeda. Prapra djed bio 100% austrianac prezime Meissnitzer, ime Ernst. Inace vojno lice za vrijeme Austrougarse, a moj pra djed Johannes Meissnitzer. :D :D
akobogda
Posts: 215
Joined: 25/06/2011 21:49

#867 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by akobogda »

Mze li mi neko reci porijeklo prezime BAHOR, SULJEVIC i da li su iz Turske?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#868 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Zviz »

akobogda wrote:Mze li mi neko reci porijeklo prezime BAHOR, SULJEVIC i da li su iz Turske?
Bahor ti je madzarsko
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#869 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hadzi Lojo »

Ma ja koliko sam skuzio vecina Bosnjaka sto je izbjegla u Tursku je dobila turska prezimena.
Nesto slicno kao sto su Srbi provodili i dodavali nam ic na kraju prezimena.
poro
Posts: 1
Joined: 17/05/2013 20:34

#870 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by poro »

Esselamu alejkum i pozdrav svim forumasima :) Predivna tema, pa u vezi sa njom imam pitanje dal neko zna nesto o prezimenu "Porovic", koje je nakon mjesanja Ilira sa Slavena, i slavenizacijom pretrpjelo ovaj dodatak ïc" a prije toga, a sto potvrdjuju i price mojih starih, je bilo prezime "Poro", cak postoji i legenda koja bi mogla potkrijepiti cinjenicu da su prezimena nastajala po imenima, zanimanjima ili bitnijim desavanjima ? Ja sam iz Prijepolja, Sandzak, i koliko znam u bliskoj proslosti jedini korijen je upravo iz okoline Prijepolja, mjesto Seljane, al isto tako znam da postoje i prezimena "Porca" kao i "Porobic" u BiH, e sad dal imaju neke veze, to ne bih znao reci. Jos samo to da sam nasao da prezime "Poro"po crnogorskim spisima potice iz Kotora iz 15 vijeka, a babo mi je pricao da vodimo iz Niksica, koji je nekad bio vecinski bosnjacki grad... E sad ako iko ima bilo kakve informacije ili upute bio bih mu veoma zahvalan? Hvala unaprijed.

Esselamu alejkum i pozdrav!
SeaManMNE
Posts: 25
Joined: 22/03/2013 17:42
Contact:

#871 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by SeaManMNE »

Dajte još informacija o prezimenu BAHOR... Imam neke rođake u CG, koji su Bahor.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#872 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by IHAVEDREAM »

.......
Last edited by IHAVEDREAM on 23/05/2013 04:55, edited 1 time in total.
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#873 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by IHAVEDREAM »

.....
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#874 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by IHAVEDREAM »

IHAVEDREAM wrote:Da li je porodica Deovic iz Foce posjedovala begovat.?
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#875 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by racionalista »

IHAVEDREAM wrote:
IHAVEDREAM wrote:Da li je porodica Deovic iz Foce posjedovala begovat.?
Jeste, mislim da je jedan od njenih članova podigao i jednu džamiju na području Foče. Inače su koliko ja znam porijeklom iz Mađarske.
Post Reply