Porijeklo porodica i prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
gajic
Posts: 1
Joined: 28/05/2012 19:51

#751 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by gajic »

Postovani gospodine
Molim Vas, ako imate nesto o Bosnjackom prezimenu Kaloper iz okoline Foce.Prvi pisani trag na koji sam ja naisao je iz 1889 g. i tada su zivjeli u Foci i imali posjede u Slatini kod Foce. Po predanju smo starosjedioci, ali nije pouzdano. Znam da postoje i pravoslavci Kaloperi oko Dervente kao i puno katolika porijeklom sa ostrva Zlarin kod Sibenika.
Unaprijed hvala i poz.
hiise
Posts: 1
Joined: 09/06/2012 16:31

#752 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by hiise »

Pozdrav svima,
Moze li mi itko dati informacije o Bošnjačkoj porodici ŠERTOVIĆ iz Bosanske Krupe.
User avatar
DuckZz
Posts: 3089
Joined: 07/05/2012 18:12

#753 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by DuckZz »

akobogda wrote:Odakle dolazu ljudi s prezimom koji zavrsi s "Ov" om?

Na primjer

Dzagadurov
Lindov

itd itd
Koliko ja znam Rusija

@Tema

Može li neko napisati nešto o prezimenu Smajić (opcenito) .. od kojeg je korijena nastalo itd itd , inace ja sam iz Sarajeva.
User avatar
Obuca9
Posts: 9630
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#754 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Obuca9 »

budva wrote:Turulja prezime?
Pošto sam i ja dijelom Turulja i ja sam se raspitivao za ovo, a onda mi je rođak, koji je Turulja, a inače je historičar rekao da je on to istraživao i da je našao da vuče neke korijene iz Mađarske, da je sama riječ "turulj" ustvari neka stara mađarska riječ za sokola.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#755 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by @mba »

sta je sa dizdarevic, imali kakv haber u o nama?
User avatar
Atridij
Posts: 80
Joined: 17/11/2011 00:03
Location: Srce kraljevstva ljiljana

#756 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Atridij »

Znali iko išta o Jamakovićima?
festiç
Posts: 29
Joined: 14/03/2010 21:38

#757 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by festiç »

Znalise işta o festiç ima
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#758 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by ice2cube »

Sta je sa prezimenima koja zavrsavaju na "ca"? Znam 2 takva da su starija Sarajevska.
User avatar
Atridij
Posts: 80
Joined: 17/11/2011 00:03
Location: Srce kraljevstva ljiljana

#759 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Atridij »

Atridij wrote:Znali iko išta o Jamakovićima?
*bump*
Fishbon3
Posts: 3
Joined: 23/06/2012 17:45

#760 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Fishbon3 »

Zna li neko nešto o prezimenu Kulašin. Ja što znam od starijih u porodici, nekad je prvobitno prezime Kolašin (jer potiču iz Crne Gore) greškom upisano pod Kulašin. Neko zna nešto više?
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#761 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Smail Aga »

Sarajmen wrote:Većina bošnjačkih prezimena ima u svom korijenu riječi neki posuđeni izraz ili naziv iz turskog, arapskog ili perzijskog jezika. Originalno, većina bošnjački prezimena bi se trebala završavati na ''o'' ili ''ija'' . I danas imamo takvih Maglajlija, Sefo, Dobojlija, Čeljo, Zuko, Dovadzija, Sokolija, Dzuvo, Zjajo, Sofradzija, Tufo, Konjicija, Memija, Škrbo, Spaho, Akšamija, Škamo...kasnije se, uglavnom pod tuđim uticajem počelo originalnom bosanskom prezimenu dodavati ''ić '' ili ''vić'' , uglavnom školovanim ljudima, odnosno u vrijeme popisa stanovništva i upisivanja porodičnih imena.
Tako da danas u Bosni imamo Tufa i Tufića, Šera i Šerića, Škalja i Škaljića, Kreha i Krehića, Kapa i Kapića, Dzuva i Dzuvića, Sarajlija i Sarajlića, Riba i Ribića, Brka i Brkića, Arnautalija i Arnautovića...

Bošnjačka prezimena su nastajala i od imena pa je Sulejmanović nastalo od Sulejman, Halilović od Halil, Bajrić od Bajro, Mahmutović od Mahmut, Ahmetović od Ahmeta ...itd zatim nastanak prezimena od zanimanja, npr Zildzić je nastalo od Zildzija -trgovac ili majstor koji izrađuje predmete od tuča i mjeđi, Bičakčić je nastalo od Bičak, nož, bičakčija, nožar, Silajdzić od silah, oružje , Tufegdzić od tufekčija, Samardzić od samardzija-zanatlija koji pravi samare, Berberović od Berber, odnosno od berbera koji šiša, brije i suneti djecu... :D krivo mu što djeca imaju veći od njega.... :lol: :run:
:D :D :D :D :D :D
Grohotom se smijem.
Ic i vic su ocevanja. Nema nicega orginalnijega u Bosni od toga . Naprimjer : Herceg Stjepan i sin mu Vladislav Hercegovic doduse Herceg Stjepan je imao i sina Ahmeta,njegova djeca su Ahmetovici ,doduse oni nisu Bosanci oni su Hercegovci. Pa evo ti i par bas bosanskih primjera : Kralj Stjepan Ostoja i sin mu Kralj Stjepan Ostojic i Kralj Stjepan Tomas i sin mu Kralj Stjepan Tomasevic. A ako ti cak ni bosanski kraljevi nisu dovoljni Bosanci ,evo ti cisti muslimanki primjeri,tvome srcu ocito najdrazi : Sin od Mehmeda-Mehmedovic,sin od Sulejmana-Sulejmanovic,sin od Ibrahima-Ibrahimovic :D :D :D
ady005
Posts: 2
Joined: 26/06/2012 16:09

#762 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by ady005 »

JA sam iz BOsanske krupe tamo ima Elezovica,takodjer u BIhacu i u Velikoj kladusi ima naselje Elezovici.i svi poticu iz Hercegovine.tako da znate
ady005
Posts: 2
Joined: 26/06/2012 16:09

#763 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by ady005 »

:lol:
ady005 wrote:JA sam iz BOsanske krupe tamo ima Elezovica,takodjer u BIhacu i u Velikoj kladusi ima naselje Elezovici.i svi poticu iz Hercegovine.tako da znate
:-D
Malika
Posts: 54
Joined: 28/11/2010 02:43

#764 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Malika »

Ljudi,da li zna neko gdje je fratris ?Nema ga vec pola godine na sa-x.com.
yml
Posts: 89
Joined: 07/12/2010 13:51

#765 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by yml »

Prezime Mušić zna li neko ? Dedo i pradjed iz Ljubuskog. Ima li jos kakvih informacija, odakle su dosli i koliko generacija su tu ? Hvala
User avatar
Ajant
Posts: 268
Joined: 07/02/2011 21:00

#766 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Ajant »

Atridij wrote:
Atridij wrote:Znali iko išta o Jamakovićima?
*bump*
Ima ih u mjestu Olovske Luke, a kažu da je jedan Jamaković tu došao iz Sarajeva. I ja bih volio da znam nešto više.
Fishbon3
Posts: 3
Joined: 23/06/2012 17:45

#767 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Fishbon3 »

Nešto o Bešlagić? :)
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#768 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Vijetnamac13 »

Ja bih pitao za par prezimena ali postala je neozbiljna tema, cim neko nesto pita odmah neko drugi poklopi svojim pitanjem i na kraju niko ne dobije odgovor. Sad kad neko dobije obavijest da sam ja postao ovdje odjednom ce mu naumpast da pita za neko prezime a nece ni pogledati moze li odgovoriti nekome iznad.
A steta zaista, ja o svom prezimenu znam ponesto ali bih volio pitati za dva druga prezimena.
User avatar
Bayern-Munchen
Posts: 50
Joined: 24/11/2011 22:13

#769 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Bayern-Munchen »

Zanima me porijeklo prezimena Bajrektarević i Alijagić.
Unaprijed hvala na odgovorima !!!
Hibridni_Otučak
Posts: 462
Joined: 02/08/2012 10:14

#770 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hibridni_Otučak »

Zanima me porijeklo Porodice Dautefendić ?
Unaprijed Hvala :)
Iz Tesnja,Muslimanskog porijekla :D
Last edited by Hibridni_Otučak on 06/08/2012 19:55, edited 1 time in total.
User avatar
L.e.g
Posts: 724
Joined: 30/04/2009 09:27

#771 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by L.e.g »

Hibridni_Otučak wrote:Zanima me porijeklo Porodice Dautefendić ?
Unaprijed Hvala :)
Mahira, jes to ti :D
Hibridni_Otučak
Posts: 462
Joined: 02/08/2012 10:14

#772 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Hibridni_Otučak »

Nisam :D :D :D
Ja sam iz Tešnja lol
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#773 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Pitanje je koliko su ove informacije o porijeklu i prezimenima Bosnjaka (a o drugim narodima i da ne pricamo) vjerodostojne ali ih je mozda interesantno procitati. Zatim postoje razne familije koje koje nose isto prezime a ne pripadaju uopste istom stablu familije. Bilo bi isto interesantno znati koliko su razna izvorna prezimena promijenjena iz jednih u druge za vrijeme okupacije Otomanskog carstva na Balkanu kao i nakon povlacenja Otomana zatim za vrijeme Kraljevine SHS kao i SFRJ?

Naravno ako je vjerovati vjerodostojnosti ovih informacija, ova su prezimena vjerovatno vezana i za prezimena Bosnjaka u Bosni i Hercegovini, Sandzak u Srbiji, na Kosovu u Makeodniji itd.
Jedan dio Sandzaka (CG) Plav i Bosnjaci: porijeklo prezimena: http://klix.com/index.php? ... &Itemid=64

Porijeklo porodica i prezimena: http://www.klix.ba/forum/porijeklo-poro ... 1s700.html
User avatar
Amy-Mia
Posts: 240
Joined: 15/07/2012 16:22

#774 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by Amy-Mia »

Bilo bi isto interesantno znati koliko su razna izvorna prezimena promijenjena iz jednih u druge za vrijeme okupacije Otomanskog carstva na Balkanu kao i nakon povlacenja Otomana zatim za vrijeme Kraljevine SHS kao i SFRJ?
:thumbup:
Bilo bi baš dobro, kada bi mogli naći podatke, kakva su bila prezimena Bošnjaka prije dolaska Osmanlija i prelaska na Islam. :) Vjerovatno takvi podaci postoje u državnom arhivu Turske.
Za neka hercegovačka prezimena podaci postoje u knjigama Miličevića i Dedijera, ali ne za sva.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#775 Re: Porijeklo porodica i prezimena

Post by zlata »

Amy-Mia wrote:
Bilo bi isto interesantno znati koliko su razna izvorna prezimena promijenjena iz jednih u druge za vrijeme okupacije Otomanskog carstva na Balkanu kao i nakon povlacenja Otomana zatim za vrijeme Kraljevine SHS kao i SFRJ?
:thumbup:
Bilo bi baš dobro, kada bi mogli naći podatke, kakva su bila prezimena Bošnjaka prije dolaska Osmanlija i prelaska na Islam. :) Vjerovatno takvi podaci postoje u državnom arhivu Turske.
Za neka hercegovačka prezimena podaci postoje u knjigama Miličevića i Dedijera, ali ne za sva.
Bolje ne pitaj. :-)

Ban nam se zvao Priiiiiizda. :lol:

Dva put viru promin'jo.
Pa mu Papa odveo sina k'o taoca, da mu slucajno ne'pa'ne na'pamet,
jos jednom prec u drugu "partiju" (vjeru). :shock:
Post Reply