Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1451 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Dijete drago, niko ti ne brani da slaviš podvige svojih predaka koji su se suprotstavili imperiji u usponu i iako su u konačnici okupirani, ipak tu bitku dobili. Zašto i ostatak OSBIH ne učestvuje u proslavi slave oružja nasih predaka možda nije pitanje za tebe, ali cemu pišanje po nečemu ako se bar deklarativno zalažeš za iste vrijednosti.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#1452 Re: Osmanlije su ............

Post by Tegla ajvara »

Vjerovatno zato što se ta bitka koristi u neke druge svrhe, igrajući se historijskim faktima i predstavljajući iste kao nebuloze. Srbi inače su poznati po tome, i to je fakt, a ne moje mišljenje, da izvrću historijske činjenice i prave spinove kako bi vodu navukli na svoj mlin. Kad smo već kod kosovskog boja, to što su Srbi oblatili Vuka Brankovića kao izdajnika, a Marka Kraljevića kao heroja je dovoljno za spomenuti. Vuk je možda i posljedni srpski velikaš koji se borio za opstajanje onoga što je ostalo od srpske države, a nije nešta ni ostalo realno, dok se Marko borio kao osmanski vazal, a kasnije i se i Stefan Lazarević nastavio boriti kao osmanski vazal, što pokazuje koliki se spin radi sa historijskim faktima. I to da je kosovski boj bio pobjeda udružene krščanske vojske, je besmisleno gledajući šta se desilo sa isparčanom srpskom državom.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#1453 Re: Osmanlije su ............

Post by TheMule »

Njihova "istorija" je samo mitologija i to oni na nekin nacin priznaju. Treba ih samo ignorisati
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#1454 Re: Osmanlije su ............

Post by Sultanahmed »

TheMule wrote: 30/05/2020 16:05 Njihova "istorija" je samo mitologija i to oni na nekin nacin priznaju. Treba ih samo ignorisati
Srbi bi mogli i od mohacke bitke 1526, propagandom naciniti "veliku krscansku pobjedu" :lol:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1455 Re: Osmanlije su ............

Post by Bosanac sa dna kace »

otac_makarije wrote: 30/05/2020 12:42 Dijete drago, niko ti ne brani da slaviš podvige svojih predaka koji su se suprotstavili imperiji u usponu i iako su u konačnici okupirani, ipak tu bitku dobili. Zašto i ostatak OSBIH ne učestvuje u proslavi slave oružja nasih predaka možda nije pitanje za tebe, ali cemu pišanje po nečemu ako se bar deklarativno zalažeš za iste vrijednosti.
U svom tom mitu o Kosovu i Vidovdanu, nidje niko ne spominje Vlatka Vukovica, kao ni Tvrtka koji mu je bio madredjeni i poslao pismo pobjede, ispravi me ako grijesim.
Drugo je to sto drzava treba biti sekularna, pa tako jedan dio oruzanih snaga ne bi trebao da ima slavu, ali o tom po tom....ako je nekom sad to najbitnije...bujrum....demokratija.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1456 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Bosanac sa dna kace wrote: 09/06/2020 23:18
otac_makarije wrote: 30/05/2020 12:42 Dijete drago, niko ti ne brani da slaviš podvige svojih predaka koji su se suprotstavili imperiji u usponu i iako su u konačnici okupirani, ipak tu bitku dobili. Zašto i ostatak OSBIH ne učestvuje u proslavi slave oružja nasih predaka možda nije pitanje za tebe, ali cemu pišanje po nečemu ako se bar deklarativno zalažeš za iste vrijednosti.
U svom tom mitu o Kosovu i Vidovdanu, nidje niko ne spominje Vlatka Vukovica, kao ni Tvrtka koji mu je bio madredjeni i poslao pismo pobjede, ispravi me ako grijesim.
Drugo je to sto drzava treba biti sekularna, pa tako jedan dio oruzanih snaga ne bi trebao da ima slavu, ali o tom po tom....ako je nekom sad to najbitnije...bujrum....demokratija.
Griješiš, ovaj, silno griješiš sinko
Ako ćemo već o mitu i kosovskom ciklusu u epskoj poeziji, raspitaj se ko je Vladeta Vojvoda
Ako ćemo o lokalnom predanju raspitaj se zašto imaš više pravoslavnih crkava u Hercegovini za koje se veže predanje da je tu pričešćena vojska prije odlaska na Kosovo
Vezano za drzavu takva je kakva je, činjenica je da samo jedan dio OS baštini sjećanje na taj datum.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#1457 Re: Osmanlije su ............

Post by Tegla ajvara »

Ne znam gdje si pročitao podatak da za crkve i pričešćenje vojske, ali i da jeste istina, Vlatko je bio sa tog područja, a Humska zemlja je bio jedini predio gdje je živjelo pravoslavno stanovništvo u Bosni tog doba
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1458 Re: Osmanlije su ............

Post by piupiu »

Dozer wrote: 28/05/2020 15:22 A mozda i Svabo ili Austrijanac. Mozda i Madjar... A mozda i samo Bosanac, kao i sad...Who cares?
Eki, na ovom PDF nema lajkovanja. :D

E'o 'vako.

:thumbup:
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1459 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Tegla ajvara wrote: 10/06/2020 20:25 Ne znam gdje si pročitao podatak da za crkve i pričešćenje vojske, ali i da jeste istina, Vlatko je bio sa tog područja, a Humska zemlja je bio jedini predio gdje je živjelo pravoslavno stanovništvo u Bosni tog doba
Evo jedne od njih, uredno označena znakom pored magistralnog puta M-20, tačnije u Trnovom Dolu :)

Image


Simpatičan i simptomatičan je ovaj nastavak "ali i da jeste istina..." po više nivoa, ali smatram da je bespredmetno raspravljati o tom.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#1460 Re: Osmanlije su ............

Post by Tegla ajvara »

otac_makarije wrote: 10/06/2020 20:59
Tegla ajvara wrote: 10/06/2020 20:25 Ne znam gdje si pročitao podatak da za crkve i pričešćenje vojske, ali i da jeste istina, Vlatko je bio sa tog područja, a Humska zemlja je bio jedini predio gdje je živjelo pravoslavno stanovništvo u Bosni tog doba
Evo jedne od njih, uredno označena znakom pored magistralnog puta M-20, tačnije u Trnovom Dolu :)

Image


Simpatičan i simptomatičan je ovaj nastavak "ali i da jeste istina..." po više nivoa, ali smatram da je bespredmetno raspravljati o tom.
Pa mogu i ja postaviti tablu pored moje kuće "ovdje je moj čukundedo napravio mog pradedu u 19. stoljeću" pa kako ja da znam je li to istina.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1461 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Tegla ajvara wrote: 10/06/2020 21:50
otac_makarije wrote: 10/06/2020 20:59
Tegla ajvara wrote: 10/06/2020 20:25 Ne znam gdje si pročitao podatak da za crkve i pričešćenje vojske, ali i da jeste istina, Vlatko je bio sa tog područja, a Humska zemlja je bio jedini predio gdje je živjelo pravoslavno stanovništvo u Bosni tog doba
Evo jedne od njih, uredno označena znakom pored magistralnog puta M-20, tačnije u Trnovom Dolu :)

Image


Simpatičan i simptomatičan je ovaj nastavak "ali i da jeste istina..." po više nivoa, ali smatram da je bespredmetno raspravljati o tom.
Pa mogu i ja postaviti tablu pored moje kuće "ovdje je moj čukundedo napravio mog pradedu u 19. stoljeću" pa kako ja da znam je li to istina.
Pa postavi, ko ti brani. Mozda bude turistička atrakcija sem ako predanje po mahali ne govori drugačije :)
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#1462 Re: Osmanlije su ............

Post by Tegla ajvara »

otac_makarije wrote: 10/06/2020 22:23
Tegla ajvara wrote: 10/06/2020 21:50
otac_makarije wrote: 10/06/2020 20:59

Evo jedne od njih, uredno označena znakom pored magistralnog puta M-20, tačnije u Trnovom Dolu :)

Image


Simpatičan i simptomatičan je ovaj nastavak "ali i da jeste istina..." po više nivoa, ali smatram da je bespredmetno raspravljati o tom.
Pa mogu i ja postaviti tablu pored moje kuće "ovdje je moj čukundedo napravio mog pradedu u 19. stoljeću" pa kako ja da znam je li to istina.
Pa postavi, ko ti brani. Mozda bude turistička atrakcija sem ako predanje po mahali ne govori drugačije :)
Ah, ta predanja Srpske pravoslavne crkve. Dalo bi se dosta o tome diskutovati. Što bi ti maloprije rekao "simpatično i simptomatično". Dovoljno je spomenuti čuveno predanje o Marku (K)obiliću, koji nije spomenut niti u jednom historijskom dokumentu u doba ove bitke, ali postoji predanje u SPC.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1463 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Nesto se ne sjecam da si ucestvovao u raspravi na temi
da-li-je-stvarno-postojao-milos-obilic-t157484.html
Bar ne pod ovim nickom :)
Svrati da raskrinkas velikosrpsko guslanje :)
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#1464 Re: Osmanlije su ............

Post by Tegla ajvara »

otac_makarije wrote: 10/06/2020 23:24 Nesto se ne sjecam da si ucestvovao u raspravi na temi
da-li-je-stvarno-postojao-milos-obilic-t157484.html
Bar ne pod ovim nickom :)
Svrati da raskrinkas velikosrpsko guslanje :)
Nemoj misliti da svi koji se ne slažu s tobom u nečemu, da automatski treba da se služiš nekim sarkazmom i cinizmom. Razglabamo normalno s historijskim faktima. Činjenica je da ime Miloš (K)obilić nije spomenuto u taj vakat. Sve poslije što je spomenuto je mit. Osim ako nekad ne izroni neka povelja ili nešto, ali prihvatati predanje klerikalne organizacije, bez dokazane naučne valjanosti, kao dokaz, i to forsirati sve do dana današnjeg...
Slično sa Markom Kraljevićem.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1465 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Ja nemam problem da mit nazovem mitom, predanje predanjem i oboje razdvojim od istorijski potvrdjenih činjenica. Isto tako smatram da prilicno jasno mogu da razdvojim literalne likove od istorijskih. To za tebe iz dosadašnje diskusije nisam siguran.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#1466 Re: Osmanlije su ............

Post by Tegla ajvara »

Ne znam, možda što su mi stavovi kao i kod većine s kim si raspravljao o ovoj temi, a vidim da si sa dosta ih. Prelistaj moje postove na ostalim temama u ovom pdf, da ti se oči otvore pope
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1467 Re: Osmanlije su ............

Post by Bosanac sa dna kace »

otac_makarije wrote: 10/06/2020 20:59
Tegla ajvara wrote: 10/06/2020 20:25 Ne znam gdje si pročitao podatak da za crkve i pričešćenje vojske, ali i da jeste istina, Vlatko je bio sa tog područja, a Humska zemlja je bio jedini predio gdje je živjelo pravoslavno stanovništvo u Bosni tog doba
Evo jedne od njih, uredno označena znakom pored magistralnog puta M-20, tačnije u Trnovom Dolu :)

Image


Simpatičan i simptomatičan je ovaj nastavak "ali i da jeste istina..." po više nivoa, ali smatram da je bespredmetno raspravljati o tom.
Mitovi nisu validan historijski izvor! Mogus posluziti kao podloga za istrazivanje.
Cinjenica da mit postoji ne mora da znac: a) da se neki dogadjaj desio b) ako se desio dogadjaj ne mora da znacid a se desio prema mitu, moze biti sasvim suprotno.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1468 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Bosanac sa dna kace wrote: 15/06/2020 23:36
otac_makarije wrote: 10/06/2020 20:59
Tegla ajvara wrote: 10/06/2020 20:25 Ne znam gdje si pročitao podatak da za crkve i pričešćenje vojske, ali i da jeste istina, Vlatko je bio sa tog područja, a Humska zemlja je bio jedini predio gdje je živjelo pravoslavno stanovništvo u Bosni tog doba
Evo jedne od njih, uredno označena znakom pored magistralnog puta M-20, tačnije u Trnovom Dolu :)

Image


Simpatičan i simptomatičan je ovaj nastavak "ali i da jeste istina..." po više nivoa, ali smatram da je bespredmetno raspravljati o tom.
Mitovi nisu validan historijski izvor! Mogus posluziti kao podloga za istrazivanje.
Cinjenica da mit postoji ne mora da znac: a) da se neki dogadjaj desio b) ako se desio dogadjaj ne mora da znacid a se desio prema mitu, moze biti sasvim suprotno.
Tačno tako, nego pit'o jedan čo'ek kako to nema predanja i pominjanja Vlatka Vukovića u kosovskom mitu pa reko' da pomenem
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1469 Re: Osmanlije su ............

Post by Bosanac sa dna kace »

otac_makarije wrote: 16/06/2020 18:23 Tačno tako, nego pit'o jedan čo'ek kako to nema predanja i pominjanja Vlatka Vukovića u kosovskom mitu pa reko' da pomenem
Dzabe ti, samo je mit, nista drugo. Na nivou onog o djevojci iz Djevojacke pecine iz Brateljevica kod Kladnja...
I to je to.
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1470 Re: Osmanlije su ............

Post by Škobo Habu »

otac_makarije wrote: 10/06/2020 19:47
Griješiš, ovaj, silno griješiš sinko
Ako ćemo već o mitu i kosovskom ciklusu u epskoj poeziji, raspitaj se ko je Vladeta Vojvoda
Ako ćemo o lokalnom predanju raspitaj se zašto imaš više pravoslavnih crkava u Hercegovini za koje se veže predanje da je tu pričešćena vojska prije odlaska na Kosovo
Vezano za drzavu takva je kakva je, činjenica je da samo jedan dio OS baštini sjećanje na taj datum.
Šta više, ukoliko bismo otišli korak dalje u analizi istorijskih izvora, kao i usmene i pisane epske tradicije onda bez ikakve sumnje možemo doći do zaključka da Branković jeste izdao na Kosovu polju (savremenom Gazimestanu ili, pak, njegovoj neposrednoj okolini), ali to nije bio Vuk, već njegov sin despot Đurađ.
https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyy ... id=1624654

Druga stvar, predanje kao predanje ne znači ništa - u to doba sama pravoslavna crkva tvrdi da su u Humskoj zemlji - šizmatici.
Nakon pada bosanskog kraljevsta gro crkava će preći pod ingerenciju pravoslavih sveštenika.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#1471 Re: Osmanlije su ............

Post by irac300 »

Dozer wrote: 28/05/2020 15:22 A mozda i Svabo ili Austrijanac. Mozda i Madjar... A mozda i samo Bosanac, kao i sad...Who cares?
Da izbacis Osmanlije kao faktor u to vrijeme, vjerovatno bi Bosna potpala pod Madjarsku, katolicka vjera bi bila zvanicna i kao takvi bi usli u Austrougarsku. 90% stanovnistva bi bili katolici, Srba ne bi bilo osim u istocnoj Hercegovini jer nema Osmanlija koji su ih naselili. Da li bi sacuvali etnos, a poslije i stvorili bosansku naciju? Vjerovatno bi. Iz prostog razloga sto bi se kao i u Hrvatskoj i Sloveniji koje su bile pod AU kroz skolovanje stvorio intelektualni sloj drustva, pa sa nama ne bi manipulisao i Kunto i Panto. Uglavnom, osim cevapa i starog mosta nista nam ne bi falilo.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1472 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

A Bascarsija? A Kazamat u BL? A tekija na Buni? Dzamije? Itd.itd. :D

Mnogi ce reci - da, to ne bismoi imali. Stvarno pitanje/odgovor na ovo je - pa sta? Imali bi nesto drugo, i opet - pa sta?

Sve ovo samo ukazuje na kolicinu fiktivnih vrijednosti kojima se ljudo povonuju i u koje vjeruju kao da su nesto posebno bitne. A kada ih se upita zasto su bitne, odgovor se svodi na "istorijsko naslijedje", da bi se na kraju svelo zapravo samo na vjeru, odnosno imaginaciju.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#1473 Re: Osmanlije su ............

Post by irac300 »

Dozer wrote: 25/06/2020 11:24 A Bascarsija? A Kazamat u BL? A tekija na Buni? Dzamije? Itd.itd. :D

Mnogi ce reci - da, to ne bismoi imali. Stvarno pitanje/odgovor na ovo je - pa sta? Imali bi nesto drugo, i opet - pa sta?

Sve ovo samo ukazuje na kolicinu fiktivnih vrijednosti kojima se ljudo povonuju i u koje vjeruju kao da su nesto posebno bitne. A kada ih se upita zasto su bitne, odgovor se svodi na "istorijsko naslijedje", da bi se na kraju svelo zapravo samo na vjeru, odnosno imaginaciju.
Pa upravo tako. Ljudi kontaju, et' ne bi imali ovo, ono... ali ne kontaju da bi imali nesto drugo. Meni je bitnije da smo stvorili naciju u 19. stoljecu kao vecina evropskih naroda, nego religijsko pitanje. Ali s druge strane razumijem i ljude koji vole svoju religiju. Meni licno drzava i nacija je vaznija od religije.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1474 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Sto je i logicno. jer drzava je ono sto daje okvir za normalana zivot svakog pojedinca. U taj normalan zivot spadaj u ireligije, za one kojima je to bitno.
Ako nema normalne drzave, samim tim nema ni okvira za normalan zivot, a nadalje ni bilo kakvog normalnog okvira za religijsko funkcionisanje na bilo koji nacin. Osim onog u kojem se medjusobno kolju....

Da su religije zaista toliko bitne i konstruktivne, onda bismo i danasnje drzave i zakone imali prije 2000+ godina...

Ali, sta god i kako god, nista ne mijenja cinjenicu da su Osmanlije bili okupatori, kao i razni prije njih, ali i poneki nakon njih.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1475 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Kaže...
Bosanac sa dna kace wrote: U svom tom mitu o Kosovu i Vidovdanu, nidje niko ne spominje Vlatka Vukovica, kao ni Tvrtka koji mu je bio madredjeni i poslao pismo pobjede, ispravi me ako grijesim.
A kad ga ispravim ( jer očigledno griješi) okreće se ćurak pa kaže...
Bosanac sa dna kace wrote: Dzabe ti, samo je mit, nista drugo. Na nivou onog o djevojci iz Djevojacke pecine iz Brateljevica kod Kladnja...
I to je to.
Možemo mi ovako naprdivati koliko hoćeš, džaba sve...
Post Reply