BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#26 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by tranquil »

Benjaminsky wrote: 31/07/2022 20:14
tranquil wrote: 31/07/2022 18:36 Kreneš dobro, a onda uprskaš sa historijskom netačnošću (ili "mitom") o nepostojećoj trudnoći prestolonasljednikove žene Sofije.
Možda si u pravu mada sam pročitao u jednoj njemačkoj knjizi da je svima govorila kako ne želi na put jer je u ranoj trudnoći.
Moguće da je imala lažnu trudnoću. Moguće je da si ti svjedokom njene istine.
Imaš li išta konstruktivno reći ili je ovo što si napisao tvoj domet mladiću?
Ukazao sam da si u jednom postu koji je generalno dobro analizirao lokalne mitove, napravio grešku. Sofija ne samo da nije bila trudna, imala je već godinama liječničku zabranu da zatrudni (zbog komplikacija sa zadnjom trudnoćom).

No ti si prilično agresivno reagovao na ukazivanje greške, tako da si prilično brzo srozao moje početno dobro mišljenje.

Džaba ti ukazivanje na tuđe mitove, ako i ti imaš svoje vlastite, kojih se čvrsto držiš.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#27 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

tranquil,
nisam ja napravio grešku već sam prenio ono što sam pročitao. To što ti vidiš agresivnost je dokaz onoe bosanske izreke da ti je, da prostiš: "srce blizu guzice". Osim toga nemam svojih mitova jer ni ti nisi siguran imam li ih budući da to izražavaš u kondicionalu (...ako i ti imaš svoje...) - a ja ih nemam, te ih se ni ne mogu "čvrsto držati". Žao mi je, ali polupao si lončiće. Hajde se sad ljuti još više. Jer, očito da ne znaš drugačije. Ego ti je povrijeđen i duriš se kao malo dijete.
User avatar
Leverage
Posts: 9458
Joined: 27/05/2018 16:32

#28 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Leverage »

Tema ima potencijala u ovo predizborno vrijeme. Očekujem duele starih forumskih rivala kad otkriju temu.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#29 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Osmi Socrates »

Postoje dokazi da su Gavrilo Princip i Mlada Bosna radili po naredbama srpske tajne službe.

Istorijski gledano, svađa oko Balkana prije Prvog Svjetskog Rata je svađa između dva imperijalna koncepta, austrougarskog i srpskog. Srpski je bio vođen skoro isključivo ruskim interesima na Balkanu, a austrougarski, kako je i napisano, između ostalog, i njemačkim.

Naravno, bio je tu i interes Otomanskog carstva, ali, ono je tada već u propadanju. Na kraju Prvog Svjetskog Rata, vidjelo se i da još dva carstva, pored Otomanskog, ne mogu izbjeći propadanje, i Austrugarsko i Rusko.

Srbija je u Prvi Svjetski Rat uvučena od Rusa, i s obzirom da su ga Rusi i izgubili, izgubila bi ga i Srbija da ih Francuzi nisu spasili od katastrofe. I onda narasta novi srpski mit da su oni uvijek na strani pobjednika.

Od kraja tog rata dobijamo ublehu od Jugoslavije, koja je dijelom privlačna zabluda, a dijelom zamagljivanje očiju ostalima, jer ideja o Velikoj, ili ako baš hoćete, imperijalnoj, Srbiji nikad nije umrla. A kakve su im bile namjere prema drugima i drugačijima vidi se iz početka devedesetih.

Ostaje da se nagađa šta bi bilo da je drugačije bilo. Da, recimo, nije bilo Oktobarske Revolucije. Ili, da nisu Francuzi spasili Srbiju od propasti u Prvom Svjetskom Ratu.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#30 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by tranquil »

Historijski mitovi se i održavaju tako što ljudi "samo pročitaju nešto" sa čime se ideološki slažu, i bez kritičkog mišljenja, bez provjere istinitosti, samo prenose dalje. "Ja sam negdje pročitao" ne zvuči kao pouzdan historijski izvor, a definitivno niti kao opravdanje za širenje mitova.

Lako je primjeniti skepticizam na informacije sa kojima se ne slažeš. Pravi "mythbuster" provjeri i ono što mu na prvu zvuči logično. Ovo je više savjet nego kritika.

Nije tema, ali pošto se već pominju pojmovi iz psihologije ("povreda ega"), bilo bi dobro provjeriti i pojmove kao što je "psihološka projekcija".
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#31 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Piaty »

Benjaminsky wrote: 31/07/2022 20:14
tranquil wrote: 31/07/2022 18:36 Kreneš dobro, a onda uprskaš sa historijskom netačnošću (ili "mitom") o nepostojećoj trudnoći prestolonasljednikove žene Sofije.
Možda si u pravu mada sam pročitao u jednoj njemačkoj knjizi da je svima govorila kako ne želi na put jer je u ranoj trudnoći.
Moguće da je imala lažnu trudnoću. Moguće je da si ti svjedokom njene istine.
Imaš li išta konstruktivno reći ili je ovo što si napisao tvoj domet mladiću?
Nije važno. Ubio je ženu. Da je nosila dvojke, opet bi je ubio. Eto taman bi mu to bila prepreka da razmisli da je ubije.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#32 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by tranquil »

Piaty wrote: 01/08/2022 12:25
Benjaminsky wrote: 31/07/2022 20:14

Možda si u pravu mada sam pročitao u jednoj njemačkoj knjizi da je svima govorila kako ne želi na put jer je u ranoj trudnoći.
Moguće da je imala lažnu trudnoću. Moguće je da si ti svjedokom njene istine.
Imaš li išta konstruktivno reći ili je ovo što si napisao tvoj domet mladiću?
Nije važno. Ubio je ženu. Da je nosila dvojke, opet bi je ubio. Eto taman bi mu to bila prepreka da razmisli da je ubije.
Moguće je da bi to uradio.

Takođe, Hitler bi istrijebio sve Jevreje, a Karadžić sve Bošnjake, da su mogli. Mevlid bi, da je mogao, digao ambasadu USA u zrak.

No, historija ne priča o ŠBBKBB, nego o onom što se desilo.

Tako da ipak jeste važno, u kontekstu ovog podforuma je važno, a naročito u kontekstu teme koja govori o raskrinkavanju domaćih mitova - da bi opovrgli historijski mit da je Princip bio nekakav "heroj", dovoljno je držati se činjenica koje znamo, i apsolutno nema potrebe da to dodatno potcrtavamo sa ubacivanjem nepotrebnog i netačnog protivmita.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#33 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Ipak od svih tih mitova, varki i zabluda, najsmješnija i najtužnija je ona koja prikazuje mladu djevojku, a svi u Bosni misle da je to zaista predzadnja bosanska kraljica Katarina Kosača. I u Hrvatskoj enciklopediji, koja naravno svojata Katarinu Kosaču je ona ista slika koja je standardni falš. Ta slika je toliko ekspolatirana da je to bezočno. Stigla je u udžbenike historije, pa čak i na poštanske marke. Kitimo se tuđim perjem. I nitko da se počeše ni za guzicu zbog toga. Eto i to smo mi...

Dokaz da slika ne predstavlja Katarinu:
http://foto.museiincomuneroma.it/detail ... 2&pid=1744

A ovdje je vrli grafički urednik (na čiju inicijativu?) stavio sliku, nisam sigruan tko je, čini mi se da je Caterina Sforza. (Ako netko nađe na netu čiji je lik na donjem linku neka javi.)
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#34 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by geralt »

Tacka 1, da nije bilo bogumila u Bosni, je takodjer mit, istina je komplikovanija. U Bosni su bili i bogumili i Crkva bosanska kao dvije nezavisne i medjusobno odvojene grupe prisutne u razlicitim vremenskim periodima. Bogumili su bili prisutni ne samo u Bosni vec i u Srbiji i Dalmaciji, ali ne nakon 13. vijeka.

Crkva bosanska se pojavila kao revolt bosanskog katolickog svecenstva protiv stavljanja Bosne pod madjarski ogranak Katolicke crkve umjesto dotadasnjeg dubrovackog. Njeno odvajanje je imalo politicke a ne vjerske razloge, i po doktrini se osim koristenja narodnog jezika nije znacajno razlikovala od katolika, ali su joj neprijatelji pripisivali "bogomilizam".
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#35 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by geralt »

Evo jednog mita i od mene: agrarna reforma kao "otimanje zemlje" i "ekonomski genocid nad Bosnjacima".

- Agrarna reforma je prvenstveno bila civilizacijski opravdana socijalna mjera kojom je sa prilicnim zakasnjenjem ukinuto zlo zvano feudalni odnosi, koje je u citavoj Evropi postojalo jos samo u Bosni.

- Finalni zakon je nastao kao kompromis i rezultat pregovora Mehmeda Spahe i kraljevske vlade, i odobrila ga je JMO.

- Zemlja nije oduzeta bez naplate vec je isplacena odsteta. Malim posjednicima (njih 11 000) isplacena u cijelosti. Velikim posjednicima je isplacena trecina unaprijed, a dvije trecine u obveznicama sa dospijecem od 50 godina i kamatom od 4%.

- Istina je da su veliki posjednici ovdje osteceni, prvo umanjenom procjenom vrijednosti, zatim odlozenim placanjem (inflacija je u KSHS bila uglavnom veca od 4%, a isplate su bile samo do 1941.). Laz je da nisu nista dobili.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#36 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

geralt wrote: 01/08/2022 18:08 Evo jednog mita i od mene: agrarna reforma kao "otimanje zemlje" i "ekonomski genocid nad Bosnjacima".

- Agrarna reforma je prvenstveno bila civilizacijski opravdana socijalna mjera kojom je sa prilicnim zakasnjenjem ukinuto zlo zvano feudalni odnosi, koje je u citavoj Evropi postojalo jos samo u Bosni.

- Finalni zakon je nastao kao kompromis i rezultat pregovora Mehmeda Spahe i kraljevske vlade, i odobrila ga je JMO.

- Zemlja nije oduzeta bez naplate vec je isplacena odsteta. Malim posjednicima (njih 11 000) isplacena u cijelosti. Velikim posjednicima je isplacena trecina unaprijed, a dvije trecine u obveznicama sa dospijecem od 50 godina i kamatom od 4%.

- Istina je da su veliki posjednici ovdje osteceni, prvo umanjenom procjenom vrijednosti, zatim odlozenim placanjem (inflacija je u KSHS bila uglavnom veca od 4%, a isplate su bile samo do 1941.). Laz je da nisu nista dobili.
Bravo! Sasvim si u pravu. To sam skroz zaboravio mada je i mom djedu koji je imao dvije pekare, jednu oduzela socijalistička vlast 1945.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#37 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by broj dva »

Mislim da nije lako razlučiti šta je mit a šta istina. Da, neki istorijski događaji su objektivne činjenice ali tumačenje tih događaja brzo prerasta u mitove. Na to dodamo "fog of history" i dnevno političarenje te dobijemo situaciju koju sada imamo, sa oprečnim istorijama i mitovima.Ne trebamo vjekovima unazad, Jasenovac I Bleinurg su relativno novi promjeri relativno dobro dokumentovani te opet djeca uče ralizčita tumačenja tih događaja.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#38 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

broj dva wrote: 01/08/2022 20:16 Mislim da nije lako razlučiti šta je mit a šta istina. Da, neki istorijski događaji su objektivne činjenice ali tumačenje tih događaja brzo prerasta u mitove. Na to dodamo "fog of history" i dnevno političarenje te dobijemo situaciju koju sada imamo, sa oprečnim istorijama i mitovima.Ne trebamo vjekovima unazad, Jasenovac I Bleinurg su relativno novi promjeri relativno dobro dokumentovani te opet djeca uče ralizčita tumačenja tih događaja.
Mislim da se ipak može razdvojiti.
Mit između ostalog:
- vraća prošlost u sadašnjost,
- poistovjećuje stvarnost i fantaziju,
- mobilizira narod da vjeruje u njega kao bitan smisao života,
- mit se prepričava (i svako nešto dodaje njemu) s koljena na koljeno,
- pretvara povijesno pamćenje u u akciju tj. želju da se mit ponovo ostvari, tj. dogodi.

A sve se to ne može reći za historijsku istinu.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#39 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by mali_balon »

a iz koji izvora izvlacis zakljucke.....mogu I ja napisati da smo na ove prostore dosli posredstvom semirovih piramida

ako mislis biti ozbiljan (doduse, ne bi bio na forumu nego bi to pokusavao javno da dokazes da je nesta mit)
daj izvor tvrdnje zasto je mit, slicno, kao sto si uradio sa slikom kosace, pa kad imamo izvore I sami procitamo sami cemo donijeti I zakljucke.....historiju/istoroju/povijest na ovim prostorima mnogi tumace kako im odgovara I uzmu samo ono sto im treba u datom momenru
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#40 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Škobo Habu »

geralt wrote: 01/08/2022 17:48 Tacka 1, da nije bilo bogumila u Bosni, je takodjer mit, istina je komplikovanija. U Bosni su bili i bogumili i Crkva bosanska kao dvije nezavisne i medjusobno odvojene grupe prisutne u razlicitim vremenskim periodima. Bogumili su bili prisutni ne samo u Bosni vec i u Srbiji i Dalmaciji, ali ne nakon 13. vijeka.

Crkva bosanska se pojavila kao revolt bosanskog katolickog svecenstva protiv stavljanja Bosne pod madjarski ogranak Katolicke crkve umjesto dotadasnjeg dubrovackog. Njeno odvajanje je imalo politicke a ne vjerske razloge, i po doktrini se osim koristenja narodnog jezika nije znacajno razlikovala od katolika, ali su joj neprijatelji pripisivali "bogomilizam".
Nije se Crkva bosanska pojavila kao vid revolta. To je smješna ocjena. Crkva, koja je u srednjovjekovno doba nosilac vlasti, i bez koje je bilo nemoguća politička organizacija u ta doba, prije svega je trebala bosanskoj vladajućoj eliti kao sredstvo legaliteta. Tako, umjesto papskih legata, bosanske kraljeve krunišu djedovi Crkve Bosanske.

Vakum nastaje kada se sjedište Bosanske biskupije premješta u Đakovo, i mislim da je pokojni Lovrenović na tu temu već odavno napisao. Ostalo su samo pseudo-historijska bulažnjenja.

Nije Crkva bosanska nekakav jedinstven, niti specifičan fenomen. Pogledaj samo kako nastaje Anglikanska crkva i zbog čega. Nema tu puno filozofije.

Interesi, interesi, interesi...
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#41 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Hank Paldum »

EFD22 wrote: 31/07/2022 02:44 Otprilike je skoro sve u granicama tačnosti.

Osim nacije Bosanske.

Bosanac… Taj identitet smo počeli gubiti još pod Osmanlijama, a onda se kroz sve što je došlo poslije 1918. skoro totalno izgubio.

Što bi rekao moj drug Rale sa Pala, kad god bi otišao u Srbiju zvali su ga Bosanac, i prije rata dok je šutao loptu za Novi Sad. On je bio i ostao Bosanac. To što ide nedjeljom u crkvu u koju ide ne mijenja činjenicu da su mu unazad, koliko on zna, 300 godina svi rođeni u Bosni.

Nažalost taj pojam Bosanac je de jure totalno izbrisan, a i de facto se lagano zaboravlja. Sjetimo se samo propagande 2013. prije popisa, i onog ja sam “Bošnjak”.

Bošnjak je izmišljeno početkom devedesetih, i volio bih da me neko razuvjeri.

Bosoni su Bosanci, barem bili dok ne dođoše proklete Osmanlije…

Ta se činjenica mogla utvrditi za vrijeme SFRJ, da je neko od Bosanskih intelektualaca imao muda pa poveo propagandu, i fino objasnio ljudima.

Sad je poprilično kasno.


Što se tiče dijela 17., jebiga, meni je to klasični primitivizam i manjak inteligencije na ovim prostorima. Civilizacijska nedoraslost i kašnjenje. Ja kao Bosanac i musliman sam uvijek navijao za komšije i susjede (kad nisu igrali protiv BiH naravno).
A znam, nažalost, mnoštvo ljudi koji su navijali za Tursku protiv HR.
Ja to pripisujem samo manjku pameti i zdravog razuma, čak možda i nepismenošću. Voljeti i navijati za državu pravnu i svaku drugu nasljednicu onih koji su nas pola milenija ugnjetavali, muzli, ne ostavivši ništa vrijedno pomena iza sebe, a usput nam uništivši identitet, samo zato jer su tobože iste vjere kao mi, je u najmanju ruku apsurd.

Za sve na ovim prostorima od vajkada je kriva vjera, koja umjesto da spaja, razdvaja.

Vjeru treba ostaviti po strani, individualizirati je, kao na zapadu. Da li ideš u bogomolju, i koju, je tvoja lična/osobna stvar. A mimo bogomolje i svoja vlastita četiri zida, daj da se uhvatimo posla, da unaprijedimo vlastitu mikro, kao i zajedničku makro-ekonomiju.


Ali teško je kad je u udžbenicima historije najmanje mjesta ostavljeno za Tvrtka, Katarinu, Josipa, Stjepana, Prijezdu, Matiju… Nego nam ostaviše razne paše i begove, i ubiše Bosnu na papiru. Šteta…
Jah :lol:
Pogledaj samo rezultat popisa i onda neko skoro 10 godina kasnije se pojavi i želi da ga neko razuvjeri.
Ko si ti da ti neko mora polagati račune?

Ali dobra je ova tema o mitovima jer će se sada svi javljati kome diranje u određeni mit ne paše sa komentarima poput "Sve je tačno osim odredene tačke"
Pitam se zašto :D
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#42 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

mali_balon wrote: 02/08/2022 09:47 a iz koji izvora izvlacis zakljucke.....mogu I ja napisati da smo na ove prostore dosli posredstvom semirovih piramida

ako mislis biti ozbiljan (doduse, ne bi bio na forumu nego bi to pokusavao javno da dokazes da je nesta mit)
daj izvor tvrdnje zasto je mit, slicno, kao sto si uradio sa slikom kosace, pa kad imamo izvore I sami procitamo sami cemo donijeti I zakljucke.....historiju/istoroju/povijest na ovim prostorima mnogi tumace kako im odgovara I uzmu samo ono sto im treba u datom momenru
U redu. Pod tvojom pretpostavkom da nisam u pravu, hajde arugmentiraj tačku po tačku u čemu sve to nisam u pravu. Dakle, kontriraj mi ako već ne misliš kao i ja.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#43 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Han Paldum, tj. Sam Elliott je pogodio usridu:

"...jer će se sada svi javljati kome diranje u određeni mit ne paše sa komentarima poput "Sve je tačno osim odredene tačke"
Pitam se zašto :D"

Imaš piće od mene, duplo!
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#44 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by mali_balon »

Benjaminsky wrote: 02/08/2022 16:00
mali_balon wrote: 02/08/2022 09:47 a iz koji izvora izvlacis zakljucke.....mogu I ja napisati da smo na ove prostore dosli posredstvom semirovih piramida

ako mislis biti ozbiljan (doduse, ne bi bio na forumu nego bi to pokusavao javno da dokazes da je nesta mit)
daj izvor tvrdnje zasto je mit, slicno, kao sto si uradio sa slikom kosace, pa kad imamo izvore I sami procitamo sami cemo donijeti I zakljucke.....historiju/istoroju/povijest na ovim prostorima mnogi tumace kako im odgovara I uzmu samo ono sto im treba u datom momenru
U redu. Pod tvojom pretpostavkom da nisam u pravu, hajde arugmentiraj tačku po tačku u čemu sve to nisam u pravu. Dakle, kontriraj mi ako već ne misliš kao i ja.
nisam reko da nisi u pravu, necu da ti kontriram niti mi pada na pamet, ja nista ne tvrdim niti da je istina niti da nije to sto govoris,ja samo trazim da argumetujes svoju pricu pa makar to bila I vikipedija...
ti si taj koji iznosi teze tj mitove a ne ja....
kako rekoh ja samo trazim da svoje tvrdnje necim dokazes, npr ispod svake tvrdnje stavis reko taj I taj tad I tad, pise ovdje, itd itd......
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#45 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Spit_fire »

Ipak kakvi mitovi vladaju kod istocnih a bgm i zapadnih komsija, mi smo mala maca
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#46 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Spit_fire wrote: 02/08/2022 16:25 Ipak kakvi mitovi vladaju kod istocnih a bgm i zapadnih komsija, mi smo mala maca
Jeste, u pravu si. Znaš li zašto; pa zato jer smo Balkan. Balkanski mentalitet, na vjetrometini migracija naroda, kraljevina i carstva stvorio je specifičan pogled na život i kolektivno sjećanje. Ne kažem da Germani, Romani i ostali Slaveni nemaju svojih jačih ili slabijih mitova. Samo mi se čini da smo mi na neki način karakterističniji. Dovoljna je činjenica da smo od 395. nastala podjela Rimskog Carstva na Zapadno i Istočno (Bizant). To je potvrđeno 1054. raskolom između Katoličke i Pravoslavne crkve. A onda dolaze Osmanlije koji unose svoj modus vivendi, da bi poslije 400 i kusur godina, 1878. stigli Habsburzi (koji su inače od 1525. u bosanskom komšiluku). Sve to miješanje utjecaja, spašavanje žive glave, bježanja i otpora uvjetovalo je da nastane ono što je Cvijić nazvao (ne kažem da je u svemu u pravu) "balkanski violentni tip"... koji ima bujniju maštu od stvarnosti. I onda, to se prelama u duši; kojem carstvu čovjek da se prikloni... To ne znaju ni današnji pastiri (čitaj: čobani) koji vode "konstitutivne narode" (a zapravo smo protektorat)...
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#47 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Hank Paldum »

Benjaminsky wrote: 02/08/2022 16:05 Han Paldum, tj. Sam Elliott je pogodio usridu:

"...jer će se sada svi javljati kome diranje u određeni mit ne paše sa komentarima poput "Sve je tačno osim odredene tačke"
Pitam se zašto :D"

Imaš piće od mene, duplo!
:thumbup: :D
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#48 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Piaty »

geralt wrote: 01/08/2022 18:08 Evo jednog mita i od mene: agrarna reforma kao "otimanje zemlje" i "ekonomski genocid nad Bosnjacima".

- Agrarna reforma je prvenstveno bila civilizacijski opravdana socijalna mjera kojom je sa prilicnim zakasnjenjem ukinuto zlo zvano feudalni odnosi, koje je u citavoj Evropi postojalo jos samo u Bosni.

- Finalni zakon je nastao kao kompromis i rezultat pregovora Mehmeda Spahe i kraljevske vlade, i odobrila ga je JMO.

- Zemlja nije oduzeta bez naplate vec je isplacena odsteta. Malim posjednicima (njih 11 000) isplacena u cijelosti. Velikim posjednicima je isplacena trecina unaprijed, a dvije trecine u obveznicama sa dospijecem od 50 godina i kamatom od 4%.

- Istina je da su veliki posjednici ovdje osteceni, prvo umanjenom procjenom vrijednosti, zatim odlozenim placanjem (inflacija je u KSHS bila uglavnom veca od 4%, a isplate su bile samo do 1941.). Laz je da nisu nista dobili.
Ja sam potomak onih kojima je oduzimana zemlja 1924 i 1955 godine. Kakva civilizacija? Mozda je to neka sjevernokorejska civilizacija. Za mene je civilizacija recimo Amerika, a u Americi je privatno vlasnistvo SVETINJA!
Stoga je Agrarna reforma sovinisticki i anticivilizacijski cin.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65588
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#49 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by _BataZiv_0809 »

EFD22 wrote: 31/07/2022 02:44


Što se tiče dijela 17., jebiga, meni je to klasični primitivizam i manjak inteligencije na ovim prostorima. Civilizacijska nedoraslost i kašnjenje. Ja kao Bosanac i musliman sam uvijek navijao za komšije i susjede (kad nisu igrali protiv BiH naravno).
A znam, nažalost, mnoštvo ljudi koji su navijali za Tursku protiv HR.
Ja to pripisujem samo manjku pameti i zdravog razuma, čak možda i nepismenošću. Voljeti i navijati za državu pravnu i svaku drugu nasljednicu onih koji su nas pola milenija ugnjetavali, muzli, ne ostavivši ništa vrijedno pomena iza sebe, a usput nam uništivši identitet, samo zato jer su tobože iste vjere kao mi, je u najmanju ruku apsurd.
@HarTar reaguj
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#50 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by geralt »

Piaty wrote: 02/08/2022 23:57
geralt wrote: 01/08/2022 18:08 Evo jednog mita i od mene: agrarna reforma kao "otimanje zemlje" i "ekonomski genocid nad Bosnjacima".

- Agrarna reforma je prvenstveno bila civilizacijski opravdana socijalna mjera kojom je sa prilicnim zakasnjenjem ukinuto zlo zvano feudalni odnosi, koje je u citavoj Evropi postojalo jos samo u Bosni.

- Finalni zakon je nastao kao kompromis i rezultat pregovora Mehmeda Spahe i kraljevske vlade, i odobrila ga je JMO.

- Zemlja nije oduzeta bez naplate vec je isplacena odsteta. Malim posjednicima (njih 11 000) isplacena u cijelosti. Velikim posjednicima je isplacena trecina unaprijed, a dvije trecine u obveznicama sa dospijecem od 50 godina i kamatom od 4%.

- Istina je da su veliki posjednici ovdje osteceni, prvo umanjenom procjenom vrijednosti, zatim odlozenim placanjem (inflacija je u KSHS bila uglavnom veca od 4%, a isplate su bile samo do 1941.). Laz je da nisu nista dobili.
Ja sam potomak onih kojima je oduzimana zemlja 1924 i 1955 godine. Kakva civilizacija? Mozda je to neka sjevernokorejska civilizacija. Za mene je civilizacija recimo Amerika, a u Americi je privatno vlasnistvo SVETINJA!
Stoga je Agrarna reforma sovinisticki i anticivilizacijski cin.
Civilizacija je ukidanje kmetstva, i to sam izdvojio kao 100% pozitivan rezultat agrarne reforme.

A Ameriku i americku historiju ocigledno ne poznajes bas najbolje. Procitaj malo sta se desilo sa privatnim vlasnistvom lojalista koji su se borili na strani kralja nakon Americke revolucije. Ili sa privatnim vlasnistvom Indijanaca (najpoznatiji primjer Cherokee i Trail of Tears). Ili sa imovinom velike vecine Japanaca otjeranih u logore u WWII. Bukvalno im u Ustavu pise da ti drzava moze uzeti imovinu uz "postenu naknadu" (5. amandman).
Post Reply