BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#51 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by nivla »

oduzmu ti “sve” a onda ti potomci i danas suvereno vladaju kao njihovi preci, imaju stanove, kuce, vile itd
jeste agrarna reforma bila udar na bosansku vlastelu koja je prestala imati kmetove, ali iz danasnje perspektive vise je bilo koristi nego stete, btw ne znam za nekog potomka begova da je siromasan, mozda imaju poneki koji su to raskucili ali potomci begova i danas uglavnom zive na visokoj nozi
meni je pojam da ti uzmu sve cinjenica da nemaz para da kupis gace na guzici, nije pojam da si ostao po danasnjim mjerilima sa nekoliko miliona na racunu


na temu mitova, dolaskom austrije stanovnistvon proglaseno nepismenim jer su koristili arebicu umjesto latinice
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#52 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Haris.ba »

Bila je dobra tema na forumu o agrarnoj reformi.

Jeste bila civilizacijski iskorak desila se kad se desila, ali nekako rezultat bas bio da je doslo do ovoga krajem stoljeca:
On je istakao da je Karadžić "govorio da se Srbi moraju držati Ustava", a da to što su "Srbi katastarski imali više od 60 odsto teritorije gdje su živjeli nije izmislio Karadžić, već su to činjenice".
Mom pradjedu su oduzeli skoro sve (ostavili kucu gdje je zivio i nesta zemlje okolo). Kad je otisao da obidje sto je bilo njegovo, ubili ga bivsi kmetovi.
Djed sto je za vrijeme komunista kupio zemlje (na skroz drugoj lokaciji nego otac mu) je sve od vlastitog rada (armirac) za vrijeme komunista (bila je granica koliko smije privatno lice "posjedovati" zemlje).
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#53 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

nivla wrote: 03/08/2022 10:11 oduzmu ti “sve” a onda ti potomci i danas suvereno vladaju kao njihovi preci, imaju stanove, kuce, vile itd
jeste agrarna reforma bila udar na bosansku vlastelu koja je prestala imati kmetove, ali iz danasnje perspektive vise je bilo koristi nego stete, btw ne znam za nekog potomka begova da je siromasan, mozda imaju poneki koji su to raskucili ali potomci begova i danas uglavnom zive na visokoj nozi
meni je pojam da ti uzmu sve cinjenica da nemaz para da kupis gace na guzici, nije pojam da si ostao po danasnjim mjerilima sa nekoliko miliona na racunu
na temu mitova, dolaskom austrije stanovnistvon proglaseno nepismenim jer su koristili arebicu umjesto latinice
Nisam siguran da su Austrijanci proglasili naše pretke nepismenim jer su vidjeli da postoje u Bosni novine na latinici i ćirici. Moj pradjed je pisao i arebicu i bosančicu. A koliko znam; arebica je korištena kao konspirativno pismo spahija koji su se protivili okupaciji Bosne.
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#54 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by swanfilter »

Mojoj porodici su isto tako uzeli zemlje, da danas ludim kada mi pricaju sta je sve nase bilo.

Od dodatne krađe nas spasio savjet nekoga da pardid sve to podjeli na parcele i prepise na svoju djecu ...
User avatar
geralt
Posts: 5200
Joined: 14/09/2017 12:45

#55 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by geralt »

Kapitalizam stiti privatno vlasnistvo, ali isto tako u kapitalizmu nema prisilnog neplacenog rada, niti oduzimanja slobode kretanja. Posjed zemlje u feudalizmu je podrazumijevao i posjed kmetova koji su bili vezani za tu zemlju. Zbog toga se zemljisni odnosi iz feudalizma nisu mogli preslikati u kapitalizam 1:1, niti se kmetovima moglo reci "hajde ti svojim putem, ovo sto si ti dosad radio sve ostaje meni".

Agrarna reforma je zamisljena (ne samo kod nas, nego u svim zemljama Evrope) kao vid odstete bivsim kmetovima za generacije akumuliranog prisilnog rada koji je izgradio bogatstva njihovih bivsih gospodara.

Fun fact, da je Bosna ostala dio Turske, opet bi bilo oduzimanja zemlje. Agrarna reforma u Turskoj je odradjena 1945. Tada je konfiskovano sve sto je prelazilo 5000 dunuma, i podijeljeno seljacima bez zemlje.
mistek
Posts: 3391
Joined: 23/05/2010 15:16

#56 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by mistek »

Pa pola "mitova" iz prvog posta su vrlo rijetke pojave ovdje. Tipa, ovo oko Gavrila, otprilike 0,02% nesrba ga smatra herojem :D Ili tipa "Muslimani su cvijet hrvatskog naroda", šta je tu netačno? Čovjek to rekao, ovaj preuzeo, pa ne smatra to niko danas kao činjenicu? Šta bi to zapravo značilo? Ili ovo "svi su četnici/ustaše/balije", ko još to smatra? Pa i najokorjeliji će napraviti distinkciju :D

Mada, najgluplji su mi mitovi gdje se petljaju "muslimani", ovo oko alkohola i svinjetine. Ne kontam kakav je to mit? Pa ne postoji niko na dunjaluku (a pogotovo ne na ovim prostorima) ko ne zna da među ljudima koji se izjašnjavaju kao muslimani ima onih koji konzumiraju haram. Ili čine bilo koji drugi grijeh, apsolutno bilo koji koji postoji. Gdje je tu mit? Postoji li IJEDNA osoba u BiH koja misli da niko od muslimana ne pije? :D

I najzad, treća vrsta nemita je ovo "važnije je biti musliman nego Bošnjak". Kako neko može nekome određivati šta mu je važnije? :D Evo, ja znam ljude kojim je najvažnije da je neko Sandžaklija, one kojim je najvažnije da je neko Bošnjak, one kojim je najvažnije da je neko Jugosloven, one kojim je najvažnije da je neko otvoren prema LGBT, one kojim je najvažnije da neko ima para i sl. To je valjda personalno, šta tu ima biti mit? U načelu, Islam ne poznaje nacije kao takve, svodi pripadnost Islamu na bratstvo i sasvim je normalno da će ti većina muslimana reći da su im bliži drugi muslimani nego ostali. Ali, opet kažem, može se raspravljati u smjeri je li to ispravno ili ne, ali ne može biti "mit" nešto takvo :D

Mada, tema je ok, ima i par zanimljivih svakako, poput ovog za bogumile i Bosnu, Katarinu Kosaču ili ovaj za bosanske vladare, mada ćeš češće među Bošnjacima čuti da su bosanski vladari bili pripadnici crkve bosanske, što je zapravo mit, a ovdje nije navedeno. Helem, sviđa mi se tema, ali u kontekstu tih par prvih stvari, na tome se može razvijati priča, a ne na ovom ispod :D
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#57 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Spit_fire »

Sto se tice gavrila srbi furaju mit da se on borio za nekakvu veliku srbiju..sve i da jeste ta njegova velika srbija i ova kakvu hoce nasi savremenici otprlike jedinu dodirnu tacku imaju u imenu

Sto se tice vjere to je privatna stvar i uglavnom nema veze sa nacionalnsti..osim u aziji i na balkanu bar je tu najizrazenija.

Iako se to uglavnom spocitava Bosnjacima, recimo puno su "gora" druga dva... hrvati su dobijali drzavljanstva na osnovu krsnog lista i to nemali broj, sa druge strane kod Srba ima primjer gdje legelana vojska i policija jedne selularne drzave nosi vjerske oznaka...pored njih jedini slican primjer koji mi pada napamet je ISIL s tim sto islil nije iz selularne drzave
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#58 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by HarTar »

_BataZiv_0809 wrote: 03/08/2022 00:19
EFD22 wrote: 31/07/2022 02:44


Što se tiče dijela 17., jebiga, meni je to klasični primitivizam i manjak inteligencije na ovim prostorima. Civilizacijska nedoraslost i kašnjenje. Ja kao Bosanac i musliman sam uvijek navijao za komšije i susjede (kad nisu igrali protiv BiH naravno).
A znam, nažalost, mnoštvo ljudi koji su navijali za Tursku protiv HR.
Ja to pripisujem samo manjku pameti i zdravog razuma, čak možda i nepismenošću. Voljeti i navijati za državu pravnu i svaku drugu nasljednicu onih koji su nas pola milenija ugnjetavali, muzli, ne ostavivši ništa vrijedno pomena iza sebe, a usput nam uništivši identitet, samo zato jer su tobože iste vjere kao mi, je u najmanju ruku apsurd.
@HarTar reaguj
Navijat ću za Hrvatsku kada budu igrali protiv Herceg Bosne, znači nikada :D
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#59 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by karanana »

Odbrana Igmana 93 - bitka u kojoj smo pobijedili.
the the
Posts: 224
Joined: 29/04/2004 09:00

#60 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by the the »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#61 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Bloo »

Spit_fire wrote: 03/08/2022 15:43 gdje legelana vojska i policija jedne selularne drzave nosi vjerske oznaka...pored njih jedini slican primjer koji mi pada napamet je ISIL s tim sto islil nije iz selularne drzave
7. muslimanska viteška oslobodilačka brigada :D
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

Pikaju li se nesekularni pozdravi, boje, nosnja i ponasanje u federalnim sekularnim institucijama :mrgreen:

Za prijatelja pitam :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#63 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by karanana »

kazu ovi u zapadno hercegovackoj zupaniji samo sa hvaljen isus i marija mozes u zgradu zupanijske vlade uci.

mada ne znam otkud ovo na temi. malo sam padobranski uletio sa mojim igmanskim mitom pa nisam citao sta ste pisali i kako ste dosli do pozdrava u javnim institucijama.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#64 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Spit_fire »

Bloo wrote: 03/08/2022 23:16
Spit_fire wrote: 03/08/2022 15:43 gdje legelana vojska i policija jedne selularne drzave nosi vjerske oznaka...pored njih jedini slican primjer koji mi pada napamet je ISIL s tim sto islil nije iz selularne drzave
7. muslimanska viteška oslobodilačka brigada :D
To je ratno stanje :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#65 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Haris.ba »

geralt wrote: 03/08/2022 15:08 Kapitalizam stiti privatno vlasnistvo, ali isto tako u kapitalizmu nema prisilnog neplacenog rada, niti oduzimanja slobode kretanja. Posjed zemlje u feudalizmu je podrazumijevao i posjed kmetova koji su bili vezani za tu zemlju. Zbog toga se zemljisni odnosi iz feudalizma nisu mogli preslikati u kapitalizam 1:1, niti se kmetovima moglo reci "hajde ti svojim putem, ovo sto si ti dosad radio sve ostaje meni".

Agrarna reforma je zamisljena (ne samo kod nas, nego u svim zemljama Evrope) kao vid odstete bivsim kmetovima za generacije akumuliranog prisilnog rada koji je izgradio bogatstva njihovih bivsih gospodara.

Fun fact, da je Bosna ostala dio Turske, opet bi bilo oduzimanja zemlje. Agrarna reforma u Turskoj je odradjena 1945. Tada je konfiskovano sve sto je prelazilo 5000 dunuma, i podijeljeno seljacima bez zemlje.
Mislim da niko ne problematizira agrarnu reformu. Ista se morala dogoditi. Vec taj neki narativ da se hajrovalo od naknade za oduzetu zemlju.

I da se stavi u kontekst kakve je posljedice (planirano ili neplanirano) stvorila.

U Bosni je podijeljeno 10 puta vise zemlje nego u Dalmaciji. Ali, ta zemlja je procijenjena novcano u ukupnom iznosu tri puta manje na vrijednost 10 puta manje kolicine u Dalmaciji.

A, kad vec spominjes Tursku. Evo kako to Turci rade:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Varl%C4%B1k_Vergisi
Population group Amount of taxes to be paid
Christian Armenians 232%
Jews 179%
Christian Greeks 156%
Muslims 4.94%
I agrarna reforma u Turskoj ni nalik onoj u BiH. U Turskoj se uglavnom dijelila drzavna zemlja.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#66 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Hank Paldum »

EFD22 wrote: 31/07/2022 02:44 Otprilike je skoro sve u granicama tačnosti.

Osim nacije Bosanske.

Bosanac… Taj identitet smo počeli gubiti još pod Osmanlijama, a onda se kroz sve što je došlo poslije 1918. skoro totalno izgubio.

Što bi rekao moj drug Rale sa Pala, kad god bi otišao u Srbiju zvali su ga Bosanac, i prije rata dok je šutao loptu za Novi Sad. On je bio i ostao Bosanac. To što ide nedjeljom u crkvu u koju ide ne mijenja činjenicu da su mu unazad, koliko on zna, 300 godina svi rođeni u Bosni.

Nažalost taj pojam Bosanac je de jure totalno izbrisan, a i de facto se lagano zaboravlja. Sjetimo se samo propagande 2013. prije popisa, i onog ja sam “Bošnjak”.

Bošnjak je izmišljeno početkom devedesetih, i volio bih da me neko razuvjeri.

Bosoni su Bosanci, barem bili dok ne dođoše proklete Osmanlije…

Ta se činjenica mogla utvrditi za vrijeme SFRJ, da je neko od Bosanskih intelektualaca imao muda pa poveo propagandu, i fino objasnio ljudima.

Sad je poprilično kasno.


Što se tiče dijela 17., jebiga, meni je to klasični primitivizam i manjak inteligencije na ovim prostorima. Civilizacijska nedoraslost i kašnjenje. Ja kao Bosanac i musliman sam uvijek navijao za komšije i susjede (kad nisu igrali protiv BiH naravno).
A znam, nažalost, mnoštvo ljudi koji su navijali za Tursku protiv HR.
Ja to pripisujem samo manjku pameti i zdravog razuma, čak možda i nepismenošću. Voljeti i navijati za državu pravnu i svaku drugu nasljednicu onih koji su nas pola milenija ugnjetavali, muzli, ne ostavivši ništa vrijedno pomena iza sebe, a usput nam uništivši identitet, samo zato jer su tobože iste vjere kao mi, je u najmanju ruku apsurd.

Za sve na ovim prostorima od vajkada je kriva vjera, koja umjesto da spaja, razdvaja.

Vjeru treba ostaviti po strani, individualizirati je, kao na zapadu. Da li ideš u bogomolju, i koju, je tvoja lična/osobna stvar. A mimo bogomolje i svoja vlastita četiri zida, daj da se uhvatimo posla, da unaprijedimo vlastitu mikro, kao i zajedničku makro-ekonomiju.


Ali teško je kad je u udžbenicima historije najmanje mjesta ostavljeno za Tvrtka, Katarinu, Josipa, Stjepana, Prijezdu, Matiju… Nego nam ostaviše razne paše i begove, i ubiše Bosnu na papiru. Šteta…
Ovaj post je tako dobar da ga moram još jednom citirati :lol: Ovaj put zbog drugog djela.

Šta veliš, manjak pameti, manjak razuma i nepismenost je razlog zasto neko navija za Tursku jer su nas ugnjetavali itd. a onda napišeš da navijaš za komšije i susjede koji su prije 30 godina počinili najmonstruoznije zločine.

Ti, takav razuman, pametan i pismen si sigurno uvjeren da te Rale sa Pala voli jer si super lik a ne što tako razumno, pametno i pismeno mu govoriš o zlim Turcima i izmišljenim Bošnjacima 90ih.

Takve Rale sa Pala najviše voli :lol:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#67 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by tranquil »

Šta ti je temeljitost, proći još jednom kroz stare postove na koje je već odgovorio, samo da bi pronašao još nešto što ga vrijeđa :lol:
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#68 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Hank Paldum »

tranquil wrote: 04/08/2022 10:09 Šta ti je temeljitost, proći još jednom kroz stare postove na koje je već odgovorio, samo da bi pronašao još nešto što ga vrijeđa :lol:
Ne prelazim stare postove već je neko taj dio posta na koji nisam obraćao pažnju o navijanju za Tursku postavio na ovoj zadnjoj stranici.

Ali koliko mora taj forumaš biti "pametan i pismen", kako taj voli sebi tepati, i od toliko mjesta otići baspš kod nekog Raleta na Pale i pričati kako su Bošnjaci izmišljeni 1993. u Holiday Innu i zlim Turcima i onda se još ponositi sto ima prijateljstva na Palama a nije još skontao zašto.

Evo jedan mit i od mene, ako se ponovi 1992 onda će raja sa Pala Bošnjake koji govore o izmišljenoj naciji gledati drugačije od onih što navijaju za Tursku, kao što su gledali i prije 30 godina.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#69 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Piaty »

Ko jebe sve te 3 reprezentacije
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#70 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by tranquil »

Hank Paldum wrote: 04/08/2022 10:19
tranquil wrote: 04/08/2022 10:09 Šta ti je temeljitost, proći još jednom kroz stare postove na koje je već odgovorio, samo da bi pronašao još nešto što ga vrijeđa :lol:
Ne prelazim stare postove već je neko taj dio posta na koji nisam obraćao pažnju o navijanju za Tursku postavio na ovoj zadnjoj stranici.

Ali koliko mora taj forumaš biti "pametan i pismen", kako taj voli sebi tepati, i od toliko mjesta otići baspš kod nekog Raleta na Pale i pričati kako su Bošnjaci izmišljeni 1993. u Holiday Innu i zlim Turcima i onda se još ponositi sto ima prijateljstva na Palama a nije još skontao zašto.

Evo jedan mit i od mene, ako se ponovi 1992 onda će raja sa Pala Bošnjake koji govore o izmišljenoj naciji gledati drugačije od onih što navijaju za Tursku, kao što su gledali i prije 30 godina.
OK, izvinjavam se, sada sam shvatio, nisi prelazio ponovo, nego te je u postu na koji si već ranije odgovorio naknadno trigger-ovalo to što se neko iz BiH druži s nekim takođe iz BiH, a mimo tvoje dozvole :lol: Jer si mišljenja da je druženje ljudi iz BiH sa drugim ljudima iz BiH nekako štetno za BiH :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10603
Joined: 10/03/2022 22:16

#71 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by ZoomZoomKiwi »

Hank Paldum wrote: 04/08/2022 09:55
Ovaj post je tako dobar da ga moram još jednom citirati :lol: Ovaj put zbog drugog djela.

Šta veliš, manjak pameti, manjak razuma i nepismenost je razlog zasto neko navija za Tursku jer su nas ugnjetavali itd. a onda napišeš da navijaš za komšije i susjede koji su prije 30 godina počinili najmonstruoznije zločine.

Ti, takav razuman, pametan i pismen si sigurno uvjeren da te Rale sa Pala voli jer si super lik a ne što tako razumno, pametno i pismeno mu govoriš o zlim Turcima i izmišljenim Bošnjacima 90ih.

Takve Rale sa Pala najviše voli :lol:
Žao mi je.

Kod mene društvo nije nimalo homogeno, dosta prijatelja i poznanika s kojima se redovno družim oduvijek su i katolici iz Bosne, i pravoslavci iz Bosne, ali i Hrvati iz Splita, Rijeke Zagreba, i Srbi iz Novog Sada...

Moj punac - musliman, e sad, njegov vjenčani kum je Zeničanin pravoslavac Milan, koji se od prvog do zadnjeg dana borio na strani ARBiH, i uvijek je sebe zvao Bosanac.

I pet godina poslije rata on je zbog tebe i takvih otišao u SAD živjeti.

Ima brate Bosanaca svakakvih vjeroispovijesti, to što neki ne vide dalje od svog tora, to je za čestitati njihovom čobanu.

Nisu ni svi Turci govna, ali nisu ni svi Srbi ni Hrvati govna, isto što ni svi "Bošnjaci" nisu baš medeni. Kroz mojih 40 godina života više me je "Bošnjaka" zajebalo nego svih ostalih zajedno, na bilo kakav način.

Al' hej nema veze, samo nek je naš, i nek ne puca.

Poyy
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#72 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Hank Paldum »

EFD22 wrote: 04/08/2022 10:50
Hank Paldum wrote: 04/08/2022 09:55
Ovaj post je tako dobar da ga moram još jednom citirati :lol: Ovaj put zbog drugog djela.

Šta veliš, manjak pameti, manjak razuma i nepismenost je razlog zasto neko navija za Tursku jer su nas ugnjetavali itd. a onda napišeš da navijaš za komšije i susjede koji su prije 30 godina počinili najmonstruoznije zločine.

Ti, takav razuman, pametan i pismen si sigurno uvjeren da te Rale sa Pala voli jer si super lik a ne što tako razumno, pametno i pismeno mu govoriš o zlim Turcima i izmišljenim Bošnjacima 90ih.

Takve Rale sa Pala najviše voli :lol:
Žao mi je.

Kod mene društvo nije nimalo homogeno, dosta prijatelja i poznanika s kojima se redovno družim oduvijek su i katolici iz Bosne, i pravoslavci iz Bosne, ali i Hrvati iz Splita, Rijeke Zagreba, i Srbi iz Novog Sada...

Moj punac - musliman, e sad, njegov vjenčani kum je Zeničanin pravoslavac Milan, koji se od prvog do zadnjeg dana borio na strani ARBiH, i uvijek je sebe zvao Bosanac.

I pet godina poslije rata on je zbog tebe i takvih otišao u SAD živjeti.

Ima brate Bosanaca svakakvih vjeroispovijesti, to što neki ne vide dalje od svog tora, to je za čestitati njihovom čobanu.

Nisu ni svi Turci govna, ali nisu ni svi Srbi ni Hrvati govna, isto što ni svi "Bošnjaci" nisu baš medeni. Kroz mojih 40 godina života više me je "Bošnjaka" zajebalo nego svih ostalih zajedno, na bilo kakav način.

Al' hej nema veze, samo nek je naš, i nek ne puca.

Poyy
Neka si ti sve narode naveo kako treba, samo Bošnjake pod navodnike, to danas samo još Dodik radi.
Nije ni čudio sto si fino prihvaćen kod Paljana.

Napišeš tako nešto gdje vrijeđaš ljude oko sebe i onda turiš srceparajuću priču kako je neko bio primoran zbog nepravde da ode i meni kao treba biti žao.
Možda ne vidis od svoje arogancije ali arogantni ljudi nisu nigdje rado viđeni i dovest će do toga da će sami sebe natjerati da odu negdje drugo.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#73 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Hank Paldum »

tranquil wrote: 04/08/2022 10:29
Hank Paldum wrote: 04/08/2022 10:19
Ne prelazim stare postove već je neko taj dio posta na koji nisam obraćao pažnju o navijanju za Tursku postavio na ovoj zadnjoj stranici.

Ali koliko mora taj forumaš biti "pametan i pismen", kako taj voli sebi tepati, i od toliko mjesta otići baspš kod nekog Raleta na Pale i pričati kako su Bošnjaci izmišljeni 1993. u Holiday Innu i zlim Turcima i onda se još ponositi sto ima prijateljstva na Palama a nije još skontao zašto.

Evo jedan mit i od mene, ako se ponovi 1992 onda će raja sa Pala Bošnjake koji govore o izmišljenoj naciji gledati drugačije od onih što navijaju za Tursku, kao što su gledali i prije 30 godina.
OK, izvinjavam se, sada sam shvatio, nisi prelazio ponovo, nego te je u postu na koji si već ranije odgovorio naknadno trigger-ovalo to što se neko iz BiH druži s nekim takođe iz BiH, a mimo tvoje dozvole :lol: Jer si mišljenja da je druženje ljudi iz BiH sa drugim ljudima iz BiH nekako štetno za BiH :lol:
Znači druženje sa drugim ljudima iz BiH podrazumjeva Raletu sa Pala pričati kako su Bošnjaci izmisljeni u Holiday Innu?
To je baš ono multi-kulti suživotaški na FGR način.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#74 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by tranquil »

Hank Paldum wrote: 04/08/2022 11:02
tranquil wrote: 04/08/2022 10:29

OK, izvinjavam se, sada sam shvatio, nisi prelazio ponovo, nego te je u postu na koji si već ranije odgovorio naknadno trigger-ovalo to što se neko iz BiH druži s nekim takođe iz BiH, a mimo tvoje dozvole :lol: Jer si mišljenja da je druženje ljudi iz BiH sa drugim ljudima iz BiH nekako štetno za BiH :lol:
Znači druženje sa drugim ljudima iz BiH podrazumjeva Raletu sa Pala pričati kako su Bošnjaci izmisljeni u Holiday Innu?
To je baš ono multi-kulti suživotaški na FGR način.
Vidim u čemu je problem.

Ti misliš da se tebe tiče ko će se s kim družiti i koje će mišljenje imati. :lol:
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#75 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Hank Paldum »

tranquil wrote: 04/08/2022 11:08
Hank Paldum wrote: 04/08/2022 11:02
Znači druženje sa drugim ljudima iz BiH podrazumjeva Raletu sa Pala pričati kako su Bošnjaci izmisljeni u Holiday Innu?
To je baš ono multi-kulti suživotaški na FGR način.
Vidim u čemu je problem.

Ti misliš da se tebe tiče ko će se s kim družiti i koje će mišljenje imati. :lol:
Što bi da me se tiče? Svako mjesto, pogotovo oko Sarajeva, ima neku birtijicu koja pripada manjem entitetu, gdje imaju 2-3 Bošnjaka koji se otvore Rašama i Lazarima sa pričom o zlim Turcima i rado su viđeni, nije taj fenomen nešto novo da bi me šokirao, pa svi znamo onu priču o dvojici Bošnjaka sto se u Prijedoru takmiče u jedenju čvaraka.

Neka svako jede i priča sta želi ali ko se pravi da ne vidi razliku ako to radiš u Zenici, Mariboru, Dortmundu ili Torontu ili ako to radiš na Palama ili Prijedoru onda samo potvrđuje na sta mislim.

Podanički mentalitet iz onog sistema gdje moraš popljuvati nešto čime se identifikuju članovi sopstvene familije da bi dokazao da si multi-kulti.

Predrag Kojović i Srđan Mandić koji su za mnoge dokaz urbanosti, milti-kulturalnosti, antifašizma, prijeratnog Sarajeva i BH patriotizma pa nikada nismo čuli ljude da pljuju Srpstvo.
Čanak i Čedo, koji su najglasniji u pominjanju zločina iz reda srpskog naroda pa pljuju samo zločince i one koje ih podržavaju, nikada nisu ponižavali srpstvo i sopstvenu familiju.
Vojin pa nikad nije izrazio gađenje što je Srbin već suprotno.

Samo naš Bošnjo kod Raleta na Palama opleo o Turcima i izmišljenom narodu i još misli da je time urbano moderan.

U pravu si, ne mogu ja nikome narediti sta će govoriti i raditi, to je problem koji vi nosite u sebi i morate ga sa sobom riješiti.
Post Reply