Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
aldinxx24
Posts: 12
Joined: 09/10/2013 16:15

#1 Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by aldinxx24 »

U mom selu poslije drugog svjetskog rata ( 1945 ) desilo se to da je velika skupina ljudi promjenila prezime. Svi su bili i ostali muslimanske vjerske pripadnosti. Da li je još negdje zabilježen takav slucaj i da li neko zna koji bi mogli biti razlozi za ovako nešto?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by spreca »

aldinxx24 wrote: 05/02/2020 08:00 U mom selu poslije drugog svjetskog rata ( 1945 ) desilo se to da je velika skupina ljudi promjenila prezime. Svi su bili i ostali muslimanske vjerske pripadnosti. Da li je još negdje zabilježen takav slucaj i da li neko zna koji bi mogli biti razlozi za ovako nešto?
Daj malo vise podataka .....mjesto gdje je to bilo,staro i novo prezime/na.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by Woody »

Nije priča iz @aladinovog sela, niti iz 1945, ali je vrijedi pročitati pa izvući (nekakav) zaključak:

https://www.telegram.hr/politika-krimin ... podolnjak/
aldinxx24
Posts: 12
Joined: 09/10/2013 16:15

#4 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by aldinxx24 »

spreca wrote: 05/02/2020 09:34
aldinxx24 wrote: 05/02/2020 08:00 U mom selu poslije drugog svjetskog rata ( 1945 ) desilo se to da je velika skupina ljudi promjenila prezime. Svi su bili i ostali muslimanske vjerske pripadnosti. Da li je još negdje zabilježen takav slucaj i da li neko zna koji bi mogli biti razlozi za ovako nešto?
Daj malo vise podataka .....mjesto gdje je to bilo,staro i novo prezime/na.
Selo Turalici, opstina Kladanj. Promjena prezimena iz Torlak u Hasanović
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by spreca »

aldinxx24 wrote: 05/02/2020 21:53
spreca wrote: 05/02/2020 09:34
aldinxx24 wrote: 05/02/2020 08:00 U mom selu poslije drugog svjetskog rata ( 1945 ) desilo se to da je velika skupina ljudi promjenila prezime. Svi su bili i ostali muslimanske vjerske pripadnosti. Da li je još negdje zabilježen takav slucaj i da li neko zna koji bi mogli biti razlozi za ovako nešto?
Daj malo vise podataka .....mjesto gdje je to bilo,staro i novo prezime/na.
Selo Turalici, opstina Kladanj. Promjena prezimena iz Torlak u Hasanović
Ocito da je to bilo iz politickih razloga i vjerovatno pod pritiskom mozda zbog nekog koje nosio prezime Torlak a bio na kontra strani od partizana i da nebi bili shikanirani su to ucinili.

Mozda ti ovo sta pomogne
https://actacroatica.com/hr/surname/Torlak/
https://forebears.io/sh/surnames/torlak
Obrati se IZ u sarajevu ,mozda oni imaju neki podatak jer to nije bilo tako davno...cudno da to neko nije prenio svojoj djeci ono sa koljena na koljeno
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by AleksoMKD »

aldinxx24 wrote: 05/02/2020 08:00 U mom selu poslije drugog svjetskog rata ( 1945 ) desilo se to da je velika skupina ljudi promjenila prezime. Svi su bili i ostali muslimanske vjerske pripadnosti. Da li je još negdje zabilježen takav slucaj i da li neko zna koji bi mogli biti razlozi za ovako nešto?
Maltene cela Makedonija.

1912 - 1914 su svi dodali (dodano im je) ic.
1915 - 1918 je ov.
1918 se vraca ic.
1941 opet ov.
1945 krece ski/ev/ov.

Primer Markovski - Markovic - Markov - Markovic - Markov - Markovski.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#7 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by stubrijez »

Nije to nikakva politika, vec se zavade u familiji i onda promijene jedno slovo ili skroz drugo prezime uzmu koje im se svidja. Jednostavno ko kad sad zamijene ime, nije tad bilo dokumenata i birokratije ko danas da je problem promijenit.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#8 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by pustopoljina »

I tot torlak je iz sandzaka
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#9 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by stubrijez »

AleksoMKD wrote: 07/02/2020 16:20
aldinxx24 wrote: 05/02/2020 08:00 U mom selu poslije drugog svjetskog rata ( 1945 ) desilo se to da je velika skupina ljudi promjenila prezime. Svi su bili i ostali muslimanske vjerske pripadnosti. Da li je još negdje zabilježen takav slucaj i da li neko zna koji bi mogli biti razlozi za ovako nešto?
Maltene cela Makedonija.

1912 - 1914 su svi dodali (dodano im je) ic.
1915 - 1918 je ov.
1918 se vraca ic.
1941 opet ov.
1945 krece ski/ev/ov.

Primer Markovski - Markovic - Markov - Markovic - Markov - Markovski.
Ja mislim da ovde nisi dobro protumacio... ovo od prije ne znam kako je bilo niti odakle podaci, znam kako je sad, upoznao sam dosta makedonaca sticajem okolnosti. Sad po najnovijem nemas vise ni ić vec je stavljeno svima ik sa obrazlozenjem da nema taj glas u njihovom jeziku. Ti ic su ustvari uglavnom srbi ili torbesi, Kumanovo i ekipa ima cak i istorijski nadimak regija mala Srbija itd. Ono sto je vazno da su oni za razliku od nas pacenika ljudi neoptereceni svi za sebe kazu da su makedonci bez obzira na ski, ov ili ik, nafurali se na Aleksandra i pice naprijed gledamo ih u ledja heheheh
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#10 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by AleksoMKD »

stubrijez wrote: 29/04/2020 14:17
Ja mislim da ovde nisi dobro protumacio... ovo od prije ne znam kako je bilo niti odakle podaci, znam kako je sad, upoznao sam dosta makedonaca sticajem okolnosti. Sad po najnovijem nemas vise ni ić vec je stavljeno svima ik sa obrazlozenjem da nema taj glas u njihovom jeziku. Ti ic su ustvari uglavnom srbi ili torbesi, Kumanovo i ekipa ima cak i istorijski nadimak regija mala Srbija itd. Ono sto je vazno da su oni za razliku od nas pacenika ljudi neoptereceni svi za sebe kazu da su makedonci bez obzira na ski, ov ili ik, nafurali se na Aleksandra i pice naprijed gledamo ih u ledja heheheh
Donekle si u pravu, ali ja pricam iz vlastitog iskustva.

Moji bake i dede su svi prosli (u dokumentima) kroz ic - ov - ski.

Hvala bogu svi ili vecina naroda se smatra MAkedoncima. Za Aleksandra kako ko, mada vecina podrzava sve sto nervira Grcku :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#11 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by Nekako s proljeća »

Uzmite u obzir činjenicu da je i Kraljevina SHS i FNR i SFR Jugoslavija , na razne načine osporavala postojanje Bošnjaka svih vjera , kao zasebnog i starosjedilačkog naroda u Bosni i Hercegovini.Pri tom su se koristili razni načini osporavanja.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#12 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by CikCikCikPogodi »

Ne znam gdje da postavim link ovog clanka, vezan je za fasiste
https://www.nytimes.com/1940/08/12/arch ... -plan.html
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#13 Re: Promjene prezimena nakon drugog svjetkog rata

Post by stubrijez »

Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 06:35 Uzmite u obzir činjenicu da je i Kraljevina SHS i FNR i SFR Jugoslavija , na razne načine osporavala postojanje Bošnjaka svih vjera , kao zasebnog i starosjedilačkog naroda u Bosni i Hercegovini.Pri tom su se koristili razni načini osporavanja.
Pa to su ti turci prvi sjebali popisom na osnovu mileta, poceli brojati stanovnistvo na osnovu vjeroispovijesti sto je dovelo do ceg je dovelo...
Post Reply