BOŠNJACI KRŠĆANI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#76 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by miki.ba »

kokise wrote:
Liga Rojalista wrote:
cyprus wrote:Ja ne bih baš bio siguran da su Bošnjaci XIX stoljeća bili etnička grupa... I meni to više djeluje kao neki regionalni naziv...
Malo si ti vidim ja,bezobrazan jarane.
Imas trokutic iznad pa ga prijavi. I ja sam ucinio isto.
Nista vam coek nije rekao, samo ono isto što vi Bosancima govorite.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#77 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Liga Rojalista »

miki.ba wrote:Nista vam coek nije rekao, samo ono isto što vi Bosancima govorite.
Pa bosanci jesu regionalna odrednica.Šta ti tu nije jasno?Ne možeš porediti bosanac i bošnjak.Da je to isto ja bi bio Bosanac jer mi ljepše zvuči nego Bošnjak ali to nije isto.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#78 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by kokise »

miki.ba wrote:Samo što narod nije nacija, narod=etnija, no to smo više puta prežvakali pronađi na drugim temama.
U srednjem vijeku je su Pape koristile rijec "nationen Bossnessium" za narod Bosanski; jer moderne nacije postoje tek od 19. vijeka. Da si pismen znao bi to. Sve do narodnih preporoda je njemacka ili latinska rijec nation znacila jednostavno narod i nista vise. Ili su mozda ljudi u srednjem vijeku imali moderne nacionalne drzave? :-)

Pored toga vidi kako Kuripesich 1532. naziva Bosnjake katolike:
"Kao volker i nation"
Stavio sam ti prevod njegovog teksta iznad ali evo jos jednom:
ITINERARIVM Wegrayß Kün. Kay. potschafft/gen Constantinopel/tudem Türckischen keiser Soleyman. Anno M.D.XXXI. str. 21-22.

Item wir haben im berrtem konigreich Wossen dreyerley nation und glaubens volkher gefunden. Die ersten sein die alten Wossner, die sein des Römischen Christlichen glaubens, die hat der Türgg in eroberung des khünigreichs Wossen in irem glauben angenommen und darinnen beleiben lassen.
Die anderen sein Surffen, die nenen sie Wallachen und wir nenens Zigen oder Martholosen. Die khamen von dem ort Smederevo und Khriechisch Weissenburg und haben Sandt Pauls glauben. Die achten wir auch für guet Christen, dann wir finden khlain unnderschaidt von dem Römischen glauben. Die drit nation sein die rechten Turggen, dieselben und sonderlich, so khriegsleut und ambtdleut sein, herschen mit grosser tiraney über baid vorgemelt nation Chrsiten und unterthanen.
Ako znas Njemacki citati onda znas da ova recenica koju je Kuripesich 1532. napisao znaci bukvalno ovo:
"U prije spomenutom kraljevstvu Bosni nasli smo tri nacije i tri religije ovih naroda.
Sto znaci da je za njega nacija i narod jedno te isto jer moderne nacije tada nisu postojale! Ali eto on ih u svakom slucaju naziva i naciom i narodom. Ali mozesli mi mozda objasniti razliku izmedju nacije i naroda u srednjem vijeku? :D
Last edited by kokise on 12/05/2013 11:54, edited 1 time in total.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#79 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by muniza »

Liga Rojalista wrote:
miki.ba wrote:Nista vam coek nije rekao, samo ono isto što vi Bosancima govorite.
Pa bosanci jesu regionalna odrednica.Šta ti tu nije jasno?Ne možeš porediti bosanac i bošnjak.Da je to isto ja bi bio Bosanac jer mi ljepše zvuči nego Bošnjak ali to nije isto.
Znači Bosna je regija, bravo Dobrice, bravo Ćosiću...
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#80 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by kokise »

muniza wrote:
Liga Rojalista wrote:
miki.ba wrote:Nista vam coek nije rekao, samo ono isto što vi Bosancima govorite.
Pa bosanci jesu regionalna odrednica.Šta ti tu nije jasno?Ne možeš porediti bosanac i bošnjak.Da je to isto ja bi bio Bosanac jer mi ljepše zvuči nego Bošnjak ali to nije isto.
Znači Bosna je regija, bravo Dobrice, bravo Ćosiću...
Prijavi ovaj post posto lik vec godinama ovako pise izmedju recenica ali moderatori slabo sancskionisu. Vrijeme je da mu se da vec jednom ban.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#81 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by -LIBERO- »

Liga Rojalista wrote:
-LIBERO- wrote:A sta cemo onda sa ovim opstim lobiranjima da se na slijedecem popisu pojam Bosnjak, Musliman i sl., objedini pod istu stavku?
E pa to pitaj one Srbe iz SANUa koji su bošnjacima tek nakon 60 godina dozolili da se nacionalno izjašnjavaju i to ne kao bošnjak već musliman.Da su nam odma dali Bošnjak ne bi bilo potrebe tog objedinjavanja.
A po cemu treba negirati da se neko osjeca iskljucivo muslimanom. Zasto bi ga bilo ko objedinjavao u bilo koju skupinu bez njegovog licnog pristanka na to svrstao u skupinu Bosnjak.

Pominjes SANU i slicne price, slazem se da je mnogo zla izaslo iz te ustanove, ali i ti se isto tako trudis nekome nesto objasnjavati, prekrajati i objasnjavati nekome sta je on zapravo bez da se on licno identifikuje.

Dozvolimo da se svi osjecamo, pisemo i artikulisemo, onako kako licno osjecamo svoj identitet. Od nacionalnog, narodnog do religijskog

Promovirajuci Bosnjake krscane, u vremenu kada se zastupa stav i bori za to da se objedine stavke u popisu Bonjak i musliman, je licemjerno...da ne kazem nesto vise od toga.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#82 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Liga Rojalista »

muniza wrote:
Liga Rojalista wrote:
miki.ba wrote:Nista vam coek nije rekao, samo ono isto što vi Bosancima govorite.
Pa bosanci jesu regionalna odrednica.Šta ti tu nije jasno?Ne možeš porediti bosanac i bošnjak.Da je to isto ja bi bio Bosanac jer mi ljepše zvuči nego Bošnjak ali to nije isto.
Znači Bosna je regija, bravo Dobrice, bravo Ćosiću...
Bosna je država čiji se narod zvao Bošnjaci do kraja 19 stoljeća.Svak ko dolazi iz Bosne može biti Bosnaca ali ne mora bit Bošnjak..Sa druge strane ti si veći Ćosić kad zagovaraš da su Bošnjaci narod od 1993 ..
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#83 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by miki.ba »

kokise wrote:
miki.ba wrote:Samo što narod nije nacija, narod=etnija, no to smo više puta prežvakali pronađi na drugim temama.
U srednjem vijeku je su Pape koristile rijec "nationen Bossnessium" za narod Bosanski; jer moderne nacije postoje tek od 19. vijeka. Da si pismen znao bi to. Sve do narodnih preporoda je njemacka ili latinska rijec nation znacila jednostavno narod i nista vise. Ili su mozda ljudi u srednjem vijeku imali moderne nacionalne drzave? :-)

Pored toga vidi kako Kuripesich 1532. naziva Bosnjake katolike:
"Kao volker i nation"
Kao što rekoh govorim iskljucivo o cinjenicnom stanju.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#84 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Liga Rojalista »

-LIBERO- wrote:
Liga Rojalista wrote:
-LIBERO- wrote:A sta cemo onda sa ovim opstim lobiranjima da se na slijedecem popisu pojam Bosnjak, Musliman i sl., objedini pod istu stavku?
E pa to pitaj one Srbe iz SANUa koji su bošnjacima tek nakon 60 godina dozolili da se nacionalno izjašnjavaju i to ne kao bošnjak već musliman.Da su nam odma dali Bošnjak ne bi bilo potrebe tog objedinjavanja.
A po cemu treba negirati da se neko osjeca iskljucivo muslimanom. Zasto bi ga bilo ko objedinjavao u bilo koju skupinu bez njegovog licnog pristanka na to svrstao u skupinu Bosnjak.

Pominjes SANU i slicne price, slazem se da je mnogo zla izaslo iz te ustanove, ali i ti se isto tako trudis nekome nesto objasnjavati, prekrajati i objasnjavati nekome sta je on zapravo bez da se on licno identifikuje.

Dozvolimo da se svi osjecamo, pisemo i artikulisemo, onako kako licno osjecamo svoj identitet. Od nacionalnog, narodnog do religijskog

Promovirajuci Bosnjake krscane, u vremenu kada se zastupa stav i bori za to da se objedine stavke u popisu Bonjak i musliman, je licemjerno...da ne kazem nesto vise od toga.
Prvo Libero ovi tvoji jatagani i istomišljenici su krenuli sa osporavanjem etničkog imena i ovaku ljepu temu u kojoj su se neki eventualno Bošnjaci kršćani mogli javiti pretvorili u historijski šou u kojem sad mi Bošnjaci moramo objašnjavat što smo mi Bošnjaci i da Bošnjak nije regionalna odrednica!Ja ovom temom nikom ne nemam namjeru govoriti šta je.Bosanski pravoslavci su većinom srbi katolici hrvati,ali ova tema je o BOŠNJACIMA koji neće da budu dio srpskog i hrvatskog nacionalnog bića već BOŠNJAČKOG i tema je o njima.Sa druge strane već sam ti objasnio da objedinjavanje musliman i bošnjak najmanje ima veze sa religijom!
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#85 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by kokise »

miki.ba wrote:
kokise wrote:
miki.ba wrote:Samo što narod nije nacija, narod=etnija, no to smo više puta prežvakali pronađi na drugim temama.
U srednjem vijeku je su Pape koristile rijec "nationen Bossnessium" za narod Bosanski; jer moderne nacije postoje tek od 19. vijeka. Da si pismen znao bi to. Sve do narodnih preporoda je njemacka ili latinska rijec nation znacila jednostavno narod i nista vise. Ili su mozda ljudi u srednjem vijeku imali moderne nacionalne drzave? :-)

Pored toga vidi kako Kuripesich 1532. naziva Bosnjake katolike:
"Kao volker i nation"
Kao što rekoh govorim iskljucivo o cinjenicnom stanju.
Ma o cemu govoris? Da to sto je Papa Innocent II ili Papa Urban IV nazivao Bosnjake katolike nacijom u 13., 14. , 15. vijeku da to ne znaci da su bili narod vec nacija? A sta je onda tada bila nacija drugo nego narod? Ili su mozda oni bili moderna nacija u 13. vijeku?
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#86 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Liga Rojalista »

miki.ba wrote:
kokise wrote:
miki.ba wrote:Samo što narod nije nacija, narod=etnija, no to smo više puta prežvakali pronađi na drugim temama.
U srednjem vijeku je su Pape koristile rijec "nationen Bossnessium" za narod Bosanski; jer moderne nacije postoje tek od 19. vijeka. Da si pismen znao bi to. Sve do narodnih preporoda je njemacka ili latinska rijec nation znacila jednostavno narod i nista vise. Ili su mozda ljudi u srednjem vijeku imali moderne nacionalne drzave? :-)

Pored toga vidi kako Kuripesich 1532. naziva Bosnjake katolike:
"Kao volker i nation"
Kao što rekoh govorim iskljucivo o cinjenicnom stanju.
Činjenično stanje je da je u RH 1000 ljudi Bošnjačke nacionalnosti i kršćanske vjeroispovjesti.A još će veći fakat biti da će nakon popisa u BIH taj broj biti jedno 20 puta veći,pa će te svi vi koji na sav glas zvonite bošnjak=musliman pojest svoje riječi.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#87 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Paranoid »

-LIBERO- wrote: Dozvolimo da se svi osjecamo, pisemo i artikulisemo, onako kako licno osjecamo ..da ne kazem nesto vise od toga.
Image

Meni se od tebe najviše dopada ova sličica... 8-)
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#88 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by kokise »

Bosnjaci katolici u Hrvatskoj ima ih 500 po zadnjem popisu:

muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#89 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by muniza »

Liga Rojalista wrote:
muniza wrote: Znači Bosna je regija, bravo Dobrice, bravo Ćosiću...
Bosna je država čiji se narod zvao Bošnjaci do kraja 19 stoljeća.Svak ko dolazi iz Bosne može biti Bosnaca ali ne mora bit Bošnjak..Sa druge strane ti si veći Ćosić kad zagovaraš da su Bošnjaci narod od 1993 ..
Ne ne, ja to ne zagovaram, ne znam gdje si to vidio, ja to tvrdim! :)
Ne vidim šta je dobrog za BiH donijelo to novokomponovano bošnjaštvo, nakon prvog sabora dolazi do smjene generala, ARBiH se islamizira, dešava Srebrenica, potpisuje se izdaja u Dejtonu i stavlja pečat na fildžanizaciju, pogazili i popljuvali ljiljane i RBiH, svaka čast...
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#90 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by -LIBERO- »

Znam ja sta ti pricas ali je jako bitno da rascistvimo nesto vezano za ovo lobiranje oko popisa, jer poslije ovog popisa nista vise nece biti kao prije.

Da li ti, Rojalista, mislis da se trebaju objediniti te stavke na popisu tipa Bosnjak, musliman i sl...pod jednu stavku u popisu Bosnjak??

Ako se to izguzra kako djeluje da hoce, jer su lobiranja zaista jaka po tom pitanju, da li shvatas da ce tim cinom i posljednji krscani/hriscani koji se i dalje osjecaju Bosnjacima, biti asimilirani ili totalno natjerani da se vise ne identifikuju sa pojmom Bosnjak.

Nisam ja bezvzeze uplitao ovu pricu oko popisa i lobiranja, niti sam neko ko ide u off bez razloga.
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#91 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by kokise »

Image

Stit porodice Kotromanica:

Image
Last edited by kokise on 12/05/2013 12:17, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#92 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by cyprus »

Liga Rojalista wrote:
miki.ba wrote:Nista vam coek nije rekao, samo ono isto što vi Bosancima govorite.
Pa bosanci jesu regionalna odrednica.Šta ti tu nije jasno?Ne možeš porediti bosanac i bošnjak.Da je to isto ja bi bio Bosanac jer mi ljepše zvuči nego Bošnjak ali to nije isto.
Ono što se danas naziva Bosancima, u XIX stoljeću se nazivalo Bošnjacima...

Bošnjaci ako su i imali određene elemente etničke grupe tada, očito da su imali slabu ili nikakvu etničku koheziju (što je najvažnije za svaki narod), jer da to nije tako onda se ne bi desilo da jedan dio tog naroda dobrovoljno postane dio srpskog naroda (koliko znam niko ih nije tjerao), drugi dio hrvatskog naroda (ni njima to ne bijaše mrsko čini mi se), a treći dio zaboravio to ime (laž je da su mu ga drugi zabranili, obzirom da ga ovi nisu ni tražili)...

A naravno klikajte trokutić, možda i bude nekog hajra :mrgreen:
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#93 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by miki.ba »

kokise wrote:
miki.ba wrote:

Kao što rekoh govorim iskljucivo o cinjenicnom stanju.
Ma o cemu govoris? Da to sto je Papa Innocent II ili Papa Urban IV nazivao Bosnjake katolike nacijom u 13., 14. , 15. vijeku da to ne znaci da su bili narod vec nacija? A sta je onda tada bila nacija drugo nego narod? Ili su mozda oni bili moderna nacija u 13. vijeku?
Govorim o stanju kakvo je sad, a sad je stanje ovakvo B=musliman, S=pravoslavac, H=katolik, odstupanje od ove matrice je na nivou statisticke greške.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#94 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by muniza »

kokise wrote:Image

Stit porodice Kotromanica:

Image
To kralju šahu!
E hajd nam daj još neku od današnjeg vakta koja upućuje na to da današnji Bošnjaci nisu samo muslimani, da vide dušmani...
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#95 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by kokise »

miki.ba wrote:
kokise wrote:
miki.ba wrote:

Kao što rekoh govorim iskljucivo o cinjenicnom stanju.
Ma o cemu govoris? Da to sto je Papa Innocent II ili Papa Urban IV nazivao Bosnjake katolike nacijom u 13., 14. , 15. vijeku da to ne znaci da su bili narod vec nacija? A sta je onda tada bila nacija drugo nego narod? Ili su mozda oni bili moderna nacija u 13. vijeku?
Govorim o stanju kakvo je sad, a sad je stanje ovakvo B=musliman, S=pravoslavac, H=katolik, odstupanje od ove matrice je na nivou statisticke greške.
Pa vidijet cemo koliko ce biti ateista Bosnjaka ili katolika Bosnjaka. U RG je bilo katolika i pravolsavaca Bosnjaka 3% od ukupnog broja Bosnjaka; 800 ukupno. To se cini malo ali ako dodas jos ateitse Bosnjake,agnostike itd. onda vidis da cine ipak ne muslimani oko 15%.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#96 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Liga Rojalista »

-LIBERO- wrote:Znam ja sta ti pricas ali je jako bitno da rascistvimo nesto vezano za ovo lobiranje oko popisa, jer poslije ovog popisa nista vise nece biti kao prije.

Da li ti, Rojalista, mislis da se trebaju objediniti te stavke na popisu tipa Bosnjak, musliman i sl...pod jednu stavku u popisu Bosnjak??

Ako se to izguzra kako djeluje da hoce, jer su lobiranja zaista jaka po tom pitanju, da li shvatas da ce tim cinom i posljednji krscani/hriscani koji se i dalje osjecaju Bosnjacima, biti asimilirani ili totalno natjerani da se vise ne identifikuju sa pojmom Bosnjak.

Nisam ja bezvzeze uplitao ovu pricu oko popisa i lobiranja, niti sam neko ko ide u off bez razloga.
Ti ne shvataš da je pojam musliman nametnut da ga niko nije htjeo jer je ne mozes jednom narodu dati religijsku odrednicu i svesti ga na vjesrsku skupinu.Samim tim su htjeli da zadaju smrtni udarac bosnjacima jer bi tada bilo zaista glupo tvrditi da musliman moze biti islamske,katoliče i pravoslavne vjere(mislim musliman katoličke vjere niđe veze).Tako su htjeli da zaokruže hrvatsku i srpsku nacionalizaciju bosnjaka krscana i stave tacku na sve.Naziv musliman je bio nuzno zlo jer nam je ipak bilo lakše da se organiziramo imo si pravo glasa.Sada kada imamo pravo da se zovemo kako želimo jako je bitno da se ljudi koji se greskom izjasne kao muslimani (ne zato sto se osjecaju kao veliki mulsimani jer zato sto se sjecaju kada je taj pojam predstavljao citav jedan narod u SFRJ) objedine sa bošnjacima.Naravno neko ko osjeća da mu je vjera ispred naroda i hoće da je musliman prvo a onda sve drugo njegov kod se ne bi trebao objedinjivati sa kodom Bosnjaka.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#97 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by miki.ba »

kokise wrote:
miki.ba wrote: Govorim o stanju kakvo je sad, a sad je stanje ovakvo B=musliman, S=pravoslavac, H=katolik, odstupanje od ove matrice je na nivou statisticke greške.
Pa vidijet cemo koliko ce biti ateista Bosnjaka ili katolika Bosnjaka. U RG je bilo katolika i pravolsavaca Bosnjaka 3% od ukupnog broja Bosnjaka. To se cini malo ali ako dodas jos ateitse Bosnjake,a gnostike itd. onda vidis da cine ipak ne muslimani oko 15%.
Što kaže @libero, ako se okanite stavljanja muslimana i Bošnjaka pod istu šifru, taj scenario je moguc, mad ne vjerujem da je takvih 15%. Ali ako nastavite sa lobiranjem za navedeno cisto sumnja da ce se neko, a da nije islamske vjeroispovjesti pisati kao Bošnjak.
U suštini ovo vam je sad prekretnica, ako se odlucite za koji procenat više i svrstate muslimane među Bošnjake, slobodno možete uzeti sve te istorijske spise i pobacati ih u kantu za smece.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#98 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Liga Rojalista »

muniza wrote:
Liga Rojalista wrote:
muniza wrote: Znači Bosna je regija, bravo Dobrice, bravo Ćosiću...
Bosna je država čiji se narod zvao Bošnjaci do kraja 19 stoljeća.Svak ko dolazi iz Bosne može biti Bosnaca ali ne mora bit Bošnjak..Sa druge strane ti si veći Ćosić kad zagovaraš da su Bošnjaci narod od 1993 ..
Ne ne, ja to ne zagovaram, ne znam gdje si to vidio, ja to tvrdim! :)
Ne vidim šta je dobrog za BiH donijelo to novokomponovano bošnjaštvo, nakon prvog sabora dolazi do smjene generala, ARBiH se islamizira, dešava Srebrenica, potpisuje se izdaja u Dejtonu i stavlja pečat na fildžanizaciju, pogazili i popljuvali ljiljane i RBiH, svaka čast...
Nećemo ulaziti u oftopic.Kada ne možete poreći da Bošnjak može biti i kršćanin,sada ćemo kojekakve Islamkse deklaracije,ARBIH i deyton spominjat.Drž se teme.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#99 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by Goran_35 »

Ja ne mogu vise da shvatim kako se toliko dugo vremena dozvoljava pojedinim da zacatavaju potezuci pitanje je li ispravno Bosnjak ili "bosnjanin" ? To bi isto bilo kada bih ja, i mnogi drugi po zadatku, zacatavali sa pitanjima je li ispravno reci "Hrvat" ili mozda "Horvat" ili na drugu stranu "Servian" i "Srbijanac" ili mozda "Srbin"

Bosnjak je etnicka odrednica veoma stara i prisutna ovdje i poznata sirom Europe (vidi temu kraljica Elizabeta Bosnjacka na podforumu Historija) jos od prije Osmanlija i nema nikakve veze sa Osmanlijama osim sa cinjenicom da je naveci dio Bosnjaka prihvatio Islam kao religiju.Zasto?To je navodno "fenomen" a koji je zapravo vrlo lako objasniti i ima veze sa istinskim Isain-im (Isusovim) propovjedanjem koje je slijedila Crkva Bosanska.

Bosnjaci su svakako i katolici pogotovo od momenta kada je zadnji bosanski kralj ukinuo Crkvu Bosansku,otvoreno prihvativsi katolicku vjeru,cime je Bosna od strane Vatikana konacno priznata kao kraljevstvo.To se desilo kada je ugarska i kao katolicka velesila u sluzbi Vatikana pokorila Bosnu usavsi sa inkvizicijom. Tada su pokrsteni neki od Bosnjaka (misli se na narod koji je pripadao crkvi bosanskoj) u katolicku vjeru.Najveci dio naroda nije pokrsten i nezadovoljan ukidanjem Crkve Bosanske otkazuje poslusnost katolickom vladaru Bosne cime otpocinju nemiri i gradjanski ratovi u Srednjovjekovnoj Bosni.

Bosnjaci su svakako i pravoslavni,jer pravoslavlje se pojavljuje u Bosni poslije dolaska Osmanlija.U 16. vijeku podignuti su manastiri u Tavni, Lomnici, Paprači, Ozrenu ,Gostoviću .I malo od vas zna da je Bosanska pravoslavna Crkva postojala do 1920 cime je defacto oduzeto pravo Bosnjacima pravoslavcima na sopstvenu crkvu sto je u daljem toku historije znacilo njihovu asimilaciju u srpski nacionalni korpus.

Ako podjemo od cinjenice da je ime drzave iz Bosna promjenjeno u Bosna i Hercegovina (a hercegovina je dosla u Bosnu sa madjarskom inkvizicijom i to je madjarsko ime koje u osnovi ima znacenje "princ") te da je pravo na postojanje Bosne i Bosnjaka bilo ukinuto od Prvog Svjetskog Rata pa sve do devedesetih,ako podjemo od cinjenice da je Bosna od ZAVNOBiH-a definirana kao drzava "tri" konstitutivna naroda od kojih dva pripadaju susjednim drzavama a jedan u svome imenu nosi samo ime religiozne pripadnosti onda svima treba da bude jasno kakve su namjere okupatora pocevsi od Austrougarske monarhije koja je defacto prva ukinula Bosnjake i bosanski jezik pa nadalje
kokise
Posts: 205
Joined: 09/05/2013 17:38

#100 Re: BOŠNJACI KRŠĆANI

Post by kokise »

Goran_35 wrote:Ja ne mogu vise da shvatim kako se toliko dugo vremena dozvoljava pojedinim da zacatavaju potezuci pitanje je li ispravno Bosnjak ili "bosnjanin" ? To bi isto bilo kada bih ja, i mnogi drugi po zadatku, zacatavali sa pitanjima je li ispravno reci "Hrvat" ili mozda "Horvat" ili na drugu stranu "Servian" i "Srbijanac" ili mozda "Srbin"
:thumbup:

Hrvati su sebe nazivali:

Krvasima za vrijeme Kulina Bana (Kulin Ban ih tako naziva u pismu dubrovniku)
Hrvacanima u 13. 14. 15. vijeku
Horvatima u 16. i 17. te 18. vijeku
Hrvatima u 19. vijeku i danas.

Zamislimo da neko od Hrvata kaze:"Ja nisam Hrvat ja sam Hrvacanin."

:lol: :lol: :lol:
Locked