Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...
IHAVEDREAM

#26 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by IHAVEDREAM » 23/04/2013 21:28

Mescini, ovdje se vodi borba Davida i Golijata ..........( ako moja malenkost moze da primijeti ,bolje receno, znanja i neznanja)! :-)

dragan.s

#27 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by dragan.s » 23/04/2013 21:39

IHAVEDREAM wrote:Mescini, ovdje se vodi borba Davida i Golijata ..........( ako moja malenkost moze da primijeti ,bolje receno, znanja i neznanja)! :-)
A završiće se kao i obično, "Pametniji popušta". :-)

zocurious

#28 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by zocurious » 23/04/2013 21:44

Goran_35 wrote:
zocurious wrote:
Daj ba', šta ti konzumiraš prije logiranja na forum? Alternativa opijatima je jedino da si vrlo uspješan trol :mrgreen: Sve je to istina, kao i milion drugi stvari koje se znaju o njenom životu, a koje nisu bile relevantne za objašnjavanje zašto je ona bila oličenje naše klasične rospije.

Mogao si napomenuti i da su slike koje si postavio nastale u 19. stoljeću, tj. likovi tu prikazani više nego vjerovatno uopće ne liče na stvarne historijske ličnosti. Interesantne su samo zato što svjedoče o interesu romantičarskih slikara za taj period mađarske historije.
Dakle opet greska!Nije to period samo madjarske historije,vec mnogo sire.I bosanske i polljske i litvanske itd.

Ko je trol i ko ocito ne podnosi istinu vidi se iz prilozenog!Broj postova 12 komada od 2011 godine. :D sad ce biti mnogo vise !

Te "rospija" te "zna sve" - a niko nista ne zna osim sto Vi pokusavate uz pomoc googla da postignete neke svoje sovinisticke ciljeve ali ocito da vam lose ide?Nisam li u pravu?
A da sam napisao samo "bošnjačke historije", ne bi bila greška? :lol:

Da, ponosni sam korisnik usluga koje pruža Google Books. Biste li možda željeli da vam se preporuči neka literatura na ovu temu? Ili vam nije potrebna jer vi ne guglate i ne čitate, nego telepatski razgovarate s našom Elizabetom, koja vam iz raja suflira da ja imam "šovinističke ciljeve"? :?
Goran_35 wrote:
zocurious wrote:postoje dvije famozne slike, ulje na platnu, koje prikazuju bijesnu Elizabetu i uplakanu Mariju na Ludovikovom grobu tokom Karlove krunidbe .Čiča-miča?
A posto je gospodin,kao sto se vidi," strucnjak" zasto nam onda nije objasnio iz kojeg perioda su "dvije famozne ulje na platnu, koje prikazuju bijesnu Elizabetu"?
Pa iz istog, očito. Ta nije se u njen vakat znalo za ulje na platnu :roll:
Goran_35 wrote: Hmm?Ne bi se reklo da je Elizabeta Bosnjacka prikazana kao "bijesna" kao sto to gospodin ustvrdi
A ne, njene prema dole izvijene usne ukazuju na sveopći rahatluk i nirvanu koja ju je zaposjela. Mislim, ne dođe ti svaki dan rođak da ti dijete razbaštini :-)
dragan.s wrote:
IHAVEDREAM wrote:Mescini, ovdje se vodi borba Davida i Golijata ..........( ako moja malenkost moze da primijeti ,bolje receno, znanja i neznanja)! :-)
A završiće se kao i obično, "Pametniji popušta". :-)
Nisam nikad bio ljubitelj te politike, ali ne bi se reklo da od ove diskusije ima hajra - a ionako mi je očito puno imati 11 postova u 2 godine :sad:

Goran_35

#29 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 23/04/2013 22:08

zocurious wrote:
Goran_35 wrote:
zocurious wrote:postoje dvije famozne slike, ulje na platnu, koje prikazuju bijesnu Elizabetu i uplakanu Mariju na Ludovikovom grobu tokom Karlove krunidbe .Čiča-miča?
A posto je gospodin,kao sto se vidi," strucnjak" zasto nam onda nije objasnio iz kojeg perioda su "dvije famozne ulje na platnu, koje prikazuju bijesnu Elizabetu"?
Pa iz istog, očito. Ta nije se u njen vakat znalo za ulje na platnu :roll:
Opet greska!

Hocete da kazete da Leonardo da Vinci nije koristio ulje na platnu? :lol:

Ostalo sto ste rekli,osim ove nebuloze, ne znaci ama bas nista osim pukog prepucavanja zbog vaseg osipa na pomen Bosnjaka.I vi ne pokazujete samo netrpeljivost prema Bosnjacima vec i prema zenama opcenito jer ih zovete "rospijama" ako vladaju i ako su mocne.da se razumijemo i Josip Broz je bio rospijan ali ipak jedan od vecih svjetskih drzavnika...
Da ne duzim,ima vjerovatno na google ,vas omiljeni izvor iz kojeg crpite informacije za diskusije...Ulje na platnu datira iz Afganistana period najvjerovatnije u periodu 5-9 vijeka...

zocurious

#30 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by zocurious » 23/04/2013 22:22

Bože sačuvaj, pa Leonardo da Vinci je živio cijelih stotinu godina nakon Elizabete Kotromanić :lol: Ovim si sve dokazao. Moram te prekinuti dok ne kažeš da su Afganistanci došli da je naslikaju, jer tad bi me već srce prekinulo od smijeha :mrgreen: Ili da možda sačekamo da se i Marsovci pojave u priči?

Goran_35

#31 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 23/04/2013 22:27

zocurious wrote:Bože sačuvaj, pa Leonardo da Vinci je živio cijelih stotinu godina nakon Elizabete Kotromanić :lol: Ovim si sve dokazao. Moram te prekinuti dok ne kažeš da su Afganistanci došli da je naslikaju, jer tad bi me već srce prekinulo od smijeha :mrgreen: Ili da možda sačekamo da se i Marsovci pojave u priči?
Konacan slag na tortu!
Ipak mislim da ste Vi ovim,a i onim ranijim, sve rekli o sebi jer tehnika je postojala prije Leonarda,kao sto rekoh od 5. vijeka iz Afganistanai!

zocurious

#32 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by zocurious » 23/04/2013 22:43

Jah, jah, Afganistanci došli pa naslikali Elizabetu. Primljeno k znanju :mrgreen: Nego je li ono ti vjeruješ u visočke piramide i te fazone? :mrgreen:
Goran_35 wrote:Kraljica Elizabeta Bošnjačka

Image
Oprostit ćeš, ali to joj je kćerka, sveta Jadviga :wink: (čisto da ostali narod zna)

Goran_35

#33 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 23/04/2013 23:02

zocurious wrote:Jah, jah, Afganistanci došli pa naslikali Elizabetu. Primljeno k znanju :mrgreen: Nego je li ono ti vjeruješ u visočke piramide i te fazone? :mrgreen:
Goran_35 wrote:Kraljica Elizabeta Bošnjačka

Image
Oprostit ćeš, ali to joj je kćerka, sveta Jadviga :wink: (čisto da ostali narod zna)
Ma internet je cudo,do prije par minuta nije se ni znalo da je kcerka Herceg Elizabete Bosnjacke bila tako mocna.Zamisli da su je Poljaci proglasili za VLADARA dakle ne za vladaricu vec za VLADARA!
A u grbu.Kotromani...

Image

zocurious

#34 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by zocurious » 23/04/2013 23:11

Goran_35 wrote: Ma internet je cudo,do prije par minuta nije se ni znalo da je kcerka Herceg Elizabete Bosnjacke bila tako mocna.Zamisli da su je Poljaci proglasili za VLADARA dakle ne za vladaricu vec za VLADARA!
1. Odakle sad "Herceg Elizabete Bošnjačke"? Jesi li svjestan šta znači "herceg"'? Jesi li svjestan da ona nikada nije nosila tu titulu i da je niko nikada (do sad) tako nije nazvao?
2. Šta se bolan nije znalo do prije par minuta? :? :lol:
Goran_35 wrote: A u grbu.Kotromani...
Živ bio, gdje ti tu vidiš obilježja Kotromanića? :? (Pretpostavit ću da misliš na Kotromaniće, jer Kotroman je bio sam jedan.) Nemoj mi samo reći da su to ljiljani (inače prastari simbol francuske dinastije Capet, čiji je ogranak dinastija Anžuvinaca kojima je Jadviga pripadala, naravno po svom ocu i muškoj liniji)! :o
Goran_35 wrote:
Da slučajno neko ne bi pomislio da stvarno postoji film o Elizabeti Kotromanić, naglasit ću očito: ovaj video nema apsolutno nikakve veze s njom. Prikazuje ženu u engleskoj plemićkoj nošnji iz 16. stoljeća (200 godina nakon što je Elizabeta umrla). Zašto je korišten da se ispriča priča o Elizabeti? Boga pitaj! Samo znam da je moj komentar u kojem ovo objašnjavam na YouTubeu misteriozno nestao Image

Goran_35

#35 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 23/04/2013 23:24

zocurious wrote:
Goran_35 wrote: Ma internet je cudo,do prije par minuta nije se ni znalo da je kcerka Herceg Elizabete Bosnjacke bila tako mocna.Zamisli da su je Poljaci proglasili za VLADARA dakle ne za vladaricu vec za VLADARA!
1. Odakle sad "Herceg Elizabete Bošnjačke"? Jesi li svjestan šta znači "herceg"'? Jesi li svjestan da ona nikada nije nosila tu titulu i da je niko nikada (do sad) tako nije nazvao?
2. Šta se bolan nije znalo do prije par minuta? :? :lol:
Goran_35 wrote:
Pa na madjarskom "herceg" znaci kralj- vladar samo sto to u vasoj izopacenoj i falsifikovanoj povjesti nije poznato.Tako je zovu Madjari,opravdano jer je to madjarska rijec a ne tamo neka "hercegovacka" -koja je opet na ove nase prostore dosla sa madjarskom inkvizicijom...

Ostatak ne bih da komentarisem,nebuloze po obicaju...Glede ljiljana i kuce kotromana-savjetujem posjetiti poljske i madjarske sajtove sa rodoslovljem njihovih vladara-a tu se pored svakog ko je rodom od kotromana vidi nas grb sa ljiljanima,dakle grb dinastije Kotroman...

zocurious

#36 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by zocurious » 23/04/2013 23:32

Jadan i ne bio, "herceg" je riječ njemačkog porijekla i znači vojvoda. Pa to se danas uči doslovo u šestom osnovne :lol:

A ja bih baš da čujem komentare na ostalo, pogotovo na ovaj komentar o videu! Molim te! :mrgreen:
Last edited by zocurious on 23/04/2013 23:33, edited 1 time in total.

madner

#37 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by madner » 23/04/2013 23:32

Nego promjeni naziv teme da ne trazim bezveze od modova.

Goran_35

#38 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 23/04/2013 23:43

Svasta se danas uci u skolama,negdje cak i da je arkan narodni heroj...

Savjet za prvog:

Otici do Madjarske da se nauci znacenje rijeci "herceg" kao i porijeklo.

Savjet za ovog drugog sto pjeni zbog Bosnjaka:

Otici do Poljske i poslusati kako te zovu kada se latis za bosanski pasos (ako ga uopce imas)

dragan.s

#39 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by dragan.s » 23/04/2013 23:52

zocurious wrote:Jadan i ne bio, "herceg" je riječ njemačkog porijekla i znači vojvoda. Pa to se danas uči doslovo u šestom osnovne :lol:

A ja bih baš da čujem komentare na ostalo, pogotovo na ovaj komentar o videu! Molim te! :mrgreen:
Kako imaš više živaca?

zocurious

#40 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by zocurious » 24/04/2013 00:01

dragan.s wrote:
zocurious wrote:Jadan i ne bio, "herceg" je riječ njemačkog porijekla i znači vojvoda. Pa to se danas uči doslovo u šestom osnovne :lol:

Kako imaš više živaca?
Ma nije da sam ja nešto saburli, nego mi je iskreno smiješno čitati njegove izjave i pokušaje da objasni razne stvari :-) Al' u pravu si, zaista - kad ga već niko ne benda, glupo je od mene da i dalje provociram takve provale :thumbup:

dragan.s

#41 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by dragan.s » 24/04/2013 00:08

zocurious wrote:
Ma nije da sam ja nešto saburli, nego mi je iskreno smiješno čitati njegove izjave i pokušaje da objasni razne stvari :-) Al' u pravu si, zaista - kad ga već niko ne benda, glupo je od mene da i dalje provociram takve provale :thumbup:
Na nekim drugim temama sam ja (i još neki ljudi) pokušavali da ga uvjeravamo kao ti sada da je bijelo bijelo, a crno crno i nije išlo. I imao je još jedan nick mislim Damir_5 ili nešto slično, ista stvar. Raspravljati sa njima (tj. sa njim) je gubljenje vremena.

Goran_35

#42 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 24/04/2013 00:12

Dakle gospodo google prevpodilac!! -ukucate ,opciju njemacki-madjarski,pa cete od hercega dobiti prinza i obratno...

I zamolio bih vas, i pored sve srdzbe , da malo odahnete ako nista onda radi provaljivanja

akcid

#43 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by akcid » 24/04/2013 00:15

zocurious wrote:u pravu si, zaista - kad ga već niko ne benda, glupo je od mene da i dalje provociram takve provale :thumbup:
A upravo sam htio pitati sa vjerodostojnost i tumačenje nadgrobnog teksta katarine Kosače u Rimu, kojeg spominje Orbini i prevod latinske riječi ...BOSNENSI":
“CATARINAE REGINAE BOSNENSI STEPHANI DUCIS SANTI SABBAE EX GENERE HELENAE ET DOMO PRINCIPIS STEPHANI NATAE THOMAE REGIS BOSSNIAE UXORI
QUANTUM VIXERIT ANNORUM LIIII ET OBIIT ROMAE ANNO DOMINI MCCCCLXXIV XXV DIE OCTOBRIS
MONUMENTUM IPSIUS SCRIPTIS POSITUM”

Ja bih je preveo kao ...bosanskoj", ne "bošnjačkoj", kako bi možda drugi preveli..

Na ovoj je temi: http://www.klix.ba/forum/cija-je-katari ... l#p8547410

BatoS

#44 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by BatoS » 24/04/2013 00:47

akcid wrote:Ja bih je preveo kao... "bosanskoj", ne "bošnjačkoj", kako bi možda drugi preveli...
Ja bih je preveo kao "jugoslovenskoj"... :oops:

Goran_35

#45 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 24/04/2013 17:26

Dakle gospodo ja nemam nikakav drugi nick,nikakav "damir_5" to je samo vasa paranoja u pokusajima zacatavanja i provociranja.Moj nick je jedan i isti od 2005. godine,to moderatori mogu lako provjeriti.No,bojim se da ako budu provjeravali vase nickove,pogotovu od gospodina koji je za dvije godine ostavio samo 11 postova a na ovoj temi za nepuni sat cak devet...
No da ne duzimo dalje,nadam se da ste naucili da je "hercegovac" zapravo madjarska rijec?

I da se vratimo temi ako je ikako moguce?

Evo jos nesto zanimljivo,od Elizabete Bosnjacke a nalazi se u gradu Zadru.

Image

Goran_35

#46 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 24/04/2013 17:33

zocurious wrote: Da slučajno neko ne bi pomislio da stvarno postoji film o Elizabeti Kotromanić, naglasit ću očito: ovaj video nema apsolutno nikakve veze s njom. Prikazuje ženu u engleskoj plemićkoj nošnji iz 16. stoljeća (200 godina nakon što je Elizabeta umrla). Zašto je korišten da se ispriča priča o Elizabeti? Boga pitaj! Samo znam da je moj komentar u kojem ovo objašnjavam na YouTubeu misteriozno nestao Image
Pa autor ovog videa je fino naveoe ko je artist,to svako moze vidjeti na Youtube a kao sto svi vidimo film postoji na youtube.
Koliko Vi znate o "nosnji" jako je diskutabilno s' obzirom da ste do sada pokazali totalno neznanje od historije do "ulja na platnu". A mogu samo zamisliti kakav je komentar bio pa s'toga i ne cudi sto je nestao

Goran_35

#47 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 24/04/2013 18:26

Princeza na madjarskom - hercegnő

Kotromanić István bosnyák bán

Piast Erzsébet (1302 – 1345. augusztus 22. után), bosnyákul: Elizabeta Pjast, lengyelül: Elżbieta kujawska, kujáviai hercegnő, bosnyák bánné,

madner

#48 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by madner » 25/04/2013 15:56

Poljak mi kaze da rijec znaci Bosananska a ne Bosnjacka.

Goran_35

#49 Re: Kraljica Elizabeta Bošnjačka (Bośniaczka)

Post by Goran_35 » 25/04/2013 18:58

madner wrote:Poljak mi kaze da rijec znaci Bosananska a ne Bosnjacka.
Hocete da kazete da je hercegovce pojela maca?

I ne samo hercegovce...Vec i Bosnjake katolike u Madjarskoj i sandzaklije i Bunjevce i Bosnjake u Turskoj,Hrvatskoj,Srbiji Crnoj gori Albaniji Kosovu i sirom svijeta..

Post Reply