Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#1526 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

Emiremir33 wrote: 21/05/2021 13:08
Seawolf wrote: 21/05/2021 02:58
Emiremir33 wrote: 20/05/2021 22:02 13 SS i 369 legionarska divizija i Vazduhoplovstvo je bilo direktno pod Njemačkom komandom ...da li su još koje divizije bile ?
373. pješadijska divizija Wehrmacht-a, "Tigar".

392. pješadijska divizija Wehrmacht-a, "Plava".

23. brdska divizija SS-a (2. hrvatska) „Kama”.

Inače, 369. pješadijska divizija Wehrmacht-a je bila poznata kao "Vražja" i ne treba je brkati sa 369. pojačanom pješadijskom pukovnijom Wehrmacht-a koja se borila na istočnom frontu i koja je u januaru 1943-e, rasformirana zbog gubitaka.

I u sastavu Kraljevske talijanske vojske je bio Laki prijevozni zdrug (Legione Croata Autotrasportabile), koji se borio na istočnom frontu i koji je u decembru 1942-e rasformiran zbog gubitaka.
Ovdje može svrstati i 7 SS Princ Eugen sastavljena od domaćih Švaba iz Banata folksdojčera
Ne. Namjerno je nisam naveo, jer sam pobrojao samo jedinice čiji su većinski sastav činili etnički nenijemci.

Uostalom, ta razlika se može vidjeti i u načinu dodjele naziva jedinicama "SS"-a.

Divizije "SS"-a koje su bile sastavljene od etničkih Nijemaca, u nazivu su imale prefiks "SS" ispred odrednice vrste divizije.

Npr. 5. SS-Panzer-Division „Wiking“, 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division „Prinz Eugen“, 8. SS-Kavallerie-Division „Florian Geyer“, ili 12. SS-Panzer-Division „Hitlerjugend“.

Nasuprot tome, divizije "SS"-a koje su bile većinom sastavljene od etničkih nenijemaca, odrednicu "SS" su u nazivu divizije imale u genitivu.

Npr. 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1), 21. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg“ (albanische Nr. 1), 23. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Kama“ (kroatische Nr. 2), ili 33. Waffen-Grenadier-Division der SS „Charlemagne“.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1527 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Emiremir33 wrote: 21/05/2021 13:01
tetka762 wrote: 21/05/2021 04:24
HWsince93 wrote: 21/05/2021 04:12

Imam sve 4 knjige, Lepreova je i dalje zlatni standard po pitanju ove divizije. Sulejmanpasiceva je veoma dobra i iznosi neke sirom javnosti nepoznate detalje ali pomalo je i “navijacka” na momente. Bernwaldova je najnovija ali realno je vise autobiografija (sa solidnom dozom revizionizma) nego sto otkriva neke super vrijedne nove podatke za samu diviziju. Redziceva je u svoje doba bila fantasticna ali je danas prevazidjena, pogotovo sto je pisana iz ugla podobnog istoricara i bivseg partizana. Prve dvije su obavezno stivo a druge dvije onako kao mala nadopuna.

Usput receno, ne treba se obazirati na nebuloze forumasa koji pisu gluposti ovdje. Divizija je imala Hrvate, Nijemce (10% - komandni kadar) cak i neke Slovence i Srbe (po Sulejmanpasicu) ali je bila po svemu Bosnjacki orijentisana i zastupala neku vrstu autonomne Bosansko-muslimanske oblasti na sjeveroistoku Bosne, od Doboja do Drine i Save. Divizijski imami su podsticali na vjernost Trecem Rajhu i prvi su predvodili skidanje sahovnice sa rukava na putu za domovinu iz Neuhammera tako da se moze smatrati “Hrvatskom” samo na papiru. Na kraju krajeva, Ustase su kopale rukama i nogama i sabotirale osnivanje divizije koliko su mogle. Naziv “1 Kroatien” je dat samo da bi se ispostovao Pavelic kao nominalni vodja NDH koja je tad sadrzala i Bosnu. Stavise, sam njen idejni osnivac Himmler je bio protiv ubacivanja Hrvata u samu diviziju i pristao je na 10% kadra samo zato sto se nije moglo popuniti sa 26000 Bosansko-muslimanskih dobrovoljaca do kraja 1943-e.
Gluposti. Pripadnici Handžar divizije su bili za NDH, položili su zakletvu Paveliću u Zagrebu i zakleli se na vjernost Hitleru, Paveliću i NDH. Hrvatska vojna postrojba koja nikad nije bila protiv NDH, Pavelića niti su skidali oznaku sa rukava. Čista glupost i iskrivljivanje istine.
Kao SS zar nisu direktno bili pod Himlerovom komandom?
naravno da su bili, NDH se tu nista nije pitala. Ovaj lupeta, naravno da su bili protiv NDH, pa vecina njih je znala da NDH nista nije uradila na odbrani Bosnjaka od cetnicke kame u istocnoj Bosni.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1528 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Emiremir33 wrote: 21/05/2021 13:01
tetka762 wrote: 21/05/2021 04:24
HWsince93 wrote: 21/05/2021 04:12

Imam sve 4 knjige, Lepreova je i dalje zlatni standard po pitanju ove divizije. Sulejmanpasiceva je veoma dobra i iznosi neke sirom javnosti nepoznate detalje ali pomalo je i “navijacka” na momente. Bernwaldova je najnovija ali realno je vise autobiografija (sa solidnom dozom revizionizma) nego sto otkriva neke super vrijedne nove podatke za samu diviziju. Redziceva je u svoje doba bila fantasticna ali je danas prevazidjena, pogotovo sto je pisana iz ugla podobnog istoricara i bivseg partizana. Prve dvije su obavezno stivo a druge dvije onako kao mala nadopuna.

Usput receno, ne treba se obazirati na nebuloze forumasa koji pisu gluposti ovdje. Divizija je imala Hrvate, Nijemce (10% - komandni kadar) cak i neke Slovence i Srbe (po Sulejmanpasicu) ali je bila po svemu Bosnjacki orijentisana i zastupala neku vrstu autonomne Bosansko-muslimanske oblasti na sjeveroistoku Bosne, od Doboja do Drine i Save. Divizijski imami su podsticali na vjernost Trecem Rajhu i prvi su predvodili skidanje sahovnice sa rukava na putu za domovinu iz Neuhammera tako da se moze smatrati “Hrvatskom” samo na papiru. Na kraju krajeva, Ustase su kopale rukama i nogama i sabotirale osnivanje divizije koliko su mogle. Naziv “1 Kroatien” je dat samo da bi se ispostovao Pavelic kao nominalni vodja NDH koja je tad sadrzala i Bosnu. Stavise, sam njen idejni osnivac Himmler je bio protiv ubacivanja Hrvata u samu diviziju i pristao je na 10% kadra samo zato sto se nije moglo popuniti sa 26000 Bosansko-muslimanskih dobrovoljaca do kraja 1943-e.
Gluposti. Pripadnici Handžar divizije su bili za NDH, položili su zakletvu Paveliću u Zagrebu i zakleli se na vjernost Hitleru, Paveliću i NDH. Hrvatska vojna postrojba koja nikad nije bila protiv NDH, Pavelića niti su skidali oznaku sa rukava. Čista glupost i iskrivljivanje istine.
Kao SS zar nisu direktno bili pod Himlerovom komandom?
Jesu, bili su kao hrvatska dragovoljačka ss postrojba.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1529 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Spiritbreaker wrote: 21/05/2021 14:17
Emiremir33 wrote: 21/05/2021 13:01
tetka762 wrote: 21/05/2021 04:24

Gluposti. Pripadnici Handžar divizije su bili za NDH, položili su zakletvu Paveliću u Zagrebu i zakleli se na vjernost Hitleru, Paveliću i NDH. Hrvatska vojna postrojba koja nikad nije bila protiv NDH, Pavelića niti su skidali oznaku sa rukava. Čista glupost i iskrivljivanje istine.
Kao SS zar nisu direktno bili pod Himlerovom komandom?
naravno da su bili, NDH se tu nista nije pitala. Ovaj lupeta, naravno da su bili protiv NDH, pa vecina njih je znala da NDH nista nije uradila na odbrani Bosnjaka od cetnicke kame u istocnoj Bosni.
Ima ona slika gdje Jure Francetić drži govor seljacima istočne bosne nakon što je sa Crnom Legijom izbio na Drinu. Mislim stvarno dokle ove gluposti mogu ići? Handžar divizija bila protiv NDH? De nam citiraj zakletvu. Pa nam reci, kada, gdje i pred kime su se zakleli. Kakve gluposti.
Škobo Habu
Posts: 9020
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1530 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

tetka762 wrote: 21/05/2021 04:24

Gluposti. Pripadnici Handžar divizije su bili za NDH, položili su zakletvu Paveliću u Zagrebu i zakleli se na vjernost Hitleru, Paveliću i NDH. Hrvatska vojna postrojba koja nikad nije bila protiv NDH, Pavelića niti su skidali oznaku sa rukava. Čista glupost i iskrivljivanje istine.
Ako iko lupa gluposti u kontinuitetu na ovom forumu onda si to ti.

Ti pobijaš sugovornika na način da sve nazoveš glupošću, a niti jednom momentu se ne potrudiš dokazati zašto je nešto glupost.

Prvo pročitaj, recimo, knjigu Zije Sulejmanpašića, u kojoj svoja sjećanja iznose bivši handžarci, pa onda iznosi svoja zapažanja.
Sasvim je lako provjeriti putem Googla da postoje dokumenti u njemačkim arhivama koji svjedoče o tome kakva je atmosfera vladala između NDH elite i bosanskih "autonomaša" kada je započet projekat formiranja "Handžara". Sami njemački oficiri iznose svoja zapažanja o tome kako postoji duboko nepovjerenje između jednih i drugih. I, naravno, istina je da Pavelić pristaje, i to potpuno nevoljno, na formiranje "Handžara", ali pod određenim uvjetima.

Još nešto, gdje su se to "handžarci" zaklinjali pred Pavelićem? Može l' kakva slika, link, bilo šta?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1531 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

U Zagrebu jarane, u Zagrebu. Pa jebote ako već čitaš te knjige, kako je moguće da ne znaš da su zakletvu položili pred Pavelićem. Naći ću ti zakletvu, i njihovu pjesmu pa ću skenirati. Šta ću da čitam, odgojio me pripadnik handžara i čuvao do 11 godine. Na krštenju me držao njegov kum pripadnik handžar divizije. Šta da čitam?
Škobo Habu
Posts: 9020
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1532 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

tetka762 wrote: 21/05/2021 15:14 U Zagrebu jarane, u Zagrebu. Pa jebote ako već čitaš te knjige, kako je moguće da ne znaš da su zakletvu položili pred Pavelićem. Naći ću ti zakletvu, i njihovu pjesmu pa ću skenirati. Šta ću da čitam, odgojio me pripadnik handžara i čuvao do 11 godine. Na krštenju me držao njegov kum pripadnik handžar divizije. Šta da čitam?
Znam tekst zakletve. Pitam te za dokaz u smislu polaganja zakletve pred Pavelićem.

Kad u Zagrebu? Koje godine? Od toliko građe ne temu "Handžara" još nisam vidio taj događaj?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1533 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Škobo Habu wrote: 21/05/2021 15:30
tetka762 wrote: 21/05/2021 15:14 U Zagrebu jarane, u Zagrebu. Pa jebote ako već čitaš te knjige, kako je moguće da ne znaš da su zakletvu položili pred Pavelićem. Naći ću ti zakletvu, i njihovu pjesmu pa ću skenirati. Šta ću da čitam, odgojio me pripadnik handžara i čuvao do 11 godine. Na krštenju me držao njegov kum pripadnik handžar divizije. Šta da čitam?
Znam tekst zakletve. Pitam te za dokaz u smislu polaganja zakletve pred Pavelićem.

Kad u Zagrebu? Koje godine? Od toliko građe ne temu "Handžara" još nisam vidio taj događaj?
Kad u Zagrebu? Pa odmah kad se oformila divizija.
Pa šta ti ja mogu što ti nisi vidio i ne znaš :roll:
Pa dobro, gdje su po tvome položili zakletvu i pred kime?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1534 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

tetka762 wrote: 21/05/2021 15:00
Spiritbreaker wrote: 21/05/2021 14:17
Emiremir33 wrote: 21/05/2021 13:01

Kao SS zar nisu direktno bili pod Himlerovom komandom?
naravno da su bili, NDH se tu nista nije pitala. Ovaj lupeta, naravno da su bili protiv NDH, pa vecina njih je znala da NDH nista nije uradila na odbrani Bosnjaka od cetnicke kame u istocnoj Bosni.
Ima ona slika gdje Jure Francetić drži govor seljacima istočne bosne nakon što je sa Crnom Legijom izbio na Drinu. Mislim stvarno dokle ove gluposti mogu ići? Handžar divizija bila protiv NDH? De nam citiraj zakletvu. Pa nam reci, kada, gdje i pred kime su se zakleli. Kakve gluposti.
Crna Legija stigla do Drine ,Zvornik ,Srebrenica za Foču neznam ...
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1535 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote: 21/05/2021 13:46
Emiremir33 wrote: 21/05/2021 13:08
Seawolf wrote: 21/05/2021 02:58
373. pješadijska divizija Wehrmacht-a, "Tigar".

392. pješadijska divizija Wehrmacht-a, "Plava".

23. brdska divizija SS-a (2. hrvatska) „Kama”.

Inače, 369. pješadijska divizija Wehrmacht-a je bila poznata kao "Vražja" i ne treba je brkati sa 369. pojačanom pješadijskom pukovnijom Wehrmacht-a koja se borila na istočnom frontu i koja je u januaru 1943-e, rasformirana zbog gubitaka.

I u sastavu Kraljevske talijanske vojske je bio Laki prijevozni zdrug (Legione Croata Autotrasportabile), koji se borio na istočnom frontu i koji je u decembru 1942-e rasformiran zbog gubitaka.
Ovdje može svrstati i 7 SS Princ Eugen sastavljena od domaćih Švaba iz Banata folksdojčera
Ne. Namjerno je nisam naveo, jer sam pobrojao samo jedinice čiji su većinski sastav činili etnički nenijemci.

Uostalom, ta razlika se može vidjeti i u načinu dodjele naziva jedinicama "SS"-a.

Divizije "SS"-a koje su bile sastavljene od etničkih Nijemaca, u nazivu su imale prefiks "SS" ispred odrednice vrste divizije.

Npr. 5. SS-Panzer-Division „Wiking“, 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division „Prinz Eugen“, 8. SS-Kavallerie-Division „Florian Geyer“, ili 12. SS-Panzer-Division „Hitlerjugend“.

Nasuprot tome, divizije "SS"-a koje su bile većinom sastavljene od etničkih nenijemaca, odrednicu "SS" su u nazivu divizije imale u genitivu.

Npr. 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1), 21. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg“ (albanische Nr. 1), 23. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Kama“ (kroatische Nr. 2), ili 33. Waffen-Grenadier-Division der SS „Charlemagne“.
Hehe, nemojte zaboraviti "Serbische freiwilligen Korps SS ", kojim je komandovao Kosta Musicki, inace Ljoticev zet. Treba i njih spomenuti da bi se ispoštovao nacionalni ključ i legitimno predstavljanje naroda, jer su i oni podpali pod direktnu njemačku komandu, Krili su to braća preko Drine ko zmija noge. Hajd što su kolaborirali sa Italijanima i Nijemcima i Ljotić i Nedić, pa Kosta Pećanac i Draža Mihajlović (hehe gerilac koji je spašavao američke pilote), ali da su služili u SS Korpusu, to je malo ko znao. Ja na to slučajno naletim kod istoričara Georg Steina.

Ne znam zašto se nerviram kad čitam postove ovog pod nickom "tetka 762". Izgleda mi prilično praznoglavo drnčav. Ništa nije o temi čitao na ovom forumu a sve zna. Na strani 62 sam objasnio sve o (ne)saradnji komande SS i NDH vlasti prilikom formiranja divizije. To što 13. Handžar divizija ima u zagradi (kro. 1) i što se Pavelić pominje u drugom djelu zakletve je najviše na šta su Nijemci pristali (iz viših političkih ciljeva). Sam Himmler je sa gadjenjem na to pristao.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1536 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 22/05/2021 01:20
Seawolf wrote: 21/05/2021 13:46
Emiremir33 wrote: 21/05/2021 13:08

Ovdje može svrstati i 7 SS Princ Eugen sastavljena od domaćih Švaba iz Banata folksdojčera
Ne. Namjerno je nisam naveo, jer sam pobrojao samo jedinice čiji su većinski sastav činili etnički nenijemci.

Uostalom, ta razlika se može vidjeti i u načinu dodjele naziva jedinicama "SS"-a.

Divizije "SS"-a koje su bile sastavljene od etničkih Nijemaca, u nazivu su imale prefiks "SS" ispred odrednice vrste divizije.

Npr. 5. SS-Panzer-Division „Wiking“, 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division „Prinz Eugen“, 8. SS-Kavallerie-Division „Florian Geyer“, ili 12. SS-Panzer-Division „Hitlerjugend“.

Nasuprot tome, divizije "SS"-a koje su bile većinom sastavljene od etničkih nenijemaca, odrednicu "SS" su u nazivu divizije imale u genitivu.

Npr. 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1), 21. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg“ (albanische Nr. 1), 23. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Kama“ (kroatische Nr. 2), ili 33. Waffen-Grenadier-Division der SS „Charlemagne“.
Hehe, nemojte zaboraviti "Serbische freiwilligen Korps SS ", kojim je komandovao Kosta Musicki, inace Ljoticev zet. Treba i njih spomenuti da bi se ispoštovao nacionalni ključ i legitimno predstavljanje naroda, jer su i oni podpali pod direktnu njemačku komandu, Krili su to braća preko Drine ko zmija noge. Hajd što su kolaborirali sa Italijanima i Nijemcima i Ljotić i Nedić, pa Kosta Pećanac i Draža Mihajlović (hehe gerilac koji je spašavao američke pilote), ali da su služili u SS Korpusu, to je malo ko znao. Ja na to slučajno naletim kod istoričara Georg Steina.

Ne znam zašto se nerviram kad čitam postove ovog pod nickom "tetka 762". Izgleda mi prilično praznoglavo drnčav. Ništa nije o temi čitao na ovom forumu a sve zna. Na strani 62 sam objasnio sve o (ne)saradnji komande SS i NDH vlasti prilikom formiranja divizije. To što 13. Handžar divizija ima u zagradi (kro. 1) i što se Pavelić pominje u drugom djelu zakletve je najviše na šta su Nijemci pristali (iz viših političkih ciljeva). Sam Himmler je sa gadjenjem na to pristao.
Čuj? Baš sa gađenjem? :roll: To što si ti objasnio niti znam niti me zanima da ti budem iskren. Ja imam svoje mišljenje zasnovano na iskazima i pričama pripadnika handžar divizije. Pokojni djed i kršteni kum su bili pripadnici divizije a znao sam još neke ljude i sigurno ću vjerovati njima što su pričali nego tebi na 62 strani. Ne znam iz kojih razloga mnogi handžar diviziju okreću, izvrću, lažu... Satraše se prikazati ljude kao neke autonomaše koji su bili protiv Pavelića i NDH što su čiste gluposti. Ja govorim za ljude koje sam osobno znao i slušao a bili su pripadnici divizije. Svi su bili za Pavelića i NDH. A bilo ih je, nisu bila samo dvojica. Toliko, pa ti čitaj koga hoćeš.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1537 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

George Lepre, stranica 27:

“It was immediately evident that both the SS and the Croatian government were intriguing to advance their own agendas during the recruiting drive. In dispute of course was division’s ethnic composition. Himmler’s desire that only Muslims would be used was made during the initial negotiations and had not changed. Croatian government officials, on the other hand, were wholeheartedly opposed to any action that could foster Muslim nationalist feeling. While maintaining an official veneer of support for the project, the Pavelic regime made surreptitious attempts to “sabotage” the recruiting effort.”

stranica 30:

“There was even a report that uniformed Ustasa members were going as far as removing the division’s recruiting placards in the middle of the night, when no one was allowed on the streets without special permission. Scheming Croatian officials were not the only obstacles the SS had to overcome during the campaign. The German Foreign Office was hardly pleased about Himmler’s dabbling in foreign affairs and envoy Kasche in particular was bitterly opposed to an all-Muslim division. Another German diplomat claimed that the Croatians possessed “neither the ideal nor the ability to solve its nationality problem”, and that Pavelic’s new state “could quite possibly be destroyed by Himmler’s patronage of the Muslim autonomy movement”.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1538 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Stranica 35: “In the end, Himmler himself visited Zagreb on 5 May and announced that men of all faiths would finally be accepted into the division, but with the stipulation that the rate of Catholics to Muslims “was not to exceed 1:10”. Eventually, some 2800 Catholics were inducted into the division, much to Himmler’s chagrin”.

Stranica 41, i dalje o regrutaciji: “These men, Braun wrote: arrived in clothing that was simply indescribable. When they received their new SS uniforms, they were overjoyed. This caused some problems, because their appearance in the new uniforms in (Zagreb) left such an impression that troops from Pavelic’s own bodyguard began to come in (seeking admission to the division), some even leaving their posts. Eventually, several Ustasa officers arrived to pick them up”.

:lol:
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1539 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

tetka762 wrote: 22/05/2021 02:00
janko_007 wrote: 22/05/2021 01:20
Seawolf wrote: 21/05/2021 13:46
Ne. Namjerno je nisam naveo, jer sam pobrojao samo jedinice čiji su većinski sastav činili etnički nenijemci.

Uostalom, ta razlika se može vidjeti i u načinu dodjele naziva jedinicama "SS"-a.

Divizije "SS"-a koje su bile sastavljene od etničkih Nijemaca, u nazivu su imale prefiks "SS" ispred odrednice vrste divizije.

Npr. 5. SS-Panzer-Division „Wiking“, 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division „Prinz Eugen“, 8. SS-Kavallerie-Division „Florian Geyer“, ili 12. SS-Panzer-Division „Hitlerjugend“.

Nasuprot tome, divizije "SS"-a koje su bile većinom sastavljene od etničkih nenijemaca, odrednicu "SS" su u nazivu divizije imale u genitivu.

Npr. 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1), 21. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg“ (albanische Nr. 1), 23. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Kama“ (kroatische Nr. 2), ili 33. Waffen-Grenadier-Division der SS „Charlemagne“.
Hehe, nemojte zaboraviti "Serbische freiwilligen Korps SS ", kojim je komandovao Kosta Musicki, inace Ljoticev zet. Treba i njih spomenuti da bi se ispoštovao nacionalni ključ i legitimno predstavljanje naroda, jer su i oni podpali pod direktnu njemačku komandu, Krili su to braća preko Drine ko zmija noge. Hajd što su kolaborirali sa Italijanima i Nijemcima i Ljotić i Nedić, pa Kosta Pećanac i Draža Mihajlović (hehe gerilac koji je spašavao američke pilote), ali da su služili u SS Korpusu, to je malo ko znao. Ja na to slučajno naletim kod istoričara Georg Steina.

Ne znam zašto se nerviram kad čitam postove ovog pod nickom "tetka 762". Izgleda mi prilično praznoglavo drnčav. Ništa nije o temi čitao na ovom forumu a sve zna. Na strani 62 sam objasnio sve o (ne)saradnji komande SS i NDH vlasti prilikom formiranja divizije. To što 13. Handžar divizija ima u zagradi (kro. 1) i što se Pavelić pominje u drugom djelu zakletve je najviše na šta su Nijemci pristali (iz viših političkih ciljeva). Sam Himmler je sa gadjenjem na to pristao.
Čuj? Baš sa gađenjem? :roll: To što si ti objasnio niti znam niti me zanima da ti budem iskren. Ja imam svoje mišljenje zasnovano na iskazima i pričama pripadnika handžar divizije. Pokojni djed i kršteni kum su bili pripadnici divizije a znao sam još neke ljude i sigurno ću vjerovati njima što su pričali nego tebi na 62 strani. Ne znam iz kojih razloga mnogi handžar diviziju okreću, izvrću, lažu... Satraše se prikazati ljude kao neke autonomaše koji su bili protiv Pavelića i NDH što su čiste gluposti. Ja govorim za ljude koje sam osobno znao i slušao a bili su pripadnici divizije. Svi su bili za Pavelića i NDH. A bilo ih je, nisu bila samo dvojica. Toliko, pa ti čitaj koga hoćeš.
Image

Jedan dukument na tvom jeziku koji govori koliko su se "tvoji" protivili formiranju ove divizije. Medjutim , dokumenti nisu tebi nikakav dokaz, nego ti je rekla-kazala važnije. Tvoj pokojni djed i njegov krsteni kum su ti sigurno pricali da su se kao pripadnici Handžar divizije borili i na Staljingradu. Niko ovdje ne govori da su se pripadnici Handžar divizije borili protiv NDH i Pavelića, nego da su bili jedna SS divizija koja je bila pod komandom Nijemaca, a vrhovni zapovjednik SS je bio Himmler. Kad je u pitanju Himmler, on u početku nije htio ni da čuje da u sastav Handžar divizije udju Hrvati i tak kad se formacijski nije dobrovoljno javilo 26 000 bosanskih muslimana (Bošnjaka) silom prilika je u diviziju uvršteno 2 000 Hrvata(katolika). Ako je i bio neznatan broj Hrvata u toj diviziji, komandni kadar(oficiri)su uglavnom bili ili Nijemci ili folksdojčeri koji su bili prekomandovani iz 7. SS Prinz Eugen. Tako da tvoj Pavelić njima nije mogao ali ništa narediti, čak ni pod prozor pljunuti jer bi ga odmah uhapsili. Malo sam ti uprostio činjenično stanje tj jest spustio se na tvoj intelektualni nivo da to bolje razumiš. Neću ni pokušati da ti objasnim zašto je Himmler izričito htio da napravi jednu SS diviziju isključivo od bosanskih muslimana, jer ti to sigurno nećeš razumjeti. Medjutim , nisi ti zato kriv
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1540 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Moze i malo kasnije, kad je divizija vec uveliko u Bosni. Stranica 172: “It is clear that through this directive, Sauberzweig foresaw his division taking complete control of the region. His mandate sought to turn northeastern Bosnia into an SS vassal state, and this infuriated the Pavelic regime. Envoy Kasche wrote that “the division has taken a highly political step in attempting to impose a special administration in the Brcko-Tuzla-Bijeljina area, while rejecting Croatian sovereignty.”


Ali toliko o tome. Izgleda da je neciji dida bjezao iz “Pavelicevog Tjelesnog Sdruga” u Handzar zbog dobre uniforme i plate pa je poslije zaboravio ko je i cemu bio lojalan.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1541 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

janko_007 wrote: 22/05/2021 01:20 Hehe, nemojte zaboraviti "Serbische freiwilligen Korps SS ", kojim je komandovao Kosta Musicki, inace Ljoticev zet. Treba i njih spomenuti da bi se ispoštovao nacionalni ključ i legitimno predstavljanje naroda, jer su i oni podpali pod direktnu njemačku komandu, Krili su to braća preko Drine ko zmija noge. Hajd što su kolaborirali sa Italijanima i Nijemcima i Ljotić i Nedić, pa Kosta Pećanac i Draža Mihajlović (hehe gerilac koji je spašavao američke pilote), ali da su služili u SS Korpusu, to je malo ko znao. Ja na to slučajno naletim kod istoričara Georg Steina.

Ne znam zašto se nerviram kad čitam postove ovog pod nickom "tetka 762". Izgleda mi prilično praznoglavo drnčav. Ništa nije o temi čitao na ovom forumu a sve zna. Na strani 62 sam objasnio sve o (ne)saradnji komande SS i NDH vlasti prilikom formiranja divizije. To što 13. Handžar divizija ima u zagradi (kro. 1) i što se Pavelić pominje u drugom djelu zakletve je najviše na šta su Nijemci pristali (iz viših političkih ciljeva). Sam Himmler je sa gadjenjem na to pristao.
Srpski Dobrovoljacki Korpus je u Novembru 1944 prebacen zvanicno pod SS, ali nisu nikad dobili uniforme i obiljezja od istih, tako da ih vecina istoricara sa pravom poredi sa Kozackim SS Korpusom koji je zaveden u Waffen-SS u Martu 1945 ako se ne varam, nesto napola puta izmedju divizija poput Galicije i Handzara, i obicnih kvislinga. U svakom slucaju su bili srpska verzija nacista i antikomunista bez obzira sto im je zakletva i lojalnost bila prema kralju Petru. Ako te Njemci naoruzaju i gurnu u borbu protiv Partizana i Cetnika, onda tu nema puno dvojbe na cijoj si strani. Pecancevi su bili potpuno lojalni Njemcima isto tako dok kod Draze nije bilo reda, neki do kraja protiv Nijemaca, neki i sa jednim i sa drugim, a treci su surovali i sa Ustasama gdje je trebalo.

Zanimljivo je da je Dragi Jovanovic, visoki policijski sluzbenik u Nedicevoj administraciji, obecavao Njemcima 1941-1942 stvaranje dvije srpske dobrovoljacke SS divizije (jedna koja bi isla na Rusiju a druga u Afriku) ali od toga nije bilo nista. Ni politicke podrske, ni dovoljno dobrovoljaca, a ni sam Hitler nije vjerovao Srbima nakon Martovskog puca. O tome na kraju krajeva pise i Neubacher u svojoj autobiografiji.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1542 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

HWsince93 wrote: 22/05/2021 03:19 Moze i malo kasnije, kad je divizija vec uveliko u Bosni. Stranica 172: “It is clear that through this directive, Sauberzweig foresaw his division taking complete control of the region. His mandate sought to turn northeastern Bosnia into an SS vassal state, and this infuriated the Pavelic regime. Envoy Kasche wrote that “the division has taken a highly political step in attempting to impose a special administration in the Brcko-Tuzla-Bijeljina area, while rejecting Croatian sovereignty.”


Ali toliko o tome. Izgleda da je neciji dida bjezao iz “Pavelicevog Tjelesnog Sdruga” u Handzar zbog dobre uniforme i plate pa je poslije zaboravio ko je i cemu bio lojalan.
Tacno tako. Stari dobri George Lepre. Ubo u sridu. Imao sam sreću da lično korespondiram i sa njim i sa Zvonimirom Bernwaldom. Zvone je umro, nažalost prije dvije godine u Nesselwangu u Bajernu u staračkom domu u 94 godini života (neko je pitao na forumu kad je umro), Lepre živi u New Yorku a ne u Kanadi. Zvoneta sam posjetio neposredno pred njegovu smrt. I u takvoj starosti se svih detalja sjećao i pred samu smrt uspio svoju prvu knjigu prevesti na bosanski jezik i neznatno prosiriti njemačku verziju knjige
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1543 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 22/05/2021 03:15
tetka762 wrote: 22/05/2021 02:00
janko_007 wrote: 22/05/2021 01:20

Hehe, nemojte zaboraviti "Serbische freiwilligen Korps SS ", kojim je komandovao Kosta Musicki, inace Ljoticev zet. Treba i njih spomenuti da bi se ispoštovao nacionalni ključ i legitimno predstavljanje naroda, jer su i oni podpali pod direktnu njemačku komandu, Krili su to braća preko Drine ko zmija noge. Hajd što su kolaborirali sa Italijanima i Nijemcima i Ljotić i Nedić, pa Kosta Pećanac i Draža Mihajlović (hehe gerilac koji je spašavao američke pilote), ali da su služili u SS Korpusu, to je malo ko znao. Ja na to slučajno naletim kod istoričara Georg Steina.

Ne znam zašto se nerviram kad čitam postove ovog pod nickom "tetka 762". Izgleda mi prilično praznoglavo drnčav. Ništa nije o temi čitao na ovom forumu a sve zna. Na strani 62 sam objasnio sve o (ne)saradnji komande SS i NDH vlasti prilikom formiranja divizije. To što 13. Handžar divizija ima u zagradi (kro. 1) i što se Pavelić pominje u drugom djelu zakletve je najviše na šta su Nijemci pristali (iz viših političkih ciljeva). Sam Himmler je sa gadjenjem na to pristao.
Čuj? Baš sa gađenjem? :roll: To što si ti objasnio niti znam niti me zanima da ti budem iskren. Ja imam svoje mišljenje zasnovano na iskazima i pričama pripadnika handžar divizije. Pokojni djed i kršteni kum su bili pripadnici divizije a znao sam još neke ljude i sigurno ću vjerovati njima što su pričali nego tebi na 62 strani. Ne znam iz kojih razloga mnogi handžar diviziju okreću, izvrću, lažu... Satraše se prikazati ljude kao neke autonomaše koji su bili protiv Pavelića i NDH što su čiste gluposti. Ja govorim za ljude koje sam osobno znao i slušao a bili su pripadnici divizije. Svi su bili za Pavelića i NDH. A bilo ih je, nisu bila samo dvojica. Toliko, pa ti čitaj koga hoćeš.
Image

Jedan dukument na tvom jeziku koji govori koliko su se "tvoji" protivili formiranju ove divizije. Medjutim , dokumenti nisu tebi nikakav dokaz, nego ti je rekla-kazala važnije. Tvoj pokojni djed i njegov krsteni kum su ti sigurno pricali da su se kao pripadnici Handžar divizije borili i na Staljingradu. Niko ovdje ne govori da su se pripadnici Handžar divizije borili protiv NDH i Pavelića, nego da su bili jedna SS divizija koja je bila pod komandom Nijemaca, a vrhovni zapovjednik SS je bio Himmler. Kad je u pitanju Himmler, on u početku nije htio ni da čuje da u sastav Handžar divizije udju Hrvati i tak kad se formacijski nije dobrovoljno javilo 26 000 bosanskih muslimana (Bošnjaka) silom prilika je u diviziju uvršteno 2 000 Hrvata(katolika). Ako je i bio neznatan broj Hrvata u toj diviziji, komandni kadar(oficiri)su uglavnom bili ili Nijemci ili folksdojčeri koji su bili prekomandovani iz 7. SS Prinz Eugen. Tako da tvoj Pavelić njima nije mogao ali ništa narediti, čak ni pod prozor pljunuti jer bi ga odmah uhapsili. Malo sam ti uprostio činjenično stanje tj jest spustio se na tvoj intelektualni nivo da to bolje razumiš. Neću ni pokušati da ti objasnim zašto je Himmler izričito htio da napravi jednu SS diviziju isključivo od bosanskih muslimana, jer ti to sigurno nećeš razumjeti. Medjutim , nisi ti zato kriv
Ja nigdje nisam rekao da handžar divizija nije bila pod Himmlerom i Nijemcima. Ja samo kažem da nisu bili nikakvi autonomaši kako se ovdje provlači, niti da su bili protiv Pavelića i NDH kako neki ovdje govore. To je to. Vidiš moj djeda je Hrvat iz Posavine i pristupio je diviziji na samom početku kao i drugi Hrvati Katolici tako da ti ta priča o Himmleru i neprimanju Hrvata Katolika na početku ne drži vodu. Isto tako znam da su neke Ustaše iz Crne Legije premješteni u diviziju nakon što su izbili na Drinu. Znači ne da su Ustaše sabotirali već su pomagali diviziju pa je tako jedna ili više satnija Crne Legije iz istočne Bosne pripojena diviziji da je popuni. Ti ovo sigurno nećeš razumjeti međutim nisam ti za to ja kriv.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1544 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

HWsince93 wrote: 22/05/2021 03:19 Moze i malo kasnije, kad je divizija vec uveliko u Bosni. Stranica 172: “It is clear that through this directive, Sauberzweig foresaw his division taking complete control of the region. His mandate sought to turn northeastern Bosnia into an SS vassal state, and this infuriated the Pavelic regime. Envoy Kasche wrote that “the division has taken a highly political step in attempting to impose a special administration in the Brcko-Tuzla-Bijeljina area, while rejecting Croatian sovereignty.”


Ali toliko o tome. Izgleda da je neciji dida bjezao iz “Pavelicevog Tjelesnog Sdruga” u Handzar zbog dobre uniforme i plate pa je poslije zaboravio ko je i cemu bio lojalan.
Djeda mi je od prvog dana pa do Austrije 1945 bio u handžar diviziji. Vjerujem više njemu nego tome Georgeu. Ti čitaj, ja sam imao privilegiju slušati :thumbup:
User avatar
tovarish
Posts: 3507
Joined: 26/05/2008 23:57

#1545 Re: Handzar divizija

Post by tovarish »

Ustah ja, ustaše i neki na ovoj temi!
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1546 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

tetka762 wrote: 22/05/2021 06:28
Ja nigdje nisam rekao da handžar divizija nije bila pod Himmlerom i Nijemcima. Ja samo kažem da nisu bili nikakvi autonomaši kako se ovdje provlači, niti da su bili protiv Pavelića i NDH kako neki ovdje govore. To je to. Vidiš moj djeda je Hrvat iz Posavine i pristupio je diviziji na samom početku kao i drugi Hrvati Katolici tako da ti ta priča o Himmleru i neprimanju Hrvata Katolika na početku ne drži vodu. Isto tako znam da su neke Ustaše iz Crne Legije premješteni u diviziju nakon što su izbili na Drinu. Znači ne da su Ustaše sabotirali već su pomagali diviziju pa je tako jedna ili više satnija Crne Legije iz istočne Bosne pripojena diviziji da je popuni. Ti ovo sigurno nećeš razumjeti međutim nisam ti za to ja kriv.
eto vidiš, kao što sam i u početku napisao. Niti šta čitaš, niti te to interesuje, niti kome osim tvog dida vjeruješ. Nego, hajde da ponovimo gradivo. 13. Freiwillige Gebirgsdivision SS nazvanu Handschar nije stvorio Pavelić nego je Hitlerovom naredbom od 10. Februara 1943. na inicijativu Heinrich Himmlera. Himmler je to sugerisao Hitleru, nakon što je nekoliko bošnjačkih predstavnika krupnog kapitala , te uglednih gradjana , predstavnika tzv Autonomaša, 01. Novembra 1942. poslalo jedan Memorandum Adolfu Hitleru u kojem opisuju teško stanje bosanskih muslimana, koji su u istočnoj Bosni bili izloženi teroru, protjerivanju pa i genocidu od strane četnika, te da vlasti NDH ne čine ništa da spasi nevini narod istočne Bosne. Ta grupa Autonimaša se pored toga zalagala i za to da se Bosna i Hercegovina izdvoji iz NDH i direktno priključi Trećem Rajhu. Handžar divizija je trebala da bude jezgro oružanih snaga te buduće države. Našli su i nekoga ko će lobirati kod Nijemaca a to je bio El Huseini, bivši jerusalemski muftija koji je u Berlinu uživao Hitlerovo gostoprimstvo i bio ubjedjeni antisemit i borio se čitav svoj život protiv ideje stvaranja države Izrael na tlu Palestine. Tu ideju stvaranja jevrejske države su svesrdno pomagali Britanci. Heinrih Himmler je poslije Hitlerovog poraza na Staljingradu pokušavao na sve načine da proširi njemački uticaj na arapski svijet jer im je nužno trebala arapska nafta da bi se rat nastavio. I tako je Himmleru dobro došla ta inicijativa da se formira jredna bošnjačka SS divizija koja bi bila most u spajanju Trećeh Rajha i arapskog svijeta. Himmler je Hitlera, Austrijanca podsjetio na hrabre Bočnjake i bošnjačke regimente koje su vjerno služile Austrougarskoj. Kada je Himmler ubijedio Hitlera, ostalo je sve bilo tehničko pitanje. NDH vlasti pa i Pavelić su znali za te ideje stvaranja nezavisne BIH pa su na sve načine kočili i otežavali regrutaciju . Naravno da im to ništa nije pomoglo. Himmler je , želeći se dodvoriti Arapima, po svaku cijenu htio napraviti diviziju isključivo od bosanskih muslimana(Bošnjaka)i nije htio ni da čuje za neke Htrvate. SS Divizija formacijski broji 26 000 vojnika. Sredinom 1943 godine je bilo nemoguće dobrovoljno sakupiti toliki broj Bošnjaka, pa je Himmler protiv svoje volje u diviziju uključio i 2 000 Hrvata katolika, medju kojim je bio i tvoj did.
Vjerovatno ti je djed dobrovoljac pričao i kad i gdje se prijavio u kojoj regimenti je sluzio(bile dvije 27. i 28. regimenta i jedan 13. Artiljerijski puk) i gdje je bio rasporedjen u kojim mjestima itd. Ako se predao u Austriji, kako je dotle dogurao. Ja sam, za razliku od tebe intervjuisao na desetine bivših boraca Handzar divizije, od koji su polovina bili Nijemci oficiri u toj diviziji. Znači napiši nam svoje iskustvo , tj djedovo iskustvo i vrijeme provedeno u Handžar diviziji i pomozi ovom forumu da se rasvjetli ta divizija i njena uloga u drugom svjetskom ratu i prestani mantrati jednu te istu priču o Paveliću i Crnoj Legiji koji nemaju ama nikakve veze sa 13. Handžar divizijom
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1547 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 22/05/2021 12:40
tetka762 wrote: 22/05/2021 06:28
Ja nigdje nisam rekao da handžar divizija nije bila pod Himmlerom i Nijemcima. Ja samo kažem da nisu bili nikakvi autonomaši kako se ovdje provlači, niti da su bili protiv Pavelića i NDH kako neki ovdje govore. To je to. Vidiš moj djeda je Hrvat iz Posavine i pristupio je diviziji na samom početku kao i drugi Hrvati Katolici tako da ti ta priča o Himmleru i neprimanju Hrvata Katolika na početku ne drži vodu. Isto tako znam da su neke Ustaše iz Crne Legije premješteni u diviziju nakon što su izbili na Drinu. Znači ne da su Ustaše sabotirali već su pomagali diviziju pa je tako jedna ili više satnija Crne Legije iz istočne Bosne pripojena diviziji da je popuni. Ti ovo sigurno nećeš razumjeti međutim nisam ti za to ja kriv.
eto vidiš, kao što sam i u početku napisao. Niti šta čitaš, niti te to interesuje, niti kome osim tvog dida vjeruješ. Nego, hajde da ponovimo gradivo. 13. Freiwillige Gebirgsdivision SS nazvanu Handschar nije stvorio Pavelić nego je Hitlerovom naredbom od 10. Februara 1943. na inicijativu Heinrich Himmlera. Himmler je to sugerisao Hitleru, nakon što je nekoliko bošnjačkih predstavnika krupnog kapitala , te uglednih gradjana , predstavnika tzv Autonomaša, 01. Novembra 1942. poslalo jedan Memorandum Adolfu Hitleru u kojem opisuju teško stanje bosanskih muslimana, koji su u istočnoj Bosni bili izloženi teroru, protjerivanju pa i genocidu od strane četnika, te da vlasti NDH ne čine ništa da spasi nevini narod istočne Bosne. Ta grupa Autonimaša se pored toga zalagala i za to da se Bosna i Hercegovina izdvoji iz NDH i direktno priključi Trećem Rajhu. Handžar divizija je trebala da bude jezgro oružanih snaga te buduće države. Našli su i nekoga ko će lobirati kod Nijemaca a to je bio El Huseini, bivši jerusalemski muftija koji je u Berlinu uživao Hitlerovo gostoprimstvo i bio ubjedjeni antisemit i borio se čitav svoj život protiv ideje stvaranja države Izrael na tlu Palestine. Tu ideju stvaranja jevrejske države su svesrdno pomagali Britanci. Heinrih Himmler je poslije Hitlerovog poraza na Staljingradu pokušavao na sve načine da proširi njemački uticaj na arapski svijet jer im je nužno trebala arapska nafta da bi se rat nastavio. I tako je Himmleru dobro došla ta inicijativa da se formira jredna bošnjačka SS divizija koja bi bila most u spajanju Trećeh Rajha i arapskog svijeta. Himmler je Hitlera, Austrijanca podsjetio na hrabre Bočnjake i bošnjačke regimente koje su vjerno služile Austrougarskoj. Kada je Himmler ubijedio Hitlera, ostalo je sve bilo tehničko pitanje. NDH vlasti pa i Pavelić su znali za te ideje stvaranja nezavisne BIH pa su na sve načine kočili i otežavali regrutaciju . Naravno da im to ništa nije pomoglo. Himmler je , želeći se dodvoriti Arapima, po svaku cijenu htio napraviti diviziju isključivo od bosanskih muslimana(Bošnjaka)i nije htio ni da čuje za neke Htrvate. SS Divizija formacijski broji 26 000 vojnika. Sredinom 1943 godine je bilo nemoguće dobrovoljno sakupiti toliki broj Bošnjaka, pa je Himmler protiv svoje volje u diviziju uključio i 2 000 Hrvata katolika, medju kojim je bio i tvoj did.
Vjerovatno ti je djed dobrovoljac pričao i kad i gdje se prijavio u kojoj regimenti je sluzio(bile dvije 27. i 28. regimenta i jedan 13. Artiljerijski puk) i gdje je bio rasporedjen u kojim mjestima itd. Ako se predao u Austriji, kako je dotle dogurao. Ja sam, za razliku od tebe intervjuisao na desetine bivših boraca Handzar divizije, od koji su polovina bili Nijemci oficiri u toj diviziji. Znači napiši nam svoje iskustvo , tj djedovo iskustvo i vrijeme provedeno u Handžar diviziji i pomozi ovom forumu da se rasvjetli ta divizija i njena uloga u drugom svjetskom ratu i prestani mantrati jednu te istu priču o Paveliću i Crnoj Legiji koji nemaju ama nikakve veze sa 13. Handžar divizijom
Da prestanem mantrati? Jankec nemoj mi ti utvrđivati gradivo života ti jer ja nigdje nisam rekao da je handžar diviziju stvorio Pavelić već da su zakletvu položili u Zagrebu pred Pavelićem, i to ovom Bošku bombašu koji me je pitao. I rekao sam da nisu bili protiv ni Pavelića ni NDH. Što se tiče moga djeda, on je u handžaru od prvoga dana a handžar divizija nikada nije imala 26 tisuća vojnika. Svaka tebi čast što si intervjuisao na desetine bivših pripadnika, ja sam realno znao 20ak i govorim ono što ja znam a što se tiče Crne Legije, pa da si malo bolje upoznat znao bi da su popunili diviziju. I kakvu priču to ja mantram o Paveliću? Šta se ima rasvjetljivati toliko o handžar diviziji? Djed mi se predao englezima u Austriji, povlačio se sa vojskom, već početkom 1945 divizija se takoreći raspala, više je bilo Nijemaca nego Hrvata. Većina su preko Italije otišli za Venezuelu, Siriju, Australiju i Novi Zeland. Imaju veze i Pavelić i Crna Legija sa handžarom. Ti kažeš da nemaju, ok. Daj mi onda objasni zašto su se zakleli pred njim na vjernost njemu i NDH? Zašto je Crna Legija popunila diviziju? Ti ne znaš pa ti možda izgleda da nemaju veze ali tu ti ne mogu pomoći. Jeste, pričao mi je djed a i otac, a i slušao sam druge jer sam takoreći svakodnevno bio u dodiru sa pripadnicima divizije do svoje 11 godine i svi su oni bili i za Pavelića i za NDH. Tebi što nešto ovdje ne štima i što te nešto žulja, šta ću ti ja.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1548 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

janko_007 wrote: 22/05/2021 12:40
tetka762 wrote: 22/05/2021 06:28
Ja nigdje nisam rekao da handžar divizija nije bila pod Himmlerom i Nijemcima. Ja samo kažem da nisu bili nikakvi autonomaši kako se ovdje provlači, niti da su bili protiv Pavelića i NDH kako neki ovdje govore. To je to. Vidiš moj djeda je Hrvat iz Posavine i pristupio je diviziji na samom početku kao i drugi Hrvati Katolici tako da ti ta priča o Himmleru i neprimanju Hrvata Katolika na početku ne drži vodu. Isto tako znam da su neke Ustaše iz Crne Legije premješteni u diviziju nakon što su izbili na Drinu. Znači ne da su Ustaše sabotirali već su pomagali diviziju pa je tako jedna ili više satnija Crne Legije iz istočne Bosne pripojena diviziji da je popuni. Ti ovo sigurno nećeš razumjeti međutim nisam ti za to ja kriv.
eto vidiš, kao što sam i u početku napisao. Niti šta čitaš, niti te to interesuje, niti kome osim tvog dida vjeruješ. Nego, hajde da ponovimo gradivo. 13. Freiwillige Gebirgsdivision SS nazvanu Handschar nije stvorio Pavelić nego je Hitlerovom naredbom od 10. Februara 1943. na inicijativu Heinrich Himmlera. Himmler je to sugerisao Hitleru, nakon što je nekoliko bošnjačkih predstavnika krupnog kapitala , te uglednih gradjana , predstavnika tzv Autonomaša, 01. Novembra 1942. poslalo jedan Memorandum Adolfu Hitleru u kojem opisuju teško stanje bosanskih muslimana, koji su u istočnoj Bosni bili izloženi teroru, protjerivanju pa i genocidu od strane četnika, te da vlasti NDH ne čine ništa da spasi nevini narod istočne Bosne. Ta grupa Autonimaša se pored toga zalagala i za to da se Bosna i Hercegovina izdvoji iz NDH i direktno priključi Trećem Rajhu. Handžar divizija je trebala da bude jezgro oružanih snaga te buduće države. Našli su i nekoga ko će lobirati kod Nijemaca a to je bio El Huseini, bivši jerusalemski muftija koji je u Berlinu uživao Hitlerovo gostoprimstvo i bio ubjedjeni antisemit i borio se čitav svoj život protiv ideje stvaranja države Izrael na tlu Palestine. Tu ideju stvaranja jevrejske države su svesrdno pomagali Britanci. Heinrih Himmler je poslije Hitlerovog poraza na Staljingradu pokušavao na sve načine da proširi njemački uticaj na arapski svijet jer im je nužno trebala arapska nafta da bi se rat nastavio. I tako je Himmleru dobro došla ta inicijativa da se formira jredna bošnjačka SS divizija koja bi bila most u spajanju Trećeh Rajha i arapskog svijeta. Himmler je Hitlera, Austrijanca podsjetio na hrabre Bočnjake i bošnjačke regimente koje su vjerno služile Austrougarskoj. Kada je Himmler ubijedio Hitlera, ostalo je sve bilo tehničko pitanje. NDH vlasti pa i Pavelić su znali za te ideje stvaranja nezavisne BIH pa su na sve načine kočili i otežavali regrutaciju . Naravno da im to ništa nije pomoglo. Himmler je , želeći se dodvoriti Arapima, po svaku cijenu htio napraviti diviziju isključivo od bosanskih muslimana(Bošnjaka)i nije htio ni da čuje za neke Htrvate. SS Divizija formacijski broji 26 000 vojnika. Sredinom 1943 godine je bilo nemoguće dobrovoljno sakupiti toliki broj Bošnjaka, pa je Himmler protiv svoje volje u diviziju uključio i 2 000 Hrvata katolika, medju kojim je bio i tvoj did.
Vjerovatno ti je djed dobrovoljac pričao i kad i gdje se prijavio u kojoj regimenti je sluzio(bile dvije 27. i 28. regimenta i jedan 13. Artiljerijski puk) i gdje je bio rasporedjen u kojim mjestima itd. Ako se predao u Austriji, kako je dotle dogurao. Ja sam, za razliku od tebe intervjuisao na desetine bivših boraca Handzar divizije, od koji su polovina bili Nijemci oficiri u toj diviziji. Znači napiši nam svoje iskustvo , tj djedovo iskustvo i vrijeme provedeno u Handžar diviziji i pomozi ovom forumu da se rasvjetli ta divizija i njena uloga u drugom svjetskom ratu i prestani mantrati jednu te istu priču o Paveliću i Crnoj Legiji koji nemaju ama nikakve veze sa 13. Handžar divizijom
Zanima me uloga Jerusalemskog Muftije u stvaranju Handžar divizije?Da li je on dogovarao s Himlerom i ostalim glavešinama SS?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1549 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

tetka762 wrote: 22/05/2021 16:17
janko_007 wrote: 22/05/2021 12:40
tetka762 wrote: 22/05/2021 06:28
Ja nigdje nisam rekao da handžar divizija nije bila pod Himmlerom i Nijemcima. Ja samo kažem da nisu bili nikakvi autonomaši kako se ovdje provlači, niti da su bili protiv Pavelića i NDH kako neki ovdje govore. To je to. Vidiš moj djeda je Hrvat iz Posavine i pristupio je diviziji na samom početku kao i drugi Hrvati Katolici tako da ti ta priča o Himmleru i neprimanju Hrvata Katolika na početku ne drži vodu. Isto tako znam da su neke Ustaše iz Crne Legije premješteni u diviziju nakon što su izbili na Drinu. Znači ne da su Ustaše sabotirali već su pomagali diviziju pa je tako jedna ili više satnija Crne Legije iz istočne Bosne pripojena diviziji da je popuni. Ti ovo sigurno nećeš razumjeti međutim nisam ti za to ja kriv.
eto vidiš, kao što sam i u početku napisao. Niti šta čitaš, niti te to interesuje, niti kome osim tvog dida vjeruješ. Nego, hajde da ponovimo gradivo. 13. Freiwillige Gebirgsdivision SS nazvanu Handschar nije stvorio Pavelić nego je Hitlerovom naredbom od 10. Februara 1943. na inicijativu Heinrich Himmlera. Himmler je to sugerisao Hitleru, nakon što je nekoliko bošnjačkih predstavnika krupnog kapitala , te uglednih gradjana , predstavnika tzv Autonomaša, 01. Novembra 1942. poslalo jedan Memorandum Adolfu Hitleru u kojem opisuju teško stanje bosanskih muslimana, koji su u istočnoj Bosni bili izloženi teroru, protjerivanju pa i genocidu od strane četnika, te da vlasti NDH ne čine ništa da spasi nevini narod istočne Bosne. Ta grupa Autonimaša se pored toga zalagala i za to da se Bosna i Hercegovina izdvoji iz NDH i direktno priključi Trećem Rajhu. Handžar divizija je trebala da bude jezgro oružanih snaga te buduće države. Našli su i nekoga ko će lobirati kod Nijemaca a to je bio El Huseini, bivši jerusalemski muftija koji je u Berlinu uživao Hitlerovo gostoprimstvo i bio ubjedjeni antisemit i borio se čitav svoj život protiv ideje stvaranja države Izrael na tlu Palestine. Tu ideju stvaranja jevrejske države su svesrdno pomagali Britanci. Heinrih Himmler je poslije Hitlerovog poraza na Staljingradu pokušavao na sve načine da proširi njemački uticaj na arapski svijet jer im je nužno trebala arapska nafta da bi se rat nastavio. I tako je Himmleru dobro došla ta inicijativa da se formira jredna bošnjačka SS divizija koja bi bila most u spajanju Trećeh Rajha i arapskog svijeta. Himmler je Hitlera, Austrijanca podsjetio na hrabre Bočnjake i bošnjačke regimente koje su vjerno služile Austrougarskoj. Kada je Himmler ubijedio Hitlera, ostalo je sve bilo tehničko pitanje. NDH vlasti pa i Pavelić su znali za te ideje stvaranja nezavisne BIH pa su na sve načine kočili i otežavali regrutaciju . Naravno da im to ništa nije pomoglo. Himmler je , želeći se dodvoriti Arapima, po svaku cijenu htio napraviti diviziju isključivo od bosanskih muslimana(Bošnjaka)i nije htio ni da čuje za neke Htrvate. SS Divizija formacijski broji 26 000 vojnika. Sredinom 1943 godine je bilo nemoguće dobrovoljno sakupiti toliki broj Bošnjaka, pa je Himmler protiv svoje volje u diviziju uključio i 2 000 Hrvata katolika, medju kojim je bio i tvoj did.
Vjerovatno ti je djed dobrovoljac pričao i kad i gdje se prijavio u kojoj regimenti je sluzio(bile dvije 27. i 28. regimenta i jedan 13. Artiljerijski puk) i gdje je bio rasporedjen u kojim mjestima itd. Ako se predao u Austriji, kako je dotle dogurao. Ja sam, za razliku od tebe intervjuisao na desetine bivših boraca Handzar divizije, od koji su polovina bili Nijemci oficiri u toj diviziji. Znači napiši nam svoje iskustvo , tj djedovo iskustvo i vrijeme provedeno u Handžar diviziji i pomozi ovom forumu da se rasvjetli ta divizija i njena uloga u drugom svjetskom ratu i prestani mantrati jednu te istu priču o Paveliću i Crnoj Legiji koji nemaju ama nikakve veze sa 13. Handžar divizijom
Da prestanem mantrati? Jankec nemoj mi ti utvrđivati gradivo života ti jer ja nigdje nisam rekao da je handžar diviziju stvorio Pavelić već da su zakletvu položili u Zagrebu pred Pavelićem, i to ovom Bošku bombašu koji me je pitao. I rekao sam da nisu bili protiv ni Pavelića ni NDH. Što se tiče moga djeda, on je u handžaru od prvoga dana a handžar divizija nikada nije imala 26 tisuća vojnika. Svaka tebi čast što si intervjuisao na desetine bivših pripadnika, ja sam realno znao 20ak i govorim ono što ja znam a što se tiče Crne Legije, pa da si malo bolje upoznat znao bi da su popunili diviziju. I kakvu priču to ja mantram o Paveliću? Šta se ima rasvjetljivati toliko o handžar diviziji? Djed mi se predao englezima u Austriji, povlačio se sa vojskom, već početkom 1945 divizija se takoreći raspala, više je bilo Nijemaca nego Hrvata. Većina su preko Italije otišli za Venezuelu, Siriju, Australiju i Novi Zeland. Imaju veze i Pavelić i Crna Legija sa handžarom. Ti kažeš da nemaju, ok. Daj mi onda objasni zašto su se zakleli pred njim na vjernost njemu i NDH? Zašto je Crna Legija popunila diviziju? Ti ne znaš pa ti možda izgleda da nemaju veze ali tu ti ne mogu pomoći. Jeste, pričao mi je djed a i otac, a i slušao sam druge jer sam takoreći svakodnevno bio u dodiru sa pripadnicima divizije do svoje 11 godine i svi su oni bili i za Pavelića i za NDH. Tebi što nešto ovdje ne štima i što te nešto žulja, šta ću ti ja.
Mislim, šta da ti kažem. Beznadežan si slučaj. Sve onako ofrlje, čuo nešto , rekla-kazala, pričaju žene po brijačnicama i na kraju , pričao ti djed , otac, komšija.
Gotovo kompletna arhiva SS je u zadnjem momentu spašena, pošto su je Nijemci potopili u jednom jezeru blizu Berlina 1945 godine. Sva ta arhiva je pohranjena pa i mikrofilmovana i nalazi se u NARA arhivu u Vašingtonu (Nacionalni arhiv). Skoro cijelu arhivu 13. Handžar divizije posjedujem i ja, jer sam izučavao gotovo sve o toj diviziji. Ti toj arhivi ne vjeruješ. Ne vjeruješ Arhivi iz Arhiva Hrvatske. Ne vjeruješ ti nikome, a sve znaš. I šta čovjek da ti kaže. Da je divizija 02.Novembra 1944. rasformirana na mostu u Brčkom, jer je gotovo polovina Bošnjaka već dezertirala. Ko je htio ostati u Bosni, morao je predati oružje. Oni koji su se htjeli dalje boriti rasporedjeni su u borbenu grupu Handke (ime dobila po jednom njenom komadantu). Ta borbena grupa je pripojena Wehrmachtu i to Drugoj Panzer Armiji. Većinom su bili Nijemci, folksdočeri , ali i dosta naših ljudi. Kod Apatina su bili gotovo pregaženi od Crvene Armije, pa se u neredu povlače prema Blatnom jezeru u Madjarskoj gdje je već bio formiran tzv Margaretin prsten, tj neki improvizovani front protiv sovjetskog nadiranja, I tu su bili rasporedjeni u diviziju "Brandenburg" te ponovo razbijeni i u neredu se povlače prema Austriji, sa nadom da se predaju Britancima. U tome su na kraju i uspjeli i 07.maja 1945
su se u mjestu St Veith (Sveti Vid) u Koruškoj predali Britancima. Britanci su neke odmah predali partizanima( Bleiburg i Križni put), a većinu internirali u sabirni logor u Italiji u mjestu Rimini. Prije toga su bili razvrstani prema zemlji pripadnosti. Neki su se odmah na neki način dočepali Njemačke. Iz Riminija (gdje su uglavnom bili Bošnjaci) su vraćani transportom u Jugoslaviju. Mnogi su ipak izbjegli deportaciju, pa su se na različite načine raspršili po cijelom svijetu. One koji su deportovani u Jugoslaviju je čekala teška robija. Kad pričaš o samom formiranju divizije (regrutovanja) u ljeto 1943, a kažeš da ti je djed od početka bio u Handžaru, sigurno se niko iz Crne Legije nije mogao prijaviti jer je bilo striktno zabranjeno regrutovati ustaše u diviziju. Posle pobune u Villefranshe de Rouergue u Francuskoj 17. septembra 1943, Nijemci su organizovali drastičnu selekciju u diviziji. Preko 1 000 nepouzdanih je poslato u KZ Neuegamme i Saksenhauzen (Koncentracione logore), pa se morala izvršiti popuna novim regrutima i to više nije bilo na dobrovoljnoj bazi nego prisilna mobilizacija. Ako je tada koji ustaša iz Crne Legije uskočio u SS o tome nemam podataka, mada je moguće. Popunu Bošnjacima izvršiti je bila misaona imenica, jer se već pročulo šta se desilo sa pobunjenicima u Francuskoj, ali mi je poznato da su i u Zagrebu vršili racije i prisilno mobilisali one koji nisu imali vojni raspored. Ne shvatam ja tebe, šta tu meni ili tebi ima da štima. Najveća planetarna glupost, koja graniči sa bezumljem je ovdje na primjeru 13. Handžar divizije za nekog navijati i simpatisati jednu nacističku formaciju koja je k tome još i SS. Stoga meni pripisivati neku naklonost za pripadnike jedne nacističke organizacije i to SS koja je na Nirnberškom procesu proglašena zločinačkom, čiji zločini nikad ne zastarjevaju , može samo lud čovjek. Tebi bih pak preporučio da pročitaš ili pokušaš pročitati sve što je napisano po ovoj temi na prethodnim stranicama. Možda će ti stvari biti jasnije, jer ništa ne pada s neba. Sve oko stvaranja Handžar divizije ima svoju predistoriju. Handžar divizija je nastala samo zato što su to Nijemci htjeli. Bila je tipična njemačka SS divizija i ni po čemu se u vojnom smislu nije razlikovala od ostalih SS divizija.
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1550 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Šta svijet kaže na 13 ss?
Post Reply