Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#1826 Re: Handzar divizija

Post by oruzana_pobuna »

Woody wrote: 18/10/2021 10:29 Vršani - zločin 13. SS Handžar divizije:

https://www.youtube.com/watch?v=5lqCr4738f4&t=47s

@janko_007 , molim te za autentičnost ovog događaja. Hvala!
koja ti je tarifa na BIA spisku, posto radis ocito puno radno vrijeme :lol:

mislim ne derogiram ja da si ti bio mozda pripadnik ARBIH - al znam ih dosta kojima je ponudjeno para i para da svjedoce u cetnicku korist i srpsku stvar.....

slobodno ba - sve je na prodaju danas, obraz, cast, ljudskost a i portfolio - štajma veze....
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1827 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Woody wrote: 18/10/2021 10:29 Vršani - zločin 13. SS Handžar divizije:

https://www.youtube.com/watch?v=5lqCr4738f4&t=47s

@janko_007 , molim te za autentičnost ovog događaja. Hvala!
Woody,
da li si primjetio da je na tom spomeniku zvijezda petokraka, a ne casni krst. Ako ces citati onako kako bi trebao da citas, jasno je da je zlocin ucinjen najvjerovatnije , kao opomena i kao primjer drugima, sta ce im se desiti ukoliko i dalje budu saradjivali sa PARTIZANIMA. Zlocin znaci nije bio uperen protiv jedne nacionalne zajednice, ovdje srpske, nego protiv pruzanja podrske Narodnooslobodilackom pokretu. Kao drugi primjer cu ti prezentirati izvod iz Zemaljske komisije za istrazivanje ratnih zlocina okupatora i njegovih kvislinga. Pogledaj i uporedi.

Image

a da bi svima ovdje bilo jasno o cemu se tu radi i sa kime je sve Handzar divizija saradjivala , a protiv partizanskog pokreta najbolje pokazuje i ovaj izvod iz Zapisnika Komisije za istrazivanje ratnih zlocina okupatora

Image
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1828 Re: Handzar divizija

Post by Woody »

janko_007 wrote: 18/10/2021 13:00 Woody,
da li si primjetio da je na tom spomeniku zvijezda petokraka, a ne casni krst. Ako ces citati onako kako bi trebao da citas, jasno je da je zlocin ucinjen najvjerovatnije , kao opomena i kao primjer drugima, sta ce im se desiti ukoliko i dalje budu saradjivali sa PARTIZANIMA. Zlocin znaci nije bio uperen protiv jedne nacionalne zajednice, ovdje srpske, nego protiv pruzanja podrske Narodnooslobodilackom pokretu. Kao drugi primjer cu ti prezentirati izvod iz Zemaljske komisije za istrazivanje ratnih zlocina okupatora i njegovih kvislinga. Pogledaj i uporedi.

Image

a da bi svima ovdje bilo jasno o cemu se tu radi i sa kime je sve Handzar divizija saradjivala , a protiv partizanskog pokreta najbolje pokazuje i ovaj izvod iz Zapisnika Komisije za istrazivanje ratnih zlocina okupatora

Image
@janko_007 , hvala ti na (ne)odgovoru. Naravno da sam vidio petokraku na spomeniku, ali i ti znaš da je to tada bila "moda" 50/60/70/80-ih godina gdje su svi spomenici bili haman pa tipski: "nedužne žrtve fašističkog terora i domaćih izdajnika...", jerbo nije bilo baš "trendy" označavati mjesta pogubljenja vjerskim obilježjima.

Nejse, ovdje je priča o selu Vršani (kod Bijeljine), što se uklapa u ZO 13. SS HD-a, a očigledno je selo srpsko, pa je i logično da su pobijeni Srbi (kao biber po pilavu današnjim trendovima) i vjerovatno saradnici NOP-a (čime se danas baš i ne hvali). A ujedno ti i hvala na dokumentovanju zločina 13. SS HD-a nad bošnjačkim civilima, opet vjerovatno po istom "ključu".

Moje pitanje (koje, doduše nisam eksplicitno ni postavio) je bilo: Da li je zločin zaista počinila 13. SS HD, odn. da li je pobijeno 80+ civila?

Naravno, slažem se da zločin nije bio primarno usmjeren prema pripadnicima jednog naroda, pogotovo od strane vojne jedinice koja je imala "plodnu i uspješnu" saradnju sa lokalnim četnicima (namjerno ne pišem Mihajlovićevim četnicima/JVuO - jer toga nije bilo), ali činjenica je da su pobijeni Srbi, a što bi opet bilo spajanje "ugodnog sa korisnim" po tadašnjoj percepciji profila 13. SS HD-a.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1829 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

80 plus civila nema šanse. To selo dan danas nema vise od 100 ljudi.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1830 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Woody wrote: 18/10/2021 14:38

@janko_007 , hvala ti na (ne)odgovoru. Naravno da sam vidio petokraku na spomeniku, ali i ti znaš da je to tada bila "moda" 50/60/70/80-ih godina gdje su svi spomenici bili haman pa tipski: "nedužne žrtve fašističkog terora i domaćih izdajnika...", jerbo nije bilo baš "trendy" označavati mjesta pogubljenja vjerskim obilježjima.

Nejse, ovdje je priča o selu Vršani (kod Bijeljine), što se uklapa u ZO 13. SS HD-a, a očigledno je selo srpsko, pa je i logično da su pobijeni Srbi (kao biber po pilavu današnjim trendovima) i vjerovatno saradnici NOP-a (čime se danas baš i ne hvali). A ujedno ti i hvala na dokumentovanju zločina 13. SS HD-a nad bošnjačkim civilima, opet vjerovatno po istom "ključu".

Moje pitanje (koje, doduše nisam eksplicitno ni postavio) je bilo: Da li je zločin zaista počinila 13. SS HD, odn. da li je pobijeno 80+ civila?

Naravno, slažem se da zločin nije bio primarno usmjeren prema pripadnicima jednog naroda, pogotovo od strane vojne jedinice koja je imala "plodnu i uspješnu" saradnju sa lokalnim četnicima (namjerno ne pišem Mihajlovićevim četnicima/JVuO - jer toga nije bilo), ali činjenica je da su pobijeni Srbi, a što bi opet bilo spajanje "ugodnog sa korisnim" po tadašnjoj percepciji profila 13. SS HD-a.
Nisi mi postavio jasno pitanje. U istom Zapisniku navodi se i to selo i ja postiram ovdje sta je tu napisano,

Image, Image,

Nije tacno sto navodis da je 50/60/70/80 bila moda da se tako grobnice obiljezavaju i da casni krst nije dobrodosao na grobnicama. Mnoge grobnice sirom nam zajednicke drzave su bile oznacene i vjerskim znakovljem. Koliko sam dobro cuo u ovom tvom youtubu da je spomen kosturnica obiljezena 1986, (dok je Slobo uveliko nosao mosti cara Lazara sirom bivse nam zemlje) je imala nesto drugo za cilj. Sta se do tad cekalo? Procitaj dobro( uvecaj i vidi) sta pise na spomen ploci iz 1974. Onaj Micicev parastos, civilnim stradalnicima ali i borcima medju njima i partizanima komunistima je sigurno propagandni trik koristen u dnevnopoliticke svrhe. Ovaj izvjestaj komisije koji sam postirao je nastao odmah poslije rata i evidentno je da je izvrsen zlocin. Nisam siguran da bi posleratne vlasti zabranile podizanje spomenika , pogotovo sto tu ima i partizana i njihovih pomagaca. Zasto se toliko cekalo da se spomen ploca podigne nije mi jasno, ali zaista
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#1831 Re: Handzar divizija

Post by llull »

Spiritbreaker wrote: 18/10/2021 14:46 80 plus civila nema šanse. To selo dan danas nema vise od 100 ljudi.
635 po popisu iz 2013. 1991 je imalo vise nego duplo od ovog broja.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#1832 Re: Handzar divizija

Post by tovarish »

User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#1833 Re: Handzar divizija

Post by tovarish »

tovarish wrote: 10/06/2022 11:52 https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-saraj ... /220610035

Nova knjiga o Handžar diviziji.
Xavier Bougarel u knjizi o 13. SS Handžar diviziji pokazuje kako je većina muslimanskih vojnika bila nasilu regrutirana, a ostali su se prijavili kao dobrovoljci prije da bi mogli prehraniti svoje porodice a ne zbog bliskosti s nacionalsocijalizmom. Isto tako, pogoršanje materijalne situacije vojnika i njihovih porodica dijelom objašnjava – barem onoliko koliko i opći razvoj ratne situacije – masovna dezertiranja koja u jesen 1944. dovode i do raspada divizije. Ova knjiga je više socijalna nego politička ili vjerska historija 13. SS divizije.
Post Reply