Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#1801 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

@Spiritbreaker

Da. To je to, svaka cast. Ocigledno baratas svim podacima vezanim za temu, a ja nisam bio siguran ni da je Lepre ovo spominjao.
Neke stvari me podsjecaju na utoposticku mini-drzavu od Thomas Mora.

Sarajmena nisam shvatio sta kaze, ali nema veze.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1802 Re: Handzar divizija

Post by TouringBiker »

janko_007 wrote: 23/09/2021 16:17
Škobo Habu wrote: 23/09/2021 15:17
Iako smatram da je "Handžar" kvislinška vojna formacija, odnosno da su se njeni pripadnici našli na sasvim pogrešnoj strani historije, isto tako smatram da sama divizija, barem po pitanju zlodjela, nije u rangu popu divizije "Reich", "Prinz Eugen" i sličnih koje su bili dosta poznate po fanatizmu i ekstremizmu. Čak i smatram da je veliki dio muslimanskih mladića napuštao ustaške formacije upravo zbog uslova koje je pružala divizija, a daleko manje iz nekakvog uvjerenja. Mislim da su sa nacizmom, kao ideologijom, u tom djelu jedinu konekciju imali oni zapovjednici, mislim na muslimanski dio, koji su bili najbliže samoj komandi. Čisto sumnjam da je nekom od pripadnika "Handžara", koji je do tada živio na obroncima Majevice, Romanije ili Konjuha značio išta Adolf Hitler, Rudolf Hess, Himmler i slični.

Oni su dobacili do Avdage Hasića ili Ibrahima Pjanića, najviše.
Zaista ne bih da ulazim u nepotrebnu, sitnicavu polemiku oko nebitnih stvari i to po pitanju, da li je bosanskom seljaku sa obronaka Majevice bio bitan Hitler ili Himmler iako je sluzio u njegovoj formaciji i on ga je opremio i izdigao iznad prosjecnog vojnika sa tih prostora a uz to mu dao platu , kako njemu tako i njegovoj porodici. Takve nebitne polemike izadju na kraju na krupno, pa se i tema stavi pod katanac. Zaista nebitno za ovu temu, ali ne treba zaboraviti da je taj isti seljak bio na obuci u Francuskoj, pa onda u Njemackoj i da su se svojim ocima uvjerili kako izgleda savremeno obucena njemacka jedinica, posebno na obuci u Neuehameru i Goslaru.Tamo im u posjetu doleze navisi njemacki SS oficiri i komandni kadar, pocev Bergera, pa sve do Himmlera i na kraju i samog jerusalemskog muftije. Uzgred receno, Handzar divizija je duze vremena provela na obuci nego u aktivnoj borbi. Moje misljenje sam naveo jer sam stekao takav dojam u razgovoru sa bivsim pripadnicima divizije, pa i tim majevickim seljacima , koji su sluzili u diviziji. Ima na youtube djelova iz dokumentarnih filmova koje su radilele ZDF, ARTE, pa i HRT gdje ti isti seljaci pricaju u kameru, pa i tu osjetis kakvo su samopouzdanje i ponos imali sto su sluzili u toj vojsci. Ja nisam ni kod jednog od njih cuo, a ne manje od 20 sam ih saslusao da su nesto rekli i protiv Hitlera , niti protiv Himmlera, a pogotovo da su osjecali neko kajanje i da ne pominjem tu rijec katarzu. Umrli su svi i umrli su u uvjerenju da su se borili za pravu stvar. Pa i pored toga sto su izgubili rat i pored toga sto su vrsili razne zlocine. Ja niti ih pravdam, niti ih podrzavam, jer to nije moj izbor, zelim samo istorijski tacno prenijeti moje iskustvo . Moj stav dajem na kraju moje knjige da su oni bili jedna kvislinska formacija i da su se borili i ginuli za krivu stvar. To je zakljucak, a njihovo misljenje niti sam mogao promjeniti niti sam to htio, a cak i da sam to htio ne bi to kod tih staraca od preko 80 godina pilo puno vode, jer su oni prosli i sito i reseto i zloglasne logore za internaciju, a pogotovo jugoslovenske kazamate i robijanja, pa i pored svega toga nisu promjenili svoje misljenje. Napominjem, to je samo moje iskustvo koje sam imao iz razgovora sa njima. Naravno da svako ima pravo na drukcije misljenje.
Meni su najzanimljivije emisije gdje intervjuisu Bernwalda - on je jos ziv
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1803 Re: Handzar divizija

Post by TouringBiker »

janko_007 wrote: 24/09/2021 12:05
TouringBiker wrote: 24/09/2021 01:37 Iz knjige Roland KALTENEGGER-a "Totenkopf & Edelweiß"

Image

Image
Citao sam ovu knjigu i zaista me znao nasmijati. Partizanski pokret naziva srpskim pokretom (serbischen Volksbefreiungsbewegung N.O.R), prica o sukobu katolickih Hrvata i Muslimana, koji je tinjao. I na kraju vodje pobune naziva Hrvatima koji su predvodili 1 000 Muselmana u pobuni. Pa te fantasticne veze sa britanskom obavjestajnom sluzbom i francuskim pokretom otpora. Sve vrvi konspiracijama i teorijama zavjere, kao da je neki srbijanski kvaziistoricar tipa Djeretica. Ma na stranu njegov doprinos u izucavanju SS jedinica na globalnom nivou. O Handzar diviziji nema pojma ili barata iskrivljenim cinjenicama.
No veoma je zanimljivo citati faksimili izjave Halima Malkoca.

Zija Sulejmanpasic isto prenosi kako je Dzanic uspostavio veze sa francuskim pokretom otpora. Isto tako i Bernwald u svojoj knjizi
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1804 Re: Handzar divizija

Post by TouringBiker »

janko_007 wrote: 02/09/2021 19:35
hrasno wrote: 02/09/2021 15:49 Postoji li spisak vojnika iz handžar divizije ?
Postoji personalni arhiv u Berlinu. Naravno, ako trazis odredjenu osobu pod imenom i prezimenom, navedes jedinicu u kojoj je imenovani sluzio, a obavezno moras dokazati da si u srodstvu sa trazenim. Kao radoznali istrazivac neces sigurno dobiti nikakve podatke a kamoli spisak. Zamisli da je srpska strana u zadnjem ratu imala taj spisak. Koliko bi ih ostalo zivih, a svi bili preko osamdeset godina stari i svi odsluzili kaznu u titinim zatvorima. Ma ne bi zoru docekali. To su cinjenice. Znam za par slucajeva, gdje su po kratkom postupku rijesili zivota , neke koji su navodno bili u ustasama u drugom svjetskom ratu. Ko biva, stigla ih zasluzena kazna, a ti likovi,izvrsioci, obicno kriminalne proslosti, psihopate i sl. su kao neka produzena ruka pravde
Ja bih volio da preko tog arhiva pokusam doci do informacija o mom amidzi - bio je mobilizovan u Handzar i nestao u borbama u Ist. Bosni
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1805 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

TouringBiker wrote: 24/09/2021 21:28
janko_007 wrote: 23/09/2021 16:17
Zaista ne bih da ulazim u nepotrebnu, sitnicavu polemiku oko nebitnih stvari i to po pitanju, da li je bosanskom seljaku sa obronaka Majevice bio bitan Hitler ili Himmler iako je sluzio u njegovoj formaciji i on ga je opremio i izdigao iznad prosjecnog vojnika sa tih prostora a uz to mu dao platu , kako njemu tako i njegovoj porodici. Takve nebitne polemike izadju na kraju na krupno, pa se i tema stavi pod katanac. Zaista nebitno za ovu temu, ali ne treba zaboraviti da je taj isti seljak bio na obuci u Francuskoj, pa onda u Njemackoj i da su se svojim ocima uvjerili kako izgleda savremeno obucena njemacka jedinica, posebno na obuci u Neuehameru i Goslaru.Tamo im u posjetu doleze navisi njemacki SS oficiri i komandni kadar, pocev Bergera, pa sve do Himmlera i na kraju i samog jerusalemskog muftije. Uzgred receno, Handzar divizija je duze vremena provela na obuci nego u aktivnoj borbi. Moje misljenje sam naveo jer sam stekao takav dojam u razgovoru sa bivsim pripadnicima divizije, pa i tim majevickim seljacima , koji su sluzili u diviziji. Ima na youtube djelova iz dokumentarnih filmova koje su radilele ZDF, ARTE, pa i HRT gdje ti isti seljaci pricaju u kameru, pa i tu osjetis kakvo su samopouzdanje i ponos imali sto su sluzili u toj vojsci. Ja nisam ni kod jednog od njih cuo, a ne manje od 20 sam ih saslusao da su nesto rekli i protiv Hitlera , niti protiv Himmlera, a pogotovo da su osjecali neko kajanje i da ne pominjem tu rijec katarzu. Umrli su svi i umrli su u uvjerenju da su se borili za pravu stvar. Pa i pored toga sto su izgubili rat i pored toga sto su vrsili razne zlocine. Ja niti ih pravdam, niti ih podrzavam, jer to nije moj izbor, zelim samo istorijski tacno prenijeti moje iskustvo . Moj stav dajem na kraju moje knjige da su oni bili jedna kvislinska formacija i da su se borili i ginuli za krivu stvar. To je zakljucak, a njihovo misljenje niti sam mogao promjeniti niti sam to htio, a cak i da sam to htio ne bi to kod tih staraca od preko 80 godina pilo puno vode, jer su oni prosli i sito i reseto i zloglasne logore za internaciju, a pogotovo jugoslovenske kazamate i robijanja, pa i pored svega toga nisu promjenili svoje misljenje. Napominjem, to je samo moje iskustvo koje sam imao iz razgovora sa njima. Naravno da svako ima pravo na drukcije misljenje.
Meni su najzanimljivije emisije gdje intervjuisu Bernwalda - on je jos ziv
Umro je Zvonimir. Nije vise među zivima, pokoj mu dusi.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1806 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Piaty wrote: 24/09/2021 19:18 @Spiritbreaker

Da. To je to, svaka cast. Ocigledno baratas svim podacima vezanim za temu, a ja nisam bio siguran ni da je Lepre ovo spominjao.
Neke stvari me podsjecaju na utoposticku mini-drzavu od Thomas Mora.

Sarajmena nisam shvatio sta kaze, ali nema veze.
Pa imam i ja jedan ozbiljan rad napisan na ovu temu, nisam imao volje niti vremena da idem do knjige, ali sam sarađivao sa History magazinom oko nekih članaka, znam da mi je Preporod predlagao da napisemo ja i jedan lik jednu knjigu vezanu upravo za podrucje sjeveroistočne Bosne i borbeni put divizije, ali je to sve sa njihove strane bilo jalovo, sreca pa janko ne zivi u BiH, pa se ne mora susretati sa takvim stvarima u BiH.
Sto se tice mjera, ja sam ih kopirao iz svog rada, jer ih na BHSu skoro nigdje nema, one su zaista jedan svojevrsni raritet, i fkt bi se dalo razmisljati o tome na sta bi to sve licilo da je zazivjelo u praksi. Doduse s obzirom da je Sauberzweig bio Prus a ne Austrijanac, nase podneblje i njegove specificnosti su mu ocigledno bile i dalje nepoznanica, jer je dosta naivno usao u sve ovo.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1807 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Sarajmen wrote: 27/09/2021 10:47
janko_007 wrote: 02/09/2021 19:35 Zamisli da je srpska strana u zadnjem ratu imala taj spisak. Koliko bi ih ostalo zivih, a svi bili preko osamdeset godina stari i svi odsluzili kaznu u titinim zatvorima. Ma ne bi zoru docekali. To su cinjenice. Znam za par slucajeva, gdje su po kratkom postupku rijesili zivota , neke koji su navodno bili u ustasama u drugom svjetskom ratu. Ko biva, stigla ih zasluzena kazna, a ti likovi,izvrsioci, obicno kriminalne proslosti, psihopate i sl. su kao neka produzena ruka pravde
:thumbup:
Odlična paralela, spirala osvetnika iz onog vremena je morala da bude prisutna i u vremenima '90-tih, kada je opet bio nered tj ratno stanje.
Mislim da sam po pitanju arhiva čitao da ističe vremenski rok i za najčuvaniju arhivsku građu, to su one što se drže podalje od očiju javnosti i do 70 godina. Haman kada jedan generacija čovječanstva umre.
Last edited by janko_007 on 27/09/2021 16:03, edited 1 time in total.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1808 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

janko_007 wrote: 27/09/2021 15:55
Sarajmen wrote: 27/09/2021 10:47
:thumbup:
Odlična paralela, spirala osvetnika iz onog vremena je morala da bude prisutna i u vremenima '90-tih, kada je opet bio nered tj ratno stanje.
Mislim da sam po pitanju arhiva čitao da ističe vremenski rok i za najčuvaniju arhivsku građu, to su one što se drže podalje od očiju javnosti i do 70 godina. Haman kada jedan generacija čovječanstva umre.
Prije nego bih se upustio u nemogucu misiju trazenja svojih najmilijih u Personalnom arhivu u Berlinu, ja bih otisao na vojno groblje u Čeliću gdje su ukopani i pripadnici Handzar divizije. Pa bih se u tom kraju raspitao ima li jos nekih mjesnih grobalja. U personalnom arhivu , kao strani drzavljanin moras podnijeti neki dokument da si u srodstvu sa trazenim. Ja nisam nikoga trazio u tom arhivu(iako sam kao istoricar u cilju mog istrazivackog rada to mozda i mogao) medjutim negdje mi je Lepre napisao , a povodom Personalakten o Huseinu Djozi , da je nasao samo sturu informaciju i bas nista povjerljivo o njemu. Doduse Djozinih fotografija je nasao u izobilju.
Da napomenem jos nesto, a tice se knjiga Zvonimira Bernwalda, jedna je na njemackom jeziku iz 2012 godine od izdavaca Ares Verlag i zove se Muslime in der Waffen-SS, druga je iz 2018 godine u izdanju Monos iz Gracanice pisana na bosanskom jeziku pod nazivom Povijest divizije "Handzar"

Image Image

i da te dvije knjige nisu iste. U knjizi na njemackom Bernwald se uhvatio u kostac sa regionalnom istorijom i koja mu izgleda nimalo nije bila jasna. Zurio je prvu knjigu objavi i to valjda po svaku cijenu. Drugo izdanje mu je dosta studioznije, pa je na moje insistiranje, ali samo ja znam koliko je nevoljko pisao o ratnim zlocinima divizije u kojoj je sluzio. Znao me vrijedjati, nazivati komunistickim djetetom, govorio je da nema niti jedan pisani dokument na kome bi se temeljile optuzbe poslijeratnih komunistickih sudova i da su se sve optuznice temeljile na dva svjedoka. I onda ga ja suocim sa presudom suda u Nürnbergu i to protiv Husseinija i generala Sauberzweiga, a potom mu posaljem i Zapisnik komisije na 90 stranica. U to doba je izasla i knjiga Zije Sulejmanpasica kao melem na njegovu ranu, tako da u njemackom izdanju nije htio ni da cuje za neke ratne zlocine Handzara, pa zbog toga nije se time ni bavio. Tek u bosanskom izdanju je o tome pisao i to na svoj nacin covjeka koji je imao ideale i koje je nalazio u ideji Nacionalsocijalizma i koje ni za sta na svijetu nije mjenjao. Cekao je neka bolja vremena koja ce potvditi da su njegova uvjerenja jedina pravilna i da ce se njemacki narod osvjestiti i drukcije gledati na drugi svjetski rat. Eto , umro je u 95 godini zivota i nije to docekao. Nadam se da necu ni ja.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1809 Re: Handzar divizija

Post by TouringBiker »

Pa valjda bi cinjenica da imamo isto prezime (radi se o amidzi, dakle isto prezime kao i mog babe) bila dovoljan dokaz za trazenje u arhivu da smo srodstvo?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1810 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

TouringBiker wrote: 27/09/2021 16:35 Pa valjda bi cinjenica da imamo isto prezime (radi se o amidzi, dakle isto prezime kao i mog babe) bila dovoljan dokaz za trazenje u arhivu da smo srodstvo?
Evo ti onda adresa pa pokusaj

https://www.bundesarchiv.de/DE/Content/ ... enter.html

zelim ti puno uspjeha u trazenju. Ako ti je njemacki jezik problem onda probaj na engleskom :thumbup:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1811 Re: Handzar divizija

Post by TouringBiker »

janko_007 wrote: 27/09/2021 16:58
TouringBiker wrote: 27/09/2021 16:35 Pa valjda bi cinjenica da imamo isto prezime (radi se o amidzi, dakle isto prezime kao i mog babe) bila dovoljan dokaz za trazenje u arhivu da smo srodstvo?
Evo ti onda adresa pa pokusaj

https://www.bundesarchiv.de/DE/Content/ ... enter.html

zelim ti puno uspjeha u trazenju. Ako ti je njemacki jezik problem onda probaj na engleskom :thumbup:
C1 polozen kod Goethe-a :thumbup:
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1812 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

TouringBiker wrote: 28/09/2021 06:16
janko_007 wrote: 27/09/2021 16:58
Evo ti onda adresa pa pokusaj

https://www.bundesarchiv.de/DE/Content/ ... enter.html

zelim ti puno uspjeha u trazenju. Ako ti je njemacki jezik problem onda probaj na engleskom :thumbup:
C1 polozen kod Goethe-a :thumbup:
Mozda bi i ovdje mogao pogledati. Moras ispuniti formular i ne znam da li se sta placaju informacije. To jest ima li neke takse.

https://www.bundesarchiv.de/DE/Content/ ... bt-pa.html
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1813 Re: Handzar divizija

Post by TouringBiker »

Hvala!
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1814 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 24/09/2021 11:37
Sarajmen wrote: 24/09/2021 09:03

Hvala na odgovoru, boldirao sam fokus i mog zanimanja u toj parcijali ukupne priće o ovoj formaciji. Sačekat ću onda objavu tvog djela pa nakon čitanja možemo ravnopravnije da se vratimo na ovaj događaj, a pročitat ću i predhodne strane teme da se ne ponavljaš.
Nije stručna knjiga, ali možda može biti od koristi za neku vrstu nadogradnje o ovoj materiji (https://kupdf.net/download/crna-dua-ahm ... 2bb182_pdf) , koliko sam zapamtio kroz knjigu se periodično provlači i iskustvo pripadnika HD na ratištu u Rusiji, pa vidi da li se komparacijom svojih saznanja i onih u ovoj knjizi može biti od koristi na putu istine o HD.

''Za Din spremni'' , ima li to veze sa HD-om ili sam polupao lončiće. Din kao pojam bi se slobodno mogao prevesti kao vjera.
Handzar divizija nije bila niti jedan dan na ruskom ili istocnom frontu. Ne, bar ne pod tim imenom. Citavo vrijeme, poslije forsiranja Drine kod Bosanske Race i prelaskom Save preko mosta u Brckom (polovinom marta 1944) su bili stacionirani u reonu sjeveroistocne Bosne . Divizija je definitivno rasformirana i razoruzana 01. novembra 1944 kada je od vise komande (Druge panzer Armije) dobila naredbu da se prebaci iz Bosne i Hercegovine na drugi front. Bio je to okidac koji je ubrzao njenu konacnu disoluciju. Jos pri njenom formiranju, jerusalemskom muftiji El Huseiniju je bilo obecano da ce Divizija biti iskljucivo angazovana u BiH i nigdje drugo. A posto se sada odustalo od toga, mnogi vojnici, pripadnici Handzara i to uglavnom Bosnjaci, odbili su dalje da se bore. Tu na istom tom mostu u Brckom su bili razoruzani oni koji nisu htjeli dalje da se bore. Od ostataka divizije je formirana borbena grupa Hanke (prema njenom zapovjedniku) koja je prikljucena drugim njemackim jedinicama i oni su prebaceni u reon Batine i Apatina i tu se prvi put tuku protiv Rusa (tacnije Ukrajinskog fronta) i naravno bivaju tuceni. Poslije nastupa samo pvlacenje prema Njemackoj da bi se izbjeglo rusko zarobljavanje. U tome se i uspjeli i predali su se u Austriji Britancima na kraju rata.
Divizija je bila na istočnom frontu. Otišli su iz Bosne u zimu 1944 i ratovali protiv Rusa i Bugara do kraja rata. Sa istočnog fronta se povlače prema austriji u proljeće 1945. Divizija se raspala na istočnom frontu a njeni ostaci se predaju u Austriji 1945.
Seawolf
Posts: 7543
Joined: 14/06/2012 22:59

#1815 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

Ako sremski front smatraš dijelom istočnog fronta u širem smislu, onda da, u pravu si.

S tim što nije 13. brdska divizija SS-a otišla na istočni front, nego je ispravnije reći da je front došao njoj.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1816 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Seawolf wrote: 07/10/2021 11:54 Ako sremski front smatraš dijelom istočnog fronta u širem smislu, onda da, u pravu si.

S tim što nije 13. brdska divizija SS-a otišla na istočni front, nego je ispravnije reći da je front došao njoj.
Ovaj govori da nisu makli iz Bosne i da nisu bili ni dana na istočnom frontu a ja znam 100% da su otišli krajem 1944 i da se nisu ni vraćali više. Valjda je granica Mađarske i Ukrajine istočni front. Nije samo Staljingrad. I treba reći da nije rasformirana 1944 već se jednostavno rasula u povlačenju a ostaci se predali 1945. Treba isto reći da je puno vojnika odbilo predaju i iz Austrije otišlo nazad za Bosnu u koju nikad nisu stigli.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#1817 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

tetka762 wrote: 07/10/2021 12:03
Seawolf wrote: 07/10/2021 11:54 Ako sremski front smatraš dijelom istočnog fronta u širem smislu, onda da, u pravu si.

S tim što nije 13. brdska divizija SS-a otišla na istočni front, nego je ispravnije reći da je front došao njoj.
Ovaj govori da nisu makli iz Bosne i da nisu bili ni dana na istočnom frontu a ja znam 100% da su otišli krajem 1944 i da se nisu ni vraćali više. Valjda je granica Mađarske i Ukrajine istočni front. Nije samo Staljingrad. I treba reći da nije rasformirana 1944 već se jednostavno rasula u povlačenju a ostaci se predali 1945. Treba isto reći da je puno vojnika odbilo predaju i iz Austrije otišlo nazad za Bosnu u koju nikad nisu stigli.
Iskreno, nisam znao da dotle seze istocni front. Naravno, mislim na posljednje bitke Handzar Divizije protiv Rusa u Madjarskoj.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1818 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Zadnje su bitke bile u Međumurju odnosno Prekomurju, dakle granica Slovenije i Austrije. Sa crvenoarmejcima i bugraskom vojskom.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1819 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Spiritbreaker wrote: 08/10/2021 09:55 Zadnje su bitke bile u Međumurju odnosno Prekomurju, dakle granica Slovenije i Austrije. Sa crvenoarmejcima i bugraskom vojskom.
Vjerovao ili ne, zadnju bitku su imali u Austriji sa nekim njihovim partizanima :-)
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1820 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Ne bih rekao da je tako. Rusi su ih gonili u Štajerskoj, a Hampel je izvršio predaju divizije 12.05.1945. godine u graći St. Veit an der Glan, nakon što su uočili, a kasnije se i predali Britancima.
Bilo je slučaja gdje su jedinice Wehrmachta i "austrijski partizani", okrenuli protiv jedinica Waffen SS-a, cak je i Sabaton snimio pjesmu o tome.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Castle_Itter
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1821 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Spiritbreaker wrote: 08/10/2021 13:24 Ne bih rekao da je tako. Rusi su ih gonili u Štajerskoj, a Hampel je izvršio predaju divizije 12.05.1945. godine u graći St. Veit an der Glan, nakon što su uočili, a kasnije se i predali Britancima.
Bilo je slučaja gdje su jedinice Wehrmachta i "austrijski partizani", okrenuli protiv jedinica Waffen SS-a, cak je i Sabaton snimio pjesmu o tome.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Castle_Itter
Ovo ti je tako 100%, ja ne znam za toga Hampela ali znam da je dio handžara imao zadnji okršaj s tim partizanima i da su se predali negdje kod Klagenfurta.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1822 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Cim brate nisi cuo za Hampela, nemam sta dalje sa tobom pricat.
Ovo ne da nije 100%, vec nema veze sa zivotom.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1823 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Spiritbreaker wrote: 08/10/2021 13:42 Cim brate nisi cuo za Hampela, nemam sta dalje sa tobom pricat.
Ovo ne da nije 100%, vec nema veze sa zivotom.
Nisam čuo za Hampela?! :-) Dobro, nema veze sa životom. Ti znaš :thumbup:
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1824 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Spiritbreaker wrote: 08/10/2021 13:42 Cim brate nisi cuo za Hampela, nemam sta dalje sa tobom pricat.
Ovo ne da nije 100%, vec nema veze sa zivotom.
I još ću ti nešto reći na ovoj temi a onda se neću više javljati jer vidim da nema smisla. Znači dignuti su krajem 1944 iz Bosne i poslani u Mađarsku da se bore protiv Rusa i Bugara koji su ih redovno tamburali. Dio handžara koji su bili u Zagrebu i oni idu za Mađarsku da pomognu ovima ali i onu dobijaju po ćunki pa tako razbijeni neki lutaju i vraćaju se u Bosnu, neki u povlačenje do Austrije gdje se usput bore i probijaju a zadnji okršaj imaju sa tim austrijskim partizanima. Predaju se negdje kod Klagenfurta a dosta ih se odbija predati i vraćaju se u Bosnu do koje ne dolaze. Ovi što su se predali idu u logore i preko oceana. Hajde sad u zdravlje.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1825 Re: Handzar divizija

Post by Woody »

Vršani - zločin 13. SS Handžar divizije:

https://www.youtube.com/watch?v=5lqCr4738f4&t=47s

@janko_007 , molim te za autentičnost ovog događaja. Hvala!
Post Reply