Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

Karajic10
Posts: 66
Joined: 10/07/2009 07:32

#1 Handzar

Post by Karajic10 »

iz kojih krajeva Bosne i Hercegovine su (pretezno) bili pripadnici ove divizije iz II Svjetskog Rata?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2 Re: Handzar

Post by Bosanac sa dna kace »

Karajic10 wrote:iz kojih krajeva Bosne i Hercegovine su (pretezno) bili pripadnici ove divizije iz II Svjetskog Rata?
bilo ih je dosta iz sjeveroistocne Bosne
User avatar
Mujo.Hrnjica
Posts: 112
Joined: 25/08/2009 15:05

#3 Re: Handzar

Post by Mujo.Hrnjica »

Bosanac sa dna kace wrote:
Karajic10 wrote:iz kojih krajeva Bosne i Hercegovine su (pretezno) bili pripadnici ove divizije iz II Svjetskog Rata?
bilo ih je dosta iz sjeveroistocne Bosne

a ja mislio u SI Bosni su sve komunisti :D

Karajicu, otamo su odakle su i ovi danasnji Alijini fanatici koji su napravili najvecu slobodnu teritoriju 1992. godine, koji su na Banji bacali djecu lavovima i na Slobodinom stadionu drzali milijardu nejaci i staraca.

Otamo odakle su lavovi Majevice koji su vam skoro citavu Majevicu uzeli, otamo gdje je pokusano oklopnim vozom pa smo sebi zarobili da imamo da tamanimo teroriste, otamo gdje je komandant korpusa bio katolik.

Otamo gdje su drzali koridor Brckog pa i dan danas presijeca genocidnu tvorevinu popola.

jel jasnije sad?
Karajic10
Posts: 66
Joined: 10/07/2009 07:32

#4 Re: Handzar

Post by Karajic10 »

Mujo.Hrnjica wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
Karajic10 wrote:iz kojih krajeva Bosne i Hercegovine su (pretezno) bili pripadnici ove divizije iz II Svjetskog Rata?
bilo ih je dosta iz sjeveroistocne Bosne

a ja mislio u SI Bosni su sve komunisti :D

Karajicu, otamo su odakle su i ovi danasnji Alijini fanatici koji su napravili najvecu slobodnu teritoriju 1992. godine, koji su na Banji bacali djecu lavovima i na Slobodinom stadionu drzali milijardu nejaci i staraca.

Otamo odakle su lavovi Majevice koji su vam skoro citavu Majevicu uzeli, otamo gdje je pokusano oklopnim vozom pa smo sebi zarobili da imamo da tamanimo teroriste, otamo gdje je komandant korpusa bio katolik.

Otamo gdje su drzali koridor Brckog pa i dan danas presijeca genocidnu tvorevinu popola.

jel jasnije sad?
znaci iz istocne Republike Srpske?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5 Re: Handzar

Post by Bosanac sa dna kace »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
redstar87
Posts: 46
Joined: 20/11/2009 22:11

#6 Re: Handzar

Post by redstar87 »

ne znam odakle su tacno bili,al mislim da su bili popunjeni bosnjacima iz svih dijelova bih,hrvatske,srbije,crne gore...a to nije toliko ni bitno....bitnije je ono sto su napravili u 2. svjetskom ratu...a to je isto ono sto su radili ustase,cetnici,rane milicije,legije...klanja,ubijanja,paljenja,itd...
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#7 Re: Handzar

Post by michio »

SI BiH i Sarajevo.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#8 Re: Handzar

Post by michio »

redstar87 wrote:ne znam odakle su tacno bili,al mislim da su bili popunjeni bosnjacima iz svih dijelova bih,hrvatske,srbije,crne gore...a to nije toliko ni bitno....bitnije je ono sto su napravili u 2. svjetskom ratu...a to je isto ono sto su radili ustase,cetnici,rane milicije,legije...klanja,ubijanja,paljenja,itd...
Nije dokumentovano, jbg-a a vi o tim stvarima onako slobodno, pjesnicki -700 000.
Last edited by michio on 21/11/2009 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9 Re: Handzar

Post by Chmoljo »

Karajic10 wrote:
Mujo.Hrnjica wrote:
a ja mislio u SI Bosni su sve komunisti :D

Karajicu, otamo su odakle su i ovi danasnji Alijini fanatici koji su napravili najvecu slobodnu teritoriju 1992. godine, koji su na Banji bacali djecu lavovima i na Slobodinom stadionu drzali milijardu nejaci i staraca.

Otamo odakle su lavovi Majevice koji su vam skoro citavu Majevicu uzeli, otamo gdje je pokusano oklopnim vozom pa smo sebi zarobili da imamo da tamanimo teroriste, otamo gdje je komandant korpusa bio katolik.

Otamo gdje su drzali koridor Brckog pa i dan danas presijeca genocidnu tvorevinu popola.

jel jasnije sad?
znaci iz istocne Republike Srpske?
ne provociraj ako ne želiš u Banoviće... i to je SI bosna... smatraj se opomenutim
redstar87
Posts: 46
Joined: 20/11/2009 22:11

#10 Re: Handzar

Post by redstar87 »

michio wrote:
redstar87 wrote:ne znam odakle su tacno bili,al mislim da su bili popunjeni bosnjacima iz svih dijelova bih,hrvatske,srbije,crne gore...a to nije toliko ni bitno....bitnije je ono sto su napravili u 2. svjetskom ratu...a to je isto ono sto su radili ustase,cetnici,rane milicije,legije...klanja,ubijanja,paljenja,itd...
Nije dokumentovano, jbg-a a vi o tim stvarima onako slobodno, pjesnicki -700 000.
to je tvoje misljenje,i svako ima pravo na svoje misljenje...a zrtve ne vrijedjaj,ne vrijedjaj ponovo mrtve,imaj postovanja prema njima...da ti iskeno kazem da je se moj komsija bosnjak,stariji covjek pred rat u bih poceo hvaliti sa slikama iz 2 svj. rata,on u uniformi sa fesom,u handzar diviziji,kraj njega neki u ustaskoj sa krvavim nozevima u rukama...ja nicije zrtve ne spominjem,niti vrijedjam...otidji u donju gradinu,i vidi sva ona grobna polja,i poslusaj istorijski cas,pa ces tek onda vidjeti i shvati koliko je to podrucje pod grobovima...za mnoge bi bilo poucno...a zna se ko je te grobove nacinio,i ko je taj zlocin ucinio...ustase...a znas ko je cinio ustase...toliko...
istorija je sve ih svrstala na jednu stranu,i ustase,i cetnike,i razne legije,milicije,legionarske divizije,i handzar diviziju...saradnici sa okupatorom i zlocinci...svi su oni isti...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#11 Re: Handzar

Post by Chmoljo »

700.000 je broj koji je u najmanju ruku, smiješan...

objektivni istraživači govore o cifri od 70.000 do 140.000...

a to nije prvi put da nadrihistoričari uveličavaju brojke zarad minoriziranja vlastitih zločina (10.000 mrtvih Srba u Sarajevu '92-'95). ovo olako licitiranje hiljadama samo proizvodi kontra efekt.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#12 Re: Handzar

Post by Pera Trta »

Chmoljo wrote:700.000 je broj koji je u najmanju ruku, smiješan...

objektivni istraživači govore o cifri od 70.000 do 140.000...

a to nije prvi put da nadrihistoričari uveličavaju brojke zarad minoriziranja vlastitih zločina (10.000 mrtvih Srba u Sarajevu '92-'95). ovo olako licitiranje hiljadama samo proizvodi kontra efekt.
Na žalost, ta je brojka proturana decenijama, zajedno sa onom o 1700000 poginulih u Jugoslaviji u WW2. Uzroke i načine na koji se došlo do te brojke (tj.kako su je vlasti FNRJ montirale) je dokumentovano prikazao dr Vladimir Žerjavić u svojoj sjajnoj studiji YUGOSLAVIA-MANIPULATIONS -WITH THE NUMBER OF SECOND WORLD WAR VICTIMS, dostupnoj u online formi.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#13 Re: Handzar

Post by Eborg »

Na kraju srednje škole sam uradio detaljan i iscrpan maturski rad na tu temu upravo zato što mi je išlo za živce zašto ih neki smatraju pozitivcima ("pobunili se protiv Nijemaca" i slične gluposti). Nema ništa strašnije kada nenačitani ljudi na osnovu glasina i preuveličavanja stvaraju neku novu mentalnu mitologiju.

Uglavnom, bili su sastavljeni iz cijele BiH s tim da su NDH vlasti očekivale veliki broj muslimanskih/bošnjačkih dobrovoljaca kojih i nije bilo baš toliko. S obzirom da nije bilo dovoljno Bošnjaka, ostatak su nasilino regrutovali a jedan drugi dio popunili Hrvatima iz Bosne i Hercegovine. Na svom maksimumu je bila najbrojnija SS divizija sa 21 065 pripadnika.

Borili su se u sjevernoj Bosni (Odžak, Modriča, Brčko) zajedno za Ustašama protiv Partizana. Nisu napravili nešto bitnije, moral nije bio baš na nivou.

Jedina "dobra" stvar u vezi "Handžar" divizije je da nisu učestvovali u eliminaciji Jevreja (kojih ionako skoro nikako nije ni bilo kada su oni došli u punu službu). Ovo je potvrdio i Simon Wiesenthal.
redstar87
Posts: 46
Joined: 20/11/2009 22:11

#14 Re: Handzar

Post by redstar87 »

Eborg wrote:Na kraju srednje škole sam uradio detaljan i iscrpan maturski rad na tu temu upravo zato što mi je išlo za živce zašto ih neki smatraju pozitivcima ("pobunili se protiv Nijemaca" i slične gluposti). Nema ništa strašnije kada nenačitani ljudi na osnovu glasina i preuveličavanja stvaraju neku novu mentalnu mitologiju.

Uglavnom, bili su sastavljeni iz cijele BiH s tim da su NDH vlasti očekivale veliki broj muslimanskih/bošnjačkih dobrovoljaca kojih i nije bilo baš toliko. S obzirom da nije bilo dovoljno Bošnjaka, ostatak su nasilino regrutovali a jedan drugi dio popunili Hrvatima iz Bosne i Hercegovine. Na svom maksimumu je bila najbrojnija SS divizija sa 21 065 pripadnika.

Borili su se u sjevernoj Bosni (Odžak, Modriča, Brčko) zajedno za Ustašama protiv Partizana. Nisu napravili nešto bitnije, moral nije bio baš na nivou.

Jedina "dobra" stvar u vezi "Handžar" divizije je da nisu učestvovali u eliminaciji Jevreja (kojih ionako skoro nikako nije ni bilo kada su oni došli u punu službu). Ovo je potvrdio i Simon Wiesenthal.
nisu ucestvovali u eliminaciji jevreja,ali srba sigurno jesu,i ostalih naroda koji su bili komunisti,mada srba opet najvise...sada ce neko reci da su ti zlocini nad srpskim narodom osveta za zlocine cetnika nad nesrbima,ali o tim zlocinima imate vec otvorenu temu...i tamo pisite...ovdje se pise samo u handzar diviziji...
i sama pomisao da je formirana i ucestvovala na strani nacisticke njemacke,dovoljno govori...i ja je svrstavam zajedno sa ustasama,cetnicima,raznim legijama,milicijama,jelogardejcima,balistima,ljoticevcima,nedicevcima,domobranima...borili su se na strani okupatora...to dovoljno govori...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#15 Re: Handzar

Post by Eborg »

Slažem se.

Po mom maturskom radu i podacima koje sam provjerio pripradnici SS divizije na prostoru Brčkog i Bijeljine su "klali sve što nije nosilo fes". U svemu tome su prednjačili Albanci koji su kasnije izmješteni u SS "Skenderbeg" diviziju.

Usko su sarađivali sa Četnicima uz određene incidente između te dvije grupe. Čak su i sami Četnici zazirali od pojedinih članova "Handžara" zbog njihove brutalnosti.
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#16 Re: Handzar

Post by Zah »

Nema tacnih podataka o zlocinima Handzar divizije.U objektivnim izvorima koji se sluze dokumentima pise" pocinili su na stotine a mozda i hiljade zlocina".Obratite paznju na ovo "mozda". Dakle, nema tacnih podatka. Ali kad uzmete srpske izvore, onda imate slovom i brojem navedene zlocine, po kazivanju ovog ili onog Srbina civila.Takvim podacima ja ne pridajem nikakvu vaznost, jer znam, cemu su namijenjeni.To vam je isto, kako sto danas tvrde da je u Sarajevu samo u poslednjem ratu pobijeno 10.000 Srba, iako se ukupan broj poginulih u Sarajvu krece oko tog broja.Po tome ispada da su u Sarajevu ginuli samo Srbi a ne Bosnjaci.Eto takve "podatke" uzimaju neki kao objektivne.Ne daj Boze da se rat zavrsio na drugi nacin, danas bi citali samo o zlocinima Bosnjaka i srpskim herojima:Karadzicu, Mladicu i svim onim koji danas sjede u Hagu. Pocevsi od bukvara pa preko svih citanki i udzbenika historije, njihive slike bi nam bole oci, a podaci o zlocinima Bosnjaka nametali bi Bosnjacima kompleks, koga se ne bi oslobodili do kraja svog zivota.Nita novo, to je vec vidjena stvar.

"Handzar divizija je narasla na blizu 21.000 vojnika, ali svi zapovjednici su bili etnicki Nijemci. BiH muslimani su ovdje dozivjeli veliko razocarenje, jer divizija nije bila ono sto su oni ocekivali, da ce brniti njihove kuce, sela i gradove.. Nijemci su slali regrute na dugorocna trenjiranja van Bosne, dok su se njihova selai dalje pljackala. Ubrzo dodje do pobune i rasula u doviziji, i tako se od nezadovoljnika poceo stvarati "zeleni kadar" pod vodjstvo Nesada Topcica, koji je zagovarao bosansku autonomiju. Slican podhvat je poduzeo i Muhamed Pandza koji je u novembru 1943.godine pozvao muslimane da zbace ustasku upravu i da proglase samostalnu BIH drzavu, sa jednakim pravima za sve njene gradjane.. U isto vrijeme i Tito osniva svju 16 muslimansku brigadu."
------------------------------------------------
Josip Vrbic,Historija BiH od turskih vremena dodanas, knjga II st.158
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#17 Re: Handzar

Post by tranquil »

Zah wrote:Nema tacnih podataka o zlocinima Handzar divizije.
Zanimljivo da to kažeš, jer na jednoj ranijoj temi si citirao ovo:
Zah wrote:Nakon visekratnih zahtjeva za povratak Handzar divizije , Hitler ju je najposlije vratio u Bosnu u ozujku 1943.godine radi operacija za odrzavanje mira. Razmjestana je po sjevernoj i istocnoj Bosni:Tuzla, Gradacac,Brcko, Bijeljina i Zvornik., gdje je u proljece i ljeto iste godine izvrsila niz okrutnih odmazci (obratite paznju na rijec odmazdi), ubistava i drugih zlocina nad srpskim pucanstvom. Ne zna se tacno broj zrtava, ali ih je svakako bilo na stotine a mozda i tisuce. Kako je godina odmicala muslimani su zbog novog razvoja politike bili sve spremniji da podijele svoju sudbinu s partizanima. Zbog sve otvorenije suradnje Nijemaca i cetnika bivali su sve nepovjerljiviji prema Nijemacima, a zabrinjavao ih je i prekid diplomatskih odnosa Njemacke s Turskom. Tito je postizavao sve nove vojne uspjehe, a kad je u rujnu osvojio Derventu postavio je ultimatum svim hrvatskim i bosanskim postrojbama da pristupe partizanima sto je ucinilo i oko 2.000 pripadnika Handzar divizije. Kako su ustase bivale sve bezobzirnije u svojim pokusajima da zastrase muslimansko pucanstvo smaknucima po kratkom postupku, medju muslimanskim vojnicima je sve vise rasla nesklonost prema NDH. Handzar divizija se naglo raspla, pa su u listopadu njemacke vlasti u Zagrebu izvijestile Berlin da ta divizija nije vise uopce spremna provoditi vojne operacije. Pao je apsurdni prijedlog da se osnuje nova divizija, ali od toga nije bilo nista.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
N. Malcolm, Povjest Bosne, strana 253,254, 256 i 277
Izvor: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 4#p3036954
Chmoljo wrote:ovo olako licitiranje hiljadama samo proizvodi kontra efekt.
:thumbup:
Zah wrote:Nema tacnih podataka o zlocinima Handzar divizije.U objektivnim izvorima koji se sluze dokumentima pise" pocinili su na stotine a mozda i hiljade zlocina".Obratite paznju na ovo "mozda". Dakle, nema tacnih podatka. Ali kad uzmete srpske izvore, onda imate slovom i brojem navedene zlocine, po kazivanju ovog ili onog Srbina civila.Takvim podacima ja ne pridajem nikakvu vaznost, jer znam, cemu su namijenjeni.
Da potsjetimo o kakvoj jedinici ovdje pričamo:

Image

Da, radi se o jedinici sa ljudima uglavnom iz sjeveroistočne Bosne, dakle iz mog rodnog kraja. Mislim da nema potrebe relativizirati ove zločine i stavljati ih u kontekst sa četničkim zločinima u oba rata, jer i jedni i drugi su zločini za osudu i niti jedan zločin ne može opravdati drugi, tako da se ne moramo pozivati na njihove zločine kada govorimo o onim koje su činili, nažalost i naši sunarodnjaci. Kada govorim o relativiziranju, govorim o stvarim kao npr. ova igra sa "nepoznatim" brojkama i svođenje njihovih zločina na "odmazde" (što bi ih, valjda, trebalo činiti opravdanijim) ili odbacivanje izvora zato što je srpski, čak i ako navodi ime vrijeme i mjesto.

Činili su zločine koji su zabilježeni i još uvijek se nalaze u arhivama ali i u pamćenju ljudi sa tog područja. Djed mi je bio ilegalac i pobjegao iz okupirane Tuzle zbog izdaje u "našim" redovima, i završio rat u 16. muslimanskoj, i proveo dobar dio rata susrećući se sa djelima esesovaca, tako da mi ne treba bilo čija propaganda, imao sam izvor informacija u porodici.
Zah wrote:a podaci o zlocinima Bosnjaka nametali bi Bosnjacima kompleks, koga se ne bi oslobodili do kraja svog zivota.Nita novo, to je vec vidjena stvar.
Ovo je nažalost tačno, to je već viđena stvar, a prvi simptom tog kompleksa je kada natjeraju Bošnjake da se identificiraju sa "Handžar divizijom" i natjeraju ih da postanu advokati odbrane takvih zločinačkih formacija.

Zdrav odnos prema takvim formacijama bi trebao biti čista osuda, bez rezervi kao što su "ne zna se tačan broj", "to je bila samo odmazda" i slično. Ne govorim o izjednačavanju zločina, govorim o tom nepotrebnom pravdanju zločinaca i njihovih zločina tim ljigavim frazama "eto ne znamo pouzdano", "oni su to zaslužili bila je samo odmazda, vidite šta su nam uradili u zadnja dva rata" i slično.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#18 Re: Handzar

Post by michio »

HD je vecinom bila popunjena folksdojcerima nakon prvih nekoliko mjeseci. bezveze pravite babarogu.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#19 Re: Handzar

Post by Eborg »

michio wrote:HD je vecinom bila popunjena folksdojcerima nakon prvih nekoliko mjeseci. bezveze pravite babarogu.
Nije tačno. Većina istih je bila u SS diviziji "Prinz Eugen" koja je bila poznatija pod nadimkom "Teufel" ilitiga "Đavolja".
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#20 Re: Handzar

Post by michio »

Neobicno da su svi dobitnici ordena bili Nijemci.
Jugoslavija nikad nije bila zainteresovana za sudjenje velikom "zlocincu" jeruzalemskom muftiji iako su ga Englezi nudili, a kasnije je uzivao zastitu velikih jugoslovenskih prijatelja na Bliskom Istoku.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#21 Re: Handzar

Post by Eborg »

Muftija al-Husayni je idiot svoje vrste. Zašto nije nikada osuđen samo možemo nagađati. Pretpostavljam da Britanci nisu željeli da čarkaju mečku s obzirom da se nakon rata njihova imperija počela osipati.

Volksdeutscheri su uz "prave" Nijemce i mali broj muslimana (uglavnom Bošnjaka) činili zapovjednike Divizije pa to objašnjava zašto su dobili ordenja. Ovi "prašinari" su bili domaći.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#22 Re: Handzar

Post by Jazz_Junkie »

Eborg wrote:Muftija al-Husayni je idiot svoje vrste. Zašto nije nikada osuđen samo možemo nagađati. Pretpostavljam da Britanci nisu željeli da čarkaju mečku s obzirom da se nakon rata njihova imperija počela osipati.

Volksdeutscheri su uz "prave" Nijemce i mali broj muslimana (uglavnom Bošnjaka) činili zapovjednike Divizije pa to objašnjava zašto su dobili ordenja. Ovi "prašinari" su bili domaći.
Ovo je najblize istini.

Commanders
SS-Standartenführer d.R. Herbert von Obwurzer (9 Mar 1943 - 9 Aug 1943)
SS-Brigadeführer Karl-Gustav Sauberzweig (9 Aug 1943 - 19 June 1944)
SS-Brigadeführer Desiderius Hampel (19 June 1944 - 8 May 1945)

Chief of Staff
SS-Sturmbannführer Erich Braun (1 Mar 1943 - 1 July 1944)
SS-Sturmbannführer Einer (? July 1944 - ? July 1944)
SS-Sturmbannführer Johann Boy Petersen (? July 1944 - ? July 1944)
SS-Hauptsturmführer Otto Reuter (1 Aug 1944 - ? 1945)
SS-Sturmbannführer Siegfried Bernhard Sander (1 Mar 1945 - ? Mar 1945)
SS-Sturmbannführer Hamm (? Mar 1945 - ? Mar 1945)
SS-Sturmbannführer Siegfried Bernhard Sander (24 Mar 1945 - ? 1945)

Quartermaster
SS-Sturmbannführer Desiderius Hampel (3 Oct 1943 - 22 Oct 1943)
SS-Sturmbannführer Johann Petersen (? Apr 1944 - 2 July 1944)
SS-Hauptsturmführer Otto Reuter (2 July 1944 - 1 Aug 1944)
SS-Sturmbannführer Johann Petersen (1 Aug 1944 - 1 Mar 1945)

Area of operations
Yugoslavia (Mar 1943 - July 1943)
France (July 1943 - Jan 1944)
Germany (Jan 1944 - Mar 1944)
Yugoslavia (Mar 1944 - Sep 1944)
Hungary (Jan 1945 - Apr 1945)
Austria (Apr 1945 - May 1945)

Manpower strength
Dec 1943 21.065
June 1944 19.136
Dec 1944 12.793

Izvor: http://www.axishistory.com/index.php?id=1960
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#23 Re: Handzar

Post by Eborg »

To su tačni podaci, i ja sam ih koristio.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#24 Re: Handzar

Post by michio »

Nisu Jugosloveni trazili sudjenje no Otto Kummu zapovjedniku Prinz Eugena. Toliko slobodno zivio da je samo on mogao osnovati udruzenje veterana SS-a. :-)
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#25 Re: Handzar

Post by michio »

Eborg wrote:Muftija al-Husayni je idiot svoje vrste. Zašto nije nikada osuđen samo možemo nagađati. Pretpostavljam da Britanci nisu željeli da čarkaju mečku s obzirom da se nakon rata njihova imperija počela osipati.

Volksdeutscheri su uz "prave" Nijemce i mali broj muslimana (uglavnom Bošnjaka) činili zapovjednike Divizije pa to objašnjava zašto su dobili ordenja. Ovi "prašinari" su bili domaći.
Nudili covjeka , nudili na pladnju.
Post Reply