Najbitniji Bosnjak

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Najznacajnija licnost u Bosnjaka?

Alija Izetbegovic
82
26%
Dzemal Bijedic
44
14%
Gazi Husrev Beg
14
4%
Hamdija Pozderac
8
3%
Husein beg Gradascevic
45
14%
Kralj Tvrtko
62
20%
Kulin ban
43
14%
Mehmed Spaho
15
5%

Total votes: 313

jabidapitam

#451 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by jabidapitam » 12/03/2013 18:45

:lol: :lol:

Kralj Tvrko i Kulin Ban bosnjaci? :lol: :lol:

Nice try al dzaba sve ;)

Pripovjedac

#452 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Pripovjedac » 12/03/2013 19:24

duh_sa_sjekirom wrote:
Seawolf wrote:
Pa, recimo to ovako: Neko je u Agenciji za statistiku, koristeći se samo sebi znanom formulom, izvršio preračunavanje rezultata popisa 1921-e u vezi sa izjašnjavanjem o jeziku i vjeroispovjesti, u rezultate izjašnjavanja o etničkoj pripadnosti. Koju je formulu koristio i zašto je to radio, trebat ćeš njih pitati. Prvi popis na ovim prostorima u kojemu su se popisivani direktno izjašnjavali o svojoj etničkoj pripadnosti, održan je 1948-e, u FNR Jugoslaviji.

Što se tiče jezika, mislim da će se većina učesnika foruma složiti da su bosanski i srpsko-hrvatski, sinonimi za jedan te isti jezik. Dakle, možemo rezultate popisa iz 1921-e, u vezi sa izjašnjavanjem o jeziku, posmatrati i tako da se 74,35% popisanog stanovništva izjasnilo da govori bosanskim jezikom. Ono što upada u oči je nemogućnost izjašnjavanja o korištenju makedonskog jezika, koji definitivno nije niti bosanski, niti srpsko-hrvatski, niti hrvatski, niti srpski.
:-) :-)
Ja bih to, ipak, rekao ovako:
Neko je u popisivačkim organima Kraljevine SHS, provodeći velikosrpske planove i strateške zamisli, svjesno izostavio Bošnjake ili muslimane sa popisa, pripremajući im istu sudbinu asimilacije kao i sa bh pravoslavcima. Ti ljudi su se morali izjasniti kao Srbi ili Hrvati, tako da bi se dobila slika da u BiH ne žive nikakvi ni muslimani niti Bošnjaci, već isključivo Srbi i Hrvati, a što bi bilo opravdanje da se u pogodnom historijskom trenutku, ta nesretna zemlja Bosna podijeli između Srbije i Hrvatske (malo pročitati o sporazumima Cvetković-Maček, Milošević-Tuđman, Karadžić-Boban, kao i o agresiji 92-95. na BiH).
Kad je jezik u pitanju, tvoja tvrdnja kako je Bosanski jezik ustvari sinonim za SH-HS jezik notorna je glupost i nevjerovatna budalaština, koju ne želim ni komentarisati!!! Dakle, iako je riječnik Bosanskog jezika egzistirao već 300 godina, na tadašnjem popisu se nije našlo za shodno da se i taj jezik uvrsti na listu!? A objašnjenje za takav postupak su bljuvotine što nama sad neki "istoričar" ovdje prosipa, kako su to eto sinonimi pa nije bilo potrebe da se taj jezik uopće navodi... :-) :-)
I na kraju, jarane, svoje fekalije ćeš morati prosipati na nekom drugom mjestu, tamo gdje u njima neko doista uživa. Mi smo siti "istoričara"-govnara koji nas ubjeđuju kako se u BIH u periodu 92-95.g desio "građanski rat, a povod za rat bilo je ubistvo srpskog svata na Baščaršiji"...
Ne znam jesi li primijetio da na spisku nema srpskog i hrvatskog jezika kao posebnih kategorija. Svi koji su se izjasnili da govore bosanski, srpski, hrvatski, crnogorski, makedonski, naški i ostala imena bili su svrstani pod kategoriju srpskohrvatski jezik.
Nemoj odmah čovjeka prozivati srpskim špijunom. :-?
jabidapitam wrote::lol: :lol:

Nice try al dzaba sve ;)
Nego šta su bili?

jabidapitam

#453 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by jabidapitam » 12/03/2013 19:39

Pripovjedac wrote:
duh_sa_sjekirom wrote:
Seawolf wrote:
Pa, recimo to ovako: Neko je u Agenciji za statistiku, koristeći se samo sebi znanom formulom, izvršio preračunavanje rezultata popisa 1921-e u vezi sa izjašnjavanjem o jeziku i vjeroispovjesti, u rezultate izjašnjavanja o etničkoj pripadnosti. Koju je formulu koristio i zašto je to radio, trebat ćeš njih pitati. Prvi popis na ovim prostorima u kojemu su se popisivani direktno izjašnjavali o svojoj etničkoj pripadnosti, održan je 1948-e, u FNR Jugoslaviji.

Što se tiče jezika, mislim da će se većina učesnika foruma složiti da su bosanski i srpsko-hrvatski, sinonimi za jedan te isti jezik. Dakle, možemo rezultate popisa iz 1921-e, u vezi sa izjašnjavanjem o jeziku, posmatrati i tako da se 74,35% popisanog stanovništva izjasnilo da govori bosanskim jezikom. Ono što upada u oči je nemogućnost izjašnjavanja o korištenju makedonskog jezika, koji definitivno nije niti bosanski, niti srpsko-hrvatski, niti hrvatski, niti srpski.
:-) :-)
Ja bih to, ipak, rekao ovako:
Neko je u popisivačkim organima Kraljevine SHS, provodeći velikosrpske planove i strateške zamisli, svjesno izostavio Bošnjake ili muslimane sa popisa, pripremajući im istu sudbinu asimilacije kao i sa bh pravoslavcima. Ti ljudi su se morali izjasniti kao Srbi ili Hrvati, tako da bi se dobila slika da u BiH ne žive nikakvi ni muslimani niti Bošnjaci, već isključivo Srbi i Hrvati, a što bi bilo opravdanje da se u pogodnom historijskom trenutku, ta nesretna zemlja Bosna podijeli između Srbije i Hrvatske (malo pročitati o sporazumima Cvetković-Maček, Milošević-Tuđman, Karadžić-Boban, kao i o agresiji 92-95. na BiH).
Kad je jezik u pitanju, tvoja tvrdnja kako je Bosanski jezik ustvari sinonim za SH-HS jezik notorna je glupost i nevjerovatna budalaština, koju ne želim ni komentarisati!!! Dakle, iako je riječnik Bosanskog jezika egzistirao već 300 godina, na tadašnjem popisu se nije našlo za shodno da se i taj jezik uvrsti na listu!? A objašnjenje za takav postupak su bljuvotine što nama sad neki "istoričar" ovdje prosipa, kako su to eto sinonimi pa nije bilo potrebe da se taj jezik uopće navodi... :-) :-)
I na kraju, jarane, svoje fekalije ćeš morati prosipati na nekom drugom mjestu, tamo gdje u njima neko doista uživa. Mi smo siti "istoričara"-govnara koji nas ubjeđuju kako se u BIH u periodu 92-95.g desio "građanski rat, a povod za rat bilo je ubistvo srpskog svata na Baščaršiji"...
Ne znam jesi li primijetio da na spisku nema srpskog i hrvatskog jezika kao posebnih kategorija. Svi koji su se izjasnili da govore bosanski, srpski, hrvatski, crnogorski, makedonski, naški i ostala imena bili su svrstani pod kategoriju srpskohrvatski jezik.
Nemoj odmah čovjeka prozivati srpskim špijunom. :-?
jabidapitam wrote::lol: :lol:

Nice try al dzaba sve ;)
Nego šta su bili?
Pa bosnjaci nisu. Onda je tom logikom i Dodik bosnjak, rodiuo se covjek u Laktasima, u sred BiH. Nema razlike.

Nego sva ova propaganda u kojoj se iz petnih zila trudite da bosnjaci ne budu iskljucivo muslimani je presmjesna i apsurdna. Moram priznati da je zabavno gledati kako se uvijek zapetljate.

MOSALJOZE

#454 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by MOSALJOZE » 12/03/2013 20:23

Dejton braćo moja dejton eto šta nas be druze sudija.Tvrtko i Kulin Ban su bili Bosanci koji su svojim dokumentima dokazali da je Bosna postojala u 10 st.(mislim na bana kulina)

Pripovjedac

#455 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Pripovjedac » 12/03/2013 21:04

jabidapitam wrote:Pa bosnjaci nisu. Onda je tom logikom i Dodik bosnjak, rodiuo se covjek u Laktasima, u sred BiH. Nema razlike.

Nego sva ova propaganda u kojoj se iz petnih zila trudite da bosnjaci ne budu iskljucivo muslimani je presmjesna i apsurdna. Moram priznati da je zabavno gledati kako se uvijek zapetljate.
Ljudi su bili Bošnjaci prije prelaska na islam. Koji je narod živio u srednjovjekovnoj Bosni, tačnije u njenom nukleusu - Rusi možda?

kojetou

#456 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by kojetou » 12/03/2013 21:06

theTruePath wrote:
Djuro11 wrote:Fali tu MEHMED SPAHO koji je vratio dostojanstvo Bosnjacima u najtezem periodu nase historije (Jugoslovenska okupacija). Zato su ga Srbi otrovali... On je za mene najveci heroj kod Bosnjaka. :thumbup:

Glasao sam za Dzemaludina ef. Causevica, koji je za mene odma iza Mehmeda Spahe. I on je se borio za autonomiju Bosne u najtezem periodu.
Po 100 put,nije na prvoj anketi imao glasova
ali u svoje vrijeme je bio cjenjen medju bosnjacima,to je sigurno

Image

Kakvi su ovo pingivini ljudi? :lol: :lol: :lol:

harač

#457 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by harač » 12/03/2013 21:17

svoj glas ipak dajem Džemi Čauševiću koji je još 1928. govorio protiv ovih fašisoidnih praksi tipa zara i feredže

aquila

#458 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by aquila » 12/03/2013 21:24

Za mene je najbitniji dobri Bošnjak(-nin) bio Kulin-ban, jer se, u protivnom, kod nas u Hercegovini ne bi i sada goorilo:

"Za Kulina-bana i dobrijeh dana"

Djuro11

#459 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Djuro11 » 13/03/2013 02:02

Ma svi su oni bili bitni na svoj nacin

Gojeni H

#460 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Gojeni H » 13/03/2013 05:16

harač wrote:svoj glas ipak dajem Džemi Čauševiću koji je još 1928. govorio protiv ovih fašisoidnih praksi tipa zara i feredže
Razumijem da ti se ne svidja i da je protiv tvojih ubjedjenja, ali sto "fasisoidna praksa", homo sapiensa, majmuna i humanizma ti svih oblika?
Kakva je bila praksa nasilnog skidanja istih?

Doveli ste rijec fasizam i anti-fasizam do dna. Ne, iskopali ste rupu ispod dna. Katastrofa, kakva igra sa rijecima koje bi trebale nesto predstavljati.

theTruePath

#461 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath » 13/03/2013 06:59

harač wrote:svoj glas ipak dajem Džemi Čauševiću koji je još 1928. govorio protiv ovih fašisoidnih praksi tipa zara i feredže

Image

:-D

Turci su feredzu zabranili 1925,od tada neki moderniji bosnjaci zagovaraju skidanje feredze...ali je zabrana dosla tek 1950

theTruePath

#462 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath » 13/03/2013 07:06

Alija trenutno vodi,gdje onaj sto rece da mi garantuje da Alija nece dobiti ni 15% glasova ako stavim sve ove opcije? :lol:

IHAVEDREAM

#463 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by IHAVEDREAM » 13/03/2013 07:21

Abu Hamza

theTruePath

#464 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath » 13/03/2013 08:48

Taman za ovu temu

PRIJE 130 GODINA RODIO SE MEHMED SPAHO

Volio je Bosnu iznad svega

Na današnji dan navršava se 130 godina od rođenja Mehmeda Spahe, jednog od najznačajnijih bh. političara 20. stoljeća i prvog Bošnjaka u Vladi Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS). Spaho je bio utemeljitelj i vođa Jugoslavenske muslimanske organizacije (JMO).

Lijepe uspomene

Emina Kadić (91), njegova kćerka i jedina živa nasljednica, prisjetila se perioda kad je, prema njenim riječima, Spaho ubijen, kontroverzi toga doba, ali i lijepih uspomena koje je vežu za oca.

Kako kaže, toliko godina je prošlo a da do danas nisu razriješene okolnosti pod kojima je Spaho umro. Iako zvanični izvještaji govore da je preminuo prirodnom smrću, Emina se ne slaže s tim.

- Moj rahmetli otac ljude nikada nije dijelio po nacionalnosti. Volio je Bosnu, borio se za muslimane. Uvijek je gledao da im pomogne, naročito u vrijeme kada je bio ministar saobraćaja - s ponosom ističe Emina.

Odbijena obdukcija

Ona i dalje tvrdi da je njen otac Mehmed bio smetnja sporazumu Cvetković - Maček te da je i zbog toga uklonjen, jer se protivio podjeli Bosne.

- Konobar iz hotela "Srpski kralj" nekoliko godina kasnije mom bratu Ziji priznao je da je ubacio otrov u očevu šoljicu. Moja majka Habiba nije dala da se uradi obdukcija. Ne znam zbog čega, možda iz određenih vjerskih razloga. Od 1945. godine ime moga oca više se nije smjelo ni spominjati - naglašava Emina.

Filandra: Izvući pouke

Šaćir Filandra, dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, rekao je za "Avaz" da život i djelo Mehmeda Spahe, nažalost, svjedoče o tome da su politička pitanja i politički obrasci naših problema, kako bošnjačkih tako i BiH, i danas veoma aktuelni.

- U tom smislu iz njegovog političkog profila i djelovanja te odgovora na te probleme, prije svega na autonomiju BiH i srpskohrvatski nacionalizam, danas imamo prostora da izvučemo mnoge i brojne pouke - rekao je Filandra.

uglavnomja

#465 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by uglavnomja » 13/03/2013 09:11

theTruePath

#466 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath » 13/03/2013 09:19

uglavnomja wrote:malo duzi tekst u oslobodjenju

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... -je-ubijen
:thumbup:

sinuhe

#467 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by sinuhe » 13/03/2013 09:36

Spaho bi i danas bio najskolovaniji politicar. Eto kako smo slupali sto godina :lol:

MOSALJOZE

#468 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by MOSALJOZE » 13/03/2013 09:43

sinuhe wrote:Spaho bi i danas bio najskolovaniji politicar. Eto kako smo slupali sto godina :lol:
Spaho je bio preteča svoga vremena

uglavnomja

#469 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by uglavnomja » 13/03/2013 09:44

ma mi ko mi :roll:

bosnjacki specijalitet, izbaciti Spahu s liste :? :shock: :-? a ostaviti nuriju pozderca, adila z. itd... nidje veze.

vise je uradio, ni kriv ni duzan Spaho nego svi ovi ostali zajedno. oni su se samo nasli na nekom vaznom mjestu u turbulentna vremena, Spaho je jedini svojim obrazovanjem doveo do dugotrajnog (trajnog) prosperiteta muslimana.

sinuhe

#470 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by sinuhe » 13/03/2013 09:47

Spaho doktor prava iz Beca. Zlatko doktor Boga pitaj cega - sarajevski univerzitet :-)

uglavnomja

#471 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by uglavnomja » 13/03/2013 09:53

sinuhe wrote:Spaho doktor prava iz Beca. Zlatko doktor Boga pitaj cega - sarajevski univerzitet :-)

pa nema ni njega na listi :-) , a i niju mu mjesto, ali iskreno, sta ce adil z. na listi? sta je konkretno uradio? od hamam-bara napravio bosnjacki institut, skupljajuci eksponate za izlozbe od porodica ljudi koji se vode kao vazni (dzabalesku, naravno). zivio vani, davao donacije aliji i halki, jedino je vazan sto je bio pun kao brod, a to je nasem insanu dovoljno da bude bitan :-)

a ko je nurija pozderac, veze nemam :oops:

sinuhe

#472 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by sinuhe » 13/03/2013 09:56

Kazem samo u kontekstu nase visoke politike.
A Adil, ne znam on je dosao sa parama i negdje pred izbore 1990 se posvadjao sa Alijom. Mislim da je veci doprinos mogao dati da je saradjivao sa Alijom. A na listi mu nije mjesto.

theTruePath

#473 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath » 13/03/2013 10:01

MOSALJOZE wrote:
sinuhe wrote:Spaho bi i danas bio najskolovaniji politicar. Eto kako smo slupali sto godina :lol:
Spaho je bio preteča svoga vremena
I onda od 180 glasova dobi samo 1 jedini

Damir_5

#474 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Damir_5 » 13/03/2013 10:01

uglavnomja wrote:ma mi ko mi :roll:

bosnjacki specijalitet, izbaciti Spahu s liste :? :shock: :-? a ostaviti nuriju pozderca, adila z. itd... nidje veze.

vise je uradio, ni kriv ni duzan Spaho nego svi ovi ostali zajedno. oni su se samo nasli na nekom vaznom mjestu u turbulentna vremena, Spaho je jedini svojim obrazovanjem doveo do dugotrajnog (trajnog) prosperiteta muslimana.
Cuj nidje veze, pa sta je to Spaho uradio za Bosnjake?

Sto se tice Zulfikarpasica, da nije njega bilo, ne bi vam cak ni SDA bilo, da ne govorim da je zapravo on glavni incijator vracanja starog imena Bosnjacima. Ne kazem da je najznacajniji, ali jeste znacajan.

Uglavnom pored srednjevjekovnih bosnjackih vladara, mislim da ovdje niko nema sanse, bez obzira sto minderasi glasaju za Aliju, Alija je samo jedan od luzera koji su cuvali vlastito dupe na ustrb sigurnosti naroda.

uglavnomja

#475 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by uglavnomja » 13/03/2013 10:25

damire, jedno jednostavno pitanje:

da li je vaznije

-sto je jedan bogatas, koji rata nije vidio, sudjelovao u davanju imenu jednom narodu (bez referenduma, pitanja naoroda, sto je dovelo do toga da je pojam bosnjak kamen spoticanja)

ili sto je jedan ekstra obrazovan covjek, prvi u to doba, probio led i usao u vladu shs, poceo zaposljavati muslimane na zeljeznicama, sto je ostalo i poslije njegove smrti, sto je otvorio skolu za zeljeznicare, sto je, u krajnjoj liniji poginuo za svoje ideje :-)

ooo, vazniji je pojam bosnjak, neka se zna ko je ko, pa makar travu pasli :run:

Post Reply