Ko je započeo rat u SFRJ ?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#151 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by bosnjo89 »

mostar036 wrote:
Bosnjak333 wrote:
shiljak wrote:Napadnuta Hrvatska zato sto je bilo Srba na nekim mjestima (barem je to izgovor) pa se "brinuli" sta ce biti sa njima, da ne bude diskriminacije neke.. i onda bio rat i porusli sve i pobli narod :D Onda u Bosni ista stvar, da ne bi Srbima nesto falilo i da im ne bi bio muslimanski predsjednik, bili Bosnjake, pa onda i Hrvati poceli da ne bi njima nesto falilo i eto gdje smo sad :D
Srbi su pokvarena nacija.Na Kosovo polazu historijsko pravo jer ono navodno vijekovima pripada Srbima,a na rs i Kninsku Krajinu polazu demografsko pravo(na Knin su polagali :D).Da BiH kojim slucajem polaze historijsko i demografsko pravo na Sandzak,ili Madjaraska na Vojvodinu onda bi to bio direktan atak na srbijansku vladu i na drzavu.Jednostavno su gamad za koju nema lijeka.
I onda se čudite što ti srbi ne žele BiH? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
uf uf vidi uvrijedjene mlade :lol:
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#152 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

sema911 wrote:sada je malo drugacije nema vise goli otok il metak u celo sada je samo prosjacki stap
Ja tebi kazem da je SDA radila po titovom sistemu i uklanjala komuniste kao sto je tito uklanjao nacionaliste ti bi meni ovdje sada pricao kako je to neljudski,nehumano,nedemokratski i slicno...
User avatar
borcanin
Posts: 152
Joined: 05/02/2012 11:39

#153 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by borcanin »

Rat je pocelo Srpsko rukovodstvo koje je htjelo veliku Srbiju i jedva cekali potez Hrvatske i Bosne za otcjepljenjem i vjekovne zelje za obnovu svojih drzava, sto je sluzilo planu velik kao alibi za napad na tudje teritorije jer su objektivno imali dovoljno oruzja i snage za osvajanje.. Hrvatska je iskoristila BiH kao zivi stit, te je dogovorom sklonila agresora sa svog teritorija na teritorij nezavisne repubike BiH ali im i to nije bilo malo nego su kada su vidjeli da mogu pokusali podijeliti BiH sa Srbijom tako sto ce iskoristiti hrvate u BiH za stvaranje jos jedne drzave na teritoriji BIH, drzave zvane Herceg-Bosna koja bi u konacnici bila pripojena teritoriji nezavisne drzave Hrvatske isto kao i Republika Srpska koja bi u konacnici bila pripojena nezavisnoj drzavi Srbiji. Dugi niz godina propaganda je da su rat napravili nekakvi Bosnjaci Srbi i Hrvati sto je ogromna laz i pokusaj da se narod na ovim prostorima jos vise zavadi, a istina je da su rat zapoceli rukovodioci ovih naroda i oni snose odgovornost.. Opet je glupo reci da Srbi nisu htjeli veliku Srbiju a Hrvati veliku Hrvatsku, kada kazem "veliku" misli se na teritorije koje ce biti vonim ili nekim drugim putem biti otudjene drugim drzavama, Bosnjacima je u interesu RBIH koja nece biti pod uticajem Hrvatske i Srbije i sluzit ce im kao odbrana i osiguranje od ovih pretencioznih planova susjeda ili ti ga komsija koji su historijski gledano mnogo puta zavrsavali i pocinjali genocidom nad Bosnjackim ili ti ga muslimanskim stanovnistvom.... Vidim da je mnogima u cilju svrstati u isti kos Bosnjacko rukovodstvo zajedno sa Hrvatskim i Srpskim sto je po meni jako bezobrazno i vodi nastavku jos jednog genocida nad Bosnjacima, jer je Bosnjacko rukovodstvo najmanje krivo i najmanje je Bosnjacima odgovarao rat iz vise razloga, najveci je sto nisu imali dovoljno organizovan otpor i sredstva za otpor kao i dovoljnu podrsku od medjunarodne zajednice. Sto je najvaznije ciljevi rata su se enormno razlikovali, dok su kod Hrvata bili agresorski, zelja za tudjom teritorijom(doduse u pocetku odbrambeni rat) kod
Srba agresorski a kod Bosnjaka samo i samo odbrambeni. Poslijeratna propaganda je da se krivica umanji i zataska i da se Bosnjaci i njihovo rukovodstvo dovedu u isti kos sa ostalima,, sto itekako uspjeva pogotovo sto vrijeme odmice, evo to mogu procitati i po silnim postovima, Bosnjaci ponovo upadaju u zamku i sebi skacu u stomak. Nekako me dovodi do teorije da su Bosnjaci narod koji voli vise drugom nego sebi i vole sebi zadavati bol i patnju, ako nije to onda su glupi ali glupi na kvadrat..
mostar036
Posts: 345
Joined: 14/02/2012 14:21

#154 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by mostar036 »

Sve 3 strane su činile zločine,možda su bošnjaci najmanje,ali i oni jesu.
nickname-83
Posts: 111
Joined: 31/01/2011 20:26

#155 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by nickname-83 »

poznanik wrote:
Bosnjak333 wrote:...Ti moras da shvatis da ja zivim u realnosti za razliku od tebe jer su tito,bratstvo-jedinstvo i ostala komunisticka sranja davno umrla i dali nam sve ovo.
Jeste, svaki od nas sada ima najmanje po dvije zlatne kašike :lol: :lol: :lol:
Vidim koliko je tito imao uticaja na svoje sljedbenike da su se umjesto komunizma okrenuli fasizmu.
Nemoj ti o kritici fašizma, reisa ti :x
Imam jedno pitanjce za tebe, pošto vidim da si ti veoma "pametan" i "duhovit". Pitanje je u vezi zlatnih kašika: navedi mi ko je govorio o zlatnim kašikama, kada je to receno i gdje. Pošto vidim da ti upucen u sve i da si svakom loncu poklopac, sigurno je ovo pitanje lagano za tebe.

mostar036 wrote: Sve 3 strane su činile zločine,možda su bošnjaci najmanje,ali i oni jesu.
Ova izjava je nagrublji oblik relavitiziranja. Naravno da gotovo u svako ratu bude zlocina koje cine sve strane, ali ovdje u našem slucaju postoji jedna bitna razlika: dok su na jednoj strani pojedinci (ili neke odmetnute grupe) cinile zlocine, na drugoj strani je to radjeno sistematski sa ucescem gotovo svih struktura vlasti i vojske. Znaci bila je velika razlika i u "kvalitetu" i "kvantitetu". Hajde ti meni reci zašto danas niko ne spominje ratne zlocine koje su cinili saveznici u drugom svjetskom ratu? Samo mi nemoj reći da pobjednici pišu historiju.
mostar036
Posts: 345
Joined: 14/02/2012 14:21

#156 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by mostar036 »

Zato što smo mi (Jugoslavija) bili na pobjedničkoj strani i učili da su partizani divni i krasni,a njemci,četnici i ustaše najgori,a sad imamo 3 istorije.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#157 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by svemirska_vjeverica »

mostar036 wrote:Da nije bilo Tite,komunista i SFRJ danas ne bi bilo nezavisne BiH.
Da nije bilo Alije Izetbegovica danas ne bi bilo republike srpske.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#158 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

svemirska_vjeverica wrote:
mostar036 wrote:Da nije bilo Tite,komunista i SFRJ danas ne bi bilo nezavisne BiH.
Da nije bilo Alije Izetbegovica danas ne bi bilo republike srpske.
Alija je predlozio osnivanje rs-a,cak je Bobanu ponudio i hb.Bio mu je bitan samo sarajevski pasaluk,a sve ostalo je bio spreman dati Srbima i Hrvatima.Ostavite se bajki i zivite u realnosti,SDA nas krala 20 godina,a vi niste nista bolji od SDA,samo sto ne krade vec lazete,a to ti dodje isto...
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#159 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

mostar036 wrote:Zato što smo mi (Jugoslavija) bili na pobjedničkoj strani i učili da su partizani divni i krasni,a njemci,četnici i ustaše najgori,a sad imamo 3 istorije.
Ustase su ubijale Srbe,Rome i Jevreje.Cetnici su uglavnom zlocine cinili nad Bosnjacima,a Partizani na svakome ko nije komunista.Imas pricu Adila Zulfikarpasica koji kaze da su partizanske jedinice(u cijim redovima je i on bio) prolazile kroz bosnjacko selo i hodza je zaucio ezan na munari,a u tom trenutku je neko od partizana zapucao i ubio hodzu.Na kraju za to niko nije odgovarao...

Ja razumijem da Srbi,Hrvati i ovi iz mjesovitih brakove vole Jugoslaviju i tita,ali da to cine Bosnjacima kojima je isti uzeo identitet,jezik,historiju,a Bosni i Hercegovini Sutorinu drugi izlaz na Jadransko more...
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#160 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by detroit-mercy »

mostar036 wrote:Sve 3 strane su činile zločine,možda su bošnjaci najmanje,ali i oni jesu.
Naglasak je na mozda :mrgreen: .
A ja sve mislio da je rat poceo sto je Ramiz ubio starog svata :mrgreen: .
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#161 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

detroit-mercy wrote:
mostar036 wrote:Sve 3 strane su činile zločine,možda su bošnjaci najmanje,ali i oni jesu.
Naglasak je na mozda :mrgreen: .
A ja sve mislio da je rat poceo sto je Ramiz ubio starog svata :mrgreen: .
Rat je poceo napadom na Sijekovac,ili mozda jeste ubistvom srpskog svata? :? :?
Uglavnom ratu su poceli bosnjacki ekstremisti kada su aktivirali bombu u sred Beograda,a onda je BiH izvrsila agresiju na Srbiju i Crnu Goru,zatim su poceli su ubijanjem po srpskim koridama,svadbama,sastancima cetnickog ravnogorskog pokreta itd...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#162 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by poznanik »

Gledam na BN TV neko hipertendencionističko dokumentarno smeće, neki film od čijeg sadržaja mi se kosa na glavi diže, a tema mu je odgovornost za raspad Jugoslavije i početak rata :x Gomila nevjerovatno prekrojene, lažne istorije, koju neko gleda, pamti i stvara utisak... Prestrašno! :x Vodi li ovaj film u nove sukome... :?

Zna li neko o čijem filmu se radi, o kojem?

Edit: našao sam, smeće još '99. snimljeno - http://www.youtube.com/watch?v=Qk2FF1kQXtw

http://www.worldcat.org/title/yugoslavi ... /136973526
Last edited by poznanik on 16/08/2012 22:43, edited 2 times in total.
mostar036
Posts: 345
Joined: 14/02/2012 14:21

#163 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by mostar036 »

Bosnjak333 wrote:
mostar036 wrote:Zato što smo mi (Jugoslavija) bili na pobjedničkoj strani i učili da su partizani divni i krasni,a njemci,četnici i ustaše najgori,a sad imamo 3 istorije.
Ustase su ubijale Srbe,Rome i Jevreje.Cetnici su uglavnom zlocine cinili nad Bosnjacima,a Partizani na svakome ko nije komunista.Imas pricu Adila Zulfikarpasica koji kaze da su partizanske jedinice(u cijim redovima je i on bio) prolazile kroz bosnjacko selo i hodza je zaucio ezan na munari,a u tom trenutku je neko od partizana zapucao i ubio hodzu.Na kraju za to niko nije odgovarao...

Ja razumijem da Srbi,Hrvati i ovi iz mjesovitih brakove vole Jugoslaviju i tita,ali da to cine Bosnjacima kojima je isti uzeo identitet,jezik,historiju,a Bosni i Hercegovini Sutorinu drugi izlaz na Jadransko more...
Tito je BiH dao Neum koji nije bio u BiH,a dao je vama identitet 1974. što se tiče jezika srpski,hrvatski,bosanski,crnogorski,pa sve je to jedan jezik koji se za vrijeme SFRJ zvao srpsko-hrvatski.Tako da vam je više dao nego što vam je uzeo.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#164 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

mostar036 wrote:
Bosnjak333 wrote:
mostar036 wrote:Zato što smo mi (Jugoslavija) bili na pobjedničkoj strani i učili da su partizani divni i krasni,a njemci,četnici i ustaše najgori,a sad imamo 3 istorije.
Ustase su ubijale Srbe,Rome i Jevreje.Cetnici su uglavnom zlocine cinili nad Bosnjacima,a Partizani na svakome ko nije komunista.Imas pricu Adila Zulfikarpasica koji kaze da su partizanske jedinice(u cijim redovima je i on bio) prolazile kroz bosnjacko selo i hodza je zaucio ezan na munari,a u tom trenutku je neko od partizana zapucao i ubio hodzu.Na kraju za to niko nije odgovarao...

Ja razumijem da Srbi,Hrvati i ovi iz mjesovitih brakove vole Jugoslaviju i tita,ali da to cine Bosnjacima kojima je isti uzeo identitet,jezik,historiju,a Bosni i Hercegovini Sutorinu drugi izlaz na Jadransko more...
Tito je BiH dao Neum koji nije bio u BiH,a dao je vama identitet 1974. što se tiče jezika srpski,hrvatski,bosanski,crnogorski,pa sve je to jedan jezik koji se za vrijeme SFRJ zvao srpsko-hrvatski.Tako da vam je više dao nego što vam je uzeo.
Ne moze biti bosanski jezik,a nazivati se srpsko-hrvatski. :? :? :?
Vuk Karadzic srpski jezik sastavio na osnovu govora iz Istocne Hercegovine,tj. od bosanskog jezika.Prvi rijecnik nisu imali ni Srbi,a ni Hrvati vec Bosnjaci!Ako cemo gledati slicnost u dijalektu onda je bosanski jezik najrasprostranjeniji.U Dalmaciji je zastupljena ikavica,a u Zagorju ijekavica.Hrvati su ta dva dijalekta spojili u jedan jezik nazvan hrvatski,iako se u Dalmaciji ne prica ni priblizno slican jezik kao u Zagorju i to je prvi lapsus srpsko-hrvatskog jezika.U Bosni je uglavnom ijekavica(bilo je dijelova sa ikavicom),a u Slavonci pricaju bosanskim jezikom jer se njihov dijalekt daleko razlikuje od zagorskog i dalmatinskog.Koga su lingvisticari pravili budalom ni sam ne znam i jadni su bili istaknuti Bosnjaci tog vremena koji su ovo dozvoljavali.
Zasto su Bosnjaci tek 1974. dobili nacionalno pravo,a ne ranije??Zar to nije bila diskriminacija??Zasto su Srbi,Hrvati,Slovenci,Makedonci mogli odmah 46.,a mi morali cekati jos 28 godina???
Tito dao Neum BiH. :run: :run: :run: :run:
In love with Bosnia
Posts: 573
Joined: 03/07/2012 22:14
Location: Beograd

#165 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by In love with Bosnia »

borcanin wrote: Hrvatska je iskoristila BiH kao zivi stit, te je dogovorom sklonila agresora sa svog teritorija na teritorij nezavisne repubike BiH ali im i to nije bilo malo nego su kada su vidjeli da mogu pokusali podijeliti BiH sa Srbijom tako sto ce iskoristiti hrvate u BiH za stvaranje jos jedne drzave na teritoriji BIH, drzave zvane Herceg-Bosna koja bi u konacnici bila pripojena teritoriji nezavisne drzave Hrvatske isto kao i Republika Srpska koja bi u konacnici bila pripojena nezavisnoj drzavi Srbiji.
mala ispravka: dogovor o podeli bosne izmedju miloševića i tudjmana postignut je u karadjordjevu marta 1991. pre nego što je rat uopšte počeo.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#166 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by nineinchnails »

mostar036 wrote:
Bosnjak333 wrote:
mostar036 wrote:Zato što smo mi (Jugoslavija) bili na pobjedničkoj strani i učili da su partizani divni i krasni,a njemci,četnici i ustaše najgori,a sad imamo 3 istorije.
Ustase su ubijale Srbe,Rome i Jevreje.Cetnici su uglavnom zlocine cinili nad Bosnjacima,a Partizani na svakome ko nije komunista.Imas pricu Adila Zulfikarpasica koji kaze da su partizanske jedinice(u cijim redovima je i on bio) prolazile kroz bosnjacko selo i hodza je zaucio ezan na munari,a u tom trenutku je neko od partizana zapucao i ubio hodzu.Na kraju za to niko nije odgovarao...

Ja razumijem da Srbi,Hrvati i ovi iz mjesovitih brakove vole Jugoslaviju i tita,ali da to cine Bosnjacima kojima je isti uzeo identitet,jezik,historiju,a Bosni i Hercegovini Sutorinu drugi izlaz na Jadransko more...
Tito je BiH dao Neum koji nije bio u BiH,a dao je vama identitet 1974. što se tiče jezika srpski,hrvatski,bosanski,crnogorski,pa sve je to jedan jezik koji se za vrijeme SFRJ zvao srpsko-hrvatski.Tako da vam je više dao nego što vam je uzeo.
1. Neum je uvijek bio bosanski. Samo pregledaj karte unazad 600 godina. Pravno i politicki je pripadao Bosni i to je bilo neupitno i prekrajanjem republickih granica 1947 godine.
2. Istorijski, dokazano argumentima i postojanjem pisanih tragova i pravopisa, bosanski je prvi jezik na ovim prostorima. Pravno se hrvatski i sprski jezik ozakonjuju tek sredinom 19-og stoljeca.
3. Identitet "Bosnjak" postoji jos od vremena Kraljevine Bosne. Ukinut postankom SHS Kraljevine 1918. Reafirmiran nakon rata 1992-95. Godine 1974 se Dzemal Bijedic izborio za naziv Musliman kao oznaku jednog naroda (sa velikim "M"), jer to je znacilo pripadnost religiji, a ne narodu koji srbija i Hrvatska nisu htjeli priznati jer im je SHS pa i Tito (AVNOJ-em) dodijelio Bosnu: Bosna je sprska i hrvatska i u njoj se govori srpsko-hrvatski jezik.
To su sve nepobitne istorijske i argumentovane cinjenice. Dakle, tvoje znanje je zasnovano na pogresnim (nacionalistickim) informacijama.
Last edited by nineinchnails on 20/08/2012 15:56, edited 1 time in total.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#167 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by nineinchnails »

Bosnjak333 wrote:
mostar036 wrote:Zato što smo mi (Jugoslavija) bili na pobjedničkoj strani i učili da su partizani divni i krasni,a njemci,četnici i ustaše najgori,a sad imamo 3 istorije.
Ustase su ubijale Srbe,Rome i Jevreje.Cetnici su uglavnom zlocine cinili nad Bosnjacima,a Partizani na svakome ko nije komunista.Imas pricu Adila Zulfikarpasica koji kaze da su partizanske jedinice(u cijim redovima je i on bio) prolazile kroz bosnjacko selo i hodza je zaucio ezan na munari,a u tom trenutku je neko od partizana zapucao i ubio hodzu.Na kraju za to niko nije odgovarao...

Ja razumijem da Srbi,Hrvati i ovi iz mjesovitih brakove vole Jugoslaviju i tita,ali da to cine Bosnjacima kojima je isti uzeo identitet,jezik,historiju,a Bosni i Hercegovini Sutorinu drugi izlaz na Jadransko more...
Adil Zulfikarpasic je bio obicni fasista, pa i ostala plejada nacionalisticki nastrojenih bosnjaka koji pljuju po Titu svakodnevno.
Tito NIJE uzeo jezik ni identitet, to je ucinjeno jos u SHS Kraljevini, a Sutorinu je Djuro Pucar nepravomocno poklonio Crnoj Gori na osnovu jednog telefonskog poziva sa objasnjenjem: "Sta ce nam to, samo komplikujemo granice, Bosni more ne treba!" 1947 godine. Navodno je to Tito takodje ratifikovao.
U partizanima je najvise bilo bosanaca svih konfesija. 1943 godine, NOV dobija veci broj partizana iz Hrvatske nakon kapitulacije Italije, a 1944-45 najvise iz srbije (amnestiranih cetnika).
Last edited by nineinchnails on 20/08/2012 15:58, edited 2 times in total.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#168 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

Prijedorcani i Kozarcani su bili rezervisti JNA,ali ne dobrovoljno(bilo je izuzetaka,ovih ludih Jugoslovena i mjesanih brakova)vec prisilno.Treba da te obraduje podatak da ih je do kraja ostalo jedva od 1 % od pocetne cifre.Dvadesetak ih je poginulo odmah na pocetku,a desetak ih ostalo do kraja.Vecina je prebjegla u ARBiH i HV jer im je u Hrvatskoj obecano da ce jedinica Berbir sastavljena od Bosnjaka djelovati na potezu Bosanske Gradiske i da ce osloboditi svoja rodna mjesta od cetnika.Medjutim,Tudjman i Hrvatska su ih iskoristavali i slali ih na najgora ratista daleko od njihove domovine...
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#169 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by fakat »

@skonto

Mozda ne razumijem najbolje tvoju poentu, ali da te podsjetim za vrijeme rata u Hrvatskoj BiH se jos uvijek nalazila u Jugoslaviji gdje je JNA bila jedina vojska i gdje su vazili zakoni Jugoslavije. Pa uprkos tome i uprkos cinjenici da je time rizikovao ozbiljne probleme u vlastitoj zemlji rahmetli Alija je pozvao gradjane BiH da se ne odazivaju pozivu na mobilizaciju i ne odlaze u JNA. Vojna policija je vrsila racije nocu po stanovima, cak i danju po kaficima i mjestima za izlaske. Shvati da BiH nije bila Alijina Bosnjacka drzava vec dio Jugoslavije i da su svud oko nas bile naoruzane paravojne grupe Srba i kasarne JNA. I konacno, da smo bili malo bolji, da li bi izbjegli stvaranje paradrzave Herceg Bosne sa logorima za Bosnjake?
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#170 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

skonto wrote:
Bosnjak333 wrote:Prijedorcani i Kozarcani su bili rezervisti JNA,ali ne dobrovoljno(bilo je izuzetaka,ovih ludih Jugoslovena i mjesanih brakova)vec prisilno.Treba da te obraduje podatak da ih je do kraja ostalo jedva od 1 % od pocetne cifre.Dvadesetak ih je poginulo odmah na pocetku,a desetak ih ostalo do kraja.Vecina je prebjegla u ARBiH i HV jer im je u Hrvatskoj obecano da ce jedinica Berbir sastavljena od Bosnjaka djelovati na potezu Bosanske Gradiske i da ce osloboditi svoja rodna mjesta od cetnika.Medjutim,Tudjman i Hrvatska su ih iskoristavali i slali ih na najgora ratista daleko od njihove domovine...
Da li je neka udruga,savez,intelektualci,studenti ...te 1991 u BiH protestirao protiv rata u Hrvatskoj,agresije na Hrvatsku sa područja BiH ili logora na području BiH gdje su se držali npr zarobljeni gardisti iz Hrvatske Kostajnice?

Može navod koja su to najgora ratišta na koja su slali i ginuli (u Hrvatskoj se zna svaka vojna žrtva poimenično sa mjestom ranjavanja,pogiblje ili nestanka,jer im porodica ostvaruje materijalna prava)

Može ime brigade HV u koju su prebjegli?

Kako postoje najgora ratišta kad su se Tuđman i Milošević dogovorili par mjeseci prije u Karađorđevu,oprosti ako ti ne zastupaš tu teoriju ali vidim da dominira na temi?

Da ne bi bilo zabune,Bošnjacima koji su živjeli ili radili u Hrvatskoj veliko poštovanje jer su se odmah uključili u obranu i mnogo ih je dalo život za slobodu Hrvatske
Rekao sam ti za Vojnu jedinicu Berbir mada ih je bilo i po ostalim,najvise splitskim,sisackim,zagrebackim jedinicama.Zasto niko u RH nije protestvovao protiv rata u BiH??Koga je briga za rat u susjednoj drzavi???Ja ti kazem da 90 % Bosnjaka nije dobrovoljno islo na ratiste u Hrvatsku.Bosnjake su uglavnom slali na Vukovar ne bi li sto prije poginuli...
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#171 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Bosnjak333 »

skonto wrote:
Bosnjak333 wrote:
Rekao sam ti za Vojnu jedinicu Berbir mada ih je bilo i po ostalim,najvise splitskim,sisackim,zagrebackim jedinicama.Zasto niko u RH nije protestvovao protiv rata u BiH??Koga je briga za rat u susjednoj drzavi???Ja ti kazem da 90 % Bosnjaka nije dobrovoljno islo na ratiste u Hrvatsku.Bosnjake su uglavnom slali na Vukovar ne bi li sto prije poginuli...
Nitko normalan ne ide dobrovoljno u rat,osim komšija kad su naoružani tenkovima,topovima,avionima,a protivnici puškama,viljuškama i pračkama.

Želiš mi reći da su Bošnjaci rezervisti dezertirali iz JNA i priključivali se gardijskim brigadama HV iz Siska,Zagreba i Splita te išli na najteža ratišta?
Ja znam za regrute na služenju vojnog roka koji su nakon bjekstva iz kasarne išli svojim kućama.

Bilo je briga Hrvate jer se sa područja BiH napadala Hrvatska i državljani BiH su napadali Hrvatsku.
Sto se odmah ljutis. :(
Tudjman je slao jedinice HV-a na Gornji Vakuf,Mostar i mnoga druga mjesta da vrse agresiju i napadaju ARBiH u vecem broju nego sto su Bosnjaci ucestvovali kroz JNA pa se opet ne ljutimo. :(
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#172 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by zambaklija »

čuj ko je počeo???pa srbi brete na čelu sa miloševićem :-) ljudi moji sve je to dio plana globalizacije i novih tržišta,sloba je bio bankar i dobio je mig iz tog kruga bjelosvjetskih trgovaca duša....nesmije se zaboraviti da je to razdoblje preuređenja svjetskog poredka.berlinski zid pada,cccp se raspada ....jugoslavija nije pasala u tu sliku jer se počela razvijati imala je veliki utjecaj u zemljama bliskog istoka ali i afrike,građevinske firme,energoinvest i mnogo toga još,samostalno je proizvodila mnogo toga,usvajala tehnologije koje bi je,da nije bilo rata,katapultirale u sami vrh....al jebga taki smo ti mi balkanci ....važno je da komšiji crkne krava.....važno je biti bošnjak sa veliko "b" srbin ili hrvat,jebo razvoj...ah da i nezaboravite proslaviti bajram uz neku cecu i 7 jegera ;-) :run:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#173 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Hajlac »

shiljak wrote:Napadnuta Hrvatska zato sto je bilo Srba na nekim mjestima (barem je to izgovor) pa se "brinuli" sta ce biti sa njima, da ne bude diskriminacije neke.. i onda bio rat i porusli sve i pobli narod :D Onda u Bosni ista stvar, da ne bi Srbima nesto falilo i da im ne bi bio muslimanski predsjednik, bili Bosnjake, pa onda i Hrvati poceli da ne bi njima nesto falilo i eto gdje smo sad :D
shiljak wrote:Uglavnom danas gdje ima vecina hrvata (tamo u Mostaru..) oni ne vole ni Bosnjake ni Srbe... tako je i u RS-u.. Svi ko ono "imamo mi drugu drzavu".. Jer niko i ne ide ni u Mostar, ni u Banja Luku ni u Sarajevo..

Ja mislim da su trebali prije 10 godina napraviti autoput iz Sarajeva prema Mostaru i iz Mostara/Sarajeva prema Banja luci.. Pa mozda ne bi danas pricali kao sto sad pricaju. Sve sto danas znamo smo upoznali preko politicara pa mislimo da su i ljudi takvi :-D
Svaka cast, pametno zboris :thumbup:
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#174 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by _tulumba_ »

Meni su cetnici i ustase iz reda srpskog i hrvatskog stanovništva krivi za rat 90-tih i to je to. Napomena, nisu svi Srbi i nisu svi Hrvati krivi, nego ovi hostapleri iz njihovih redova. Indirektno su krivi i ostali Srbi i Hrvati jer nisu se pobunili protiv nasilja nad drugim narodima. Laku noc.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#175 Re: Ko je započeo rat u SFRJ ?

Post by Hajlac »

Bosnjak333 wrote:
sema911 wrote:
izvini nisam karadzic il mladic da negiram srebrenicu al rat je zapocet bolesnim umovima kao sto su karadzic, izetbegovic, tudjman, milosevic, i slicni niko ga iz srebrenice sto je poginuo nije zapoceo nit je zelio rat,. zivim u sarajevu i sjecam se 92 kada su "srbi" bjezali iz ulice jer su im podobni iz dzamije prijetili kako ce ih pobijat a jedna od njih i ako sam bio djete od 6god i malo vise godina hoce da me otme od roditelja da me spasi toga sto ce se desit a moji starci nevjeruju(ova ista gospodja "srpkinja" kako je mnogi zovu al ja ne da nje nije bilo mi djeca i mnoge porodice bismo pomrli od gladi da nam nije slala pakete jer zaboga nasi starci nisu isli udzamiju nisu bili bosnjaci i tamo nekada 94 optuze nas da saradjujemo sa cetnicima pa ja i sestra ostanemo sami jer su nam majke nane pohapsili dok su ocevi bili negdje na ratistu ginuli za ove bosnjake) i ako su sa brda gledali kolone tenkova koji idu negdje dok se drugi ukopavaju po lukavici,.
....i po prici srba, hrvata, bosnjaka ko god bili jedni druge krive za rat a svi dobro znaju cije su velike ideje velicali,.
jest da su i ti srbi radili svasta pa i ti hrvati isto al i ti bosnjaci koji su najvise propatili su u mnogo prilika samo obimom manje pravili manja sranja,. nedaleko od moje kuce je bio stab armijebih i tu je bio ko neki zatvor sjecam se sta se tu desavalo,. nijedna starana nije bila "cvjecka" svi su se svetili,. ubijali neduzne
al cu ti rec i ovo da ti koji su sada najglasniji da njihova strana nije pocela rat i da su oni branili nesto su u ratu trgovali sa ovom drugom stranom i zaradjivali na nama bijedi, sjeti se samo ako si iz sarajeva koliko je bilo jedno jaje u hrasnici a koliko na dobrinji poslije tunela,.
Da je Izetbegovic bio nasilnik i kabadahija kao Karadzic i Mladic ja ti nista ne bi rekao,ali je Alija upravo bio primjer stalozene,smirene i psihicki normalne osobe.Nije on prijetio i naredjivao pokolje,nije izazivao mrznju i slicno,imao je politickih gresaka,ali nije zlocinac!
Jok, "samo" je tekbirao na zborovima "Bosanske" (al u qrcu) vojske dobre 2 godine(93'-95') :roll: :x
A jos 80ih izmedju redova sanjao o uvodjenju serijata u nekoj bajkovitoj fildzan drzavici :roll:
dobrica cosic(namjerno malim) se zalagao za njega i ostale "mlade muslimane" jer je cetnicima ta zaguljena i zatucana klika dosla ko kec na deset za onu predratnu huskacku propagandu o ugrozenim bosanskim "srbima"(za mene samo pravoslavnim Bosancima) koje ce neki umisljeni turci eto opet klati bla bla

"Samo" je aminovao sveopstu pljacku citavog grada time sto je dopustio da prijeratni piljari, taxisti, sitni kriminalci postanu ljudi na bitnim pozicijama u gradu samo zato sto su bili "nasi" tj. podobnih imena&zavicaja. Sjetimo se poharanih robnih skladista, sverca humanitarnom(ruka im se osusila), oblacenja i vedrenja u tunelu spasa, divlje privatizacije svega vrijednog...

"Samo" je u najmanju ruku okretao glavu na politicka ubista u Sarajevu(sheve...) i konstantno terorisanje "cetnika" - tj. obicnih ljudi ali s nepodobnim imenima i prezimenima koji nisu htjeli ili mogli pobjeci iz sarajevskog pakla kojeg su nam opet priredili oni brdjani/bradolje.

"Samo" je okretao glavu na Kazane...fol eto sta ce dobri dedo ma nije znao krili od njega(a ko je to imenom i prezimenom znao a krio od izetovih begova?)...

"Samo" sto je haman citav rat pregovarao i sastancio s uveliko dokazanim zlocincima :x

A tek DONACIJE iz arapskog svijeta hahahahaha tabu tema jos zadugo u ovom gradu :roll:

Naravno da nije zlocinac ali je objerucke davao povoda velikosrpskoj propagandi i isao im na ruku. Sama cinjenica da su ga podrzavali jos za vrijeme "procesa" i da je na izborima ovdje pobijedila stranka koja se na predizbornim plakatima otvoreno predstavljala kao muslimanska i ciji je prvi covjek postao predsjednik toboze sekularne i wanna bee demokratske drzave (opet zahvaljujuci pomoci Beograda jer su Abdicu sugerisali da ustupi mjesto 'begu' iako je dobio bruku vise glasova).

Dosta ba shuplje nije sve crno-bijelo!

@sema911

Slicno iskustvo ima i moja porodica. Jos prije rata na nekoliko mjeseci ako ne i godinu, kameleon-komsije(bivsi vlasnici crvenih knjizica a onda odjednom zelenih) otvoreno su mojim ukucanima poceli sugerisati nesto kao "svi trebaju sa svojima" i "svak treba ispred svog praga pocistiti" aludirajuci da nam nije mjesto u Sarajevu! Iako su mogli i trebali znati da su se moji osjecali iskljucivo kao Jugosloveni/Bosanci i kako nisu imali nikakve veze ni rodbinu 'na drugoj strani'. Tako je bilo i ostalo.
Telefoni su prvo 'preventivno' prisluskivani cisto na konto sumnjivih imena a onda i iskljucivani dok bi zelenim komsijama i dalje radili. Da ne pricam da je bilo komsija koji bi naprasno banuli na vrata cisto da prosnjuhaju sta se desava :-)
Noc pred Bajram(ili noc poslije) '92. kad se na Dobrinji nenormalno pucalo u zrak(mozda "slavlje") neki momci su poslani da preventivno hapse po spisku koji je napravljen ko zna gdje i ko zna od strane koga. Nekim cudom moji nisu odvedeni tj. nakon razgovora pred vratima isljednici su odustali valjda shvativsi svu apsurdnost 'naloga'.
Da ne pricam o redovnoj psihickoj torturi kroz citav rat tj. opsadu Sarajeva od strane sto dobrog dijela komsija sto vojne policije sto zaposlenih u mjesnoj zajednici itd. Nazivaju te cetnikom i ponizavaju a pravi cetnici te nisane snajperom i gadjaju granatama :roll:
A fizicka tortura je bila u obliku npr. istjerivanja na ulicu cisto da bi podobna famAlija mogla uletiti u stan ciji je vlasnik netom umro. Istjerivanje vrse pripadnici Vojne policije od kojih jedan pjeni majci kako ce joj sina zaklati. Dno dna.
Zamolis za malo secera/soli/vode a komsinica te "uputi" na drugu komsinicu slicnog imena tebi :roll: (ista ona prica "svak sa svojima")
I onda kake Bosna ovo Bosna ono - puna im usta Bosne a sve dvolicno i apsurdno, nemaju mozga da skontaju sta znaci traziti/prizivati drzavu Bosnu i Hercegovinu u isto vrijeme dok ishkaju normalne, nacionalizmom neopterecene ljude, u druga dva tora samo zato sto su im imena kompaKtibilna s anamo onima.
Nespojivo je tekbiranje i prica o multi-kulti.
I dan danas skoro svako vjencanje nakiceno je zelenim zastavama - toliko o gradjanskom i sekularnom drustvu. Da ne pricam o obaveznoj(ilitiga izbornom predmetu) vjeronauci u vrticima i osnovnim skolama. Pricam o situaciji u mom gradu Sarajevu jer tu zivim citav zivot - nemojte mi odmah pjenit pricom "a vidi anamo oni sta rade bla bla".

Prvo pocisti ispred svog praga (ali ne nacionalisticko-torovrskog vec gradskog praga) pa tek onda upiri prstom u anamo one.

Summa summarum mudrima je jasno da se ratovi zapocinju rijecima a djela dolaze tek kasnije kao posljedica huskaske indoktrinacije/propagande.

Tako se i ovaj monstruozni rat (moja definicija je: inicijalna agresija koja je prerasla u gradjanski rat izmedju BH torova) poceo rijecima tj. prokletim nacionalizmom. Pokvareni i monstrumi su procvjetali a normalni mali ljudi uvenuli i jos venu :(

Svakodnevno se borimo s hronicnim depresijama i ptsp-om kao i s nikad utihnulim klero-nacionalizmom.
Bas onako rahat i zdrava zivotna atmosfera.
Locked