Bosnjaci u Juznoj Americi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Ninno
Posts: 32
Joined: 22/07/2012 10:07

#1 Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Ninno »

Za one koji su zainteresovani - ima nas i u Juznoj Americi: http://issuu.com/bosniaco/docs/bosnjaci ... oj_americi.
Last edited by Ninno on 28/08/2012 08:03, edited 1 time in total.
Emina_88
Posts: 96
Joined: 14/07/2012 20:55

#2 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Emina_88 »

Hvala puno za link, voljela bih imati tu knjigu kuci!
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#3 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Eborg »

Interesantno no bez neke naučne vrijednosti, sve je nekako rekla-kazala.
Ninno
Posts: 32
Joined: 22/07/2012 10:07

#4 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Ninno »

Dakle, posto se radi o manje od 100 ljudi, radi se o clanku koji govori o pojedinacnim sudbinama.

Ono sto je interesantno je cinjenica da su svi 100% morali promijeniti vjeru - dakle i sami doseljenici su ukopavani po rimokatolickom obicaju.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#5 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Eborg »

Ovo više liči na neki loš seminarski rad bez referenci ali dobro. Većina historijskih činjenica je arbitrarno napisana, da ne kažem da je puna gluposti ("Handžar" na istočnom frontu je isto kao da piše da se 3. korpus ABiH borio u Namibiji) tako da je teško povjerovati u ozbiljnost i istinitost ostatka teksta.
Ninno
Posts: 32
Joined: 22/07/2012 10:07

#6 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Ninno »

Eborg:

Ne kontam u cemu je problem. Radi se o clanku objavljenom u bosanskim novinama u Americi u vezi teme o kojoj se do sada nije znalo NISTA! Autor je napisao tekst nakon vlastitog istrazivanja. Reference u novinama nisu bitne.

Usput, Handzar divizija (njeni dijelovi) jeste upucena na Istocni front 1944. g.: http://bs.wikipedia.org/wiki/Hand%C5%BEar_divizija.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#7 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by zlata »

Poznam jos bar 5-6 familija iz Juzne Amerike koje nisu na tom spisku. I nisu svi bili NDH-ovci.
Znam za ljude koji su bjezali poslije rata, vecinom od sirotinje.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Eborg »

Ninno wrote:Eborg:

Ne kontam u cemu je problem. Radi se o clanku objavljenom u bosanskim novinama u Americi u vezi teme o kojoj se do sada nije znalo NISTA! Autor je napisao tekst nakon vlastitog istrazivanja. Reference u novinama nisu bitne.

Usput, Handzar divizija (njeni dijelovi) jeste upucena na Istocni front 1944. g.: http://bs.wikipedia.org/wiki/Hand%C5%BEar_divizija.
Autor je navaljao onda nevjerovatan broj gluposti, vjerovatno je Wikipedia i bila izvor informacija sto govori o njegovoj ozbiljnosti a i tvojoj.

Ta famozna "Handzar" divizija nikad nije napustila podrucje Jugoslavije (osim prilikom obuke u Njemackoj i Francuskoj) tako da su te mitomanske gluposti potpuno deplasirane.
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#9 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by tf2_spy »

zano sam da je mister no bošnjak!
Ninno
Posts: 32
Joined: 22/07/2012 10:07

#10 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Ninno »

E fakat ovdje ima takvih uskogrudih i neobrazovanih zatucenjaka.

Za Eborge i ostale, za svaku izjavu koju daju na forumu, zelim da mi daju 5 referenci iz naucnih izvora!
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#11 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by sarlo »

Eborg wrote:
Ninno wrote:Eborg:
Usput, Handzar divizija (njeni dijelovi) jeste upucena na Istocni front 1944. g.: http://bs.wikipedia.org/wiki/Hand%C5%BEar_divizija.
Autor je navaljao onda nevjerovatan broj gluposti, vjerovatno je Wikipedia i bila izvor informacija sto govori o njegovoj ozbiljnosti a i tvojoj.

Ta famozna "Handzar" divizija nikad nije napustila podrucje Jugoslavije (osim prilikom obuke u Njemackoj i Francuskoj) tako da su te mitomanske gluposti potpuno deplasirane.
Neke stvari su relativne..tako i pojam Istocni front u WW2... U periodu oktobar 1944 - April 1945 Istocni front je bio u Madjarskoj. Crvena armija je bila skoro pa nezaustavljiva 1944. godine..do Madjarske npr.. U novembru 1944. godine tamo su poslani i ostaci Handzar divizije pod imenom Hanke grup. Ratovali su na nekom mostobranu u rejonu Dunava do Blatnog jezera. Ucestvovali su u zadnjoj Njemackoj ofanzivi u martu 1945. godine.
Predali su se Englezima u Austriji, cini mi se 8. maja. Bili su u uzasnom stanju, mnogo ranjenih koji su umirali. Georg Lepre je jednom na Axis forumu rekao da je njegova procjena da je Bosnjaka tu bilo oko tri hiljade. Bili su kasnije u izbjeglickim logorima u Italiji, vecinom se su vratili dobrovoljnu u Yugoslaviju i tamo su "nestali"...kraj jedne istorijske greske..zapravo jedne greske istorije..
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#12 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by zlata »

Ninno wrote:Dakle, posto se radi o manje od 100 ljudi, radi se o clanku koji govori o pojedinacnim sudbinama.

Ono sto je interesantno je cinjenica da su svi 100% morali promijeniti vjeru - dakle i sami doseljenici su ukopavani po rimokatolickom obicaju.
To sto se Bosnjaci cesto brzo asimiliraju (gdje kod dodju), govori vise o njima nego o domacim narodima koji im pruzaju utociste.
Cak i kad se Menem predstavio kao kandidat za argentinskog predsjednika, njegova zena Zulema Fatima Yoma, buduca "Prva Dama" Argentine, je otvoreno govorila u svim interviewima: "Ja sam jos muslimanka. Ja se ne krstim. Karlos je musliman. Samo se pokrstio jer je znao da ce tako lakse postat predsjednik."

Menemov stariji sin Carlos Nair, koji je poginuo u jednom udesu, pokopan je kao musliman. Image

"Si bien el ex presidente Menem es reacio a responder acerca de sus orígenes y siempre afirma que sobre su mesa de luz están el Corán, la Torá y los Santos Evangelios, su ex mujer, Zulema Yoma –que se reconoce abiertamente como musulmana- afirma que Carlos Menem abandonó el Islam y se convirtió al cristianismo en 1966 sólo para dedicarse a la política porque su objetivo era llegar a la presidencia de la nación. De todas maneras, ella sigue considerando que “Menem es
musulmán”
. 28 ".
http://www.pedrobrieger.com.ar/publicac/p06.htm
I kad su se rastali, razlog nije bio religija. :wink:
"Según cuenta Zulema Yoma obispos de La Rioja le pidieron que ella también se hiciera católica porque “Carlos Menem tenía que llegar a la presidencia de la Nación” 29 , lo que rechazó terminantemente".

Kako veli Zulema, "kad su biskupi Rioje iziskavali da se i ona takodjer pokrsti (zajedno s'muzem), ona je taj prijedlog odlucno odbila."

Poznam nasu zenu koja takodjer zivi u Juznoj Americi, i koja ode u susjednu dzamiju, i nece se nikad pokrstit. I muz joj je zakopan kao musliman. Sta ce joj biti sa unucima, pojma nemam.
Al' znam da su joj starija djeca svjesna odakle su i ko su.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#13 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by zlata »

Image
Jedna od dzamija u Sao Paulu.

Image
Dzamija u predgradju Sao Paula, Santo Amaro

Image
Dzamija u Santosu, nedaleko od Sao Paula
Emina_88
Posts: 96
Joined: 14/07/2012 20:55

#14 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Emina_88 »

Zlata super je sve to ali tema je ipak Bosnjaci u Juznoj Americi a ne muslimani u Juznoj Americi. Ako smo mi izgradili te dzamije na slikama onda ok, ali ako nismo onda ne vidim kakve veze one (i Menem) ima sa temom.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#15 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by zlata »

Emina_88 wrote:Zlata super je sve to ali tema je ipak Bosnjaci u Juznoj Americi a ne muslimani u Juznoj Americi. Ako smo mi izgradili te dzamije na slikama onda ok, ali ako nismo onda ne vidim kakve veze one (i Menem) ima sa temom.
To sto ti zoves "MI"
su svi muslimani koji pripadaju svim tim dzematima, neovisno od njihove osobne genetike, rase ili etnicke pripadnosti. Nisu Bosnjaci jedini muslimani na svjetu koji su, eto slucajno, odselili u daleku Juznu Ameriku.
Imas raznih drugih naroda, i svi oni zejdno odrzavaju te dzemate. Ako onaj Mujo radje ode na misu neg u dzamiju....ko mu je kriv? Dzamija je su tamo, i za njega.
Da je u Saraj'vu ili u Svedskoj, mozda nikad nebi otisao ni na misu ni u dzamiju.

U uvodu ove rasprave, ucinilo mi se da se Bosnjaci u Juznoj Americi masovno krste, zato sto je domace vecinski katolicko drustvo, netolerantno prema muslimanima, ili zato sto ih tamosnji Hrvati nagone da se pokrste. :roll:

Tamosnje dzemate, dzamije, hareme, skole, mejtefe, grade SVI za sve muslimane. Znaci, njihove dzamije su i bosnjacke. http://www.youtube.com/watch?v=MS61ZRx28Tk

Znam za zensku koja je rodom iz Bosne, i rodjena van BiH, zivi dole, a muz joj pres'o na Islam kad su se vjencali, jer joj familija nikad nebi prihvatila zeta ne-muslimana. Nisu pobozni, al' ne idu ni u crkvu. Za Bajram naprave veliko veselje itd. :D

Osobno poznam jos ljudi koji tamo zive vec godinama, i koji se nikad nece pokrstiti. A sta ce im bit s' njihovom djecom, ima vise veze s' tolerancijom domacih ljudi, kojima se bas fucka, koje si ti nacije ili religije.

Tesko je bit' pobozan u sve manje poboznom drustvu, ali i u sredini koja te ne mrzi nesto posebno zato sto si musliman, a koja istodobno nije vecinski muslimanska.

Osim toga, ovaj aktuelni saudijski neo-Islamizam, koji se izvozi diljem svijeta, i predstavlja kao PRAVA slike Islama,
je anatema za JuznoAmerikance. Cak i one koji poticu iz islamske tradicije.
Oni i Islamisti, k'o dan i noc. :shock:
Zato sve vise i vise tamosnjih muslimana, zanima sufijska tradicija. Eto, bas je prije par godina Sami Ozer gostovao u Buenos Airesu, gdje su argentinske Sufije bile pripremile vecer ilahija i kasida.

ps. Bosnjaci koji zbilja zele upoznat svoju djecu sa svojom vjerom i tradicijama, imaju velik odabir skola, mejtefa. Sad su cak i Gulenovci poceli otvarat skole po Juznoj Americi.
Evo, nedavno je moj dobar prijatelj rodjen u Sao Paulo-u isao na nastavu hrvatskog jezika kod tamosnjih Dalmatinaca (naglasavam Dalmatinaca, jer se ne radi o nikakvim Ustasama, nego o golemoj hrvatskoj emigraciji koja tamo zivi GENERACIJAMA. Htio se je bolje-lakse sporazumjevat s rodbinom u BiH i drugim zemljama.
Religija ga ne zanima. Ni otac mu nije bio pobozan.
Ninno
Posts: 32
Joined: 22/07/2012 10:07

#16 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Ninno »

sarajevsko_pivo
Posts: 3388
Joined: 27/07/2009 16:22

#17 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by sarajevsko_pivo »

Slabo naši ima po južnoj Americi
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#18 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by stubrijez »

sarlo wrote: 28/07/2012 22:51
Eborg wrote:
Ninno wrote:Eborg:
Usput, Handzar divizija (njeni dijelovi) jeste upucena na Istocni front 1944. g.: http://bs.wikipedia.org/wiki/Hand%C5%BEar_divizija.
Autor je navaljao onda nevjerovatan broj gluposti, vjerovatno je Wikipedia i bila izvor informacija sto govori o njegovoj ozbiljnosti a i tvojoj.

Ta famozna "Handzar" divizija nikad nije napustila podrucje Jugoslavije (osim prilikom obuke u Njemackoj i Francuskoj) tako da su te mitomanske gluposti potpuno deplasirane.
Neke stvari su relativne..tako i pojam Istocni front u WW2... U periodu oktobar 1944 - April 1945 Istocni front je bio u Madjarskoj. Crvena armija je bila skoro pa nezaustavljiva 1944. godine..do Madjarske npr.. U novembru 1944. godine tamo su poslani i ostaci Handzar divizije pod imenom Hanke grup. Ratovali su na nekom mostobranu u rejonu Dunava do Blatnog jezera. Ucestvovali su u zadnjoj Njemackoj ofanzivi u martu 1945. godine.
Predali su se Englezima u Austriji, cini mi se 8. maja. Bili su u uzasnom stanju, mnogo ranjenih koji su umirali. Georg Lepre je jednom na Axis forumu rekao da je njegova procjena da je Bosnjaka tu bilo oko tri hiljade. Bili su kasnije u izbjeglickim logorima u Italiji, vecinom se su vratili dobrovoljnu u Yugoslaviju i tamo su "nestali"...kraj jedne istorijske greske..zapravo jedne greske istorije..
Iz svega sto sam citao, uglavnom strani izvori i predratna literatura, 13.SS (tj. njeni dijelovi) je najdalje sto je ratovala na Batini, mozda na to mislis. To sto se predalo te tri hiljade ( ako je tacno u sta sumnjam) je cetrvrtina koja je ostala u nekakvoj formaciji a nisu se predali tj. pridruzili partizanima. Kad sve podvuces to su kvislinzi koji su ponajbolje prosli u WWII u nasim krajevima. Ne bih da trolam ali ovo bosnjaci u Juznom Ameriki ko napisa tu knjigu aferim dje ih nadje, msm da je klasicna posljeratna "literatura".
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#19 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sanjarko »

Bosanci u Juznoj Americi ili samo Americi, tema bi imala smisla jer ima Bosanaca dosta u Juznoj Americi i Americi. Jedan Bosanac iz Amerike [USA] je poginuo na Titaniku, ili dva. Kako znam iz Hercegovine dosta Bosanaca ima u Latinskoj Americi. Vecinom etnicki Hrvati, da ima Bosnjaka i Srba isto tako, ima.
neki
Posts: 6610
Joined: 17/02/2005 07:57

#20 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by neki »

Bio nedavno na HRT dokumentarac o Magelanovom prolazu i prikazi austrougarske expedicije krajem 19 ili početkom 20 vijeka koju su navodno predvodili Hrvati..uglavnom na slikama se dalo uočiti dosta ljudi sa fesovima među članovima expedicije..
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sanjarko »

neki wrote: 06/04/2021 15:26 Bio nedavno na HRT dokumentarac o Magelanovom prolazu i prikazi austrougarske expedicije krajem 19 ili početkom 20 vijeka koju su navodno predvodili Hrvati..uglavnom na slikama se dalo uočiti dosta ljudi sa fesovima među članovima expedicije..
Tad je fes bio modni detalj u Bosni. Nesto kao danas odijelo, kravata, nastavi niz.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#22 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by stubrijez »

Sanjarko wrote: 06/04/2021 15:13 Bosanci u Juznoj Americi ili samo Americi, tema bi imala smisla jer ima Bosanaca dosta u Juznoj Americi i Americi. Jedan Bosanac iz Amerike [USA] je poginuo na Titaniku, ili dva. Kako znam iz Hercegovine dosta Bosanaca ima u Latinskoj Americi. Vecinom etnicki Hrvati, da ima Bosnjaka i Srba isto tako, ima.
:lol: :-) :-) :-) :lol: Druze bas si me nasmijo, nije kritika al mi smijesno ovo, pa onda su valjda Bosanci? Nego to me podsjeti kad odes na more oni dalmatinci uvijek kukaju: "Najgore mi je kad za vikend navale ovi Bosanci.." A ono sve zapadna Hercegovina.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#23 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Sanjarko »

stubrijez wrote: 07/04/2021 12:11
Sanjarko wrote: 06/04/2021 15:13 Bosanci u Juznoj Americi ili samo Americi, tema bi imala smisla jer ima Bosanaca dosta u Juznoj Americi i Americi. Jedan Bosanac iz Amerike [USA] je poginuo na Titaniku, ili dva. Kako znam iz Hercegovine dosta Bosanaca ima u Latinskoj Americi. Vecinom etnicki Hrvati, da ima Bosnjaka i Srba isto tako, ima.
:lol: :-) :-) :-) :lol: Druze bas si me nasmijo, nije kritika al mi smijesno ovo, pa onda su valjda Bosanci? Nego to me podsjeti kad odes na more oni dalmatinci uvijek kukaju: "Najgore mi je kad za vikend navale ovi Bosanci.." A ono sve zapadna Hercegovina.
Za mene je to sve Bosna jer nam je AU monarhija 1908 godine uvalila Hercegovina u naziv domovine jer joj je prijetila buna, pa smutnju tako unijeli i podjelu. Do 1908 godine je samo bila Bosna, a Hercegovina je bila samo regija dotad ko Krajina itd.

Trebao sam napisat Hercegovci iz Bosne. Tako nekako.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#24 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by stubrijez »

Sanjarko wrote: 07/04/2021 14:21
stubrijez wrote: 07/04/2021 12:11
Sanjarko wrote: 06/04/2021 15:13 Bosanci u Juznoj Americi ili samo Americi, tema bi imala smisla jer ima Bosanaca dosta u Juznoj Americi i Americi. Jedan Bosanac iz Amerike [USA] je poginuo na Titaniku, ili dva. Kako znam iz Hercegovine dosta Bosanaca ima u Latinskoj Americi. Vecinom etnicki Hrvati, da ima Bosnjaka i Srba isto tako, ima.
:lol: :-) :-) :-) :lol: Druze bas si me nasmijo, nije kritika al mi smijesno ovo, pa onda su valjda Bosanci? Nego to me podsjeti kad odes na more oni dalmatinci uvijek kukaju: "Najgore mi je kad za vikend navale ovi Bosanci.." A ono sve zapadna Hercegovina.
Za mene je to sve Bosna jer nam je AU monarhija 1908 godine uvalila Hercegovina u naziv domovine jer joj je prijetila buna, pa smutnju tako unijeli i podjelu. Do 1908 godine je samo bila Bosna, a Hercegovina je bila samo regija dotad ko Krajina itd.

Trebao sam napisat Hercegovci iz Bosne. Tako nekako.
Bosanski Hercegovci ili Hercegovanski Bosanci...;)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#25 Re: Bosnjaci u Juznoj Americi

Post by Guadalajara »

Bosanci :D
Post Reply