Seboreicni dermatitis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45206
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#651 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Chmoljo »

eyesburn wrote: 05/05/2020 15:24 mali update - zasad mi je pomogao onaj fitoval intensive, mjesec dana nemam seboreju na tjemenu:

Image
ovo je jedini fitoval koji pomaže.

također, ja sam prešao na alverde šampon

Image

nije sjajan, ali je manje agresivan od fitovala i prirodni su sastojci. svakako preporuka da se proba.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#652 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Ja cu ovih dana probati kabaš sapun pa javim utiske.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#653 Re: Seboreicni dermatitis

Post by no_sikiriki »

Je li ko koristio Vichy sampon protiv peruti duzi period? Negdje procitah da bi trebalo samo 4 sedmice koristiti, ali evo mjesec dana nakon prestanka koristenja opet me svrbi glava i javlja se perut :(
crnisin
Posts: 9
Joined: 26/09/2020 10:03

#654 Re: Seboreicni dermatitis

Post by crnisin »

Pozdrav svima. Napokon sam napravila profil pa mogu da komentarisem, inace sam samo citala.. bilo je jos par topicsa na forumu koje sam procitala, i iskreno vecina stvari mi je pomogla. Doktorica mi bila propisala preskup sampon zvao se nesto na s, ugl nije pomogao pa sam se okrenula forumu.Prvo negdje su preporucili onaj ducray sampon za tjeme, ekstra stvar samo 25KM. Poslije njega sam presla na ketonazal tako nesto ketozol , jednom sedmicno i u dmu sam uzela alverde sampon bez icega, za osjetljivo tjeme. Super stvar. Samo manje stresa i nece biti ni dermatitisa :D
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#655 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Adoxxx »

Je li ko probao Asebon šampon?
Meni pomaže

Image
-Superhik-
Posts: 57
Joined: 31/12/2019 03:08

#656 Re: Seboreicni dermatitis

Post by -Superhik- »

Seborrheic Dermatitis
IN THIS ARTICLE
What Is Seborrheic Dermatitis?Seborrheic Dermatitis CausesSeborrheic Dermatitis Risk FactorsSeborrheic Dermatitis SymptomsSeborrheic Dermatitis DiagnosisSeborrheic Dermatitis Treatment
What Is Seborrheic Dermatitis?
Seborrheic dermatitis is a common skin disease that causes an itchy rash with flaky scales. It causes redness on light skin and light patches on darker skin. It’s also called dandruff, cradle cap, seborrhea, seborrheic eczema, and seborrheic psoriasis.

It might look similar to psoriasis, eczema, or an allergic reaction. It usually happens on your scalp, but you can get it anywhere on your body.

Seborrheic Dermatitis Causes
Experts don't know what exactly causes seborrheic dermatitis. It seems to be a mix of things, including:

Stress
Your genes
A yeast that usually lives on your skin without causing problems
Certain medical conditions and medicines
Cold, dry weather
An immune system response
It doesn't come from an allergy or from being unclean.

Seborrheic Dermatitis Risk Factors
Newborns and adults ages 30 to 60 are more likely to get seborrheic dermatitis. It's more common in men than women and in people with oily skin. These conditions can also raise adults’ risk:

Acne
AIDS
Alcoholism
Depression
Eating disorders
Epilepsy
Heart attack or stroke recovery
Parkinson's disease
Psoriasis
Rosacea
Seborrheic Dermatitis Symptoms
Babies 3 months and younger often get cradle cap: crusty yellow or brown scales on their scalp. It usually goes away before they're a year old, although it can come back when they reach puberty.

Parents might mistake seborrheic dermatitis for diaper rash.

Adults might get seborrheic dermatitis on their face, especially around their nose, in their eyebrows, on their eyelids, or behind their ears. It can show up on other parts of your body, too:

In the middle part of your chest
Around your navel
On your buttocks
In skin folds under your arms and on your legs
In your groin
Below your breasts
Your skin might itch or burn. The scales that flake off could be white or yellowish and look moist or oily.

Because seborrheic dermatitis can look like other skin conditions, see your doctor to get a diagnosis and a treatment plan.

Seborrheic Dermatitis Diagnosis
Your doctor will ask about your medical history and look at your skin. They might scrape off a bit of skin and look at it under a microscope to rule out conditions that affect your skin including:

Psoriasis. This causes a lot of silvery white scales, often on your elbows and knees. It can also change how your fingernails look. You might have this at the same time as seborrheic dermatitis.
Eczema (atopic dermatitis). This usually causes inflamed skin on your head, elbows, or knees.
Rosacea. This can also happen along with dermatitis. It causes a red rash with few or no scales, often on your face. Rosacea can go away and come back several times.
Allergic reaction. If your rash is itchy and doesn’t clear up with treatment, an allergy could be causing it.
Systemic lupus erythematous (SLE). Some stages of this condition can cause a butterfly-shaped rash across the middle of your face.
Seborrheic Dermatitis Treatment
Seborrheic dermatitis will sometimes clear up by itself. But often, it's a lifelong issue that clears and flares. You can usually control it with good skin care.

Talk with your doctor about a treatment plan. They’ll probably tell you to start with over-the-counter medicines and home remedies.

If you have seborrheic dermatitis on your scalp, use an over-the-counter dandruff shampoo with one of these ingredients:

Coal tar
Ketoconazole
Salicylic acid
Selenium sulfide
Zinc pyrithione
If your baby has cradle cap, shampoo their scalp daily with warm water and baby shampoo. A dandruff shampoo could irritate their skin, so talk to your pediatrician about medicated shampoos before you try one. To soften thick patches, rub mineral oil onto the area and brush gently with a baby hairbrush to help peel the scales off.

If you have seborrheic dermatitis on your face and body, keep the affected areas clean. Wash with soap and water every day.

Sunlight may stop the growth of the yeast organisms that are causing the problem, so being outdoors could help make the rash go away. Make sure to wear sunscreen.

Other treatments include:

Antifungal products
Corticosteroid lotions
Sulfur products
These medicines can have side effects, especially if you use them for a long time. Follow your doctor’s advice. The best results often come from a mix of treatments.

See your doctor if your seborrheic dermatitis doesn't get better, if the area becomes painful, red, or swollen, or if it starts to drain pus. They might give you prescription cream, shampoo, or antifungal pills to clear up the symptoms.
User avatar
hladni
Posts: 27
Joined: 18/01/2019 03:12

#657 Re: Seboreicni dermatitis

Post by hladni »

Pozdrav! Prije 3 mjeseca pocele su mi se javljati ljuskice i crvenilo na tjemenu kose, na prelazu sa cela na kosu, promjera nekih 3cm. Ljuskice mogu ukloniti, koza bude crvena, a onda ponovo koza tu postaje suha i javljaju se ljuskice. Isto mi se pocelo javljati i oko nosa. Nisam ni znao sta je dok nisam krenuo googlati i gle cuda -- vjerovatno je seboreicni dermatitis. Poceo sam prati kosu Vlasilan prirodnim samponom, mazao to podrucje kombinacijom limuna i mas. ulja, ali nema promjene. Takodjer, isao sam na pregled u klinici SANASA kod onog Arapa doktora i on kaze da nije siguran da je seboreja.

Evo par pitanja pa ako neko moze neka odgovori:
1. Je li ovo sto imam seboreicni dermatitis?
2. Je li neko imao nesto slicno, je li mu pomoglo nesto od prirodnih lijekova?
3. Teta u apoteci me uvjerava da kupim neki Vichy sampon, kao to je sve sto mi treba?
3. Koji je dobar privatni dermatolog u Sarajevu?

Znacila bi mi bilo kakva info. Hvala puno i Sretna Nova godina! :-D
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#658 Re: Seboreicni dermatitis

Post by BJB »

Vichy je dobar ali kako je jak, zbog nekog sastojka-mene je svrbila glava od njega..
SAd sam kod frizera kupila DAvines za masnu/suhu kosu sa peruti-nije loš, imam osjećaj da baš opere kožu glave od raznoraznih krema za volumen, gelova i sličnih stvari koje koristimo..Kod njega je ovaj sampon 20KM..baš me čudi, u SAD-u 30 dolara..
Image
Tražeći sliku nabasam na recenzije ljudi koji su probali ovaj gore sampon-jedan tip piše da ga koristi protiv prhuti u bradi i kosi..
Ja sam muku mučila sa seboreičnim dermatitisom od 1 osnovnei odustala..imam crvene fleke pri dnu vrata, ako sam pod velikim stresom-jako se crvene..Kad sam nasekirana ili pod stresom, jedem čokoladu, imam potrebu da čapkam te flekice i skidam naslage prhuti, to me smiruje..
Skontala sam da kad perem kosu šamponima bez sls-a i stavim neku hranjivu masku/balzam i ispirem kosu gotovo hladnom vodom, bude bolje, i rjeđe čapkam seboreične fleke.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#659 Re: Seboreicni dermatitis

Post by BJB »

_BataZiv_0809 wrote: 22/07/2020 09:16 Ja cu ovih dana probati kabaš sapun pa javim utiske.
Nemoj kabaš živ bio, i ja sam tako čula priče dobar i za istuširati se, zdrav, bla bla bla..i operem i kosu i tijelo njime...Nije prošlo 2 sata opet u kadu i istuširala se normalnim proizvodima..a samo što nisam zgulila noge i ruke od svraba od kabaša..isuši kožu da te Bog sačuva..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#660 Re: Seboreicni dermatitis

Post by moonca »

Mozda nekome pomogne i --Squalene oil...googlaj te..
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#661 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

BJB wrote: 28/12/2020 22:55
_BataZiv_0809 wrote: 22/07/2020 09:16 Ja cu ovih dana probati kabaš sapun pa javim utiske.
Nemoj kabaš živ bio, i ja sam tako čula priče dobar i za istuširati se, zdrav, bla bla bla..i operem i kosu i tijelo njime...Nije prošlo 2 sata opet u kadu i istuširala se normalnim proizvodima..a samo što nisam zgulila noge i ruke od svraba od kabaša..isuši kožu da te Bog sačuva..
Bata, jesi li probao?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#662 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

Jesam. Nista ne pomaze. Bude koza fina i glatka i ono kao "usjaji" se, ali za seboreju nula bodova.
Maja557799
Posts: 41
Joined: 25/01/2020 11:07

#663 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Maja557799 »

Je se mučim i 10 godina s ovim . Pitajte roditelje jeste imali tjemenjacu kao beba jer u većini slučajeva ćete imati seboreju kad odrastete .
Meni se prvi put pojavila početkom srednje i otišla Dr kupila kremu i šampon , mazala i nestalo i nije se vise pojavljivalo.
Poslije srednje doživjela stres plus nadogradnja kose koja mi je toliko iziritirala tjeme užas .. i od tada moja seboreja nije stala
Nema šta nisam koristila - aloja vera , omege , biotin , vitamin d3 , noni sok , manuka med , raznorazni skupi šamponi , more , ulje divljeg origana , ishrana zdrava ... sve zajedno mi jeste očistilo tijelo i glavu ali nikada 100%
Uvijek imam par tackica na tijelu i uvijek u glavi i na istom mjestu
Maja557799
Posts: 41
Joined: 25/01/2020 11:07

#664 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Maja557799 »

Čini mi se da sam jedno vrijeme bas bila čista 98% kada bukvalno nisam ništa jela slatko ni voće nikakvo , ni hljeb i bila smrsala skoro pa anoreksična i bez snage ali sam bila čista . Naravno , takav život je nemoguce voditi na duže staze i počela sam jesti i opet se seboreja vratila . Mislim da treba skroz izbaciti mliječno i kafu , slatkiše svakako .. ali mislim da su najgori mliječni proizvodi za seboreju .. ja se i dan danas trudim da skroz izbacim ove namirnice ali želja za hranom je veća
zigson
Posts: 2890
Joined: 04/04/2015 22:17

#665 Re: Seboreicni dermatitis

Post by zigson »

Jedini sampon koji mi je pomogao donedavno (a svakakvih sam probao) je bio ducray kelual ds po preporuci dermatologa, oko 30tak km je i pomagao je dvije i isto kao da sam imun postao na njega, odjednom mi se sve vratilo, svrab, crvenilo, perut, ljuskice... probao vichy unistio me haha, isto kao da je kontra efekat imao. Sad sam opet po preporuci probao mycoseb i nakon 2 pranja mi je pomogao nevjerovatno, ne svrbi nikako nista, skroz malo peruti ima, ljepota.. vidjet cemo dokle ce. Ali isto tako sam primjetio da je i stres uzrocnik, kao i zacinjena hrana, cigarete itd. Kako se unos ovog svega smanji tako se i crvenilo i svrab smanje :D

Sta je problem sa kortikosteroidima isl.? Ja sam aktivno koristio kelual ds 2 godine i nije mi nista bilo.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#666 Re: Seboreicni dermatitis

Post by irac300 »

Ja sam vec skoro dvije godine miran. Ono sto se promijenilo je da sam obrijao glavu i na nuli odrzavam, vise nikakve sampone ne koristim. A nema kakve nisam koristio i izdavao se para. Sada kada se tusiram, glavu istrljam sodom bikarbonom. Ne često, svakih 7 dana to sa sodom odradim. Ne koristim vise ni Sensibio DS+ kremu za lice, jer nemam vise crvenila i ne svrbi me. Jos jedna promjena je da pijem svaki dan C vitamin od 1000mg+D vitamin.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#667 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

irac300 wrote: 06/03/2021 00:28 Ja sam vec skoro dvije godine miran. Ono sto se promijenilo je da sam obrijao glavu i na nuli odrzavam, vise nikakve sampone ne koristim. A nema kakve nisam koristio i izdavao se para. Sada kada se tusiram, glavu istrljam sodom bikarbonom. Ne često, svakih 7 dana to sa sodom odradim. Ne koristim vise ni Sensibio DS+ kremu za lice, jer nemam vise crvenila i ne svrbi me. Jos jedna promjena je da pijem svaki dan C vitamin od 1000mg+D vitamin.
Kako ovo uzimas?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72578
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#668 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Velkoski »

na nos
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#669 Re: Seboreicni dermatitis

Post by irac300 »

_BataZiv_0809 wrote: 06/03/2021 08:30
irac300 wrote: 06/03/2021 00:28 Ja sam vec skoro dvije godine miran. Ono sto se promijenilo je da sam obrijao glavu i na nuli odrzavam, vise nikakve sampone ne koristim. A nema kakve nisam koristio i izdavao se para. Sada kada se tusiram, glavu istrljam sodom bikarbonom. Ne često, svakih 7 dana to sa sodom odradim. Ne koristim vise ni Sensibio DS+ kremu za lice, jer nemam vise crvenila i ne svrbi me. Jos jedna promjena je da pijem svaki dan C vitamin od 1000mg+D vitamin.
Kako ovo uzimas?
Tablete.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#670 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Maja557799 wrote: 06/03/2021 00:03 Je se mučim i 10 godina s ovim . Pitajte roditelje jeste imali tjemenjacu kao beba jer u većini slučajeva ćete imati seboreju kad odrastete .
Skoro nikakve veze nema tjemenjaca sa ovim. Ogroman broj djece ima blazi oblik tjemenjace.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#671 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Maja557799 wrote: 06/03/2021 00:16 Čini mi se da sam jedno vrijeme bas bila čista 98% kada bukvalno nisam ništa jela slatko ni voće nikakvo , ni hljeb i bila smrsala skoro pa anoreksična i bez snage ali sam bila čista . Naravno , takav život je nemoguce voditi na duže staze i počela sam jesti i opet se seboreja vratila . Mislim da treba skroz izbaciti mliječno i kafu , slatkiše svakako .. ali mislim da su najgori mliječni proizvodi za seboreju .. ja se i dan danas trudim da skroz izbacim ove namirnice ali želja za hranom je veća
Pisao sam toliko puta na tu temu, a eksperimentisao sam na sebi jako mnogo, pogotovo sa alternativnom medicinom. Seboreja se lijeci "iznutra", ovo sa vana je kozmetika uglavnom. Dakle, izbaciti cokolade, mlijeko, jaja (ovo je jako bitno), sve mlijecne proizvode osim jogurta, uvesti kefir na dnevnoj bazi i piti jako mnogo destilovane vode. Ja popijem litar i pol litra dnevno. Trajace to sve, ali kroz mjesec - mjesec i pol bi se trebalo smirivati. Naravno, stres ne trebam spominjati. Pijte jako mnogo vitamina C, i to kroz limun i grejp. Od cajeva ubacite tahebo (ipe roxo) caj, ima ga kupiti i prirodnoj apoteci. Povremeno acidi borici koristiti za ciscenje koze (posavjetujte se sa dermatologom).

Ja sam miran evo skoro 10 godina, a bilo je jako agresivno i dugotrajno lijecenje. Naravno i dan-danas koristim RougjHair cistecu pjenu za kosu, ali ne bih ni koristio ove jeftine sampone vise nikada ako mogu.
Last edited by drag_gost on 06/03/2021 09:49, edited 3 times in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#672 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

irac300 wrote: 06/03/2021 09:32
_BataZiv_0809 wrote: 06/03/2021 08:30
irac300 wrote: 06/03/2021 00:28 Ja sam vec skoro dvije godine miran. Ono sto se promijenilo je da sam obrijao glavu i na nuli odrzavam, vise nikakve sampone ne koristim. A nema kakve nisam koristio i izdavao se para. Sada kada se tusiram, glavu istrljam sodom bikarbonom. Ne često, svakih 7 dana to sa sodom odradim. Ne koristim vise ni Sensibio DS+ kremu za lice, jer nemam vise crvenila i ne svrbi me. Jos jedna promjena je da pijem svaki dan C vitamin od 1000mg+D vitamin.
Kako ovo uzimas?
Tablete.
Jedna za C druga za D? Koje tacno uzimas?
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#673 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

zigson wrote: 06/03/2021 00:19 Jedini sampon koji mi je pomogao donedavno (a svakakvih sam probao) je bio ducray kelual ds po preporuci dermatologa, oko 30tak km je i pomagao je dvije i isto kao da sam imun postao na njega, odjednom mi se sve vratilo, svrab, crvenilo, perut, ljuskice... probao vichy unistio me haha, isto kao da je kontra efekat imao. Sad sam opet po preporuci probao mycoseb i nakon 2 pranja mi je pomogao nevjerovatno, ne svrbi nikako nista, skroz malo peruti ima, ljepota.. vidjet cemo dokle ce. Ali isto tako sam primjetio da je i stres uzrocnik, kao i zacinjena hrana, cigarete itd. Kako se unos ovog svega smanji tako se i crvenilo i svrab smanje :D

Sta je problem sa kortikosteroidima isl.? Ja sam aktivno koristio kelual ds 2 godine i nije mi nista bilo.
Koristio sam i kortikosteroide, ako ih umjereno koristis (kada bas moras), mislim da je ok, ali procitaj nuspojave, ima ih zaista uzasnih. Molim te, ja nisam dermatolog, ovo sve uz konsultacije sa dermatologom. Oni pomazu brzo stvarno, ali je kratkorajno (do par dana). I tebi cu preporuciti ovo ispod.

Image

Dakle, za tjeme, ne za kozu lica.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#674 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

_BataZiv_0809 wrote: 06/03/2021 09:48
irac300 wrote: 06/03/2021 09:32
_BataZiv_0809 wrote: 06/03/2021 08:30

Kako ovo uzimas?
Tablete.
Jedna za C druga za D? Koje tacno uzimas?
Ja ove:

Image

Slagat cu te... oko 20 KM su.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#675 Re: Seboreicni dermatitis

Post by irac300 »

_BataZiv_0809 wrote: 06/03/2021 09:48
irac300 wrote: 06/03/2021 09:32
_BataZiv_0809 wrote: 06/03/2021 08:30

Kako ovo uzimas?
Tablete.
Jedna za C druga za D? Koje tacno uzimas?
Ovo mi sestra salje iz Njemačke.
Image
Post Reply