Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1526 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

kabadahija30 wrote: 16/02/2022 11:54 Citrales i libido. Iskustva.
Doza mi je povećana sa 10mg na 15mg. Sad nemam nikako libido.
Da li će ovo proći ili moram smanjivati dozu ?
Da li se libido vrati nakon prestanka uzimanja antidepresiva
Dok piješ antidepresive libida ili neće biti ili će miti jako smanjen. Čim smanjiš dozu ili prestaneš piti kroz par dana se sve vraća u normalu
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1527 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Image
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1528 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Image
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#1529 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

Da vidim je li još imao slično iskustvo.

Radim noćnu (od kuće) i kad legnem zaspati desi se da dok pokušavam zaspati da se trznem iz tog stanja i kao da me struja trese i kao da na momente ne dišem...

Sve ok je bilo ali sam nekih 7 dana bio pod stresom zbog nekog dolazeceg događaja koji je na kraju krajeva prošao odlično ali eto ima dosta toga ove godine što se desilo i nisam uzeo vremena kako treba za sebe.

Ali zanima me da li se nekome ovako dešavalo da pri pokušaju spavanja, hvala!
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1530 Re: anksioznostttttttttttt

Post by soha96 »

Kal El wrote: 03/10/2022 20:08 Da vidim je li još imao slično iskustvo.

Radim noćnu (od kuće) i kad legnem zaspati desi se da dok pokušavam zaspati da se trznem iz tog stanja i kao da me struja trese i kao da na momente ne dišem...

Sve ok je bilo ali sam nekih 7 dana bio pod stresom zbog nekog dolazeceg događaja koji je na kraju krajeva prošao odlično ali eto ima dosta toga ove godine što se desilo i nisam uzeo vremena kako treba za sebe.

Ali zanima me da li se nekome ovako dešavalo da pri pokušaju spavanja, hvala!
Desavalo se meni prije cca 2-3 godine. Taman kad treba da zaspim u tom nekom polubudnom stanju, probudim se bez vazduha par sekundi i nesto mi zaigra u grlu. Umrem od straha na licu mjesta logicno haha. Uglavnom proslo je vremenom kako se generalno stanje anksioznosti popravljalo.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1531 Re: anksioznostttttttttttt

Post by soha96 »

no_sikiriki wrote: 05/07/2022 15:33 Image
Mrzim svoj mozak iz dna duse. Imam osjecaj da su mi ubacili nedovrsen operativni sistem pa svako malo neki bug i gluposti. Vrijeme je za antidepresive. :D
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#1532 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Kal El »

soha96 wrote: 03/10/2022 20:14
Kal El wrote: 03/10/2022 20:08 Da vidim je li još imao slično iskustvo.

Radim noćnu (od kuće) i kad legnem zaspati desi se da dok pokušavam zaspati da se trznem iz tog stanja i kao da me struja trese i kao da na momente ne dišem...

Sve ok je bilo ali sam nekih 7 dana bio pod stresom zbog nekog dolazeceg događaja koji je na kraju krajeva prošao odlično ali eto ima dosta toga ove godine što se desilo i nisam uzeo vremena kako treba za sebe.

Ali zanima me da li se nekome ovako dešavalo da pri pokušaju spavanja, hvala!
Desavalo se meni prije cca 2-3 godine. Taman kad treba da zaspim u tom nekom polubudnom stanju, probudim se bez vazduha par sekundi i nesto mi zaigra u grlu. Umrem od straha na licu mjesta logicno haha. Uglavnom proslo je vremenom kako se generalno stanje anksioznosti popravljalo.
Hvala ti na odg.

Bio sam dobar 2-3 godine, bez anksioznosti, depresije itd, ali u Martu se otac razbolio pa i preminuo i tu je naravno svega bilo što je utjecalo na psihu i smršao sam dosta tada i onda svega pomalo ali bit će bolje.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1533 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

soha96 wrote: 03/10/2022 20:16 Mrzim svoj mozak iz dna duse. Imam osjecaj da su mi ubacili nedovrsen operativni sistem pa svako malo neki bug i gluposti. Vrijeme je za antidepresive. :D
Nažalost, razumijem te. :mrgreen:
Najgore što ni antidepresivi ne ferceraju za svakoga ili u svakoj fazi. :-?
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#1534 Re: anksioznostttttttttttt

Post by soha96 »

Kal El wrote: 03/10/2022 20:31
soha96 wrote: 03/10/2022 20:14
Desavalo se meni prije cca 2-3 godine. Taman kad treba da zaspim u tom nekom polubudnom stanju, probudim se bez vazduha par sekundi i nesto mi zaigra u grlu. Umrem od straha na licu mjesta logicno haha. Uglavnom proslo je vremenom kako se generalno stanje anksioznosti popravljalo.
Hvala ti na odg.

Bio sam dobar 2-3 godine, bez anksioznosti, depresije itd, ali u Martu se otac razbolio pa i preminuo i tu je naravno svega bilo što je utjecalo na psihu i smršao sam dosta tada i onda svega pomalo ali bit će bolje.
Ne daj se druze, bice bolje s vremenom.

Generalno moramo shvatiti da je borba sa ovim do kraja zivota. Ja sam se pomirio. Nekad bolje, nekad gore ali kad jednom "fasujes", to ti je to. I kad budes bolje, desice se neki zivotni problemi koji su nezaobilazan faktor i ide radikalno pogorsanje i tako u krug.
MMM1977
Posts: 4411
Joined: 15/07/2009 12:56

#1535 Re: anksioznostttttttttttt

Post by MMM1977 »

Kal El wrote: 03/10/2022 20:31
soha96 wrote: 03/10/2022 20:14
Desavalo se meni prije cca 2-3 godine. Taman kad treba da zaspim u tom nekom polubudnom stanju, probudim se bez vazduha par sekundi i nesto mi zaigra u grlu. Umrem od straha na licu mjesta logicno haha. Uglavnom proslo je vremenom kako se generalno stanje anksioznosti popravljalo.
Hvala ti na odg.

Bio sam dobar 2-3 godine, bez anksioznosti, depresije itd, ali u Martu se otac razbolio pa i preminuo i tu je naravno svega bilo što je utjecalo na psihu i smršao sam dosta tada i onda svega pomalo ali bit će bolje.
Sleep apnea
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1536 Re: anksioznostttttttttttt

Post by crveni_makovi »

soha96 wrote: 03/10/2022 20:34
Kal El wrote: 03/10/2022 20:31

Hvala ti na odg.

Bio sam dobar 2-3 godine, bez anksioznosti, depresije itd, ali u Martu se otac razbolio pa i preminuo i tu je naravno svega bilo što je utjecalo na psihu i smršao sam dosta tada i onda svega pomalo ali bit će bolje.
Ne daj se druze, bice bolje s vremenom.

Generalno moramo shvatiti da je borba sa ovim do kraja zivota. Ja sam se pomirio. Nekad bolje, nekad gore ali kad jednom "fasujes", to ti je to. I kad budes bolje, desice se neki zivotni problemi koji su nezaobilazan faktor i ide radikalno pogorsanje i tako u krug.
Moja anksioznost se desavala dok sam bila mlada i neiskusna za mnoge zivotne probleme i situacije. Bila sam pretjerano odgovorna i uvijek zabrinuta za sve. Epizode anksioznosti su bile strasne. Predugi periodi nesanice i strah da se zaspi jer su budjenja u panici bila prestrasna.

Otkako mi se desio stvarni zivot i stvarno bitni i nerjesivi zivotni problemi tipa smrtnih oboljenja najblizih nemam nikakve napade straha. Sasvim sam sigurna da je anksioznost iza mene i da to nije nesto sto sam kako ti tvrdis jednom fasovala i da je to to. Mislim da to ni kod koga ne mora biti neko trajno zivotno stanje i izazov.
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#1537 Re: anksioznostttttttttttt

Post by -LaNa- »

Cekajuci termin kod shrinka osijedih :( ukoliko ima neko slicne (mada cisto sumnjam) tegobe nek se slobodno javi - danima vec depresija katastrofalna, napadi panike se nizu jedan za drugim, placem, pa se onda smijem, pa opet u krug tako, doduse za sada nemam nekih glasova sa kojima pricam niti vidim ruzicaste slonove po ferhadiji kako marsiraju, redovna terapija - pijem kao da i ne pijem ujutro ide aripiprazol uvece olanzapin, ujutro ide i ovo sr*nje od citrama sa 10mg sad 15mg, nista... u ocaju danas poslijepodne se javim u podrucnu ambulantu da mi dadnu nesto za smirenje i spavanje, mlada doktorica divna u usponu mladosti mi dadne apaurin od 2mg, dakle.. 2mg? rekoh nemam ja problema sa isijasom niti sam uklijestila zivac u kicmi pa da me opusti, nego se cijepam iznutra i izvana - na kraju uputnica za kontrolu u bolnici, na koju cu ocito cekati citav vikend + kad nadredjeni dadnu termin, ako me u medjuvremenu ne poklopi klavir, se ne bacim pod nove tramvajske sine ili jednostavno uzmem 5 kutija zyprexe da malo odspavam :run:
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#1538 Re: anksioznostttttttttttt

Post by -LaNa- »

Zapamtite ljudi, uvijek ima bolje :D pardon, uvijek moze gore :)
dorkcic
Posts: 752
Joined: 19/12/2008 20:26

#1539 Re: anksioznostttttttttttt

Post by dorkcic »

-LaNa- wrote: 14/10/2022 21:02 Cekajuci termin kod shrinka osijedih :( ukoliko ima neko slicne (mada cisto sumnjam) tegobe nek se slobodno javi - danima vec depresija katastrofalna, napadi panike se nizu jedan za drugim, placem, pa se onda smijem, pa opet u krug tako, doduse za sada nemam nekih glasova sa kojima pricam niti vidim ruzicaste slonove po ferhadiji kako marsiraju, redovna terapija - pijem kao da i ne pijem ujutro ide aripiprazol uvece olanzapin, ujutro ide i ovo sr*nje od citrama sa 10mg sad 15mg, nista... u ocaju danas poslijepodne se javim u podrucnu ambulantu da mi dadnu nesto za smirenje i spavanje, mlada doktorica divna u usponu mladosti mi dadne apaurin od 2mg, dakle.. 2mg? rekoh nemam ja problema sa isijasom niti sam uklijestila zivac u kicmi pa da me opusti, nego se cijepam iznutra i izvana - na kraju uputnica za kontrolu u bolnici, na koju cu ocito cekati citav vikend + kad nadredjeni dadnu termin, ako me u medjuvremenu ne poklopi klavir, se ne bacim pod nove tramvajske sine ili jednostavno uzmem 5 kutija zyprexe da malo odspavam :run:
Nije ti dala uputnicu za psihijatra? Ako ikako možeš, vidi da odeš negdje privatno, mislim da će te prije primiti, to meni zvuči kao bipolarni poremećaj.
-LaNa-
Posts: 92
Joined: 05/09/2011 11:28
Location: Sarajevo

#1540 Re: anksioznostttttttttttt

Post by -LaNa- »

dorkcic wrote: 14/10/2022 22:42
-LaNa- wrote: 14/10/2022 21:02 Cekajuci termin kod shrinka osijedih :( ukoliko ima neko slicne (mada cisto sumnjam) tegobe nek se slobodno javi - danima vec depresija katastrofalna, napadi panike se nizu jedan za drugim, placem, pa se onda smijem, pa opet u krug tako, doduse za sada nemam nekih glasova sa kojima pricam niti vidim ruzicaste slonove po ferhadiji kako marsiraju, redovna terapija - pijem kao da i ne pijem ujutro ide aripiprazol uvece olanzapin, ujutro ide i ovo sr*nje od citrama sa 10mg sad 15mg, nista... u ocaju danas poslijepodne se javim u podrucnu ambulantu da mi dadnu nesto za smirenje i spavanje, mlada doktorica divna u usponu mladosti mi dadne apaurin od 2mg, dakle.. 2mg? rekoh nemam ja problema sa isijasom niti sam uklijestila zivac u kicmi pa da me opusti, nego se cijepam iznutra i izvana - na kraju uputnica za kontrolu u bolnici, na koju cu ocito cekati citav vikend + kad nadredjeni dadnu termin, ako me u medjuvremenu ne poklopi klavir, se ne bacim pod nove tramvajske sine ili jednostavno uzmem 5 kutija zyprexe da malo odspavam :run:
Nije ti dala uputnicu za psihijatra? Ako ikako možeš, vidi da odeš negdje privatno, mislim da će te prije primiti, to meni zvuči kao bipolarni poremećaj.
Dala je uputnicu, sutra idem psihijatru u bolnicu doslovno ne znam kako uopce funkcionisem -.- toliko sam umorna i zelim samo da sr*nje prestane i da mogu kao obicni insan leci i zaspati malo
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#1541 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

Jel se neko skidoo sa Citrama ili nekog drugog AD?

Nakon nesto vise od mjesec dana, simptomi mi se vracaju, inace imam panicni poremecaj. Narucen sam kod neuropsihijatra za par dana.

Sta mogu ocekivati? Povratak na citram ili neki dodatni lijekovi za ublazavanje simptoma?
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1542 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

Benjo34 wrote: 25/10/2022 22:40 Jel se neko skidoo sa Citrama ili nekog drugog AD?

Nakon nesto vise od mjesec dana, simptomi mi se vracaju, inace imam panicni poremecaj. Narucen sam kod neuropsihijatra za par dana.

Sta mogu ocekivati? Povratak na citram ili neki dodatni lijekovi za ublazavanje simptoma?
Zašto pitaš za skidanje? Imaš nuspojave?
Ukratko, skidanje sa Seroxata je većini patnja pa je tako bilo i meni, to toliko postepeno mora biti da traje i do 3 mjeseca. Skidanje sa Fluksetina (Prozac) mi nije nikad bilo nikakav problem, imao blage nuspojave, gotovo ništa.
Brzo su ti se simptomi vratili, koliko si dugo pio? Što prekidaš terapiju, očigledno moraš i dalje piti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1543 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Sanjarko »

-LaNa- wrote: 14/10/2022 21:03 Zapamtite ljudi, uvijek ima bolje :D pardon, uvijek moze gore :)
sizofrenija, ali nije bas kako se misli, da svaki sizofrenicar cuje glasove i sl., ja ne, John Nash je govorio o tome kad je izasao film o njemu i o tome, da nije bas tako to kako se misli, ali jb-na bolest, i u svakoga drugacija, kao autizam i povezana je s autizmom, otkrio je to jedan univerzitet iz Tel Aviva ako se nevaram
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#1544 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

shape of despair wrote: 26/10/2022 08:28
Benjo34 wrote: 25/10/2022 22:40 Jel se neko skidoo sa Citrama ili nekog drugog AD?

Nakon nesto vise od mjesec dana, simptomi mi se vracaju, inace imam panicni poremecaj. Narucen sam kod neuropsihijatra za par dana.

Sta mogu ocekivati? Povratak na citram ili neki dodatni lijekovi za ublazavanje simptoma?
Zašto pitaš za skidanje? Imaš nuspojave?
Ukratko, skidanje sa Seroxata je većini patnja pa je tako bilo i meni, to toliko postepeno mora biti da traje i do 3 mjeseca. Skidanje sa Fluksetina (Prozac) mi nije nikad bilo nikakav problem, imao blage nuspojave, gotovo ništa.
Brzo su ti se simptomi vratili, koliko si dugo pio? Što prekidaš terapiju, očigledno moraš i dalje piti.
Da, imam nuspojave, pio sam oko 4 godine, mozda I vise. Sad mjesec I po poslije, bolovi u zelucu, vrtoglavica, napadi panike. Mislio sam da sam nakon 4 godine spreman za to međutim ocigledno nisam, tako da ako bude doc rekao da se vracam, sta god treba samo da se u normalu vratim
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1545 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Sanjarko »

Benjo34 wrote: 26/10/2022 09:33
shape of despair wrote: 26/10/2022 08:28

Zašto pitaš za skidanje? Imaš nuspojave?
Ukratko, skidanje sa Seroxata je većini patnja pa je tako bilo i meni, to toliko postepeno mora biti da traje i do 3 mjeseca. Skidanje sa Fluksetina (Prozac) mi nije nikad bilo nikakav problem, imao blage nuspojave, gotovo ništa.
Brzo su ti se simptomi vratili, koliko si dugo pio? Što prekidaš terapiju, očigledno moraš i dalje piti.
Da, imam nuspojave, pio sam oko 4 godine, mozda I vise. Sad mjesec I po poslije, bolovi u zelucu, vrtoglavica, napadi panike. Mislio sam da sam nakon 4 godine spreman za to međutim ocigledno nisam, tako da ako bude doc rekao da se vracam, sta god treba samo da se u normalu vratim
jesi odmah se skinuo s terapije ili postepeno, mozda se vratit na terapiju ali s umanjenom dozom, kod mene je tako, minimalna doza svega ali vise puta na dan, 4 puta, 2 puta kombinacija 2 lijeka, ostalo po jedan lijek, puna doza
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#1546 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

Sanjarko wrote: 26/10/2022 09:39
Benjo34 wrote: 26/10/2022 09:33

Da, imam nuspojave, pio sam oko 4 godine, mozda I vise. Sad mjesec I po poslije, bolovi u zelucu, vrtoglavica, napadi panike. Mislio sam da sam nakon 4 godine spreman za to međutim ocigledno nisam, tako da ako bude doc rekao da se vracam, sta god treba samo da se u normalu vratim
jesi odmah se skinuo s terapije ili postepeno, mozda se vratit na terapiju ali s umanjenom dozom, kod mene je tako, minimalna doza svega ali vise puta na dan, 4 puta, 2 puta kombinacija 2 lijeka, ostalo po jedan lijek, puna doza
Nisam bas odmah ali mislim da nisam ni dovoljno dugo se skidao prije nego sam ostavio skroz. Bio sam na citramu 5mg tj pola tablete vise od 2 godine I onda u neka 2 mjeseca ostavio skroz..sad nakon mjesec I po havarija
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1547 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Sanjarko »

Benjo34 wrote: 26/10/2022 10:28
Sanjarko wrote: 26/10/2022 09:39

jesi odmah se skinuo s terapije ili postepeno, mozda se vratit na terapiju ali s umanjenom dozom, kod mene je tako, minimalna doza svega ali vise puta na dan, 4 puta, 2 puta kombinacija 2 lijeka, ostalo po jedan lijek, puna doza
Nisam bas odmah ali mislim da nisam ni dovoljno dugo se skidao prije nego sam ostavio skroz. Bio sam na citramu 5mg tj pola tablete vise od 2 godine I onda u neka 2 mjeseca ostavio skroz..sad nakon mjesec I po havarija
nedaj se, borba nam je
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#1548 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

Sanjarko wrote: 26/10/2022 10:31
Benjo34 wrote: 26/10/2022 10:28

Nisam bas odmah ali mislim da nisam ni dovoljno dugo se skidao prije nego sam ostavio skroz. Bio sam na citramu 5mg tj pola tablete vise od 2 godine I onda u neka 2 mjeseca ostavio skroz..sad nakon mjesec I po havarija
nedaj se, borba nam je
Hvala drug, izdrzat ce se
Benjo34
Posts: 1927
Joined: 21/01/2018 00:49

#1549 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Benjo34 »

I tako nakon pokusaja ostavljanja citrama ( ne znam zasto mi je to trebalo) dobio sam ga ponovo natrag

Pola tablete ( 5mg) plus Misar po potrebi.

Danas je drugi fan terapije, osjecam se uzasto times no, sa zelucanim poteskocama( nekom nervozom u zelucu) I otkucajina srca do 90..
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1550 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

Benjo34 wrote: 28/10/2022 13:14 I tako nakon pokusaja ostavljanja citrama ( ne znam zasto mi je to trebalo) dobio sam ga ponovo natrag

Pola tablete ( 5mg) plus Misar po potrebi.

Danas je drugi fan terapije, osjecam se uzasto times no, sa zelucanim poteskocama( nekom nervozom u zelucu) I otkucajina srca do 90..
Polako, uzmi Xanax kad je baš loše i preguraćeš taj ružni period.
5 mg stvarno nije velika doza, ne bih se brinula što trebaš opet piti, ako ti pomaže pij i dalje i jednog dana možeš opet probati ukinuti, ali jako jako sporo.
Post Reply