Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#1401 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Nivelacija »

jel ko koristio online nekog psihologa ?
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1402 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:32, edited 1 time in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#1403 Re: anksioznostttttttttttt

Post by victom »

no_sikiriki wrote: 31/01/2021 08:44 Koji su vasi kriteriji za uzimanje AD za anksioznost, koji to "nivo" anksioznosti treba biti da kazete ok, vrijeme mi je da pijem AD?
anksiozni čovjek teško spoznaje svoju anksioznost.. isto kao što glup čovjek, nije svjestan da je glup... tako da razgovor sa neutralnom osobom (prijateljom , psihijatorom, psihologom) je dobar prvi korak.
Kontaktiraj me u PM, sa detaljima šta te muči, mogu ti dati par korisnih savjeta...
Last edited by victom on 01/03/2021 01:30, edited 2 times in total.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1404 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:32, edited 1 time in total.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1405 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:32, edited 1 time in total.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1406 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

Pio sam ja. Traje to u prosjeku do mjesec dana i polako svakim uzimanjem tablete jenjava. Neke nus pojave znaju ostati dok si na terapiji, obično su blaže i navikneš se na njih. Svako reaguje različito da znaš, i ti možeš imati 10 nuspojava a ja nijednu. Sve "strašne" nus pojave napisane na deklaraciji se obično ne pojavljuju osim onih okarakterisanih pod Vrlo često, a to su ti za sve antidepresive generelno:
povećanje/smanjenje apetita (kilaže), erektilna disfunkcija, mantanje, zbunjenost, pospanost/budnost, povećanje depresije/anksioznosti na početku terapije poslije koje slijedi poboljšanje.
Antidepresivi su OK lijekovi, sigurni i sl. Da vidiš antipsihotika, zbog navedenih nuspojava nisam smio ni probat tabletu.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1407 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:32, edited 1 time in total.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1408 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

no_sikiriki wrote: 04/02/2021 12:29
shape of despair wrote: 04/02/2021 12:18 Pio sam ja. Traje to u prosjeku do mjesec dana i polako svakim uzimanjem tablete jenjava. Neke nus pojave znaju ostati dok si na terapiji, obično su blaže i navikneš se na njih. Svako reaguje različito da znaš, i ti možeš imati 10 nuspojava a ja nijednu. Sve "strašne" nus pojave napisane na deklaraciji se obično ne pojavljuju osim onih okarakterisanih pod Vrlo često, a to su ti za sve antidepresive generelno:
povećanje/smanjenje apetita (kilaže), erektilna disfunkcija, mantanje, zbunjenost, pospanost/budnost, povećanje depresije/anksioznosti na početku terapije poslije koje slijedi poboljšanje.
Antidepresivi su OK lijekovi, sigurni i sl. Da vidiš antipsihotika, zbog navedenih nuspojava nisam smio ni probat tabletu.
joj nemoj govoriti mjesec dana, 3 dana ovakva su mi dosta :( ja sam vec pila Citram prije 4 godine i ne sjecam se da sam imala ikakvih nuspojava pa mi je sad ovo cudno...najgora mi je nesanica jer onda iz nje proistice jos gora anksioznost itd.
Pa zato i kažem sve zavisi od osobe do osobe. Iščitao sam na hiljade korisničkih iskustava za sve antidepresive i kako se može povući neka zajednička crta za nuspojave tako i nemora, sve zavisi od osobe do osobe. Evo ti mene npr: hvaljeni Zoloft mi nikako ali baš nikako nije djelovao pa ni poslije 6 mjeseci, samo sam sletio 20kg što je dobro, Prozac na kojem sam sad i nemam nekih nuspojava osim što kontroliše poprilično glad i sitost pa sam se prestao prejedati a zadovoljan sam efektom, Seroxat jedan od meni najboljih ali sad kad skontam na njemu sam bio pomalo ko zombi, mogle su granate padati ne bih se počešao, što je opet dobro ali sam se od njega udebljao baš. Citram i esram sam pio također ali bez nekog uspjeha i bez nuspojava ikakvih.
Ono što sam na sebi primjetio da mi je potrebno barem mjesec dana da osjetim djelovanje lijeka a 45 do 60 dana da baš počne djelovati.
Uglavnom, izguraj početne probleme sa lijekom, kasnije ide olakšanje na kojem će biti zahvalan/na
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1409 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:31, edited 1 time in total.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1410 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

no_sikiriki wrote: 04/02/2021 12:58 hvala ti, valjda nece potrajati, i ja se sjecam da je trebalo mjesec i po ili tako nekako da se smanji anksioznost i da dodjem sebi. iskreno koliko sam uvijek u tjeskobi voljela bih da dozivim taj osjecaj da padaju granate a da se ne pocesem :D
Ma bit će, samo se jedno jutro probudiš i osjetiš da si bolje, ili skontaš da u situacijama kad si bila anksiozna više nisi.
Ali čovjek se sa lijekovima navikne na novo normalno stanje, i onda zbog toga gotovo svi pogriješe i prestanu piti lijekove.
Ja sam se tako opekao 2 puta, dobro bio, prestao uzimati, kad za 2 mjeseca užas. Tačno se vratio stari "ja", anksiozan, neracionalan strah, socijalna fobija itd.
Ili kad sam jednom hidžamu uradio, valjda, predpostavljam, onaj mi frajer izvukao tu "nečistu krv" a izgleda i terapiju. Idućih 7 dana sam bio užasno depresivan, rekao sam nikad više hidžama. Barem sam svhatio da lijekovi zaista djeluju na taj način.
Također shvati da i uz lijekove nikad nećeš biti 100% dobro, možda max. 80 do 90% (lupam), ali živjeti ovaj kratki život u strahu, i sjebavat se svaki dan, a bez nekog razloga, se jednostavno ne isplati.
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#1411 Re: anksioznostttttttttttt

Post by sedma_7 »

Po kojem kriteriju psihijatri biraju vrstu AD-a?

Ja sam prije 6-7 godina bila kod dva psihijatra, oba su mi propisala Asentru (Zoloft?),

Prvi put kad sam je pila osjećala sam se kao mrtvac, drugi put isto tako neka varijanta, osjećaš da ti nisi ti, samo ti otupi osjećaje, i dobre i loše.

Godinu Kasnije, druga psihijatrica mi propisala Asentru opet, i da "uzimam" po potrebi, pila par mjeseci, onda opet počela osjećat kako "tonem", i da to nisam ja i da ne mogu tako živjeti, kao mrtvac, bez osjećaja. Onda se skidala narednih nekoliko mjeseci, mrvicu po mrvicu sa AD, i u konačnici ih "bacila".

Jesu li svi antidepresivi da zaista isti, ili ima neke razlike? Ja zivim u malom gradu i imam osjećaj da psihijatri guraju proizvodjače od kojih imaju neke koristi, i sl? Koja je šansa da 2 puta dobijem Zoloft, a i ta druga psihijatrica je znala mi pila Zoloft i da mi nije odgovarao i opet mi ga je propisala.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1412 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

Moras reci da ti zoloft ne pase, sta, ti sutis? Tako sam ja izmjenjao gotovo sve i pronasao sta mi odgovara.
Sto bi bilo toliko antidepresiva da nekom djeluju nekom ne.
A moja psihijatrica i sama pije xanax,mozes mislit koliko je "stabilna" da mi procjeni terapiju.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1413 Re: anksioznostttttttttttt

Post by bandit_mo »

sedma_7 wrote: 07/02/2021 19:16 Po kojem kriteriju psihijatri biraju vrstu AD-a?

Ja sam prije 6-7 godina bila kod dva psihijatra, oba su mi propisala Asentru (Zoloft?),

Prvi put kad sam je pila osjećala sam se kao mrtvac, drugi put isto tako neka varijanta, osjećaš da ti nisi ti, samo ti otupi osjećaje, i dobre i loše.

Godinu Kasnije, druga psihijatrica mi propisala Asentru opet, i da "uzimam" po potrebi, pila par mjeseci, onda opet počela osjećat kako "tonem", i da to nisam ja i da ne mogu tako živjeti, kao mrtvac, bez osjećaja. Onda se skidala narednih nekoliko mjeseci, mrvicu po mrvicu sa AD, i u konačnici ih "bacila".

Jesu li svi antidepresivi da zaista isti, ili ima neke razlike? Ja zivim u malom gradu i imam osjećaj da psihijatri guraju proizvodjače od kojih imaju neke koristi, i sl? Koja je šansa da 2 puta dobijem Zoloft, a i ta druga psihijatrica je znala mi pila Zoloft i da mi nije odgovarao i opet mi ga je propisala.
Ja sam prije 15ak godina pila Seroxat. Tad sam imala jake "ispade" i vjerujem da mi je prepisan radi tog umrtvuljućeg sojećaja, kojeg ja, usputno rečeno, nisam tako osjećala. Pomogao je.
Prije mjesec dana su me stavili na Calixtu. Odabran je radi značajne nuspojave otvaranja apetitia, jer sam ja sklona nejelu. I doista ga otvara, ali ništa pretjerano samo poticaj na redovne obroke.

To su neki razlozi za određene AD kroz moj život, dakle, ipak se različito biraju.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1414 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:31, edited 1 time in total.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1415 Re: anksioznostttttttttttt

Post by bandit_mo »

no_sikiriki wrote: 18/02/2021 14:21 Sta uzimate u periodu dok vam AD ne proradi za anksioznost, nespavanje itd? Strah me uzimati xanax i sl. da se ne navucem, a ne znam sta da radim jer bih najradije iskocila iz vlastite koze...
Meni je prepisan Citram dok ne krene djelovanje AD, a i da ublaži nuspojave.
Svojevremeno su mi dali apaurin te u drugom slučaju xanax, dok jel, ne počne djelovanje AD.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1416 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

Pio sam xanax i to navlačenje za mene nema smisla. I pio sam ga podugo oko 6 mjeseci.
Na početku je doza od 0.25 djelovala super, onda sam prešao na 0,5 a kad mi je i to prestalo djelovati
onda sam prestao i piti.
I samo tako, prestao sam, nikakvih kriza i sl.
Tijelo se samo brzo navikava na doze pa svakih mozda 2 mjeseca treba povećavati.
I da, xanax i nije baš povezan sa "navlačenjem". Mozda ako stignes na lupam 5mg, onda da, ali to nećeš nikad.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1417 Re: anksioznostttttttttttt

Post by bandit_mo »

shape of despair wrote: 18/02/2021 15:11 Pio sam xanax i to navlačenje za mene nema smisla. I pio sam ga podugo oko 6 mjeseci.
Na početku je doza od 0.25 djelovala super, onda sam prešao na 0,5 a kad mi je i to prestalo djelovati
onda sam prestao i piti.
I samo tako, prestao sam, nikakvih kriza i sl.
Tijelo se samo brzo navikava na doze pa svakih mozda 2 mjeseca treba povećavati.
I da xanax i nije baš povezan sa "navlačenjem". Mozda ako stignes na lupam 5mg, onda da, ali to nećeš nikad.
Ne možeš baš tako govoriti da je navlačenje besmisleno. Imao si sreću pa te to izbjeglo.
Dok sam ja imala mučnine, povraćanja i mantanja tijekom skidanja sa xanaxa. Još se išlo postupno prema preporuci doktora. Razvijanje ovisnosti je medicinski potvrđena nuspojava i zbiva se kod sigurno velikog postotka pacijenata.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1418 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:31, edited 1 time in total.
fukusima
Posts: 10
Joined: 12/06/2019 17:06

#1419 Re: anksioznostttttttttttt

Post by fukusima »

Procitao sam gore da nekog Asentra ili Zoloft tbl otupljuje , ne pomaze mu itd . Prvo pitanje koje treba da se postavi da li Vi stvarno imate problem sa anksioznoscu ili depresijom ?! ISSR su jako sigurni antiderpesivi sa relativno malim sprektrom nezeljenih dejstava , ali smatra se ako je normalna hemija umozgu tj da ne boluje te od anksioznodepresivnog poremecaja da oni ne bi uopste trebali da djeluju na Vas , tj beskorisni su . POstoji par stvari koje bi trebalo da se postuju u ljecenjeu bilo kog anksioznodepresivnog poremecaj a to je fizick aaktivnost , redovan san , ishrana , hobi ( ne kazu dzabe dokon um je djavolje igraliste ) . Medikamentozna terapija bi trebala da bude pomocno sredstvo za ostvarivanje ciljeva , a ogromnu ulogu bi trebalo da igraju i razgovori sa terapeutom sto je jako slabo zastupljeno u BIH barem. Dosta cesto srecem pacijente koji su terapiju samoincijativno prekinuli , govoreci daje to bio samo trenutak slabosti . Kazem im samo OK i vidimo se uskoro , obicno doju izbezumljeni najdalje 6 mjeseci poslije tog .
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1420 Re: anksioznostttttttttttt

Post by bandit_mo »

no_sikiriki wrote: 18/02/2021 15:26 Bandit_mo, Citram je sam antidepresiv na kojem sam ja, ne kontam kako su ti to dali dok ti ne proradi neki drugi AD?

Ne znam stvarno, xanax sam uzimala u jednom periodu, nikad duze od sedmice ili tako nesto, i vrlo brzo sam vidjela da mi 0,25 ne djeluje kao isprve, pa bi mi trebalo 0,5 itd tako da mislim da je ta tendencija tu. Ne znam da li mogu par puta sedmicno uzimati ili kako.
I za spavanje ne znam sta da radim, trenutno spavam max 3-4 sata, u proslosti sam napravila gresku pa sam uzimala tablete za spavanje 2 sedmice i to je bila nocna mora jer poslije toga jednu sedmicu nisam nikako mogla spavati, tako da i od toga bjezim ali ne znam da li eventualno uzeti jednom, dvaput sedmicno da se bar tad naspavam...
Nemam odgovor na ovo pitanje. Ja obično slušam šta mi kažu bez pretjeranog ispitivanja, jer ne poznajem materiju dovoljno. Ono što mogu reći da sam pila AD 3 tjedna, samog i stanje je bilo gore nego bez njega. Sa uvođenjem Citrama, olakšanje gotovo instant.

Meni je rečeno da pijem AD tik pred spavanje i neusporedivo bolje spavam odtad. Možda kakvo nešto isprobati?
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1421 Re: anksioznostttttttttttt

Post by shape of despair »

bandit_mo wrote: 18/02/2021 15:16
shape of despair wrote: 18/02/2021 15:11 Pio sam xanax i to navlačenje za mene nema smisla. I pio sam ga podugo oko 6 mjeseci.
Na početku je doza od 0.25 djelovala super, onda sam prešao na 0,5 a kad mi je i to prestalo djelovati
onda sam prestao i piti.
I samo tako, prestao sam, nikakvih kriza i sl.
Tijelo se samo brzo navikava na doze pa svakih mozda 2 mjeseca treba povećavati.
I da xanax i nije baš povezan sa "navlačenjem". Mozda ako stignes na lupam 5mg, onda da, ali to nećeš nikad.
Ne možeš baš tako govoriti da je navlačenje besmisleno. Imao si sreću pa te to izbjeglo.
Dok sam ja imala mučnine, povraćanja i mantanja tijekom skidanja sa xanaxa. Još se išlo postupno prema preporuci doktora. Razvijanje ovisnosti je medicinski potvrđena nuspojava i zbiva se kod sigurno velikog postotka pacijenata.
Pisao sam i ranije, svako reaguje različito. Meni je problem recimo bilo skidanje sa Seroxata a radi se o antidepresivu.
Iako je bilo postupno odma su išle glavobolja, mantanje, napadi bjesa, ma katastrofa živa.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1422 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Van Halen »

Xanax je vrlo cesto u defekturi ja uzmem Misar isti je a dobar je efekat, od antidepresiva par kolega uzimaju Citram kazu odlicno se osjecaju.
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#1423 Re: anksioznostttttttttttt

Post by no_sikiriki »

...
Last edited by no_sikiriki on 20/06/2021 19:30, edited 1 time in total.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1424 Re: anksioznostttttttttttt

Post by bandit_mo »

no_sikiriki wrote: 19/02/2021 11:05
bandit_mo wrote: 19/02/2021 09:55
no_sikiriki wrote: 18/02/2021 15:26 Bandit_mo, Citram je sam antidepresiv na kojem sam ja, ne kontam kako su ti to dali dok ti ne proradi neki drugi AD?

Ne znam stvarno, xanax sam uzimala u jednom periodu, nikad duze od sedmice ili tako nesto, i vrlo brzo sam vidjela da mi 0,25 ne djeluje kao isprve, pa bi mi trebalo 0,5 itd tako da mislim da je ta tendencija tu. Ne znam da li mogu par puta sedmicno uzimati ili kako.
I za spavanje ne znam sta da radim, trenutno spavam max 3-4 sata, u proslosti sam napravila gresku pa sam uzimala tablete za spavanje 2 sedmice i to je bila nocna mora jer poslije toga jednu sedmicu nisam nikako mogla spavati, tako da i od toga bjezim ali ne znam da li eventualno uzeti jednom, dvaput sedmicno da se bar tad naspavam...
Nemam odgovor na ovo pitanje. Ja obično slušam šta mi kažu bez pretjeranog ispitivanja, jer ne poznajem materiju dovoljno. Ono što mogu reći da sam pila AD 3 tjedna, samog i stanje je bilo gore nego bez njega. Sa uvođenjem Citrama, olakšanje gotovo instant.

Meni je rečeno da pijem AD tik pred spavanje i neusporedivo bolje spavam odtad. Možda kakvo nešto isprobati?
Interesantno, ja sam na Citramu malo duze od 2 sedmice i nikad gore, bukvalno mastam o smrti iako to ne nih mogla napraviti, osjecam se odvratno danas, sinoc sam popila trazem ne bi li se bar jednom naspavala ali iako sam imala 5 sati sna danas se osjecam odvratno, ocitno neka nuspojava. A Citram otkako sam pocela piti odspavam par sati i onda se stalno budim ostatak noci i preturam i onda od 5 am nema dalje.

Meni je receno da Citram pijem ujutro (i ako imas problem sa spavanjem), stvar je u tome da on nije sedativan. Sedativni AD se piju pred spavanje i pomazu koliko ja znam.

Najgore sto sam ja pila Citram prije 5 godina i pomogao mi je a sad ne znam koliko cu izdrzati vise, cekam da budem 4 sedmice na njemu bar pa da onda idem psihijatrici na "reviziju" ako ne bude poboljsanja. ALi valjda izdrzati do tada, moracu izgleda Xanax uvesti ali recimo 0.25 mi vec ne djeluje (sinoc uzela), pa cu morati 0,5 iako uspavljuje...
Da, i ja Citram ujutro, a Calixta pred spavanje.
Možda umjesto dodatnih tableta, na reviziji se odluči promjeniti Citram u nešto drugo. Posebno je indikativno da je nekoć djelovao, sad više ne.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#1425 Re: anksioznostttttttttttt

Post by bandit_mo »

shape of despair wrote: 19/02/2021 10:50
bandit_mo wrote: 18/02/2021 15:16
shape of despair wrote: 18/02/2021 15:11 Pio sam xanax i to navlačenje za mene nema smisla. I pio sam ga podugo oko 6 mjeseci.
Na početku je doza od 0.25 djelovala super, onda sam prešao na 0,5 a kad mi je i to prestalo djelovati
onda sam prestao i piti.
I samo tako, prestao sam, nikakvih kriza i sl.
Tijelo se samo brzo navikava na doze pa svakih mozda 2 mjeseca treba povećavati.
I da xanax i nije baš povezan sa "navlačenjem". Mozda ako stignes na lupam 5mg, onda da, ali to nećeš nikad.
Ne možeš baš tako govoriti da je navlačenje besmisleno. Imao si sreću pa te to izbjeglo.
Dok sam ja imala mučnine, povraćanja i mantanja tijekom skidanja sa xanaxa. Još se išlo postupno prema preporuci doktora. Razvijanje ovisnosti je medicinski potvrđena nuspojava i zbiva se kod sigurno velikog postotka pacijenata.
Pisao sam i ranije, svako reaguje različito. Meni je problem recimo bilo skidanje sa Seroxata a radi se o antidepresivu.
Iako je bilo postupno odma su išle glavobolja, mantanje, napadi bjesa, ma katastrofa živa.
I meni su dana posebna upozorenja prestanka Seroxata, no mislim da sam uglavnom prošla bez nuspojava.
Post Reply