Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#1201 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by vanad »

Party uvedi bebi rezim. Nema ti druge. Ona mora da postane svjesna da se ide u krevet. Sad zavisi od tebe sto ce to biti ali kod nas je ovako - starija vecera, igra, mlijeko, kupanje, pranje zuba i krevet - mladja kupanje, mazenje sa mamom, vreca za spavanje, poljubac starije sestre, podoj i krevet. Ali nema poslije odustajanja. I svaku noc u isto vrijeme. Moras biti dosljedna ali se isplati.
Da se razumijemo, buditi ce se beba ponovo ali ce i nastaviti da spava. Kad se probudi, nista svjetlo, nista prica...noc je noc. Sika, cucla, pomilki, pronosaj ali sve u miru i tisini.
User avatar
partybrakerica
Posts: 1281
Joined: 24/10/2012 10:53
Location: tamo gdje more ljubi dugu...

#1202 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by partybrakerica »

:-D Hvala na savjetima,al kad ona hoce da spava,prosto je nemoguce to joj zabraniti,inace zaspe sjedeci,u hodaljci ili place do iznemoglosti.....
nista,snalazit cemo se kako znamo i umijemo,valjda izdrzimo :D
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#1203 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Female_Sa »

partybrakerica wrote::-D Hvala na savjetima,al kad ona hoce da spava,prosto je nemoguce to joj zabraniti,inace zaspe sjedeci,u hodaljci ili place do iznemoglosti.....
nista,snalazit cemo se kako znamo i umijemo,valjda izdrzimo :D


I kod mene je tako...kad nece da spava, ma mozes ne znam sta raditi, ona nece spavati. Npr. svaki dan spava od 13 do 15 sati (dva sata preko dana), ali kad joj se ne spava (ima 20 mjeseci) nema šanse da zaspi. Takva je opd rodjenja i nista se nije promijenila. I sad se budi po 2-3x preko noci. Kad joj se spava...da se svijet prevrce ona ce zaspati :lol:

Btw. zna li neko gdje u Sa mogu kupiti povoljno hranilicu, a da nije preskupa? To hocu kupiti za poklon. Ovo sto sam do sada vidjela kosta sve od 190 KM pa navishe. Ja sam hranilicu svojoj curici platila oko 80 KM u Turbo Limaču kojeg vishe nema :roll:

Hvala.
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#1205 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Female_Sa »


Vidjela sam ovu i extra je samo ne znam kad mi to dovezu kuci sta u slucaju neke reklamacije...inace super povoljna cijena.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#1206 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa »

Nazovi ih i pitaj. Ja nisam nikad ništa naručivala, pa ne znam, ali pretpostavljam da imaju neko pravilo. Vidim da na neku robu imaju garanciju, znači da bi trebali imati rješeno pitanje reklamacija.
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#1207 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Female_Sa »

U pravu si...sad cu ja njih nazvati da pitam:)
zbunjena2010
Posts: 90
Joined: 27/09/2010 22:27

#1208 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by zbunjena2010 »

Mame pomagajte!!!!

Problem je sljedeci:

Od proslog ponedjeljka mi curica ima povisenu temperaturu. Tacno joj je 3 mjeseca i 29 dana. Znaci u prosli pon. ja konstatujem temp. 37C koja je varirala, cas visa cas niza. Taj dan navecer dostigne 37,8C ja zvala D.Z. Vrazova jer se tu vodi i kazu mi da nema potrebe da je dovodim. Ukoliko potraje 4 dana da je odvedem. Sutradan nije imala povisenu temp. sve bilo o.k. U srijedu ponovo joj se pocne penjati temp ali opet nije bila previsoka. U cetvrtak je imala do podne poslije podne opet nista i tada se kretala oko 37C max. 37,4C. U petak kulminira digne se na 38,4C ja joj dam paracetamol i nazovem D.Z. kaze posto ide vikend dodjite.
Tamo me zadesi nesretni doktor Adnan Bajraktarevic o kojem tek kasnije saznajem da je idiot. Udjem u ordinaciju, spustim bebu on je ni ne pogleda pise mi uputnicu za bolnicu i prepisuje antibiotik. Tek nakon sto sam ja trazila da je pregleda, pregledao je i nije nista mogao ustanoviti.

Kaze idite vi u bolinicu.

Da dodam jako bitne cinjenice. Beba jede kao i do sada normalno hvala Bogu, razigrana je, vesela. Dakle, zdrava beba, ali temperatura se pojavljuje. Cas je ima pa cas je nema. Sinoc opet je imala ali sama se snizila. Sinoc je max bila 38,6C.

Kad je tek dobila povisenu temp. pripisivala sam to zubicima jer trpa sve sto joj pod ruku dodje u usta. Sad mi nije vise jasno sta bi moglo biti.

Planiram je danas voditi doktoru ali eto reko mozda neko zna sta bi moglo biti.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#1209 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

cekaj, vec cijelu sedmicu beba ima temperaturu?
pa odvede li je ti opet na pregled nekom drugom pedijatru?
beba je to, nije to za forumskih dijagnoza...moje skromno misljenje.
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#1210 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by tumbelina »

zbunjena2010 wrote:Mame pomagajte!!!!

Problem je sljedeci:

Od proslog ponedjeljka mi curica ima povisenu temperaturu. Tacno joj je 3 mjeseca i 29 dana. Znaci u prosli pon. ja konstatujem temp. 37C koja je varirala, cas visa cas niza. Taj dan navecer dostigne 37,8C ja zvala D.Z. Vrazova jer se tu vodi i kazu mi da nema potrebe da je dovodim. Ukoliko potraje 4 dana da je odvedem. Sutradan nije imala povisenu temp. sve bilo o.k. U srijedu ponovo joj se pocne penjati temp ali opet nije bila previsoka. U cetvrtak je imala do podne poslije podne opet nista i tada se kretala oko 37C max. 37,4C. U petak kulminira digne se na 38,4C ja joj dam paracetamol i nazovem D.Z. kaze posto ide vikend dodjite.
Tamo me zadesi nesretni doktor Adnan Bajraktarevic o kojem tek kasnije saznajem da je idiot. Udjem u ordinaciju, spustim bebu on je ni ne pogleda pise mi uputnicu za bolnicu i prepisuje antibiotik. Tek nakon sto sam ja trazila da je pregleda, pregledao je i nije nista mogao ustanoviti.

Kaze idite vi u bolinicu.

Da dodam jako bitne cinjenice. Beba jede kao i do sada normalno hvala Bogu, razigrana je, vesela. Dakle, zdrava beba, ali temperatura se pojavljuje. Cas je ima pa cas je nema. Sinoc opet je imala ali sama se snizila. Sinoc je max bila 38,6C.

Kad je tek dobila povisenu temp. pripisivala sam to zubicima jer trpa sve sto joj pod ruku dodje u usta. Sad mi nije vise jasno sta bi moglo biti.

Planiram je danas voditi doktoru ali eto reko mozda neko zna sta bi moglo biti.
iskreno, ne znam šta čekaš... kad je planiraš voditi a to pišeš u 15.00, obično se u DZ samo ujutro vade nalazi, znači moraćeš u hitnu / na pedijatriju ?! ja bih tako malu bebu istog časa vodila. danas kad odeš apsolutno ne odustaj dok je ne ispitaju... čudi me da su ti rekli nema potrebe da je dovodiš, to nekakvo uslovno rečeno ''pravilo 3 dana'' i kod mene važi ali nikada za tako malo dijete. možda i nije ništa ali ja ne bih čekala.
zbunjena2010
Posts: 90
Joined: 27/09/2010 22:27

#1211 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by zbunjena2010 »

Pa hocu da je vodim na pedijatriju, jer imam uputnicu. Mislim da u D.Z nemam sta da radim vise, jer vidim da su nesposobni. A ona trenutno sada nema temp. niti je imala nocas. Samo sinoc, digla se oko 19h i spala oko 21h prethodno sam je tusirala, dakle njoj ne treba lijek da padne iako sam joj par puta dala jer su mi u D.Z. tako rekli.
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#1212 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by vanad »

zbunjena, odvedi ti nju neka joj izmjere CRP, inace bebe podnose temperaturu mnogo lakse nego odrasli. Isto tako bebe vrlo cesto reaguju temperaturom na neke situacije. Recimo stresne. Probaj se sjetiti jer se u tim trenutcima nesto desavalo - recimo neka posjeta ili sl. U svakom slucaju se temperatura kod bebe ne potcjenjuje.
Moj mali slini pa odgadjamo vakcinaciju. Vlazim vazduh, ujutro i navece mu cistim nos, smrdi mi luk u sobi...
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#1213 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran »

Nemoj tako vanad - nama crveni luk dođe kao osvježivač prostora :lol: :lol: :lol:
Zbunjena - CRP obavezno a onda vidjeti šta dalje. Moguće da su zubići (nikad nije prerano za njih) ali moguće je i nešto drugo. Premala ti je za eksperimentisanje. Ako zaglavite na Pedijatriji od mene samo jedan savjet - sredstava za dezinfekciju litrima i ubrusa kilama. Čisti, čisti, čisti i samo čisti po cijeli dan. Mi zamalo ne zaglavismo zbog peksinluka.
User avatar
partybrakerica
Posts: 1281
Joined: 24/10/2012 10:53
Location: tamo gdje more ljubi dugu...

#1214 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by partybrakerica »

kod moje je isto tako bilo kad su joj zubici tek nicali,isto sa 3 -4 mjeseca!moze biti da je to ali temp nije isla preko 37,5 stepeni.... :(
istina19
Posts: 5
Joined: 07/11/2012 21:08

#1215 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by istina19 »

Draga majko ne znam zbog cega ste onako reagirali kada sam nastupio po Current Therapy (Burg Gershon Polin) autora, ukoliko beba ima temperaturu a starosti je do 4 mjeseca, da se mora hospitalizirati i ispitati sto je praksa u svijetu i na najvecim klinikama na kojima sam bio na edukaciji u Filadelfiji, New Yorku, Becu, Pariz, Istanbulu, Moskvi,Atini,Islamabadu, Rijeci,pa i Sarajevu gdje sam radio. Posto nije moguce uraditi CRP u DZ posebno hitno u svako vrijeme sem ujutro, moje iskustvo dugogodisnje od 20 godina i od toga 8 godina na pedijatrijskoj klinici Sarajevo mi govori da je to najbolje uraditi nalaze u takvim slucajevima bolestida bi se dala odgovarajuca terapija. Antibiotik sam dao u slucaju da pedijatar sa klinike ocjeni da ga treba dati, pa da ne morate ici u hitnu pomoc u kasnim vecernjim satima, ako rezultati testova budu za antibiotsku terapiju. Uputnicu pisem prvo da pokazam da u preko 99% se nista ne pronalazi, pa da kazem da je situacija takva da treba biti oprezan i sve ispitati posebno kod tako malih beba, znaci ne biti nonsalantan i neoprezan. Zao mi je sto to tako shvatate a posebno sto dajete kvalifikacije koje ja nikome ne dajem, jer sam tako odgojen. Ne znam sto je razlog tome, ali ocito Vam je neko govorio ko me ne voli, vjerovatno neka konkurencija. Hvala Bogu da je beba dobro. Ali ako cemo istinito uputnicu jesam dao, ali terapiju tek nakon pregleda, zato sto mi je to praksa i tako sam naucio. Ne zelim raspravljati, ali sam razocaran vasim reakcijama. Nikada se neko sa argumentom nije zalio na mene bar javno, zato sto se treba suociti. Nisam siguran da je cak ovo ipisala neka majka, mozda neko drugi. Do sada sam uvijek radio predano a moji radovi preko 400, zatim pohvale da se previse ljubazno ponasam za nase uslove, pa clanstvo u americkoj pedijatrijskoj akademiji i drugim najeminentnijim udruzenjima mi to daju za pravo, nagrada zrtve Pakistana gdje sam kao jedini pedijatar iz Sarajeva boravio nakon zemljotresa na Himalajama, zasto sam i nagradjen kao i pacijenti mali i njihovi roditelji. Nazalost mojim neprijateljima ja trazim argumente. Sa svojim kolegama bar javno do sada sam imao korektne odnose. Kao farmaceut ali i pedijatar gledam da dam optimalnu terapiju sto je za bebu i dijete najbolje. Ne ljutim se na majku niti jednu, ali sam posebno ponosan sto sa roditeljima do sada nisam imao nekih problema, mogu reci i da me cijene i vole, ali takav je svijet. Moje recenzije za najbolje pedijatrijske casopise u SAD i Svedskoj govore sve, ali najvise djeciji osmjeh ali i roditeljska iskrena zahvalnost. Inace necu nikada dati terapiju djetetu za koju mislm da je losa ili nije medicinski utemeljena laboratorijima razlicitim, pregledom i iskustvom. Da sam idiot IQ bi bio ispod 70, ali uvjerite se na internetu da li je tako? Nije me pogodila ovakva kritika kako su autori mislili, a gospodji majci zelim uvijek izaci u susret, i nadam se da ce beba uvijek biti zdrava i vesela ako Bog da. Odlucio sam prvi put da javno odgovorim, pa ko hoce neka me napada, mislim da to nisam zasluzio, volio bih to cuti u lice (to do sada nisam dozivio, hvala Bogu sto zelim svakome pedijatru na svijetu) Inace ni sam CRP nije signifikantan do kraja, a ja licno ne dajem na telefon takve ocjene.
Sa postovanjem Prim dr med Adnan Bajraktarevic spec. pedijatar, magistrant farmacije.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#1216 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by duboka_misao »

:lol: :lol: :sax:
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#1217 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa »

duboka_misao wrote::lol: :lol: :sax:
:-) Samo se ti smij, slijedeće je da nam se bebe jave :lol: Obrali smo bostan. :dance:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#1218 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by duboka_misao »

Alhemicarkaa wrote:
duboka_misao wrote::lol: :lol: :sax:
:-) Samo se ti smij, slijedeće je da nam se bebe jave :lol: Obrali smo bostan. :dance:
ne, ne sljedece su ogorceni muzevi pa onda bebe :run:
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#1219 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa »

:lol: To bi izgledalo otprilike ovako:
Muž: ne mogu pošteno sa ženom u krevetu da budem, svaku noć sam deložiran.
Beba: ja se probudim u noći, hoću da jedem, da se igram sa mamom i mazim, a tata demonstrativno napusti sobu :shock: , a mama neće ni svjetlo da upali, samo me uzme i izvali sisu. I zaspi.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#1220 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

a hoce li dr Adnan sad ostati na ovoj temi kao strucni konsultant?
sjoooo.... koji upgrade :D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#1221 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by duboka_misao »

ja predlazem da nam donesem koju pivu dok cekamo kako ce se tema dalje razvijati :D
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#1222 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

duboka_misao wrote:ja predlazem da nam donesem koju pivu dok cekamo kako ce se tema dalje razvijati :D
haj' al' nemoj ispod pola litre :lol:
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#1223 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa »

sjo ja ne voli pivu, jesam totalni outsider :roll:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#1224 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by duboka_misao »

Alhemicarkaa wrote:sjo ja ne voli pivu, jesam totalni outsider :roll:
e ti si zaduzena za mezu !
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#1225 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by nova_korisnica »

sta je ovo cure?
ja na temi o trudnicama, raspravlja se o pivi...na temi o bebama opet piva predmet rasprave :D
da ovo fakat ne preraste u AA :D

Alhemicarka, ako te tjesi ni ja ne mogu pivu primirisati :(
Post Reply