Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...
Alhemicarkaa

#176 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa » 07/03/2012 10:35

Ja spadam u onu grupu ljudi koji sataniziraju pušače :evil: pa me polijte katranom, uvaljajte u perje i stavite na lomaču. Nema mi ništa odvratnije, smrdljivije i prljavije od cigara i nikad neću moći razumjeti ljude koji daju minimalno 60 km mjesečno da bi smrdili, trovali se, imali žute ruke i zube. Koliko god ovo glupo i smješno zvučalo, prije bih razumjela da puše travu, bar se napuše i osjete taj neki efekt nego uzeti glupe cigare. Ja nikad nisam pušila, u mojoj kući je zabranjeno pušenje bilo i prije moje trudnoće, u autu isto, maksimum tolerancije koju sam podnosila je da neko puši u mom prisustvu na otvorenom, a i tad bi se gnjezdila, premještala da dim ne ide u mene i mrštila tako da pušač izgubi volju da puši. Nekoliko meni bliskih osoba pod mojim pritiskom je prestalo pušiti i to vrlo brzo. Kad sam ostala trudna išla sam samo u kafiće gdje ima prostorija za nepušače i kad mi je jedna osoba rekla da joj se ne da doći kod mene ili otići na kafu jer ne može da puši, prekrižila sam je. Jer ako je ona mene mogla prekrižiti zbog *ebene dvije cigare koje bi ispušila za tih dva sata dok smo zajedno, mogu i ja nju još lakše. Tu kod mene nema kompromisa (a inače sam vrlo nagodna osoba i nervira me kad ljudi život gledaju srno-bijelo).

Samo pomenuše se i gazirana pića kao zabranjena stvar u trudnoći, ne kontam, zašto? Ja svako jutro popijem čašu donata, po preporuci doktora, a i na vježbama za trudnice to preporučuju, zbog Mg, stolice i opuštanja trbušne muskulature.

male_okice

#177 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by male_okice » 07/03/2012 10:42

Alhemicarkaa wrote:Ja spadam u onu grupu ljudi koji sataniziraju pušače :evil: pa me polijte katranom, uvaljajte u perje i stavite na lomaču. Nema mi ništa odvratnije, smrdljivije i prljavije od cigara i nikad neću moći razumjeti ljude koji daju minimalno 60 km mjesečno da bi smrdili, trovali se, imali žute ruke i zube. Koliko god ovo glupo i smješno zvučalo, prije bih razumjela da puše travu, bar se napuše i osjete taj neki efekt nego uzeti glupe cigare. Ja nikad nisam pušila, u mojoj kući je zabranjeno pušenje bilo i prije moje trudnoće, u autu isto, maksimum tolerancije koju sam podnosila je da neko puši u mom prisustvu na otvorenom, a i tad bi se gnjezdila, premještala da dim ne ide u mene i mrštila tako da pušač izgubi volju da puši. Nekoliko meni bliskih osoba pod mojim pritiskom je prestalo pušiti i to vrlo brzo. Kad sam ostala trudna išla sam samo u kafiće gdje ima prostorija za nepušače i kad mi je jedna osoba rekla da joj se ne da doći kod mene ili otići na kafu jer ne može da puši, prekrižila sam je. Jer ako je ona mene mogla prekrižiti zbog *ebene dvije cigare koje bi ispušila za tih dva sata dok smo zajedno, mogu i ja nju još lakše. Tu kod mene nema kompromisa (a inače sam vrlo nagodna osoba i nervira me kad ljudi život gledaju srno-bijelo).

Samo pomenuše se i gazirana pića kao zabranjena stvar u trudnoći, ne kontam, zašto? Ja svako jutro popijem čašu donata, po preporuci doktora, a i na vježbama za trudnice to preporučuju, zbog Mg, stolice i opuštanja trbušne muskulature.
:thumbup: za stav koji provodis, a sto se tice gaziranih pica mislim da su mislila na coca-cole i sl napitke znaci koji sadrze puno secera, kofeina itd...mislim da se ovo nije odnosilo na radensku

Irish

#178 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 07/03/2012 10:51

Alhemicarkaa wrote:Ja spadam u onu grupu ljudi koji sataniziraju pušače :evil: pa me polijte katranom, uvaljajte u perje i stavite na lomaču. Nema mi ništa odvratnije, smrdljivije i prljavije od cigara i nikad neću moći razumjeti ljude koji daju minimalno 60 km mjesečno da bi smrdili, trovali se, imali žute ruke i zube. Koliko god ovo glupo i smješno zvučalo, prije bih razumjela da puše travu, bar se napuše i osjete taj neki efekt nego uzeti glupe cigare. Ja nikad nisam pušila, u mojoj kući je zabranjeno pušenje bilo i prije moje trudnoće, u autu isto, maksimum tolerancije koju sam podnosila je da neko puši u mom prisustvu na otvorenom, a i tad bi se gnjezdila, premještala da dim ne ide u mene i mrštila tako da pušač izgubi volju da puši. Nekoliko meni bliskih osoba pod mojim pritiskom je prestalo pušiti i to vrlo brzo. Kad sam ostala trudna išla sam samo u kafiće gdje ima prostorija za nepušače i kad mi je jedna osoba rekla da joj se ne da doći kod mene ili otići na kafu jer ne može da puši, prekrižila sam je. Jer ako je ona mene mogla prekrižiti zbog *ebene dvije cigare koje bi ispušila za tih dva sata dok smo zajedno, mogu i ja nju još lakše. Tu kod mene nema kompromisa (a inače sam vrlo nagodna osoba i nervira me kad ljudi život gledaju srno-bijelo).

Vrlo tolerantno i u skladu sa ovim zadnjim uvecanim :D (ima tema pusaci vs nepusaci za ovu vrstu frustracija ;-) )
Ovo necu komentarisati, niti ima veze sa bebama ( a znala sam da ce tema otici u ovom pravcu :( ).

male_okice

#179 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by male_okice » 07/03/2012 11:00

Irish wrote:

Vrlo tolerantno i u skladu sa ovim zadnjim uvecanim :D (ima tema pusaci vs nepusaci za ovu vrstu frustracija ;-) )
Ovo necu komentarisati, niti ima veze sa bebama ( a znala sam da ce tema otici u ovom pravcu :( ).
pa cuj zena ima svoj stav sta bi sad, njena kuca njena pravila, ja je kao nepusac dobro razumijem, normalno da tebi kao pusacu to se ne svidja...ali nemojmo kvariti ovako finu temu pusenjem...idemo dalje sa malim slatkim bebacima...sta nam danas rade...slusaju li...jesu li nemirni,ljuti ili veseli...hajmo mame pricajte :mrgreen:

Alhemicarkaa

#180 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa » 07/03/2012 11:11

Irish wrote: Vrlo tolerantno i u skladu sa ovim zadnjim uvecanim :D (ima tema pusaci vs nepusaci za ovu vrstu frustracija ;-) )
Pa ne bih ja baš rekla da je to frustracija, prije bi bila da sam bila strastveni pušač i morala prestati pušiti iz nekog razloga i onda sad idem i zlostavljam druge ljude da ni oni ne puše kad ne mogu ja. Ali meni su se cigare uvijek gadile. I naglasila sam da sam inače tolerantna, ali tu nemam kompromisa. Jednostavno, moj stav, moj izbor i smatram da onaj kome je zaista stalo do mene i mog društva neće ništa predstavljati tih par sati bez cigare, pa ma kako strastven pušač bio.
Ali da se vratimo na temu o bebama ;-)

Ove mame koje već imaju bebe, koje ste AS kupile za novorođenčad? (ja imam još malo jače od 6 sedmica do termina, a nisam ništa kupila, a kako je krenulo, može biti da ću se i ranije poroditi).

Irish

#181 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 07/03/2012 11:16

Ma ok. Imam ja prijatelja nepusaca, rodbine, poznanika, svi smo u redu i nagodimo se. Svaka tebi cas sto se tice stava da nema pusenja ukuci i situacije sa drugaricom, ja sam vise reagovala na ono da nazva pola nacije smrdljivcima sa zutim zubima i prstima, kojima bi bolje bilo da se drogiraju, nego sto zapale cigaru :roll: :|
Ni u mojoj se kuci ne pusi, ni u kuci mojih roditelja, iako je mama pusac..u svojim vlastitim kucama izlazimo vani..Nisam na to reagopvala kad sam rekla da je frustracija, no jeste onako okarakterisati bar trecinu nacije..

NO, vratimo se bebicama :)

beautyfool

#182 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool » 07/03/2012 11:21

Eh eto sta ima novo kod vasih bebica :D

mery83

#183 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by mery83 » 07/03/2012 13:57

Ja sam danas sretna :-D Moj dječak je opet počeo da jede normalno. Ovih dana je tako slabo jeo i vidno je smršao, baš sam se bila zabrinula. Pravo mu teško niču zubići, ali bar nije imao temperaturu.

beautyfool

#184 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool » 07/03/2012 13:59

mery83 wrote:Ja sam danas sretna :-D Moj dječak je opet počeo da jede normalno. Ovih dana je tako slabo jeo i vidno je smršao, baš sam se bila zabrinula. Pravo mu teško niču zubići, ali bar nije imao temperaturu.
i ja sam sretna zbog tebe :-D kod nas standardno stanje, odbija cvrste obroke.

suza81

#185 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 07/03/2012 14:28

Help!
Uredno dojim 9 mj. i na jednoj dojci mi se vec drugi put pojavljuju grudve. Tusirala sam se vec, stavljam bebu stalno da doji, masiram... Nece da omeksaju. Sta jos da radim?

Alhemicarkaa

#186 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa » 07/03/2012 14:31

Stavi liske kupusa, ali ne na bradavice i pokušaj razbiti grudvice masiranjem (pripremi se, bolno je) Imaš li još nekih simptoma?

beautyfool

#187 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool » 07/03/2012 14:34

suza81 wrote:Help!
Uredno dojim 9 mj. i na jednoj dojci mi se vec drugi put pojavljuju grudve. Tusirala sam se vec, stavljam bebu stalno da doji, masiram... Nece da omeksaju. Sta jos da radim?
Idi na fb dojenje je in grupu i pitaj, tamo mozes dobiti dobar savjet :)

beautyfool

#188 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool » 07/03/2012 14:36

Alhemicarkaa wrote:Stavi liske kupusa, ali ne na bradavice i pokušaj razbiti grudvice masiranjem (pripremi se, bolno je) Imaš li još nekih simptoma?
liske kupusa umanjuju mlijeko ne znam koliko je to dobar izbor, mozda da koristi ali s oprezom

suza81

#189 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 07/03/2012 14:54

Nemam temperaturu, ni neke druge simptome, a voljela bih odrzat mlijeko. Hvala vam sad cu vidjet fb!

mery83

#190 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by mery83 » 07/03/2012 14:58

suza81 wrote:Help!
Nisam s tim imala problema pa ti ne bih znala reći šta tačno, a da probaš da minimalno izdajaš mlijeko ?

suza81

#191 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 07/03/2012 15:10

Nisam clan one grupe na fb, dok me ne prihvate ako neko moze copy/paste moj post tamo, please!
A izdojim nesto malo nakon sto beba navuce, poslije nece.

Felidae

#192 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae » 07/03/2012 15:19

kako je moguce da liske kupusa umanjuju mlijeko, nama su to savjetovali po izlasku iz porodilista, jer nam je zbog carskog reza mlijeko sporije nadolazilo... :? :?

wewa

#193 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa » 07/03/2012 15:32

Felidae wrote:kako je moguce da liske kupusa umanjuju mlijeko, nama su to savjetovali po izlasku iz porodilista, jer nam je zbog carskog reza mlijeko sporije nadolazilo... :? :?
ma kupus je univerzalni lijek - on pomaze i kod mastitisa tj upala dojke, kod zastoja mlijeka, kod prevelike i kod premale produkcije. fora je samo koliko se dugo drzi. u biti, kod mastitisa treba staviti lisku kupusa dok crvenilo i otok ne prodju, nakon toga odmah skidati.

encian

#194 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian » 07/03/2012 15:39

suza, to ti beba mora popiti. i meni se to desavalao vise puta nego mi je ugodno pomislit. iz nekog razloga, uvijek traje najmanje 2 dana, bez obzira sto beba puno doji i tu dojku. probaj se tusirati prije dojenja i stavi toplu vlaznu oblogu na dojku dok dojis (mozes malo vruckaste vode nasuti u cistu pelenu). to kaze babica, a meni najvise pomogne da bebi promijenim pozu (da joj guta ne dodje sa strane). takodjer, pregledaj dobro bradavicu, cesto mozes vidjeti cepic od zgrusanog mlijeka kako viri iz jednog od otvora u bradavici. to mozes istisnuti, mada boli. kad beba malo povuce, mozes pogledati ima li jos toga. tako pomognes bebi da to izvuce. kad to izadje, beba lako "gutu" popije. mozes je i ti onda pritisnuti pa ce izlaziti samo jer je pritisak ionako veliki. moze se desiti da se to mlijeko vise bebi nece svidjeti pa nece htjeti dojiti (ako imas tu gutu vec par dana, mlijeo postane nekakvo kiselkasto-slano). onda se oboruzaj strpljenjem i/ili pumpom.

sretno!

suza81

#195 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 07/03/2012 16:17

Citam vas sa peskirom na dojci, maltretiram dijete stalno da doji, izdajam, gnjecim :-) i @encian pronasla sam taj cepic od mlijeka na bradavici, znaci jedan je kanal zacepljen tim cepom. Kako da ga istisnem, gnjecim bradavicu ili sve okolo? Iz ostalih kanala mlijeko strca, a iz tog kap po kap.

suza81

#196 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 07/03/2012 17:06

Uspjela sam! :thumbup:
@encian, puno hvala. Da nisi rekla nikada ne bih potrazila taj cepic. Nakon sto sam ga nekako izvukla, pritisla sam dojku i mlijeko je nekoliko minuta izlazilo pod tankim mlazom. Koje olaksanje!

safran

#197 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran » 07/03/2012 20:16

male_okice wrote: a sto se tice gaziranih pica mislim da su mislila na coca-cole i sl napitke znaci koji sadrze puno secera, kofeina itd...mislim da se ovo nije odnosilo na radensku
Glede ovoga o gaziranim pićima - ja spadam u osobe koje rijetko konzumiraju gazirana pića, osim Kiseljaka mi se tu i tamo ljeti omakne tonik i to je to. Međutim, u 9. mjesecu trudnoće sam imala nenormalnu potrebu za Pepsi kolom - pila sam je svaki dan zadnjih 40-ak dana i to isključivo Pepsi. Na porod sam otišla sa flašicom Pepsi kole. Sad će godina dana od poroda - mislim da sam ukupno popila 5 x tonik - kolu više nikada.

safran

#198 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran » 07/03/2012 20:16

dupli

Irish

#199 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 08/03/2012 09:48

@mery, super sto malisa opet rucki:thumbup:

@beauty, kod nas isto :dance: Doduse, pojela je prekjucer koju kasicicu vise, ali more bit da je prenijelo :-D

@suza, drago mi je da si se rijesila kvrzica :thumbup: Meni je tako bilo koji put, ali ja bih se izdojila i bilo bi dobro poslije, dok je kod tebe bio cepic.. Super info od encian, sada znamo sve sta nam je ciniti ako se zgrudvamo :D

Irish

#200 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 08/03/2012 09:56

@ vanad, jel bi ove kreme trebalo biti u svim apotekama?

Post Reply