Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...
Irish

#51 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 23/02/2012 11:34

beautyfool wrote:Irish :D ja se ne sjecam kad je bilo dojenje samo 2 puta :lol: hiljadu puta u toku nocu, ali to je normalno s obzirom da nema ni jedan posten obrok po danu, ogladni, plus zubici ponekad zezaju i eto.
haha, muhanate nase djevojcice :D Neko vrijeme sam ustajala, palila nocnu lampu, uzorno bi podojila i vratila se, a vec neko vrijeme je smjestim kod nas u krevet, raskopcam se i tako se ona posluzuje sama po svu noc, kada i koliko hoce :lol:, dok se ja komirana tako stimam i po svu noc spavam u jednom te istom polozaju. Kada sam skontala da ce mi bubrezi stradati nastavim li tako spavati sva raskopcana i polugola, sebi sam neke stare pidzame redizajnirala :lol: , pa sada samo izbacim posudicu :lol: :lol: A kako izgledam u tim svoim "dizajnerskim" pidzamama , moze moj m. reci :-) :lol: :lol: :lol:

ps. evo nocas je, iako je mucio stomacic i probudila se cak placuci jednom uz prduckanje, to isto plakanje smo smirili dojenjem, i jela je pa barem sto puta :shock: a kao muci je tiba :-)
nekada, kad je tako plac probudi (ajcesce se samo uskomesa dok ne dobije sta zeli) ne znam jel jos uvijek po koji put ima neke grceve ili su zubi, a vjecito je mozda,mozda, mozda, hiiiljadu mozda :D

Irish

#52 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 23/02/2012 11:49

Dalija_T wrote:Zaista divna tema! Pa da nakratko podijelim i svoja, odn. nasa iskustva. Moja djevojcica ima 19 mjeseci i ja se i dalje mucim sa njom oko hranjenja posto uglavnom doji pa sam presretna ako preko dana pristane na to da pojede obrok ili dva. Dugo me to mucilo, posebno jer su me svi iz okruzenja zamarali pricama tipa: "Pa nije ni cudo kad jos doji, ti si i pretjerala da joj nista ne das prije 6. mjeseca itd." Najzad sam odlucila ne slusati NIKOGA. Naravno, djetetu mozes dati da jede grah sa 3 mjeseca, ali je druga stvar koliko je probavni sistem te bebe razvijen. Ako nema nikakvih problema u 7. godini, ne znaci da ih nece dobiti u 27. Tek kad sam odlucila ne slusati nikoga, shvatila sam da moje dijete unatoc tome sto toliko malo jede cvrstu hranu NAPREDUJE. U ovih 19 mjeseci je mozda jednom ili dva puta bila prehladjena, a i normalno se deblja i raste. Tako da njoj ocito ne skodi to sto ne jede onoliko cvrste hrane koliko moja okolina i ja zamisljamo da bi trebala jesti. Ne treba zuriti niti pretjerivati. Ali ne treba toliko ni kritizirati mlade mame koje zele da se drze savjeta pedijatara. Svaka ce sama shvatiti mjeru koja odgovara njoj i njenom djetetu.
:dance: pogotovo one mame cije bebe su mogle/mogu moju u zubima nositi, i cije bebe spavaju po svcu noc u komadu, i cije bebe su jake, i cije bevbe eto samo sto ne prohodaju sa sest mjeseci, i cije bebe ne traze da ih se nosi, i cije bebe jedu sve sto im pod rucicu dodje, i cije bebe su zubic dobile sa tri mjeseca, i cije bebe eto hamamn pa pricaju, itd, itd.. :-) :lol: :lol:

beautyfool

#53 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool » 23/02/2012 11:58

jest, jest irish :-) mora da nemas dovoljno mlijeka pa ti se stalno tako budi, od komsinice mala prespava citavu noc :oops:

encian

#54 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian » 23/02/2012 12:06

jest mi drago procitati da bebe doje :D . mom je sinu 16 i po mjeseci i jos uvijek voli sisu najvise na svijetu. i on se budio sto puta tokom noci da doji. nisam bas bila luda za tim, ali nisam mu nista davala da ga "drzi". prvu bananu je dobio na mali rodjendan (6 mjeseci) i pojeo je skoro svu sa odusevljenjem. da nije tako bilo, cekala bih jos neko vrijeme da sam zatrazi da jede. ali znala sam da je spreman, jer je sam posezao za hranom. da skratim pricu, to dijete je najveca i najmrsavija izjelica u okolini, sve voli i sve jede. ali sisa mu je i dalje najbitnija u zivotu :D .

vanad

#55 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by vanad » 23/02/2012 12:21

ma sve to zavisi od bebe, nema univerzalnih sema...moja je hvala Bogu jela i jos jede bez problema. Ja sam pocinjala sa cvrstom hranom nakon 6 mjeseci iskljucivog dojenja (beba imala 9 kila - za one sto djetetu od tri mjeseca grah daju). Meni je pediatar preporucio poceti sa kuhanom mrkvicom. I dan danas (17 mjeseci) voli kuhanu mrkvu. Kad dobije supu prvo mrkvu pojede :-). I to sam joj prvi dan dala kasiku, dvije i nastavila sa sikom...davala sam za rucak. Inace je beba poguzija i imam osjecaj da sam mogla poceti kako sam htjela i s cim sam htjela da bi ona jela. Ima jednostavno djece koja vole jesti i one koja to ne vole. Za ovu drugu treba strpljenja ali pocnu i ona jesti na kraju. Samo ne treba se prepadati i nauciti djecu na sladak sok ili slicne prazne izvore energije.
Sto se tice dojenja u noci...moja se od 4 mjeseca budila svaki sat, kad pobudalila nisam od nespavanja. I oko devetog mjeseca mi pukne film i preselim u sobu pored, tata je kuburio jedno noc, dvije...nisam dala siku...max jednom u noci i dijete ponovo pocelo da spava...to sto se djeca bude nije zato sto su gladna nebo hoce da budu uz mamu.

encian

#56 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian » 23/02/2012 21:06

ovo je tacno sto je vanad napisala, barem u mom slucaju. moj se sin budio 5-6 puta nocu, a jedno od tih budjenja je trajalo makar dva sata svaku noc. jednostavno je htio da ga zabavljamo. pedijatrica i sestre su mi govorile da to nije "normalno" jer bebi ne treba da doji toliko a i sama sam znala da zapravo ne doji - par gutljaja i ususka se ili pocne dernecit. po njima sam trebala da ga prebacim u njegovu sobu cim je tako poceo, ali prebacili smo ga kad mu je bilo skoro 7 mjeseci - nakon skoro 5 mjeseci takvog "spavanja". prvu noc u svojoj sobi probudio se samo tri puta. mi smo se probudili makar 15 da vidimo sta mu je i sto se ne budi :). ubrzo je shvatio da mu je zapravo bolje da spava nego da se zeza, pa se i sad budi samo ujutro oko 5, brzo podoji i opet natrag na spavanjac :D . mozda treba da podcrtam da je i sam postao puno bolje raspolozen kad je poceo tako fino spavati.

Felidae

#57 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae » 24/02/2012 19:14

da pitam iskusne mame...kad je najbolje prebaciti bebaca u njegovu sobu? moj sincic ima 2 i po mjeseca i jos ne mogu zamisliti da njegov krevetac odvojim od bracnog kreveta(paralelno je sa mojom stranom kreveta) jer ce mi biti daleko, a druga soba mi je ono bas :(

beautyfool

#58 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by beautyfool » 24/02/2012 20:53

felidae i ja sam se pitala kad to uraditi, sve me strah da poslije nece htjeti sama spavati u sobi, ali iskreno reci meni se nikako ona ne prebacuje :) mislila sam na proljece probati, ali vidjet cemo, mozda ipak ostavim za slijedecu godinu kad prestanemo sa dojenjem.

suza81

#59 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 25/02/2012 12:51

Tjesite se jer uvijek ima gore: ja bih bila sretna da moja beba ( sada 8,5 mj.) spava u kreveticu pored naseg bracnog, umjesto sa mnom. Ja cu morati prvo to da nas naucim, a o odvajajanju u drugu sobu uopce ne razmisljam. I sto je najgore nije beba kriva, do mene je! U pocetku je barem prvi dio noci spavala u svom kreveticu, a onda sam je kad se prvi put probudi da doji uzimala kod sebe i tako do jutra. Lijenoj mami je bilo lakse tako nego da ustaje 100 puta u toku noci. I mi smo se tako fino navikle spavati skupa da o kreveticu vise niko nije ni razmisljao i naravno ona se oducila i sad nema sanse da spava u njemu. Nekoliko puta sam je zeznula i stavila u krevetic navece kad zaspi, ali onda ja imam problem : ne mogu da zaspim i samo gledam dise li, je li se otkrila, da se nije pokrila po glavi, mozda joj je vruce... :?

Sada je navikavam pomalo na krevetic, barem po danu da u njemu spava, a odlucila sam kad prestane dojiti da je pokusavam i nocu odvojiti. I sve mi se cini da ce to teze pasti meni njego njoj :lol:

Felidae

#60 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae » 25/02/2012 17:35

ja sam nekako samu sebe sprijecila da ne uradim istu gresku, tek kad smo stigli kuci nista nije bilo ljepse nego uvaliti ga u krevet izmedju mene i muza, i stvarno niko nije bio sretniji od mene u tim momentima, ali sam znala da cu se i ja ali i sincic pravo brzo navici na to. pa svaki put kad je muz rekao daj ga kod nas, ja sam nekako smogla snage da kazem NE, i sad bebac nigdje drugo ne moze ni zaspati nego u svom krevetcu. ponekad kad ga gledam kako pajki u krevetcu sve sto zelim je da se nekako skupim i uvalim kod njega :-) :-)

mery83

#61 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by mery83 » 25/02/2012 18:18

Divna tema :) Moj dječak ima 15 mjeseci i stvarno nisam nikada imala problema sa hranom, ali još uvijek je sika glavna, bilo šta da jede poslije opet sika :) I ja sam se pridržavala svega što mi je pedijatrica govorila, tako da je isključivo dojio prvih 6 mjeseci, pa sam postepeno uvodila ostalu hranu i sada jede sve. Najteže mi je bilo kad sam se tek porodila, prva beba, tek se upoznajemo, a onda počnu savjeti :evil: tako da umalo nisam odustala od dojenja jer, po njihovoj procjeni, ja nisam imala mlijeka :roll: . Ja sam se tvrdoglavo držala svoga, sve sam stavila na ignore i po svom radila, i evo hB živ je i zdrav. Sam spava u svojoj sobi od petog mjeseca, a od kada je prohodao svako jutro pređe kod nas u krevet :lol:

encian

#62 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by encian » 25/02/2012 20:26

mery, je li tvoj djecak spava u kreveticu bez ograde? :-D ja razmisljam kako bi bilo da i mi naseg stavimo u taj pa da nam moze dosetati. ali nekako jos uvijek mislim da bi mu bilo previse interesantno nesto drugo pa da ne bi spavao :-D.

ja sam prvo sina stavljala u njegovu sobu da se igra, a onda da spava preko dana. cisto da se navikne. ulazili smo i po mraku da vidimo sjene i kako to tada izgleda. nije mu bas bila na kraju velika promjena kad smo ga stavili navecer tamo da spava. a kad je pravo vrijeme, ja ne bih znala reci. valjda kad su i roditelji i beba spremni :) . ili kad su roditelju na pola puta do ocaja zbog nesavanja :-) .

felidae, uzmi dijete ponekad kod sebe. mozda otkrijes da mu bas i nije ugodno spavati sa vama. u svakom slucaju, jednom u par dana nece skoditi :D .

mery83

#63 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by mery83 » 25/02/2012 21:17

Jeste, obični je krevet za djecu, nema ogradice. Doduše na početku sam na pod stavljala dušek, ono za ne daj Bože, ali poslije sam ga sklonila, jer nije se vrtio na krevetu, nije padao. A zaova mi je savjetovala što ranije da spava sam, (ona ima dva dječaka pa kaže da učim na njenim greškama :) i da ga ne učim u našem krevetu da spava. Nisam ga ja naučila, ali se ona sam naučio dolaziti kod nas :) nekad ga vratim u njegov krevet, a nekad ne. A njega je isto bilo strah mraka, pa sam ostavljal blago svjetlo, samo da malo obasja sobu, dok se nije naviknuo, sad spava ugašenog svjetla.

Irish

#64 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 27/02/2012 09:14

Ja nikako da se javim. Zadnjih dana mi je konekcija iz nekog razloga oslabila i nikako ne mogu da posaljem post :-)

Uglavnom, mi vec tri dana mrljavimo kasicu od rizinih pahuljica...slabo, ali ipak mrljavimo :-D Dakle zine ponekad, mljacka nesto, malo pljuje, malo pravi face ali nesto i proguta :dance: Uglavnom, nije tako kategoricna u odbijanju, sto je oogroman napredak.
Slj. sto sam planirala jeste da ubacim malo kasice od jabuke, da vidim kako ce reagovarti. Vec nekoliko dana joj dajem oguljen komadic jabuke koji joj valjda godi zbog zubica, izvlaci sok i uuuuziva :shock: Kasica JOK, ali ovako da..i to je struze tako jako da skida slojeve koje P O J E D E :shock: :D

Ono sto je sigurno je da su bebe prave pametnice, namazanke samo takve.
Preksinoc je ova majke ciste savjesti izasla u nocni zivot :shock: i ostavila je kod svekrve, misleci da ce to biti brzinska kafica i trci na dojenje, ali ne, POPILA JE CIJEELU BOCU mlijeka :shock: (Ona kao da pokusa, da nas ne zove ako bi kojim cudom htjela, a i ima i ona u zamrzivacu mojih zaliha :-) )
A meni hinjica takve face pravi kao da ce povratiti samo kad bocicu vidi iz daleka :-)

ps. da napomenem da bocicu nece ni od mene ni od muza..

safran

#65 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran » 27/02/2012 18:11

Ma ide to Irish, samo polako.

suza81

#66 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 27/02/2012 20:39

Cime najcesce hranite svoje bebe (poslije 6. mjeseca)?

Ja sam prilicno rano pocela sa vockicama i povrckicama, oko 4. mjeseca i nemam vise ideja sta da joj kuham. Uvodila sam ono standardno jabuka, kruska, banama, mrkva, rizine pahuljice, tikvica, krompir, brokula, karfiol...
Obzirom da nemamo svjezih uzimala sam joj hippovu kasicu od sljive, ponekad marelicu ili breskvu, svaki dan joj cijedim sok od mrkve i jabuke (nadjem cesto na pijacama domace neprskane od teta sa sela). Zadnjih mjesec dana povrcu dodajem komadice mesa i pravim mesne supice. Voce joj dajem uglavnom nekuhano, svjeze, izblendano sa malo vode,a bilo koja kasica ako mi je rijetka zgusnem je sa malo rizinih pahuljica. Pored svega toga kad mi jedemo njoj oci ispadaju, tako da ako mogu zgnjeciti dam joj i nase hrane, pite, palente, komadice hljeba umocene u supu,corbu ili jogurt kog malo je reci obozava!

Za mahunarke, kupuse, masno, slano, jaja, poznate alergene, slatkise.... jos je rano, ali imam dilemu oko narandzi :? je li prerano za deveti mjesec???

I btw sta kupiti djecaku za prvi rodjendan? :D

Alhemicarkaa

#67 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Alhemicarkaa » 27/02/2012 20:55

suza81 wrote:
Za mahunarke, kupuse, masno, slano, jaja, poznate alergene, slatkise.... jos je rano, ali imam dilemu oko narandzi :? je li prerano za deveti mjesec???
Evo, provjerila sam u bebinom kuharu i piše da se citrusi ne preporučuju bebama do 6 mjeseci, međutim do 9 mjeseca bi trebalo uvesti sve vrste voća. Konkretno, za narandžu kaže da se njenim sokom prelije voćna salata. Znači smiješ.

suza81

#68 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 » 27/02/2012 21:31

Alhemicarkaa wrote:
suza81 wrote:
Evo, provjerila sam u bebinom kuharu i piše da se citrusi ne preporučuju bebama do 6 mjeseci, međutim do 9 mjeseca bi trebalo uvesti sve vrste voća. Konkretno, za narandžu kaže da se njenim sokom prelije voćna salata. Znači smiješ.
Super, hvala!!!

Irish

#69 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 29/02/2012 09:42

@suza, ima nas :wink:

Mame, pisite o (ne)spavanju vasih malih sefova :)

Ja isto, kao i vecina pretpostavljam, u neka doba (tamo oko jedan ujutro) prebacim svoju seficu kod nas, da sebi olaksam tako sto necu ustajati svako malo na dojenje, koje iza ponoci ucesti pravo, a do ponoci bude cca jedno od 20,00. Meni se cini da se moja sefica vise puta nesto tjesi na taj nacin, nego sto je zaista gladna. Povuce koji put i onda zakunja drzeci u ustima, a cim hocu da se izvucem, ne da :-) :-D
Plus sto je moram drzati za rucice svaki put kada se malo uskomesa. Cini mi se da se malo previse zalijepila za mene. Velika je maza i nema sanse da zaspe ako se ne drzimo za ruke. Ako pustim prije nego je doobro utvrdila, pocne nekontrolisano mahati rucicom dok me ne dohvati za sta bilo (kosa, ruka, rame, pidzama) :-) Samo smo nas dvije po cijele dane od rodjenja, svega nekoliko puta je ostala sa tatom ili nanom,(niko nam nije u blizini pa kod nas nema onog da je vazda neko tu) pa nije ni cudo.
Trenutno mi se cini nedostiznim da ce ona iiikada zaspati sama i bez nocnih dojenja :-) Cry out metoda ne dolazi u obzir :| Pokusala jednom na koji minut i zavrsilo je tako da se ona smirila (meni na rukama i zaspala), a ja jos pola sata plakala i izvinjavala joj se :roll:
Kako ste uspjele???

Ps. suprug i ja se imamo obicaja zezati da cemo se naspavati kad se uda :-) :lol:

Felidae

#70 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Felidae » 29/02/2012 19:32

moj bebac na zalost ne doji, tako da mi imamo samo jedno budjenje tokom noci, ili dva ako sam ga ranije okupala i nahranila. ali zato ujutru spava do 7 plafon, jutros kad sam ga nahranila u 5, nikako vise nije htio da spava, razbudio se. ja sam takodjer sama sa njim, muz radi smjene od po 12 sati, tako da smo ja i sin uhvatili neki svoj ritam i super funkcionisemo, ali nazalost vrijeme mi je da trazim posao, hoce nesto da mi bude kad pomislim da cu po cijeli dan biti negdje drugdje a ne pored njega :sad: :sad:

ljubav_aha

#71 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by ljubav_aha » 29/02/2012 22:28

Irish wrote:
beautyfool wrote:Irish :D ja se ne sjecam kad je bilo dojenje samo 2 puta :lol: hiljadu puta u toku nocu, ali to je normalno s obzirom da nema ni jedan posten obrok po danu, ogladni, plus zubici ponekad zezaju i eto.
haha, muhanate nase djevojcice :D Neko vrijeme sam ustajala, palila nocnu lampu, uzorno bi podojila i vratila se, a vec neko vrijeme je smjestim kod nas u krevet, raskopcam se i tako se ona posluzuje sama po svu noc, kada i koliko hoce :lol:, dok se ja komirana tako stimam i po svu noc spavam u jednom te istom polozaju. Kada sam skontala da ce mi bubrezi stradati nastavim li tako spavati sva raskopcana i polugola, sebi sam neke stare pidzame redizajnirala :lol: , pa sada samo izbacim posudicu :lol: :lol: A kako izgledam u tim svoim "dizajnerskim" pidzamama , moze moj m. reci :-) :lol: :lol: :lol:

ps. evo nocas je, iako je mucio stomacic i probudila se cak placuci jednom uz prduckanje, to isto plakanje smo smirili dojenjem, i jela je pa barem sto puta :shock: a kao muci je tiba :-)
nekada, kad je tako plac probudi (ajcesce se samo uskomesa dok ne dobije sta zeli) ne znam jel jos uvijek po koji put ima neke grceve ili su zubi, a vjecito je mozda,mozda, mozda, hiiiljadu mozda :D
irish,znas li kako je opasno spavati sa bebom :!: :!: :!:

Irish

#72 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 01/03/2012 08:51

ljubav_aha wrote: irish,znas li kako je opasno spavati sa bebom :!: :!: :!:
Pa tako to mi, nemarne majke :) . Mrsko nam ustajati sto puta nocu a vec mjesecima spavamo citavih 1-2 sata u komadu :shock: a ne znam vala ni od cega smo umorne, kao da je problem brinuti o maloj bebi po cijele dane :skoljka:
Ne znam imas li djecu, ali odmah ti mogu reci da to nije Bog zna kakav san, kada spavas ukocen, svak na svojoj ivici a beba sama na 2/3 kreveta :-) Maltene se budis na svaki vlastiti pokret, a i bebin nesto glasniji uzdah.
Daleko je opasnije takva, pomalo freaky od visemjesecnog nespavanja, dojiti je sjedeci na ivici kreveta dok to traje i traje pa te prenese dok kazes kex (desavalo se), a ruke ti ko spagete :-)

Nije sve crno-bijelo, postoje i ovakve studije:

"SPAVANJE I DOJENJE IDU SKUPA

Hranjenje bebe na prsima i spavanje u istom krevetu su u jakoj uzajamnoj vezi. Majke koje doje i spavaju s bebom u istom krevetu, spavaju licem okrenutim svome djetetu, u prirodno sigurnom položaju, pri čemu je djetetova glavica u ravnini s majčinim prsima, koljena su podignuta da beba ne otklizi pod pokrivač, a ruka je savijena oko glave da beba ne otpuže iz kreveta. Majka zapravo stvara gnijezdo za svoje djetešce."

:)

Irish

#73 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Irish » 01/03/2012 08:59

@Felidae, moja se budi po svu noc i opet je ujutro u 6-6,15 na nogicama laganim :D

Ujutro je najraspolozenija pa pocne odmah pjevati, galamiti, sve glasnije kako bi me digla. Ponekad se pravim da spavam pa je pustim da se malo potrudi. Onda kada vidi da od pjevanja nema nista, pocne me cupkati za kosu, nos i gurati mi prstice u oci da ih otvori :-) , malo meni-malo tati :-) Kada napokon otvorim oci, raskezi se sva sretna sto je uspjela :lol: :lol:

Mis mekinjas

#74 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas » 01/03/2012 10:07

Irish wrote:Ja nikako da se javim. Zadnjih dana mi je konekcija iz nekog razloga oslabila i nikako ne mogu da posaljem post :-)

Uglavnom, mi vec tri dana mrljavimo kasicu od rizinih pahuljica...slabo, ali ipak mrljavimo :-D
Te rižine pahuljice od Hippa ja jedem, ovaj, zbog probave..... ali da je fino i nije... :-?
Hahahah, meni je to tvoje dijete super.... Samo zbog vas dvije čitam ovo. :D

otherside

#75 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside » 01/03/2012 11:02

Irish wrote:
ljubav_aha wrote: irish,znas li kako je opasno spavati sa bebom :!: :!: :!:
Pa tako to mi, nemarne majke :) . Mrsko nam ustajati sto puta nocu a vec mjesecima spavamo citavih 1-2 sata u komadu :shock: a ne znam vala ni od cega smo umorne, kao da je problem brinuti o maloj bebi po cijele dane :skoljka:
Ne znam imas li djecu, ali odmah ti mogu reci da to nije Bog zna kakav san, kada spavas ukocen, svak na svojoj ivici a beba sama na 2/3 kreveta :-) Maltene se budis na svaki vlastiti pokret, a i bebin nesto glasniji uzdah.
Daleko je opasnije takva, pomalo freaky od visemjesecnog nespavanja, dojiti je sjedeci na ivici kreveta dok to traje i traje pa te prenese dok kazes kex (desavalo se), a ruke ti ko spagete :-)

Nije sve crno-bijelo, postoje i ovakve studije:

"SPAVANJE I DOJENJE IDU SKUPA

Hranjenje bebe na prsima i spavanje u istom krevetu su u jakoj uzajamnoj vezi. Majke koje doje i spavaju s bebom u istom krevetu, spavaju licem okrenutim svome djetetu, u prirodno sigurnom položaju, pri čemu je djetetova glavica u ravnini s majčinim prsima, koljena su podignuta da beba ne otklizi pod pokrivač, a ruka je savijena oko glave da beba ne otpuže iz kreveta. Majka zapravo stvara gnijezdo za svoje djetešce."

:)
:lol: svaka ti je ka' u Njegoša :lol: :thumbup:
ma hajde ba...šta je briga oko bebe...ono malo, kao da te ono može umoriti :shock: čuj, umorna da ustaje...haj' ne prenemaži se :lol:

Post Reply