Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...
Magarece_godine

#6551 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Magarece_godine » 15/05/2015 15:54

Ima 14 mjeseci :) Danas je bio nekoliko sati, čini se oduševljen ... on je najmlađi u grupi, a obožava djecu ...

manekenka u penziji

#6552 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji » 15/05/2015 16:33

Joj super, samo da mu se svidi.
Moja isto voli svu djecu osim one djece u jaslicama :lol:
Nije se navikla nikako pa sam joj uspjela naci tetu.

Sretno vam!

putujucidzindas

#6553 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by putujucidzindas » 15/05/2015 23:13

Ma.Le.Na wrote:Pitanje
Djecak jos malo pa 4 mjeseca
Cini mi se jako grub
Brzi jaki pokreti, nogicama udara "trci"..rukicama isto bas odalami :lol:
Zanima me jesu li takvi svi...djecaci djevojcice?
Od pocetka je bio jaka beba mashallah i kontam da ga mi nismo malo grubljim pristupom ucinili grubim?
Mazimo se i sve al nekako smo ga uvijek hendlali kao jacu zivlju zilaviju bebu
Vjerovatno trosi energiju na ovaj nacin ..who knows
Kako drzi sakice? Otvorene il ko bokser? Kako drzi glavu? Probaj da ga stavis potrbuske, s rukama spustenim niz tijelo. Hoce li ti tada obje ruke odmah izbaciti ispred sebe?
Nas djecak je od rodjenja cvrste konstitucije. Glavicu mu nikad nismo morali pridrzavati - sam je odmah drzao. plecat, sav sirok i bas svrt. Cak i u onim fazama izduzi se, utanji, al je i dalje tako nekako napet. Nikad niej bio ona mekana bebica, savitljiva, nogu je u usta strpao 2x, onda je skontao da mu nije dovoljno. I dan danas (3 godine ima) je isto takav, bas nekako napet.
Medjutim, ono sto je mene pocelo nervirati jeste njegovo drzanej glave - skroz je zabaci unazad i gleda negdje u nebo, Kad legne da spava na stranu, izvije je opet unazad. Na kraju nisam vise mogla slusati kako me zapitkuju -a sto drzi tako glavu? Krenula guglati (to je bilo posljednje guglanje o djetetu), procitala o hipertonusu i kojecemu jos, spakovala ga u Vrazovu ,tamo m uuradili par testova brzih, vidjeli da ima malo odstupanja od onog sto se ocekuje, poslali ans na JEzero, gore isto utvrdili, naravno nista ozbiljno, ali eto, trebaju vjezbice da se to malo koriguje. Vjezbe smo radili 3-4 mjeseca, koliko se sjecam. Na kontrolama se sve popravilo, nismo nakon toga vise nsita trebali. On je dakle i danas jednako cvrst i napet ko sto je i bio, ponekad zavrne glavu kad spava, nista vrijedno paznje - osim kad me odalami stisnutom sakom, kuku. Eto, ovaj link sto ti neko postavi o hendlanju bebe ti svakako moze posluziti.

Ma.Le.Na

#6554 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Ma.Le.Na » 16/05/2015 19:59

putujucidzindas wrote:
Ma.Le.Na wrote:Pitanje
Djecak jos malo pa 4 mjeseca
Cini mi se jako grub
Brzi jaki pokreti, nogicama udara "trci"..rukicama isto bas odalami :lol:
Zanima me jesu li takvi svi...djecaci djevojcice?
Od pocetka je bio jaka beba mashallah i kontam da ga mi nismo malo grubljim pristupom ucinili grubim?
Mazimo se i sve al nekako smo ga uvijek hendlali kao jacu zivlju zilaviju bebu
Vjerovatno trosi energiju na ovaj nacin ..who knows
Kako drzi sakice? Otvorene il ko bokser? Kako drzi glavu? Probaj da ga stavis potrbuske, s rukama spustenim niz tijelo. Hoce li ti tada obje ruke odmah izbaciti ispred sebe?
Nas djecak je od rodjenja cvrste konstitucije. Glavicu mu nikad nismo morali pridrzavati - sam je odmah drzao. plecat, sav sirok i bas svrt. Cak i u onim fazama izduzi se, utanji, al je i dalje tako nekako napet. Nikad niej bio ona mekana bebica, savitljiva, nogu je u usta strpao 2x, onda je skontao da mu nije dovoljno. I dan danas (3 godine ima) je isto takav, bas nekako napet.
Medjutim, ono sto je mene pocelo nervirati jeste njegovo drzanej glave - skroz je zabaci unazad i gleda negdje u nebo, Kad legne da spava na stranu, izvije je opet unazad. Na kraju nisam vise mogla slusati kako me zapitkuju -a sto drzi tako glavu? Krenula guglati (to je bilo posljednje guglanje o djetetu), procitala o hipertonusu i kojecemu jos, spakovala ga u Vrazovu ,tamo m uuradili par testova brzih, vidjeli da ima malo odstupanja od onog sto se ocekuje, poslali ans na JEzero, gore isto utvrdili, naravno nista ozbiljno, ali eto, trebaju vjezbice da se to malo koriguje. Vjezbe smo radili 3-4 mjeseca, koliko se sjecam. Na kontrolama se sve popravilo, nismo nakon toga vise nsita trebali. On je dakle i danas jednako cvrst i napet ko sto je i bio, ponekad zavrne glavu kad spava, nista vrijedno paznje - osim kad me odalami stisnutom sakom, kuku. Eto, ovaj link sto ti neko postavi o hendlanju bebe ti svakako moze posluziti.
Iscitah i ja o hipertonusu..pa jos na ju tubu pregledah videe..bolje da nisam ni citala :-?
Glavicu drzi..glavu tako zabaci samo kad ga presvlacim.jer ima na zidu iza neke slikice pa ga zanima
Ma sve smo pregledali..malo su me videi smirili...ima.sjajan video o tome sta ocekivati od bebice od 4 mj. (4 month Old Baby Typical and Atypical Development: http://youtu.be/4qfVgYse0cs)

Idemo za 2 sedmice na kontrolu pa cu pitati i doktoricu
Nisam nikad mogla pomisliti da zivahno dijete moze indicirati tako problem..i ono sto.pise ako.se dize..hoce da sjedi i sl.
Bas sam se iznenadila

putujucidzindas

#6555 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by putujucidzindas » 16/05/2015 22:00

ma spomeni doktorici i okani se interneta - malo sta dobro, a puno paranoja :) osim toga, svaka bebe ima svoj razvoj, jeste da imaju eto neki okviri kad sta treba i kako, a opet - i tu ima odstupanja.

Ja sad realno kad razmislim, nista to nije bilo preozbiljno, a ja sam u to dobab bila prilicno prepadnuta. Sad cak mislim da mu mozda vjezbice nisu ni trebale, a s druge strane znam da mu sigurno nisu skodile :)

dama_u_crnom

#6556 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by dama_u_crnom » 17/05/2015 23:35

Imam par pitanja. Prvo i ono sto me najvise brine je to sto moja curica od 20 mjeseci jos uvijek ne prica. Prica konstantno nesto na svom jeziku, govori mama, baba, da da, ne ne, i slicno, ali jos uvijek nista konkretno. Al sve zivo razumije. Znam da je to sve individualno, ali sam dolazila u situacije da se ljudi zacude sto ne prica jos,a znam djecu dosta mladju od nje pa pricaju. Trebam li se brinuti?
Ono sto me jos zanima je kako suzbiti izljeve bijesa? Dakle histerise konstantno za sve, prije je bilo samo vristanje i bacanje, sad je pocela pored toga da me grize, da lupa glavom od zid i sl. To se desava dnevno po 100 puta, kad god nesto nije po njenom i stvarno je za poluditi. Vec neko vrijeme je ignorisem kada pocne sa histerisanjem, ali nista se nije smanjilo, samo je gora i gora. Tacno ne znam sta da radim. :?

JanuaryJones

#6557 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by JanuaryJones » 17/05/2015 23:46

Šta kaže pedijatar?

radenska

#6558 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by radenska » 18/05/2015 15:37

dama_u_crnom wrote:Imam par pitanja. Prvo i ono sto me najvise brine je to sto moja curica od 20 mjeseci jos uvijek ne prica. Prica konstantno nesto na svom jeziku, govori mama, baba, da da, ne ne, i slicno, ali jos uvijek nista konkretno. Al sve zivo razumije. Znam da je to sve individualno, ali sam dolazila u situacije da se ljudi zacude sto ne prica jos,a znam djecu dosta mladju od nje pa pricaju. Trebam li se brinuti?
Ono sto me jos zanima je kako suzbiti izljeve bijesa? Dakle histerise konstantno za sve, prije je bilo samo vristanje i bacanje, sad je pocela pored toga da me grize, da lupa glavom od zid i sl. To se desava dnevno po 100 puta, kad god nesto nije po njenom i stvarno je za poluditi. Vec neko vrijeme je ignorisem kada pocne sa histerisanjem, ali nista se nije smanjilo, samo je gora i gora. Tacno ne znam sta da radim. :?

Imam ja jednog od 23 mjeseca. Tek je poceo pomalo cavrljati prije par mjeseci. Cini mi se da mu se govor razvio narocito zadnjih 20ak dana. Beskrajno je simpatican, tepa, ne izgovara skoro nista pravilno ali se ja ne sekiram oko toga. I ne slusaj sto se zene po parku ili ulici cude. Ja samo svoj film vrtim :D
A za histerisanje recimo kod mog decka djeluje da se ja eto kao naljutim i pocnem plakati. Recimo ako se stipa, ujeda, pocne da baca, ja kazem e mama sad tuzna, sad ce mama plakati, onda on popusti i vidi da to nije lijepo. Sad sve govori : Taje susa (slusa) ne jaja mamu boji (mama tuzna). Ili recimo ako smo vani pa se njemu nesto svidja, ja cucnem pored njega pa mu kazem da idemo u bolji, veci park, da kupimo sok i da cemo se eto vratiti ako mu se ne svidja. Zaboravi ne prodjemo ni 20 metara. Najgore je ako se jos ti iznerviras :D

Arslan_11

#6559 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Arslan_11 » 25/05/2015 13:27

Je li imao neko problema sa tzv. trigger finger-om ili skljocavim prstom? Nas malac ima taj problem, sad ce mu 4 god. i izgleda da je jedino rijesenje operacija.
Moze li mi iko preporuciti dobrog hirurga u Sa nije bitno dal privatno ili na klinici. Hvala..

dama_u_crnom

#6560 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by dama_u_crnom » 27/05/2015 14:06

Zna li neka mama gdje mogu kupiti one sarene gacice za djevojcicu, sto ih mogu obuci ispod haljinica i preko pelene. Vecinom se ima kupiti uz haljinice, ali imamo dosta haljinica bez tih gacica, pa mi ruzno kad joj se pelena vidi. :D

vanad

#6561 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by vanad » 27/05/2015 19:56

dama_u_crnom wrote:Zna li neka mama gdje mogu kupiti one sarene gacice za djevojcicu, sto ih mogu obuci ispod haljinica i preko pelene. Vecinom se ima kupiti uz haljinice, ali imamo dosta haljinica bez tih gacica, pa mi ruzno kad joj se pelena vidi. :D
Pa kupi gacice za vece curice i fino navuci. Ima raznih gacica za kupiti, vjerujem da ces probrati neke da ne izgledaju bas kao klasicne gacice. Taman ce ti i kasnije dobro doci...

Velkoski

#6562 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Velkoski » 13/06/2015 23:34

Je l' prob'o neko ovo? :mrgreen:

Ma.Le.Na

#6563 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Ma.Le.Na » 15/06/2015 14:38

Jel neko kod nas vidio onaj slauf oko vrata za male bebe?
Takodjer me zanima gdje naci i normale, oko struka, slaufe za bebu od 4,5 mj.

shalla

#6564 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by shalla » 15/06/2015 21:30

Ma.Le.Na wrote:Jel neko kod nas vidio onaj slauf oko vrata za male bebe?
Mi kupili slauf u FIS-u u Nedzaricima, nadam se da ti takav treba, ono kao slauf sa trakama ispod guze koje cine kao stolicu?

Nego, ima li ko koristan savjet? Prvi put smo na moru sa bebom (nepunih mu je 10 mjeseci), nosić ga zeza još iz Sarajeva (ja bio bolestan prije 10-ak dana pa mu valjda prešlo) ali danas je počeo i malo kašljati, bio je dobar do večeras kada se toliko rasplakao, stužio i baš je ono bio neutješan. Dali smo mu paracetamol i namazali smo ga onim Fitobalmom i evo sada je zaspao...
Ima li nešto što mu smijemo dati za taj kašalj i generalno što bi mu moglo pomoći da ga to prođe?

P.s. povrh svega, ustanem noćas oko 3h da otvorim malo prozor i prebaci me san, zaspim i probudi me tek oko 5h, dakle neka dva sata je spavao sa otvorenim prozorom. Podaleko je prozor, 4-5 metara od njega a i bio je pokriven ali bih se ranio koliko mi je krivo što mi se to moglo desiti :(

manekenka u penziji

#6565 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji » 15/06/2015 22:04

shalla wrote:
Ma.Le.Na wrote:Jel neko kod nas vidio onaj slauf oko vrata za male bebe?
Mi kupili slauf u FIS-u u Nedzaricima, nadam se da ti takav treba, ono kao slauf sa trakama ispod guze koje cine kao stolicu?

Nego, ima li ko koristan savjet? Prvi put smo na moru sa bebom (nepunih mu je 10 mjeseci), nosić ga zeza još iz Sarajeva (ja bio bolestan prije 10-ak dana pa mu valjda prešlo) ali danas je počeo i malo kašljati, bio je dobar do večeras kada se toliko rasplakao, stužio i baš je ono bio neutješan. Dali smo mu paracetamol i namazali smo ga onim Fitobalmom i evo sada je zaspao...
Ima li nešto što mu smijemo dati za taj kašalj i generalno što bi mu moglo pomoći da ga to prođe?

P.s. povrh svega, ustanem noćas oko 3h da otvorim malo prozor i prebaci me san, zaspim i probudi me tek oko 5h, dakle neka dva sata je spavao sa otvorenim prozorom. Podaleko je prozor, 4-5 metara od njega a i bio je pokriven ali bih se ranio koliko mi je krivo što mi se to moglo desiti :(
Joj ne panici. Beba se razbolia i ozdravit ce. Nije kraj svijeta. Bitno je da nema temperaturu. Ne sikiraj se ni za kasalj, ako je produktivni-izbacuje slajm i naravno bakcile. Kasljat ce jos koji dan pa ce prestati. Ako je zacepljen nosic narezi luka i zakaci iznad kreveta (opet ja i luk :) ) i onda ce tek da odcepi :lol:
A za prozor-nista ne brini, samo si temeljito provjetrio sobu i izmjenio ustajali zrak.
Eto :)

maajaa

#6566 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by maajaa » 16/06/2015 12:42

bolje je da je prozor otvoren nego da beba boravi u zatvorenoj prostoriji. a super pa ste na moru, morski zrak moze samo pomoci :)
kasalj je vjerovatno od nosica, ne moze ispuhati nos pa se to slijeva unutra. probajte bebi cistiti nosic sto vise, uzmite sterimar baby (meni ima najbolji sprej) ili nisitu ili nesto slicno ...

shalla

#6567 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by shalla » 16/06/2015 16:08

Danas katastrofa, temperatura je konstantno između 36.8 i 38.5, davali smo mu paracetamol, dajemo mu vode i čaja...
Na njemu tačno vidiš da nije nizašta, inače ne prestaje skakati, ustajati se uz sve živio, sada samo kenjka i hoće da se nosa :(
Ne znam sta da radimo, nit se vrati kući nit ostani ovdje, kontamo ako potraje još da ga odvedemo kod nekog pedijatra...

Mis mekinjas

#6568 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas » 16/06/2015 16:28

Za snizenje temperature, ako ne ide paracetamolom, treba vam Ibuprofen. Ako ste u Hr, ne mozete ga kupiti u apoteci. Sto ce reci, ajte doktoru. Tusirajte ga hladnijom vodom, ali ne da sokirate organizam, vec mlakom pa polako hladiti.
Dajte tekucine da ne dehidrira.

Cholina_Lokica

#6569 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Cholina_Lokica » 16/06/2015 16:46

shalla wrote:Danas katastrofa, temperatura je konstantno između 36.8 i 38.5, davali smo mu paracetamol, dajemo mu vode i čaja...
Na njemu tačno vidiš da nije nizašta, inače ne prestaje skakati, ustajati se uz sve živio, sada samo kenjka i hoće da se nosa :(
Ne znam sta da radimo, nit se vrati kući nit ostani ovdje, kontamo ako potraje još da ga odvedemo kod nekog pedijatra...
BiH ima ugovor sa Hr i djeca imaju zdravstveno osiguranje tamo, samo sto ne znam da li se to trebalo nesto potpisati prije puta, otidjite u dom zdravlja i provjerite. Mozda ako treba prije to srediti, da se mogu troskovi nadoknaditi kasnije

shalla

#6570 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by shalla » 16/06/2015 18:14

Temp bila prije 45 minuta narasla na 39.4, dali smo mu paracetamol i istuširali ga, sada je na 36.8 ali me strah noći :(
On fino jede, doji, pije, ne znam da li da pustim još večeras da vidim kako će proći noć, reče mi rodica koja je doktorica da ukoliko su drugi simptomi ok, temp se po pravilu 3 dana samo obara, tek ako potraje duže da se ide doktoru.
Nije mi problem (mislim jeste ali šta ću) ni to plaćanje, jedino ne bih da paničarim ako za to nema razloga, kontam ne bih ga ni da sam u Sarajevu vodio odmah doktoru. Ove stvari koje me je rodica pitala su hvala Bogu ok, mokraća ne smrdi, normalne boje, uho mislim da ga ne boli jer smo stiskali par puta, uredno jede i pije... Ne znam fakat...

Hvala vam na savjetima u svakom slučaju...

P.s. što se tiče spavanja (danas mu je ovo treći put što je rijetkost za njega :) ), koje su tu preporuke, da li ga pustiti ili ga buditi, jbg znam po sebi kada imam temp samo mi se spava ali ne znam koliko je to ok za bebe?

manekenka u penziji

#6571 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji » 17/06/2015 12:47

shalla wrote:Temp bila prije 45 minuta narasla na 39.4, dali smo mu paracetamol i istuširali ga, sada je na 36.8 ali me strah noći :(
On fino jede, doji, pije, ne znam da li da pustim još večeras da vidim kako će proći noć, reče mi rodica koja je doktorica da ukoliko su drugi simptomi ok, temp se po pravilu 3 dana samo obara, tek ako potraje duže da se ide doktoru.
Nije mi problem (mislim jeste ali šta ću) ni to plaćanje, jedino ne bih da paničarim ako za to nema razloga, kontam ne bih ga ni da sam u Sarajevu vodio odmah doktoru. Ove stvari koje me je rodica pitala su hvala Bogu ok, mokraća ne smrdi, normalne boje, uho mislim da ga ne boli jer smo stiskali par puta, uredno jede i pije... Ne znam fakat...

Hvala vam na savjetima u svakom slučaju...

P.s. što se tiče spavanja (danas mu je ovo treći put što je rijetkost za njega :) ), koje su tu preporuke, da li ga pustiti ili ga buditi, jbg znam po sebi kada imam temp samo mi se spava ali ne znam koliko je to ok za bebe?
Temperaturu preko 38 paracetamol ne skida.
Uzmi dalsy

manekenka u penziji

#6572 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji » 17/06/2015 12:50

Je li iko vadio skoro rodni list?

Treba mi za bebu, moram li ici u opcinu centar ili mogu vaditi u bilo kojoj opcini?

Magarece_godine

#6573 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Magarece_godine » 17/06/2015 12:55

manekenka u penziji wrote:Je li iko vadio skoro rodni list?

Treba mi za bebu, moram li ici u opcinu centar ili mogu vaditi u bilo kojoj opcini?
Zar rodni list nije trajan ?

I mi smo imali "avanturu" s temperaturom i kasljanjem ... sva sreca nije bilo nikakve upale ... dalsy i prospan obavili svoje ... iako smo jednu noc morali reagovati i sa voltaren cepicem, koji je za 10 min skinuo temperaturu ...

manekenka u penziji

#6574 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji » 17/06/2015 12:56

Ma jeste ali je muz dao origunal kada je predavao za pasos... ccc

manekenka u penziji

#6575 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji » 19/06/2015 10:26

Molim vas hitno mi je:
Gdje najbrze izvaditi bris grla i nosa?

Post Reply