Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...
duboka_misao

#4876 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by duboka_misao » 27/06/2014 15:44

Mis mekinjas wrote:Ja sta god trebam, moram u apoteku. :lol:
Hvala puno. :)
Ona apoteka u mercatoru socijalno ima sigurno mustelu i adermu.

cocochanel

#4877 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by cocochanel » 27/06/2014 22:13

Mis mekinjas wrote:
cocochanel wrote:
suza81 wrote:Posto je ona Mustela za tjemenjacu?
22-23 km..tu negdje..
Gdje uopste u Sarajevu ima kupiti Mustela???
u importane-u..u apoteci.. tamo ja uzimam..vjerujem da ima i u drugim apotekama..

safran

#4878 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran » 27/06/2014 23:40

radenska wrote:Kod nas eto 18ti mjesec nastao i ima jedno 20 dana da ima te napade place kad nesto ne moze da dobije. Jos mi je najgori kad negdje krenemo pa on eto skonta da mu se bas i ne hoda i samo mi se oko nogu pocne motati. eto jutros bas su me svi cudno gledali, on vristi dere se, cuju ga do mojmila. ja slusala, slusala i na kraju uzela i ponijela do zgrade :-)
ma dobro, još je on mali bebač, ali koliko se sjećam klipan je a ti si trudna. ako je taj njegov tersluk opravdan (gladan, pospan, umoran) onda OK ali ako nije i ako si naumila da ga ne nosiš onda lijepo sjedni i sačekaj da ga prođe. kod mojih je to palilo. btw jednom sam sjela na ivičnjak.

bizet

#4879 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet » 28/06/2014 08:29

aj safran,
ona nema vremena da jede...stalno je moram necim varati...bude me strah sta ce biti kad jos malo poraste...ovako je jos uvijek pod kontrolom
nekad nista ne pali...krene da histerise i baca sve sa stola...ali jos uvijek je mogu prevariti pa da u neznanju pojede par zalogaja
sad ce doci na red isprobavanje okusa...i iskreno strah me od odbijanja vecine povrca
neki dan je zgrabila okrajak kruha sa tacne...kaze muz pusti je da vidimo...a ona navaliala i sve "vice" mmmmm mmmmmm mmmm :lol: ....naravno nagutala se kruha vise nego ga sazvakala i stade u grlu pa sve povrati...ja nisam smjela ni gledati, pobjegla :sad: ...kasnije mi bi krivo jer je povratila i pola rucka :sad:
kako sam skontala ako mi mame prezivimo ovaj period od 1-3 godine na konju smo...svaka vam cast koje ste ovo prosle...treba napraviti poseban klub za takve :)

bacanje na ledja kada ne dobije sto zeli...nije ona sad neka da je stalno takva, ali vremenom bi mozda mogla postati...i toga me strah...da se ne udari ako je ne stignem uhvatiti...ne mislim na padove, toga ima, nego da glavom ne opali o parket u huji ili radijator ili kakvu ostru ivicu...i ne znam sta da radim?
mozda i sto je puno ljudi cuvalo ovih posljednjih mjeseci...pa svako razmislja tu sam na par sati i pusti joj sve...ali evo sad smo ostali nas troje i tako ce biti naredni mjesec...valjda cu do tad i ja skontati sta je najbolje za nju i u tom pravcu djelovati na okolinu...do sad mi je bilo jedino bitno da jede!...samo sam govorila zenama hranite je, hranite je

odgoj...hm ja radim u prosvjeti 15 godina...tek sad znam da nista ne znam...bilo mi cudno kad mi dodju roditelji i govore ja mu nista ne mogu, ne znam sta da radim s njim...ja sve mislila izvlace se, ne zanima ih njihovo dijete, cak se i ljutila na njih...uh misa mu...i sto sam imala zelju jos jedno rodit dok nisam prestarila vise je nemam...taman dok ova mala dodje u godine da razumije ja cu slaviti 40-tu i mogu se hmmm, a ni od tog nece biti hajra

Mis mekinjas

#4880 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas » 28/06/2014 15:35

Ajmo iskusne..
Kad ste uvodile meso djeci, jeste ga kuhale svaki dan, ili ste preskakale?
Moj malisa je danas pojeo komadic izmiksane piletine, krompiric i mrkvicu. Cak nije ni pojeo sve. I spava. A jeo je prije 3,5 sati. Bice se napuc'o. :lol:

bizet

#4881 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet » 28/06/2014 22:30

sa punih 6 mjeseci, pocela sa teletinom, pa ubrzo dodala puretinu i kupovnu jagnjetinu, ali od 6-og povrce kuhala u vodi od telece koljenice
piletinu sam uvela zadnju, malo prije junetine...nesto mi i danas piletina mrska, ali dajem joj

po tabeli koju imam sa 6-og na 7-mi ide bijelo meso, sa punih 7 ide teletina, kunic, onda tamno meso itd.

od dana kad sam uvela meso rijetko ga preskacem...pod preskakanjem mislim da za veceru dobije obrok bez mesa...mislim da sam jedan dan samo preskocila meso cijeli dan...dorucak je bez mesa, bilo slatki ili slani, a ono sto skuham za rucak to dobije i za veceru...e sad kako je toplo bice da ce vecera biti frisko spremljena, ne da mi se podgrijavati povrce a na sobnoj temperaturi vise ne moze stajati

kad su vam djeca pocela piti na slamku?
moja nece sokove...hoce malo iz poklopca, to joj je fora, prelazna flasica-casica je jos uvijek promasaj...par ljudi mi reklo probaj sa slamkom

Mis mekinjas

#4882 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas » 28/06/2014 22:58

Moj je danas napunio 7 mjeseci pa pocinjem s mesom. Hvala za odgovor.
A za slamku ne znam, moj vec iz case pomalo pijucka.

safran

#4883 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran » 28/06/2014 23:17

bizet wrote:
odgoj...hm ja radim u prosvjeti 15 godina...tek sad znam da nista ne znam...bilo mi cudno kad mi dodju roditelji i govore ja mu nista ne mogu, ne znam sta da radim s njim...ja sve mislila izvlace se, ne zanima ih njihovo dijete, cak se i ljutila na njih...uh misa mu...i sto sam imala zelju jos jedno rodit dok nisam prestarila vise je nemam...taman dok ova mala dodje u godine da razumije ja cu slaviti 40-tu i mogu se hmmm, a ni od tog nece biti hajra
šta ja da radim? da se roknem? ja sve pomoć od prosvjetara očekujem. a drugo (ako želiš) ipak rodi - druga djeca su totalno drugacija a i mi smo iskusniji i manje dramimo. osim toga, kako moraš rasporediti snage, popustiš malo i ono prvo dijete pa i ono bude drugačije. elem, ja bih rekla da je sa 2 komada u prosjeku lakše.

bizet

#4884 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet » 29/06/2014 09:14

ma naravno da zelim, jos dvoje, u boljim okolnostima...u trenutnim se ne usudjujem ni pomisliti
jos uvijek sam debela, koja kila i ako spadne opet se namiri, nemam snage razmisljati o dijetama, dok stignem djetetu, kuca je rupa bez dna i uzima vecinu energije, rad na licnom usavrsavanju, fizicko ja, mah...nisam izvadila zuc, strah me anestezije i nikakva prica tu ne pomaze, a i beba je mala kud cu sad u bolnicu...prelezati jos jedu trudnocu u ovakvom stanju nisam spremna i na ove kile i bolesnu zuc, vjerujem da bi me mogli samo strpati pod zemlju cak i u slucaju da je uspijem iznijeti
dok se sve ovo poslozi procice dosta vremena... :) (hajd jedan smajli)

pomoc od prosvjetara....100 ljudi 100 cudi...kod nekog djeteta pali nagrada, kod drugog jedinica, treci se popravi na prvi pomen o pozivu roditelja, a neki su nezreli i na kraju srednje skole, ako je utjeha svako nekad dodje tobeta...probavas sve nacine i nadas se da ce bar jedan upaliti, obicno i bude tako, ali nazalost ima i neuspjeha...a ima i cuda, nekada jedna rijec promijeni covjeka
ali najveci broj uspjesnih jesu oni koji imaju dobar odnos sa roditeljima tj. roditelji su izgradili odnos sa svojom djecom i zaista razgovaraju sa njima (pod razgovorom ne smatram recenice naredjivackog karaktera "idi uci...moras se sutra javiti...nemoj da bi napravio jos jedan izostanak" pa nam roditelji dodju i kazu kako su mu ocitali bukvicu i misle da su time zadovoljili standard)...takva djeca su stabilna, cesce odgovorna, mada ne mora uvijek biti slucaj, ali ne lutaju mnogo i znaju kuda idu...kada dobijes takvo dijete onda ga samo dalje usmjeravas i to je ta cijela prica o saradnji roditelj-profesor-ucenik
ma koliko mi voljeli da nam sva djeca budu uspjesna i da postanu ljudi, cinjenica je da su roditelji ti koji igraju glavnu ulogu u izgradnji licnosti svoje djece, temelji su uvijek najvazniji, a ima nesto i do genetike :)

zadovoljstvo je dobiti dijete u razredu koje sem radne navike i opste kulture ponasanja umije misliti svojom glavom i zeli postici nesto u zivotu, takvim roditeljima se svi mi divimo, jer evo ko zna koliko cu ja svoj roditeljski posao dobro uraditi
ono sto svojoj djeci cesto ponavljam jeste da granice ne postoje, sem onih koje sami sebi nametnu, a te su i nejteze za prevazici...danas djeca u srednjoj mahom ne vide buducnost, previse se prica o nezaposlenosti i stanju u drzavi, koje jeste realno, ali je prerano da se oni time opterecuju, mada je mnogo roditelja koji sopstvenu muku za prezivljavanjem ne mogu sakriti od svoje djece i to je razumljivo...prestrasno je vidjeti mladu osobu od 17-18 godina bez ambicija, bez snova, kako nosi teret ovog naseg drustva na svojim jos nerazvijenim ramenima...ako neko misli da smo mi prosvjetari imuni na to, bogami nismo, a sta da im ponudis?... sem nade nemas sta i na tu kartu i igramo, radi, uci, izgradjuj se, sutra ce biti bolje...zasluzuju bolje od tog, realno ostvarive snove, dohvatljive ciljeve kojima ce stremiti, a ne postati tehnoloski visak

oduzih, halalite, nije lako gledati mladosti u oci svaki dan bez realne perspektive

CherryLips

#4885 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by CherryLips » 30/06/2014 17:57

Ehh znaci samo sabura za ove vriske i deranja...kada bebaci izbacuju drugo dnevno spavanje? Zadnjih dana ni pod razno neće da drinca popodne,prije mu to uopšte nije bio problem.

Sunculish

#4886 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sunculish » 30/06/2014 18:57

Danas ja razmišljam da se izjadam na temu vriske djeteta kad ono vidim nisam jedina pa bih priupitala ove iskusnije mame sa minimum dvoje djece kako se izboriti sa histerijom kod male djece?
Mojoj bebi je 15 mjeseci i sve je kako ona kaže i hoće, u suprotnom toliko vrišti da sva poplavi u licu.
Obara lampu, ljulja TV, lupa vratima, vadi stvari iz fijoka ...
Pokaušavam non stop da joj fino pričam kako ne smije da obara lampu jer je tu struja, kako vratima može da ukliješti prstiće, kao je to opasno, kako fina djeca ne rade takve stvari po kući itd.-ma kakvi! U oči me gleda i govori ne-ne a radi to isto :lol:
Čak sam razmišljala da svuda po kući poredam koprivu ne bi li prestala da se tako ponaša. Tačno ne znam šta da radim :?
Nekada se osjećam da sam toliko nemoćna i da se svo vrijeme vrtim u krug dok ona ruši sve oko sebe.
Ono što me najviše brine jeste to što se neki dan, dok je vrištala, sva tresla ko prut.

CherryLips

#4887 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by CherryLips » 30/06/2014 19:16

Sta da se kaze,welcome to the club...maloprije je grlo odero od vriske i placa jer sam ga spustila u krevet da spava. Iste scene budu i kad sta hoće a ne moze/ne smije itd. Pustila da plače,dva tri puta ušla da mu obrišem sline i bale,dala vode da dodje sebi i rekla da smo sami u kući,da ga niko neće uzeti iz kreveta i da moze samo da spava. Nakon 25minuta koncerta spava ko top...
Al valja slušati i živce ne izgubiti :run:
Bice da su to ti izljevi bijesa,ljutine usljed novih emocija...ne znaju ih izraziti pa udri po materi uglavnom:)
Tantrumi nas satrase.. :-)

dama_u_crnom

#4888 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by dama_u_crnom » 01/07/2014 10:14

Kada su se vase bebe pocele ustajati same iz lezeceg u sjedeci polozaj?

Anelicha

#4889 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Anelicha » 01/07/2014 12:57

A kad vristi s nepuna 3 mjeseca? Moja kad krene s vriskom...nema tog ko bi je usutio,bukvalno. Znaci,sita i presvucena..suti i samo vrisne ko da joj kozu gulis. I tad krece crvenilo u licu,grcenje i sve jaca vriska pa pomislim da ce se ugusiti vise...

Drugo sto hocu da kazem(isfrustrirana) ..u pm kakvih sve roditelja ima! Dijete od 18 mj,musko,krzamak uhvatio i fini roditelji i ne misle da ga vode dr... Prvi dan osipa ga navce vodili na sijelo? A prije 10 tak dana ja i curica bile u bolnici radi istog...obje prebolovale.

Trece,jel jos nekome beba od 3 mj ne zeli u lezeci polozaj u rukama..naslonim je iz sebe a ona sve glavu od mene pa i tijelo.

Cetvrto,najbolnije... Sta ste vi radili s bolnim bradavicama? Lanolin kremu probala,kupus,hladne obloge,sad neka Aventova krema... Pored bradavica bole me grudi opcenito,u predjelu ispod ramena pogotovo...

bai

#4890 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bai » 01/07/2014 13:15

Sunculish wrote:Danas ja razmišljam da se izjadam na temu vriske djeteta kad ono vidim nisam jedina pa bih priupitala ove iskusnije mame sa minimum dvoje djece kako se izboriti sa histerijom kod male djece?
Mojoj bebi je 15 mjeseci i sve je kako ona kaže i hoće, u suprotnom toliko vrišti da sva poplavi u licu.
Pokaušavam non stop da joj fino pričam kako ne smije da obara lampu jer je tu struja, kako vratima može da ukliješti prstiće, kao je to opasno, kako fina djeca ne rade takve stvari po kući itd.-ma kakvi! U oči me gleda i govori ne-ne a radi to isto :lol:
Čak sam razmišljala da svuda po kući poredam koprivu ne bi li prestala da se tako ponaša. Tačno ne znam šta da radim :?
Nekada se osjećam da sam toliko nemoćna i da se svo vrijeme vrtim u krug dok ona ruši sve oko sebe.
Ono što me najviše brine jeste to što se neki dan, dok je vrištala, sva tresla ko prut.
Za početak lampu skloni, televizor zakači na zid, za vrata nabavi onu zaštitu koja spriječava da se zatvori, ladice zalijepi i ostavi joj jednu sa plastičnim posuđem koje će moći vaditi i vraćati, to im je najdraža igra, barem sam ja tako radila.

Moja mlađa je bila identična, moj recept koji me je koštao sivih moždanih ćelija jeste samo potpuno ignorisanje, ispočetka su ti napadi histerije trajali oko 40-tak minuta, i javljali su se otprilike svaki drugi dan :roll: . Samo sam regovala mirno u slučaju kada se može baš povrijediti (uzmem joj "oružje" iz ruku i sl). Kada je napunila dvije i po godine prestala je sa histerijom, mada i dan danas zna dramu praviti, ali ni blizu kako je to bilo sa godinu i po. I naravno bila sam dosljedna, ako nešto nije za nju, to nije mogla dobiti pa makar i promukla od plača. Sada sa tri godine je naučila da ne može sve biti po njenom, ali joj uvijek ostavim izbor između dvije stvari tipa (hoćeš li posjeti jabuku sada ili za deset minuta :lol: ).
Ali svako dijete je priča za sebe i pokušaj instiktivno kao majka ponaći način da ovaj period ( po meni najgori) što bezbolnije prođete. Sretno...

bai

#4891 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bai » 01/07/2014 13:32

dama_u_crnom wrote:Kada su se vase bebe pocele ustajati same iz lezeceg u sjedeci polozaj?
Nema pravila. Bitno je reći da male bebe iz ležećeg položaja nikad same ne mogu se dovesti u sjedeći, već to čine iz položaja "na sve četiri" tako što saviju jednu nogu i preko nje sjednu, ne znam jesam li ovo dobro objasnila. Pokušaj ti iz ležećeg položaja sjesti, nije nimalo lako.

Moja starija kćerka se sa četiri mjeseca počela rotirati, sa osam se dovela u četveronožni položaj, a sa devet je počela puzati pravilno i istovremeno je iz pužećeg položaja počela samostalno da se posjeda, sa 11 prohodala. Mlađa je tek sa 11 mjeseci se iz čeveteronožnog položaja samostalno posjela, odnosno mogla je samostalno sjediti, sa 16 je prohodala.

Poenta kod motoričkog razvoja beba jeste da se ništa ne forsira, odnosno da se pusti da spontano rade ono za šta su spremni. Naše intervencije kod djece koji nemaju očite poteškoće, prema dječijim fizijatrima samo nanose štetu (bila i prošla nepotrebne paranoje). Naime, ako dijete čija kičma i mišići nisu spremni za sjedenje i hodanje stavljamo u položaj u koji oni to još samostalno ne mogu (iz najbolje želje), pravimo problem koji se dosta kasnije može odraziti u nepravilnom hodu, krivljenju kičme itd.
Ukratko ne sikiraj se i uživaj sa bebačom :-D

Sunculish

#4892 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Sunculish » 01/07/2014 16:26

bai wrote:
Sunculish wrote:Danas ja razmišljam da se izjadam na temu vriske djeteta kad ono vidim nisam jedina pa bih priupitala ove iskusnije mame sa minimum dvoje djece kako se izboriti sa histerijom kod male djece?
Za početak lampu skloni, televizor zakači na zid, za vrata nabavi onu zaštitu koja spriječava da se zatvori, ladice zalijepi i ostavi joj jednu sa plastičnim posuđem koje će moći vaditi i vraćati, to im je najdraža igra, barem sam ja tako radila.

Moja mlađa je bila identična, moj recept koji me je koštao sivih moždanih ćelija jeste samo potpuno ignorisanje, ispočetka su ti napadi histerije trajali oko 40-tak minuta, i javljali su se otprilike svaki drugi dan :roll: . Samo sam regovala mirno u slučaju kada se može baš povrijediti (uzmem joj "oružje" iz ruku i sl). Kada je napunila dvije i po godine prestala je sa histerijom, mada i dan danas zna dramu praviti, ali ni blizu kako je to bilo sa godinu i po. I naravno bila sam dosljedna, ako nešto nije za nju, to nije mogla dobiti pa makar i promukla od plača. Sada sa tri godine je naučila da ne može sve biti po njenom, ali joj uvijek ostavim izbor između dvije stvari tipa (hoćeš li posjeti jabuku sada ili za deset minuta :lol: ).
Ali svako dijete je priča za sebe i pokušaj instiktivno kao majka ponaći način da ovaj period ( po meni najgori) što bezbolnije prođete. Sretno...
Hvala puno, hvala također i Cherry i kako Cherry kaže valja imatin živce dok ih slušaš a tebi bai se divim kako si je mogla istrpiti 40 minuta, ja moju ne mogu ni jednu jedinu minutu da slušam kako se prenemaže i vrišti. Ja sam zadnjih dana očajna što se njenog ponašanja tiče da sam razmišljala ići psihologu jer od ovih mama koje poznajem, njihove bebe su tako fine da se same zalalaju kada je vrijeme za spavanje, još čekam kad će mi reći da same sebi pripremaju hapice :-)
Pokušala sam i ja da trpim u početku dok mi komšiluk nije počeo dolaziti na vrata da vide šta je sa djetetom :roll: a sada je u fazi da se baca. Doslovno se počne bacati i bojim se da ne udari gdje glavom u koji ćošak. Ali eto, valja se strpiti neko vrijeme. Vama hvala još jednom, bar ste me utješile.

Ma.Le.Na

#4893 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Ma.Le.Na » 01/07/2014 16:44

:|

safran

#4894 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by safran » 01/07/2014 17:20

Anelicha wrote:
Trece,jel jos nekome beba od 3 mj ne zeli u lezeci polozaj u rukama..naslonim je iz sebe a ona sve glavu od mene pa i tijelo.

MOJ STARIJI, NIKAD U LEŽEĆEM POLOŽAJU U RUKAMA.

Cetvrto,najbolnije... Sta ste vi radili s bolnim bradavicama? Lanolin kremu probala,kupus,hladne obloge,sad neka Aventova krema... Pored bradavica bole me grudi opcenito,u predjelu ispod ramena pogotovo...

MENI SU, ZA BRADAVICE, NAJVIŠE POMAGALE ULJANE AD KAPI -LANOLIN I AVENT NE BAŠ.

putujucidzindas

#4895 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by putujucidzindas » 01/07/2014 22:46

Sunculish wrote:
Hvala puno, hvala također i Cherry i kako Cherry kaže valja imatin živce dok ih slušaš a tebi bai se divim kako si je mogla istrpiti 40 minuta, ja moju ne mogu ni jednu jedinu minutu da slušam kako se prenemaže i vrišti. Ja sam zadnjih dana očajna što se njenog ponašanja tiče da sam razmišljala ići psihologu jer od ovih mama koje poznajem, njihove bebe su tako fine da se same zalalaju kada je vrijeme za spavanje, još čekam kad će mi reći da same sebi pripremaju hapice :-)
Pokušala sam i ja da trpim u početku dok mi komšiluk nije počeo dolaziti na vrata da vide šta je sa djetetom :roll: a sada je u fazi da se baca. Doslovno se počne bacati i bojim se da ne udari gdje glavom u koji ćošak. Ali eto, valja se strpiti neko vrijeme. Vama hvala još jednom, bar ste me utješile.

nas je mali imao iste takve ispade. krene se bacati na pod, ja ga pustim, al mu podmetnem prvo st ostignem da bas ne opali punim od parket. grize zidove ,lupa glavom zidove, baca igracke. jednom sam i ja pocela bacati igracke s njim, a on ih onda krenuo kupiti po sobi placuci. igracke vise ne baca :D na pod se rijetko baci, ali sam skontala da je to zapravo najcesce kad mnogo zeli nesto sto mu u tom momentu ne dam, a inace mu pustim. sad mu stvari ili dozvoljavam ili ne, nema ponekad. ima 2 godine i par mjeseci, te takve situacije su puno rjedje, ali je istina da je bilo tegobnih momenata za pregurati. zaru nismo postavljali :D

bai

#4896 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bai » 02/07/2014 08:20

Imam drugaricu psihologa, koja je ujedno i majka dva aktivnaaaaa djecaka. Njen savjet je pokušati skretati pažnju na svaki mogući način kad podivljaju (umjesto bacanje opasnih stvari postaviti neku košaricu i zajedno sa njim ubaciavti loptice i sl. daj mašti na volju) i najvažnije jeste boravak na otvorenom, park, livada jer je prirodni instikt kod djece kretanje, istraživanje, preskakanje, okretanje, a što bez opasnosti ne može raditi u stanu ili kući.
Ovo iziskuje i tvoju snagu i energiju, ali meni je mala u parku i livadi potpuno drugo dijete. Kad kažem boravak vani ne misim na tržne centre i igraone, jer je meni tu horor bio, pa sam neke dvije godine ovo u potpunosti izbjegavala (znate ono valjanje po podovima i vrištanje hoću ovooooooooo).
Neko vrijeme sam ustajala bas rano, napravila rucak i nakon dorucka pravac park, onog trenutka kad se zatvore vrata od stana ja počnem normalno da dišem. Po povratku u stan opet horor, ali nakon rucka brzinom svjetlosti svi idemo na spavanje. Pa opet buđenje, užina i napolje. Da vi znate koju sam kondiciju nabila trčeći za njima uf... Najsmješnije mi je kad mi druge majke u parku kažu kako mi je ova mlađa divna i mirna djevojčica, a ona pravi azrail :lol: .

radenska

#4897 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by radenska » 02/07/2014 08:46

Moj je isti takav :D Kuci je katastrofa, nemam nijednog ukrasa po stanu, police su skinute, sve sto se je moglo zakljucati zakljucano je, nozevi viljuske i ostali kuhinjski aparati na visini 2 m. I opet kad se popne na balkon i izbacuje carape kroz da nece da prozor. A 18 mu mjeseci.
Kad smo vani, on je dobar, s tim da nece da pogleda malu djecu njegovog uzrasta on nadje neke klipane od 8-9 godina sto igraju lopte da i on s njima se nesto kao igra. :lol:

Landa

#4898 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Landa » 02/07/2014 10:08

Bebe se rode bespomocne i reaguju instiktivno na emocije i energiju oko sebe. Nemaju racio i ne mogu sebi objasniti zasto se one ili mama i tata tako osjecaju. Preuzimaju osjecaje svojih roditelja jer su oni jedino njihovo ogledalo. Zbog toga se i kaze da su djeca nase ogledalo. Kako rastu polako shvataju da su odvojena bica od majke i pocinju istrazivati. Ali jos uvijek im je majka uporiste emocija. Ako beba odpuze i zaigra se, u odredjenom momentu ce se okrenuti ili vratiti majci da vidi je li sve u redu, sa jednostavnim pitanjem jesam li bezbjedna, volis li me, podrzavas li me u ovom sto sad radim? Ako je majka u tom momentu uplasena ili zabrinuta beba ce to isto postati ali nece znati kako da se nosi sa tim osjecajem i preplavice je emocije sto moze rezultirati u takozvani tantrum, plac, bijes, bacanje. Ako se to i desi nije smak svijeta ali i onda roditelj treba dopustiti djetetu da preradi svoje emocije i dati mu do znanja da je tu za njega, da ga jos uvijek voli, da ce biti tu za njega kad to prodje, bez kritike i davanja osjecaja da je pogresno dijete ili nesposobno.
Nauciti dijete da su emocije i osjecaji tu i dopustiti i negativne emocije da dodju i prodju bez kritike i zataskavanja je bitno da bi dijete izraslo u samopouzdanu i svjesnu osobu. Cesto roditelji se sami prepadnu negativnih emocija kod djeteta i pocinju da suskaju, usutkivaju, ninaju, samo da prodje. Sa tim dijete dobije sliku da su negativne emocije pogresne i samo se pocne korigovati i prelaziti preko sebe jer dobija komplimente samo ako je veselo, raspolozeno, ne place, ne zali se, ide linijom manjeg otpora. Jer sve sto dijete zeli je da pridobije roditelje za sebe, da ga vole, i da dobije potvrdu da je na dobrom putu.

U praksi svaki roditelj i svako dijete je unikatno i zato treba stalno gledati i posmatrati sebe i svoje dijete u prakticnim primjerima. Sta se desilo, kako sam ja reagovao, kako je dijete reagovalo, sta je dijete u tom momentu radilo, sta sam ja radila, sta sam ja htjela a sta je dijete htjelo? Kako sam postupila i sta je bio rezultat? Jesam li mogla drugacije i jesam li ikad drugacije? Iz perspektive djeteta sta bi ono htjelo da sam ja uradila? Roditelj je taj koji ima mogucnost da razmislja i reflektira.

Primjer: Moja kcerkica se igra u vrtu, ja vidim da ona trlja okice i da je umorna, znaci vrijeme za spavanje, pogledam na sat shit, vec je davno proslo njeno vrijeme za leci a ja sam propustila... Osjecaj krivnje, urgentnost, stres, fokus na zadatak, moramo brzo na pranje i spavanje. Uzimam je i kazem idemo zlato spavati vec je kasno. Koliko god se ja trudila da zvucim mirno i opusteno dijete osjeti stres plus prekidam je odjednom u njenoj igri i pravim svoje planove koji ocito nisu njeni. Rezultat: protest, otimanje, plac.
Ista situacija: Ali u momentu kad vidim da je vec kasno, stanem odbrojim tako reci do pet i sama sebe utjesim prije nego sto njoj pridjem, nije smak svijeta sto je kasnije, jos uvijek je sve ok i pogledam sta ona radi, pridjem cucnem ispred nje, nasmijem se i kazem kako dobro baca loptu, ona se nasmije i pruzi mi loptu, poigram se sa njom par minuta, i najavim da cemo jos malo ici prati zubice jer to bas voli, i nakon par minuta idemo bez protesta.

Imam jednu crvenu dzezvu koju je stalno htjela da uzima i nosi po kuci a mene bilo strah da ce se zveknuti sa njom po glavi i par puta joj govorila nemoj, opasno je udarices se, a ona me gleda u oci, smjeska se i uzme je i odtrci u drugom pravcu. Dok ja jednom nisam skontala hej u toj dzezvi zivi ovaj zeko, nadjem igrackicu i stavim u dzezvu, i ta dzezva stoji ovdje i treba da tu stoji da on moze da je nadje kad treba da spava. Od tada dzezva se vise nije pomjerila sa mjesta i sama je vraca na isto mjesto. I od tada pokusavam da joj govorim sta treba da radi a ne sta ne treba jer sam skontala da je 'ne' u stvari izazov. Sto naravno nije 100% moguce niti sam ja uvijek toliko kreativna i imam vremena da mogu u momentu smisliti neku caroliju.

Svaki dan je novi izazov sa djecom i tesko se uziviti u njihov svijet pogotovo sto se on stalno mijenja kako rastu. Ali i zanimljivo je dati sebi zadatak kako nesto rijesiti bez negativne korekcije, uzeti vrijeme i samo posmatrati svoje dijete.
Niko nas nije naucio sta znaci biti roditelj i sta sve u to spada. Nadjes se u situacijama koje nikad nisi mogao ni zamisliti i u sekundi moras se snaci a zadnje sto zelis je da prepadnes, osujetis, rastuzis svoje dijete.

Meni je dosta pomogla knjiga Unconditional Parenting od Alfie Kohn.

http://books.google.nl/books?id=WiVFGBr ... &q&f=false

seyo_84

#4899 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by seyo_84 » 02/07/2014 22:53

Drage mamice...
Moze li mi neko reci da li mi treba punomoc od muza ako zelim sa djetetom sama preko granice i obrnuto?Ako da,gdje se ta punomoc vadi,u mup-u ?

blue_sky

#4900 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by blue_sky » 02/07/2014 22:56

seyo_84 wrote:Drage mamice...
Moze li mi neko reci da li mi treba punomoc od muza ako zelim sa djetetom sama preko granice i obrnuto?Ako da,gdje se ta punomoc vadi,u mup-u ?
Ako vam je isto prezime (tebi i djetetu) ne treba ti nikakva punomoc.

Post Reply