kolonoskopija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#126 Re: kolonoskopija

Post by Altsa »

moonca wrote:
Ranni wrote: Ma ja bih haman i 5l popio samo da bude sve ok. Hem strah od nalaza hem od same kolonoskopije... :-)
Nemas se cega plasiti -- tecnost pijes dan ranije -oko podne krenes --meni je odgovarala malo toplija voda - lakse se pije ..i uopste nije neugodan ukus.....
-sam -pregled-ako je pod anestezijom- nema neugodnosti- ako imas neki polip- odmah ga uklone --
Meni polip nisu odmah uklonili. Nego kazu pratit cemo. Ja isao na redovne kontrole. On stalno bio iste velicine. Meni dopizdilo i otisao da ga uklonim.Uklanjanja je u stvari kolonoskopski pregled gdje sa omcom i strujom ga spale u korijenu i salju na patologiju. Radio mi Gornjakovic dok je jos bio na KCUS.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#127 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Altsa wrote:
moonca wrote:
Ranni wrote: Ma ja bih haman i 5l popio samo da bude sve ok. Hem strah od nalaza hem od same kolonoskopije... :-)
Nemas se cega plasiti -- tecnost pijes dan ranije -oko podne krenes --meni je odgovarala malo toplija voda - lakse se pije ..i uopste nije neugodan ukus.....
-sam -pregled-ako je pod anestezijom- nema neugodnosti- ako imas neki polip- odmah ga uklone --
Meni polip nisu odmah uklonili. Nego kazu pratit cemo. Ja isao na redovne kontrole. On stalno bio iste velicine. Meni dopizdilo i otisao da ga uklonim.Uklanjanja je u stvari kolonoskopski pregled gdje sa omcom i strujom ga spale u korijenu i salju na patologiju. Radio mi Gornjakovic dok je jos bio na KCUS.

Intersuje me, ako analizom utvrde da je polip bio kancerogen, jel to zanci da osoba ima cancer ili je na vrijeme sprijecen razvoj?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#128 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

Altsa wrote: Meni polip nisu odmah uklonili. Nego kazu pratit cemo. Ja isao na redovne kontrole. On stalno bio iste velicine. Meni dopizdilo i otisao da ga uklonim.Uklanjanja je u stvari kolonoskopski pregled gdje sa omcom i strujom ga spale u korijenu i salju na patologiju. Radio mi Gornjakovic dok je jos bio na KCUS.
hm .. cudno - vani to odmah uklanjaju --
..kako ga prate --jeli svaki put rade kolonoskopiju?? :roll:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#129 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

Ranni wrote: Da slazem se ali ko zna sta svega tu moze biti... :-(
Jedino me tjesi da sam u srednjim tridesetim i nemam neke predispozicije za ono najgore... No ipak...
.Nisam upratila -ko te uputio da radis taj pregled .jeli imas neke probleme---ako ne --- super je, da ga sada uradis i ako je sve ok - a tako je uglavnom -onda si 10 god miran ----

..jeli ti u familiji itko imao problema ?
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#130 Re: kolonoskopija

Post by Altsa »

moonca wrote:
Altsa wrote: Meni polip nisu odmah uklonili. Nego kazu pratit cemo. Ja isao na redovne kontrole. On stalno bio iste velicine. Meni dopizdilo i otisao da ga uklonim.Uklanjanja je u stvari kolonoskopski pregled gdje sa omcom i strujom ga spale u korijenu i salju na patologiju. Radio mi Gornjakovic dok je jos bio na KCUS.
hm .. cudno - vani to odmah uklanjaju --
..kako ga prate --jeli svaki put rade kolonoskopiju?? :roll:
Ja sam redovno isao na kolonoskopije svake 2 godine jer se jedino tako moze i vidjeti. On bio isti tj. nije se povecaovao. meni dopizdilo razmisljat o njemu i odem da ga uklonim. nalaz bio dobar.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#131 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

moonca wrote:
Ranni wrote: Da slazem se ali ko zna sta svega tu moze biti... :-(
Jedino me tjesi da sam u srednjim tridesetim i nemam neke predispozicije za ono najgore... No ipak...
.Nisam upratila -ko te uputio da radis taj pregled .jeli imas neke probleme---ako ne --- super je, da ga sada uradis i ako je sve ok - a tako je uglavnom -onda si 10 god miran ----

..jeli ti u familiji itko imao problema ?
Nije me niko od doktora iz javnih ustanova uputio, mada bi to sigurno uradio, ali se dugo ceka pa radim sve privatno. Imam problema sa stomakom, nekim cudnim bolom u stomaku, ponekad setajuceg oblika,lijevo i denso oko pupka i ispod rebrenog luka, osjecaj cigle u zelucu i kendlu u grlu. U zadnjih par dana sam primjetio krv u stolici. Svijetlu. Radio sam vec gatroskopiju sve je bilo uredno (usput osjecaj cigle imam od tada).

Uradio sam Hemokult test - ali samo jedan koji je bio pozitivan pa sam odusto jer nisam znao da se treba pridrzavati prehrane. Jeo sam crveno meso i uzimam Doppel Herz cisto da pojacam imuni sistem. Ujedno sam uradio i Kalprotektin i bio je OK (17). Sad me uhvatila panika... Znam da treba kolonoskopija da razjasni stavri...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#132 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

Ranni wrote:
moonca wrote:
Ranni wrote: Da slazem se ali ko zna sta svega tu moze biti... :-(
Jedino me tjesi da sam u srednjim tridesetim i nemam neke predispozicije za ono najgore... No ipak...
.Nisam upratila -ko te uputio da radis taj pregled .jeli imas neke probleme---ako ne --- super je, da ga sada uradis i ako je sve ok - a tako je uglavnom -onda si 10 god miran ----

..jeli ti u familiji itko imao problema ?
Nije me niko od doktora iz javnih ustanova uputio, mada bi to sigurno uradio, ali se dugo ceka pa radim sve privatno. Imam problema sa stomakom, nekim cudnim bolom u stomaku, ponekad setajuceg oblika,lijevo i denso oko pupka i ispod rebrenog luka, osjecaj cigle u zelucu i kendlu u grlu. U zadnjih par dana sam primjetio krv u stolici. Svijetlu. Radio sam vec gatroskopiju sve je bilo uredno (usput osjecaj cigle imam od tada).

Uradio sam Hemokult test - ali samo jedan koji je bio pozitivan pa sam odusto jer nisam znao da se treba pridrzavati prehrane. Jeo sam crveno meso i uzimam Doppel Herz cisto da pojacam imuni sistem. Ujedno sam uradio i Kalprotektin i bio je OK (17). Sad me uhvatila panika... Znam da treba kolonoskopija da razjasni stavri...
Ako SI primjetio krv...svijetla kako opisujes....onda sto prije uradi pregled. NE odlazi
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#133 Re: kolonoskopija

Post by Altsa »

moonca wrote:
Ranni wrote: Da slazem se ali ko zna sta svega tu moze biti... :-(
Jedino me tjesi da sam u srednjim tridesetim i nemam neke predispozicije za ono najgore... No ipak...
.Nisam upratila -ko te uputio da radis taj pregled .jeli imas neke probleme---ako ne --- super je, da ga sada uradis i ako je sve ok - a tako je uglavnom -onda si 10 god miran ----

..jeli ti u familiji itko imao problema ?
Najgore je to razmisljanje da li imam rak ili ne. pusti to i uradi kolonoskopiju. ne odlazi. to nije nista specijalno za uraditi i pregled nije tezak. ako imas finansijskih mogucnosti onda svakako sa nerkozom.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#134 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Altsa wrote:
moonca wrote:
Ranni wrote: Da slazem se ali ko zna sta svega tu moze biti... :-(
Jedino me tjesi da sam u srednjim tridesetim i nemam neke predispozicije za ono najgore... No ipak...
.Nisam upratila -ko te uputio da radis taj pregled .jeli imas neke probleme---ako ne --- super je, da ga sada uradis i ako je sve ok - a tako je uglavnom -onda si 10 god miran ----

..jeli ti u familiji itko imao problema ?
Najgore je to razmisljanje da li imam rak ili ne. pusti to i uradi kolonoskopiju. ne odlazi. to nije nista specijalno za uraditi i pregled nije tezak. ako imas finansijskih mogucnosti onda svakako sa nerkozom.
Manje me strah samog pregleda. Vise rezultata... :?
I, da, to razmisljanje, gore od svega...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#135 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

Ranni wrote:[
Manje me strah samog pregleda. Vise rezultata... :?
I, da, to razmisljanje, gore od svega...
No, vise nema razmisljanja... koliko sutra kreni sa pripremama- ne gubi vrijeme --odradi sto prije ... vidjet ces - sve ce biti ok ... :)
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#136 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Tek naredne sedmice imam konsultacije i tad ce biti i odluka o pregledu...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#137 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

Ranni wrote:Tek naredne sedmice imam konsultacije i tad ce biti i odluka o pregledu...
Dobro - bice ok -- samo ne odlazi proceduru... :thumbup:
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#138 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Preporuka da se moviprep pije na slamku i ono skroz na kraj jezika pa polako. Ja sam imala poslijepodne kolonoskopiju tako da sam zadnji obrok pojela oko 1 prethodni dan, onda oko 8 navecer pocela, popila litar, i ona ujutro opet drugi litar, tako da je moja strahota trajala i trajala. Par dana prije jesti lakse stvari tako da se nema sta da se puno cisti haha.
I jos jedna preporuka koju bih volila da je neko meni rekao.... vazelin... vazelin......vvaaazelinnn.....
Ranni wrote:Da pokusam i ovdje: Zna li neko kakav je dr. Sanjin Glavas? Radi kolonoskopiju u Srce Sarajeva i moze se raditi uz sedaciju. Cijena je 300KM.
Meni je Glavas super bio, detaljno sve pretrazio. On je inace jako dobar mladji strucnjak. Ja sam radile obje endoskopije, bukvalno legla, zaspala, probudila se, otisla kuci, bez neke drame i frke. I dobrog anesteziologa imaju tamo sto je meni iskreno bilo jako bitno :)

Btw svjeza krv moze svasta biti, od najbezazlenijih stvari, hemoroida, cireva i tako. Nemoj se puno brinuti, i nemoj misliti na najgore, ali uradi to cim prije da znas na cemu si. Isto tako ako si kod Glavasa, otkazi tu konsultaciju i samo zakazi pregled, tako sam i ja prvo jedno pa drugo, i onda sam morala cekati dodatnih 7 dana za pregled gdje sam svasta nesta mislila. Odes, daju ti upute, i to je to. On ce ti svakako reci da se to treba uraditi, jer ne moze ti nista dijagnozu dati bez tog pregleda.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#139 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Hvala za info.
Slazem se apsolutno da je sasvim izvjesno da se treba raditi kolonoskopija. Jer nema ti sta reci osim toga - realno. Ali kad si pod konstantnim stresom i strahom onda samo trazis izgovore. Ni kod mene nije nista drugacije.

Sto se tice anestezije pretpostavljam da je to sedacija ustvari?
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#140 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Da, daju propofol pa to nije bas ona prava 'uspavana' anestezija pod kojom se rade operacije i slicno. Bukvalno od trenutka kad ti puste anesteziju odmah 'zaspes' i posto to nije neka teska procedura, drzi te anesteziolog jako plitko, i cim ti prestane davati propofol odmah se budis. Nema onog budjenja i razbudjivanja iz anestezije, ja sam bila "svoja" u roku 5-10 minuta i odmah isla kuci.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#141 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

alica.k wrote:Da, daju propofol pa to nije bas ona prava 'uspavana' anestezija pod kojom se rade operacije i slicno. Bukvalno od trenutka kad ti puste anesteziju odmah 'zaspes' i posto to nije neka teska procedura, drzi te anesteziolog jako plitko, i cim ti prestane davati propofol odmah se budis. Nema onog budjenja i razbudjivanja iz anestezije, ja sam bila "svoja" u roku 5-10 minuta i odmah isla kuci.
Radio sam gastroskopiju s tom anestezijom. Ok je bilo.
Znaci pripremiti se i na kolonoskopiju... :(
Drzite mi fige!
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#142 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Samo se nemoj brinuti, meni su svakakve dijagnoze za moje simptome davali prije nego sto sam radila kolonoskopiju (crohn, ulcerativni kolitis, bla bla) kad ono nista :)
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#143 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

alica.k wrote:Samo se nemoj brinuti, meni su svakakve dijagnoze za moje simptome davali prije nego sto sam radila kolonoskopiju (crohn, ulcerativni kolitis, bla bla) kad ono nista :)
Ti si sretnica velika! I zbog nalaza i zbog “muda”...

A meni sam najgori ja. Najgore dijagnoze dajem ja sam sebi...
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#144 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Ranni wrote:
alica.k wrote:Samo se nemoj brinuti, meni su svakakve dijagnoze za moje simptome davali prije nego sto sam radila kolonoskopiju (crohn, ulcerativni kolitis, bla bla) kad ono nista :)
Ti si sretnica velika! I zbog nalaza i zbog “muda”...

A meni sam najgori ja. Najgore dijagnoze dajem ja sam sebi...
Ma ja covjek je sam sebi najgori. Ja se nadam da ce dobro proci :)
Num_Lok
Posts: 26
Joined: 25/04/2019 15:42

#145 Re: kolonoskopija

Post by Num_Lok »

Dragi forumaši...
Nekoliko puta sam pročit'o sve što je raja pisala na ovu temu jer sam i ja trebao uraditi kolonoskopiju. Uradio sam to prije 10 tak dana i evo odlučio da se registrujem kako bih mog´o napisati "friške" informacije.

Krenimo redom...i ja sam čuo da je dr. Gornjaković najbolji te sam krenuo u raspitivanje gdje, šta i kako? Obzirom da živim na području SBK, na osnovu uputnice mog ljekara upućen sam u bolnicu N.Bila bez ikakvih problema, porazgovarao s doktorom (jer se prvi put radilo o konsultacijama) i zakazali termin za kolonoskopiju.

Priprema za proces kolonoskopije je sljedeća: 7-10 dana nisam koristio terapiju koju inače koristim (aspirin), nisam jeo crveno meso, laganija hrana uglavnom (supa, riža, pire...). Dan prije pregleda pio sam ta sredstva za čišćenje crijeva, neka gorka sol koja se pomiješa sa 2-3 decilitra i pijucka pomalo jer je baš gorka. Nakon toga sam popio par tableta DULCOLAKS, jedan čepić, te pomalo kiselu vodu...onda krene stolica, malo malo trčiš u wc :D (ovo sa stolicom je najneugodnije, jer je baš česta stolica...)

Ja sam radio pregled pod anestezijom i sve je prošlo OK. Kad sam se probudio rekli su mi da su mi uradili i gastroskopiju usput :D...što mi je bilo drago da su i to uradili za "ne daj Bože". Uglavnom poslje buđenja kao da ništa nije bilo, bezbolno tako da se niko ne treba bojati ako je generalno dobrog zdravlja (da nije alergican na nesto radi anestezije itd.). Doktor je maksimalno ljubazan i profesionalan, sve pohvale. Čovjeku bude drago da imamo takvih stručnjaka. On je specijalista gastroenterohepatolog, tako da ste u dobrim rukama...:). U bolnici se plaća anestezija (sedacija) 50 KM.

Nadam se da će ovo nekome pomoći ili olakšati...

Sretno svima...

PS. Ako ima još nekih pitanja, izvolite :) :D
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#146 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Hvala za info. Jasam gastroskopiju prosao takodjer kod njega. Nije bilo nikakvih problema.

Sto se tice kolonoskopije moja definitivno odgodjena zbog praznika. Samo razgovor. Citanje foruma i ostalih pm ubija do besvijesti...

@Num_lok Smijem li pitati, a i ostale ako su voljni reci, kakve simptome ste imali?
Num_Lok
Posts: 26
Joined: 25/04/2019 15:42

#147 Re: kolonoskopija

Post by Num_Lok »

Imao upalu žučne kese (kamenci), nakon antibiotika imao učestalu stolicu jer je taj antibiotik jedan od najjačih (mislim da je ceftiaxon), i prema nus pojavama moguće krvarenje u stolici, ruptura crijeva i sl. Primjetio sam jednom krv u stolici i nakon toga sam morao uraditi kolonoskopiju. Rekao mi je da su neke studije u Njemačkoj potvrdile da i kamenci mogu izazvati krvarenje u stolici tako da smo uradili kolonosk. i gastroskopiju....
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#148 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Num_Lok wrote:Imao upalu žučne kese (kamenci), nakon antibiotika imao učestalu stolicu jer je taj antibiotik jedan od najjačih (mislim da je ceftiaxon), i prema nus pojavama moguće krvarenje u stolici, ruptura crijeva i sl. Primjetio sam jednom krv u stolici i nakon toga sam morao uraditi kolonoskopiju. Rekao mi je da su neke studije u Njemačkoj potvrdile da i kamenci mogu izazvati krvarenje u stolici tako da smo uradili kolonosk. i gastroskopiju....
Meni su stomacne tegobe takodjer pocele upotrebom Antibiotika uz koji nisam pio probiotike. Ali to je bilo prije 2mj. Krv u stolici mi se pojavila tek prije 2-3 sedmice. Blaga mucnina ujutro nakon ustajanja. Bol bas u predjelu zuca/jetre (Ispod rebrenog luka, nekad obostrano) u vidu probadanja i djelom s desne strane pupka.

Inace pio sam klaritoromicin i mislim da mi se od njeg sve pojebalo...
Num_Lok
Posts: 26
Joined: 25/04/2019 15:42

#149 Re: kolonoskopija

Post by Num_Lok »

Ja nisam imao nikakve bolove, samo ucestalu stolicu 20tak dana nakon tog ceftriaxona. Primo sam vjerovatno 10 grama što kroz infuziju što direktno injekcijom, a neka normalna doza je do 5 grama. Tako da sam se našao u toj gurpaciji mogućih nuspojava.

Onda u potragu za dr. Gornjakovićem, sigurno će pomoći.

Sretno.
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#150 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Moji su bolovi setali po desnoj strani, a najvise me je bolilo pored pupka i ispod rebra, i to konstantno, a onda jos i oko srca, po sredini. To za srce sam pretpostavljala da je kiselina, jer su mi nalazi srca dobri bili. Svijetla, svjeza krv u stolici.

Na pregledu je ispalo da imam hipersekreciju stomacne kiseline (nicim uzrokovan, jednostavno je tako), jako dug zeludac (neuobicajeno ali normalno), izuvijano debelo crijevo (znaci puuuuuno duze nego sto je normalno i svukud ga ima, isto tako cisto anatomska varijacija) gdje su se zadrzavali na prevojima gasovi i to je u stvari sta me je toliko bolilo. Krv, mali analni hemoroidi, od sjedenja. Inace zdravo debelo crijevo da zdravije ne moze biti (bukvalno rekao, ko kod bebe).
Ranibos, espumisan a ako sam bas u bolovima, colospa. Medjutim colospu jos nijednom nisam morala piti od tada, espumisan sve rijesio. Malo sam i ishranu promijenila pa me ni kiselina toliko ne muci.
Post Reply