kolonoskopija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#101 Re: kolonoskopija

Post by dpjokala26 »

primula wrote:
affidavit wrote:Opet ja nakon dugo vremena.

Ovako, zakazana mi je gasto i kolonoskopija sa ileoskopijom uz biopsije. Pošto dr. Srdjan Gornjaković ne radi više na DIP-u, a njega je preporučilo mnogo ljudi, bila sam kod njega na konsultacijama u Suncu, nakon čega je preporučena ova pretraga. Prije toga nađena pozitivna antitjela nakon serologije na glijadin. Eh, on gasto i kolonoskopiju sa ileoskopijom uz biopsije radi u Novoj Bili, kako sam shvatila sestru to se radi u kratkotrajnoj anesteziji.

Može li mi neko, ko je sve ovo prošao, opisati cijeli postupak? Pretpostavljam da boli, ali o kakvoj je anesteziji tu riječ, da li si svjestan svega ili ne? Osim standardne pripreme crijeva za pregled, da li trebam još nešto da uradim? Kako se daje ova anestezija?

Unaprijed hvala.
Radila sam nekoliko puta sa anestezijom jos dok je dr. Gornjakovic radio na DIP-u, nista ne boli...probudis se tek poslije pregleda. Prije pregleda sestra stavi na ruku braunilu i tako daju anesteziju, meni se jedino nekad znalo povracati poslije budjenja, ali ne uvijek. Ne treba nista osim standaredne pripreme.

Molim te da mi posaljes PP ako imas broj N. Bile jer bih i ja trebala do kraja godine uraditi kolonoskopiju.
otidji prvo kod srdjana na pregled u sunce.tamo se sve dogovori sa njim.to ti je moja preporuka.mislim da je pregled 40KM.mozda ce ti trebati uraditi neke pretrage prije kolinoskopije
affidavit
Posts: 352
Joined: 25/05/2012 23:16

#102 Re: kolonoskopija

Post by affidavit »

dpjokala26 wrote:
primula wrote:
affidavit wrote:Opet ja nakon dugo vremena.

Ovako, zakazana mi je gasto i kolonoskopija sa ileoskopijom uz biopsije. Pošto dr. Srdjan Gornjaković ne radi više na DIP-u, a njega je preporučilo mnogo ljudi, bila sam kod njega na konsultacijama u Suncu, nakon čega je preporučena ova pretraga. Prije toga nađena pozitivna antitjela nakon serologije na glijadin. Eh, on gasto i kolonoskopiju sa ileoskopijom uz biopsije radi u Novoj Bili, kako sam shvatila sestru to se radi u kratkotrajnoj anesteziji.

Može li mi neko, ko je sve ovo prošao, opisati cijeli postupak? Pretpostavljam da boli, ali o kakvoj je anesteziji tu riječ, da li si svjestan svega ili ne? Osim standardne pripreme crijeva za pregled, da li trebam još nešto da uradim? Kako se daje ova anestezija?

Unaprijed hvala.
Radila sam nekoliko puta sa anestezijom jos dok je dr. Gornjakovic radio na DIP-u, nista ne boli...probudis se tek poslije pregleda. Prije pregleda sestra stavi na ruku braunilu i tako daju anesteziju, meni se jedino nekad znalo povracati poslije budjenja, ali ne uvijek. Ne treba nista osim standaredne pripreme.

Molim te da mi posaljes PP ako imas broj N. Bile jer bih i ja trebala do kraja godine uraditi kolonoskopiju.
otidji prvo kod srdjana na pregled u sunce.tamo se sve dogovori sa njim.to ti je moja preporuka.mislim da je pregled 40KM.mozda ce ti trebati uraditi neke pretrage prije kolinoskopije
Nakon dvije konsultacije sa dr. Gornjakovicem upućena sam na gasto i kolonoskopija sa ileoskopijom uz biopsije. Da, tačno je da se pregled može zakazati u poliklinici Sunce.
Bila sam u Novoj Bili i sve je dobro prošlo. Baš kao što je @primula opisala. Meni je sestra iz Poliklinike Sunce dala broj telefona sestre Veronike u Novoj Bili, koju sam trebala nazvati da dogovorimo termin. Broj sestre Veronike je 030 708 500. Inače, dr. Gornjaković je u Novoj Bili utorkom i četvrtkom, ali nekada bude i drugim danima, to ćeš svakako dogovoriti sa sestrom kada nazoveš. Sretno.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#103 Re: kolonoskopija

Post by Altsa »

affidavit wrote:Opet ja nakon dugo vremena.

Ovako, zakazana mi je gasto i kolonoskopija sa ileoskopijom uz biopsije. Pošto dr. Srdjan Gornjaković ne radi više na DIP-u, a njega je preporučilo mnogo ljudi, bila sam kod njega na konsultacijama u Suncu, nakon čega je preporučena ova pretraga. Prije toga nađena pozitivna antitjela nakon serologije na glijadin. Eh, on gasto i kolonoskopiju sa ileoskopijom uz biopsije radi u Novoj Bili, kako sam shvatila sestru to se radi u kratkotrajnoj anesteziji.

Može li mi neko, ko je sve ovo prošao, opisati cijeli postupak? Pretpostavljam da boli, ali o kakvoj je anesteziji tu riječ, da li si svjestan svega ili ne? Osim standardne pripreme crijeva za pregled, da li trebam još nešto da uradim? Kako se daje ova anestezija?

Unaprijed hvala.
Nema razloga da se brines. Anestezija se daje u venu i to su anestezije od kojih se nakon budenja nema nikakvih propratnih pojava (mucnina ili povracanje). Radio sam vise puta na zivo i jednom sa totalnom anestezijom. Tesko je uopste porediti i ako budem morao ponovo vise nikad bez anestezije. To je toliki konfor da je tesko i porediti. Sa anestezijom ne osjetis ama bas nista. Zaspes i probudis se i ono gotovo. Ne treba nista dodatno raditi osim standardne pripreme - ciscenja prije kolonoskopije kao i pregleda kod interniste zbog uspavljivanja to je u Sanasi uracunato u cijenu pregleda. U Suncu se ne radi sa anestezijom i ako ne vidim razlog zasto to ne bi i oni mogli raditi. Potreban im je samo anesteziolog koji bi dolazio po potrebi.
Sretno.
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#104 Re: kolonoskopija

Post by lavorpunvode »

affidavit wrote: Nakon dvije konsultacije sa dr. Gornjakovicem upućena sam na gasto i kolonoskopija sa ileoskopijom uz biopsije. Da, tačno je da se pregled može zakazati u poliklinici Sunce.
Bila sam u Novoj Bili i sve je dobro prošlo. Baš kao što je @primula opisala. Meni je sestra iz Poliklinike Sunce dala broj telefona sestre Veronike u Novoj Bili, koju sam trebala nazvati da dogovorimo termin. Broj sestre Veronike je 030 708 500. Inače, dr. Gornjaković je u Novoj Bili utorkom i četvrtkom, ali nekada bude i drugim danima, to ćeš svakako dogovoriti sa sestrom kada nazoveš. Sretno.

petkom je, koliko znam, u poliklinici vitalis u mostaru, znaci samo pon i srijedom je u poliklinici sunce. Koja je cijena pregleda u suncu, i koliko kosta gastroskopija molim te? Bila sam u suncu kod njega prije god dana, samo da pregleda nalaze, ne sjecam se koliko sam platila..
primula
Posts: 9
Joined: 22/02/2013 21:14

#105 Re: kolonoskopija

Post by primula »

lavorpunvode wrote:
affidavit wrote: Nakon dvije konsultacije sa dr. Gornjakovicem upućena sam na gasto i kolonoskopija sa ileoskopijom uz biopsije. Da, tačno je da se pregled može zakazati u poliklinici Sunce.
Bila sam u Novoj Bili i sve je dobro prošlo. Baš kao što je @primula opisala. Meni je sestra iz Poliklinike Sunce dala broj telefona sestre Veronike u Novoj Bili, koju sam trebala nazvati da dogovorimo termin. Broj sestre Veronike je 030 708 500. Inače, dr. Gornjaković je u Novoj Bili utorkom i četvrtkom, ali nekada bude i drugim danima, to ćeš svakako dogovoriti sa sestrom kada nazoveš. Sretno.

petkom je, koliko znam, u poliklinici vitalis u mostaru, znaci samo pon i srijedom je u poliklinici sunce. Koja je cijena pregleda u suncu, i koliko kosta gastroskopija molim te? Bila sam u suncu kod njega prije god dana, samo da pregleda nalaze, ne sjecam se koliko sam platila..
Konsultacije u poliklinici Sunce sada koštaju 40 km, ja bila prije 3 mjeseca .
josip150
Posts: 2
Joined: 27/01/2012 17:59
Contact:

#106 Re: kolonoskopija

Post by josip150 »

Da ne otvaram novu temu kakva je cijena kolonoskopije u BiH, buduci da sam svaki mjesec u Mostaru, kod nas u Splitu je oko 1200kn (300Km). Našao sam ovdje http://poliklinika-analiza.hr/ordinacij ... onoskopija za 1100kn.
kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#107 Re: kolonoskopija

Post by kakolijeciti »

josip150 wrote:Da ne otvaram novu temu kakva je cijena kolonoskopije u BiH, buduci da sam svaki mjesec u Mostaru, kod nas u Splitu je oko 1200kn (300Km). Našao sam ovdje http://poliklinika-analiza.hr/ordinacij ... onoskopija za 1100kn.

Imaš u jednoj jačoj privatnoj ordinaciji u Mostaru (neću ih reklamirati) godišnju pretplatu od 400KM i u to ti spadaju svi pregledi, vađenje nalaza i savjeti po preporuci liječnika koji tu rade.
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#108 Re: kolonoskopija

Post by EME91 »

http://www.poliklinikasrcesa.ba/ i oni rade kolonoskopiju- gastroskopiju . Sto se tice Sarajeva. Ne znam da li se radi u narkozi .
kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#109 Re: kolonoskopija

Post by kakolijeciti »

Ja na kraju uradio u bolnici (na knjižicu), bez anestezije. Tko treba raditi neka ne odgađa. Sve se pretrpi ... :-)
kakolijeciti
Posts: 54
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#110 Re: kolonoskopija

Post by kakolijeciti »

žulijan asanž wrote:
Dimetil_živa wrote:Nisam radila,ali sam gledala kako se radi dok sam stazirala u Opcoj bolnici. Malo je bolno,ali nije nista strasno,bude gotovo za 10ak minuta. Malo se strpis :D
interesantno kako ljudi imaju različita mišljenja. mislim, hvala ti na postu, ali mi ništa ne znači ako nisi sama to radila na sebi. to što neko izgleda kao da ne boli, ne znači da ne boli :D

i kako molim te samo 10 minuta traje, kad svi kažu od 30 minuta do čak sat vremena?!
Kratko traje. Ja sam radio i trajalo možda 10 minuta najviše. Sve OK bilo, možda bi trajalo duže da se vidi nešto sumljivo?

Netko je spomenuo proceduru, pa da ukratko napišem;
dan prije dijeta i pražnjenje crijeva. Kupi se u ljekarni (ne znam kako sezove) prašak koji se po uputama pomiješa sa vodom i pije se kako je navedeno. Taj dan ništa ne jesti, a piti vodu, mineralnu i kavu ako se mora.
Sutradan, na dogovoreni termin se javiti na pregled. Kod mene je bio bez anestezije, pa te liječnik i sestra polegnu na bok, i krenu na posao. Lagano te okupiraju pričom (pitanjima i vicevima) da to sve brzo i što lagodnije završi. Govore ti (live) što se događa i jeli sve OK. Kada sve završi budeš napuhan jer se za vrijeme pregleda u crijeva napuhava zrak, da imaju bolji pogled na stjenke iznutra. Dok dođeš do auta ispuhao si se :D
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#111 Re: kolonoskopija

Post by alica.k »

Moviprep se prah zove.
Najgora stvar koju sam u zivotu okusila, i imam zive traume od tog procesa ciscenja.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#112 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Da pokusam i ovdje: Zna li neko kakav je dr. Sanjin Glavas? Radi kolonoskopiju u Srce Sarajeva i moze se raditi uz sedaciju. Cijena je 300KM.

Kakva je situcija u Novoj Bili? U Al Tawil ne mozes na red doci kod Gornjakovica...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#113 Re: kolonoskopija

Post by JanuaryJones »

Ranni wrote:Da pokusam i ovdje: Zna li neko kakav je dr. Sanjin Glavas? Radi kolonoskopiju u Srce Sarajeva i moze se raditi uz sedaciju. Cijena je 300KM.

Kakva je situcija u Novoj Bili? U Al Tawil ne mozes na red doci kod Gornjakovica...
Ja išla u Mostar u polikliniku Vitalis. Profesionalni, uslovi u bolnici odlični.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#114 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

JanuaryJones wrote:
Ranni wrote:Da pokusam i ovdje: Zna li neko kakav je dr. Sanjin Glavas? Radi kolonoskopiju u Srce Sarajeva i moze se raditi uz sedaciju. Cijena je 300KM.

Kakva je situcija u Novoj Bili? U Al Tawil ne mozes na red doci kod Gornjakovica...
Ja išla u Mostar u polikliniku Vitalis. Profesionalni, uslovi u bolnici odlični.
Kod Gornjakovica?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#115 Re: kolonoskopija

Post by JanuaryJones »

Ranni wrote:
JanuaryJones wrote:
Ranni wrote:Da pokusam i ovdje: Zna li neko kakav je dr. Sanjin Glavas? Radi kolonoskopiju u Srce Sarajeva i moze se raditi uz sedaciju. Cijena je 300KM.

Kakva je situcija u Novoj Bili? U Al Tawil ne mozes na red doci kod Gornjakovica...
Ja išla u Mostar u polikliniku Vitalis. Profesionalni, uslovi u bolnici odlični.
Kod Gornjakovica?
Možeš i kod njega, a ima i drugih doktora. Ja sam kod doktorice Maje, vrlo pristupačna mlada doktorica sa KBC Mostar.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#116 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

Hvala za info. Radije bih kod nekog “iskusnijeg” jer sam i zabrinu i preplasen, i sta sve nisam... :-(
A kod nas u Al Tawil se bas dugo ceka...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#117 Re: kolonoskopija

Post by JanuaryJones »

Ranni wrote:Hvala za info. Radije bih kod nekog “iskusnijeg” jer sam i zabrinu i preplasen, i sta sve nisam... :-(
A kod nas u Al Tawil se bas dugo ceka...
Žena je iskusna, rade 10-15 kolonoskopija dnevno. I radićeš u sedaciji, ja sam radila bez anestezije :D
EME91
Posts: 344
Joined: 13/05/2018 20:28
Location: https://zdravljeizdravzivot.com/

#118 Re: kolonoskopija

Post by EME91 »

Ranni wrote:Da pokusam i ovdje: Zna li neko kakav je dr. Sanjin Glavas? Radi kolonoskopiju u Srce Sarajeva i moze se raditi uz sedaciju. Cijena je 300KM.

Kakva je situcija u Novoj Bili? U Al Tawil ne mozes na red doci kod Gornjakovica...
Preporuka za gosp. Glavaša , izvrstan je ljekar . Cijena nisam siguran da je 300 bila je jeftinije kad te uspavaju pa provjeri unaprijed :) :)
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#119 Re: kolonoskopija

Post by Altsa »

alica.k wrote:Moviprep se prah zove.
Najgora stvar koju sam u zivotu okusila, i imam zive traume od tog procesa ciscenja.
E ne moze biti gori od portalaka da ga hebes. :roll:
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#120 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

EME91 wrote:
Ranni wrote:Da pokusam i ovdje: Zna li neko kakav je dr. Sanjin Glavas? Radi kolonoskopiju u Srce Sarajeva i moze se raditi uz sedaciju. Cijena je 300KM.

Kakva je situcija u Novoj Bili? U Al Tawil ne mozes na red doci kod Gornjakovica...
Preporuka za gosp. Glavaša , izvrstan je ljekar . Cijena nisam siguran da je 300 bila je jeftinije kad te uspavaju pa provjeri unaprijed :) :)
Trenutno je Opcija on ili Gornjakovic u Al Tawilu. Kod drugog se malo duze ceka, ali kad skontam koliko me je strah, "mozda i nije lose". :-)
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#121 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

JanuaryJones wrote:
Ranni wrote:Hvala za info. Radije bih kod nekog “iskusnijeg” jer sam i zabrinu i preplasen, i sta sve nisam... :-(
A kod nas u Al Tawil se bas dugo ceka...
Žena je iskusna, rade 10-15 kolonoskopija dnevno. I radićeš u sedaciji, ja sam radila bez anestezije :D
Mislio sam na radni staz tj ofrlje sam to kao neiskustvo kvalifikovo. Do mene je...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#122 Re: kolonoskopija

Post by JanuaryJones »

Altsa wrote:
alica.k wrote:Moviprep se prah zove.
Najgora stvar koju sam u zivotu okusila, i imam zive traume od tog procesa ciscenja.
E ne moze biti gori od portalaka da ga hebes. :roll:
Gore je od portalaka, pogotovo jer moraš popiti 2L nečega što je i slano i slatko i to na gladan stomak. 1,5L sam popila al zadnjih pola litre jedva. Na nos da mi izađe :D tačno mi gore i od same kolonoskopije.
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#123 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

JanuaryJones wrote:
Altsa wrote:
alica.k wrote:Moviprep se prah zove.
Najgora stvar koju sam u zivotu okusila, i imam zive traume od tog procesa ciscenja.
E ne moze biti gori od portalaka da ga hebes. :roll:
Gore je od portalaka, pogotovo jer moraš popiti 2L nečega što je i slano i slatko i to na gladan stomak. 1,5L sam popila al zadnjih pola litre jedva. Na nos da mi izađe :D tačno mi gore i od same kolonoskopije.
Ma ja bih haman i 5l popio samo da bude sve ok. Hem strah od nalaza hem od same kolonoskopije... :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#124 Re: kolonoskopija

Post by moonca »

Ranni wrote: Ma ja bih haman i 5l popio samo da bude sve ok. Hem strah od nalaza hem od same kolonoskopije... :-)
Nemas se cega plasiti -- tecnost pijes dan ranije -oko podne krenes --meni je odgovarala malo toplija voda - lakse se pije ..i uopste nije neugodan ukus.....
-sam -pregled-ako je pod anestezijom- nema neugodnosti- ako imas neki polip- odmah ga uklone --
Ranni
Posts: 120
Joined: 03/03/2019 12:54

#125 Re: kolonoskopija

Post by Ranni »

moonca wrote:
Ranni wrote: Ma ja bih haman i 5l popio samo da bude sve ok. Hem strah od nalaza hem od same kolonoskopije... :-)
Nemas se cega plasiti -- tecnost pijes dan ranije -oko podne krenes --meni je odgovarala malo toplija voda - lakse se pije ..i uopste nije neugodan ukus.....
-sam -pregled-ako je pod anestezijom- nema neugodnosti- ako imas neki polip- odmah ga uklone --
Da slazem se ali ko zna sta svega tu moze biti... :-(
Jedino me tjesi da sam u srednjim tridesetim i nemam neke predispozicije za ono najgore... No ipak...
Post Reply