Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#5776 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by deogest »

Najvaznije je probusiti kasiku.
hali gali halid
Posts: 2351
Joined: 08/10/2007 22:45

#5777 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by hali gali halid »

Ma lako je smrsati.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#5778 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

Tesko je kile skinuti.
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#5779 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

Zanimljiva činjenica koju sam primjetio u procesu mršanja da dan nakon treninga obično imam istu kilažu ili čak par stotina grama više
a s obzirom na predhodno vaganje.
Dan ili dva/tri poslije treninga, kada je tijelo u procesu odmora/regeneracije čini se da počinje faza mršanja
gdje očigledno tijelo koristi više energije za oporavak mišića i pripremu za sljedeći trening.
Zapravo, ne mršam direktno na treningu, već u post fazi oporavka.
Ovo mi je zanimljiva činjenica, mada neznam koliko je tačna.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#5780 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

Sa ketom sa 110 kg na 80kg za oko 2 godine, bez dodatnih fizickih aktrivnosti, samo prehrana. Da nisam pravio ceste ( svake sedmice dan pauze ili svakih 14 dana 2 dana vikend pauze) a ponekad i duge pauze (15-20 dana u komadu bez keta i jedenje svega) mislim da bih to postigao i za samo 1 godinu.
User avatar
Filter
Posts: 7929
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#5781 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Filter »

shape of despair wrote: 27/09/2021 09:55 Zanimljiva činjenica koju sam primjetio u procesu mršanja da dan nakon treninga obično imam istu kilažu ili čak par stotina grama više
a s obzirom na predhodno vaganje.
Dan ili dva/tri poslije treninga, kada je tijelo u procesu odmora/regeneracije čini se da počinje faza mršanja
gdje očigledno tijelo koristi više energije za oporavak mišića i pripremu za sljedeći trening.
Zapravo, ne mršam direktno na treningu, već u post fazi oporavka.
Ovo mi je zanimljiva činjenica, mada neznam koliko je tačna.
moze biti voda, unosis vise tekucine tokom vjezbanja, uzmi diuretik skinuces pola kile (ovo nije preporuka, samo primjer kako sebe mozes dovesti u zabludu)
par kila gore dole na sedmicnom nivou ne znace nista, uvijek imas nekoliko kila otpada po crijevima. vjezbas, unosis vise hrane, moze biti sporija peristaltika i eto kila na vagi.
ta dnevna i sedmicna vaganja meni su samo unosila nervozu. previse parametara za preciznu procjenu.

prije dvadesetak godina, kad sam aktivno trenirao, vagao sam 107kg na 187 visine. bilo mi je previse, koljena su pocela da prave probleme.
za dvije godine sam se spustio na 85kg, izbacio veceru sa programa, promijenio treninge i smanjio unos secera, ali sam imao 30 godina.
sad sam na 82kg bez teretnih dijeta, samo umjereno u svemu... uglavnom :mrgreen:
kad pretjeram, malo povucem rucnu, ali nista radikalno.

i mozda nisi znao, ali misici su tezi od masti po jedinici volumena. ne gledaj samo u vagu, brojevi ne pokazuju uvijek pravo stanje organizma
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#5782 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

Uspio sam sa 110 sletiti na 93 za 9 mjeseci, stim sto sam stagnirao dobra 4 mjeseca. Cim sam poceo vagati hranu i brojati kalorije shvatio sam koliko sam zapravo previse jeo da i trening to nije mogao ponistiti. Cim sam smanjio unos kalorija na cca 1800-2300 po danu, ali većinom oko 2000 kile su krenule dole.
Šta jeden ne pazim, samo sabirem kalorije. Najgore mi je kad mi se recimo pije sok nekakav, npr. kola, u limenci oko 150 kalorija, nesjecam se sad precizno, i dodaj na to npr. whey protein 120 kcal što popijem, i nek gricnem red čokolade već sam na cca 400 kalorija a ostao gladan.
Zato sam poceo izbjegavati gluposti jer naberem kalorija a nizasta.
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#5783 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

Filter wrote: 27/09/2021 11:29
shape of despair wrote: 27/09/2021 09:55 Zanimljiva činjenica koju sam primjetio u procesu mršanja da dan nakon treninga obično imam istu kilažu ili čak par stotina grama više
a s obzirom na predhodno vaganje.
Dan ili dva/tri poslije treninga, kada je tijelo u procesu odmora/regeneracije čini se da počinje faza mršanja
gdje očigledno tijelo koristi više energije za oporavak mišića i pripremu za sljedeći trening.
Zapravo, ne mršam direktno na treningu, već u post fazi oporavka.
Ovo mi je zanimljiva činjenica, mada neznam koliko je tačna.
moze biti voda, unosis vise tekucine tokom vjezbanja, uzmi diuretik skinuces pola kile (ovo nije preporuka, samo primjer kako sebe mozes dovesti u zabludu)
par kila gore dole na sedmicnom nivou ne znace nista, uvijek imas nekoliko kila otpada po crijevima. vjezbas, unosis vise hrane, moze biti sporija peristaltika i eto kila na vagi.
ta dnevna i sedmicna vaganja meni su samo unosila nervozu. previse parametara za preciznu procjenu.

prije dvadesetak godina, kad sam aktivno trenirao, vagao sam 107kg na 187 visine. bilo mi je previse, koljena su pocela da prave probleme.
za dvije godine sam se spustio na 85kg, izbacio veceru sa programa, promijenio treninge i smanjio unos secera, ali sam imao 30 godina.
sad sam na 82kg bez teretnih dijeta, samo umjereno u svemu... uglavnom :mrgreen:
kad pretjeram, malo povucem rucnu, ali nista radikalno.

i mozda nisi znao, ali misici su tezi od masti po jedinici volumena. ne gledaj samo u vagu, brojevi ne pokazuju uvijek pravo stanje organizma
ovo za vaganje svakodnevno,ili u par dana,i meni dize zivac,ali isto kao da sam se navukao. strah me ne vagati se npr. 30 dana a za to vrijeme se mogu udebljati lupam 5kg,a bezveze samo sto se nisam vagao i pratio kilazu.
ja kazem,moze se i na kolacima smrsati,samo sto kolaci po kolicini imaju hrpu kalorija,pojedes a ne napunis zeludac,i opet gladan. isto je i sa sokovima svih vrsta
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5784 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by nikeze »

Problem je što hormoni padaju sa starenjem i to prvo hormon rasta, pa polni hormoni i insulin zbog iscrpljivanja gušterače.
Što je čovjek stariji teže je smršati. Tu je i trošenje mitohondrija u ćelijama cijelog organizma. Metabolizam pada.
Bijeli šećer je veliki problem i treba ga izbaciti iz ishrane koliko je to moguće.
Fitness sa malim težinama i vježbanje sa brojem ponavljanja od 10-20 je veoma učinkovito.
Dnevna količina unesenih kalorija treba biti do 2000.
Image
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#5785 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

dupli
User avatar
Filter
Posts: 7929
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#5786 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Filter »

shape of despair wrote: 27/09/2021 13:34
ovo za vaganje svakodnevno,ili u par dana,i meni dize zivac,ali isto kao da sam se navukao. strah me ne vagati se npr. 30 dana a za to vrijeme se mogu udebljati lupam 5kg,a bezveze samo sto se nisam vagao i pratio kilazu.
ja kazem,moze se i na kolacima smrsati,samo sto kolaci po kolicini imaju hrpu kalorija,pojedes a ne napunis zeludac,i opet gladan. isto je i sa sokovima svih vrsta
bezze si se navukao, mozes se samo psihicki zajebat tako, sjebati stitnu ili nesto drugo... jebo car fajdu
ovisno koliko si zacrtao, ali gubljenje kila je dugotrajan proces, vise kila, duze traje. sa godinama sve je teze izgubiti kile ili zadrzati se na ciljanoj kilazi.
ako si dobio 5 kila za mjesec, umjesto da mrsas, nesto pogresno radis. uglavnom sami sebe lazemo i negdje u cosku mozga svjesni smo toga.
elem, to je promjena nacina zivota, ne samo manji broj na vagi.
sokove zaboravi ako zelis da smrsas. ja sad najlakse dobijem kile na vocu, ljeto mi je gore od zime :roll:
Sid the sloth
Posts: 2693
Joined: 30/01/2013 15:56

#5787 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sid the sloth »

mirsek wrote: 27/09/2021 10:46 Sa ketom sa 110 kg na 80kg za oko 2 godine, bez dodatnih fizickih aktrivnosti, samo prehrana. Da nisam pravio ceste ( svake sedmice dan pauze ili svakih 14 dana 2 dana vikend pauze) a ponekad i duge pauze (15-20 dana u komadu bez keta i jedenje svega) mislim da bih to postigao i za samo 1 godinu.
Jesi li slucajno radio nalaze nakon 2 godine keto? Mene zanima kakva je situacija s masnocama/trigliceridima/holesterolom? Trebalo bi biti ok ako se uzimaju zdrave masnoce ali bi valjalo da ima neko ko je uradio nalaze da potvrdi.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#5788 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mirsek »

Sid the sloth wrote: 27/09/2021 15:52
mirsek wrote: 27/09/2021 10:46 Sa ketom sa 110 kg na 80kg za oko 2 godine, bez dodatnih fizickih aktrivnosti, samo prehrana. Da nisam pravio ceste ( svake sedmice dan pauze ili svakih 14 dana 2 dana vikend pauze) a ponekad i duge pauze (15-20 dana u komadu bez keta i jedenje svega) mislim da bih to postigao i za samo 1 godinu.
Jesi li slucajno radio nalaze nakon 2 godine keto? Mene zanima kakva je situacija s masnocama/trigliceridima/holesterolom? Trebalo bi biti ok ako se uzimaju zdrave masnoce ali bi valjalo da ima neko ko je uradio nalaze da potvrdi.
Imao sam blago povisene trigliceride prije 2 godine.
Sad na ketu nisam uzimao perfektno zdravu hranu, bilo je tu dosta przenog mesa.
Ajd bas cu otici da izvadim krv narednih mjesec dva pa cu postaviti ovdje rezultate. :thumbup:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#5789 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ¤ jelena ¤ »

25 kg za 3 mjeseca i to bez dodatnih fizičkih aktivnosti. :shock:

To nije dobro, najblaže rečeno....bez obzira na to koliki je višak.

Normalno je i zdravo skinuti kilogram-dva mjesečno.

Izbaciti bijeli šećer (i žuti i braon i sve te šarene varijante koje ne mijenjaju ukus kafe i čaja kad ih staviš) i bijelo brašno, ubaciti fizičku aktivnost i to umjereno....sat vremena šetnje......brzog hodanja tri puta sedmično i kile spadaju šta god i koliko god da jedeš u toku dana....znači, dok je dan.

Na hranu uveče - zaboraviti.

Ali tih nekih sat vremena hodati u jednom pravcu i ciljano terapijski, a ne ono biti na nogama...šetati po gradu, razgledati izloge....i tome slično.

Plivanje - zakon, ali živim u gradu koji nema zatvorene bazene pa ko ima sličan problem može se slikat. :roll:

Autofagija - provjereno dobra stvar.

Priče o tome kako se nema vremena, ne može, teško je.... i tako to...glupost neviđena i žešća samoobmana.

Sve ovo, naravno, ako je opšte zdravstveno stanje u granicama normale.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5790

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:38, edited 2 times in total.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#5791 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by burekodsira »

gladovanjem dobiješ samo jojo efekat.
najbolji način je svakako tranzicija u ishrani (prelazak na zdravu hranu i količine) poželjnno u kombinaciji sa fizičkim aktivnostima (koja su u određenoj mjeri ionako dobra za zdravlje, ali i pospješuju rad i rast mišića koji troše više energije i time pospješuju gubitak masnog tkiva/sala, čak i u stanju mirovanja nakon treninga)
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#5792 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ironman_88 »

¤ jelena ¤ wrote: 16/10/2021 11:24 25 kg za 3 mjeseca i to bez dodatnih fizičkih aktivnosti. :shock:

Na hranu uveče - zaboraviti.
Ovaj mit se tvrdoglavo drži još uvijek u 2021. iako je bezbroj puta dokazano da vrijeme uzimanja obroka ne igra nikakvu ulogu u mršavljenju. Stvar je zapravo vrlo jednostavna i čarobni izraz je kalorijski deficit - ako ti je unos kalorija manji nego što je tijelu potrebno, gubit ćeš na kilaži (u suprtnom nećeš).
Za 2 godine sam uz sport izgubio 40 kg, glavni obrok mi je u prosjeku u 22:00 navečer nakon treninga jer mi je tako najlakše zbog obaveza i trenutne životne situacije. Jesti kasno uvečer ili pred spavanje jedino može da negativno utječe na kvalitet sna koji je veoma bitan za mršavljenje, pogotovo kod osoba koje se bave sportom (regeneracija).
User avatar
mufa1
Posts: 2131
Joined: 03/03/2014 19:26

#5793 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mufa1 »

Ironman_88 wrote: 18/10/2021 14:36
¤ jelena ¤ wrote: 16/10/2021 11:24 25 kg za 3 mjeseca i to bez dodatnih fizičkih aktivnosti. :shock:

Na hranu uveče - zaboraviti.
Ovaj mit se tvrdoglavo drži još uvijek u 2021. iako je bezbroj puta dokazano da vrijeme uzimanja obroka ne igra nikakvu ulogu u mršavljenju. Stvar je zapravo vrlo jednostavna i čarobni izraz je kalorijski deficit - ako ti je unos kalorija manji nego što je tijelu potrebno, gubit ćeš na kilaži (u suprtnom nećeš).
Za 2 godine sam uz sport izgubio 40 kg, glavni obrok mi je u prosjeku u 22:00 navečer nakon treninga jer mi je tako najlakše zbog obaveza i trenutne životne situacije. Jesti kasno uvečer ili pred spavanje jedino može da negativno utječe na kvalitet sna koji je veoma bitan za mršavljenje, pogotovo kod osoba koje se bave sportom (regeneracija).
I ja čitam i ne vjerujem sta napisa :shock: :shock:
Jos kaze jedi preko dana sta hoces i koliko hoces. Nevjerovatno. Strasno je kako ljudi sami sebi komplikuju, a kao sto kazes, vrlo je jednostavno, budi u kalorijskom deficitu 200-500 kalorija, zadovolji unos svih makronutrijenata, aktiviraj se malo pa ces da vidis sta je zdravo i jedino ispravno mrsavljenje.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#5794 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ironman_88 »

mufa1 wrote: 18/10/2021 14:46
Ironman_88 wrote: 18/10/2021 14:36

Ovaj mit se tvrdoglavo drži još uvijek u 2021. iako je bezbroj puta dokazano da vrijeme uzimanja obroka ne igra nikakvu ulogu u mršavljenju. Stvar je zapravo vrlo jednostavna i čarobni izraz je kalorijski deficit - ako ti je unos kalorija manji nego što je tijelu potrebno, gubit ćeš na kilaži (u suprtnom nećeš).
Za 2 godine sam uz sport izgubio 40 kg, glavni obrok mi je u prosjeku u 22:00 navečer nakon treninga jer mi je tako najlakše zbog obaveza i trenutne životne situacije. Jesti kasno uvečer ili pred spavanje jedino može da negativno utječe na kvalitet sna koji je veoma bitan za mršavljenje, pogotovo kod osoba koje se bave sportom (regeneracija).
I ja čitam i ne vjerujem sta napisa :shock: :shock:
Jos kaze jedi preko dana sta hoces i koliko hoces. Nevjerovatno. Strasno je kako ljudi sami sebi komplikuju, a kao sto kazes, vrlo je jednostavno, budi u kalorijskom deficitu 200-500 kalorija, zadovolji unos svih makronutrijenata, aktiviraj se malo pa ces da vidis sta je zdravo i jedino ispravno mrsavljenje.
Upravo tako, ako baš hoćeš i malo se potrudiš, možeš do podne nabiti veliki kalorijski suficit, onda nikako ne jesti ostatak dana i ipak se pitati "zašto se debljam iako nikako ne večeram". :D
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#5795 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

Ja sam skinuo 18kg ravno, sa 110 na 92.
Hebale vas dijete i ne jedenje naveče, onaj fasting po 15 sati i sl. Šta sam ja radio jeste da sam brojao kalorije.
Uglavnom svako jede istu hranu na koju je navikao i potrebno je samo nekih 10 dana vaganja hrane da čovjek nauči koliko kalorija unosi odnosno da shvati koliko se prežderava.
Ja sam sve prije mislio da npr. sendvič u koji stavim salame i majoneze, i zalijem čašom mlijeka ili jogurta, pa onda može i na sve to 1 red čokolade, pa još malo pojedem od djece zalogaje ako im ostanu, imaju cca 500-600kcal, ali kad sam izvagao hranu i sabrao ponaosob sve kalorije, i prestao sebe lagati, vidio sam da sam hladno unio 1100 - 1200kcal.
Tako dakle, treba i trenirati radi sebe, ipak nam je urođena fizička aktivnost, trenirajte šta volite, i pazite šta jedete.
Ograničite unos kalorija na cca 2000-2300 (muski) i polako.
Last edited by shape of despair on 18/10/2021 15:09, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#5796 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sumirprimus »

jabuka i voda.
User avatar
fortaleza
Posts: 5553
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#5797 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by fortaleza »

shape of despair wrote: 18/10/2021 15:08 Ja sam skinuo 18kg ravno, sa 110 na 92.
Hebale vas dijete i ne jedenje naveče, onaj fasting po 15 sati i sl. Šta sam ja radio jeste da sam brojao kalorije.
Uglavnom svako jede istu hranu na koju je navikao i potrebno je samo nekih 10 dana vaganja hrane da čovjek nauči koliko kalorija unosi odnosno da shvati koliko se prežderava.
Ja sam sve prije mislio da npr. sendvič u koji stavim salame i majoneze, i zalijem čašom mlijeka ili jogurta, pa onda može i na sve to 1 red čokolade, pa još malo pojedem od djece zalogaje ako im ostanu, imaju cca 500-600kcal, ali kad sam izvagao hranu i sabrao ponaosob sve kalorije, i prestao sebe lagati, vidio sam da sam hladno unio 1100 - 1200kcal.
Tako dakle, treba i trenirati radi sebe, ipak nam je urođena fizička aktivnost, trenirajte šta volite, i pazite šta jedete.
Ograničite unos kalorija na cca 2000-2300 (muski) i polako.
Nije isti proces smanjeni unos kalorija jer je tada organizam na rezervama šećera i s druge strane intermitent fasting, kad je post na vodi od 16-18h, tu dolazi do ketoze i prelaska na masti.

Ovo drugo je zdravije zbog autofagije. Ne pokušavam negirati ovo što si napisao jer funkcionira, ali tada je tijelo u starving modu jer fali glukoza, a s druge strane nema masti kao izvora jer nisi u ketozi.
User avatar
shape of despair
Posts: 3071
Joined: 09/04/2008 18:41

#5798 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

To što si napisao vjerovatno pije vode, ne sporim, jako malo sam čitao o tome, nešto sam saznao. Međutim, za jednu debelu osobu prelazak na normalnu ishranu je sam po sebi šok, znači samo normalnu, spustiti se sa 3000-4000kcal, na 2000-2500 je jako teško, organizam traži a znaš da mu ne treba.
A zamisli sad još se bakćati ketozama i sličnim stvarima. Koliko znam, debeli su uvijek bili i ostali debli, malo ko je smršao.
Ja nisam smanjio unos kalorija na npr 1500, meni je to glupost, gladujem i nemogu tako izdržati ni 5 dana. Otpiirlike se zadovoljim sa nekih 2000-2200kcal, što je za prijašnjih 3000-3500 super. Treniram 3 puta sedmično i sada kada sam se doveo na 92kg (planiram na 85) ne treniram samo da smršam, već što mi odgovara tijelu.
Mislim da je većini ljudi samo po sebi teško brojati kalorije i priznati sebi da žderemo a kamoli početi pratiti u koje si stanje upao, UH, masti ketoza jest-nije i sl.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#5799 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Ironman_88 wrote: 18/10/2021 15:05
mufa1 wrote: 18/10/2021 14:46

I ja čitam i ne vjerujem sta napisa :shock: :shock:
Jos kaze jedi preko dana sta hoces i koliko hoces. Nevjerovatno. Strasno je kako ljudi sami sebi komplikuju, a kao sto kazes, vrlo je jednostavno, budi u kalorijskom deficitu 200-500 kalorija, zadovolji unos svih makronutrijenata, aktiviraj se malo pa ces da vidis sta je zdravo i jedino ispravno mrsavljenje.
Upravo tako, ako baš hoćeš i malo se potrudiš, možeš do podne nabiti veliki kalorijski suficit, onda nikako ne jesti ostatak dana i ipak se pitati "zašto se debljam iako nikako ne večeram". :D

Da, jedi preko dana jer ćeš preko dana pojedeno i potrošiti uz obavljanje svakodnevnih obaveza i par dodatnih aktivnosti u vidu zdrave navike koju sam navela, a to je najobičnija šetnja koju možeš praktikovati u bilo kojem dobu i prilagođavati je svojim potrebama i navikama.
Ne znam šta je tu nejasno i gdje to piše u imperativu: jedi šta hoćeš i koliko hoćeš?!

Živo me interesuje hoće li vam glavni obrok biti u 22h i kad ne budete trenirali i budete imali 20 godina više nego što imate sad ....i više.

Čuj, molim te....potruditi se da nabiješ kalorijski suficit do podne ako baš hoćeš?

Jbt, je l' ovo uopšte čitaju odrasle osobe koje su svjesne da imaju problem s kilažom, šta sve taj problem podrazumijeva i sa sobom povlači, pa odluče da smršaju, dovedu sebe u red i steknu neke zdrave navike na duge staze?
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5800 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pici »

ne moze sta hoces i kolko hoces... jedan prosjecan obrok koji pojedes treba ti sat do dva u taretani da potrosis... mora se napraviti balans... zdravija hrana plus vjezbe i aktivnosti...
Post Reply