Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...
Loulou

#1326 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Loulou »

Super link @shin.

Budući da je, iz nekog razloga, ženama teško objasniti da, ako redovito i intenzivno vježbaju, neće izgledati kao ženske body buliderice i sl. ovo dobro dođe da im se "servira":
Once again: people get worried about getting TOO muscular or TOO defined. That’s pretty fucking idiotic. Once you are muscular or defined enough, you just stop trying to get even more muscular or defined. It will be hard enough to get even there, you will hardly achieve more than that.
:D
Michun

#1327 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Michun »

ladyblue18 wrote:
Strpljiva wrote:Trčanje ujutro vs uveče?
Moze se trcati bilo kada, ali je ujutru najbolje na taste jer tada ima najveci ucinak i najvise se trosi masti, tako kazu.
Naravno ko moze tako.

Michunko, svi ti savjeti su ti mahom pogresni i nezdravi. Dorucak ne bi trebao niko preskakati a narocito ne neko ko mrsa jer je dorucak najvazniji i naobilniji obrok u toku dana.
A i ta prica kako poslje 6 ne treba jesti je isto dibidus pogresna, osim ako ne idemo spavati u 8,9.
Covjek treba imati 3 glavna bar obroka u toku dana a 2 medjuobroka po zelji jel, poenta je da sto vise puta jedemo ubrzava se metabolizam, a kad bi jeli 2 puta dnevno samo bi se debljali jos vise i kile bi se slagale i naravno stalno bi se glad javljala.
Ko moze tako, ja mu se divim.

Ljudi prave ovakve greske i onda odose misici, ode zdravlje itd...

Samo ovo za sokove se slazem, i ja gdje odem ljudi mi guraju sok pod nos i ne mozes ih ubjediti da neces i tacka :lol: :-)
Dorucak ne dolazi u obzir...ja nisam gladna do 12 ili 1. I znalo mi se desiti da sam na putu po 10-ak dana, doruckujem jer mi je servirano sve a i gladne oci, udebljam se po 2-3 kg.
E ne znam jel pogresno ili nije ali znam da je zena nutricionista. A i citala sam, razne su teorije o dorucku.
Mislim da je sve to individualno, nema nekog univerzalnog recepta osim smanji hranu i vjezbaj.
Pa eno jutros i na cnn vijest o studiji koja je pokazala da ljudi koji jedu redovno cokoladu su mrsaviji. Mislim suludo, ali istinito. Kad vidim koliko moja sestra cokolade pojede makes sense :-)
beautyfool

#1328 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by beautyfool »

Organizmu treba oko 3h da zavrsi sa procesom varenja i nakon tog vremena on trazi obrok jer mu je potreban za energiju ako ne dobije obrok usporava svoj proces i po malo uzima zalihe ali zato slijedeci put kad dobije obrok fino ostavi u zalihe da ima za svaki slucaj ako ostane bez hrane, dakle usporava metabolizam. Da bi smrsali na zdrav nacin potrebno je ubrzati metabolizam tj jesti vise manjih obroka i onda se organizam sam oslobadja zaliha jer zna da ce dobiti svoj obrok na vrijeme.

A neko navodi da se samo zdeblja ako jede dorucak to je sasvim normalno ako je razmak izmedju obroka velik u tom slucaju nije bitno koliko su obimni obroci jer organizam to ostavlja u zalihe. Da bi ubrzali metabolizam potrebno je imati 3 glavna i 2-3 uzine, dakle razmak izmjedju obroka oko 3h tj onoliko koliko mu je potrebno da zavrsi osnovni proces varenja i u tom slucaju se necemo debljati od dorucka :)

Ne znam sta ste toliko zapeli oko vjezbanja pa kao da smo svi sportisti, za mrsanje pored umjerene ishrane je sasvim dovoljna cesca setnja ili eventualno brzi hod.
Michun

#1329 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Michun »

eto sad svi oko dorucka...kako postoje dokazi da se mora doruckovat, tako postoje i da je sasvim svejedno
http://www.theepochtimes.com/n2/science ... 49569.html

ja licno i personalno ne mogu da jedem do podne. ako ogladnim oko 11, pojedem vocku, ne gladujem. ali opet kazem svaki organizam je razlicit.
i ne nije stvar u tome da su obroci razmaknuti - ako dorucukujem oko 9, pa rucak oko 1, vecera oko 7. za mene licno je to previse hrane. simple as that.
ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#1330 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

Michun wrote: Dorucak ne dolazi u obzir...ja nisam gladna do 12 ili 1. I znalo mi se desiti da sam na putu po 10-ak dana, doruckujem jer mi je servirano sve a i gladne oci, udebljam se po 2-3 kg.
E ne znam jel pogresno ili nije ali znam da je zena nutricionista. A i citala sam, razne su teorije o dorucku.
Mislim da je sve to individualno, nema nekog univerzalnog recepta osim smanji hranu i vjezbaj.
Pa eno jutros i na cnn vijest o studiji koja je pokazala da ljudi koji jedu redovno cokoladu su mrsaviji. Mislim suludo, ali istinito. Kad vidim koliko moja sestra cokolade pojede makes sense :-)
Michunko, izvini ali jedno si ti bez mozda kile viska a drugo je neko ko ima pofino viska, tim ljudima niko nikada nije rekao nemojte doruckovat nego je prvo na sta ih tjeraju kod promjene navika da uvedu dorucak.

I rekoh ti zasto je to tako, i ni slucajno nije bez razloga. Organizam je masina koja ne radi ako joj ne das hranu i onda samo talozi salo.

A to kako cokolada lafo utice na mrsanje, nekidan kokice, to i ptice na grani znaju da su to marketinski trikovi koje firme koje se naravno ne imenuju narucuju.
Ili hajmo svi probati da zivimo na cokoladi da vidimo koliko cemo smrsati :-)
sary

#1331 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sary »

Sve u svemu, lahko je provoditi dijete onima koji nisu opterečeni ničim drugim, a što se tiče žena koje rade i koje imaju porodicu, sve navedeno je puno teže, ne kažem nemoguće ali jako teško.

Radim, imam porodicu, obaveze, ali nije neizvodljivo i toliko teško.
Prvih par dana je frka a onda se navikneš.
U mom slicaju to je izgledalo ovako, nikada prije nisam doruckovala, sada doruckujem dvije kriske hljeba integralnog sa bilo cim sto nadjem u frizideru (jedva zvacem ali se natjeram) oko 11 pojedem fitness cokoladicu-97 kal.
Rucam ono što napravim mojima za rucak-znaci nista posebno za sebe, samo ne trpam vise tanjir kao prije i obavezno puno salate. Idem 2-3 puta sedmicno u teretanu, brzo hodanje spravice itd.svako moze izdvojiti taj sat umjesto sto lezi i gleda tv.napominjem nisam sportsi tip NIKAKO ali eto :mrgreen:
Uglavnom rezutati vidljivi a ja prezadovoljnaaaaa
ladyblue18

#1332 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

IZbaci cokoladicu.
Kad ce ljudi shvatiti da nesto kao sto je cokolada ne moze biti light ni fitnes :D
Ako vec hocete cokoladu, kupite sebi onu od 70% i kad vam se jede uzmete kockicu, dvije, i zasiti vas, jes da je skuplja ali traje.
A ne nekakve fitnes cokoladice koje su prazne kalorije pune secera. :|
Pitarrr82

#1333 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Pitarrr82 »

Sad ce jos i teorije zavjere poceti da se pisu ovdje :mrgreen: , sve dok ne shvatite da je do Vas (onih koji imaju visak kg) a ne do raznih teorija, zapisa :mrgreen: i slicno ne mozete imati uspjeha, dakle pustimo teoriju i predjimo na praksu...

Uopce nije tako tesko kako mnogi misle ali se morate pridrzavati toga naravno, dakle vise obroka dnevno, smanjiti masnoce i slicno, malo vise kretanja i to ce krenuti samo a kad vidite kako ide samo vise mozete napredovati...

Ovo ja iz licnog iskustva bez citanja nekakvih gluposti koje pisu oni koji prodaju to sto pisu... :mrgreen:

P.S. Kad smo kod slatka ja prvih 6 mjeseci slatko nisam pogledao a ne jeo, znaci sve se moze kad se hoce samo je u glavi i pitanje karaktera...
ladyblue18

#1334 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

Pitarrr82 wrote:

Ovo ja iz licnog iskustva bez citanja nekakvih gluposti koje pisu oni koji prodaju to sto pisu... :mrgreen:

P.S. Kad smo kod slatka ja prvih 6 mjeseci slatko nisam pogledao a ne jeo, znaci sve se moze kad se hoce samo je u glavi i pitanje karaktera...
:thumbup:

Kad smo kod ove price, znam ja jednu koja tako iscitava stalno i priprema se na dijetu, i danas ce sutra ce, pa onda krene na dijetu i udari po stvarima koje su zdravije i manje kaloricne, puter, light majoneza, cokoladno mlijeko jer je negdje procitala da je zdravo, i da ne nabrajam dalje :run:
wewa

#1335 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by wewa »

ja sam prije 2 god jako smrsala. and i mean jako. recept mi je bio da jedem redovno, uravnotezeno, da ne mijesam vise od 2 grupe namirnica u jednom obroku. skrob sam jela samo za dorucak - integralna kifla sa sirnim namazom i sl. rucak najcesce corbica ili salata. puno vode, caja bez secera, puno raznovrsne fizicke aktivnosti (planinarenje, setnja, ples, pilates, zumba). kad bi me napala jaka glad, popila bih casu jogurta ili grickala svjeze povrce.
Pitarrr82

#1336 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Pitarrr82 »

ladyblue18 wrote:
Pitarrr82 wrote:

Kad smo kod ove price, znam ja jednu koja tako iscitava stalno i priprema se na dijetu, i danas ce sutra ce, pa onda krene na dijetu i udari po stvarima koje su zdravije i manje kaloricne, puter, light majoneza, cokoladno mlijeko jer je negdje procitala da je zdravo, i da ne nabrajam dalje :run:

:lol: :lol: :lol:

Meni se cini da ovdje ima dosta onih koji samo pricaju i cekaju da kg same spadnu, e pa nece :mrgreen: !

Mladi sir, kuhana jaja, leso meso, povrce, voce...
sary

#1337 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sary »

ladyblue18 wrote:IZbaci cokoladicu.
Kad ce ljudi shvatiti da nesto kao sto je cokolada ne moze biti light ni fitnes :D
Ako vec hocete cokoladu, kupite sebi onu od 70% i kad vam se jede uzmete kockicu, dvije, i zasiti vas, jes da je skuplja ali traje.
A ne nekakve fitnes cokoladice koje su prazne kalorije pune secera. :|

Ma pogresno sam napisala nije cokolada :-) nego FITNESS žitna pločica, i meni je sasvim ok ima malo kalorija i fino me zasiti.
Misljenja sam da je bolje sebi dozvoliti kockicu dvije cokolade , od toga se sigurno neces udebljati, a ako sebi zabranis prvi put kada popuste kocnice ode sve u vraga :mrgreen:
Last edited by sary on 28/03/2012 10:05, edited 1 time in total.
Pitarrr82

#1338 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Pitarrr82 »

wewa wrote:ja sam prije 2 god jako smrsala. and i mean jako. recept mi je bio da jedem redovno, uravnotezeno, da ne mijesam vise od 2 grupe namirnica u jednom obroku. skrob sam jela samo za dorucak - integralna kifla sa sirnim namazom i sl. rucak najcesce corbica ili salata. puno vode, caja bez secera, puno raznovrsne fizicke aktivnosti (planinarenje, setnja, ples, pilates, zumba). kad bi me napala jaka glad, popila bih casu jogurta ili grickala svjeze povrce.

Ja sam isto poceo piti caj i kafu bez secera i ostala mi je takva navika i sada, a i ovo s grickanjem povrca ili jogurtom pomaze znam iz iskustva...
wewa

#1339 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by wewa »

meni je recimo izazov bio to sto ja volim sjesti i najesti se :D volim taj osjecaj punog zeluca. pa kad moram ograniciti kolicinu hrane, automatski mi se stalno jede. dovijala sam se tako da sam pravila obroke koji su siromasni kalorijama, pa mozes pojesti koliko ti dusa hoce.
recimo, napravila bih corbicu od iskuhanog pileceg bataka i raznoraznog povrca koju bi zagustila jecmenim pahuljicama. pa kad pojedes jedno pola litra takve corbe, fino ti u dusi a guza se topi :D
ladyblue18

#1340 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ladyblue18 »

sary wrote:

Ma pogresno sam napisala nije cokolada :-) nego FITNESS žitna pločica, i meni je sasvim ok ima malo kalorija i fino me zasiti.
Misljenja sam da je bolje sebi dozvoliti kockicu dvije cokolade , od toga se sigurno neces udebljati, a ako sebi zabranis prvi put kada popuste kocnice ode sve u vraga :mrgreen:
Ni to nije zdravo.
Misljenje ti je ok, ali kazem ti zdravije ti je da uzmes sebi crnu cokoladu ili ako ti je ona preskupa onda onu za kuhanje pa kad pozelis uzmi malo nego te fitnes djidje ...
Pitarrr82

#1341 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Pitarrr82 »

wewa wrote:meni je recimo izazov bio to sto ja volim sjesti i najesti se :D volim taj osjecaj punog zeluca. pa kad moram ograniciti kolicinu hrane, automatski mi se stalno jede. dovijala sam se tako da sam pravila obroke koji su siromasni kalorijama, pa mozes pojesti koliko ti dusa hoce.
recimo, napravila bih corbicu od iskuhanog pileceg bataka i raznoraznog povrca koju bi zagustila jecmenim pahuljicama. pa kad pojedes jedno pola litra takve corbe, fino ti u dusi a guza se topi :D

Uvijek se nesto moze naci i napraviti a da nije kaloricno, ja sam ispocetka stalno gladan bio ali mi je ujedno to bio i jasan znak da se zeludac mora smanjiti tako da sam vec nakon mjesec, dva navikao se na sve osim sto mi je jedino mrsko bilo uvijek nositi hranu na posao :mrgreen: ali kad nesto jako zelis i to nije problem...
beautyfool

#1342 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by beautyfool »

Jednom u sedmici pojesti nesto od slatka, kao kolac, cokoladu i slicno nece umanjiti proces mrsavljenja a dat ce motivaciju onima koji nemogu bez slastica.
wewa

#1343 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by wewa »

bitno je pametno birati slatkise - crna cokolada, grozdjice, med, pekmezi od voca bez dodanih secera, to su pravi slatkisi ;-)
Pitarrr82

#1344 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Pitarrr82 »

Svakako s tim da ne mogu da shvatim one koji kazu da ne mogu bez slatka, jel se to u ratu stalno jelo slatko?

P.S. Primjetio sam da mnoge djevojke uopce i ne jedu normalno, slatko za dorucak, slatko za rucak i mozda neka vocka jednom u godini a o necemu zdravom da i ne pricam...
Michun

#1345 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Michun »

Pitarrr82 wrote:Svakako s tim da ne mogu da shvatim one koji kazu da ne mogu bez slatka, jel se to u ratu stalno jelo slatko?

P.S. Primjetio sam da mnoge djevojke uopce i ne jedu normalno, slatko za dorucak, slatko za rucak i mozda neka vocka jednom u godini a o necemu zdravom da i ne pricam...
vjezbam ja neku noc, grupa zena,trenerica drobi kako ne jedu zdravo, i kako jedu puno (kao i na mene se odnosi jel'te)
ja pitam: mogu li cufteta u paradjz sosu :D kaze ona moze, al' crni hljeb.
u pravu ste, ne hranimo se zdravo generalno.
insomnija

#1346 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by insomnija »

Sjeća li se neko onog Amera od jesenas, trenera kojem je dojadilo jadikovanje da nema razumijevanja za debele? Čovjek se udebljao namjerno i sad skida kile. Na stranici mu je jelovnik i vježbe za svaki dan:
http://fit2fat2fit.com
Možda se neko smiluje da prevede jelovnik, uglavnom se ponavlja.
leo_

#1347 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by leo_ »

insomnija wrote:Sjeća li se neko onog Amera od jesenas, trenera kojem je dojadilo jadikovanje da nema razumijevanja za debele? Čovjek se udebljao namjerno i sad skida kile. Na stranici mu je jelovnik i vježbe za svaki dan:
ako ne znas english-nazive, dovoljno je da prekopiras tekst u google images ili google translate i shvatices otprilike na sta se misli. :)
btw. ima video za skoro sve sto jede, a valjda mozes skontati o cemu se radi kad to vidis svojim ocima. :D
doduse, imaju oni nekih gluposti, tipa bjelanjak u tetrapaku, hjahahaha.
insomnija

#1348 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by insomnija »

leo_ wrote:
insomnija wrote:Sjeća li se neko onog Amera od jesenas, trenera kojem je dojadilo jadikovanje da nema razumijevanja za debele? Čovjek se udebljao namjerno i sad skida kile. Na stranici mu je jelovnik i vježbe za svaki dan:
ako ne znas english-nazive, dovoljno je da prekopiras tekst u google images ili google translate i shvatices otprilike na sta se misli. :)
btw. ima video za skoro sve sto jede, a valjda mozes skontati o cemu se radi kad to vidis svojim ocima. :D
doduse, imaju oni nekih gluposti, tipa bjelanjak u tetrapaku, hjahahaha.
Hvala, mislio sam na prevod za siroke narodne mase. Moj engleski je O.K., a ne da mi se prevodit' posto mi dijeta ne treba. :-D
bosna123

#1349 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bosna123 »

Sta je ovo? Nigdje nikoga :-D

Da prijavim, nakon 2 mjeseca pazenja na ishranu i oko 40tak dana svakodnevnog aerobika od 1h-1h30', -7kg. Sada imam 68kg. Centimetri isto padaju, definicija napreduje :) Prezadovoljna sam :bih:

Nadamse da nas jos ima. Hajte raja, predivna je osjecaj, a uopce nije tesko kada se konacno pocne :)
Ticker

#1350 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ticker »

bosna123 wrote:Sta je ovo? Nigdje nikoga :-D

Da prijavim, nakon 2 mjeseca pazenja na ishranu i oko 40tak dana svakodnevnog aerobika od 1h-1h30', -7kg. Sada imam 68kg. Centimetri isto padaju, definicija napreduje :) Prezadovoljna sam :bih:

Nadamse da nas jos ima. Hajte raja, predivna je osjecaj, a uopce nije tesko kada se konacno pocne :)

Cestitam :) :) :) :) Gdje ides ma aerobik, je li u Sa?
Post Reply