Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#5401 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by lethalthreat »

Pozdrav, zanima me da li je neko od forumaša radio liposukciju? Kakva su iskustva, gdje uraditi, cijene, oporavak, koliko je to sigurno itd... ima li ko da podijeli impresije? :D
Last edited by lethalthreat on 19/09/2020 09:09, edited 1 time in total.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#5402 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pizarro »

radila je ana nikolic.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#5403 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pizarro »

haram je editovati post poslije dobijanja odgovora.
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#5404 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by lethalthreat »

Jeste vala, sram da me bude, još jučer džuma bila. Sreća pa ima ta opcija da u startu odmah eliminišem vas "Engleze" u pokušaju
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5405 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Mene samo intresuje šta sa kožom poslije tog zahvata. Vjerovatno se sve ružno objesi.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#5406 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by L u c i f e r »

Image
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#5407 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by lethalthreat »

Ovo kod mene je vjerovatno sitniji zahvat, sve normala samo na određenom dijelu tijela masno tkivo ni da mrdne milimetar. Bio sam u određenoj fazi života kilažom u pero lakoj kategoriji i sve isto, zato me i zanima je li liposukcija fakat jedini način da se to odstrani.
dadoka84 wrote: 19/09/2020 09:56 Mene samo intresuje šta sa kožom poslije tog zahvata. Vjerovatno se sve ružno objesi.
I mene to interesuje, valjda će biti neko da objasni :-D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5408 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Kod mene napredak il nazadak sa kilama je malo usporio. Ali opet ide polako. Trenutno 96, spram 118.5 tj oko -22 kg. To je nekih 2 do 2.5 kg mjesečno manje, a možda je i bolje tako. Jer se baziram više na ishranu nego na vježbu. Neću da pravim sebi pritisak, a i da ne bude nagli gubitak kilograma, pa da mi se koža objesi.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5409 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Dulcinea del Toboso wrote: 19/09/2020 15:45 Ja sam u 4,5 mj. Skinula 6 kg
Povecala sam tjelesnu aktivnost, idem u teretanu 2 puta sedmicno, trudim se hodat sto vise, kad mogu i planinarim... smanjila unos hrane iako jedem sve samo manje
Pogotovo slatko, kruh i tjesteninu

I zadovoljna sam moram jos toliko :mrgreen:
Jedino me strah zime kad necu moc toliko hodat
Svaka čast.
Kompenziraj hranom preko zime. Malo više pripazi na unos kalorija. I malo rada u teretani sa tegovima. Biće to ok :)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5410 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Ozljede čega. Obično idu na nekoga ko nije u treningu, a želi previše odjednom. Ne pitaj me kako to znam :)

I meni se kile pravo brzo lijepe. Doduše kad imaš malo više mišića onda je malo teže udebljati se. Malo teže :)
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#5411 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by nivla »

ja sam na keto dijeti
nisam posebno striktan ali trudim se da ne unosim secer, znam u toku sedmice unijeti secera da ispadnem iz ketoze, ali to nije svakodnevno, npr umjesto 2-3l coca cole i slicnih sokova dnevno, bude casa-dvije sedmicno
kilogrami se skidaju, sa broja farmerki 40-42 na broj 36 za 3,5 mjeseca, plan je sletiti na broj 34 tj nekih 85kg do kraja godine, sad sam na 102kg, plan je da naredne godine u ova doba budem ispod 80 s normalnim rezimom prehrane, tj da od nove godine ne budem na ketu
u odnosu na period prije keto dijete unosim dosta vise hrane i kalorija, ali je evidentno da manje na debljanje utice 100g masti u odnosu na 100g secera
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5412 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

nivla wrote: 20/09/2020 13:39 ja sam na keto dijeti
nisam posebno striktan ali trudim se da ne unosim secer, znam u toku sedmice unijeti secera da ispadnem iz ketoze, ali to nije svakodnevno, npr umjesto 2-3l coca cole i slicnih sokova dnevno, bude casa-dvije sedmicno
kilogrami se skidaju, sa broja farmerki 40-42 na broj 36 za 3,5 mjeseca, plan je sletiti na broj 34 tj nekih 85kg do kraja godine, sad sam na 102kg, plan je da naredne godine u ova doba budem ispod 80 s normalnim rezimom prehrane, tj da od nove godine ne budem na ketu
u odnosu na period prije keto dijete unosim dosta vise hrane i kalorija, ali je evidentno da manje na debljanje utice 100g masti u odnosu na 100g secera
Svaka čast, ja sam isto dugo bio na 36 broju. Sad je 32 :) jeee. A, kad malo bolje razmislim čini mi se da sam nosio broj 40 tamo nekad 2003.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#5413 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Boemica »

Kad me demotiviše lagan napredak, dođem da vas čitam :oops:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#5414 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mO k3 »

Dulcinea del Toboso wrote: 19/09/2020 15:45 Ja sam u 4,5 mj. Skinula 6 kg
Povecala sam tjelesnu aktivnost, idem u teretanu 2 puta sedmicno, trudim se hodat sto vise, kad mogu i planinarim... smanjila unos hrane iako jedem sve samo manje
Pogotovo slatko, kruh i tjesteninu

I zadovoljna sam moram jos toliko :mrgreen:
Jedino me strah zime kad necu moc toliko hodat
:thumbup: to je to jednostavna jednacina
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5415

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:12, edited 1 time in total.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#5416 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Boemica »

jOFLA wrote: 21/09/2020 19:33
Boemica wrote: 16/09/2020 13:27
jOFLA wrote: 20/07/2020 09:27

Pij dovoljno vode i jedi hranu sa dosta magnezija. Ali voda je najbitnija. Možda vjeruješ da piješ dovoljno vode, ali ako neko ima zatvor, onda očito nije dovoljno.
Ukoliko ne voliš hranu sa dosta magnezija, ima u magnezija u prašku ili kapsulama, uzimati minimum 300 mg dnevno. Magnezij glicinat, ili ako nema onda magnezij citrat jer ta dva imaju dobru bioapsorpciju. Drži se dalje od magnezij oksida jer je njegova bioapsorpcija jedva 4% ali je jeftin za napraviti pa ga najviše ima u prodaji.

Kad je već došlo do zatvora, najveća greška je unositi prehranbena vlakna, samo zato što vlakna stolici daju zapreminu, i time može samo pogoršati zatvor, a ti i dalje ne unosiš dovoljno vode. Pij puno vode i jedi hranu sa magnezijem, i nema zatvora.

Ugljikohidrati drže vodu u organizmu, a njihovim tolikim smanjivanjem voda iz organizma odlazi vrlo brzo. Zato treba piti mnogo vode. Danas sam popio jedanaest čaša, to je više od 2.5 L. Nema problema sa zatvorom, ali unosim i dovoljno magnezija. Ono što kažu treba piti 2 L vode dnevno; to nije da treba dva litra, nego su ta dva litra tek dozvoljeni minumum.

Sol sa toliko vode izađe iz tijela također vrlo brzo i treba je zato nadoknađivati, u protivnom bićeš vrlo umorna, i to je ono što ljudi kažu keto-gripa koja je kombinacija dehidracije (pij minimum 2 L dnevno), manjka soli, magnezija, i kalija. Pij dosta posoljeni bujon, i pored toga jako soli hranu. Bez brige, učini se da je to puno soli, ali vrlo brzo odlazi sa toliko vode koja također odlazi brzo.
Sol drži vodu u organizmu, sol drži i kalij u organizmu. Unosi dovoljno soli i sa magnezijumom nikada nećeš iskusiti nikakvu keto gripu. Ni zatvor.

Kako kome, 3000mg do 5000 mg soli dnevno, Računa se sav natrij; onaj prirodni iz hrane, onaj iz slanika, ili kupovnih mesnih ili drugih prerađevina. Nađi sebi svoju količinu. Meni magnezija treba oko 500 mg, a soli oko 3000 mg dnevno, Tvoje količine smiju biti malo drukčije. Ako osjetiš umor, ili čak i glavobolju, dobro posoli supu ili šta god hoćeš, i nastavi pojačano soliti iz obroka u obrok, iz dana u dan, jer očito ti stara količina nije dovoljna. I pij mnogo vode.

Ovdje ima i mišljenja da su za keto gripu potrebna odricanja, istrajnost i pare. Zatvor, i takozvana keto gripa se drže po strani na jednostavan način: voda i sol. Samo nađi svoje količine.
Ponovo pokušavam sa keto, pa si mi pao na pamet.

Bio si upravu što se tiče vode, dok nisam počela vodu da pijem strogo iz flašice od 0,5L nisam ni bila svjesna koliko malo vode pijem. Prvi dan sam popila samo jednu flašicu (što bi uobičajeno popila). Sad dok ne popijem 4-5 ne odustajem. Ponekad ubacim i morske soli u vodu, odmah me glavobolja prođe ako se i javi :D

I što se tiče zatvora i to sam rješila. Svako jutro popijem šolju bademovog mlijeka sa kašikom psyllium ljuspica.

Samo, šta misliš, je li oko 25 (koliki mi je dnevni unos) net UH previše za keto? Jednostavno ne mogu spustit ispod :lol: Da napomenem, sve to dolazi od povrća, sjemenki, orašastih plodova, ništa nezdravo.

Skroz sam zbunjena, pojma nemam jesam li u ketozi ili ne (ne mogu kupit trakice, nigdje ih nema), ne osjećam nikakav simptom osim onog metalnog ukusa u ustima, i što mi je puno lakše trpit i kontrolisat glad i želju za slatkim, i nemam nijedan jedini simptom "keto gripe" što mi se prošli put i dešavalo (uzela sam magnezij).
Sa 25 g UH, zavisi na koje UH misliš. Misliš li na ukupno sve UH, ili samo probavljive UH koji nas interesuju kad se odbiju prehranbena vlakna i alkoholni šećeri ? U ketogenoj ishrani govori se samo o probavljivim UH, ne o ukupnim UH.

Ovako ide: sa 50 grama probavljivih UH u ketozi će biti tek poneko. Sa 30 g mnogo više ljudi će biti u ketozi. Ali unos samo 20 grama probavljivih UH svim zdravim osobama garantuje ketozu, jer tih 20 g nije ni blizu dovoljno da organizam napravi dovoljno glukoze za svoje dnevne potrebe. Sa 25g probavljivih gotovo sigurno jesi u ketozi. Kako bi bila sigurna da ćeš biti u ketozi, pravi svoj jelovnik tako da ne prelaziš 20 g UH u 24 sata.

Trakice nemoj ni tražiti jer trakice su sasvim beskorisne. Šta god se pričalo po blogovima i vlogovima i kako god web stranice ili YT prezentacije profesionalno i zadivljujuće izgledale, trakice za ketone u urinu osmiljene su i dizajnirane samo za oboljele od dijabetesa TIP-1 koji jedu ugljikohidrate, i ni za kog drugog. Dijabetičari TIP-1 čak i moraju jesti izvjesnu količinu UH, to nije TIP-2 ili IR kad je bolje izbjegavati UH.

Kad u organizmu ima UH onda se organizam odmah ponovo prebacuje na potrošnju glukoze te mu ketoni nisu više potrebni pa ih tada izbaci napolje kroz urinarni trakt, i ti onda s trakicama vidiš ketone u urinu i misliš da si u ketozi. Trakice pokažu samo ono što je organizam izbacio jer je ketoza naglo prekinuta nekim unošenjem škroba ili šećera koji nisi vidjela odnosono nisi dobro izračunala pa si progutala puno više UH nego što si mislila.

Tamna trakica znači da je u jednom momentu došlo do ketoze koja je zatim naglo prekinuta te su ketoni završili u urinu. Ketoni završe u urinu onda kad organizam dobije UH u dovoljnoj količini da može raditi samo na glukozi. To su ti ketoni koje trakica "očita" pa potamni. Trakice ti nikada neće pokazati da si u ketozi. Prije ćeš njima vidjeti da nisi više u ketozi, a nikada da jesi.

Ne slušaj šarlatane i prevarante sa Youtube kao što su Dr. Berg i De Laurel, jer taj prvi nije nikakav doktor ničega, i oboje su sponzorirani da reklamiraju neke keto proizvode kao MCT ili egzogenus ketone ili nešto slično što ti ničemu ne pomaže niti je uopšte potrebno, niti ta dvojica znaju išta više od ostalih koji su pročitali par keto kuhara i nekoliko blogova, dakle skoro ništa, a od onog što misle da znaju pola toga kažu pogrešno. Drži se dalje njih dvojice, i drži se dalje od keto grupa na Facebook koji ti makronutritijente izražavaju u procentima za terapeutsku keto.

Svoje makronutrijente izražavaj u gramima ako ti je za mršanje, a ne u procentima kao što se mora raditi za keto zbog neuroloških smetnji, i bježi od onih koji ti savjetuju unos 70% masnoće. Ne tretiraš epilepsiju da bi unosila minimum proteina i 70% masnoće. Ako možeš čitati engkleski ili njemački ili francuski, nabavi knjige o ketogenoj ishrani koje su pisali pravi liječnici, doktori medicine koji se bave ketogenom ishranom, a ne šarlatane na YT kao "Dr" Berg i njemu slične ublehe.

Jesi li u ketozi možeš najbolje vidjeti kad se u laboratoriji uradi profil lipida pa se vide i trigliceridi. Ukoliko ti tirgliceridi padnu na vrijednost ispod 1, znači organizam ti troši masnoću da od nje napravi ketone, i zato masnoće nema više toliko u krvi. Ni mjerenje ketona iz krvi nije najpouzdanije, jer to mjeri samo trenutnu količinu ketona u krvi, a kad ti se tijelo nakon 6-8 sedmica sasvim prilagodi trošenju ketona, i ta količina iz krvi se smanjuje ili ne pokazuju više nikako ketone u krvi, samo zato što se ti ketoni sasvim potroše, ona trakica na elektronskom mjeraču nema šta više izmjeriti iz tvoje krvi.

Mjerač na trakice za kapljicu krvi dobar je samo na tom početku, kasnije ne više. Za kasnije može se u laboratoriji pogledati i serum ketona kod tebe (krv iz vene), ali to uopšte nije više potrebno. Ne uzimaj više od 20 g probavljivih ugljikohidrata (ne uračunavajući vlakna ni alkoholne šećere), i ti si u ketozi.

Ljudi pobrkaju zatvor sa neodlaskom u WC. Nema šta izbaciti svaki dan jer se svega manje jede i nema biljnog materijala više toliko da stolici daje zapreminu. Zatvor je samo onda kada osjetiš da ima nešto izbaciti iz tijela, ali to ne može proći. To je zatvor. Nije zatvor kad se NE osjeti da trebaš u WC, a na keto ljudi danima ne idu pa kontaju imaju zatvor. Nemaju zatvor, već jednostavno nemaju šta izbaciti. Kad bude dovoljno za izbaciti to će samo doći do dna debelog crijeva i sve bude u redu.

Kao i sa trakicama, još jedna velika zabluda kod mnogo ljudi je vjerovanje da nije potrebno brojati kalorije da se smrša, nego će ta ketoza na neki "čarobni" način sagorijevati masnoću u tolikoj mjeri da se slobodno možemo prejedati kao i do sada, a ketoza valjda sve to poništava i sagorijeva masnoću koliko god mi kalorija u sebe dnevno unosili od proteina i masnoće. Pa nije baš tako.

U ketogenoj ishrani može se i udebljati, i to lako. U ketogenoj ishrani tjelesna masa se također može održavati na jednom nivou, na određenoj težini koju održavaš na duge staze, godinama dok si u ketozi. Kao i smršati. Po FB grupama o ketogenoj masovno ljudi dolaze i kažu pridržavam se svega, a dobio sam 5 kila, zašto, šta da radim... Ili, već mjesec dana u keto i pratim sve i vagam a nisam smršala ni jedne jedine kile, jesam li u ketozi?

Vjerovatno jeste u ketozi, ali ketoza sama po sebi ne obezbjeđuje mršanje. Mršanje u ketogenoj ishrani obezbjeđuje smanjen unos kalorija i ništa više, kao i svakoj drugoj.
Ketogena ishrana obezbjeđuje samo smanjen osjećaj gladi, a kod vrlo mnogo ljudi problem je prejedanje običnom hranom što su skloni hrani, ili jednostavno zbog stalno prisutnog osjećaja gladi zbog kojeg uvijek mogu pojesti nepto novo, svaki čas otvaraju frižider i nije im mrsko u gradu svratiti na ćevape ili burek iako su ručali prije dva-tri sata.

Ali kad su u ketozi, pogotovo u prvih mjesec dana ili dva, postaje problem pojesti i ono što voliš. Boriš se pojesti i to malo što imaš u tanjiru, ne možeš završiti obrok jer nisi nimalo gladna. To je jedina tajna ketogene ishrane. Nema magije.
Brojati kalorije ne moraju ljudi kojima je jedini problem zašećerena pića, kolači, čokolade i ostale kupovne ili domaće poslastice. Dovoljno im je prestati unositi taj šećer iz slatkog, i smršaće dok trepneš, ketoza ni brojanje kalorija uopšte nisu potrebni.
Ali također ima mnogo svijeta koji se nije udebljao zbog velikog ili čestog unosa slatkog, nego su se udebljali prejedanjem normalnom, svakodnevnom hranom. Ja sam jedan od tih. Nikada nisam bio od slatkog ni od industrijskih pića, ali sam svojevremeno ipak došao na 22 kg viška. Prva dva mjeseca nisam brojao kalorije, nisam vagao sastojke za svaki obrok i računao nutritivnu vrijednost svakog obroka, i udebljao se dodatne dvije kile, a ugljikohidrata u 24 sata jeo manje od 10 grama, često nula danima dugo. Nije krenulo dole dok se nisam premjerio i izračunao svoje dnevne kalorijske potrebe.
Mislim na 25 grama probavljivih UH. Vlakna uvijek oduzmem.
Hranu računam u kalorijama i gramima, nikakvim procentima. Unos proteina i masnoće mi je tu negdje u gramima, ne pretjerujem sa masnoćom. Jednu sedmicu sam čitavu sedmicu detaljno pisala i računala sve što pojedem, 5 badema - 5 badema pišem. U suštini, vrlo mi je teško pojesti više od 1200 kalorija dnevno jer mogu duge periode izdržati bez hrane, a i kada ogladnim to nije ona panična glad kada sam malaksala, manta mi se, glava me zaboli. Glad osjećam samo u stomaku bez da djeluje na čitav moj organizam, a i kada napravim jelo i jedem, pred kraj se borim sama sa sobom - zasitim se.

Stalno se potencira to da je 1200 kalorija dnevno minimum i da premalo unesenih kalorija može zaustaviti mršanje (a to mi je cilj).

Što se zatvora tiče, u ranijim pokušajima da se pridržavam keto, uvijek sam odustajala upravo zbog toga. Ne zato što sam se brinula što "nema ništa" već što nisam po sat izlazila iz toaleta. Jednostavno nisam znala kako da unesem dovoljno vlakana a da ne dignem unos probavljivih UH iznad granice. Voda i psyllium su mi to u potpunosti rješili.

Sad već ne osjećam ni keto zadah, ne osjećam nikakav znak ketoze osim nekih generalnih promjena.

1. Jako brzo se zasitim.
2. Nemam želju za slatkim, ne žudi mi organizam za hljebom, pecivom, tjesteninom.
3. Imam više energije. Ne osjećam onaj poslijepodnevni umor kad mi je do drjemke.
4. Puno bolje se osjećam ujutru kad se probudim, kao da duže spavam, a nije tako.
5. Nemam potrebu da grickam tokom dana ništa, naveče također (a bila sam ozbiljan night eater, više bih hrane pojela naveče uz laptop ili TV nego tokom čitavog dana)

* Doduše, da napomenem, na dosta tih generalnih promjena je uticalo i to što sam prestala pušiti. *

Za sada, pošto je tek početak, držim se jednostavnih jela, ne pravim nikakva "keto cheat jela" poput keto hljeba, keto kolača i slično. Jedem jaja, tunjevinu, piletinu, crveno meso, ribu, brokoli, špinat, karfiol, šampinjone, tvrde sirove, orašaste plodove, sjemenke, i ponekad uz kafu uzmem tamnu čokoladu, najtaminju koju sam našla. I ovako mi odgovara, ne moram pretjerano razmišljati oko toga šta ću jesti.

Meni i ovako odgovara, bila ili ne u ketozi, jer se bolje osjećam, samo su mi baš ti ljudi koje si nabrojao kao šarlatane nabili osjećaj da se brže mrša kad si u ketozi, iako unosiš kalorija kao recimo neko drugi koji drži drugu dijetu.

Tipa, da će osoba koja unosi 1200 kalorija dnevno smršati brže ako je u ketozi, nego ta ista osoba ako unosi 1200 kalorija i nije u ketozi.

Hvala ti, mnogo su mi pomogle tvoje ranije smjernice, prvi put osjećam da ustvari ovakav način prehrane funkcioniše za mene i da je nešto što mogu održavati bez mučenja, patnje same sebe, nekih žuđenja i najvažnije, osjećaja gladi.

Šta misliš o IF, vrijedi li postiti?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5417

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:13, edited 1 time in total.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#5418 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Boemica »

jOFLA wrote: 21/09/2020 20:33
Boemica wrote: 16/09/2020 13:27
Stalno se potencira to da je 1200 kalorija dnevno minimum i da premalo unesenih kalorija može zaustaviti mršanje (a to mi je cilj).
Jeste, organizam se prilagođava tj, metabolizam usporava kad se unosi premalo. Dnevne kalorijske potrebe prije svega ovise o tjelesnoj građi. Možda je 1200 tebi zaista nedovoljno, a moguće da je upravo ono što ti treba, zavisi od tvoje tjelesne mase i visine. Koliki su ti makronutrijenti i gdje si ih izračunala? Kako si dobila tih 1200 ?
Sad već ne osjećam ni keto zadah, ne osjećam nikakav znak ketoze osim nekih generalnih promjena.
Simptomi kao zadah se javljaju u početku. Prođe to. To što je prošlo ne znači da nisi u ketozi.
1. Jako brzo se zasitim.
2. Nemam želju za slatkim, ne žudi mi organizam za hljebom, pecivom, tjesteninom.
3. Imam više energije. Ne osjećam onaj poslijepodnevni umor kad mi je do drjemke.
4. Puno bolje se osjećam ujutru kad se probudim, kao da duže spavam, a nije tako.
5. Nemam potrebu da grickam tokom dana ništa, naveče također (a bila sam ozbiljan night eater, više bih hrane pojela naveče uz laptop ili TV nego tokom čitavog dana)

Po ovome, ti si u ketozi 200km/h, bez brige. Ali, ketoza ne znači da će se smršati.
Meni i ovako odgovara, bila ili ne u ketozi, jer se bolje osjećam, samo su mi baš ti ljudi koje si nabrojao kao šarlatane nabili osjećaj da se brže mrša kad si u ketozi, iako unosiš kalorija kao recimo neko drugi koji drži drugu dijetu.

Tipa, da će osoba koja unosi 1200 kalorija dnevno smršati brže ako je u ketozi, nego ta ista osoba ako unosi 1200 kalorija i nije u ketozi.
Jedina "magija" ketoze kad je u pitanju uspješno mršanje je zatiranje osjećaja gladi, pa ljudi nemaju više potrebu stalno otvarati frižider i imati dvije tri užine, pa uvečer poslije večere nešto grickati uz film na TV ili u gradu naručiti burek s nekim, itd. Iako se najlakše udebljati od ugljikohidrata, ima više kliničkih uporedbi kad je u pitanju mršanje i svaka nalazi da ketogena ishrana ne dorinosi bržem mršanju na istom broju kalorija.

Doprinosti samo LAKŠEM mršanju jer je osjećaj gladi jako smanjen, te zato ljudi mogu istrajati na keto. U drugim dijetama mnogo više ljudi brže odustane zbog povećanog osjećaja gladi. To je jedina tajna ketogene ishrane kad se radi o mršanju. Ništa više. Oni šarlatani sa YT i FB ti žele prodati nečije MCT ulje i egzogenus ketone iz maline.
Šta misliš o IF, vrijedi li postiti?
Za smršati ? Mnogo ljudi smrša samo poste ukoliko su u kalorijskom deficitu 15-20 % od svojih dnevnih potreba. IF uopšte nije potreban za smršati u ketogenoj ishrani. Ima ljudi prakticiraju IF u keto jer im odgovara tako.
Najćešće keto i IF kombiniraju ljudi koji imaju dijabetes TIP-2, jer taj IF mnogo pomogne ne samo kod nivoa šećera u krvi poslije obroka, nego i kod jutarnjeg očitanja glukoze. U keto, IF uopšte nije potreban da se uspješno ili brzo smrša. Možeš ako hoćeš, tj, ako ti odgovara. Ali ne mora i to ništa ne koči i ništa ne poboljšava.
Ja evidenciju vodim u excelu. Sve aplikacije koje možeš skinuti za tu namjenu nemaju naše domaće brendove.

Tako recimo, kad god kupim nešto što ima etiketu a jedem, prepišem nutritivne vrijednosti u excel, porcija, kalorije i gramaža proteina, masti, vlakana i probavljivih UH. Sa interneta sam skinula nutritivne vrijednosti povrća, neobrađenog termički. Hranu vagam prije kuhanja. I imam tabelu u excelu, u koju ja unesem samo šta sam jela, prepišem nutritivne vrijednosti, a formule to saberu. Jeste da zvuči malo opsesivno, ali ja nisam od onih koji vjeruju da se može jesti koliko hoće a mršati, CICO je ipak jedini način da smršaš. Kako ćeš doći do kalorijskog deficita je drugo.

To sve radim samo zato što do sada uopšte nisam imala predstavu koliko je recimo 200 grama pilećih prsa ili šta se misli pod "šakom badema" itd.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5419

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#5420 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Boemica »

jOFLA wrote: 21/09/2020 20:46
Boemica wrote: 16/09/2020 13:27
Ja evidenciju vodim u excelu. Sve aplikacije koje možeš skinuti za tu namjenu nemaju naše domaće brendove.

Tako recimo, kad god kupim nešto što ima etiketu a jedem, prepišem nutritivne vrijednosti u excel, porcija, kalorije i gramaža proteina, masti, vlakana i probavljivih UH. Sa interneta sam skinula nutritivne vrijednosti povrća, neobrađenog termički. Hranu vagam prije kuhanja. I imam tabelu u excelu, u koju ja unesem samo šta sam jela, prepišem nutritivne vrijednosti, a formule to saberu. Jeste da zvuči malo opsesivno, ali ja nisam od onih koji vjeruju da se može jesti koliko hoće a mršati, CICO je ipak jedini način da smršaš. Kako ćeš doći do kalorijskog deficita je drugo.

To sve radim samo zato što do sada uopšte nisam imala predstavu koliko je recimo 200 grama pilećih prsa ili šta se misli pod "šakom badema" itd.
Dobro, nego koji su tvoji makronutrijenti? Kako si došla do tog da za svoj kalorijski deficit od 20% trebaš jesti 1200 kalorija? Gdje si to izračunala?
A to, nisam to ni izračunala, toliko u prosjeku pojedem na dnevnoj bazi i budem sita i zadovoljna. Nemam potrebu za više. Nisam se ja ograničila na to, nego jednostavno tako kad na kraju dana unesem svu hranu, na tom broju završim.

Kada bih recimo sama sebi odredila da jedem 1500, morala bi se tjerat da nešto jedem dodatno.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#5421 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

Tko god nije spreman da se promjeni trajno, do zadnjih dana, džaba se pati sa dijetama.
Doslovno svaka dijeta daje rezultate ukoliko je praćena čeličnom voljom.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5422

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:15, edited 2 times in total.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#5423 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Boemica »

jOFLA wrote: 21/09/2020 20:54
Boemica wrote: 21/09/2020 20:49
jOFLA wrote: 21/09/2020 20:46

Dobro, nego koji su tvoji makronutrijenti? Kako si došla do tog da za svoj kalorijski deficit od 20% trebaš jesti 1200 kalorija? Gdje si to izračunala?
A to, nisam to ni izračunala, toliko u prosjeku pojedem na dnevnoj bazi i budem sita i zadovoljna. Nemam potrebu za više. Nisam se ja ograničila na to, nego jednostavno tako kad na kraju dana unesem svu hranu, na tom broju završim.

Kada bih recimo sama sebi odredila da jedem 1500, morala bi se tjerat da nešto jedem dodatno.
Nemoj tako. Izračunaj ovdje: https://keto-calculator.ankerl.com/

Taj kalkulator je pouzdan i provjeren. Izračunaj svoje makronutrijente i pridržavaj se toga. Ne valja unositi previše, ali ne valja ni premalo jer to premalo te može dobro kočiti.
Evo izračunala sam. Uzela sam procenat body fat prema njihovoj preporuci jer zaista ne znam kako bih to odredila. Oni su na osnovu moje kilaže i visine procjenili koliko imam BF. Izabrala sam i njihov preporučeni unos proteina, odnosno "middle ground" i svoj unos probavljivih UH na 25g kao što je i sada.

Za kalorijski deficit od 20 posto ja bih trebala jesti 1515 cal dnevno. :hm:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#5424

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:23, edited 2 times in total.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#5425 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Boemica »

jOFLA wrote: 21/09/2020 21:13
Boemica wrote: 21/09/2020 20:59
jOFLA wrote: 21/09/2020 20:54

Nemoj tako. Izračunaj ovdje: https://keto-calculator.ankerl.com/

Taj kalkulator je pouzdan i provjeren. Izračunaj svoje makronutrijente i pridržavaj se toga. Ne valja unositi previše, ali ne valja ni premalo jer to premalo te može dobro kočiti.
Evo izračunala sam. Uzela sam procenat body fat prema njihovoj preporuci jer zaista ne znam kako bih to odredila. Oni su na osnovu moje kilaže i visine procjenili koliko imam BF. Izabrala sam i njihov preporučeni unos proteina, odnosno "middle ground" i svoj unos probavljivih UH na 25g kao što je i sada.

Za kalorijski deficit od 20 posto ja bih trebala jesti 1515 cal dnevno. :hm:
Počni jesti 1515 kcal dnevno. Protein je najvažniji. Masnoća je tu da najviše da zasiti. Rasporedi u dva-tri obroka. Ako je teško pojesti, jedi zrele sireve (izvagati) da se broj kalorija nabije do 1515. Najlakše je sirom i onda nabijanje potrebnog broja kalorija nije više nikakav problem.

Drži se ovoga: https://ndb.nal.usda.gov/index.html
Biraj one pod SR Legacy, i Survey.

Maloprije kažeš programi sa listama namirnica ne sadrže naše brendove. Nemoj ni jesti takvu hranu. Jedi normalnu hranu, šnicle, pileža prsa, jagnjeći bubreg, jaja, sir, špinat, raštiku itd, a ne fabrički prerađenu pod nekim brendovima. Programi Carb Manager i Cronometer su dobri, i koriste tu istu američku bazu podataka (link gore već napisan). Sva normalna hrana je tu. Bježi od MyFitnessPal.

Odlično je što kažeš boriš se pojesti ono što imaš u tanjiru. Tebe ketoza puca sve u 16.
Hvala. Probaću par sedmica sa 1500cal.

Ma jedino što je "upakovano" a što jedem je ABC sir. :D.

Al' ovi kažu da bi uz 1500cal trebala gubiti JEDAN kilogram mjesečno, el' oni mene zajebavaju :D.
Post Reply