Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...
moonca
Has thanked: 212 times
Been thanked: 184 times

#5276 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by moonca » 17/02/2020 15:21

I to ce vrijeme pokazati - koliko je dobra .

Prije svega, treba se savjetovati s dr... i zdravstveno stanje, pojedinca.

Ne jedem puno proteina- masnoca skoro -nikako..kao i slatkise ---i vitka sam. Nikada nisam bila debela, dodduse- mozda je i to razlog... :zoka:

jOFLA
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

#5277 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by jOFLA » 17/02/2020 20:16

moonca wrote:
17/02/2020 15:21
I to ce vrijeme pokazati - koliko je dobra .

Prije svega, treba se savjetovati s dr... i zdravstveno stanje, pojedinca.

Ne jedem puno proteina- masnoca skoro -nikako..kao i slatkise ---i vitka sam. Nikada nisam bila debela, dodduse- mozda je i to razlog... :zoka:
Ketogena ishrana definisana u dijetu kakvu danas poznajemo postoji već 100 godina. U početku, dvadesetih godina prošlog vijeka korištena je masovno za otklanjanje epilieptičnih napada, i još uvijek se koristi za istu stvar, mada su joj primat preoteli farmaceutski medikamenti, ali nije zaboravljena i koristi se. Ljudi prožive svoj životni vijek bez epileptičnih napada decenijama na keto. Gubitak kila primjećen je kao nuspojava.

Na dalekom sjeveru takva ishrana u primitivnijoj formi, neuobličena, postojala je i postoji kod naroda sjevera Sibira i Kanade već hiljadama godina.

S doktorom se trebaju savjetovati oni koji pate od niskog krvnog pritiska, ili oni koji piju tablete za visoki pritisak pa trebaju smanjivati dozu tableta jer izbacivanjem ugljikohidrata pritisak pada. DIjabetičari tip-1 iako ima onih koji su na keto, općenito nije preporučljivo, ali nije nemoguće. Dijabetičari tip-2 nemaju takve rizike kao tip-1 i keto je za njih savršen i siguran.

cLo
Been thanked: 31 times

#5278 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by cLo » 18/02/2020 21:01

Ja sam dugo vremena bila na Warrior Diet (jedan obrok dnevno), ne zbog mršanja, idem od 48 do 50 kg (kada su praznici :D ), nego zbog detoxa, jacanja duha i organizma. Sada sam dosla do 3-dnevnog posta ( 72 sata nista, samo voda) i to radim jednom mjesečno, počela sam sa 24 sata, zatim 48, stigla do 72. Jučer sam bas zavrsila 72., danas pojela bananu i šnitu integralnog kruha sa sirom, čaj. Mislim da bih mogla i na 4. dana ići, ali ne treba mi toliko. 3 dana je dovoljno da se organizam očisti.

Optimus09
Has thanked: 25 times
Been thanked: 33 times

#5279 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Optimus09 » 18/02/2020 21:11

Skoro dva hljeba dnevno i cokolada ako se nadje :tooo:

Yenna
Has thanked: 98 times
Been thanked: 68 times

#5280 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Yenna » 19/02/2020 09:12

cLo wrote:
18/02/2020 21:01
Ja sam dugo vremena bila na Warrior Diet (jedan obrok dnevno), ne zbog mršanja, idem od 48 do 50 kg (kada su praznici :D ), nego zbog detoxa, jacanja duha i organizma. Sada sam dosla do 3-dnevnog posta ( 72 sata nista, samo voda) i to radim jednom mjesečno, počela sam sa 24 sata, zatim 48, stigla do 72. Jučer sam bas zavrsila 72., danas pojela bananu i šnitu integralnog kruha sa sirom, čaj. Mislim da bih mogla i na 4. dana ići, ali ne treba mi toliko. 3 dana je dovoljno da se organizam očisti.
To mi je jako zanimljivo pa ako možeš objasni da li pratis posebne neke dane ili odaberes random koje ti odgovaraju?
Kakve nuspojave imas pri počinjanju?
Glavobolja itd...?
Čestitam, jaka volja je potrebna :thumbup:

jOFLA

#5281 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by jOFLA » 24/02/2020 08:51

cLo wrote:
Nisam postio nikad duže od 24 sata u komadu, jednostavno što nemam potrebe za dužim postom, i ne planiram. Večeras je bilo 48 sati u komadu bez hrane. Ne zato što sam planirao, nego iz druga dva razloga; pazi sad, ne lažem: prvo zaboravio jesti, a kasnije mi je bilo mrsko pripremati išta za jelo.

Dešavalo mi se i prije da za kratke postove od 16 ili 19 sati, ponekad 24 zaboravim jesti jer nisam gladan, ali sad je izašlo 48. Kad se insulin skroz dole spusti, nema osjećaja gladi. Ne namjeravam ponavljati ovo, ali ako se opet spontano desi, nemam ništa protiv. Nikakve kalorije u zadnja dva dana, ali sam pio posoljenu vodu.

lasakad
Has thanked: 44 times
Been thanked: 47 times

#5282 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by lasakad » 25/02/2020 11:56

jOFLA wrote:
24/02/2020 08:51
cLo wrote:
Nisam postio nikad duže od 24 sata u komadu, jednostavno što nemam potrebe za dužim postom, i ne planiram. Večeras je bilo 48 sati u komadu bez hrane. Ne zato što sam planirao, nego iz druga dva razloga; pazi sad, ne lažem: prvo zaboravio jesti, a kasnije mi je bilo mrsko pripremati išta za jelo.

Dešavalo mi se i prije da za kratke postove od 16 ili 19 sati, ponekad 24 zaboravim jesti jer nisam gladan, ali sad je izašlo 48. Kad se insulin skroz dole spusti, nema osjećaja gladi. Ne namjeravam ponavljati ovo, ali ako se opet spontano desi, nemam ništa protiv. Nikakve kalorije u zadnja dva dana, ali sam pio posoljenu vodu.
Meni je uvijek čudno kad neko kaže zaboravio jesti :) (moj muž isto zaboravi da jede ).. ja jedem recimo na svaka 3-4 sata , i tako funkcionišem godinama .. Trening , redovna i raznovrna ishrana , mislim da je najboje rješenje za dugoročne rezultate. Od kad treniram , apsolutno sve jedem ,ne brojim kalorije, a ne debljam se . S tim da recimo ne jedem pitu svaki dan , jedem je jednom mjesečno recimo .Vikend (subota ili nedjelja )je obično rezervisan za nezdrave ugljikohidrate pita , maslenica , klepe , kifle ... Ostatak sedmice su neka variva , salate raznovrsne , brzinska jela , na posao nosim hranu koju pripremim kući..
Bila sam ja i na keto ishrani prije nekih 15-tak godina , imala problem sa šećerom i uspjela sam regulisati .Ali meni lično za održavanje kilaže se najbolje pokazala kombinacija treningaa i redovne raznovrsne ishrane..u toku radne sedmice dosta zdravija ishrana i onda vikend opuštena varijanta

jOFLA

#5283 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by jOFLA » 25/02/2020 22:29

lasakad wrote:
25/02/2020 11:56

Meni je uvijek čudno kad neko kaže zaboravio jesti :) (moj muž isto zaboravi da jede )..
Kad čovjek nije gladan pa mu hrana uopšte ne pada na pamet. Kao što gore rekoh, nisam bio gladan pa se nisam ni sjetio hrane. I bilo mi je mrsko spremati išta za jelo, bilo mi je mrsko čak postavljati stol, treba izvaditi viljušku i nož, treba stoljnjak, treba podgrijati i malo miješati, ili barem nešto narezati, sve mi je to bilo mrsko samo zato što nisam bio gladan.

Nekada sam imao tri redovna obroka, doručak, ručak i večeru, i često bih znao postaviti sto i zabaviti se u kuhinji iako ni najmanje nisam bio gladan, ali nema smisla da preskočimo doručak, pa nema smisla da ne jedemo ručak kojeg smo jučer napravili punu šerpu, pa onda teško zaspati praznog stomaka daj da mezimo nekog sira i kikirikija uz večernji film.

Tako su se kalorije redale jedna za drugom iako nisam bio od brze hrane i fabričkih pića, ali svejedno nabacim 22 kile viška. Sve je to otišlo bez po' muke kad se prestalo jesti bez potrebe reda-radi. Potreba je onda kad se osjeti glad, a ne bespotrebno jesti tri dnevna obroka kako nalažu običaji ustaljeni u modernom društvu.

cLo
Been thanked: 31 times

#5284 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by cLo » 26/02/2020 21:55

Yenna wrote:
19/02/2020 09:12
cLo wrote:
To mi je jako zanimljivo pa ako možeš objasni da li pratis posebne neke dane ili odaberes random koje ti odgovaraju?
Kakve nuspojave imas pri počinjanju?
Glavobolja itd...?
Čestitam, jaka volja je potrebna :thumbup:
Ma kakvi posebne, kako stima, kada je zgodno i kada osjetim potrebu. A nemam nikakve pojave :D i ranije sam znala nista ne jesti cijeli dan, tako da je jedina razlika sto to sada radim svjesno, jer sam uvidjela da se bolje osjecam nakon sto prodjem neko vrijeme bez hrane. Tako da kod mene nije u pitanju neka celicna volja, vise navika i ne strasna potreba za hranom inace.

Post Reply