Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11351 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

didzej1602 wrote:Ima li ko nesto sto pomaze sa mucninama i povracanjem? 8. sedmica, jedino se kamilica zadrzi u meni, sve ostalo ili povratim ili osjecam toliku mucninu da moram sama da izazovem povracanje :-? Sva hrana mi se gadi, povrce i zdravija jela posebno, pretpostavljam jer se tako hranim posljednih godinu dana pa se organizam zasitio, odkud znam. Spas su mi zasad peciva, kifle ili kriske hljeba, ali ako ovako nastavim strah me da ne zavrsim sa 100 kila
probaj s bademima, meni su bili odlicni
a imala sam mucnine pa skoro do 16. sedmice...

dvopek je isto dobar, ima integralni
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#11352 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaffyDuck »

didzej1602 wrote:Ima li ko nesto sto pomaze sa mucninama i povracanjem? 8. sedmica, jedino se kamilica zadrzi u meni, sve ostalo ili povratim ili osjecam toliku mucninu da moram sama da izazovem povracanje :-? Sva hrana mi se gadi, povrce i zdravija jela posebno, pretpostavljam jer se tako hranim posljednih godinu dana pa se organizam zasitio, odkud znam. Spas su mi zasad peciva, kifle ili kriske hljeba, ali ako ovako nastavim strah me da ne zavrsim sa 100 kila
Kako ces zavrsit sa 100 kila kad ti je stalno muka?
Izdrzi, poslije ce ti biti drago sto se nisi mogla prejedati :D

Bademi su dobri, voda.. Izbjegavaj kafu ako pijes, sve s jakim mirisima i aromama. Po malo grickaj hranu i izdrzi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11353 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by moonca »

Da li je tokom trudnoce dozvoljeno uzimati -ginger- ako je, kapsule pomazu osjecaju muscnine. Pijem kada letim, putujem a i inace... :thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11354 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

jeste, djumbir je odlican protiv mucnina u trudnoci
ima i onog kandiranog a i bombona u DM-u
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11355 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

evo za ove iz sarajeva ako neko bude od trenutnih trudnjaca zainteresovan :-D


Image
psycho19
Posts: 16
Joined: 15/06/2012 17:46

#11356 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by psycho19 »

Zna li neka gdje kupiti jastuk za trudnice?
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11357 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

One banjalucke apoteke sto se zovu "Moja Apoteka" imaju sve, ne znam jel one imaju poslovnica i po FBIH ali pogledaj po ovim vecim apotekama sigurno imaju
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11358 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

psycho19 wrote:Zna li neka gdje kupiti jastuk za trudnice?
Bojprom, bimaco.
psycho19
Posts: 16
Joined: 15/06/2012 17:46

#11359 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by psycho19 »

azurna_obala wrote:
psycho19 wrote:Zna li neka gdje kupiti jastuk za trudnice?
Bojprom, bimaco.
Hvala. U bimacu trenutno nemaju :)
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2511
Joined: 16/06/2014 20:33

#11360 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Dosadno mii »

Gdje ima kupit baby watcher u sa

:zoka:
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#11361 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by didzej1602 »

Smije li se paracetamol u trudnoci? Ako ne smije, sta se preporucuje u slucaju temperature?
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11362 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Samo paracetamol i smijes. Naravno ako bas treba. Ne za temp ispod 38. Sretno
funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#11363 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funeral blues »

Je li neka trudnjača imala problema sa otečenim limfnim čvorovima tokom trudnoće?
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#11364 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

pitanje za doktora (ako jos uvijek svraca).
u posljednjih petnaestak dana u Sarajevu su umrle dvije trudnice, jedna cini mi se oko sedmog mjeseca i od embolije pluca, a druga cetvrti-peti mjesec od puknuca aneurizme, pa me interesuje da li je to povezano sa trudnocom? moze li trudnoca biti okidac?
hvala
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11365 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

funky_baby wrote:pitanje za doktora (ako jos uvijek svraca).
u posljednjih petnaestak dana u Sarajevu su umrle dvije trudnice, jedna cini mi se oko sedmog mjeseca i od embolije pluca, a druga cetvrti-peti mjesec od puknuca aneurizme, pa me interesuje da li je to povezano sa trudnocom? moze li trudnoca biti okidac?
hvala
Jedna je u 6. mjesecu preminula jer nije na vrijeme hospitalizovana, dan prije smrti je vracena sa Jezera jer joj je navodno receno da je normalno da trudnice oticu i imaju povisen pritisak. Cuvajte se drage zene, ako ste u mogucnosti pored svog ljekara potrazite savjet jos jednog.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5593
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11366 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

:shock:

Kad je ovo bilo?
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#11367 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

Opal_89 wrote:
funky_baby wrote:pitanje za doktora (ako jos uvijek svraca).
u posljednjih petnaestak dana u Sarajevu su umrle dvije trudnice, jedna cini mi se oko sedmog mjeseca i od embolije pluca, a druga cetvrti-peti mjesec od puknuca aneurizme, pa me interesuje da li je to povezano sa trudnocom? moze li trudnoca biti okidac?
hvala
Jedna je u 6. mjesecu preminula jer nije na vrijeme hospitalizovana, dan prije smrti je vracena sa Jezera jer joj je navodno receno da je normalno da trudnice oticu i imaju povisen pritisak. Cuvajte se drage zene, ako ste u mogucnosti pored svog ljekara potrazite savjet jos jednog.
da to sam i ja cula, da se zalila nekoliko dana na bolove u prsima i da su je vracali kuci kao normalno je to za trudnice. strasno stvarno
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#11368 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

azurna_obala wrote::shock:

Kad je ovo bilo?
prije 15-20 dana. pretuzno
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#11369 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Euridika »

funky_baby wrote:
Opal_89 wrote:
funky_baby wrote:pitanje za doktora (ako jos uvijek svraca).
u posljednjih petnaestak dana u Sarajevu su umrle dvije trudnice, jedna cini mi se oko sedmog mjeseca i od embolije pluca, a druga cetvrti-peti mjesec od puknuca aneurizme, pa me interesuje da li je to povezano sa trudnocom? moze li trudnoca biti okidac?
hvala
Jedna je u 6. mjesecu preminula jer nije na vrijeme hospitalizovana, dan prije smrti je vracena sa Jezera jer joj je navodno receno da je normalno da trudnice oticu i imaju povisen pritisak. Cuvajte se drage zene, ako ste u mogucnosti pored svog ljekara potrazite savjet jos jednog.
da to sam i ja cula, da se zalila nekoliko dana na bolove u prsima i da su je vracali kuci kao normalno je to za trudnice. strasno stvarno
Ako komentarišete ovaj slučaj o trudnici koja je preminula u 7-om mjesecu trudnoće, u pitanju je ljekarska greška. Imala je ona više kontrola na Jezeru i u hitnoj, ali doktorica koja ju je pregledala nije prepoznala klasične simptome plućne embolije i vratila ju je kući. Tragedija. :(
Nije utvrđeno da li je uzrok nastanka ugruška trudnoća ili ne, mada vjerovatno jeste pojačala simptome. Tuga prevelika.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#11370 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaffyDuck »

:shock:

Zato nasi ljudi sute? Niko nista ne govori, ne vristi na sav glas da trazi da se ispravi nepravda?
Pa da se jedan zivot spasi na osnovu prethodnog iskusta puno je...
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#11371 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

da to je to. navodno jos uvijek nije bio nalaz obdukcije.
a drugi slucaj sa aneurizmom je moja poznanica, ali to stvarno rijetko ko i zna da ima, zato me i interesuje doktorovo misljenje o tome da li trudnoca moze uticati na ovakve slucajeve.
funeral blues
Posts: 1764
Joined: 08/02/2011 11:15

#11372 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funeral blues »

Meni su prije desetak dana otkrili tromb u preponi. 30.sedmica trudnoće. Uključili Clexan, kompresivne carape i bostrombin. Mirovanje. Sutra kontrola.
Ginekolog se bas iznenadio kad je vidio da mi nisu radili nikakve nalaze, d dimere i jos par njih, vec na osnovu ultrazvuka kojeg sam donijela od privatnika, propisali Clexan i poslali kuci.
Sutra im idem na kontrolu, uz napomenu ginekologa da se dodatne pretrage obavezno urade.
Nadam se da me nece tek tako otkaciti, kao sto je bio slučaj sa preminulom trudnicom.

Stopala mi oticu, nedavno sam imala svojevrsnu "krizu", nedostatak zraka, bolovi u prsima i ledjima, ostro probadanje u grudnom kosu. Naravno da me sad strah embolije i da je to mozda bilo bas to.

Sta ako sutra s njima ne uspijem rijesiti nista osim brzinskog i povrsnog pregleda? Postoji li neki privatnik kojem bih mogla otici po misljenje?
papirica
Posts: 5
Joined: 30/08/2018 11:05

#11373 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by papirica »

Pozdrav, ako moze savjet oko odabira ginekologa u Sarajevu. Trudna sam prvi put i ne znam kome da odem, citala sam da su Divanovic, Mehmedbasic i Kozaric ok doktori, pa ne znam ima li neko iskustava kada su oni u pitanju?
papirica
Posts: 5
Joined: 30/08/2018 11:05

#11374 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by papirica »

Pozdrav, ako moze savjet oko odabira ginekologa u Sarajevu. Trudna sam prvi put i ne znam kome da odem, citala sam da su Divanovic, Mehmedbasic i Kozaric ok doktori, pa ne znam ima li neko iskustava kada su oni u pitanju?
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#11375 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by lijepa u dusi »

papirica wrote:Pozdrav, ako moze savjet oko odabira ginekologa u Sarajevu. Trudna sam prvi put i ne znam kome da odem, citala sam da su Divanovic, Mehmedbasic i Kozaric ok doktori, pa ne znam ima li neko iskustava kada su oni u pitanju?

Imala sam jako lose iskustvo s Mehmedbasicem, na pevu je sve izgledalo ok dok mi nije pokusao regularni pregled naplatiti preko 100 KM, a kosta 70 kod njega, dok je kod drugih doktora dosta jeftiniji. Pricam o mladjem, Eldaru.

Moja preporuka za dr. Masica u Vogosci. Nikada mi nijedan doktor nije pruzio ruku da mi pomogne podici se s kreveta, on jeste. Od te sitnice pa nadalje. I sretnooo! :)
Post Reply