Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
manekenka u penziji

#8276 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

@Anelicha: iskrene čestitke, da ste živi i zdravi!
blondina

#8277 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina »

Ako može doktor da mi kaze zna li kakvi su: dr Zaim Rovčanin i Boris Nikulin,obadvojica sa GAK-a.Ili ako ako neko drugi zna,da je imao kakvo iskustvo sa njima.
julisiz es grant

#8278 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

blondina wrote:Ako može doktor da mi kaze zna li kakvi su: dr Zaim Rovčanin i Boris Nikulin,obadvojica sa GAK-a.Ili ako ako neko drugi zna,da je imao kakvo iskustvo sa njima.
O Rovčaninu sam već pisao nekad na ovoj temi, uglavnom: za akušerstvo stručan, smiren, pouzdan. Neopterećen paramedicinskim stvarima (koverte, pokloni, "ugledne" familije), završiće posao do kraja kada započne.
Nikulina znam, ali sam ga rijetko vidio na djelu. Inače mi je taj čovjek velika misterija: mnogi ga spominju, ali niko da objasni zbog čega. Mislim da ne voli operacionu salu, što je veliki minus za akušera (kako riješiti stani-pani situacije, ako nisi munja od čovjeka, vičan skalpelu i brzim odlukama).
blondina

#8279 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina »

Hvala doktore :)
Mis mekinjas

#8280 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas »

Meni cesto padne na pamet da nije doktor neki od ovih za koje se stalno rispituje. :lol:
Mozda je on Nikulin ili Rovcanin :lol:
JanuaryJones

#8281 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Doktor je davno rekao da ne radi ni na GAKu ni u Vojnoj a s obzirom na poznanstva i mišljenja o drugim kolegama sklona sa pomisliti da je nekad radio u jednoj od tih institucija i sad je privatnik ;)

Pitanje za doktora, da li je opravdano raditi vaginalni pregled (od strane trećeg doktora koji mora ispoštovati proceduru i papirologiju) pred elektivni CR s obzirom da bi moglo doći do krvarenja i izazivanja poroda? Doktor koji bi trebao raditi CR uopšte nije u smjeni ni u bolnici.

Sent from my iPad using Tapatalk
julisiz es grant

#8282 Re: Trudnjače i porodilje online

JanuaryJones wrote: Pitanje za doktora, da li je opravdano raditi vaginalni pregled (od strane trećeg doktora koji mora ispoštovati proceduru i papirologiju) pred elektivni CR s obzirom da bi moglo doći do krvarenja i izazivanja poroda? Doktor koji bi trebao raditi CR uopšte nije u smjeni ni u bolnici.

Vaginalni pregled pred elektivni carski je i opravdan i potreban, jer se mora ispitati dužina i otvorenost grlića. Za vrijeme operacije, ukoliko je grlić bio malo otvoren, ginekolog će svojim prstom proći kroz cervikalni kanal obrrnutim smjerom, iz materice prema vagini, kako bi ga proširio i omogućio isticanje krvi i eventualnih ostataka ovoja iz materice u vaginu. Ukoliko je cervikalni kanal potpuno zatvoren, to neće moći učiniti prstom, već će morati koristiti Hegarove dilatatore, koji se onda moraju pripremiti prije operacije. A ništa od toga se neće znati, ako se ne pogleda vaginalno prije operacije.
Još jedan razlog je što se može desiti da će žena pri pregledu već biti otvorena 3-4 cm, pa će možda carski trebati uraditi već taj dan a ne sutradan.
Isto tako, ima i slučajeva da je carski rez bio indiciran zbog karlične prezentacije ploda, a vaginalni pregledom se utvrdi da se beba u međuvremenu okrenula na glavu, pa se žena porodi vaginalno.
Naravno, sve ovo ne vrijedi za slučaj placente previje, gdje je vaginalni pregled big no-no.
JanuaryJones

#8283 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

julisiz es grant wrote:
JanuaryJones wrote: Pitanje za doktora, da li je opravdano raditi vaginalni pregled (od strane trećeg doktora koji mora ispoštovati proceduru i papirologiju) pred elektivni CR s obzirom da bi moglo doći do krvarenja i izazivanja poroda? Doktor koji bi trebao raditi CR uopšte nije u smjeni ni u bolnici.

Vaginalni pregled pred elektivni carski je i opravdan i potreban, jer se mora ispitati dužina i otvorenost grlića. Za vrijeme operacije, ukoliko je grlić bio malo otvoren, ginekolog će svojim prstom proći kroz cervikalni kanal obrrnutim smjerom, iz materice prema vagini, kako bi ga proširio i omogućio isticanje krvi i eventualnih ostataka ovoja iz materice u vaginu. Ukoliko je cervikalni kanal potpuno zatvoren, to neće moći učiniti prstom, već će morati koristiti Hegarove dilatatore, koji se onda moraju pripremiti prije operacije. A ništa od toga se neće znati, ako se ne pogleda vaginalno prije operacije.
Još jedan razlog je što se može desiti da će žena pri pregledu već biti otvorena 3-4 cm, pa će možda carski trebati uraditi već taj dan a ne sutradan.
Isto tako, ima i slučajeva da je carski rez bio indiciran zbog karlične prezentacije ploda, a vaginalni pregledom se utvrdi da se beba u međuvremenu okrenula na glavu, pa se žena porodi vaginalno.
Naravno, sve ovo ne vrijedi za slučaj placente previje, gdje je vaginalni pregled big no-no.
Hvala puno na detaljnom odgovoru ;)

aariel +

#8284 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by aariel + »

aariel Pitanje za doktora-po vašem iskustvu posto sam trudnica sa akutnim OKP-om -opsesivno kompulzivnim i anksioznošću gdje sam od 6-og mjeseca na rivotrilu i esramu a uzasno se bojim porodjaja sta bi mi vi savjetovali carski ili vaginalni porod?sada sam 34-a sedmica vodi me Dr.Nikulin?Hvala na savjetu :roll:
radenska

#8285 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

U kojoj sedmici je ispravno posjetiti doktora prvi put u trudnoci, da se ne obrukam i odem prerano
CherryLips

#8286 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

Ja sam,ako se dobro sjećam,negdje sa 6-7 sedmica otišla dr i trudnoća se vidjela
julisiz es grant

#8287 Re: Trudnjače i porodilje online

aariel + wrote:aariel Pitanje za doktora-po vašem iskustvu posto sam trudnica sa akutnim OKP-om -opsesivno kompulzivnim i anksioznošću gdje sam od 6-og mjeseca na rivotrilu i esramu a uzasno se bojim porodjaja sta bi mi vi savjetovali carski ili vaginalni porod?sada sam 34-a sedmica vodi me Dr.Nikulin?Hvala na savjetu :roll:
Konsultovao bih neuropsihijatra koji je, pretpostavljam, uključio terapiju i vidio šta on kaže.
julisiz es grant

#8288 Re: Trudnjače i porodilje online

radenska wrote:U kojoj sedmici je ispravno posjetiti doktora prvi put u trudnoci, da se ne obrukam i odem prerano
Nikad nije prerano. Ako mi žena dođe sa 5 sedmica (kada se može vidjeti gestaciski mjehur ali ne uvijek i plod), savjetujem joj, ako nema tegoba, da dođe za 1-2 sedmice na prvi UZ (sa 6 sedmica vidi se plod vaginalnom sondom, sa 7 i abdominalnom), propišem joj Folacin i dam da uradi nalaze, i krvnu grupu ako je prva trudnoća (ili ako zna krvnu grupu, ali nema "napismeno"), i da donese tada.
DaCo_sa

#8289 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

Anelicha cestitam ! Pitanje za doktora , jeli dg Diastasis Smimfisis ( valjda se tako pise ) opravdana indikacija za carski rez i kakav me pregled ceka na komisiji za isti , da napomenem samo da imam dva nalaza iz dvije razlicite bolnice od dva razlicita doktora ( ortopeda ) u kojem se navodi da je preporucen carski ...
Anelicha

#8290 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

Hvala svimaaa od srca :-)
porod je bio prelagan,iskreno receno. 3-4 napona i mala van..i nije boljelo :)
Jest da sam 10 tak sati bila na infuziji,pred porod,da se sve ubrza al hvala Bogu sve proslo pa malo je reci predobro.
JanuaryJones

#8291 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Anelicha wrote:Hvala svimaaa od srca :-)
porod je bio prelagan,iskreno receno. 3-4 napona i mala van..i nije boljelo :)
Jest da sam 10 tak sati bila na infuziji,pred porod,da se sve ubrza al hvala Bogu sve proslo pa malo je reci predobro.
Ljepota! Nek je sa srećom i čestitke na princezi ;)

manekenka u penziji

#8292 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Doktore, prije nekog vremena sam prestala piti Dabroston tablete i od tada se osjecam dosta drugacije. Nemam aritmija, osjećam neko rasterećenje u plućima ali su mi hormoni podivljali, emocije mi zaista variraju i nisam "sva svoja". Da li je to do trudnoće ili do prestanka konzumiranja Dabrostona?
julisiz es grant

#8293 Re: Trudnjače i porodilje online

manekenka u penziji wrote:Doktore, prije nekog vremena sam prestala piti Dabroston tablete i od tada se osjecam dosta drugacije. Nemam aritmija, osjećam neko rasterećenje u plućima ali su mi hormoni podivljali, emocije mi zaista variraju i nisam "sva svoja". Da li je to do trudnoće ili do prestanka konzumiranja Dabrostona?
Mislim da je ipak do "drugog stanja" ;)
blufonka

#8294 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blufonka »

Pitanje za naseg doktora :)
Imam 35 godina ,
rodila sam dvoje djece i ne planiram vise, obje trudnoce protekle odlicno, prvi porod prirodan, drugi carski rez (indikacija velicina bebe), od drugog poroda proslo godinu i pol nemam nikakvih tegoba!
Kao kontracepciju koristim pilule ali ne zelim da ih uzimam i dalje ( stekla sam dojam da mi uticu na rasplozenje, apetit, libido) i dodjoh na ideju da napravim definitivnu sterilizaciju.
Zanima me vase misljenje i koje su najcesce komplikacije, ako ih ima poslije jedne ovakve intervencije!
Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru :)
julisiz es grant

#8295 Re: Trudnjače i porodilje online

DaCo_sa wrote:Anelicha cestitam ! Pitanje za doktora , jeli dg Diastasis Smimfisis ( valjda se tako pise ) opravdana indikacija za carski rez i kakav me pregled ceka na komisiji za isti , da napomenem samo da imam dva nalaza iz dvije razlicite bolnice od dva razlicita doktora ( ortopeda ) u kojem se navodi da je preporucen carski ...
Dijastaza nastaje na porodu (rijetko), ali ona je prolazna stvar, tako da ne mora značiti da će se ponoviti na narednom porodu, posebno ako beba nije krupna.
DaCo_sa

#8296 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

julisiz es grant wrote:
DaCo_sa wrote:Anelicha cestitam ! Pitanje za doktora , jeli dg Diastasis Smimfisis ( valjda se tako pise ) opravdana indikacija za carski rez i kakav me pregled ceka na komisiji za isti , da napomenem samo da imam dva nalaza iz dvije razlicite bolnice od dva razlicita doktora ( ortopeda ) u kojem se navodi da je preporucen carski ...
Dijastaza nastaje na porodu (rijetko), ali ona je prolazna stvar, tako da ne mora značiti da će se ponoviti na narednom porodu, posebno ako beba nije krupna.
Prva mi je trudnoca, tako da ...nastala je iz drugog razloga izgleda .
vanad

#8297 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

@blufonka - jesi li razmisljala o Mireni? Ja imam i zadovoljna sam.

Nego zar je dijastaza prolazna???? Ja imam cca 2 cm jos od prvog porodjaja i citala sam da jedino operacijom mogu vratiti misice u prvobitno stanje a i to je upitno.
julisiz es grant

#8298 Re: Trudnjače i porodilje online

vanad wrote:@blufonka - jesi li razmisljala o Mireni? Ja imam i zadovoljna sam.

Nego zar je dijastaza prolazna???? Ja imam cca 2 cm jos od prvog porodjaja i citala sam da jedino operacijom mogu vratiti misice u prvobitno stanje a i to je upitno.
Ako možeš hodati uspravno, znači da je prošlo. To što je razmak između 2 kosti ovoliki ili onoliki nema veze, ako ne stvara probleme.
julisiz es grant

#8299 Re: Trudnjače i porodilje online

blufonka wrote:Pitanje za naseg doktora :)
Imam 35 godina ,
rodila sam dvoje djece i ne planiram vise, obje trudnoce protekle odlicno, prvi porod prirodan, drugi carski rez (indikacija velicina bebe), od drugog poroda proslo godinu i pol nemam nikakvih tegoba!
Kao kontracepciju koristim pilule ali ne zelim da ih uzimam i dalje ( stekla sam dojam da mi uticu na rasplozenje, apetit, libido) i dodjoh na ideju da napravim definitivnu sterilizaciju.
Zanima me vase misljenje i koje su najcesce komplikacije, ako ih ima poslije jedne ovakve intervencije!
Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru :)
Ja bih radije savjetovao spiralu, Mirenu ili "običnu" bakarnu, svejedno. Ipak je sterilizacija operacija, sa ležanjem u bolnici, anestezijom i svim što ide uz to. I opet se nije jednom desilo da žena zatrudni nakon toga.
Sa spiralom, ako se pravilno postavi, mirni ste 5-10 godina (ovisno o vrsti spirale), nakon čega se može zamijeniti.
duboka_misao

#8300 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

Doktore nemojte mi suhvu vezati ja sam podvezala jajnike na zadnjem carskom.
Post Reply